Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

Ναι βρε παιδί μου, ησυχία, τάξις και ασφάλεια!

Boulitsa η ώρα η καλή!!!!! Να το χαρείς, να προσέχεις μην παρακουραστείς και να βγάλεις πολλές και όμορφες φωτογραφίες! (Και ασε τον κόσμο να κουρεύεται!)

Γκρέτα, υπομονή βρε κορίτσι, το ξέρω οτι είναι εξαντλητικό, αλλά οι πρώτες εβδομάδες είναι δύσκολες, μετά θα ηρεμήσουμε...

Λοιπόν, μόλις γύρισα από τον γιατρό, όλα καλά με το μωράκι, το μόνο θεματάκι είναι ένας δείκτης θυροειδούς που δεν είναι καλός, αλλά θα το δω σε ενδοκρινολόγο εν καιρώ. Κατα τα άλλα, ηρέμησα, όλα καλά!


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσια απο μενα!

ειμαι στεναχωρημενη γιατι βγηκε ενα μικροβιο στην κολπικη καλλιεργεια.το γνωστο ουρεοπλασμα.μιλησα με τον γιατρο μου στο τηλ και μου ειπε να ξεκινησω αντιβιωση, την οποια ξεκινησα απο χθες..διαβασα διαφορα γι αυτο το μικροβιο και πραγματικα εχω φοβηθει αν και ο γυναικολογος μου μου ειπε να μην ανησυχω...αιματοκριτης χαλια και διαφορα αλλα ειναι χαμηλα.πρεπει το συντομοτερο να παω στον γιατρο.μαλλον απο βδομαδα!!

ειμαι πολυ αγχωμενη κοριτσια!

ξεκινησα και σιδηρο επειγοντως και το στομαχι μου ειναι αστα να πανε...το μονο που ευχομαι μην κανω εμετο και τα βγαλω!

papagalia ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο αυτος ο δεικτης που σου βγαινει κακος.

σας φιλω προς το παρον!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γκρέτα, υπομονή...ό, τι και να είναι Θα περάσει με την αντιβίωση. Το καλό είναι πώς ό, τι υπήρχε το έχουμε εντοπίσει, οπότε θα πάρουμε τα φαρμακάκια μας, θα προσέξουμε λίγο κι όλα θα πάνε καλά.


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

αγάπες μου καλημέρα και καλή εβδομάδα! Καλά, η μπεμπούλα έφαγε κάπως καλύτερα το σαββατοκύριακο και είμαι κάπως ανακουφισμένη. Προσπαθώ να το παίζω χαλαρή, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν δεν τρώει με πιάνει κατάθλιψη.... Γκρέτα, μην αγχώνεσαι για την αντιβίωση, στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου που είχα φλεγμονή και υποψία σκωληκοειδίτη στον 3ο μήνα είχα πάρει αντιβιώσεις με τα κουτιά και όλα καλά!

Πάντως, όσον αφορά τους εμετούς, τελικά αυτό ότι κάθε εγκυμοσύνη στην ίδια γυναίκα είναι διαφορετική, ισχύει.

Σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω αναγούλες, αλλά δεν έχω κάνει ούτε έναν εμετό, που την προηγούμενη φορά έκανα συνήθως 2 τη μέρα. Επίσης, τώρα ενώ πεινάω, αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να φάω, πράγμα που δεν είχα την προηγούμενη φορά. Επίσης, τα καφέ που έχω που και που την άλλη φορά δεν υπήρχαν. Άσε που αηδιάζω με πράγματα απίστευτα, όπως π.χ. τα Μιράντα που τρώει η μπέμπα μου..... Λέτε αυτές οι διαφορές να σημαίνουν ότι αυτή τη φορά είναι αγόρι???:rolleyes:

Όντως πολύ ήσυχο το καφέ μας....:tongue:


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια....ευχαριστω που με εμψυχωνετε! προσπαθω να ειμαι ηρεμη και να μην το σκεφτομαι..

boulitsa μην στεναχωριεσαι με την μικρη.λογικο εχεις δικιο αλλα μην της μεταφερεις το αγχος σου γιατι το καταλαβαινει.δεν υπαρχει χειροτερο απ το να μην τρωει το παιδι σου αλλα ειμαι σιγουρη πως ειναι φαση και θα περασει!! οσο για τις εγκυμοσυνης ποτε δεν ειναι ιδια θεωρω..δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο! εγω αναγουλες ολη μερα αλλα οχι συνεχεια εμετους.ενω με τον μικρο μου εκανα καθε μερα! και εγω παντως λεω κοριτσι θα ειναι για να ειμαι ετσι. ..χαχαχα!!

Papagalia ευχαριστω για το ενδιαφερον! :)

εμεις το σ/κ πηγαμε για μπανακι παλι! ευτυχως που υπαρχει και αυτο και ηρεμω! και τελικα φευγουμε διακοπες 1-10/8!θα παμε στα πεθερικα σε νησακι και θα κανουμε και τα γεννεθλια του μικρου εκει! ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν φυγει τα συμπτωματα αυτα!!!!

σας αφηνω προς το παρον να συνεχισω την μαγειρικη μου.καλο μεσημερι σας φιλω


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Greta τέλεια νέα, ζηλεύω! Εμείς δεν έχουμε κανονίσει ακόμη τίποτα λόγω του γάμου... Έχω κάποιες μέρες άδεια και αν μείνουν λεφτά κάπου θα πάμε.... Εν τω μεταξύ πριν ένα μήνα πήραμε ένα τροχόσπιτο σε τιμή ευκαιρίας από κάποιον που είχε ανάγκη και μάλλον κάπως έτσι θα πάμε διακοπές - ωραία θα είναι και για το παιδί...:tongue:

Έχω πραγματική περιέργεια αν αυτές οι διαφορές που βλέπουμε στην εγκυμοσύνη σημαίνουν τελικά όντως έμβρυο διαφορετικού φύλου από την προηγούμενη φορά.... :rolleyes:

Greta τώρα που είπες για μαγείρεμα, στην ηλικία που είναι η μπέμπα μου τι μπορώ να της κάνω να φάει? Ξέρω ότι θεωρητικά μπορεί να φάει ότι τρώμε εμείς, αλλά θα ήθελα τις γνώμες σας ως μανούλες μεγαλύτερων παιδιών τι θα μπορούσα να της φτιάξω που να έχω περισσότερες πιθανότητες να το φάει? Η αλήθεια ότι έχω στερέψει από ιδέες. Τρώει τα ίδια και τα ίδια και μάλλον έχει βαρεθεί, αλλά δεν είναι και πολύ δεκτική σε νέες γεύσεις....:?


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τροχόσπιτο!!!! Ουάου!!!!!:D Πάντα μου άρεσαν τα τροχόσπιτα, αν και δεν έχω μπει ποτέ σε κάποιο, απλά με γοήτευε πάντα αυτή η ιδέα της ελευθερίας και νομίζω ότι για το παιδί θα είναι ό, τι πρέπει!!!!:D

Λοιπόν, για φαγάκι, θα σου πρότεινα για αρχή να της έδινες καμία σπιτική πιττούλα (τυρόπιττα σφολιάτα για παράδειγμα, κιμαδόπιττα, κολοκυθόπιττα...τέτοια..) ή μια πίτσα σπιτική. Επίσης, μπορείς να της φτιάξεις γιουβαρλάκια.

Να σας πω την αλήθεια κορίτσια, εγώ του δικού μου του τα έδινα αλεσμένα μέχρι 2,5 χρονών, γιατί τα εμπιστευόμουν περισσότερο τα νερόβραστα φαγητά και ήμουν σίγουρη ότι έτρωγε και την ποσότητα που ήθελα. Του έβαζα μέσα κρεατάκι ή κοτόπουλο, πατάτα, καρότο, κολοκύθι, αρακά ή φασολάκια, ένα μικρό κρεμμυδάκι (μισό, για την ακρίβεια) και λίγο σέλινο. Καθόλου λάδι, ούτε και αλάτι ( το λάδι το έριχνα ωμό μετά, μια κουταλιά στο πιάτο). Μια χαρά τα έτρωγε αυτά για μεσημεριανό. Παράλληλα του έδινα και στέρεες τροφές για τη μάσηση, αλλά το βασικό του φαγητό ήταν αυτός ο "μέλας ζωμός:tongue:"

Και βέβαια, καμιά φορά του το φτιάχνω και τώρα και γλύφει και τα δάχτυλά του, (σε σημείο που απορώ με το γούστο του)

Το αγαπημένο του όμως είναι τα μακαρόνια με κιμά και το...μπριάμ!!!

Σαλάτες ωμές, δυστυχώς δεν τις τρώει, αλλά αφού τρώει τα βραστά λαχανικά και τα όσπρια είμαι ευχαριστημένη.

Φιλική συμβουλή: Μην δώσετε καθόλου γλυκά μέχρι τα 3, αν μπορείτε, γιατί μετά δεν θα μπορείτε να τα αποφύγετε...Ο δικός μου δοκίμαζε γλυκό και το έφτυνε μέχρι τα 3, γιατί δεν τα είχε συνηθίσει, από τότε που άρχισε να καταλαβαίνει καλύτερα, του αγοράζουμε, γιατί βλέπει τα άλλα παιδάκια και ζηλευει...


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, Γκρέτα, το ξερω ότι είναι δύσκολο, αλλά μην ανησυχείς...Να φανταστείς, εγώ στο γιο μου δεν είχα πάρει αντιβίωση, αλλά είχα κολλήσει τον H1N1 στον 4 ή 5 μήνα...

Και όλα πήγαν καλά, δόξα τω θεώ!!!

Αλήθεια, κορίτσια, αυχενική πότε έχετε εσείς; Εγώ έχω στις 25 του μηνός! Λέτε τα διαφορετικά συμπτώματα να σημαίνουν και διαφορετικό φύλο; (Όχι ότι με νοιάζει το φύλο, αλλά είμαι περίεργη!!!):D


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοσχολιασω!!! τροχοσπιτο...ενταξει δεν υπαρχει ομως! το ονειρο του αντρα μου , τρελενεται!

Να περασετε υπεροχα σας ευχομαι!

Papagalia προσπαθω να μην αγχωνομαι μεχρι να παω στον γιατρο! συμφωνω απολυτα μαζι σου για τα γλυκα.του διμω να δοκιμασει και δεν τα θελει! το μονο που του ψιλο αρεσει και του δινω κανενα κουταλακι ειναι το παγωτο! τον λυπαμαι μωρε :( αλλα και αυτο δεν του αρεσει..δεν θα ξανα ζητησει!

Boulitsa εγω απι 12 μηνων του δινω οτι τρωμε! τα παντα εκοψα το αλεσμενο μαχαιρι.δεν ειχα προβλημα! απο οσπρια λαδερα γεμιστα σουπες παστιτσιο! απλα αφαιρω την μεριδα τπυ και προσθετω αλατι μετα για τον αντρα μου γιατι εγω δεν πολυ τρελενομαι για αλατι

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο!

αυχενικη εγω 25/7 και ανυπομονω.

κοριτσια μιας και μιλαμε για διατροφη να ρωτησω και εγω κατι:ο μικρος περυσι μου παρουσιασε αλλεργια στο ασπραδι του αυγου.και ο παιδιατρος μου το απαγορεψε να του το δωσω μεχρι να κλεισουμε χρονο.τον σεπτεμβρη λεω να ξεκινησω...απλα φοβαμαι πολυ! πως πρεπει να ξεκινησω? εχετε καποια αντιστοιχη εμπειρια η εχετε ακουσει κατι?


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πραγματικά εκτιμώ παρά πολυ το ενδιαφέρον σας, αφού το φαγητό της μπεμπας ειναι ένα μεγάλο άγχος για μένα... Γκρέτα κι εγώ το ίδιο έκανα της έχω ήδη κόψει τα αλεσμένα, κυρίως γιατί είδα ότι τα έχει βαρεθεί, αλλά και επειδή με παρότρυνε η παιδίατρος... Πάντως ευχαριστω για τις ιδέες, θα τα δοκιμάσω όλα... Επίσης να ρωτήσω εσάς τα παιδάκια σας κάθονται για να φάνε? εμένα τώρα πια δεν θέλει να κάτσει στο καρεκλακι και τρωει καλύτερα στα όρθια, δηλαδή εγώ κάθομαι στην καρέκλα και κάθε λίγο έρχεται για μια κουταλιά. Ειναι λάθος το ξέρω, αλλά αν ειναι να τρώει έστω και λίγο δεν με νοιάζει... Για δεκατιανό τι δίνετε?

Γκρέτα όσον αφορά το αυγό εμένα η μπεμπουλα κάνει εμετο με τις δυο πρώτες κουταλιές και η παιδίατρος μου είπε ότι αυτό σημαίνει αλλεργία και να ξαναδοκιμάσω μετα τους 18 μήνες... Αν και για να πω την αλήθεια εμένα μου φαίνεται ότι απλά αηδιάζει... Πάντως για ότι δοκιμάζουμε η παιδίατρος μου έχει πει σταδιακά αυξάνουμε την ποσότητα, δηλαδή την πρώτη μέρα θα του δώσεις μισή κουταλιά ασπράδι, αν πανε όλα καλά την επόμενη 1 κουταλιά κλπ... Εσείς την αλλεργία πως την καταλάβατε?

Για την αυχενικη δεν έχω κανονίσει ακομη και μαλλον έχω αργήσει... Μεθαύριο έχω ραντεβού στο γιατρό κ τότε θα μου πει ποτέ να κανονίσω αυχενικη στον άλλο γιατρό που πάω.

Ρε μαμωτο, πολλά είπα πάλι, αλλά ρε κορίτσια νιώθω οτι καταλαβαίνομαστε...:tongue::tongue:;);)


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γκρέτα κι εσύ στις 25 αυχενική!!! Έχουμε την ίδια μέρα!!!! Ο μικρούλης μου, κορίτσια έφαγε μια φορά ψάρι και γέμισε όλο το κορμάκι του κοκκινίλες!!! Απο τότε έκανα πολύ καιρό να του ξαναδώσω και τώρα πια του δίνω μια φορά στους 2 μήνες ελάχιστη ποσότητα. Τον είχα πάει σε δερματολόγο και σε αλλεργιολόγο τότε και μου είχαν πει ότι τα παιδιά μέχρι 6 ετών είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλεργίες. Όσο για το αυγό, καλύτερα να ρωτήσεις παιδίατρο. Θα σου πρότεινα να του έδινες στη μύτη του κουταλιού λίγο ασπράδι και σταδιακά να αυξήσεις την ποσότητα. Πάντως μετά το καλοκαίρι, γιατί η ζέστη δεν είναι και ό, τι καλύτερο. Αλήθεια, στα προιόντα που περιέχουν αυγό, πώς αντιδρά; π.χ κουλουράκια, κέικ, παγωτό...

Boulitsa, ο δικός μου θυμάμαι, αν και ήταν πολύ δραστήριο μωρό, στο φαγητό καθόταν στο καρεκλάκι κανονικά (ήταν και η μόνη στιγμή μέσα στη μέρα που καθόταν...) Αν τη μικρούλα τη βολεύει να κινείται στο φαγητό, γιατί να την περιορίσεις; Αρκεί να σου τρώει και να μην χαζεύει με παιχνίδια και τέτοια... Αν το κάνει, πες της καμια ιστορία. (με τον δικό μου τουλάχιστον έπιανε πάντα αυτό...) Για δεκατιανό, του δίνω πάντα φρούτα και πορτοκαλάδα. Για απογευματινό του δίνω τόστ μόνο με τυρί ή γιαούρτι άσπρο με μέλι, ή αυγό ή παγωτό (μια φορά την εβδομάδα) ή (αν έχω φτιάξει) κέικ, ή φρούτο ή ψωμί με βούτυρο και μέλι.


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλες μου!

Papagalia ναι εχουμε ιδια μερα αυχενικη τελεια!μια χαρα σε βρισκω με την διατροφη του γιου σου! ο μικρος δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα στα φαγητα γλυκα που περιεχουν αυγο..γι αυτο δεν καταλαβαινω..τον ειχα βγαλει φωτο οταν εκανε τις κοκκινιλες και ετσι την εδειξα στην αλλεργιολογο και μου ειπε οτι δεν θεωρει οτι εκανε αλλεργια.τον κροκο τον εφαγε μια χαρα.οταν ηταν να ξεκινησω με το ασπραδι μου ειπε ο παιδιατρος να μην το βραζω πιο πολυ απο 3 λεπτα.και εγω η χαζη το εκανα.ο μικρος το εφτυνε και οπου επεσε και ακουμπησε εκανε κοκκινιλα.οπως επισης και γυρω απ το στομα.ωστοσο μεχρι να παω στο φαρμακειο να παρω τα φαρμακα του ειχε ηδη περασει και παρ ολα αυτα ο παιδιατρος μου ειπε να του τα δωσω για να μην ξανακανει αλλεργεια..γι αυτο και θεωρω οτι δεν ειναι αλλεργια απλα μαλλον τον πειραξε που δεν ειχε βρασει καλα.παντως ναι θα του το δοκιμασω το φθινοπωρο σιγουρα!!!

Boulitsa στο καρεκλακι φαγητου δεν καθετε εδω και μηνες! καθοταν στην καρεκλα αλλα πανω μου.τωρα τον βαζω στην καρεκλα την δικια μας και τον ταιζω αλλα τρωει και μονος του (φανταζεσαι τι γινετε....) θελει να τρωει μονος του..μου περνει πχ το πιρουνι και μου λεει:Ατο (αστο χαχααχ)

εγω δεκατιανο φρουτοκρεμα η αν του δωσω το γαλα με βρωμη και λίγο μελι του δινω μια μπανανα σκετη.μετα φαγητο.γιαουρτι το απογευμα η τοστ.η μια φετουλα με μαρμελαδα σπιτικη η καμμια πιτα! αυτο ειναι το μενου μας! και το βραδυ γαλα παλι..

το απλωσα και εγω το σεντονι!!!

χθες το βραδυ αμαρτισα κοριτσια! εφαγα κρεπα..... :/ :/


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλέ Γκρέτα αυτό το λες αμαρτία? Καλά έκανες και την έφαγες την κρέπα και τώρα που το είπες την λιγουρεύτηκα κι εγώ....:rolleyes:

Βρε κορίτσια, απ' ότι βλέπω μια χαρά τρώνε τα αγοράκια σας, μην τα ματιάσω φτου φτου..... Λέτε να φταίει που εμένα είναι κορίτσι? έχω ακούσει ότι τα κορίτσια είναι πιο κακόφαγα....Γκρέτα εννοείς ότι ο δικός σου τρώει τα φρούτα ακόμη αλεσμένα? Μήπως να το ξαναδοκιμάσω? Εγώ της δίνω κομμάτια φρούτο στο χέρι, αλλά η ποσότητα που τρώει είναι μηδαμινή.... Δηλαδή όταν τρώει μόνος του παρά το χαμό που γίνεται, τελικά καταλήγει τίποτα στο στόμα? Εμένα ήδη μου δείχνει ότι θέλει να φάει μόνη της, παίρνει το κουτάλι και το βάζει μέσα στο φαγητό, αλλά φυσικά είναι μικρή για να το καταφέρει.... Αυτό για τις ιστορίες καλό μου ακούγεται papagalia... το θέμα είναι ότι από μένα τις καθημερινές τρώει μόνο το απογευματινό γιατί δουλεύω και την κρατάει η μαμά μου και όλη την ώρα σκέφτομαι: "Τώρα εγώ να φάω ή η μπέμπα θα είναι νηστική κι εγώ θα τρώω σαν τη βουβάλα?" Βλακείες, ξέρω... Εμένα η παιδίατρος μου έχει πει όταν δεν τρώει να της δίνω γάλα και έτσι κάνω.... Και τι δε θα 'δινα για να φάει ικανοποιητικά....:(:(:(


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανηλθα μετα απο εναν εμετο :( :(

boulitsa μου ναι του τα αλεθω.γινοκται σαν φυσικος χυμος.δηλαδη εξω οταν ζητας να πιεις ενα φυσικο αναμεικτο ετσι τον φτιαχνουν (ριχνουν και καμμια αμιτα) ενω αν του τα δωσω στο χερι περα απ την μπανανα δεν θα τα φαει τα αλλα ενω ετσι τα τρωει ολα..παντως οτι τα κοριτσια ειναι λιγοφαγα θεωρω οτι ισχυει! αυτο νε το γαλα παλι ομως το εχω ξανα ακουσει και δεν ξερω αν συμφωνω.εκτος και αν ζηταει το παιδι το ιδιο.αλλα ειναι σε μια ηλικια που πρεπει να το πινουν μονο πρωι και βραδυ.και αυτο το βραδινο πρεπει να κοπει καποια στιγμη ε? ετσι εχω ακουσει!

οσο για τον δικο μου προσπαθει να φαει μονος του και ολο και κατι τρωει απλα εγω απο πισω τον ταιζω χαααχα


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...