Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Καλημερα γοργονες!!!

Μπραβο για τα κιλακια που φευγουν!!Συνεχιστε!!!

Εγω ζυγιστηκα σημερα, 65!!!!Νομιζα οτι εχω παρει πολυ αφου τρωω οχι μεγαλες ποσοτητες βεβαια γιατι ανακατευομαι και πρηζομαι ευκολα αλλα δεν ακολουθω και τη διατροφη της διαιτολογου!Παντως ουτε το 1 κιλακι που θα επρεπε να εχω τσιμπησει στο πρωτο τριμηνο δεν πηρα ακομα!Με τοσο τρεξιμο ολη μερα και τοση κουραση..που να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα γοργονάκια!

Είπα κι εγώ να ξαναγράψω τα νέα μου μετά από τοοοοοοοσο καιρό αποχής.

Λοιπόν, με το ξεκίνημα των σχολείων πήγα κι εγώ σε διαιτολόγο και ελπίζω σιγά σιγά να μπω στον καλό τον δρόμο.

Υπενθυμίζω ότι μετά από 3 γέννες και 3 θηλασμούς διάρκειας από 9 εως 11 μήνες μέσα στα τελευταία 6 χρόνια είχα πάρει πολύ βάρος. Από τον Μάιο μέχρι τον Αϋγουστο ήμουν σταθερά 81,8, ενώ το καλοκαίρι στις διακοπές έχασα λίγο και πήγα 80 στρογγυλά.

Εδώ και δύο εβδομάδες πάω σε διαιτολόγο. Το χθεσινό μου ζύγισμα στο σπίτι έλεγε 76,5 ενω εκεί με βρήκε 76 (που δεν παίζει με τίποτα)..

Το πολύ ευχάριστο λοιπόν είναι ότι αρχίζω να κατεβαίνω. Περιμένω να πέσω κάτω 75 για αρχή...και μετά κάτω από 70, που μου φαίνεται τόσο μα τόσο μακρυνο. Ο στόχος μου είναι το 55-58. Όπως καταλαβαίνετε έχω πολύ δρόμο μπροστά μου, αλλά καλή διάθεση και πείσμα αυτή τη φορά.

Θέλω πολύ να τα καταφέρω αυτή τη φορά και να φτάσω πάλι στο σημείο που θα αναγνωρίζω το είδωλό μου στον καθρέφτη.

Το περίεργο είναι ότι η διαιτολόγος δεν βρήκε υπερβολικό το βάρος αυτό για τρεις εγκυμοσύνες και θηλασμούς. Αυτό με καθυσηχάζει λίγο και μου δίνει ένα έναυσμα, που λέει ότι αφού αυτή πιστεύει σ' εμένα και στην προσπάθειά μου, τότε πρέπει να πιστέψω κι εγώ.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Κάθε συμβουλή και κάθε συναγωνιστικός χαιρετισμός είναι πολύτιμος.

Πολλά φιλάκια σε όλες τις γοργόνες.

Κατερινάκι, τί βλέπω; Τί ευχάριστα νέα είναι αυτά; Με το καλό το νέο μωράκι!!!

Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

mkdolores, καλως μας ξαναρθες.

Καλη συνεχεια λοιπον ξανα και οπως βλεπω ηδη ειχες καλο ξεκινημα. Μα....με 3 παιδια......... ...θα τα καταφερεις. Αφου στοχευσες, θα πετυχεις. :tongue::tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.... Από τον Μάιο μέχρι τον Αϋγουστο ήμουν σταθερά 81,8, ενώ το καλοκαίρι στις διακοπές έχασα λίγο και πήγα 80 στρογγυλά.

Εδώ και δύο εβδομάδες πάω σε διαιτολόγο. Το χθεσινό μου ζύγισμα στο σπίτι έλεγε 76,5 ενω εκεί με βρήκε 76 (που δεν παίζει με τίποτα)..

Το πολύ ευχάριστο λοιπόν είναι ότι αρχίζω να κατεβαίνω. Περιμένω να πέσω κάτω 75 για αρχή...και μετά κάτω από 70, που μου φαίνεται τόσο μα τόσο μακρυνο. Ο στόχος μου είναι το 55-58. Όπως καταλαβαίνετε έχω πολύ δρόμο μπροστά μου, αλλά καλή διάθεση και πείσμα αυτή τη φορά...........

Θέλω πολύ να τα καταφέρω αυτή τη φορά και να φτάσω πάλι στο σημείο που θα αναγνωρίζω το είδωλό μου στον καθρέφτη.

......

Καλώς όρισες !!!!

Έλα θα τα καταφέρεις ! Κι εγώ μετά την 1η εγκυμοσύνη ήμουν 82 κιλά ακριβώς... άργησα να πάρω μπρος αλλά είναι να μην το βάλεις στο μυαλό σου τελικά !

Στην διατροφολόγο επίσης ξεκίνησα από τα 76... χάνω αργάαααα και σταθερά, αλλά δεν με ενοχλεί. Αρκεί να πέφτει η ζυγαριά...

εχθές ήμουν 65,5 (1/2 κιλό κάτι είναι κι αυτό)...

Πάμε όλες μαζίιιιι !

Link to comment
Share on other sites

Τζαααα!!!!

Γοργονάκια μου, όπως σας υποσχέθηκα επανήλθα πιο αδύνατη!! Έχω χάσει 7 κιλά και συνεχίζω!! χαχαχαχαχαχαχααα, η αλήθεια είναι ότι περίμενα να χάσω περισσότερα γιατί στην προηγούμενη΄γέννα τα είχα χάσει όλα μπαμ-μπαμ.

Τώρα δυστυχώς μου κατσικώθηκαν λιγα κιλάκια και παρόλο που θηλάζω η ζυγαρά παραμένει κολλημένη. Τεσπα, έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Προς το παρόν θα ήθελα να μαζέψει λίγο η κοιλιά, να μπω σε κανά παλιό ρούχο, γιατί δεν είμαστε για νεα γκαρνταρόμπα.

Σύνοψη νέων: γεννήσαμε με καισαρική πριν ένα μηνάκι, είμαστε καλά αν και περάσαμε δύσκολα μέχρι να προσαρμοστούμε, το μικράκι τρώει συνέχεια,εγώ όχι και τόσο πολύ, αλλά υποκύπτω σε γλυκούς πειρασμούς (σόρρυ τσιφ, πήρα και ζελέ αλλά τι να μου κάνει....).

Ελπίζω να είστε όλες καλά, αδύνατες και χαρούμενες!

Φιλιά!! πλέον πιστεύω να προλαβαίνω να μπαίνω να σας γράφω καθώς ξαναμπαίνω στο κλαμπ!!! (δεν αλλάζω τα στοιχεία στη λίστα, θα χάσω ότι ξέμεινε από την εγκυμοσύνη και θα αρχίσω επίσημα από εκεί που είχα σταματήσει!)

Link to comment
Share on other sites

Kalliopaki, γεννησες βρε θηριο???? Τι εχεις??? Να σου ζησει και μπραβο για τα -7.

Χαρηκα που εισαι UP. Εννοειται οτι τωρα θα μπεις με τσαμπουκα στο προγραμμα και ο στοχος θα πραγματοποιηθει. Αχ!!! πολυ χαρηκα.

Ξερεις οτι γεννησε και η Maestria μας???? Μολις χθες!!!! Μας εκανε το πρωτο επισημο γοργονομωρο (αν και τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσε να ειναι το δικο σου το πρωτο.) Ειμαστε ολες χαζοχαρουμενες γοργονο-νονες!!! :tongue::tongue::tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

7 συνδυασμοί τροφίμων για καλύτερη υγεία!

Το γεγονός ότι υπάρχουν τροφές που μας δίνουν μεγάλα διατροφικά οφέλη είναι κάτι που όλοι γνωρίζουμε. Έτσι προσπαθούμε να τα έχουμε στη διατροφή μας. Έχετε αναρωτηθεί όμως αν υπάρχουν συνδυασμοί τροφών που μας δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα στην υγεία μας; Ας δούμε λοιπόν 7 συνδυασμούς τροφών για καλύτερη υγεία!

Συνδυασμός 1ος: Σπανάκι + Πορτοκάλι = Περισσότερος σίδηρος

Το σπανάκι είναι η κύρια φυτική πηγή της διατροφής μας για να λαμβάνουμε σίδηρο. Ο σίδηρος που παρέχεται στον οργανισμό από φυτικά τρόφιμα είναι απορροφήσιμος κατά 5-8%. Για να αυξήσουμε λοιπόν, αυτή τη τιμή χρειαζόμαστε τη Βιταμίνη C. Το πορτοκάλι τώρα, είναι πλούσιο σε Βιταμίνη C. Η παραπάνω βιταμίνη μπορεί να αυξήσει την απορρόφηση του σιδήρου έως και 7 ποσοστιαίες μονάδες.

Τρόπος κατανάλωσης: Συνοδεύετε το γεύμα σας που περιέχει σπανάκι με ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι.

Συνδυασμός 2ος: Γιαούρτι + Δημητριακά ολικής = Καλύτερη εντερική λειτουργία

Το γιαούρτι περιέχει ζωντανές αποικίες μικροοργανισμών οι οποίες έχουν προβιοτική δράση. Τα προβιοτικά συμβάλλουν στη ισορροπία της εντερικής χλωρίδας και την αντίσταση του οργανισμού σε επιβλαβή μικρόβια. Επιπρόσθετα τα δημητριακά ολικής αλέσεως είναι πλούσια σε φυτικές ίνες που ενισχύουν την λειτουργία του εντέρου. Ο συνδυασμός των δύο, λοιπόν, φέρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Τρόπος κατανάλωσης: Για πρωινό απολαύστε ένα μπολ με γιαούρτι χαμηλών λιπαρών και δημητριακά ολικής αλέσεως.

Συνδυασμός 3ος: Ελαιόλαδο + Ντομάτα = Αντιοξειδωτική δράση

Η ντομάτα, λαχανικό αγαπητό σε όλους μας είναι ιδιαίτερα πλούσια σε αντιοξειδωτικές ουσίες όπως καροτενοειδή, λυκοπένιο, βιταμίνη C, φλαβονοειδή κ.τ.λ.. Οι ουσίες αυτές εμφανίζουν καρδιοπροστατευτική δράση, ενισχύουν ενάντια στο καρκίνο, στη φλεγμονή, τη γήρανση και άλλες καταστάσεις υγείας. Το ελαιόλαδο πλούσιο σε μονοακόρεστα λιπαρά υποβοηθά την απορρόφηση των αντιοξειδωτικών από των οργανισμών και τα ενισχύει με την παρουσία της βιταμίνης Ε που περιέχει και εμφανίζει και αυτή αντιοξειδωτική δράση.

Τρόπος κατανάλωσης: Φτιάξτε μία σαλάτα με φρέσκες ντομάτες και καταναλώστε τη με ελαιόλαδο.

Συνδυασμός 4ος: Φασόλια + Πιπεριές Φλωρίνης = Άμυνα του οργανισμού

Τα φασόλια, πέρα από τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά που περιέχουν, είναι πλούσια σε ψευδάργυρο. Ο ψευδάργυρος εμφανίζει άμεση αντιμικροβιακή δράση και σε συνδυασμό με τη βιταμίνη C, το στυλοβάτη της άμυνας του οργανισμού, η οποία δεσπόζει στις πιπεριές Φλωρίνης οδηγεί στην ενισχυμένη προστασία του οργανισμού από παθογόνους μικροοργανισμούς.

Τρόπος κατανάλωσης: Μαγειρέψτε φασόλια γίγαντες και βάλτε μέσα σε ροδέλες πιπεριές Φλωρίνης.

Συνδυασμός 5ος: Αυγά + Αμύγδαλα = Μυϊκή Δύναμη

Τα αυγά παρέχουν τον καλύτερο συνδυασμό πρωτεϊνών υψηλής ποιότητας και συμβάλλουν ουσιαστικά στη σύνθεση και διατήρηση των μυϊκών ιστών ενώ παράλληλα ενισχύουν τη μυϊκή δύναμη. Τα αμύγδαλα, ξηροί καρποί πλούσιοι σε καλά λιπαρά, αποτελούν πολύ καλή πηγή μαγνησίου. Το μαγνήσιο συμβάλλει στη καλύτερη μυϊκή και νευρική λειτουργία, καθώς και στο χτίσιμο των πρωτεϊνών και την υγεία των οστών. Ο συνδυασμός λοιπόν των δυο βοηθά στην επίτευξη της μέγιστης μυϊκής δύναμης.

Τρόπος κατανάλωσης: Καταναλώστε σε ένα από τα καθημερινά σας σνακ ένα βραστό αυγό με μία μέτρια χούφτα ξηρών καρπών.

Συνδυασμός 6ος: Γάλα + Σαρδέλες = Γερά οστά

Το γάλακτοκομικά, με εκπροσώπους το γάλα και το γιαούρτι, αποτελούν την καλύτερη πηγή ασβεστίου για τον οργανισμό. Ο ρόλος του ασβεστίου στο σώμα μας είναι καθοριστικός για τη διατήρηση της οστικής μάζας. Ωστόσο για να εκτελέσει αυτό το έργο απαραίτητη είναι η παρουσία της βιταμίνης D. Και εδώ εμπλέκονονται οι σαρδέλες. Οι σαρδέλες είναι ένα από τα πιο πλούσια τρόφιμα σε βιταμίνη D, και επιπρόσθετα αν τις καταναλώσουμε με τη ραχοκοκαλιά και σε ασβέστιο.

Τρόπος κατανάλωσης: Καταναλώστε τις σαρδέλες ως κύριο γεύμα και πριν ή μετά πείτε και ένα ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών.

Συνδυασμός 7ος: Μπρόκολο + Πορτοκαλί πιπεριά = Καλύτερη όραση

Το μπρόκολο ανήκει στα πράσινα φυλλώδη λαχανικά. Τα θρεπτικά συστατικά που είναι πλούσιο είναι οι Βιταμίνες Α, Ε και C που σχετίζονται με την υγεία του ματιού. Επίσης το μπρόκολο είναι πλούσιο σε λουτεΐνη και την ζεαξανθίνη, αντιοξειδωτικές ουσίες που ανήκουν στην ομάδα των καροτενοειδών, και ενισχύουν την οφθαλμική υγεία. Οι πορτοκαλί πιπεριές, τώρα, πλούσιες σε βιταμίνη Α και C, καθώς και σε ζεαξανθίνη δρούν συναθροιστικά με το μπρόκολο και δίνουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Τρόπος κατανάλωσης: Φτιάξτε μία σαλάτα και προσθέστε βρασμένο μπρόκολο με ωμή πορτοκαλί πιπεριά.

Πηγη : Dietup


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Επικίνδυνες δίαιτες και πώς να τις αναγνωρίσετε

Στην εποχή μας όλα γίνονται με γρήγορους ρυθμούς. Επίσης επιθυμούμε να τα κάνουμε όλα εύκολα. Να βγάλουμε λεφτά γρήγορα και εύκολα, να πάρουμε προαγωγή γρήγορα και εύκολα και χάσουμε κιλά γρήγορα και εύκολα. Και σε αυτή, λοιπόν, την επιθυμία μας έρχονται οι «γρήγορες» και «εύκολες» δίαιτες να μας βοηθήσουν!! Πόσο εφικτό όμως μπορεί να είναι αυτό και το κυριότερο... Πόσο ακίνδυνο;;; Για την ακρίβεια είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο και μπορεί να είναι καταστροφικό για την υγεία μας, αλλά και τα κιλά μας μακροπρόθεσμα. Ας δούμε πως μπορούμε να αναγνωρίσουμε αυτές τις επικίνδυνες δίαιτες μέσω λέξεων κλειδιών και να μείνουμε μακριά.

Λέξη κλειδί 1η: Υποκατάστατα γευμάτων

Στο εμπόριο κυκλοφορούν πολλές εταιρίες (με φυτικά προϊόντα) που υπόσχονται άμεση απώλεια βάρους αρκεί να αντικαταστήσουμε ένα, δύο ή όλα τα γεύματα μας με αυτά. Τα παραπάνω σκευάσματα μπορεί να μας οδηγήσουν σε απώλεια βάρους αλλά δεν μπορούν να διατηρήσουν αυτή την απώλεια καθώς δε μας διδάσκουν σωστές διατροφικές συνήθειες με αποτέλεσμα να πάρουμε ότι κιλά χάσαμε. Επιπρόσθετα δεν είναι πλήρη διατροφικά, αν και μπορεί να υπόσχονται πληρότητα θρεπτικών συστατικών αυτά, δεν απορροφούνται επαρκώς από το σώμα.

Λέξη κλειδί 2η: Δίαιτες πολύ χαμηλές σε θερμίδες (<800 θερμίδες)

Οι υπερβολικά χαμηλές σε θερμίδες δίαιτες μπορεί να αποβούν μοιραίες και για τον οργανισμό, αλλά και για τα κιλά σας μακροπρόθεσμα. Καταρχάς είναι ελλιπείς σε θρεπτικά συστατικά. Επιπρόσθετα η απώλεια στις παραπάνω δίαιτες προέρχεται από τη μυϊκή μάζα του σώματος, με το λίπος να μένει ανέπαφο. Τι σημαίνει αυτό; Η μυϊκή μάζα είναι αυτή που προκαλεί τις καύσεις στον οργανισμό. Όταν εμείς τη μειώσουμε με λάθος δίαιτα όταν σταματήσουμε τη δίαιτα με τα ίδια που τρώγαμε πριν και ήμασταν σταθερά θα πάρουμε κιλά. Επίσης το σώμα μας θα είναι πλαδαρό και η εικόνα στο σώμα μας πολύ άσχημη. Για παράδειγμα μία γυναίκα που στα 55κιλά αισθανόταν όμορφα, αν από τα 60 πάει στα 55 με λάθος δίαιτα θα έχει την αίσθηση των 60 οπτικά καθώς το λίπος της θα είναι όπως ήταν στα 60κιλά.

Λέξη κλειδί 3η: Απαγορεύονται οι συνδυασμοί υδατανθράκων με πρωτεΐνες

Όπου ακούτε κάτι παρόμοιο να μην εμπιστεύεστε τίποτα από όσα σας λένε. Μην υπάρχει καμία μα καμία λογική που να απαγορεύει τον οποιοδήποτε συνδυασμό στην διατροφή μας. Αντιθέτως πρέπει να έχουμε ποικιλία θρεπτικών συστατικών και τροφίμων καθημερινά στη διατροφή μας.

Λέξη κλειδί 4η: Δίαιτα αποτοξίνωσης

Μία από τις πιο επικίνδυνες μόδες τις εποχής. Στηρίζεται στη λογική ότι πρέπει να αποβληθούν από τον οργανισμό μας τοξίνες για να δουλεύει καλύτερα. Δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη που να υποστηρίζει την ιδέα της «αποτοξίνωσης». Για να είμαστε ακριβείς ο οργανισμός αποβάλλει μέσω του ήπατος και των νεφρών όποιες ουσίες είναι βλαβερές. Δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα εμείς. Έτσι λοιπόν, αυτές οι δίαιτες μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνες, γιατί επιτάσσουν την αφαγία, ή την κατανάλωση ιδιαίτερα μικρών ποσοτήτων φαγητού.

Λέξη κλειδί 5η: Δίαιτες χαμηλών υδατανθράκων

Οι παραπάνω δίαιτες απαγορεύουν την κατανάλωση υδατανθράκων, τους οποίους αναπληρώνουν με πρωτεΐνες και λίπη. Αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση των λιπιδίων στο αίμα, την αυξημένη πιθανότητα εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων, ηπατικής και νεφρικής ανεπάρκειας, και πληθώρας σοβαρών νοσημάτων. Οι υδατάνθρακες αποτελούν βασικό κομμάτι της διατροφής μας, συστήνεται κατανάλωση αυτών της τάξης των 50% της καθημερινή θερμιδικής κατανάλωσης, και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αποκλειστούν.

Πηγη Dietup


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 Υγιεινοί Υδατάνθρακες που δεν παχαίνουν

Μην σπαταλάτε τις θερμίδες σας σε τρόφιμα που παρέχουν λίγα διατροφικά στοιχεία και πολλές θερμίδες. Τα επεξεργασμένα ψωμιά, ρύζια, ζυμαρικά (π.χ. άσπρο ψωμί, άσπρο ρύζι κ.τ.λ.) αλλά και οι τυποποιημένοι χυμοί και τα αναψυκτικά δεν σας παρέχουν τα διατροφικά στοιχεία που χρειάζεστε. Προτιμάτε τον φυσικό πλούτο και τη πλούσια διατροφική αξία των προϊόντων ολικής αλέσεως. Θα σας γεμίσουν με ενέργεια και θα σας κρατήσουν σε φόρμα.

Ακολουθεί μια λίστα με τρόφιμα που περιέχουν καλούς υδατάνθρακες και καλό είναι να τους εντάξετε στην καθημερινή σας διατροφή.

Καλοί Υδατάνθρακες

1. Δημητριακά ολικής αλέσεως

2. Ψωμί ολικής αλέσεως

3. Φρούτα

4. Λαχανικά

5. Ρύζι ολικής αλέσεως

6. Βρώμη

7. Κριθάρι

8. Ξερά φασόλια

9. Φακές

10. Ζυμαρικά ολικής αλέσεως

Πηγη Dietup


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kalliopaki, γεννησες βρε θηριο???? Τι εχεις??? Να σου ζησει και μπραβο για τα -7.

Χαρηκα που εισαι UP. Εννοειται οτι τωρα θα μπεις με τσαμπουκα στο προγραμμα και ο στοχος θα πραγματοποιηθει. Αχ!!! πολυ χαρηκα.

Ξερεις οτι γεννησε και η Maestria μας???? Μολις χθες!!!! Μας εκανε το πρωτο επισημο γοργονομωρο (αν και τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσε να ειναι το δικο σου το πρωτο.) Ειμαστε ολες χαζοχαρουμενες γοργονο-νονες!!! :tongue::tongue::tongue::tongue:

Ευχαριστώ Γεωργία μου!! Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 14/9, οπότε μάλλον πράγματι εγώ άνοιξα τη γραμμή παραγωγής γοργονομωρών!!! Είδα ένα θέμα σχετικό κι ευχήθηκα στη μαεστρία. Άντε με το καλό όλες όσες το επιθυμούν! Εγώ έκλεισα, αν και ήδη παρόλο που το ζω, νιώθω μια νοσταλγία για τα λεχούδια και τις κοιλιές γιατί ξέρω ότι θα περάσει και δεν θα ξανάρθει ως εμπειρία!

Πάω να συνεχίσω τη δουλειά και θα ξαναμπώ να γκρινιάξω που δεν φεύγουν τα ρημαδοκιλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γεωργία μου!! Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 14/9, οπότε μάλλον πράγματι εγώ άνοιξα τη γραμμή παραγωγής γοργονομωρών!!! Είδα ένα θέμα σχετικό κι ευχήθηκα στη μαεστρία. Άντε με το καλό όλες όσες το επιθυμούν! Εγώ έκλεισα, αν και ήδη παρόλο που το ζω, νιώθω μια νοσταλγία για τα λεχούδια και τις κοιλιές γιατί ξέρω ότι θα περάσει και δεν θα ξανάρθει ως εμπειρία!

Πάω να συνεχίσω τη δουλειά και θα ξαναμπώ να γκρινιάξω που δεν φεύγουν τα ρημαδοκιλά

καλιοπακι μου να σου ζησει ...η κορακλα...επεσε πολυ κοριτσο.. γεννητουρια..στη γοργονοπαρεα μας...αντε καντε νυφες για τα αγορια μας!!!.....αυτη τη νοσταλγια εχω και εγω.......αλλα τι να κανουμε......και τα κιλα θα φυγουν......ηδη ξεκινησες πολυ καλα!!!!


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γοργονάρες, μόλις σας ανακάλυψα!

Είμαι κι εγώ σε μόνιμη δίαιτα που την χαλάω κάθε τόσο και προκοπή δεν βλέπω.Και σίγουρα θα πάθω κατάθλιψη...Αν δεν την έχω πάθει

Να σας πω την δική μου περίπτωση.Ανέκαθεν τα είχα τα κιλάκια μου, αδύνατη δεν υπήρξα ποτέ, αλλά ούτε και χοντρή. Μετά τον γάμο παίρνω 13 κιλά!Και από την καλοφαγία με τον αντρούλη μου, αλλά και από θυρεοειδή, που πριν δεν είχα.

Χάνω 6 κιλά μόλις ξεκινώ την σχετική θεραπεία και εκεί που είπα τι ωραία τι καλά, μένω έγκυος.

Υπήρξα υπόδειγμα εγκύου, ειλικρινά.Πήρα μόνο 7 κιλά!Δεν μπορούσα ούτε κι εγώ να το πιστέψω!Πρώτη φορά στη ζωή μου που δεν είχα λιγούρες.Επίσης δεν ταλαιπωρήθηκα από καούρες, εμετούς κτλ

Απλά είχε γίνει το θαύμα!

Γεννάω, μέσα σε δέκα μέρες ήμουν μείον 10 κιλά. Πανευτυχής!

Θήλαζα όμως.Κορίτσια τέτοια πείνα ούτε τα παιδάκια στην Αφρική!Για 2 μήνες δεν πήρα γραμμάριο.Αλλά μετά η ζωή τράβηξε την ανηφόρα, που λένε...

Εψαξα πάλι τον θυρεοειδή, αλλά όλα οκ.Στο μεταξύ μετά από 8,5 μήνες τελειώνω με το θηλασμό,λέω δεν μπορεί θα στρώσει η κατάσταση.

Αλλά τίποτα!Δυστυχώ απίστευτα!Δεν είναι ότι ξεπέρασα κάθε προηγούμενο. Απλά το θεωρώ αδιανόητο να πάρω μόνο 7 κιλά στην εγκυμοσύνη και μετά να τα ξαναπάρω και να μην μπορώ να τα χάσω. Να τονίσω ότι ο άντρας μου είναι καλοφαγάς και τρώει το καταπέτασμα χωρίς να παίρνει δράμι.Είναι σωστό μοντέλο.Αναγκαστικά μαγειρεύω λοιπόν και έχω τους πειρασμούς συνεχώς μπροστά μου, γιατί και γλυκά έχουμε κατά καιρούς και λιχουδιές διάφορες. Οταν τα παίρνω στο κρανίο, ξεκινώ διατροφή.Χάνω κανά 3αρι κιλά, υγρά κυρίως και πρηξίματα, και μετά ένα σουβλάκι αν φάω η ζυγαριά ανεβαίνει, απογοητεύομαι και τα παρατάω.

Υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση με τη δική μου;Τι να κάνω;

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα....ειμαι 23 χρονων παρ'ολα αυτα εχω εξαντλησει καθε ειδους διαιτα..εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι μονο με διαιτολογο μπορεις να χασεις και να τα κρατησεις....πριν 3 χρονια ξεκινησα διαιτα...ημουν 89:confused: αν ειναι δυνατον.καταφερα μεσα σε 5 μμηνες να χασω 25 κιλα.σιγουρα στην αρχη το στομαχι διαμαρτηρεται αλλα μετα ολα οκ!και διαιτα που περιελαμβανε και παγωτα και γλυκα και γυρους.αμε!το θεμα ειναι το μετρο.το κακο επισης ειναι οτι πλεον οι διαιτολογοι ζητανε εξωφρενικα χρηματα.:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...