Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Neverstop είπε:

      στην κούνια πότε μεταφέρονται τα μωρά? στο χρόνο?

      Καλέ πιο χρόνο στους 6 μήνες  άντε 7 το πολύ αν είναι μικροκαμωμένο το μωρό δεν χωράει στο λίκνο Κ εκεί αρχίζει να γίνετε Κ επικίνδυνο γιατί ξεκινάει το παιδί να σηκώνετε μόνο του στον κωλο του κ να καθετε οπότε θέλει ψηλά κάγκελα . 

Εγκυός 20 χρονών με αρνητικούς γονείς,βοήθεια.


Recommended Posts

σας ευχαριστω για τα λογια σας εχω βρει γυναικολογω ολα ειναι μια χαρα ειμαι 17 εβδομαδων και εχω ενα αγχος γιατι μου εκαναν ενεση κορτιζονης στο νοσοκομειο και με εχει φαει το αγχος επισης εμαθα για δυο γνωστες μου που πριν 2 εβδομαδες απεβαλαν στον 6ο μηνα κυησης και φοβαμαι παρα πολυ το μβρυο φαινεται να αναπτυσετε σωστα αλλα θα φανει στο β επιπεδου καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σας ευχαριστω για τα λογια σας εχω βρει γυναικολογω ολα ειναι μια χαρα ειμαι 17 εβδομαδων και εχω ενα αγχος γιατι μου εκαναν ενεση κορτιζονης στο νοσοκομειο και με εχει φαει το αγχος επισης εμαθα για δυο γνωστες μου που πριν 2 εβδομαδες απεβαλαν στον 6ο μηνα κυησης και φοβαμαι παρα πολυ το μβρυο φαινεται να αναπτυσετε σωστα αλλα θα φανει στο β επιπεδου καλυτερα

αααα είσαι 17 εβδομάδων! Άρα έκανες κ αυχενική! Στο νοσοκομείο τι σου είπαν; το έμβρυο ήταν καλά; μην ανησυχείς ή πήγαινε κ στο δικό σου γυναικολογο για να ηρεμήσεις τελείως! Είδατε κ φύλο;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

littlemommy το μωράκι είναι δικό σας, όχι των γονιών σας... Θα σου πω μια ιστορία που έγινε μέσα στην οικογένειά μου... Η κοπέλα 18 χρονών έμεινε έγκυος. Δυστυχώς ο πατέρας ήταν 22 ετών αλλά πολυ ανώριμος, οι γονείς του έλεγαν ότι θα τους στήριζαν αλλά αν ο πατέρας δεν είναι έτοιμος οι παππούδες τι να πρωτοκάνουν... Αποφάσισαν να μην το κρατήσουν. Η κοπέλα δεν το ξεπέρασε ποτέ γιατί είχε ήδη ακούσει την καρδιά του...

Ευτυχώς γνώρισε ένα άλλο παιδί, και 20 ετών έμεινε πάλι έγκυος. Μετά από κάποιες επιπλοκές δυστυχώς το έχασαν... Αλλά εκείνη και το αγόρι της το ήθελε τόσο πολύ το παιδί που μετά το επιδίωξαν και ξανάμεινε έγκυος, παρόλο που η οικογένειες έλεγαν στα παιδιά να περιμένουν! Τα παιδιά δεν είχαν φράγκο, δεν είχαν δουλειά, δεν είχαν πτυχίο, δεν είχαν αυτοκίνητο, δεν είχαν ΤΙΠΟΤΑ...έμεναν στο σπίτι με τη γιαγιά της κοπέλας... Παρόλα αυτά μέσα από facebook κλπ έβρισκαν μεταχειρισμένα πράγματα για το μωρό, έκαναν νέους φίλους και τώρα έχουν ένα χαρούμενο αγοράκι!

Θέλει μεγάλη δύναμη και κουράγιο και στεναχωριέμαι για τους γονείς σου που δε σε στηρίζουν, γιατί δε θα χάσουν μόνο ένα εγγόνι θα χάσουν και μια κόρη κι ένα γαμπρό... Τους καταλαβαίνω βέβαια γιατί κι εμείς στην κοπέλα που σου λέω τα ίδια λέγαμε...ότι είναι λάθος, να μην βιαστεί κλπ. Τώρα όμως που τους βλέπω ξέρω ότι εμείς μπορεί να έχουμε το λάθος. Η διαφορά βέβαια είναι ότι οι παππούδες και οι γιαγιάδες βοηθάνε όσο μπορούν, εσείς αν δεν έχετε καθόλου βοήθεια θα πρέπει να κάνετε πολλές θυσίες και υπομονή. Πρέπει να είστε σίγουροι ότι σα ζευγάρι ταιριάζετε και ότι υπάρχει μεταξύ σας αληθινή αγάπη, εάν υπάρχει αυτό θα τα καταφέρετε!!!


u7ndlkkhjd9ns8bu.png
Link to comment
Share on other sites

littlemommy συγχαρητηρια για την επιλογη σας σε εσενα και το συντροφο σου.

γραφω απο διπλανο καφε, αυτο της εξωσωματικης.παλευω εδω και 2 χρονια για ενα μωρο και ακομα δεν τα εχω καταφερει.

χαιρομαι που εκτιμησες το δωρο που σου δοθηκε.

ολα θα πανε καλα


3H4dp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ για τα λογια σου και σου ευχομαι συντομα και σε εσενα να σου ερθει αυτο το δωρο απο τον θεο και να ευτυχισεις ...! περιμενω να ακουσω νεα σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η αδερφούλα μου είναι 15 χρονών με μωράκι.. ένα αγοράκι 6,5 μηνών!

και για εκείνη πηγαίνουν όλα πάρα πολύ καλά...

Ο Θεός, ή ό,τι άλλο υπάρχει εκεί πάνω, ξέρει καλά τη δουλειά του!

Φιλάκια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Συγκινήθηκα πάρα πολύ με την ιστορία σου @littlemommy.. Όχι τόσο για το περιεχόμενό τηε, όσο επειδή είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με τη δική μου!!! Με τη διαφορά ότι εμένα τελικά παλλινδρόμησε και δεν ολοκληρώθηκε η κύησή μου. Αλλά απ'όλα αυτά ξέρετε τι κατάλαβα;; η ζωή είναι δική μας και κανενός άλλου! Δεν υπάρχουν οι "προτερεότητες" που μας λένε!! Και αυτό γιατί μπορεί εγώ να μη θέλω να ακολουθήσω την πεπατημένη "σχολή-κλάμπινγκ-κλπ" μπορεί εφόσον μου έτυχε να θέλω να γίνω μαμά! Δικαίωμα και ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ!!! Δε θα ζεις όπως θέλουν οι γονείς σου αλλά όπως θες εσύ!! Γιατί αν το ρίξεις, εσύ θα ζεις με αυτό! Όχι οι γονείς σου, ούτε ο "κόσμος" που λένε "μα τι θα πει ο κόσμος"!! Ανοίγω αυτό το θέμα για να μη μπει καμιά κοπέλα σε αυτό το τρυπάκι που μπήκε εμείς: ένα μωρό άπαξ και έγινε η σύλληψη έχει δικαίωμα να γεννηθεί! Δεν είμαστε θεοί να αποφασίζουμε αν θα ζήσει ή όχι. Και εφόσον εσύ το θες, δεν είσαι μόνη!!!! (υπάρχουν σύλλογοι που μπορούν να σε βοηθήσουν (π.χ. αγκαλιά))

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με την κοπέλα, είμαι 25 χρόνων και ο σύντροφος μου 30. Οι γονείς μου δε τον θέλουν με τίποτα γιατί έχει από προηγούμενο γάμο 2 παιδιά. Εμένα δε με πειράζει αυτό καθόλου αγαπάω πολύ τα παιδιά και τον σύντροφο μου.. Στην αρχή όταν το εμαθαν έγινε χαμός δε τον ήθελαν με τίποτα και συνεχιζαμε την σχέση μας στα κρυφα. Και τώρα έχω μείνει έγκυος χθες εκανα τον πρώτο υπέρηχο και ήμουν πολύ χαρούμενη που είδα το παιδάκι μου πρώτη φορά και να κουνιέται.. Σήμερα πήρα το θάρρος και το είπα στην μητέρα μου.. Αρχισε τις φωνές δε το θέλει το μωρό αλλά ούτε και τον σύντροφο μου σκέφτεται το τι θα πει ο κόσμος και όχι εμάς γιατί ζούμε σε κλειστή κοινωνία και σκέφτεται το τι θα πουν.. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Εγώ το μωρό μου δε το ρίχνω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Margie1993 είπε:

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με την κοπέλα, είμαι 25 χρόνων και ο σύντροφος μου 30. Οι γονείς μου δε τον θέλουν με τίποτα γιατί έχει από προηγούμενο γάμο 2 παιδιά. Εμένα δε με πειράζει αυτό καθόλου αγαπάω πολύ τα παιδιά και τον σύντροφο μου.. Στην αρχή όταν το εμαθαν έγινε χαμός δε τον ήθελαν με τίποτα και συνεχιζαμε την σχέση μας στα κρυφα. Και τώρα έχω μείνει έγκυος χθες εκανα τον πρώτο υπέρηχο και ήμουν πολύ χαρούμενη που είδα το παιδάκι μου πρώτη φορά και να κουνιέται.. Σήμερα πήρα το θάρρος και το είπα στην μητέρα μου.. Αρχισε τις φωνές δε το θέλει το μωρό αλλά ούτε και τον σύντροφο μου σκέφτεται το τι θα πει ο κόσμος και όχι εμάς γιατί ζούμε σε κλειστή κοινωνία και σκέφτεται το τι θα πουν.. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Εγώ το μωρό μου δε το ρίχνω. 

Αν αγαπάς τον σύντροφό σου κ αυτός το ίδιο κ σε στηρίζει κ θέλει να κάνετε το επόμενο βήμα στη σχέση σας αν δεν καταλαβαίνουν οι γονείς σου κάνε τους πέρα. Δουλευεις γενικά? Μπορείς να στηριχτείς μόνη σου οικονομικά χωρίς να τους έχεις ανάγκη??Αυτό το θέμα που κάνουν πολλοί γονείς δεν το καταλαβαίνω. Αν εσύ είσαι καλά κ δεν έχεις πρόβλημα γιατί να μην προχωρήσεις. Επειδή δλδ το αγόρι σου είχε ατυχία στην προηγούμενη σχέση κ χώρισε δεν έχει το δικαίωμα να ξανά φτιάξει την ζωή του??? Μην ακούς κανέναν. Αφού το θέλετε το μωρακι κ αγαπιεστε αυτό έχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Margie1993 είπε:

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με την κοπέλα, είμαι 25 χρόνων και ο σύντροφος μου 30. Οι γονείς μου δε τον θέλουν με τίποτα γιατί έχει από προηγούμενο γάμο 2 παιδιά. Εμένα δε με πειράζει αυτό καθόλου αγαπάω πολύ τα παιδιά και τον σύντροφο μου.. Στην αρχή όταν το εμαθαν έγινε χαμός δε τον ήθελαν με τίποτα και συνεχιζαμε την σχέση μας στα κρυφα. Και τώρα έχω μείνει έγκυος χθες εκανα τον πρώτο υπέρηχο και ήμουν πολύ χαρούμενη που είδα το παιδάκι μου πρώτη φορά και να κουνιέται.. Σήμερα πήρα το θάρρος και το είπα στην μητέρα μου.. Αρχισε τις φωνές δε το θέλει το μωρό αλλά ούτε και τον σύντροφο μου σκέφτεται το τι θα πει ο κόσμος και όχι εμάς γιατί ζούμε σε κλειστή κοινωνία και σκέφτεται το τι θα πουν.. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Εγώ το μωρό μου δε το ρίχνω. 

Γεια σου ειμαι 20 κ επειτα απο 7χρονια σχεσης και 2 συγκατοικητησης αποφασισαμε να κανουμε ενα νινι...το ηθελα ΕΓΩ και ο αντρας μου και μονο αυτο με ενοιαξε...να σου πω την γνωμη μου; Μην ακους κανεναν κ εμεις οταν τα πρωτοφτιαξαμε επειδη ημουν 13 η μαμα μου δεν ηθελε ξινιζε εε και; καποια στιγμη το δεχτηκε και οταν την ειπα οτι ειμαι εγκυος πεταξε απο την χαρα της και κανει σαν χαζογιαγια απο τωρα!! Οσο και να σε πιεζουν στο τελος θα γινει αυτο που θες εσυ το μονο π καταφερνουν ειναι να σε αποξενωνουν και στην τελικη να μην βλεπουν το εγγονι τους! Κοιτα να εισαι ηρεμη γιατι το μπεμπεκι τα νιωθει ολα!! Αφου αγαπιεστε και το θελετε ολα γινονται!! Οι υπολλοιποι περα!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Αν αγαπάς τον σύντροφό σου κ αυτός το ίδιο κ σε στηρίζει κ θέλει να κάνετε το επόμενο βήμα στη σχέση σας αν δεν καταλαβαίνουν οι γονείς σου κάνε τους πέρα. Δουλευεις γενικά? Μπορείς να στηριχτείς μόνη σου οικονομικά χωρίς να τους έχεις ανάγκη??Αυτό το θέμα που κάνουν πολλοί γονείς δεν το καταλαβαίνω. Αν εσύ είσαι καλά κ δεν έχεις πρόβλημα γιατί να μην προχωρήσεις. Επειδή δλδ το αγόρι σου είχε ατυχία στην προηγούμενη σχέση κ χώρισε δεν έχει το δικαίωμα να ξανά φτιάξει την ζωή του??? Μην ακούς κανέναν. Αφού το θέλετε το μωρακι κ αγαπιεστε αυτό έχει σημασία!

Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική στάση απέναντι σε αυτό το θέμα.. Αγαπιόμαστε πολύ με το σύντροφό μου και με στηρίζει και θέλει να παντρευτούμε από την αρχή ήθελε δεν είναι λόγο του παιδιού.. Γενικά ναι δουλεύω μπορώ να στηριχτω στα πόδια μου.. Το μόνο θέμα είναι ότι με επηρεάζουν πολύ ψυχολογικά και με κάνουν να νιωθω άσχημα και ότι έχω κάνει το μεγαλύτερο λάθος.. Ενώ ξέρω ότι δεν είναι έτσι.. Ούτε η πρώτη είμαι ούτε η τελευταία και άλλες οικογένειες δημιουργήθηκαν έτσι και είναι πάρα πολύ ευτυχισμένες.. 

πρίν από 3 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Γεια σου ειμαι 20 κ επειτα απο 7χρονια σχεσης και 2 συγκατοικητησης αποφασισαμε να κανουμε ενα νινι...το ηθελα ΕΓΩ και ο αντρας μου και μονο αυτο με ενοιαξε...να σου πω την γνωμη μου; Μην ακους κανεναν κ εμεις οταν τα πρωτοφτιαξαμε επειδη ημουν 13 η μαμα μου δεν ηθελε ξινιζε εε και; καποια στιγμη το δεχτηκε και οταν την ειπα οτι ειμαι εγκυος πεταξε απο την χαρα της και κανει σαν χαζογιαγια απο τωρα!! Οσο και να σε πιεζουν στο τελος θα γινει αυτο που θες εσυ το μονο π καταφερνουν ειναι να σε αποξενωνουν και στην τελικη να μην βλεπουν το εγγονι τους! Κοιτα να εισαι ηρεμη γιατι το μπεμπεκι τα νιωθει ολα!! Αφου αγαπιεστε και το θελετε ολα γινονται!! Οι υπολλοιποι περα!

Εμένα το έχει πάρει πολύ στραβά δε την θέλει όλη αυτή την κατάσταση.. Όταν της είπα για το μωρό δεν νοιαστηκε καθόλου.. Δε το θέλει το παιδί επειδή είναι από αυτόν που δε θέλει.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Margie1993 είπε:

Εμένα το έχει πάρει πολύ στραβά δε την θέλει όλη αυτή την κατάσταση.. Όταν της είπα για το μωρό δεν νοιαστηκε καθόλου.. Δε το θέλει το παιδί επειδή είναι από αυτόν που δε θέλει.. 

Θα της περασει αλλα να σου πω και κατι κ να μην της περασει δεν πειραζει ο καθενας την ζωη του κ την οικογενεια του κανουμε τις επολογες μας και ο καθενας κανονιζει την πορεια του...σου ευχομαι ηρεμια κ ολα να φτιαξουν ή τουλαχιστον εσυ κοιτα να ειστε ευτυχισμενοι!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Θα της περασει αλλα να σου πω και κατι κ να μην της περασει δεν πειραζει ο καθενας την ζωη του κ την οικογενεια του κανουμε τις επολογες μας και ο καθενας κανονιζει την πορεια του...σου ευχομαι ηρεμια κ ολα να φτιαξουν ή τουλαχιστον εσυ κοιτα να ειστε ευτυχισμενοι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα και να ηρεμήσω και εγω επιτέλους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Margie1993 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα και να ηρεμήσω και εγω επιτέλους. 

Πρεπει να προετοιμαστεις να εισαι ηρεμη και αν δεν φτιαξουν τα πραγματα!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...