Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

έγινα δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρι σου για να σωθεί


Recommended Posts

έγινα δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρι σου για να σωθεί μια ανθρωπινή ζωή και τίποτα άλλο, αύριο μπορεί αυτή η ζωή να είναι η δική σου ή του παιδιού σου.

αύριο λιπών αν θα χρειαστείς εσύ ή για κάποιον αγαπημένο σου θα ενδιαφερθείς να μάθεις πως γίνετε πια η διαδικασία και θα παρακαλάς οποίον ξέρεις να γίνει και αυτός?

γιατί δεν το κάνεις και εσύ σήμερα να σωθεί κάποιος άλλος?

η διαδικασία είναι απλή πηγαίνεις σε ένα νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη είναι το ιπποκράτειο δίνεις 15μλ αίμα από το χέρι σου και συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο και κάποια ιατρικά σου στοιχειά, γίνετε ταύτιση αντιγόνων αν βρεθεί κάποιος άνθρωπος που είναι συμβατός με σένα θα σε καλέσουν και θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να το κάνεις, αν το κάνεις λιπών θα σου κάνουν κάποιες εξετάσεις ότι είσαι υγιείς και θα σου δώσουν για 2 μέρες αυξητική ορμόνη, στην συνεχεία χρειάζονται 2 ώρες από τον χρόνο σου να σου πάρουν λίγο αίμα από το χέρι παλι...αυτό είναι όλο τίποτα άλλο ούτε από την μέση που ήταν Παλιό ούτε τίποτα λίγο αίμα είναι και θα σώσεις μια ανθρωπινή ζωή η αυξητική ορμόνη της μονές παρενέργειες που μπορεί να έχει είναι να έχεις ζάλη και έμετο για 2 μέρες αυτό οίνε όλο και τίποτα άλλο δεν μπορείς να πάθεις. ζάλη και έμετο είναι αστείο να σταματήσει κάποιον μπροστά στο να σώσει μια ανθρωπινή ζωή...τα παιδάκια με λευχαιμία που περιμένουν από εσένα για να έχουν ελπίδα να ζήσουν θα προσευχόντουσαν να έχουν ζάλη και έμετο σε όλη τους την ζωή πάρα αυτό που περνάνε , έτσι κι αλλιώς νομίζω έχουν κάθε μέρα και είναι το λιγότερο που τους συμβαίνει όλα αυτά μην φανταστείτε ότι τα λέω γιατί με απασχολεί άμεσα, δόξα το θεό δεν γνωρίζω καν κάποιον που να χρειάζεται...το μονό που γνωρίζω είναι ότι το να είσαι συμβατός με κάποιον είναι μια πιθανότητα στης 15000 και ελπίζω με το κείμενο μου να πίσω έστω και έναν να μειώσουμε αυτές της πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω προσωπικα σε υπερευχαριστω γιατι ισως ΕΣΥ να εισαι συμβατη με την μαμα μου που χρειαζεται μεταμοσχευση μυελου....εσυ ή καποιος αλλος , αυτος που ακομη δεν εχει ευαισθητοποηθει να γινει δοτης,

αυτος που ισως το διαβασει κ το προσπερασει για αυριο οταν θα εχει χρονο,

αυτος που οταν θα θυμηθει πως ηθελε να γινει δοτης θα ειναι τοτε που θα το εχει χρειαστει για καποιον αγαπημενο η ισως για τον ιδιο....

αυτος που θα ειναι σαν εμενα που το λεω κ το θελω κ το ζω τα ταλευταια 2μιση χρονια απο μεσα που εχω δει τον πονο κ την ταλαιπωρια των καρκινοπαθων αλλα κ των συγγενων τους. κ βρισκω καθημερινα διακιολογιες.... δεν προλαβαινω γιατι ειμαι τοσες ωρες στα νοσοκομεια στην μαμα που δεν εχω αντοχη να παω σε ενα ακομη για να δωσω ελπιδα σε καποιον ανθρωπο, αυτην που απεγνωσμενα θελουμε κ εμεις.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ Κ ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγινα και εγω την παρασκευη στο ιπποκρατειο ολη η διαδικασια ερωτηματολογιο, ενημερωση και αιμα που εδοσα κρατησε λιγοτερο απο 30 λεπτα. τωρα ευχομαι να χτυπισει το τηλεφωνο μου μια μερα και να μπορω και εγω να βοιθησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγχαρητήρια για το θέμα xristinag!

Είμαι δότρια μυελού εδώ και πολλά χρόνια. Θα ήθελα να τονίσω συνοπτικά ότι:

- Δεν παίζουν ρόλο ο χαμηλός αιματοκρίτης ή η υπόταση.

- Ελέγχονται το στίγμα ή άλλες αιματολογικές νόσοι.

- Η όλη διαδικασία δεν είναι επώδυνη ούτε θέτει σε κίνδυνο τη ζωή ή την υγεία του δότη.

- Μετά το πέρασμα 10ετίας από τότε που έγινα δότρια, μου ζητήθηκε να ανανεώσω τη συναίνεσή μου, προκειμένου να συνεχίσω να ανήκω στην "τράπεζα".

Δυστυχώς, το αθάνατο ελληνικό κράτος δεν διευκολύνει καθόλου όσους θέλουν να γίνουν δότες μυελού οστών, παρέχοντάς τους την ευχέρεια να απευθυνθούν σε οποιοδήποτε νοσοκομείο τους εξυπηρετεί. Δεν χρειάζεται να έχεις τύψεις, λοιπόν, αγαπητή my billy (πόσο μάλλον όταν παλεύεις καθημερινά για τη μαμά σου, που εύχομαι να βρει γρήγορα δότη και να γίνει καλά). Σημασία έχει να το εντάξουμε στις προτεραιότητές μας και να το πραγματοποιήσουμε. Ποτέ δεν είναι αργά!

Εύχομαι να γινόμαστε όλο και περισσότεροι όσο περνάει ο καιρός και, το σημαντικότερο, να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όποιους έχουν ανάγκη!


Μεγαλώνεις γλυκιά πολυαγαπημένη μου μπαλαρίνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ χρησιμη η ενιμερωση σου ευχαριστω παρα πολυ και ελπιζω η ευχη σου να πιασει τοπο....σας παρακαλω σηκοθειτε πατε τουλαχιστον να ενημεροθειτε...ελατε να αυξισουμε της πιθανοτητες να σοθουν ανθρωποι....σκευτειτε να εχει προβλημα το παιδι σας, να μπορω να γινω δοτης εγω καιι να σωθει να ζησει αλλα εγω να μην παω να το κανω....σκευτειτε λιγο , κινηθειτε πριν φτασει αυτο να συμβει σε μικρες αθωες ψυχουλες...ας τους δωσουμε μια ευκερια να μεγαλοσουν ειναι κριμα να μπορουμε και να βαριομαστε ή να εχουμε χαζες φοβιες και να στερουμε απο αυτα την ευκερια για ζωη, οπως δεν θελουμε να διανοηθουμε να συμβει στο παιδι μας , με τον ιδιο ακριβως τροπο πρεπει να νιαστουμε και για τα αλλα αγγελουδια σαν να ειναι παιδια ολων μας.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το θέμα xristinag!

Είμαι δότρια μυελού εδώ και πολλά χρόνια. Θα ήθελα να τονίσω συνοπτικά ότι:

- Δεν παίζουν ρόλο ο χαμηλός αιματοκρίτης ή η υπόταση.

- Ελέγχονται το στίγμα ή άλλες αιματολογικές νόσοι.

- Η όλη διαδικασία δεν είναι επώδυνη ούτε θέτει σε κίνδυνο τη ζωή ή την υγεία του δότη.

- Μετά το πέρασμα 10ετίας από τότε που έγινα δότρια, μου ζητήθηκε να ανανεώσω τη συναίνεσή μου, προκειμένου να συνεχίσω να ανήκω στην "τράπεζα".

Δυστυχώς, το αθάνατο ελληνικό κράτος δεν διευκολύνει καθόλου όσους θέλουν να γίνουν δότες μυελού οστών, παρέχοντάς τους την ευχέρεια να απευθυνθούν σε οποιοδήποτε νοσοκομείο τους εξυπηρετεί. Δεν χρειάζεται να έχεις τύψεις, λοιπόν, αγαπητή my billy (πόσο μάλλον όταν παλεύεις καθημερινά για τη μαμά σου, που εύχομαι να βρει γρήγορα δότη και να γίνει καλά). Σημασία έχει να το εντάξουμε στις προτεραιότητές μας και να το πραγματοποιήσουμε. Ποτέ δεν είναι αργά!

Εύχομαι να γινόμαστε όλο και περισσότεροι όσο περνάει ο καιρός και, το σημαντικότερο, να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όποιους έχουν ανάγκη!

μπραβο κ σε εσενα!!! ξερεις μηπως αν αλλεργιες εποχιακες κ ατοπικη δερματιτιδα επηρεαζουν κ δεν σε αφηνουν να γινεις δοτης? αιμοπεταλια δεν μου πηραν λογω αλλεργιων γι αυτο ρωταω :confused:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κ σε εσενα!!! ξερεις μηπως αν αλλεργιες εποχιακες κ ατοπικη δερματιτιδα επηρεαζουν κ δεν σε αφηνουν να γινεις δοτης? αιμοπεταλια δεν μου πηραν λογω αλλεργιων γι αυτο ρωταω :confused:

Συγγνώμη που απαντώ με καθυστέρηση, αλλά σήμερα μπήκα σ' αυτήν την ενότητα.

Αν θυμάμαι καλά, αυτό που τους ενδιαφέρει όταν παίρνουν το ιστορικό του υποψήφιου δότη είναι κυρίως το στίγμα και τα αυτοάνοσα νοσήματα (ίσως και το οικογενειακό ιστορικό κάποιων καρκίνων, χωρίς όμως να είμαι σίγουρη).

Δεν υπάρχει πιο αλλεργικό άτομο από μένα (με παρακολουθούν αλλεργιολόγοι από τα παιδικά μου χρόνια) και έχω όλο το "πακέτο" (ατοπική δερματίτιδα, δερμογραφισμό και ένα σωρό άλλα). Παρ' όλα αυτά, ποτέ δεν μου ανέφεραν το παραμικρό ούτε με ρώτησαν σχετικά.

Πάντως, είχα προσπαθήσει κι εγώ παλαιότερα να δώσω αιμοπετάλια (στο Αγ. Σοφία) και δεν μου πήραν λόγω ιδιαίτερα χαμηλού αιματοκρίτη. Όμως, ούτε τότε με είχαν ρωτήσει για αλλεργίες. Ίσως να παίζει κάποιο ρόλο η λήψη κορτιζόνης....


Μεγαλώνεις γλυκιά πολυαγαπημένη μου μπαλαρίνα!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που απαντώ με καθυστέρηση, αλλά σήμερα μπήκα σ' αυτήν την ενότητα.

Αν θυμάμαι καλά, αυτό που τους ενδιαφέρει όταν παίρνουν το ιστορικό του υποψήφιου δότη είναι κυρίως το στίγμα και τα αυτοάνοσα νοσήματα (ίσως και το οικογενειακό ιστορικό κάποιων καρκίνων, χωρίς όμως να είμαι σίγουρη).

Δεν υπάρχει πιο αλλεργικό άτομο από μένα (με παρακολουθούν αλλεργιολόγοι από τα παιδικά μου χρόνια) και έχω όλο το "πακέτο" (ατοπική δερματίτιδα, δερμογραφισμό και ένα σωρό άλλα). Παρ' όλα αυτά, ποτέ δεν μου ανέφεραν το παραμικρό ούτε με ρώτησαν σχετικά.

Πάντως, είχα προσπαθήσει κι εγώ παλαιότερα να δώσω αιμοπετάλια (στο Αγ. Σοφία) και δεν μου πήραν λόγω ιδιαίτερα χαμηλού αιματοκρίτη. Όμως, ούτε τότε με είχαν ρωτήσει για αλλεργίες. Ίσως να παίζει κάποιο ρόλο η λήψη κορτιζόνης....

οκ σ ευχαριστω πολυ. οταν αξιωθω να παω θα το μαθω κ αυτο λοιπον!

για τα αιμοπεταλια εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα...για την μαμα μου ελεγθηκαν περιπου 45 ατομα για να δωσουν μολις 7 !! ειχαμε απελπιστει κ γι αυτο.....

εχουν προχωρησει σε ερευνες κ σε "κοβουν" για πολλα.. ατομα που ειχαν ξαναδωσει αιμοπεταλια πριν μερικα χρονια τα εκοψαν.

περα του χαμηλου αιματοκριτη, δεν θελουν κανενος ειδους αλλεργια([ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΜΟΝΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΝΗΣΜΟ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ Κ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ ΕΤΣΙ!) κ με εκοψαν για αυτο.

γενικα για τις γυναικες πρεπει να εχουν κανει ΩΣ 3 εγκυμοσυνες οχι γεννες...εγκυμοσυνες με την οποια εκβαση κ αν ειχαν, αλλιως δεν σου παιρνουν αιμοπεταλια οσα χρονια κ να εχουν περασει απο αυτες :roll:

φυσικα οι ερευνες κ η επιστημη προχωρουν για το καλο του ληπτη,αλλα ολο κ δυσκολευουν τα πραγματα για τους πιθανους δοτες.

σε καθε περιπτωση οταν ακουτε οτι υπαρχει αναγκη ας βοηθαει οποιος κ οπου μπορει ειναι δωρο ζωης!

Link to comment
Share on other sites

οκ σ ευχαριστω πολυ. οταν αξιωθω να παω θα το μαθω κ αυτο λοιπον!

για τα αιμοπεταλια εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα...για την μαμα μου ελεγθηκαν περιπου 45 ατομα για να δωσουν μολις 7 !! ειχαμε απελπιστει κ γι αυτο.....

εχουν προχωρησει σε ερευνες κ σε "κοβουν" για πολλα.. ατομα που ειχαν ξαναδωσει αιμοπεταλια πριν μερικα χρονια τα εκοψαν.

περα του χαμηλου αιματοκριτη, δεν θελουν κανενος ειδους αλλεργια([ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΜΟΝΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΝΗΣΜΟ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ Κ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ ΕΤΣΙ!) κ με εκοψαν για αυτο.

γενικα για τις γυναικες πρεπει να εχουν κανει ΩΣ 3 εγκυμοσυνες οχι γεννες...εγκυμοσυνες με την οποια εκβαση κ αν ειχαν, αλλιως δεν σου παιρνουν αιμοπεταλια οσα χρονια κ να εχουν περασει απο αυτες :roll:

φυσικα οι ερευνες κ η επιστημη προχωρουν για το καλο του ληπτη,αλλα ολο κ δυσκολευουν τα πραγματα για τους πιθανους δοτες.

σε καθε περιπτωση οταν ακουτε οτι υπαρχει αναγκη ας βοηθαει οποιος κ οπου μπορει ειναι δωρο ζωης!

Τώρα καταλαβαίνω γιατί θα με απέρριπταν ούτως ή άλλως τότε που είχα προσφερθεί να γίνω δότρια και αιμοπεταλίων (πριν από 4-5 χρόνια περίπου).

Καταλαβαίνω τι περνάτε γιατί και η μητέρα μου είχε εμφανίσει καρκίνο (ενδομητρίου) όταν είχα την κόρη μου 6 μηνών, χειρουργήθηκε επειγόντως και, δόξα τω Θεώ, έχουν περάσει 12,5 χρόνια από τότε χωρίς πρόβλημα.

Εύχομαι με όλη μου την ψυχή να βρεθεί γρήγορα δότης μυελού, η μαμά σου να πάψει να ταλαιπωρείται και να φτάσει τα 100 (κι ακόμη περισσότερα)!!


Μεγαλώνεις γλυκιά πολυαγαπημένη μου μπαλαρίνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 10 months later...
Έγινα πριν απο 2 χρόνια ,και παρακαλάω να χτυπήσει το τηλ και να με καλέσουνε !

Εγώ εδώ κ ένα χρόνο ούτε κ εμένα έχουν καλέσει προς το παρόν...ειναο εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί συμβατός δότης...γιαυτο ελάτε να γίνουμε όσο πιο πολύ...μπορεί εσυ να είσαι συμβατός...κ να μπορέσεις να σώσεις Μια ανθρώπινη ζωη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωριζετε αν παιζει ρολο οτι εχω διαβητη τυπου 2;;Ξερω οτι για αιμα δεν μπορω να γινω δοτρια(ουτε για αιμοπεταλια και καπου ειδα και για το θεμα των 3 εγκυμοσυνων οποτε και μονο αυτο θα εφτανε...)


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...