Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Φόβος για πρόωρο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Κορίτσια σας παρακαλώ θέλω την γνώμη σας γιατί έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Όταν ήμουν 25 εβδομάδων ο τράχηλος μου ήταν στο 2,5. Σήμερα είμαι 29 εβδομάδων και 3 ημερών και χτες το βράδυ που πήγα στον γιατρό είδαμε ότι έπεσε στο 2,0. Με έβαλε και στην κορδέλα και είδαμε ότι σε μισή ώρα είχα 3 συσπάσεις. Τρόμαξα πολύ όταν μου το είπε! Και το θέμα είναι ότι δεν έχω πόνους! Μου είπε να είμαι ξεκούραστη, ξάπλα, να μην κάνω δουλειές ή βόλτες και μου είπε να παίρνω 3 Utrogestan των 200mg (ένα το πρωί, ένα το μεσημέρι και ένα το βράδυ κολπικά), ακόμη 2 μαγνήσια πρωί-βράδυ και 2 ενέσεις κορτιζόνης για ωρίμανση πνευμόνων του εμβρύου επειδή υπάρχει φόβος για πρόωρο. Και ακόμη μου είπε αν με πιάσουν έντονοι πόνοι ίσως χρειαστεί να μπω σε κλινική για να πάρω φάρμακα! Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας γιατί ανησυχώ , είχατε ποτέ κάτι παρόμοιο? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Κοριτσι..

Πρωτων ..μην αγχωνεσαι...

2ων... ας σου πω την δικη μου ιστορια και θα ηρεμησεις...

20 βδομαδων τραχηλος 2.... με κολπικη προγεστερονη(σε ολη την εγκυμοσυνη) τον εφτασα στο 2,5.. 24ων βδομαδων 4 ενεσουλες για την ωριμανση...

δεν εκανα απολυτος τιποτα... Σχεδον δηλαδη... γιατι και μαγειρευα και τις δουλιτσες μου εκανα και ολα μια χαρα..απλα δεν σηκωνα βαρη και δεν περπατουσα πολυ...εαν περπατουσα πανω απο 10 λεπτα με επιαναν πονοι...

Ενεσεις Ηπαρινης....

6 Χαπακια ΜΑγνησιο

Σιδηρο

Ασβεστιο

και Vasclor κολπικη Προγεστερονη...

το Αποτελεσμα..36 βδομαδων εξαλυφθηκε ο τραχηλος,διαστολη 2 και μπαινω στο νοσοκομειο...

καθομαι μεσα μεχρι τις 38 εβδομαδες.. και τελικα μου πηραν την μικρη με καισαρικη λογο οτι εκανα πολυ μεγαλη δοση υπαρινης και δεν διακινδυνευαν να φυγω απο εκει...!!!

ο Τραχηλος θελουμε να ειναι απο 2 και πανω στην βδομαδα που εισαι...!! απλα ο γιατρος σου σε αγχωσε για να μην το παρεις αψηφιστα...!!

απλα να ξεκουραζεσαι και να μην κανεις πολλα.. για να μικρηνει και αλλο ο τραχηλος θελει κοπο.. μην αγχωνεσαι...!!!

και οσο για το πρωορο.. με το παραμικρο που θα νοιωσεις απλα τον παιρνεις τηλεφωνο να σε καθοδηγησει...

μην αγχωνεσαι και μην φοβασαι γιατι απλα αυτο το μεταφερεις στο μικρακι σου και δεν ειναι καλο... απλα προσεχε...


XQknp3.png

2311399a5vqu82s2t.gif

GJkkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ηρεμησε!!μην σε πιανει πανικος να φοβασε γιατι απ τη ψυχολογια εξαρτωνται ολα!!εγω περυσι τετοιες μερες ημουν στο νοσοκομειο με ορους για να μην γεννησω!!δεν ειχα καθολου μηκος στον τραχηλο κ εκατσα 2 μηνες μεσα!!και ολοι πιστευαν οτι θα γεννουσα πρωωρα γιατι ειχα πολλες και δυνατες συσπασεις.να φανταστεις οτι μου ελεγαν οτι αν φυγω απο το νοσοκομειο'θα γεννησω στο αυτοκινητο!!βγηκα εξω οταν εφτασα τις36 εβδομαδες με αποτελεσμα αντι να γεννησω πρωωρα,εφαγα ολο τον μηνα μου κ πηρα 2 μερες παραταση και τελικα γεννησα με καισαρικη..μολις ειχα μπει στον μηνα μου,μου εφυγε το αγχος και ο φοβος και δεν ειχα ουτε μια μικρη συσπαση!!η ψυχολογια καθοριζει τα παντα,γι αυτο ηρεμησε και κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου!!!ακουσε εμενα που εχω περασει πολλα!!!.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη, απλά φοβάμαι περισσότερο γιατί το μωρό είναι από την αρχή συνέχεια με το κεφάλι κάτω, έχει βολευτεί εκεί και όταν περπατήσω λίγο με πιέζει συνέχεια προς τα κάτω που νομίζω ότι θα βγει! Και ο γιατρός είπε ότι αυτήν την πίεση δεν τη θέλουμε! Μου είπε όχι δουλειές και όχι βόλτες! Ξεκούραση! Έλα όμως που την Τετάρτη για παράδειγμα έχω να πάω για άλλες εξετάσεις και ο γιατρός είναι και στον δεύτερο χωρίς καν ασανσέρ. Κι εγώ από το σοκ επειδή είναι και το πρώτο μου μωράκι, είμαι μέσα στο άγχος με όλο αυτο. Δεν θέλω καν να βγω έξω από το σπίτι! Αλλά δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά! Συγνώμη που είμαι τρελαμένη αλλά καταλαβαίνεται! Και μία ερώτηση πάνω σε αυτό! Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν τα νερά, χωρίς να υπάρξει προειδοποιητικό σημάδι? Έστω ένας πόνος, κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...