Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

η παρέα του parents !!!


FOP1

Recommended Posts

Καλημερα σας κοριτσια !!!

Τι κανετε ?!

Βασουλα ετσι οπως στα ειπε η λινα , πηγαινεις πρωι δινεις αιμα και ή καθεσαι και περιμενεις τα αποτελεσματα ή παιρνεις τηλεφωνο και σου τα λενε !!

Λινα εχεις ξαναπαει γιατρο,εχεις κανει τον προγεννητικο ?! Την αλλη Δευτερα μου ειπε να παω .Σκεφτομαι να αλλαξω και γιατρο , με αυτη που εχω δεν ειμαι ικανοποιημενη, για εναν απλο ελεγχο καλα ητανε αλλα τωρα.. !

Οοοοο Φανη !!! Τι ωραια που φουσκωσε η κοιλιτσα !!

vtgian ποσο δικιο εχεις !!! ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ δικιο εχεις !!!

κοριτσια παντως ουτε εγω εχω συμπτωματα !

Τιποτα απολυτως λεμε !!

Σε ποια βδομαδα εισαι;κ σε ποια πολυ εισαι;εγω ακομα δν εκανα τιποτα την Παρασκευή θα πάω..


59760a646a.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε Βασουλα !!!!! Χαιρομαι που βλεπεις τα θετικα αν κ ξερω οτι εχεις μια ψιλοαπογοητευση που μεχρι αυριο ειμαι σιγουρη θα εχει φυγει, -ετσι ημουν καθε φορα κ εγω- με την μονη διαφορα οτι εσυ εχεις ηδη ενα μικρουλι ναζιαρικο μωρο !!! Οπως και να χει οπως λεω παντα ο Θεος ξερει παντα τι κανει και ποτε το κανει!

Ποσο σε ζηλευω που θα κανεις διακοπες , εγω τις σταματησα την προηγουμενη εβδομαδα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος για να κανω τις εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

Λίνα σε εμένα πάντως τόσο στην 6η εβδομάδα (που μόλις ξεκίνησε η καρδιακή λειτουργία) που πήγα πρώτη φορά αλλά και στην 6η+5μέρες που πήγα τη 2η (και ακούσαμε καρδιά) ο υπέρηχος έγινε κολπικά. Νομίζω ότι δύσκολα μπορεί να δει αυτά που θέλει ο γιατρός εξωτερικά, ιδιαίτερα αν έχει παλιό μηχάνημα.

Άσε το τι ακούς από τη μία και την άλλη κοπέλα, ηρέμησε, και αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου (που είναι και ο μοναδικός που πραγματικά ξέρει το ιστορικό σου) ακολούθα ότι σου λέει. Δε νομίζω ότι γιατρός θα ρισκάρει να χάσεις το μωρό σου για ένα τόσο καθημερινό ζήτημα, αν το πιστεύεις αυτό καλύτερα να αλλάξεις γιατρό.

Όσο για τα συμπτώματα, να εύχεσαι να μην έχεις, είναι εξαντλητικό και ψυχοφθόρο να τρέχεις συνέχεια για εμετούς, να αναγουλιάζεις, να τουμπανιάζει και να πονάει η κοιλιά σου από τη δυσπεψία, να ανακατώνεσαι με το παραμικρό. Μέχρι την 7η εβδομάδα τα συμπτώματά μου ήταν λίγα και έλεγα που και που ουφ γιατί πονάω τώρα; Μετά άρχισαν τα όργανα και είμαι και από τις τυχερές που δεν είναι και ιδιαίτερα έντονα (ακόμα δεν έχω κάνει ούτε εμετό). Τώρα είμαι στην 10η+4μέρες και είναι νομίζω η χειρότερη εβδομάδα μέχρι στιγμής.

Πάντως να ξέρεις, από τη στιγμή που έγινε η εμφύτευση και προχωράς, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, είτε για να βοηθήσεις είτε για να κάνεις κακό στην εγκυμοσύνη σου. Αν κάτι δε πάει καλά, το ξέρει καλύτερα από εσένα το σώμα σου και θα το σταματήσει και πίστεψέ με θα είναι για καλό όλων.

Χαλάρωσε, μην παίρνεις τοις μετρητοίς κάθε ιστορία που ακούς, άσε το σώμα σου και το ένστικτό σου να σε οδηγήσει. Οι γυναίκες φέρνουμε στο κόσμο παιδιά κάτω από τις πιο αντίξοες συνθήκες. Σκέψου την Αφρικάνα που δεν έχει ούτε υπέρηχους, ούτε felicine, ούτε γιατρό να την καθοδηγεί, μόνο τη μάνα φύση και το ένστικτό της. Εμείς έχουμε προικιστεί με όλη τη διαθέσιμη τεχνολογία, μπορούμε να παρακολουθήσουμε την εγκυμοσύνη μας σε κάθε στάδιο και αντί να ησυχάσουμε, αγχωνόμαστε ακόμα περισσότερο.

Επίσης έχε στο νου σου τον εξής κανόνα για το διαδίκτυο. Για κάθε άσχημη ιστορία που διαβάζεις, υπάρχουν χιλιάδες άλλες ιστορίες με αίσιο τέλος που δε γράφονται ποτέ. Απλά στην πρώτη περίπτωση η συγγραφέας αναζητά υποστήριξη ενώ οι υπόλοιπες δεν την χρειάζονται ώστε να μπουν στο κόπο να γράψουν τη δική τους ιστορία.

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια :D

Τα δέχομαι ολα αυτά που λες αλλα ειναι η γνώμη σου..κ οι 2αδερφες μου απέβαλαν εξαιτίας του ενδοκολπικου...με το που το έβγαλε ο γιατρός αιμοραγια..δν κρίνω αυτες που το κανουν αλλα εγω προτείνω να περιμενω μια βδομαδα παραπάνω!καφε,αιμορραγιες δν εχω,ουτε πόνους,ουτε κατι άσχημο νιώθω..κ εξωμητριο να ειναι θα φανεί!


59760a646a.png
Link to comment
Share on other sites

Vasoula

Κρίμα που δεν είχες το αποτέλεσμα που ήθελες αλλά τουλάχιστον θα ευχαριστηθείς τον άντρα σου και τα μπανάκια σου χωρίς το άγχος της περιόδου. Εμείς από τα πέρυσι που αδιαθέτησε η κόρη μας, για να πάμε διακοπές κάνουμε προγραμματισμό βάρδιας! Ευτυχώς η μικρή είχε και αυτή καθυστέρηση και θα φύγουμε διακοπές χωρίς να στερηθεί το παιδί τα μπάνια του.

Ωστόσο αν η καθυστέρηση συνεχίσει και τους επόμενους μήνες, ψάξτο λιγάκι, έτσι προληπτικά που λένε.

Να χαίρεσαι την κορούλα σου και τον άντρα σου και χωρίς άγχος όλα θα πάνε όπως πρέπει.

Freya αν θυμάμαι καλά έχεις μεγάλο κύκλο, οπότε μήπως ήταν τελικά νωρίς για να δεις αποτέλεσμα από τεστ? Άσε πάντως τις ημέρες να περάσουν, μη πολυ δίνεις σημασία στα "συμπτώματα" και αν μετά από 5-6 ημέρες ακόμα τίποτα, τότε κάνε μία εξέταση χοριακή, να είσαι σίγουρη.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια βδομαδα εισαι;κ σε ποια πολυ εισαι;εγω ακομα δν εκανα τιποτα την Παρασκευή θα πάω..

Τι να σου πω ιδεα δεν εχω , τελος 5ης αρχη 6ης?? πραγματικα δεν εχω ιδεα

Τ.ε.ρ ηταν 21/6 26 μερες ο κυκλος

Αθηνα μενω εσυ ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δέχομαι ολα αυτά που λες αλλα ειναι η γνώμη σου..κ οι 2αδερφες μου απέβαλαν εξαιτίας του ενδοκολπικου...με το που το έβγαλε ο γιατρός αιμοραγια..δν κρίνω αυτες που το κανουν αλλα εγω προτείνω να περιμενω μια βδομαδα παραπάνω!καφε,αιμορραγιες δν εχω,ουτε πόνους,ουτε κατι άσχημο νιώθω..κ εξωμητριο να ειναι θα φανεί!

Μισό λεπτό γιατί δε θέλω να παρεξηγηθώ.

Σε ιατρικά θέματα δεν εκφράζω γνώμη. Μεταφέρω αυτά που διαβάζω ή μαθαίνω από γιατρούς. Μέχρι στιγμής άρθρο γιατρού που να επιβεβαιώνει ότι η χρήση υπερήχου μπορεί να προκαλέσει αποβολή δεν έχω πετύχει. Αντιθέτως υπάρχει πληθώρα γιατρών και συγγραμάτων που επιβεβαιώνει ότι η μέθοδος δεν ενέχει κινδύνους για το έμβρυο, και η αποβολή δεν συνδέεται με αυτό. Επιπλέον τα άρθρα που διαβάζω κατά καιρούς αναφέρουν ότι στην αρχή της εγκυμοσύνης ο κολπικός υπέρηχος δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια στα αποτελέσματα από ότι ο εξωτερικός. Στην περίπτωσή των αδελφών σου, σας είπαν ότι έφταιγε ο κολπικός υπέρηχος; Επίσης σε ποια εβδομάδα ήταν; Ειλικρινά ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει το θέμα, όχι για να το παίξω έξυπνη!

Δεν προτείνω τίποτα, ίσα ίσα αυτό που σου έγραψα είναι να ακολουθήσεις το ένστικτό σου. Αν νιώθεις καλύτερα να περιμένεις, κάν'το. Εγώ δεν έκανα ούτε χοριακή να καταλάβεις. Πήγα κατευθείαν στην 6η στον γιατρό και μάλιστα καλύτερα να αργούσα και περισσότερο για να ακούσουμε καρδιά μια και καλή. Άλλο υπέρηχο δεν έκανα, ούτε ο γιατρός το πρότεινε (ενώ άλλοι γιατροί θέλουν να σε ξαναδούν και στην 8η-9η εβδομάδα), με έστειλε κατευθείαν για την αυχενική στην 11ε+6η

Τέλος πάντως, ο σκοπός του σχολίου μου ήταν κυρίως για να σε καθησυχάσω γιατί από τα μέχρι τώρα σχόλια που έχεις αφήσει φαίνεσαι πολύ αγχωμένη και είναι κρίμα.

Φιλικά και συγνώμη αν ακούστηκα επιθετική :oops:


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σημερα ήταν ο τρίτος μας υπερηχος. Το μωρο μας εχει σχηματιστεί πλήρως πια. Εχει δαχτυλάκια κ κλωτσουσε. Τρελάθηκα οταν το είδα να κουνιέται.τωρα πια εχω ηρεμήσει αρκετά κ αρχίζω να χαίρομαι την εγκυμοσυνη. Τώρα Λινα μου σχετικά με τον ένδοκολπικο υπέρηχο ειμαι βέβαιη πως δεν προκαλει αποβολη.σέβομαι το φόβο σου κ προτείνω να κανεις όπως νιώθεις. Συμφωνώ με τη vtgian πως αντίθετα ο κολπίκους μπορει να δείξει απο νωρίς λεπτομέρειες που ίσως να ειναι κ απαραίτητες για την καλη έκβαση της εγκυμοσυνης. Τύπου αποκολλησεις κ τέτοια.Η γιατρος σου τι λέει?μην αγχωνεσαι γλυκιά μου ολα θα πανε καλα. Θα γίνω γραφική κ θα ξαναπώ ειναι σημαντικό να εχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό σου!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Freya αν θυμάμαι καλά έχεις μεγάλο κύκλο, οπότε μήπως ήταν τελικά νωρίς για να δεις αποτέλεσμα από τεστ? Άσε πάντως τις ημέρες να περάσουν, μη πολυ δίνεις σημασία στα "συμπτώματα" και αν μετά από 5-6 ημέρες ακόμα τίποτα, τότε κάνε μία εξέταση χοριακή, να είσαι σίγουρη.

Το σκέφτηκα η αλήθεια είναι αλλά το θεωρώ κάπως αδύνατο γιατί μπορεί να έχω μεγάλο κύκλο αλλά αν η ελεύθερη επαφή ήταν 10/7, δε θα πρεπε να βγάλει έστω αχνή γραμμούλα?

Αν δω ότι δε μου ρχονται μες τη βδομάδα, θα προχωρήσω κ σε μια χοριακή, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σημερα ήταν ο τρίτος μας υπερηχος. Το μωρο μας εχει σχηματιστεί πλήρως πια. Εχει δαχτυλάκια κ κλωτσουσε. Τρελάθηκα οταν το είδα να κουνιέται.τωρα πια εχω ηρεμήσει αρκετά κ αρχίζω να χαίρομαι την εγκυμοσυνη. Τώρα Λινα μου σχετικά με τον ένδοκολπικο υπέρηχο ειμαι βέβαιη πως δεν προκαλει αποβολη.σέβομαι το φόβο σου κ προτείνω να κανεις όπως νιώθεις. Συμφωνώ με τη vtgian πως αντίθετα ο κολπίκους μπορει να δείξει απο νωρίς λεπτομέρειες που ίσως να ειναι κ απαραίτητες για την καλη έκβαση της εγκυμοσυνης. Τύπου αποκολλησεις κ τέτοια.Η γιατρος σου τι λέει?μην αγχωνεσαι γλυκιά μου ολα θα πανε καλα. Θα γίνω γραφική κ θα ξαναπώ ειναι σημαντικό να εχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό σου!!!!!;)

Τι ευχάριστα νέα! Θα πρέπει να είναι μοναδική εμπειρία!

Με το καλό κοριτσάκι μου!!! Όλα θα πάνε τέλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου συνονόματη vtgian πόσο σωστά τοποθετήθηκες! Έχεις απόλυτο δίκιο.. Συμφωνώ και επαυξάνω!

Freya_81 δεν πειράζει κοριτσάκι μου, τον επόμενο μήνα μαζί!!

Λοιπόν, κορίτσια..

Μετά από 13 ολόκληρες μέρες η περίοδος αποφάσισε να με επισκεφθεί..

Δε σας το κρύβω.. και στενοχωρήθηκα και έκλαψα.. Ήξερα βέβαια μέσα μου ότι δεν ήμουν έγκυος, αλλά η τοοοόσο μεγάλη καθυστέρηση με έκανε να ελπίζω.. προσπαθώ όμως να το δω θετικά, όπως άλλωστε πάντα κάνω στη ζωή μου!

Πρώτον, γλίτωσα την ταλαιπωρία, το κόστος και την απογοήτευση του αρνητικού αποτελέσματος της προγραμματισμένης αυριανής χοριακής! Δεύτερον, αυτό σημαίνει ότι δεν έχω κύστη ή κάποιο πρόβλημα τέλος πάντων ώστε να χρειαστεί να πάρω φάρμακα.

Τρίτον, έχω έναν ωραιότατο καλοκαιρινό, καυτό (;)) μήνα μπροστά μου να το γλεντήσω με τον κούκλο αντρούλη μου!:oops: (και αυτό το μήνα θα κάνουμε κανονικά όλες τις μέρες ελεύθερα)

Τέταρτον, έχω ένα ακόμη μήνα διακοπών και μπάνιων χωρίς αναγούλες, εμετούς κλπ.

Και πέμπτον και σημαντικότερον, έχω ένα υπέροχο πλασματάκι στην αγκαλιά μου, που είναι άπειρες φορές καλύτερο απ' ότι θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ, που θα είμαι πάντα ευγνώμων που μου το έστειλε ο Θεός και μου το χάρισε ο αντρούλης μου, και που πραγματικά με γεμίζει τόση ευτυχία που εύχομαι σε όλες σας να νιώσετε!!!

Θέλω μέσα από την καρδιά μου να ευχαριστήσω όλες σας μία προς μία (είστε και πολλές! :D) για τη συμπαράσταση και την αγάπη σας όλο αυτό το δύσκολο για μένα διάστημα! Με τη δική σας παρέα όλα έγιναν πιο εύκολα και όμορφα! Εύχομαι να είστε όλες καλά, να αποκτήσετε γερά μωράκια και να είστε εδώ να σας τρελαίνω μέχρι να έρθει η ώρα να γράψω το περιβόητο "θετικοοοοοοό!".

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ένιωθα την ανάγκη να τα πω..

Αυτά....

Φιλάκια! :D

Έχεις απόλυτο δίκιο και όλοι αυτοί οι λόγοι είναι αληθινοί...δεν αργεί να σου ρθει και το επόμενο αγγελουδάκι, να είσαι σίγουρη! Μάλλον άλλαξε ο κύκλος σου, όπως κι εμένα δηλαδή, συμβαίνουν αυτά.

Ο επόμενος μήνας για μένα...κομματάκι δύσκολο καθώς ο φίλος μου δεν πολυθέλει πριν παντρευτούμε...τι να πεις, ας έρθει με το καλό όποτε να'ναι γιατί θα είναι καλοδεχούμενο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα τι κάνετε;εχω ραντεβού 18:30 στην γιατρό σημερα,αντε να δούμε!!!

Μπράβο κοριτσάκι. Αντε με το καλό να δεις το σπορακι σου κ σου εύχομαι αν κ νωρίς να ακούσεις κ καρδούλα να ηρεμήσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τι κάνετε;εχω ραντεβού 18:30 στην γιατρό σημερα,αντε να δούμε!!!

Καλή επιτυχία!!! Σε περιμένουμε να γυρίσεις κατενθουσιασμένη!!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σημερα ήταν ο τρίτος μας υπερηχος. Το μωρο μας εχει σχηματιστεί πλήρως πια. Εχει δαχτυλάκια κ κλωτσουσε. Τρελάθηκα οταν το είδα να κουνιέται.τωρα πια εχω ηρεμήσει αρκετά κ αρχίζω να χαίρομαι την εγκυμοσυνη. Τώρα Λινα μου σχετικά με τον ένδοκολπικο υπέρηχο ειμαι βέβαιη πως δεν προκαλει αποβολη.σέβομαι το φόβο σου κ προτείνω να κανεις όπως νιώθεις. Συμφωνώ με τη vtgian πως αντίθετα ο κολπίκους μπορει να δείξει απο νωρίς λεπτομέρειες που ίσως να ειναι κ απαραίτητες για την καλη έκβαση της εγκυμοσυνης. Τύπου αποκολλησεις κ τέτοια.Η γιατρος σου τι λέει?μην αγχωνεσαι γλυκιά μου ολα θα πανε καλα. Θα γίνω γραφική κ θα ξαναπώ ειναι σημαντικό να εχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό σου!!!!!;)

Μπράβο ρε κορίτσι!! Αυτά είναι τα καλύτερα! Απόλαυσέ τα όσο μπορείς γιατί θα τα θυμάσαι πάντα με αγάπη και συγκίνηση! Όλα να πάνε καλά και να σταματήσουν και οι εμετοί σου!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε κορίτσι!! Αυτά είναι τα καλύτερα! Απόλαυσέ τα όσο μπορείς γιατί θα τα θυμάσαι πάντα με αγάπη και συγκίνηση! Όλα να πάνε καλά και να σταματήσουν και οι εμετοί σου!

Σε ευχαριστώ Βάσω μου. Οι εμετοι εχουν ηρεμήσει λιγο. Εχω φοβερές αναγουλες ακόμα αλλα δεν τα βγάζω ολα πια. Ε σιγά σιγά λέει ο γιατρος θα μειωθούν κι αυτά. Εσυ πως είσαι? τωρα λόγω της καθυστέρησης μπορει να άλλαξε ο κύκλος σου οπότε Βούρ στο ψητό γιατι θα ειναι δύσκολο να εκτοπίσεις τις γόνιμες.αντε κούκλα κι εσυ με το καλό εγκυουλα. Ποσο καιρό προσπαθείτε για δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...