Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ???????


Recommended Posts

Καλη σας μερα, δεν θα θελα να μακρυλογισω! Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης! 1 Σεπτεμβρη κρατω ενα θετικο τεστ στα χερια μου και πεταω απο την χαρα μου, οπως και ο αντραςμου! Οι πρωτοι μηνες κυλησαν ομαλα αν εξεραισουμε τους παρα πολλους εμετους μεχρι και τον 4ο μηνα. Το παραβλεπω αυτο , αν και με ταλαιπωρησε πολυ! 2 βδομαδες πριν την β επιπεδου μας λεει ο γιατρος οτι το αγορακι μας (πλεον) ειναι 3-4 μερες μικροτερο στην αναπτυξη του, αλλα μας καθησυχασε λεγοντας μας οτι ειναι φυσιολογικο , ισως γιατι ειχα μεγαλο κυκλο! Στην β επιπ στις 23/12 και ενω η εξεταση ηταν κατα τα αλλα καλη , ο γιατρος παρατηρει αυξημενη αντισταση στη μητριαια αρτηρια! Και το μωρακι μας εξακολουθουσε να ειναι λιγο μικροτερο του φυσιολογικου! Εναν μηνα μετα νοσηλευομαι στο νοσοκομειο με πιεση 16 και 10 την μικρη οπου εκει παρατηρειται οτι αυτο εχει να κανει με το πορισμα της β επιπεδου. Και εκει ηταν που τρελαθηκα !Διανυω την 27 εβδομαδα να πω. Και λογω της πιεσης υπαρχει φοβος για προεκλαμψια αν και παρα πολυ νωρις!

Οταν ο γιατρος μου ξεστωμησε πως ''ναι το χασμα των ημερων του μωρου σου μεγαλωσε κιαλλο'' Κοκαλωσα! Κοιταξα κατευθειαν καταματα τον αντρα μου! Τολμησα να τον ρωτησω γιατρε ποσο ζυγιζει το μωρακι μας?'' . Η απαντηση του ηταν ''Περιπου 650 γραμμαρια''. Εκει που το κατωτατο φυσιολογικο ειναι 850-900 γραμμαρια! Πηγαμε σπιτι και δεν σταματησα να κλαιω για το μωρακι μου! Ακομα και τωρα που τα ξαναγραφω και θυμαμαι κλαιω! Πως θα επιβιωσει αυτο το μωρακι που ειμαι στον 7ο μηνα και ζυγιζει μολις λιγο παραπανω απο μισο κιλο?

Εχω ξεκινησει αντιπυκτικες ενεσεις πριν λιγες μερες, και εχω κλεισει ραντεβου και για μια δευτερη γνωμη απο γιατρο, οπως επισης και επαναλυπτικο doppler σε 2 εβδομαδες για να δουμε την εξεληξη!

Δεν ξερω τι να σκεφτω, δεν ξερω τι να κανω! Ειχε καμια απο σας αλλη παρομοια εγκυμοσυνη? και αν ναι πως εξελιχθηκε? Δεν ξερω απο που να παρω κουραγιο πια!!! :(:(:( Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη σας μερα, δεν θα θελα να μακρυλογισω! Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης! 1 Σεπτεμβρη κρατω ενα θετικο τεστ στα χερια μου και πεταω απο την χαρα μου, οπως και ο αντραςμου! Οι πρωτοι μηνες κυλησαν ομαλα αν εξεραισουμε τους παρα πολλους εμετους μεχρι και τον 4ο μηνα. Το παραβλεπω αυτο , αν και με ταλαιπωρησε πολυ! 2 βδομαδες πριν την β επιπεδου μας λεει ο γιατρος οτι το αγορακι μας (πλεον) ειναι 3-4 μερες μικροτερο στην αναπτυξη του, αλλα μας καθησυχασε λεγοντας μας οτι ειναι φυσιολογικο , ισως γιατι ειχα μεγαλο κυκλο! Στην β επιπ στις 23/12 και ενω η εξεταση ηταν κατα τα αλλα καλη , ο γιατρος παρατηρει αυξημενη αντισταση στη μητριαια αρτηρια! Και το μωρακι μας εξακολουθουσε να ειναι λιγο μικροτερο του φυσιολογικου! Εναν μηνα μετα νοσηλευομαι στο νοσοκομειο με πιεση 16 και 10 την μικρη οπου εκει παρατηρειται οτι αυτο εχει να κανει με το πορισμα της β επιπεδου. Και εκει ηταν που τρελαθηκα !Διανυω την 27 εβδομαδα να πω. Και λογω της πιεσης υπαρχει φοβος για προεκλαμψια αν και παρα πολυ νωρις!

Οταν ο γιατρος μου ξεστωμησε πως ''ναι το χασμα των ημερων του μωρου σου μεγαλωσε κιαλλο'' Κοκαλωσα! Κοιταξα κατευθειαν καταματα τον αντρα μου! Τολμησα να τον ρωτησω γιατρε ποσο ζυγιζει το μωρακι μας?'' . Η απαντηση του ηταν ''Περιπου 650 γραμμαρια''. Εκει που το κατωτατο φυσιολογικο ειναι 850-900 γραμμαρια! Πηγαμε σπιτι και δεν σταματησα να κλαιω για το μωρακι μου! Ακομα και τωρα που τα ξαναγραφω και θυμαμαι κλαιω! Πως θα επιβιωσει αυτο το μωρακι που ειμαι στον 7ο μηνα και ζυγιζει μολις λιγο παραπανω απο μισο κιλο?

Εχω ξεκινησει αντιπυκτικες ενεσεις πριν λιγες μερες, και εχω κλεισει ραντεβου και για μια δευτερη γνωμη απο γιατρο, οπως επισης και επαναλυπτικο doppler σε 2 εβδομαδες για να δουμε την εξεληξη!

Δεν ξερω τι να σκεφτω, δεν ξερω τι να κανω! Ειχε καμια απο σας αλλη παρομοια εγκυμοσυνη? και αν ναι πως εξελιχθηκε? Δεν ξερω απο που να παρω κουραγιο πια!!! :(:(:( Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Oταν βλεπω τετοιο θεμα με τρελενει............σκοτινιαζω απο αυτους τους φοβους.....δεν μπορω να σου πω την αποψη μου γιατι δεν ξερω..ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα απο το 2 γιατρο και να σου πανε ολα καλα.....εχε την πιστη σου κοπελα μου.η Παναγιτσα να ειναι μαζι σου και να πανε ολα καλα.καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός τι σας λέει ακριβώς; Ποια είναι η πρόγνωση;

Πάντως αν αυτό σε βοηθάει λίγο, έχουν επιβιώσει μωράκια που έχουν γεννηθεί και κάτω των 650γραμμαρίων. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για τον χρονο σου ! Κοντευω να τρελαθω! Ο γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε πως ειμαι σε τετοια βδομαδα που το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να το παρακολουθησουμε τι εξεληξη θα εχει και να κανουμε τις ενεσουλες μας! Και υπομονη ! Οτι ειναι να γινει θα γινει απο μονο του. Απ οσο εχω διαβασει και μου ειπε και ο γιατρος αυτη η αρτηρια εαν δεν εχει καλη ροη μπορει να εχει επιπτωσεις στην αναπτυξη του εμβρυου, χωρις απαραιτητα να σημαινει και καποιο αλλο μετεπειτα προβλημα! Καθε μερς που ξυπναω η αγωνια μου μεγαλωνει ολο και περισσοτερο, εκενος ο αριθμος ''650'' ειναι καρφωμενος στο μυαλο μου ! Δεν τολμησα καν να τον ρωτησω σε ποσες εβδομαδες αντιστοιχει αυτη η διαφορα!! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε και μια δεύτερη γνώμη, κάνε τις ενεσούλες σου και σκέψου θετικά. Ακόμα και αν γεννούσες τώρα θα είχε πολλές ελπίδες να επιβιώσει το μωράκι. Δεν θα γεννήσεις τώρα όμως, γιατί παρακολουθείς το θέμα και παίρνεις αγωγή και από ότι καταλαβαίνω δεν σου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να γεννήσεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και μια δεύτερη γνώμη, κάνε τις ενεσούλες σου και σκέψου θετικά. Ακόμα και αν γεννούσες τώρα θα είχε πολλές ελπίδες να επιβιώσει το μωράκι. Δεν θα γεννήσεις τώρα όμως, γιατί παρακολουθείς το θέμα και παίρνεις αγωγή και από ότι καταλαβαίνω δεν σου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να γεννήσεις άμεσα.

Το βασικοτερο μου ειπαν ειναι να φτασουμε τις 32 εβδομαδες. Αλλα ακομα και να τις φτασουμε, ποσο βαρος θα εχει παρει το αγορακι μου? θα μπορεσει να ειναι βιωσιμο σε περιπτωση που κατι παει στραβα? Τι να πω η Παναγια να ναι διπλα μας και σε ολες τις εγκυουλες και να εχει καλα τα μωρακια τους!! Ολα να πανε καλα και χαλαλι ολο το κλαμμα και την ταλαιπωρεια !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάνε κουράγιο καλή μου και όλα θα πάνε καλά...όσο περισσότερο μείνει το μωράκι μέσα σου οι πιθανότητες υπέρ σας αυξάνονται..γιαυτό εσυ ξεκούραση από σήμερα, πίστη στον Θεό και θετική σκέψη..:)

Η σκέψη μου είναι κοντά σου..:)

Εύχομαι τα καλύτερα:)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κουράγιο καλή μου και όλα θα πάνε καλά...όσο περισσότερο μείνει το μωράκι μέσα σου οι πιθανότητες υπέρ σας αυξάνονται..γιαυτό εσυ ξεκούραση από σήμερα, πίστη στον Θεό και θετική σκέψη..:)

Η σκέψη μου είναι κοντά σου..:)

Εύχομαι τα καλύτερα:)

Σ ευχαριστουμε mama-ritsa . Απο ξεκουραση και θετικη σκεψη , τιποτε αλλο ! Απλα προσπαθω να ειμαι για ολα προετοιμασμενη. Γιατι δυστυχως ολα μπορουν να συμβουν! Αυτο που λενε τελικα πανω απ ολα η υγεια, τελικα το βλεπω μπροστα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι μου συγνώμη κιόλας αλλά με θετικό τεστ την 1η Σεπτέμβρη πως διανύεις την 27η εβδομάδα;

Όταν έμεινα εγώ έγκυος με ΤΕΡ 6/7/2013 έκανα τη β' επιπέδου 6/12 και 27η βδομάδα μπήκα στις 16 Ιανουαρίου... κάτι δεν μου κολλάει..νομίζω ότι λογικά διανύεις την 22η με 23η βδομάδα...

Ίσως μέσα στον πανικό σου να έγραψες λάθος τις ημερομηνίες.. εύχομαι όλα να πάνε καλά πάντως..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eύχομαι κι εγώ τα καλύτερα για το μωράκι σου και συμμερίζομαι την αγωνία σου γιατί κι εγώ που γέννησα βέβαια στην 37η εβδομαδα, τον τελευταίο μηνα ήμουν σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα στον καρδιοτοκογράφο λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού που όπως και στην δική σου περίπτωση είχε ως αποτέλεσμα, μεταξύ άλλων, την επιβράδυνση της ανάπτυξης του εμβρύου ενώ τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης οι μετρήσεις το έδειχναν πιο μπροστά από τις εβδομάδες κύησης και ιδιαίτερα ζωηρό. Να σκέφτεσαι θετικά κορίτσι μου και να έχεις στο μυαλό σου ότι αν κι εμείς τα θεωρούμε ιδιαίτερα εύθραυστα και ανυπεράσπιστα όσο είναι μέσα μας, στην πραγματικότητα τα μωράκια είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά και σε πάρα πολλές περιπτώσεις εχουν αποδειχτεί μεγάλοι αγνωνιστές/αγωνίστριες. Να σκέφτεσαι επίσης ότι έχεις όλη τη σύγχρονη ιατρική τεχνολογία, γνώση και εμπειρία να σε βοηθήσει και να το βοηθήσει αν παραστεί ανάγκη. Εγώ θα στέλνω όλη μου τη θετική σκέψη στο μωράκι σου και εύχομαι να το κρατησεις όταν έρθει η ώρα γερό και όμορφο στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Λογικά, είμαστε στην ίδια εβδομάδα περίπου. Τελευταία περίοδος 30-7-2014.

Απ' οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάτι που μας λέει ότι θα γεννήσεις πρόωρα έτσι δεν είναι? Έπεσε πίεσή σου.Δεν έχεις προεκλμψία.Μπορεί να γεννήσεις κανονικά στις 40 εβδομάδες. Μπορεί να έχει γινει κάποιο λάθος με την ημερομηνία της σύλληψης. Εύχομαι το μωράκι να πάρει μπροστά σύντομα και να μεγαλώνει φυσιολογικά. Μην εγκαταλείπεις την πίστη σου, μπορεί να βοηθήσουν οι ενέσεις και να συνεχιστεί κανονικά η ανάπτυξή του! Μακάρι το Μάιο να μιλάμε γι' αυτά και να λέμε ότι οι γιατροί κάνουν λάθη και ότι το μωρό σου τους διέψευσε!!:wink:

Στη χειρότερη περίπτωση, αν γεννήσεις στις 32

εβδομάδες και το μωρό έχει πάρει βάρος αλλά έχετε φροντίσει και για ενέσεις κορτιζόνης για το αναπνευστικό του μπορεί να είναι απόλυτα βιώσιμο και υγιές!!


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...