Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

ξεχασα να πω εγω γεννησα τον γιο μου στο Αλεξανδρας και παλι εκει θα γεννησω.μοα χαρα ηταν στην ανακαινισμενη πτερυγα σε τρικλινο..εγω προσωπικα το θεωρω κριμα να σκασω τοσα πολλα σε ιδιωτικο χωρις να προσβαλω καποια φυσικα.προτιμω τα λεφτα αυτα να τα δωσω αλλου!

φιλακια πολλα καλο βραδυ να εχουμε..


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν το έχω πει ακομαα στο δικό μου. Επειδή είναι μεγάλος, δεν ξέρω πώς να το χειριστώ κι αν θα του φανεί φυσικό ή θα του κακοφανεί. Προσπαθώ να του το φέρω απ' έξω απ' έξω, σε στυλ " δεν θα ήταν πολύ ωραίο αν είχαμε ένα μωράκι στο σπίτι;" . Επίσης του θυμίζω τη σχέση που έχουμε εγώ κι ο μπαμπάς του με τα αδέρφια μας και του παρουσιάζω ωραίες ιστορίες με αδελφάκια για να τον βάλω σιγά σιγά στο κλίμα...


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

papagalia καλα κανεις! εσενα καταλαβαινει ενω εμενα οχι ακομα :( δεν θεωρω οτι ο δικος μου εχει καταλαβει κατι...παντως ειναι καλος με τα παιδακια και τα μωρακια.τωρα θα δειξει..

Sous και boulitsa που χαθηκατε?? ελπιζω να ειναι ολα καλα!!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια εμένα είναι ακόμη σχεδόν 14 μηνών η μικρή μου και δεν καταλαβαίνει για να την προετοιμάσω. Θέλει συνέχεια αγκαλιά. Εγώ δουλεύω και όταν γυρνάω σπίτι περνάω όλο το χρόνο μου παίζοντας με το παιδί - δε θέλει και κανέναν άλλον και έχω και τύψεις να την αφήνω και αυτές τις ώρες που είμαι στο σπίτι. Επιπλέον και στη δουλειά κουράζομαι γιατί δεν το έχω πει ακόμα (γύρισα από την προηγούμενη άδεια εγκυμοσύνης τον Φεβρουάριο που μας πέρασε και θα φρικάρουν). :? Σαν αποτέλεσμα αυτές τις μέρες είχα σκούρα καφέ προς το κόκκινο υγρά και ξεκίνησα utrogestan - εννοείται ότι η γιατρός με έκραξε, με είχε προειδοποιήσει να μην την παίρνω αγκαλιά όρθια, μόνο να μου τη δίνουν καθιστή, να μη σκύβω κλπ. Αλλά όσες έχετε άλλο παιδί καταλαβαίνετε ότι αυτό είναι μάλλον ανέφικτο. Εγώ γέννησα στο Ιασώ την προηγούμενη φορά και πρώτα ο Θεός το ίδιο θα γίνει και αυτή τη φορά. Βρε κορίτσια, για τη θάλασσα τι σας έχει πει ο γιατρός σας? Εμένα στην αρχή ήταν επιφυλακτική, αλλά από τότε που έχω τα υγρά μου είπε τουλάχιστον μέχρι να είμαι 3,5 μηνών να μην ξαναμπώ. Εννοείται πρώτα με ενδιαφέρει το εμβρυάκι μου, αλλά ψιλοστενοχωρήθηκα. Αρχικά θα ήθελα να κάνω μπάνιο μαζί με τη μπέμπα που είναι τα πρώτα της και αφετέρου πέρσι δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο γιατί το μωρό μου ήταν 3-4 μηνών και δεν πήγαμε. Α, μιας και όλες είμαστε στο δεύτερο θέλω να ρωτήσω: σκοπεύετε να μεγαλώσετε την οικογένειά σας κι άλλο ή όχι? Εγώ θέλω, αλλά δε θέλει ο άντρας μ... Βέβαια, παλιότερα ήθελε να μείνουμε μόνο στο ένα, αλλά βλέποντας ότι η μπέμπα ήθελε να κάνει παρέα με άλλα παιδάκια άλλαξε μόνος του γνώμη. Για 3ο όμως δε βλέπω να πείθεται και μάλιστα όταν το συζητάμε λέει ότι δε σκέφτεται το οικονομικό (όχι ότι μας περισσεύουν κιόλας), αλλά δε θέλει από πεποίθηση.:(

Συγγνώμη για το μεγάλο post, αλλά νιώθω ότι καταλαβαινόμαστε και θέλω κάπου να τα πω....:tongue:


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Boulitsa αστα να πανε για τις αγκαλιες..λες και το καταλαβαινει οτι δεν κανει και ερχετε συνεχεια πανω μου! οι αποψεις των γιατρων για αλλη μια φορα διίστανται...αλλοι λενε δεν υπαρχει προβλημα για αγκαλιες γιατι το σωμα μας εχει συνηθισει σιγα σιγα και σταδιακα στο βαρος αυτο και αλλοι λενε οχι το πρωτο τριμηνο τουλαχιστον...και μετα θα φουσκωσουμε και σιγα μην μπορουμε να τα σηκωνουμε! και εμενα ειναι 14 κιλα!!!! εσυ ομως τωρα που ειχες και αιμα καλυτερα να αποφευγεις λιγο τις αγκαλιες.ξερω σε τρωνε οι τυψεις αλλα και τα μικρουλια μας στην κοιλιτσα τι φταινε!?

εγω δεν θελω να κανω αλλο παιδακι..και μεταξυ μας ουτε δευτερο ηθελα ο αντρας μου λιωνει! αλλα σκεφτομαι οτι θα κανει και καλο στον μικρο και ειναι κριμα να τον αφησω μονο του.και εγω δεν θα ηθελα να μην εχω τον αδερφο μου.ετσι το σκεφτομαι..οσο για τα οικονομικα αστα να πανε! μονο εκεινος δουλευει!

κοριτσια εκλεισα και αυχενικη πριν για τις 25/7 και ανυπομονω! ο γιατρος μου επιτρεπει τα μπανια.και με παροτρυνε κι ολας να φυγω διακοπες για καιρο...ευτυχως εχω τα πεθερικα σε νησι για εκει μας κοβω φετος..

εν τω μεταξυ περα απο τις ναυτιες εχω και σαλια τρομερα.κυκλοφορω με μπουκαλακι (συγνωμη αηδια το ξερω) και φτυνω συνεχεια.αν κανω την κινηση να καταπιω στανταρ θα κανω εμετο.εψαξα λιγο και ειδα το ειχαν και αλλα κοριτσια! και αυτη η ζεστη με εχει τσακισει πραγματικα! δυσκολα τα πραγματα...

πω πω αυτο και αν ειναι μεγαλο ποστ!

καλο βραδυ απο μας! :*


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα εμετούς φουλ, τώρα τίποτα και δεν σου κρύβω ότι αυτό με ανησυχεί.... θα μου πεις δε χαίρεσαι? από μια άποψη ναι, αλλά ανησυχώ γιατί από όσο έχω διαβάσει οι εμετοί είναι λόγω της αύξησης της προγεστερόνης. Εγώ βλέπω ότι έχω συνέχεια καφέ και παίρνω utrogestan, επομένως μήπως ο οργανισμός μ δεν παράγει αρκετή προγεστερόνη? έγινα και γιατρός τώρα.... Ρε κορίτσια, αυτό που με κάνει και νιώθω τρελή είναι πως η γιατρός μου θεώρησε ότι αδίκως ανησυχώ για τα καφεκόκκινα που έχω εδώ και μία εβδομάδα. Μου είπε ότι υπάρχουν γυναίκες που με κομμάτια αίμα έχουν μια φυσιολογικότατη εγκυμοσύνη... τρέμω και σκέφτομαι συνέχεια το χειρότερο.... :(


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

boulitsa πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω βρε κοριτσακι.εμενα οταν ειχα αιμα μια φορα μονο μου ειπε ο γιατρος ελα να σε δω.γιατι δεν πας να κανεις εναν υπερηχο? παντως αυτο για τους εμετους δεν ισχυει παντα.η συνειφαδα μου γεννησε πριν απο 30 μερες ενα αγορακι και δεν ειχε ποτε ουτε ενα συμπτωμα.ουτε μια ζαλαδα μια ναυτια..τι-πο-τα! ναι οντως οταν κανεις εμετους και εχεις συμπτωματα σημαινει πως προχωραει η εγκυμοσυνη αλλα δεν σημαινει οταν δεν εχεις οτι δεν προχωραει..μπορει να εισαι τυχερη απλα! παντως πηγαινε για εναν υπερηχο!μην το αφησεις


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γειά σας κι απο μένα! Χάθηκα λίγο, γιατί είχα πάει στους γονείς μου για λίγες μέρες να τους δω κι αυτούς. Μένουν και σε παραθαλάσσιο μέρος και μπορούσε η μαμά μου να παίρνει το μικρό για κανενα μπανάκι. Εγώ όσο κι αν το ήθελα δεν μπήκα στη θάλασσα. Φοβάμαι βρε κορίτσια, τί να πω...Δεν φοβαμαι το κρύο νερο για συσπάσεις και τέτοια, αλλά τα μικρόβια που ίσως έχει η θάλασσα. Ο γιατρός μου βέβαια μου το έχει επιτρέψει, αρκεί να αλλάζω αμέσως μαγιώ όταν βγαίνω και βέβαια, να μην κάθομαι πολύ στον ήλιο. Εγώ όμως είμαι πολύ επιφυλακτική. Οπότε πήγαινα μαζί τους και καθόμουν στην ψάθα με τη βερμούδα μου και έβρεχα λίγο τα πόδια μου να δροσίζομαι.

Boulitsa, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να μην παίρνεις το μικρούλι σου αγκαλίτσα, αλλά αφού είδες αίμα, καλύτερα να προσέχεις λίγο περισσότερο, τουλάχιστον αυτές τις μέρες, μέχρι να σταματήσει το αίμα. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις με μαμάδες που είχαν τέτοια προβλήματα στην αρχή της εγκυμοσύνης, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά. Σκέψου, αν μπορείς να πάρεις καμιά αδειούλα (αν και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο στις μέρες μας):roll:

Όσο για τα συμπτώματα, τί να σας πω βρε κορίτσια. Σε εμένα είναι έτσι κι έτσι τα πράγματα. Θα συμφωνήσω με τη Greta ότι μερικές έγκυοι δεν έχουν καθόλου συμπτώματα. Η μαμά μου και στις δύο τις εγκυμοσύνες δεν είχε καταλάβει τίποτα, καμία απολύτως αλλαγή. Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη υπέφερα. Τώρα όμως το πρήξιμο έχει υποχωρήσει αρκετά. Οι μυρωδιές εξακολουθούν να με ενοχλούν, αλλά πολύ πιο ήπια. Το μόνο σύμπτωμα που εντάθηκε είναι ότι έχει μειωθεί πολύ η όρεξή μου. Να φανταστείτε ότι εχθές έβαλα να φάω έναν ντάκο με τομάτα, χωρίς τυρί και δυο αυγά βραστά. Έφαγα τρεις τέσσερις μπουκιές με το ζόρι. Γενικά νιώθω σαν να έχει μικρύνει το στομάχι μου.

Επίσης, ο γιατρός μου είπε να πίνω πολύ νερό, 2 λίτρα τη μερα, αλλά το θεωρώ αδύνατον.

Αυτά τα δικά μου τα νέα κορίτσια, το άπλωσα κι εγώ το σεντονάκι μου...:D


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απο μενα!

πωα ειστε κοριτσια? εγω ετσι κ ετσι.το σ/κ λιγο πιο ηρεμα γιατι φευγαμε για μπανακι απ το πρωι οποτε περασαμε ωραια..εγω δεν φοβαμαι να κανω μπανια.ειναι το μονο μερος που ηρεμω.περιμενω πως και πως να παμε για μπανιο.

εχετε ξεκινησει εξετασεις κοριτσακια?


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

το αίμα - σκούρο καφέ θα το έλεγα - το είδα πρώτη φορά την προηγούμενη Κυριακή και την επόμενη μέρα πήγα στη γιατρό μου, όπου έκανα υπέρηχο και δεν φάνηκε τπτ απολύτως να μην πηγαίνει καλά - ίσα ίσα που μου είπε ότι είδε και καρδούλα να πάλλεται. Ουσιαστικά δεν είδα να ανησυχεί καθόλου η γιατρός μου - απλά μου έδωσε utrogestan και μου είπε μέχρι τουλάχιστον Αύγουστο να μην μπω στη θάλασσα (να σημειώσω ότι την ημέρα που είδα το αίμα είχα τολμήσει να μπω). Πάντως αυτή τη φορά η εγκυμοσύνη μ είναι τελείως διαφορετική από την προηγούμενη. Εμετούς που είχα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν έχω κάνει ούτε έναν, αίμα στην προηγούμενη δεν είχα και η όρεξη που είχα την προηγούμενη φορά δεν υπάρχει. Συγκεκριμένα, ενώ πεινάω μόλις ξεκινάω να τρώω νιώθω ότι δεν έχω χώρο κι ας είμαι νηστική. Περίεργα πράγματα.... Θέλω τόσο πολύ να πάνε όλα καλά.... Ευτυχώς που έχω το μωρό μου και τη δουλειά και ξεχνιέμαι λίγο.... Κορίτσια εσείς δουλεύετε ή όχι? και πώς σας φαίνεται όποια κι αν είναι η απάντηση? Εγώ σκεφτόμουν σοβαρά να σταματήσω όταν γέννησα το μωρό μου, αλλά τελικά δεν το έκανα και νομίζω ορθώς... από την άλλη έχω τύψεις που αφήνω το παιδί μου...:(:confused:


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Boulitsa, εγώ δεν δουλεύω κι αισθάνομαι απαίσια, γιατί ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που έμεινα άνεργη. Έχω στείλει βιογραφικά και απλά περιμένω μήπως και γίνει κάποιο θαύμα, γιατί έχουν πέσει όλα τα οικονομικά βάρη στο σύζυγο και αισθάνομαι άσχημα. Κυρίως, γιατί αυτή η κατάσταση τον γεμίζει άγχος, όπως είναι αναμενόμενο.

Κορίτσια, όσον αφορά στις εξετάσεις μου, αφήστε τα καλύτερα...

Με πήραν τηλέφωνο εχθές και μου είπαν να κάνω επανέλεγχο, γιατί βγαίνουν ασθενώς θετικά τα igm του κυτταρομεγαλοιού...:(

Τα αποτελέσματα θα τα πάρω την Τετάρτη. Σε αναμμένα κάρβουνα κάθομαι, όπως καταλαβαίνετε...Και να φανταστείτε ότι ο μικρός δεν πήγε καθόλου παιδικό σταθμό, παρά μόνο σε ένα και μοναδικό παιδικό πάρτυ την εποχή που υπολογίζω ότι έγινε η σύλληψη...

Λέτε να ήμουν τόσο..."τυχερή";;;;:confused::confused::confused:


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

papagalia μην στενοχωριέσαι καθόλου! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα τα αντίστοιχα αντισώματα της ερυθράς κάπως αυξημένα και η γιατρός με έστειλε για επανέλεγχο στο ινστ. Παστέρ. Μάλιστα, μου είχε πει ότι δεν θα ήταν πολύ ασφαλές να συνεχίσει η εγκυμοσύνη αν το αποτέλεσμα ήταν πάλι ίδιο. Όπως καταλαβαίνεις φρίκαρα. Τελικά δεν είχα τίποτα, πήγα από το φόβο μου ακόμη και σε ειδικό αιματολόγο, ο οποίος μου είπε ότι οι συγκεκριμένες μετρήσεις είναι πολύ ευαίσθητες και το περιθώριο λάθους όταν είσαι στο όριο είναι μεγάλο. Τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω τα "καλά" αντισώματα της ερυθράς αυξημένα (δεν θυμάμαι πώς λέγονται) και η γιατρός μου λέει ότι είναι καλό γιατί σημαίνει ότι δεν κινδυνεύω να πάθω ερυθρά (ή την έχω περάσει ή έχω κάνει μικρή το εμβόλιο). Άρα, πολύ κακό για το τίποτα. Εννοείται να κάνεις επανέλεγχο, αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας. Όπως σου είπα, οι δείκτες είναι πολύ ευαίσθητοι, μάλλον θα είναι παρόμοια περίπτωση με τη δική μου....


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Papagalia μπραβο σου!!!! :)

εγω κοριτσια πεμπτη απογευμα θα παρω τα αποτελεσματα.ενα αγχος το εχω βεβαια..τι αγχος σε αυτη την εγκυμοσυνη! για τωρα για τον τοκετο για μετα στο σπιτι..πως θα ειναι? σκεφτομαι αν θα τα αγαπαω το ιδιο αν θα εχω χρονο με τον μικρουλη μου.μηπως τον παραμελησω....πωπω!!!ελπιζω να ειναι φυσιολογικα ολα αυτα!

εμεις με τον μικρο εχουμε ερθει στους γονεις μου γιατι στο σπιτι μου ειναι λιγο δυσκολα ακομα οποτε εδω με βοηθανε!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...