Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Έτσι από περιέργεια....


Elpidaz

Recommended Posts

.... να σας ρωτήσω να μου πείτε την γνώμη σας. Κατ' αρχήν καλησπέρα σας :-D. Θα προσπαθήσω να περιγράψω το γεγονός χωρίς σάλτσες γιατί προσδοκώ αντικειμενικές απόψεις. Καμμιά φορά ένας τρίτος εκτός χορού βλέπει τα πράγματα πιο καθαρά.

Συνάδελφος, φίλη και κουμπάρα, σύνολο γνωριμίας μας 17 χρόνια. Μπαίνει ο αδελφός μου νοσοκομείο, χειρουργείο 8 ωρών (μέση), γιατρός να τα μασάει, ένα λιποθυμικό επεισόδιο δικό μου λόγω κούρασης άγχους και χαμηλής πίεσης μετά από αίμα που έδωσα. Ανησυχώ για το αδελφό μου. Αυτά ημέρα Παρασκευή όπου μιλήσαμε. Κοινώς ήξερε. ολόκληρο ΣΚ ούτε φωνή ούτε ακρόαση. εγώ τρέχω σαν την τρελή, οικογένεια, βάρδια στο νοσοκομείο, στηρίζω ψυχολογικά αδελφό, πατέρα, μάνα, μιλάω με γιατρούς (παθαίνω 2 απανωτές κρίσεις πανικού γιατί προφανώς δεν μπορώ να αντέξω το βάρος μόνη μου). Κυριακή βράδυ αναρωτιέμαι γιατί δεν ακούστηκε και παίρνω τηλέφωνο να δώ τι γίνεται ελπίζοντας να μην έχει αρρωστήσει το παιδί..... Μες την τρελή χαρά μου λέει ότι 1000 χρόνια θα ζήσω, είχε την κουβέντα μου γιατί της είχα πει μήπως συναντιόμασταν αλλά δεν πήρα τηλέφωνο κι εγώ και κανόνισε με την ξαδέλφη της ..... Την άλλη μέρα στην δουλειά μου είπε ότι καταλαβαίνει γιατί είμαι θυμωμένη, δεν με πήρε ούτε ένα τηλέφωνο το ξέρει, δεν έχει δικαιολογία το ξέρει αλλά να ξέρω κι εγώ ότι με αγαπάει....

Και σας ρωτάω λοιπόν.... είμαι υπερβολική που έχω παγώσει? είναι μεγάλη απαίτηση να θέλω ένα τηλεφώνημα, μια φωνή, μια ερώτηση "τι γίνεσαι ρε κουμπάρα? πώς είσαι? πώς πάει ο αδελφός σου?.. πείτε μου σας παρακαλώ...


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως το βλέπω εγώ ελπίδα, απογοητεύτηκες γιατί είχες μεγαλύτερες προσδοκίες από την φίλη/κουμπάρα σου. Και θα το πω εντελώς ψυχρά, αν όντως είστε πολύ κοντά, η κοπέλα έπρεπε να σε νιώθει, όχι από υποχρέωση αλλά από αγάπη. Αν σε αγαπούσε, που είναι μεγάλη κουβέντα θα προσφερόταν και να σε βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορούσε. Εμένα μου φαίνεται ότι είναι ''παρτάκιας'' και από έναν τέτοιο τύπο καλύτερα να μην περιμένεις στήριξη και συμπόνοια σε μια δύσκολη στιγμή. Εκτός κι αν από κάτι έχει πειραχτεί και έχει κρυώσει από πριν (αυτό το γνωρίζεις εσύ). Ή εκτός αν οι σχέσεις σας είναι μόνο τυπικές οπότε και αυτή ασχολήθηκε με το δικό της πρόγραμμα στο οποίο δεν μπορούσες να συμμετάσχεις λόγω κατάστασης, οπότε και δεν σε χρειαζόταν. Για μένα, αν ισχύει αυτό, θα ήταν καλύτερα να διατηρήσεις τις σχέσεις σου αφού είναι κουμπάρα σου, αλλά να μην περιμένεις κάτι ουσιαστικό όπως αγάπη, φιλία κτλ.


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ elenakith για την απάντησή σου. Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. Δεν βαριέσαι και πάλι λέω. Εγώ θα είμαι σωστή απέναντι στο παιδί που έχω βαφτίσει και να μαστε καλά. :-D


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι!

Καταρχήν να ευχηθώ σιδερένιος ο αδερφός σου!

Τώρα σχετικά με το θέμα που θέτεις. Έχεις δίκιο να αισθάνεσαι θυμωμένη με την κουμπάρα-φίλη σου μιά και ένα τηλέφωνο δεν είναι δα και σπουδαίο πράγμα να γίνει! Από την στιγμή ειδικά που δεν είχε κι αυτή αρρώστιες του παιδιού της για να πεις ότι ξεχάστηκε. Κράτα όσο μπορείς καλύτερες σχέσεις με το βαφτηστήρι σου, γιατί αυτό δεν φταίει σε τίποτα, και απέναντι της ας είσαι τυπική και ως εκεί.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά σου εύχομαι!

Καλή και γρήγορη ανάρρωση στον αδελφό σου!

Καταλαβαίνω απόλυτα το πως αισθάνεσαι, ωστόσο αν δεν έχεις αντίστοιχα προηγούμενα δείγματα, θα έλεγα να πάρεις το χρόνο σου να ηρεμήσεις, αλλά να το αφήσεις στην άκρη.

Κάποιες φορές φερόμαστε άστοχα χωρίς λόγο και στεναχωρούμε κοντινούς μας ανθρώπους.

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πώ κάτι Κρινάκι? Η αλήθεια είναι ότι τώρα που ας πούμε ξεκουράστηκα κάπως και ηρέμησα δεν με νοιάζει τόσο. σκέφτομαι και το άλλο¨: όταν κάποιος δεν έχει ζήσει καταστάσεις με στενό συγγενή του σε νοσοκομεία ίσως να μην μπορεί να μπει στα παπούτσια αυτού που το ζει. Δεν μπορώ όμως να πώ ότι δεν με νοιάζει καθόλου. 17 χρόνια τώρα πλέον γνωρίζουμε λεπτομέρειες η μία για την ζωή της άλλης που δεν τις γνωρίζει κανένας άλλος και η στραβή στη ζωή δεν θα σου τύχει πολλές φορές (εύχομαι για όλους τους ανθρώπους) θα σου τύχει 1-2 (δεν το εύχομαι για κανέναν)...

Αγγελική και το να είμαι τυπική είναι δύσκολο. 17 χρόνια είναι αυτά + ότι δουλεύουμε και μαζί.

Το ότι θα της μιλήσω αυτό είναι σίγουρο, οπωσδήποτε θα της πώ πώς νιώθω. αυτό που φοβάμαι είναι μην παρασυρθώ και στο τέλος υπερβάλλω. Γι' αυτό ζητώ να ακούσω γνώμες.


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή ανάρρωση στον αδερφό σου και σιδερένιος. Μου είχε τύχει και εμένα κάτι παρόμοιο όταν έχασα τον παππού, μου η κολλητή μου δεν μου στάθηκε και δεν με πήρε να δεί πως είμαι. Και είμαι δυστυχώς άνθρωπος πολύ ευαίσθητος και είχα ρίξει πολύ κλάμα και ήταν κάτι που το ήξερε γιατί είχαμε ζήσει πολλά μαζί και ήξερε πως αντιδρώ σε τέτοιες καταστάσεις. Στην αρχή στεναχωρέθηκα που δεν μπήκε στον κόπο να δεί πως είμαι. Όμως ξέρω οτι με αγαπάει και με νοιάζεται. Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο ψύχραιμοι και αντιμετωπίζουν διαφορετικά καταστάσεις που εμάς μπορεί να μας διαλύουν. Ίσως δεν είχε θεωρήσει τόσο σημαντική την κατάσταση του αδερφού σου, ή να ξεχάστηκε. Δεν σου λέω ότι έχεις άδικο που στεναχωρέθηκες με την συμπεριφορά της και εγώ έτσι θα ένιωθα και έτσι είχα νιώσει. Απλά κατάλαβα γιατί αντέδρασε έτσι και δεν χάλασε η φιλία μας.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ελπίδα! Εύχομαι περαστικά στον αδερφό σου και να μην του ξαναπαρουσιαστεί κανένα πρόβλημα! Όσον αφορά τη φίλη σου, εσύ ξέρεις πώς αντιδρούσε στο παρελθόν σε παρόμοιες καταστάσεις. Δηλαδή το αν είναι πιο ψύχραιμη σαν άνθρωπος γενικά φαίνεται και στο πως αντιμετωπίζει προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί και σε δικούς της ανθρώπους στο παρελθόν. Σε όλους μας έχει τύχει κάτι, δεν μπορεί. Ή μπορείς να δεις πώς συμπεριφέρθηκε σε άλλους φίλους που είχαν κάποια δύσκολη στιγμή. Όπως και να 'χει δεν έχει νόημα να ρίξουμε κάποια ευθύνη ή χαρακτηρισμό στην κοπέλα, είναι αυτή που είναι, το θέμα είναι να καταλάβεις εσύ τι μπορείς να περιμένεις από αυτήν και τι όχι, έτσι ώστε να μην στεναχωριέσαι και να μην απογοητεύεσαι. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο και από κάθε άνθρωπο παίρνεις και περιμένεις άλλα πράγματα. Ελπίζω να νιώθεις πλέον καλύτερα και να περάσει η μπόρα με τον αδερφό σου! Καλή ανάρρωση :)


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ελπίδα! Εύχομαι περαστικά στον αδερφό σου και να μην του ξαναπαρουσιαστεί κανένα πρόβλημα! Όσον αφορά τη φίλη σου, εσύ ξέρεις πώς αντιδρούσε στο παρελθόν σε παρόμοιες καταστάσεις. Δηλαδή το αν είναι πιο ψύχραιμη σαν άνθρωπος γενικά φαίνεται και στο πως αντιμετωπίζει προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί και σε δικούς της ανθρώπους στο παρελθόν. Σε όλους μας έχει τύχει κάτι, δεν μπορεί. Ή μπορείς να δεις πώς συμπεριφέρθηκε σε άλλους φίλους που είχαν κάποια δύσκολη στιγμή. Όπως και να 'χει δεν έχει νόημα να ρίξουμε κάποια ευθύνη ή χαρακτηρισμό στην κοπέλα, είναι αυτή που είναι, το θέμα είναι να καταλάβεις εσύ τι μπορείς να περιμένεις από αυτήν και τι όχι, έτσι ώστε να μην στεναχωριέσαι και να μην απογοητεύεσαι. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο και από κάθε άνθρωπο παίρνεις και περιμένεις άλλα πράγματα. Ελπίζω να νιώθεις πλέον καλύτερα και να περάσει η μπόρα με τον αδερφό σου! Καλή ανάρρωση :)

Καλημέρα σου και σένα. Αυτό ακριβώς κράτησα και από την Φραουλίτσα. Να πώ την αλήθεια νιώθω οτι ασχολήθηκα περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν. Σκέφτομαι (συνεχίζω να ασχολούμαι λοιπόν) να το αφήσω έτσι τελικά. Δεν βαριέσαι. να μαστε καλά, μόνο αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε μαζί μου.

Η μπόρα δείχνει να περνάει... άλλες 2 εβδομάδες και θα ξέρουμε.


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...