Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Σεπτεμβριου 2015


stafylaki

Recommended Posts

Καλησπερα μελλουσες μανουλες!!!!Εγω σημερα επιβεβαιωσα την εγκυμοσυνη μου με εξεταση χοριακης,αν κ το υποψιαζομουνα απ την πρωτη μερα καθυστερυσης,γιατι δεν ξαναειχα ποτε!!!Την Παρασκευη εχω ραντεβου με τη γιατρο μου,απο δικους μου υπολογισμους αυριο κλεινω την πεμπτη εβδομαδα!!!!!Υπαρχουν αλλλες φρεσκιες μανουλες για το Σεπτεμβριο;;;;;:D


wg46p4.png?vh8y1cqv
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Άντε!!! Περίμενα πώς και πώς να ανοίξει το θέμα, αφού είπα σήμερα θα το ανοίξω εγώ. Αλλά ευτυχώς το άνοιξες εσύ!!!! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και όλα να μας πάνε καλά. Εγώ φοβάμαι λίγο λόγο πρόσφατης παλίνδρομης, αλλά δεν κρατιέμαι απο την χαρά μου!!! Με το καλό να έρθουν και άλλα κοριτσάκια και όλα να μας πάνε καλά!!!:P:p:p


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσεις φολικό οξύ. Βοηθάει πολύ και προλαμβάνει πολλά στο μωράκι σου. Εγώ το είχα ξεκινήσει απο τον Δεκέμβρη γιατί λένε ότι βοηθάει και στην σύλληψη... Δεν το έχω επιβεβαιώσει μιάς και τις δύο τις πέτυχα με την πρώτη.

Και εγώ κάτι υποπτευόμουν γιατί στην εβδομάδα της εμφύτευσης είδα μόνο μία σταγόνα για δύο μέρες (σύνολο δύο :wink:) στο εσώρουχο. Δεν ήθελα όμως να πάρουν τα μυαλά μου αέρα. Νύσταζα πάρα πολύ απο την τρίτη εβδομάδα πρήστηκε το στήθος και η κοιλιά, είχα πονάκια χαμηλά και κάτι σαν να με χτυπάει ρεύμα και είχα καούρες και να μου πέφτουν όλα βαριά στο στομάχι ... Παρόλα τα συμπτώματα προσπαθούσα να μην τρέφω ελπίδες (όσο μπορούσα) για να μην απογοητευτώ. Τελικά δεν κρατήθηκα και 4 μέρες πρίν την περίοδο έκανα τέστ και βγήκε αρνητικό :?, επειδή τα συμπτώματα συνεχιζονταν και είχα και πονάκια χαμηλά ξαναέκανα στις 2 μέρες πρίν την περίοδο και ΝΑΙ θετικό!! Έκανα και χοριακή χτες και όλα μια χαρά. Μίλησα με τον γιατρο και εκτός απο φολικό θα χρειαστεί να πάρω και Valscor (κολπική κρέμα) κάθε βράδυ. Το νινάκι να'ναι καλά και θα τα κάνω όλα. Εγώ γιατρό έχω την Δευτέρα να δούμε αν είναι όλα καλά. Αυτά. Με το καλό να δείς τον γιατρό σου και με καλά νέα, και με το καλό να έρθουν και άλλες μανούλες!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρρητηρια κ σε σενα,ειναι το δευτερο μωρακι αν καταλαβα καλα;;τελεια!!!εγω την ημερα που περιμενα κ την επομενη εκανα τεστ αλλα εβγαινε παρα πολυ αχνο θετικο κ ειχα τρελαθει σχεδον.εμεις ειχαμε κ λιγο θεματακι με το σπερμα κ ειδικα αυτο το μηνα με τις λιγοτερες επαφες δεν το περιμεναμε με τιποτα,επιασα κ δουλεια να φανταστεις γιατι λεω αποκλειεται....σχεδιαζαμε να παμε να το ψαξουμε με τη νεα χρονια αλλα μας την εσκασε ευτυχως!!!!!!φολικο οξυ ειχα ξεκινησει κ εγω ηδη ενα μηνα πριν τωρα ειμαι στα μισα του δευτερου κουτιου!!!απο συμπτωματα παντως μονο βαρυ στηθος κ συχνοουρια προς το παρων...αααα κ λιγο παραπανω υπνο κ λιγο αισθημα φουσκωματος..φυσιολογικα ειναι αυτα;;;


wg46p4.png?vh8y1cqv
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά είναι όλα, αφού πρήζεται το στήθος και η κοιλιά!!Και γενικά μια βαρυστομαχιά την έχεις. Εγώ αποφεύγω να τρώω μετά τις οχτώ το βράδυ και μπορώ και κοιμάμαι, γιατί στην προηγούμενη που έτρωγα αργά υπέφερα το βράδυ. Σ'ευχαριστώ καλή μου για τα συγχαρητήρια, η δεύτερη εγκυμοσύνη μου είναι αλλά το πρώτο μωράκι μου, γιατί δυστυχώς το προηγούμενο το έχασα στην 8η εββδομάδα. Φοβάμαι λίγο, αλλά έχω αποβάλλει το άνχος και προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά..


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μη φοβασαι,να σκεφτεσαι θετικα κ να εχεις εμπιστοσυνη στο θεο!!εγω αυτο προσπαθω να κανω,λεω αφου μου το εδωσε κ ξερει ποσο το το θελουμε κ το αγαπαμε ηδη σιγουρα θα το προστατευσει!!!!οι σκεψειςβεβαια τριγυριζουν στο κεφαλι μου αλλα ενταξει νομιζω οτι μεχρι στιγμης το ελεγχω!!!μακαρι να μας πανε ολα καλα!!!!!!αντε καμια μανουλα ακομα φθινωπορινη να μαζευτουμε να λεμε τις εμπειριες μας τααγχη μας,να χαλαρωνουμε οσο γινεται!!!!!:roll:


wg46p4.png?vh8y1cqv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια, να έρθω κι εγώ;

Είμαι 25, μένω στη Θεσσαλονίκη,δεν εργάζομαι, κάνω το διδακτορικό μου, δεν έχω ξαναγίνει μανούλα και πετύχαμε το πρωτοχρονιάτικο νινάκι μας στον τρίτο μήνα προσπαθειών. ΠΗΤ έχω 21/09 προς το παρόν, θα το οριστικοποιήσουμε όταν θα δούμε σάκο.

Εγώ το κατάλαβα γιατί την 8η μέρα μετά την ωορρηξία πονούσα πολύ στην ωοθήκη και χαμηλά στην κοιλιά και την 9η το πρωί είχα κόκκινο αίμα για καμιά ώρα. Μετά είχα μόνο καφέ έως τη 10η. Μετά είχα ενοχλήσεις χαμηλά και άρχισε να με πονάει το στήθος μου, πρώτη φορά στη ζωή μου!

Τη 13η (Κυριακή) έκανα δύο τεστ και ήταν θετικά, ενώ τη Δευτέρα ήταν πιο έντονα. Δευτέρα πρωί έκανα χοριακή και ήταν 160,8 χωρίς καθυστέρηση (περίοδο περίμενα Τετάρτη ή Πέμπτη).

Χθες είχα το πρώτο μου (αναγνωριστικό) ραντεβού με την καινούργια μου γιατρό, αλλά ήταν πολύ νωρίς να δούμε κάτι. Ξαναέχουμε ραντεβού στις 26/1.

Από φάρμακα, μου έκοψε τις προγεννητικές βιταμίνες για να μην επιβαρύνβ το στομάχι μου και μου είπε να παίρνω μόνο filicine και Ω3. Παίρνω επιπλέον Τ4 γιατί έχω υποθυρεοειδισμό οπότε με παρακολουθεί και ενδοκρινολόγος. Επειδή έχω πολυκυστικές, έχω και προδιάθεση για διαβήτη κύησης (τον προηγούμενο μήνα είχα σάκχαρο 100) και πρέπει να προσέχω πολύ τη διατροφή μου και να μην πάρω βάρος...

Είμαι πολύ ενθουσιασμένη, αλλά φοβάμαι κιόλας πάρα πολύ και έχω αγωνία να πάνε όλα καλά. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω τον προγεννητικό μάλλον.

Είμαστε άλλες δύο μανούλες Σεπτεμβρίου σε άλλο θέμα, φαντάζομαι όταν το επιβεβαιώσουν τα κορίτσια θα έρθουν και προς τα δω.

Ουφ, πολλά είπα πάλι!


tt1e3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς την και την didi!!! Γερά να είναι Παναγίτσα μου και να έχουμε μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Άντε να μαζευτούμε πολλές. Τον θυροειδή προσοχή πολύ αν και τα ξέρεις απ'ότι είδα.

Stafylaki μου πιστεύω στο Θεό και εύχομαι όλα να πάνε καλά. Στην προηγούμενη είχα πολύ άνχος, ίσως να ένιωθα ότι δεν θα πάει καλά; Ήταν περίεργα δεν μπορούσα να νιώσω χαρά. Τώρα σε αυτήν είμαι πολύ χαρούμενη και ευτυχισμένη και αποφάσισα να μην ανχώνομαι πολύ, γιατί γενικά με το παραμικρό τρελαίνομαι. Κάθε μέρα παρακαλάω να είναι γερό. Κορίτσια όλα καλά να μας πάνε!!!

Και εγώ τον γιατρό που έχω τον γνώρισα τον Σεπτέμβρη πρώτη φορά και τον αγάπησα πολύ, είναι γλυκός σαν άνθρωπος και σοβαρός, προσεχτικός στις λεπτομέριες και μου άρεσε το πως χειριστήκαμε το όλο θέμα. Τέλος δεν θα ξαναπώ γιάυτό, μόνο θετικά θα λέμε.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο βιταμίνες και μένα μόνο το φολικό οξύ και τη vascal, που είναι προγεστερόνη λόγο του ιστορικού. Καλό είναι να μην σε φορτώνει ο γιατρός με φάρμακα. Απο συμπτώματα τα είπα και πριν, πρήξιμο κοιλιάς που γενικά έχω μια ευαισθησία και πρήζομαι, οπότε τώρα η εγκυμοσύνη με έχει κάνει μονίμως πρησμένη και πρησμένο στήθος. Ζαλάδα πολύ ελάχιστη. Πολύ καλά απο συμπτώματα δηλαδή. Περιμένω πως και πώς την Δευτέρα να το δώ.

Υ.Γ. το μόνο που παλεύω είναι να προσέξω στην διατροφή μου, μεγάλα λόγια δεν λέω γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει αργότερα, οπότε τώρα που μπορώ το παλεύω.:wink:


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου, όλα θα πάνε καλά και σε λίγους μήνες θα κρατάς στα χέρια σου το μωράκι σας! Και θα είσαι πολύ-πολύ ευτυχισμένη!

Εμένα η γιατρός μου είναι πολύ αυστηρή με το θέμα των κιλών. Μου είπε να πάρω 5-7 κιλά, το πολύ 10, γιατί ξεκινάω με 80 κιλά και ύψος 1,77. Απλώς θέλει να τρώω 5 γεύματα οπωσδήποτε, αλλά τώρα δεν πεινάω πολύ.

Χθες είχα μια ελαφριά ανακατωσούρα, αλλά σήμερα τίποτα ακόμη.


tt1e3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τό φτιαξα και γώ το tickeraki!!!Μακάρι όλα να πάνε σε όλες τις μανούλες καλά. Και εμένα μου είπε να προσέχω, τώρα θα δείξει. Δεν θέλω τίποτα να με στεναχωρεί, όχι ότι δεν θα προσέχω, αλλά και να πάρω κιλά γερό να είναι και μόλις γεννηθεί με το καλό αν πάρω παραπάνω κιλά θα το ρίξω στην γυμναστική:-D Καλά να είμαστε και όχι άνχος!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος είναι κυρίως για να μην κάνω διαβήτη κύησης, αλλά και για να μην έχω πρόβλημα στον τοκετό.

Μα καλά, αυτά τα τικεράκια πώς μετράνε; Είναι δυνατόν να η δική σου εγκυμοσύνη να είναι 2 μέρες πιο προχωρημένη από τη δική μου, αλλά να σε βγάζει ότι θα γεννήσεις 19 μέρες νωρίτερα;;; :tongue:


tt1e3
Link to comment
Share on other sites

Didi καλως ηριες κ εσυ!!!αντε μακαρι να επιβεβαιωθουν κ οι αλλες εγκυμοσυνες κ να μαζευτουμε πολλες εγκυουλες σεπτεμβριου!!!φραουλιτσα μπραβο για τις θετικες σκεψεις!!!αχ κοριτσια εγω παω γιατρο παρασκευη πρωη θα ειμαι πεντε εβδομαδων κ τριων ημερων λετε να δουμε τιποτα;;;η ακομα καλυτερα να ακουσουμε κ ντουκου ντουκου (χιχι) την υπεροχη μικρη καρδουλα;;;;σας φιλωωωω!!!!


wg46p4.png?vh8y1cqv
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι stafylaki τυχερή είσαι φτάνουν οι μέρες. Εγώ θα μαι πέντε εβδομάδων μόνο οπότε μάλλον δύσκολο να ακούσουμε καρδούλα. Δεν πειράζει, ας έχει εμφυτευτεί σωστά και το ξαναβλέπω μετά. Didi κουλά τα tickerakia τώρα που το'πες το πρόσεξα. Τερ είχα 14 Δεκέμβρη τώρα πως το έβγαλε δεν ξέρω. Έτδι κιάλλιώς δεν μετράω ημέρες, είναι πολύ μακριά!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πανω απο ολα κοριτσι μου,να ειναι καλα κ ας το ακουσουμε κ την επομενη φορα!!!!παντως βρε κοριτσια σημερα εχω πολλα νευρα ,ολα μου φταινε μου ερχεται να αρχιζω να τσιριζω...αααχχχ τι να κανω;;;;να ρωτησω κ κατι αλλο βρε κοριτσια;;προσπαθησα να βαλω τικερακι αλλα ενω το επιλεγω μετα δεν εμφανιζεται...πως το κανω;;


wg46p4.png?vh8y1cqv
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...