Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Εγκυμοσύνη - Τοκετός - Θηλασμός (μη το διαβάσετε)


Σοφί@

Recommended Posts

Λοιπον καλημερα καταρχας! Θα μοιραστω με σας την μεχρι τωρα εμπειρια μου με το θεμα του θηλασμου και οχι μονο!!! Εμεινα λοιπον εγκυος.. περασα μια πανεμορφη μεν αλλα κουραστικη δε εγκυμοσυνη με μια εξαναγκαστικη διατροφη λογω διαβητη κυησης.. περιμενοντας την πιο "καταπληκτικη" μερα της ζωης μου.. την ημερα δηλαδη που θα εφερνα στη ζωη το μωρακι μου.. εχοντας την εντυπωση πως η ευχη που μου διναν ολοι οικογενεια φιλοι γνωστοι κ αγνωστοι "μ'εναν πονο" καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης θα επιανε τοπο. Ουυυυφ (βαθεια ανασα ξεφυσημα και συνεχιζω) Οχι μονο δεν επιασε το "μ'εναν πονο"...... το τι τραβηξα δεν περιγραφεται ουτε με προφορικο ουτε με γραπτο λογο... αφου να φανταστειτε κιολας πως μεσα στις ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ (15 παρακαλω) ΩΡΕΣ που ημουν στο δωματιο των ωδινων μια απο τις "ατακες" που φωναζα ηταν "ποιος με καταραστηκε" ΚΑΙ ΔΩ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ: ΜΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ..!!! Οι μαιες κοντεψαν να με λιντσαρουν παντως λεγοντας μου οτι θα πρεπε να ντρεπομαι που το λεω αυτο απτη στιγμη που αλλες προσπαθουν να κανουν ενα παιδακι και δεν μπορουν.. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!! ΤΡΑΤΖΙΚ!!! Εγω εννοουσα ποιος με καταραστηκε να τραβηξω τεεεετοιες ωδινες!!! Και πανω στο πονο μου να προσπαθω να τους εξηγησω οτι παρερμηνευσαν αυτο που ειπα.. ενιγουει :P:D Τωρα γελαω και σκεφτομαι την εμπειρια του τοκετου γλυκα αλλα τοτε εκλαιγα με μαυρο δακρυ :) Λοιπον για να μη τα πολυλογω με την εμπειρια του τοκετου.. τα λεω οσο πιο περιληπτικα μπορω.. 15 ωρες φρικης με σπασμενα νερα χωρις επισκληριδιο στο δωματιο των ωδινων.. μιλαμε για τρελο πονο.. φωναζα με ολη τη δυναμη της ψυχης μου και της καρδιας μου σε καθε πονο.. σπαραζα χωρις υπερβολες..! απτη μια οι πονοι κι'απτην αλλη οραματα απο τη πεθιδινη...! και δωσε οξυγονο γιατι μια απτις παρενεργειες της πεθιδινης ειναι η απνοια... και βαζε βγαζε χερι ο καθενας που περνουσε για να δουν το αν και ποσα εκατοστα ημουν... να και ο καρδιοτοκογραφος που μου τον κολουσαν πανω στη κοιλια με κατι ασπρες νοσοκομιακες σελοτειπ που καθε φορα που επρεπε να σηκωθω επρεπε να υποστω ξεριζωμα τριχας (οχι οτι ειχα κιολας.. αλλα οσο να ναι η χαλαουα σε χνουδι τσουζει) να χεις και την διπλανη σχεδον ομοιοπαθουσα να φωναζει κιαυτη... να σε βαζουν στα τεσσερα να το παιζεις βατραχος και να σφιγγεσαι και να τσιριζεις για να κατεβει το μωρο.. να σε πανε αρον αρον στην αιθουσα τοκετου και να σου δινουν μπατσακια στα μπουτια για να μη τα κλεισεις και ανεβει το μωρο.. και ταυτοχρονα να σου φωναζουν μετα απο ολα αυτα ΣΙΩΠΗΗΗΗ!!!! ΦΡΙΚΗΗΗ ΣΑΣ ΛΕΩ.. μεχρι που ηρθε το μωρο μου.. και το πηρα στα χερια μου.. το δικο μου μωρο :') Δεν το περιγραφω αυτο το συναισθημα γιατι λιγο πολυ και πανω κατω ολες το γνωριζουμε ^_^ ♡♡♡ Αφηνω τις συγκινησεις και συνεχιζω.. οπως καταλαβατε γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο με σπασμενα νερα χωρις δικο μου γιατρο. Αυτα περι τοκετου.. και περναω στο θηλασμο. Ηταν ετσι οπως το φανταζομουν.. προσφερεις το στηθος στο μωρο και αυτο χαριτωμενα με τη σειρα του ρουφαει γλυκα γλυκα το γαλατακι.. Η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν και τοσο χαριτωμενα τις πρωτες μερες. Η αληθεια βασικα ποναει λιγο... Και για να μιλησω πιο ωμα... πρηζονται τα βυζια σου σχιζονται και ματωνουν οι θηλες σου και συ να κλαις και να προσπαθεις να καταφερεις κατι που μοιαζει αδυνατο... το μαρτυριο του θηλασμου ξεκινα αφου γυρισεις σπιτι απτο μαιευτηριο.. εκει που δεν εχεις πλεον ειδικους θηλασμου... αλλα ειδικους αποθηλασμου αποθαρρυνοντας σε με κλισε τυπου "ετοιμασε του λιγο γαλα πειναει" ή "δωσε μπιμπερο δεν θα γινει και τιποτα" ή το κορυφαιο "δεν εχεις γαλα" και αλλα τετοια ωραια.. και να σε αποθαρρυνουν ακομα περισσοτερο... ουυυυφ... βασανο ο θηλασμος και σαυτο φταινε πολλοι.... παααρα πολλοι "συμβουλατορες θηλασμου"... πολλη παραπληροφορηση και ωραιοποιηση την οποια θεωρω ασκοπη. Θα πρεπε να τους πει καποιος να τα λενε τα πραματα οπως εχουν και να προετοιμαζουν καταλληλα για τετοιου ειδους καταστασεις!!! Τεσπα... επειδη ειμαι και αυπνη εντελως λιγα ακομη κ τελος ο μονολογος... μετα απο καμποσα μπιμπερο που εδωσα στη μπεμπα μου... με μονο μου συμμαχο στο θηλασμο την θεληση την επιμονη και τα ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ.. καταφερα να θηλαζω αποκλειστικα!!!

Το μυστικο στη συνταγη??? Λοιπον βγαζετε απτο μυαλο σας το "δεν εχεις γαλα" αφηνετε το μωρο καμια 45αρια 50αρια μερες στο βυζι οποτε ζηταει και νονστοπ αν χρειαστει και δεν ακουτε κανεναν!!! Αν δε πετυχει να μου τρυπησετε τη μυτη :D

Αυτα με την εως τωρα εμπειρια μου....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ... ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΚΑΝΑ ΚΑΙ ΥΠΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ!!!

ΣΤΙΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΠΙΜΟΝΗ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΗΠΙΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ♡

Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ♡

Αυτα απο μενα!

Φιλακια πολλα

ΥΓ: Σας ειπα να μη το διαβασετε το μηνυμα .. γιατι το ανοιξατε?? Ε ρε τι κανει η περιεργεια ε??? χαχαχα :P

  • Μου αρέσει 1

FmXtp2.png

Uu6Zp2.png

Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ♡

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Σοφί, να σου ζήσει η μπεμπούλα καλότυχη και πάντα να στε ευτυχισμένη και να την χαίρεστε!

Στο πρώτο μου μωράκι έκανα καισαρική και έτσι δεν μπορώ να πω ότι πέρασα τις ωδίνες του τοκετού, όσον αφορά τον θηλασμό σε καταλαβαίνω, το σημαντικότερο είναι το μωράκι να τρώει, αλλά και για να εδραιωθεί ο θηλασμός θέλει μεγάλη προσπάθεια και χρόνο! Θήλασα και γω όχι αποκλειστικά, αλλά χαίρομαι γιατί ήπιε από το γάλα μου για τουλάχιστον 18 μήνες, ελπίζω πρώτα ο Θεός και στο δεύτερο να θηλάσω και θα προσπαθήσω αποκλειστικά ακολουθώντας την συμβουλή σου!


xoH6p3.png

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σοφί, να σου ζήσει η μπεμπούλα καλότυχη και πάντα να στε ευτυχισμένη και να την χαίρεστε!

Σευχαριστω παρα πολυ Vasulini μ και συ να χαιρεσαι το μικρο σου αντρακι και με το καλο να ερθει και το δευτερο και να στε μια ευτυχισμενη οικογενεια :) Ειμαι απολυτα σιγουρη οτι θα τα καταφερεις εφοσον θηλασες κιολας 18 μηνες το πρωτο.. στο δευτερο σαν πιο εμπειρη και πιο ενημερωμενη θα τα πας τελεια ;) Οσο για τη καισαρικη δεν μπορω να χω αποψη.. υποθετω ομως οτι κιαυτοι οι πονοι ειναι ανυποφοροι.. απτα λεγομενα κιολας της φιλεναδας μου που γεννησε δυο μερες μετα απο μενα με καισαρικη.. δεν αντεχονται.. ε? Και φανταζομαι δυσκολευουν αρκετα τον θηλασμο.. Εγω ευτυχως εκτος απτα ραμματα της περινεοτομης δεν ειχα αλλους πονους. Αυτο ειναι ενα απτα συν του φυσιολογικου τοκετου :) Να σε ρωτησω.. φυλο ξερουμε ή ειναι νωρις?.. ειδα εχεις βαλει τικερακι εγκυμοσυνης αλλα δε το προσεξα καλα..


FmXtp2.png

Uu6Zp2.png

Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ♡

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Μπαίνω στην παρέα σας, να καταθέσω τη δική μου εμπειρία..

Μετά από πολλές προσπάθειες & ατυχίες έμεινα έγκυος.

Δύσκολη εγκυμοσύνη... Επικίνδυνη, με 5 μήνες στο κρεββάτι, πολλά φάρμακα, αμέτρητες ενέσεις, πολλές στερήσεις, ανείπωτη αγωνία.

Μπήκα να γεννήσω με ραντεβού, αλλά φυσιολογικά. 6 ώρες πόνοι, ο τράχηλος κλειστός (κάθε φορά που έβαζαν το χέρι τους ούρλιαζα από τους πόνους - ο άντρας μου αναρωτιώταν γιατί φώναζα μόνο εγώ χι! Χι!)

Η μήτρα μου δεν ενεργοποιούνταν, έπεσαν οι παλμοί του παιδιού & μπήκα για καισαρική. Ζήτησα να μου βγάλουν την επισκληρίδιο αμέσως μετά το χειρουργείο, όπως και έγινε.

Το μωρό μου, μου φάνηκε το πιο όμορφο του κόσμου!!! (όπωσε όλες μας!!!)

Οι πόνοι της καισαρικής... ζόρικοι, αλλά οκ.

Θηλασμός...

Δεν θυμάμαι τον πόνο, θυμάμαι όμως τον εαυτό μου να κλωτσάει το τραπέζι του σαλονιού κάθε φορά που το μικρουλάκι μου έπιανε τη θηλή, ώστε να πονάω κάπου αλλού περισσότερο... Προφανώς υπέφερα.

Ξένο γάλα δεν έδωσα τελικά (παρόλες τις συμβουλές διαφόρων), & σήμερα που η μικρούλα μου είναι 8 μηνών θηλάζω ακόμη. Είμαι σίγουρη όμως πως πέρα από τη δική μου επιμονή & υπομονή δεν θα τα είχα καταφέρει αν δεν είχα την υποστήριξη από τις μαίες της Φαιναρέτης! Αυτές οι εκπληκτικές επαγγελματίες μου έδιναν κουράγιο & συμβουλές.

8 μήνες μετά τη γέννηση της μικρής μας, τα παραπάνω που σας περιγράφω μου φαίνονται ασήμαντα σε σχέση με τις δυσκολίς που αντιμετωπίσαμε στη συνέχεια... 6,5 μήνες δεν εία κοιμηθεί πάνω από 2 συνεχόμενες ώρες!

Δεν έχουμε βοήθεια από πουθενά & ήταν πολύ δύσκολα.

Παρόλη την ταλαιπωρία όμως αρκεί ένα χαμογελάκι της μικρούλας μας για να τα σβύσει όλα! Τα μικρούλια μας έχουν τη μαγική δύναμη να το καταφέρνουν αυτό!

Όμως δεν είναι όλα ρόδινα & θα ήθελα να το ξέρω αυτό πριν αποκτήσω το παιδάκι μου & αρχίσω να αμφισβητώ τον εαυτό μου...

Πριν συζητήσω με φίλες & γνωστές τις δυσκολίες που αντιμετώπιζα, καμία δεν είχε πει τίποτα, ούτε όταν το ζούσαν... Όταν συζητούσα τα ζόρια μου, όλες έλεγαν πως είχαν περάσει αντίστοιχα!

Είναι όμορφα, αλλά & δύσκολα, κυρίως όμως όμορφα!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

8 μήππερπερισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι...

Μεγάλη ευκολία ο θηλασμός αλλά επίσης μεγάλη δέσμευση.

Όλα όσα μας παρουσιάζονται ρόδινα, έχουν και την άλλη πλευρά... της πραγματικής καθημερινότητας & όχι αυτής των διαφημίσεων.

Και το λέω όχι για να αποτρέψω κάποια κοπέλα από το θηλασμό (κάθε άλλο!!!), να γνωρίζουν όμως όλες οι κοπέλες πως όταν δυσκολεύονται 'η απογοητεύονται, δεν είναι η εξαίρεση του κανόνα. Είναι ο κανόνας!

Να έχουν πίστηπως θα γίνουν εξαιρετικές μανούλες!

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν συζητήσω με φίλες & γνωστές τις δυσκολίες που αντιμετώπιζα, καμία δεν είχε πει τίποτα, ούτε όταν το ζούσαν... Όταν συζητούσα τα ζόρια μου, όλες έλεγαν πως είχαν περάσει αντίστοιχα!

καλησπερα να χαιρεσαι τη μικρουλα σου :) Και συ δυσκολη γεννα...

η καθε μια εχει τη δικια της ιστορια. χαιρομαι που μοιραστηκες τη δικια σου μαζι μας :) Οσο για αυτο που ειπες για τις "φιλες" συνεβησε και σε μενα.. τιποτα ρε παιδι μου ομως.. και καλα τα χουν ξεχασει ενα πραμα.. Μα ειναι δυνατον να ξεχνας κατι τετοιο?? Εγω ειμαι φρεσκια φρεσκια αλλα εχω την εντυπωση πως θα τα θυμαμαι παντα ολα και λεπτομερως..!


FmXtp2.png

Uu6Zp2.png

Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ♡

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω παρα πολυ Vasulini μ και συ να χαιρεσαι το μικρο σου αντρακι και με το καλο να ερθει και το δευτερο και να στε μια ευτυχισμενη οικογενεια :) Ειμαι απολυτα σιγουρη οτι θα τα καταφερεις εφοσον θηλασες κιολας 18 μηνες το πρωτο.. στο δευτερο σαν πιο εμπειρη και πιο ενημερωμενη θα τα πας τελεια ;) Οσο για τη καισαρικη δεν μπορω να χω αποψη.. υποθετω ομως οτι κιαυτοι οι πονοι ειναι ανυποφοροι.. απτα λεγομενα κιολας της φιλεναδας μου που γεννησε δυο μερες μετα απο μενα με καισαρικη.. δεν αντεχονται.. ε? Και φανταζομαι δυσκολευουν αρκετα τον θηλασμο.. Εγω ευτυχως εκτος απτα ραμματα της περινεοτομης δεν ειχα αλλους πονους. Αυτο ειναι ενα απτα συν του φυσιολογικου τοκετου :) Να σε ρωτησω.. φυλο ξερουμε ή ειναι νωρις?.. ειδα εχεις βαλει τικερακι εγκυμοσυνης αλλα δε το προσεξα καλα..

Καλημέρα Σοφία μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Η αλήθεια είναι πως ναι πονάει η καισαρική τομή πάρα πολύ και η ανάρρωση είναι πάρα πολύ αργή για αυτό πρέπει να μείνει η γυναίκα στο δωμάτιο τέσσερις μέρες!

Αλλά σίγουρα αυτό δεν μας πτοεί!

Περιμένω αγοράκι και δόξα το Θεό όλα καλά προς το παρών!

Η κάθε εμπειρία είναι μοναδική και το κυριότερο, να είναι το μωράκι καλά και η μητέρα φυσικά.

πολλά φιλιά!


xoH6p3.png

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αγοράκι και δόξα το Θεό όλα καλά προς το παρών!

Καλημερα Βασω μου. Τέλεια θα χεις δυο μικρα αντρακια :) Νωρις νωρις παντως το δευτερο παιδακι ε? Και γω το δευτερο πρωτα ο Θεος ετσι νωρις νωρις το θελω. Εμενα ο αντρας μου μου λεει πως αν δεν του κανω εναν γιο δεν θα σταματησουμε να κανουμε παιδια χαχαχ :roll::-D


FmXtp2.png

Uu6Zp2.png

Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ♡

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και συνχαρητηρια οσεσ θυλασατε αποκλειστηκα σας θαυμαζω γιατι εγω δεν τα καταφερα εδωσα και ξενο στη μικρη κ αυτοο γιατι δυστυχωσ δεν παλευα το βραδυ.γεννησα με καισαρικη μετα απο 8 ωρεσ με τεχνικουσ πονουσ βεβαια δεν καταλαβαινα συσπασεισ καθολου ειχα αλωστε τετοια αγωνια να γεννηθη η μικρη.οταν γεννηθηκε η μικρη 2230 παρακαλω αλλα θεριο ανημερο ειχα τοσουσ πονουσ εκανα να σηκωθω 2 μερεσ φωναζα ουρλιαζα δεν ειχαν τι αλλο να μου χωριγυσουν να ηρεμησω τελικα θηλασα την μικρη την 3 μερα στην αρχη πονουσα μετα ομωσ δεν αισθανθηκα πονο καθολου 5 μηνεσ που τησ εδεινα γαλα.αλλα θα την ξαναζουσα την εμπειρια με ολη μου την ψυχη μακαρι ο θεοσ να μασ δωσει κ αλλα παιδακια.αλλα οσο μπορουμε να θηλαζουμε κ οσεσ δεν μπορουν δν πειραζει ολα τα παιδια μεγαλωνουν ειτε με το δικο μασ ειτε με ξενο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου σου εύχομαι ολόψυχα να έρθει όποτε επιθυμείτε και το δεύτερο μωράκι, και μεις θέλαμε να έρθει σύντομα, και τελικά μας το δώρισε ο Θεός!

Και γω θέλω και κόρη και λέω θα ναι το τρίτο, αλλά δεν θέλει ο άντρας μου, θα δείξει όταν έρθει η ώρα από τώρα δεν το σκέφτομαι!!

Χαρούμενη μαμά & κρινάκι να χαίρεστε τα μωράκια σας καλότυχα και πάντα με υγεία και ευτυχία! Το θέμα είναι ότι όλοι μας κάνουμε ότι μπορούμε και το πιο σημαντικό είναι να μαστε καλά και τα μωράκια μας να τα χαιρόμαστε!


xoH6p3.png

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαχαχχα!!!! Λοιπον Σοφι, πρεπει να εχεις πολυ χιουμορ σαν ανθρωπος!!!

Πως καταφερες μια ιστορια που μονο απελπισια και τρομο μπορει να δωσει να τη μετατρεψεις με τον τροπο σου σε τοσο χιουμοριστικη μπραβο σου και παλι!!!! Αφου καποιες σκηνες μου θυμισαν πραγματα που δεν θελω να θυμαμαι και παρολαυτα εσκασα στα γελια!!!!

Συγχαρητηρια για τον αποκλειστικο θηλασμο και τις συμβουλες!!!:D


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο τοκετός μόνο ανώδυνος δεν είναι αλλά αν με ρωτήσετε αν θα ξανατράβαγα τους ίδιους πόνους για να δω την ζωή μου την ίδια να βγαίνει και να ακούω το πρώτο σπαρακτικό κλαματάκι θα σας πω πως θα τα ξαναπέρναγα όλα δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία από τα παιδιά και το ανακάλυψα την στιγμή εκείνη που άκουσα το πρώτο αυτό κλαματάκι και λίγο μετά αφότου είδα μετά από 9 μήνες το μπεμπάκι μου. Κι όσο για το θηλασμό αν εξαιρέσουμε τα ξενύχτια εγώ έχω σταθεί τυχερή προς το παρόν τουλάχιστον. Εύχομαι σε κάθε μανούλα μέλλουσα και μη κάθε καλό και αγάπη αγάπη μπόλικη.:)


J8ejp3.png

xoM3p3.png

526437xvildghyb3.gif

Link to comment
Share on other sites

Σοφη,Δεν ειμαι μανουλα..αλλα προσπαθω να γινω.....η περιγραφη σου με καθηλωσε......δεν εχω ξαναδει τοοοοοση αναλυση..σε ευχαριστουμε πολυ......εχω μια απορια...εσυ δεν ηθελες να κανεις επισκληριδιο?ηθελες να περασεις οοολους τους πονους της γεννας?

Να σου ζησει το ζουζουνακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια :)

χαρουμενη μαμα:

να χαιρεσαι το μωρακι σου :) χαιρομαι που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου!

Vasulini:

σευχαριστω παρα πολυ για την ευχη σου και γω σου ευχομαι να κανεις κι ενα τριτο μωρουλι οπως επιθυμεις και να ναι κοριτσακι ♡

katerinan:

:D:tongue: χαχαχ :D σευχαριστω :) για να το λες εσυ που τα χεις περασει κιολας πραγματι θα πρεπει να χω χιουμορ :tongue: χαιρομαι που σου φερα αναμνησεις και που σε κανα να γελασεις :D

enseignante:

καταρχας να χαιρεσαι το νινι σου ♡

και κατα δευτερον... μα τι τελειο αυτο που ειπες.. "ο τοκετος μονο ανωδυνος δεν ειναι" Αυτος που αποκαλεσε τον τοκετο "ανωδυνο" ή ηταν ανδρας ή δεν ειχε ιδεα τι παει να πει να γεννας :roll:

zamia:

σευχαριστω παρα πολυ!!! σου ευχομαι κ γω μεσα απτη καρδια μου να γινεις μανουλα :) ♡ ♡ Κοιταξε.. τους πονους της γεννας τους φανταζομουν σαν τους πιο δυνατους μου πονους της περιοδου αλλα καμιααα σχεση τελικα.. ηταν πιο ηπιοι :roll: χαχαχαχ πλακα κανω :P Ηταν δικια μου επιλογη να μη κανω επισκληριδιο.. πηγαινα σε μαθηματα "ανωδυνου και καλα" τοκετου και ημουν θα μπορουσα να πω καπως πιο ενημερωμενη... παρολαυτα και στο δευτερο αν και οταν μ'αξιωσει ο Θεος επισκληριδιο δεν θα κανω! Εχω ακουσει και εχω δει με τα ματια μου επιπτωσεις της επισκληριδιου γιαυτο κ δεν θελω να κανω.


FmXtp2.png

Uu6Zp2.png

Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ♡

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια :)

χαρουμενη μαμα:

να χαιρεσαι το μωρακι σου :) χαιρομαι που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου!

Vasulini:

σευχαριστω παρα πολυ για την ευχη σου και γω σου ευχομαι να κανεις κι ενα τριτο μωρουλι οπως επιθυμεις και να ναι κοριτσακι ♡

katerinan:

:D:tongue: χαχαχ :D σευχαριστω :) για να το λες εσυ που τα χεις περασει κιολας πραγματι θα πρεπει να χω χιουμορ :tongue: χαιρομαι που σου φερα αναμνησεις και που σε κανα να γελασεις :D

enseignante:

καταρχας να χαιρεσαι το νινι σου ♡

και κατα δευτερον... μα τι τελειο αυτο που ειπες.. "ο τοκετος μονο ανωδυνος δεν ειναι" Αυτος που αποκαλεσε τον τοκετο "ανωδυνο" ή ηταν ανδρας ή δεν ειχε ιδεα τι παει να πει να γεννας :roll:

zamia:

σευχαριστω παρα πολυ!!! σου ευχομαι κ γω μεσα απτη καρδια μου να γινεις μανουλα :) ♡ ♡ Κοιταξε.. τους πονους της γεννας τους φανταζομουν σαν τους πιο δυνατους μου πονους της περιοδου αλλα καμιααα σχεση τελικα.. ηταν πιο ηπιοι :roll: χαχαχαχ πλακα κανω :P Ηταν δικια μου επιλογη να μη κανω επισκληριδιο.. πηγαινα σε μαθηματα "ανωδυνου και καλα" τοκετου και ημουν θα μπορουσα να πω καπως πιο ενημερωμενη... παρολαυτα και στο δευτερο αν και οταν μ'αξιωσει ο Θεος επισκληριδιο δεν θα κανω! Εχω ακουσει και εχω δει με τα ματια μου επιπτωσεις της επισκληριδιου γιαυτο κ δεν θελω να κανω.

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ!!εισαι απο τις λιγες μανουλες που μου λενε αυτο για την επισκληριδιο..χαιρομαι παρα πολυ που δεν εκανες!!εχω την ιδια αποψη με σενα..ειναι πονοι που αντεχονται ''λενε''...ειμαστε απο την φυση μας ετσι...αρα?υποφερονται...οταν με το καλο γινω μανουλα και εγω θα σου πω.ευχομαι και εγω να μην κανω επισκληριδιο γιατι εχω ακουσει και εχω δει αρκετα..;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...