Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανουλες ιανουαριου 2015


korina89

Recommended Posts

Καλημερα τι κανετε?

Ειπα να ανοιξω ενα θεμα μιας και με απασχολησε πολυ απο χθες και να ακουσω και αλλες γνωμες.

Μιας και ειμαι μαμα που δε με εχει αποχωριστει η μικρη μου ουτε μιση ωρα αποφασισα να την πηγαινω σπανια σε καποιο παιδοτοπο ωστε να αρχισει να ξεκολλαει απο πανω μου.Και επιασε αμεσως!

Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα εναν οπου απο τη διαρριθμηση του φανηκε οτι ειναι για παιδακια δικιας μας ηλικιας κυριως.Εχει κοπελα μεσα η οποια ειναι σπιρτο στη δουλεια της και τα προσεχει και τα απασχολει.Φυσικα πληρωνεις κατι για αυτο οποτε φανταζομαι θα επρεπε να τα προσεχει.

Οσες φορες πηγαμε η δικια μου το κατα ευχαριστηθηκε. Χθες λοιπον εκτος οτι ειχε πολλα παιδακια και ολα αρκετα μεγαλυτερα, υπηρχε μια αλλη κοπελα η οποια δε γνωριζω αν ηταν καινουρια οποτε και λιγο ψαρωμενη ωστε να τη δικαιολογησω αλλα καθοταν σαν αγγουρι και οοοταν αποφασιζε να ασχοληθει με καποια παιδια απασχολουταν με τα μεγαλα που ετσι κ αλλιως παιζουν και μονα τους.Το αποτελεσμα ηταν με το που μπηκε η δικια μου μεσα υπηρχε στην αρχη ενα κοριτσακι γυρω στα 5-6 υπολογιζω οπου την κυνηγουσε συνεχεια απο πισω για να τη σπρωξει και να πεσει.Την χτυπησε δυο φορες και αργοτερα υπηρξαν και αλλα παιδακια τα οποια την γρατσουνουσαν και γενικως αναψα κοκκινα λαμπακια.Κανενας απο τους γονεις τους δεν εδινε σημασια.Ολοι πιναν το καφεδακι τους ωσπου την πηρα και φυγαμε.

Το θεμα ειναι οτι ενω η δικια μου δε ξερει απο επιθετικοτητα (ακομη) καποια στιγμη μετα απο τοσες ασχημες συμπεριφορες ενα απο τα ατιθασα παιδια που τη πλησιασε το εσπρωξε και αυτη και πραγματικα δε θελω να μου υοθετησει τετοιες αντιδρασεις.

Νευριασα τοσο πολυ με τους γονεις οι οποιοι πανε τα αμολανε και δε τους νοιαζει πως συμπεριφερονται στα αλλα παιδακια.Και ενω σε καποια φαση περιορισα τη μικρη μου στα μπαλακια ερχοντουσαν και εκει τα μεγαλυτερα ωστε να τη σπρωξουν.Πραγματικα βγηκα εκτος εαυτου.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου κορίτσι (rock me)

Τυχαία είδα αυτό που έγραψες..εγώ είμαι μανούλα Δεκεμβρίου 2014 και επειδή είμαστε κοντινές ηλικίες διαβάζω κάποιες φορές και αυτό το thread του Ιανουαρίου 2015.

Κι εμένα τα παιδιά (αγοράκια δίδυμα) είχαν μάθει μόνο με εμένα για αυτό το λόγο τους ξεκινήσαμε μία δραστηριότητα. Εκεί που τους πάμε είναι όλα τα παιδάκια περίπου ίδια ηλικία και υπάρχει και παιδαγωγός που τα απασχολεί με παιχνίδια, τραγουδάκια κτλ. Είναι και οι γονείς παρόντες. Η παιδαγωγός όμως έχει το νου της κι αν πάει κάποιο παιδάκι να κάνει κάτι επικίνδυνο ή να χτυπήσει άλλο παιδάκι επεμβαίνει. Εξάλλου είναι και οι γονείς εκεί που συμμετέχουν ενεργά και δεν πίνουν τον καφέ τους όπως γίνεται σε παιδότοπους ή παιδικές χαρές.

Αυτό που περιγράφεις μας έχει συμβεί σε καφετέρια κοντά σε παιδική χαρά όπου ένα κοριτσάκι γύρω στα τέσσερα-πέντε έσπρωξε με δύναμη το ένα μου αγοράκι. Της είπα τότε: μην τον σπρώχνεις γιατί είναι μικρός. Και το κοριτσάκι μου δικαιολογήθηκε.."κατά λάθος τον έσπρωξα"(νόμιζε ότι δεν την είχα δει και μετά είπε το ψέμα για να μην βρει το μπελά της. Οι γονείς αμέριμνοι πίνανε τον καφέ τους ..(αυτό ακριβώς που περιγράφεις).

Θα σου έλεγα να την πας την κορούλα σου σε κάποια πιο οργανωμένη δραστηριότητα που έχει έμπειρους παιδαγωγούς που τα προσέχουν τα παιδάκια. Έχει διάφορα σε διάφορες περιοχές και τους κάνουν ζωγραφική, μουσική, παιχνίδια και αρέσει πολύ στα παιδάκια. Αν δεν έχετε κοντά στην περιοχή σου μπορείς να την πας και στον παιδότοπο αλλά να έχεις το νου σου μην την χτυπήσει κάποιο παιδί (να είσαι δίπλα της συνέχεια). Γιατί η αλήθεια είναι ότι σε παιδικές χαρές και παιδότοπους πολλοί γονείς τα αμολάνε τα παιδιά και δεν προσέχουν. Ελπίζω να βοήθησα..

Σε χαιρετώ!!

Link to comment
Share on other sites

Στους παιδότοπους την ευθύνη την έχουν οι γονείς. Οι κοπέλες είναι εκεί για να τα προσέχουν και να τα απασχολούν αλλά δεν το κάνουν όλες. Πολλά παιδιά είναι επιθετικά, ενίοτε δε οι γονείς ενθαρρύνουν τον τρόπο τους θεωρώντας πως οι μόνιμα επιτιθέμενοι αμύνονται πάντα. Αυτό να το συνηθίσεις, θα συμβαίνει σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. Πάντα θα υπάρχει ένα παιδί που χτυπάει τα άλλα. Και υπάρχουν πάντα οι αδιάφοροι γονείς ή οι γονείς που αρνούνται πως το παιδί τους κάνει κάτι κακό.

Μπορώ με pm να σου πω από ποιους παιδότοπους της πόλης μας είμαι ευχαριστημένη (ως παλιά μαμά έχω ανάλογες εμπειρίες) αν και αυτό δε σημαίνει κάτι. Είναι δικό σου θέμα κυρίως. Όταν η μεγάλη μου ήταν μικρούλα, σε κάποιον παιδότοπο ένα παιδάκι της τράβηξε τα μαλλιά. Η μάνα της το είδε αλλά δεν έκανε τίποτα. Έκανα παρατήρηση στη μάνα, όχι στο παιδάκι. Η απάντηση ήταν "παιδιά είναι, θα τσακωθούν"...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !! ;)

Χαίρομαι που τα λέμε ξανά.....νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός θα είμαστε όλο και πιο απασχολημένες είτε λόγω επιστροφής στη δουλειά είτε επειδή τα μπεμπάκια θέλουν κάποιον από πίσω τους συνέχεια, αλλιώς κινδυνεύεις να βρεις..το αποσμητικό σου στη λεκάνη της τουαλέτας, τα παπούτσια τους στα σκουπίδια, τα κλειδιά σου στον πάτο της τσάντας με τα τουβλάκια κλπ κλπ !! Εμείς έχουμε εκπλαγεί τους τελευταίους μήνες από την πρόοδο του μικρού μας, είναι τρομερή απόλαυση να βλέπεις πως εξελίσσεται και μαθαίνει το κάθε τι...πλέον κάνουμε προτασούλες, ερωτήσεις και γενικά συνεννοούμαστε αρκετά καλά....Ο ύπνος μας είναι πάντοτε μια μικρή περιπέτεια, συνεχίζω να ξαπλώνω μαζί του στο κρεβάτι μας για να αποκοιμηθεί και αφού χτυπηθεί πάνω κάτω και με ξεμαλλιάσει ελαφρώς, τον παίρνει ο ύπνος...γενικά τον τελευταίο καιρό έχει μεγάλη ένταση πριν τον ύπνο, δεν ξέρω μήπως δεν τον "διαβάζω" σωστά και δεν τον αντιλαμβάνομαι εγκαίρως όταν νυστάζει και τελικά τον πιάνει υπερένταση....κοιμάται σερί τη νύχτα αλλά πότε πότε κάνει ένα ξύπνημα με κλάμα και πρέπει να τον κοιμήσω δηλ να τον πάρω στο κρεβάτι μας.........

Για το θέμα που ανοίξατε σχετικά με την επιθετικότητα των άλλων παιδιών , έχω να πω ότι είναι πονεμένη ιστορία......φυσικά και δε μπορούμε να τα έχουμε στη γυάλα τα μωρά μας αλλά δε μπορεί να δεχόμαστε και οποιαδήποτε συμπεριφορά, ειδικά όταν είναι μπροστά ο γονιός και έχει τη δυνατότητα να παρέμβει και να "μαζέψει" το παιδάκι του...γενικά πάντως στην ηλικία αυτή μου έχουν πει ότι τα παιδάκια δεν είναι ακόμα σε θέση να παίξουν μεταξύ τους και συχνά κάνουν κινήσεις επιθετικότητας.....κι εμείς παρατηρήσαμε ότι μετά από παρέα με παιδάκια, ο δικός μας άρχισε να σηκώνει το χεράκι του για να χτυπήσει ενώ στο σπίτι μας δεν υπάρχει καμίας μορφής βία, ούτε βλέπει χαζο-παιδικά στην τηλεόραση..είναι ενστικτώδες μου είπανε...απλά όταν το κάνει, παρεμβαίνω πάντα (εννοείται) , του λέω με σοβαρό και στεναχωρημένο ύφος ότι αυτό δεν ήταν σωστό , ότι το αγαπάμε το παιδάκι, και τον πηγαίνω κοντά για να το αγκαλιάσει.....αυτά από μένα....φιλάκια σε όλες και ελπίζω να τα λέμε που και που γιατί είχαμε χαθεί τελείως.....


SW8up3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχετε δικιο ολες οτι ολα ξεκινουν απο τους γονεις.Και εγω θα ηθελα να παω και να πιω τον καφε μου σαν να μην εχω παιδι μαζι αλλα δε γινεται να το αμολαω και οποιον παρει ο χαρος.Ακριβως αυτο με πειραξε και μενα που αδιαφορουσαν για την ασχημη συμπεριφορα των παιδιων τους.Παρολα αυτα πηγα ξανα καποιες μερες αργοτερα,εμαθα και τις ωρες που συνηθως υπαρχουν λιγα παιδακια ωστε να πηγαινω και ευτυχως επεστρεψε η αλλη κοπελα που προσεχει τα παιδακια η οποια ειναι απιστευτα καλη στη δουλεια της.Φυσικα εχω το νου μου στη μικρη ωστε να επεμβω αν χρειαστει.

Αναγκαστικα θα τα περασουμε αυτα απο τη στιγμη που αρχιζουν τη συναναστροφη με αλλα παιδακια. Υπομονη!

Απο χθες το βραδυ περναμε τον πρωτο μας πυρετο και ειμαι σε εκγρηγορση. Φιλια σε ολες!


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια!Τί κάνουν τα μπεμπάκια σας;Κάνετε μπανάκια;Εμένα η δικιά μου τρελάθηκε με τη θάλασσα!Από την πρώτη φορά πλατσουρίζει,πετάει νερά,δεν έδειξε καθόλου να φοβάται το νερό.Το πρόβλημά της ήταν η άμμος!Δεν ήθελε καν να ακουμπήσει τα πόδια της κάτω.Πήγαινα να την αφήσω κάτω και μάζευε τα πόδια της μην τυχόν και λερωθεί!!Το έκανε και κανένα άλλο παιδάκι αυτό;Νομίζω έπαθε ένα πολιτισμικό (να το πω; )σοκ που μας είδε να περπατάμε ξυπόλητοι στην άμμο και δεν ήθελε καθόλου να ακουμπήσει τα πόδια της κάτω η κυρία δούκισσα!!Την κάθιζα στην ψάθα κι έμενε ακίνητη!Αυτό έγινε στα τρία πρώτα μπάνια μας....Τώρα δεν την πιάνεις!Βάζει το κεφάλι κάτω και βουρ για το νερό!Δυό φορές την πρόλαβα στο τσακ!

Να είστε όλες καλά,καλό καλοκαίρι!!

Καλές βουτιές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σας κορίτσια!Τί κάνουν τα μπεμπάκια σας;Κάνετε μπανάκια;Εμένα η δικιά μου τρελάθηκε με τη θάλασσα!Από την πρώτη φορά πλατσουρίζει,πετάει νερά,δεν έδειξε καθόλου να φοβάται το νερό.Το πρόβλημά της ήταν η άμμος!Δεν ήθελε καν να ακουμπήσει τα πόδια της κάτω.Πήγαινα να την αφήσω κάτω και μάζευε τα πόδια της μην τυχόν και λερωθεί!!Το έκανε και κανένα άλλο παιδάκι αυτό;Νομίζω έπαθε ένα πολιτισμικό (να το πω; )σοκ που μας είδε να περπατάμε ξυπόλητοι στην άμμο και δεν ήθελε καθόλου να ακουμπήσει τα πόδια της κάτω η κυρία δούκισσα!!Την κάθιζα στην ψάθα κι έμενε ακίνητη!Αυτό έγινε στα τρία πρώτα μπάνια μας....Τώρα δεν την πιάνεις!Βάζει το κεφάλι κάτω και βουρ για το νερό!Δυό φορές την πρόλαβα στο τσακ!

Να είστε όλες καλά,καλό καλοκαίρι!!

Καλές βουτιές!!![/quote

χαχα απο το να τη τρωει οπως η δικια μου μη σου πω θα προτιμουσα να μη παταει κατω.Προσωρινο ειναι,θα το ξεπερασει.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...