Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Το κύησης και το λοχειας έχει προϋπόθεση 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν περνεις αυτό αυτόματα εγκρίνεται και το 9μηνο προστασίας μητρότητας.

Cafe Νοέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Η τάση για αλμυρά και πρωτεΐνες όπως γαλακτοκομικά ή κρέας προμηνύουν αγόρι....

Έφαγα κρακεράκια αλμυρά με γεύση λιαστη ντομάτα ή πράσο της elite θαρρώ στην αρχή της εγκυμοσύνης πέρυσι!! Παναγιά μου κόλαση όσο τα θυμάμαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitra83

    1914

  • kisha

    1349

  • elenikaram

    1120

  • Ladycat

    1099

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Νεκταρία σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Η πίεση μου είναι εντάξει τώρα αλλά έχω ένα πρήξιμο στην κοιλιά, άλλο πράγμα. Μάλλον είναι από την κατακράτηση όπως μου λες γιατί από αυτά που ακούω από γνωστούς, δεν πρέπει να φαίνεται ακόμη κοιλιά. (Σήμερα συμπληρώνω την 8η εβδομάδα). Ξέρεις αν όντως ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Η τάση για αλμυρά και πρωτεΐνες όπως γαλακτοκομικά ή κρέας προμηνύουν αγόρι....

Είναι σίγουρο αυτό;Εγώ όπως σας είπα δεν 'εχω τιποτα ακόμα. Βρε Νεκταρία, με την αποκόλληση είχες κάποιους πόνους; Σήμερα πονάω...


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το πρήξιμο να είναι εξαιτίας της αλλαγής της διατροφής μου. Από τουαλέτα, δεν το συζητάω. Μπορεί οι περισσότερες εγκυμονούσες να έχουν πρόβλημα στο συγκεκριμένο ζήτημα αλλά εγώ μέχρι στιγμής το αντίθετο. Ίσα ίσα που μου το έφτιαξε!!! Το μωράκι μου μάλλον μοιάζει τον άντρα μου!!! χιχιχι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα στην 1η εγκυμοσύνη είχα μέχρι την 10η εβδομάδα πόνους σαν περιόδου. Μια νύχτα πονούσα πολλές ώρες. Από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 9 το πρωί μέχρι και στον ύπνο μου το ένιωθα και τόσο πολύ που νόμιζα ότι θα αποβάλω! Να σκεφτείς όλο πήγαινα στην τουαλέτα κι έλεγα "τώρα θα δω το αίμα". Τώρα δεν είχα καθόλου. Ούτε με την αποκόλληση. Μόνο άμα σηκωθώ απότομα έχω κανένα τράβηγμα για λίγο αριστερά ή δεξιά που περνάει γρήγορα και το είχα και στην 1η εγκυμοσύνη.

Αμέλα φυσιολογικό είναι το πρήξιμο στην κοιλίτσα. Δεν είναι από την κατακράτηση ακόμα αλλά από τη μήτρα που μεγαλώνει και σε κάποιες κοπέλες με μεγαλύτερη ευαισθησία και πιο χαλαρούς ιστούς φαίνεται στην αρχή. Κι εγώ έτσι ήμουν πρησμένη όπως όταν περίμενα περίοδο! ;) Μην ανησυχείς κι ότι σε προβληματίζει ρώτα το και ότι μας έμαθε η πείρα με χαρά να στο πούμε!

Link to comment
Share on other sites

Τόσην ώρα ψάχνω στο πάρεντς για το γιαούρτι στα μωρά! Κατερινιώ για δώσε μου τα φώτα σου! Εσείς θα τρώτε φαντάζομαι! Τι γιαούρτι του δίνεις? Θα αρχίσουμε στον 8ο. Δε θέλω να του δώσω παιδικά που είναι ολόγλυκα γιατί σιχαίνεται τα γλυκά! Μπορώ να δώσω δικό μας? Πρόβειο ή αγελαδινό? Κάνει άραγε το αγελαδινό? Εκτός θέματος είμαι... αλλά έχω την απορία και δε μου τη λύνει το πάρεντς. Θα ενοχλήσω την παιδίατρο εκείνες τις μέρες θαρρώ. Επίσης μας είπε από τον 8ο κρόκο αυγού και ψάρι! Νωρίς δεν είναι????? εγώ λόγω της αποκόλλησης δεν πήγα και τα είπε στον άντρα μου.

Επεξεργάστηκαν by mikio
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τόσην ώρα ψάχνω στο πάρεντς για το γιαούρτι στα μωρά! Κατερινιώ για δώσε μου τα φώτα σου! Εσείς θα τρώτε φαντάζομαι! Τι γιαούρτι του δίνεις? Θα αρχίσουμε στον 8ο. Δε θέλω να του δώσω παιδικά που είναι ολόγλυκα γιατί σιχαίνεται τα γλυκά! Μπορώ να δώσω δικό μας? Πρόβειο ή αγελαδινό? Κάνει άραγε το αγελαδινό? Εκτός θέματος είμαι... αλλά έχω την απορία και δε μου τη λύνει το πάρεντς. Θα ενοχλήσω την παιδίατρο εκείνες τις μέρες θαρρώ. Επίσης μας είπε από τον 8ο κρόκο αυγού και ψάρι! Νωρίς δεν είναι????? εγώ λόγω της αποκόλλησης δεν πήγα και τα είπε στον άντρα μου.

Νεκταρία μου θα του πάρεις το advance ή το Noulac. Όποια γεύση θέλεις. Σκέτο, με δημητριακά, ότι θέλεις.Όχι τα δικά μας. Επίσης πράγματι θα δώσεις κρόκο αβγού, στην αρχή ελάχιστο και όσο περνάνε οι μέρες θα το αυξάνεις. Για ψάρι νομίζω ότι του έδωσα στον 9ο.Θα πάρεις μπακαίάρο ή γλώσσα γιατί είναι εύκολα στο καθ'αρισμα. !:D


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Ξεκίνησα να γράφω στο parents πρώτα τις ανησυχίες μου και πριν λίγες μέρες ανακάλυψα την παρέα εδώ. Είμαι κι εγώ "πρωτάρα" στην 6η βδομάδα (κάπου μέσα Νοέμβρη μου λένε) και αρχίσαν εδώ και μια βδομάδα οι αναγούλες και η πεσμένη διάθεση.:( Πολύ άσχημο πράγμα αυτή η ναυτία...Να μη μπορείς να φας τίποτα αν δε σου μυρίζει καλά ή αν δε σου κάθεται καλά στο μάτι! Από υγρά τίποτα! Με το ζόρι κατεβάζω λιγο νερό γιατί κατευθειαν μου φέρνει ρεψιμο και φοβαμαι για το παρακάτω...μπλιαχ μόνο που τα γράφω ανακατεύομαι!:? Ελπίζω μόνο να μην κρατήσει πολύ γιατί εχω περιπτώσεις φιλενάδων μου που μέχρι τον 5ο μηνα είχαν χασει κιλά λόγω εμετών...Και οσο έλεγα να μην έχω διαθεση να φαω μπας και χασω κιλά...:rolleyes: Καλά να παθω! Καλή συνέχεια σε όλες μας!:)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:P

Γεια σας και από μένα! Ξεκίνησα να γράφω στο parents πρώτα τις ανησυχίες μου και πριν λίγες μέρες ανακάλυψα την παρέα εδώ. Είμαι κι εγώ "πρωτάρα" στην 6η βδομάδα (κάπου μέσα Νοέμβρη μου λένε) και αρχίσαν εδώ και μια βδομάδα οι αναγούλες και η πεσμένη διάθεση.:( Πολύ άσχημο πράγμα αυτή η ναυτία...Να μη μπορείς να φας τίποτα αν δε σου μυρίζει καλά ή αν δε σου κάθεται καλά στο μάτι! Από υγρά τίποτα! Με το ζόρι κατεβάζω λιγο νερό γιατί κατευθειαν μου φέρνει ρεψιμο και φοβαμαι για το παρακάτω...μπλιαχ μόνο που τα γράφω ανακατεύομαι!:? Ελπίζω μόνο να μην κρατήσει πολύ γιατί εχω περιπτώσεις φιλενάδων μου που μέχρι τον 5ο μηνα είχαν χασει κιλά λόγω εμετών...Και οσο έλεγα να μην έχω διαθεση να φαω μπας και χασω κιλά...:rolleyes: Καλά να παθω! Καλή συνέχεια σε όλες μας!:)

Καλημέρα!Καλωσόρισες στην παρέα μας!!!:P Με το καλό σου εύχομαι! Όλα να πάνε καλά! Πράγματι είναι ζόρι οι ναυτίες..Κάνε υπομονή. Πιθανότατα να σου περάσουν εκεί κάπου στο τέλος του τρίτου μήνα. Για τη ναυτία τρώγε φρυγανιά με κασεράκι, σιγά σιγά. θα ανακουφιστείς. Ψάξε να βρείς τι είναι αυτό που σε βοηθάει. Εγώ πχ έπινα κρύο τσάι και γινόμουν μια χαρά.

Με σωστή διατροφή δεν θα πάρεις κιλά. Αν είσαι αδύνατη "μπορείς" να πάρεις μέχρι 16, αν είσαι γεματούλα μέχρι 12. Αυτό που κάνει ζημιά είναι τα μακαρόνια. εγώ έτσι την πάτησα! Θα τρώς καλά και σωστά. προσοχή στο έτοιμο φαγητό (κυριως σαλάτες-ΠΟΤΕ). Πολύ καλό πλυσιμο!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά!

όπως σας ενημέρωσε και το μικιό!! η δεύτερη χοριακή βγήκε 562!!! πάμε πολύ καλά και ο γιατρός είναι ευχαριστημένος... Λογικά διανύω την τέταρτη βδομάδα κύησης και την τρίτη από την εμβρυομεταφορά.. έχω μπερδευτεί λιγάκι διότι δεν γνωρίζω πόσο βδομάδων ακριβώς είμαι (τελευταία περίοδος 23/2, ωοληψία 8/3 και εμβρυομεταφορά 10/3), αν μπορεί κάποια κοπέλα να με διαφωτίσει θα το χαρώ πολύ..

Συμπτώματα τίποτε, μόνο κούραση αρκετή όταν περπατάω πολύ ώρα και στήθος που πονάει.. όλες οι φίλες μου και οι γνωστές μου μου είπαν ότι ειναι πολύ νωρίς για οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα αλλά εσείς που είστε έμπειρες τι λέτε;

Θα πάρω τον γιατρό τηλέφωνο τη Δευτέρα για να μου πει πότε θα κάνω τον πρώτο υπέρηχο.. Ανυπομονώ λιγουλάκι..

Ο Νοέμβρης έρχεται....

Φιλιά σε όλες!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά!

όπως σας ενημέρωσε και το μικιό!! η δεύτερη χοριακή βγήκε 562!!! πάμε πολύ καλά και ο γιατρός είναι ευχαριστημένος... Λογικά διανύω την τέταρτη βδομάδα κύησης και την τρίτη από την εμβρυομεταφορά.. έχω μπερδευτεί λιγάκι διότι δεν γνωρίζω πόσο βδομάδων ακριβώς είμαι (τελευταία περίοδος 23/2, ωοληψία 8/3 και εμβρυομεταφορά 10/3), αν μπορεί κάποια κοπέλα να με διαφωτίσει θα το χαρώ πολύ..

Συμπτώματα τίποτε, μόνο κούραση αρκετή όταν περπατάω πολύ ώρα και στήθος που πονάει.. όλες οι φίλες μου και οι γνωστές μου μου είπαν ότι ειναι πολύ νωρίς για οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα αλλά εσείς που είστε έμπειρες τι λέτε;

Θα πάρω τον γιατρό τηλέφωνο τη Δευτέρα για να μου πει πότε θα κάνω τον πρώτο υπέρηχο.. Ανυπομονώ λιγουλάκι..

Ο Νοέμβρης έρχεται....

Φιλιά σε όλες!

Nωρίς είναι ακόμα Δομνίνα μου! Μην ανησυχείς κι όλο και κάποιο σύμπτωμα θα σου χτυπήσει την πόρτα! Εύχομαι βέβαια να μείνουν όλα μακριά γιατί όπως διαβάζεις κι από την wannabe-mom μερικά μπορεί να γίνουν πολύ δυσάρεστα.

Αν έχεις σταθερό κύκλο συνήθως υπολογίζεται σύμφωνα με την τελευταία περίοδο. Στην ημερομηνία αυτή σου προσθέτουν 7 μέρες για να βρουν την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Οπότε εσύ ξεκίνα να μετράς από την τελευταία περίοδο. Κάτσε να σου βρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...