Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

engios kai monh


Recommended Posts

Εγώ θέλω μόνο να είμαστε καλά. Αφού ήταν θετικός γιατί άλλαξε ; Και τώρα όλα ήταν χάλια στην σχέση μας; Δεν μπωρω να το πιστέψω... Δεν θέλω άλλο ούτε έχο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ θέλω μόνο να είμαστε καλά. Αφού ήταν θετικός γιατί άλλαξε ; Και τώρα όλα ήταν χάλια στην σχέση μας; Δεν μπωρω να το πιστέψω... Δεν θέλω άλλο ούτε έχο κουραγιο

Βρήκα λίγο χρόνο κι εγώ για να σου απαντήσω και να σου πω μην απογοητεύεσαι από τον σύντροφο σου κοίταξε τώρα το μωράκι σου που έρχεται και θα δεις πως θα τα ξεχάσεις και θα τα σβήσεις όλα. Μην αναλύεις τα γιατί και τα έτσι και τα γιουβέτσι. Μόλις πάρεις το μωρό σου αγκαλιά θα δεις πως μόνο αυτή η ψυχούλα έχει σημασία. Για κανένα λόγο μην σκεφτείς να το ρίξεις. Μετά δεν θα αντέχεις τον εαυτό σου θα σου λείπει το μωράκι αυτό αλλά όσα άλλα κι αν κάνεις δεν θα σου φέρουν ποτέ αυτό που έχεις τώρα στην κοιλίτσα σου.


J8ejp3.png

xoM3p3.png

526437xvildghyb3.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι θα αγαπάω αυτό το μωρό. Αλλά 3 χρόνια δεν έκανα λάθος. Μαζί αποφασίσαμε να μην προσέχουμε και αν έρθει καλός. Απλά δεν περιμέναμε με την μια. 3 χρόνια δεν τα πετάς έτσι και ιδικα όταν έρθει ένα μωρό. Έρχετε και από πολύ χριστιανική οικογένεια. Και μάλιστα παρά πολύ. Για αυτό όλοι δεν καταλαβαίνουν τι έγινε ξαφνικά. Θέλω πατέρα για το παιδί μου. Δεν μπωρω Μονή μου άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι θα αγαπάω αυτό το μωρό. Αλλά 3 χρόνια δεν έκανα λάθος. Μαζί αποφασίσαμε να μην προσέχουμε και αν έρθει καλός. Απλά δεν περιμέναμε με την μια. 3 χρόνια δεν τα πετάς έτσι και ιδικα όταν έρθει ένα μωρό. Έρχετε και από πολύ χριστιανική οικογένεια. Και μάλιστα παρά πολύ. Για αυτό όλοι δεν καταλαβαίνουν τι έγινε ξαφνικά. Θέλω πατέρα για το παιδί μου. Δεν μπωρω Μονή μου άλλο...

Αχ βρε κοπέλα μου έχεις χίλια δίκια να θες πατέρα για το μωράκι σου αλλά αν αυτός δεν θέλει τι θα κάνεις θα ρίξεις το μωράκι σου για ένα καπρίτσιο του γιατί περί καπρίτσιου πρόκειται. Δώσ'του χρόνο και θα δεις πως με τον καιρό θα μαλακώσει οι άντρες αγχώνονται με τον ερχομό ενός μωρού. Βλέπει τις ευθύνες που έρχονται και αισθάνεται να πνίγεται. Δεν πιστεύω να μην σε αγαπάει. Όσα σου λέει τώρα για μένα είναι λόγια που τα λέει για να προστατευτεί. Και στο κάτω κάτω είναι υποχρεωμένος να είναι εκεί στο μωράκι και σε σένα. Για κανένα λόγο μην σε παίρνει από κάτω. Είσαι νέα θα έχεις και το μωράκι σου σε λίγο καιρό το καλοκαιράκι θα πηγαίνετε τις βολτούλες σας με το καλό. Μην πιέζεις καταστάσεις γιατί με το ζόρι τίποτα δεν γίνεται. Ο σύντροφος σου αργά ή γρήγορα θα δει καθαρά. Για ό,τι θες γράφε μας εδώ. Και να μην μένεις μέσα στο σπίτι. Να βγαίνεις να περπατάς. Η κλεισούρα μόνο μαύρες σκέψεις θα σου φέρει.


J8ejp3.png

xoM3p3.png

526437xvildghyb3.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια και τις απαντήσεις τους.

Προσπάθησε να ηρεμήσεις για να είναι καλά και το μωράκι σου. ο φίλος σου μπορεί να αλλάξει, μπορεί και όχι. Είναι δύσκολα να μεγαλώσεις μόνη ένα μωρό, αλλά έχεις υποστήριξη και είναι πολύ βασικό.

Έχεις τώρα και ανεβασμένες τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης και το κάνουνε ακόμα πιο δύσκολο το όλο θέμα, αισθάνεσαι ακόμα πιο άσχημα.

Πάντως πάντα ήμουνα κατά της έκτρωσης, και όχι για χριστιανικούς λόγους, αλλά γιατί το παιδάκι που έχω είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί στη ζωή μου, ασχέτως αν είμαι σε γάμο ή όχι και δεν θα το άλλαζα με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου καλημερα,

γιατι βρε παιδια??? γιατι δεν παιρνετε προφυλαξεις??? ειστε τοσο μικροι και οι 2 αλλα ενα μωρο δεν ειναι παιχνιδι... πραγματικα δε φταιει σε τπτ αυτη η ψυχουλα και στο λεω εγω που προσπαθθουμε να κανουμε ενα παιδακι και δυσκολευομαστε.

η αποφαση ειναι δικη σου κοριτσι μου και αν οπως λες εχεις τη συμπαρασταση των δικων σου τοτε κατσε και σκεψου πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να το κρατησεις. μην σου γινει βαρος που θα κουβαλας για μια ζωη.

για τη συμπεριφορα του δε θα μιλησω καθολου. ειναι μικρος, ειναι αντρας, ειναι σοκαρισμενος, ειναι φοβισμενος. πρεπει να σκεφτεις κι εσυ πως θα ειναι η ζωη σου αργοτερα...εισαι πολυ μικρηκαι πιθανον ενα παιδι να σου στερησει ολα αυτα που θα εκανες αν ησουν μονη. ειναι ομως και μεγαλη ευλογια ενα παιδι, ειναι ενα κομματι σου και παντα θα το κοιτας και θα λες οτι οσες θυσιες και να κανεις το αξιζει.

ευχομαι η αποφαση σου να ειναι η σωστη.

Καλησπερα και απο εμενα....θα συμφωνησω οσα σου γραφει η dek καθως και οι υπολοιπες κοπελες...

Εγω θα σου πω πως ενα παιδι δεν το πετας...αλλη προσπαθουν χρονια και χρονια γι'αυτη την ευτυχια της ζωης.....εισαι 12 εβδομαδων και εκτρωση δε γινεται να κανεις.....αυτη η ψυχουλα πλεον μπορει και σε χαιρεταει...σου κουναει τα χερακια και διαμορφωνεται......

Σκεψου να το παρεις στην αγκαλιτσα σου κοπελα μου???

Ο συντροφος για μενα δεν ειναι καθολου μικρος....ανωριμος ομως ναι....και αλλοι πηγαν στρατο και περασαν ζορια...και ειχαν οικογενεια....

Αυτος θα χασει που δε θα εχει το κομματι σας!Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να μεγαλωσεις ενα παιδι χωρις πατερα αλλα?οχι ακατορθωτο!

Να σου κανω μια ερωτηση?Την ημερα που ειχες καθυστερηση και του το ανακοινωσες τι σου ειπε?εχω αυτη την απορια......

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ ήρεμος και το πήρε πολύ καλά. Όταν το είπα στην μητέρα μου αυτός της έστειλε μήνυμα. Ότι πρόκειται για μια ψυχούλα και τα νεύρα δεν κάνουν καλό. Να βγει υγειες και θα κάνει ότι πρέπει για μας. Εγώ έκλαιγα γιατί τρόμαξα. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Αλλά εκείνος το είπε και άμεσος στους γονείς του και πρην φεύγει για στρατό τους είπε να μου στέλνουν χρήματα για να έχο αν χρειαστεί. Ωραία οι δικοί μου σοκαρηστηκαν και μου ζήτησε ο πατέρας μου να κάνω έκτρωση... Δεν ξέρω τι του φταίει, γιατί όλο μου φαίνεται σαν κακό όνειρο. Μάλλον κατάλαβε ότι δεν με αγαπάει τόσο η έχει άλλη... Δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ ήρεμος και το πήρε πολύ καλά. Όταν το είπα στην μητέρα μου αυτός της έστειλε μήνυμα. Ότι πρόκειται για μια ψυχούλα και τα νεύρα δεν κάνουν καλό. Να βγει υγειες και θα κάνει ότι πρέπει για μας. Εγώ έκλαιγα γιατί τρόμαξα. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Αλλά εκείνος το είπε και άμεσος στους γονείς του και πρην φεύγει για στρατό τους είπε να μου στέλνουν χρήματα για να έχο αν χρειαστεί. Ωραία οι δικοί μου σοκαρηστηκαν και μου ζήτησε ο πατέρας μου να κάνω έκτρωση... Δεν ξέρω τι του φταίει, γιατί όλο μου φαίνεται σαν κακό όνειρο. Μάλλον κατάλαβε ότι δεν με αγαπάει τόσο η έχει άλλη... Δεν ξερω

Καλη μου δυσκολη η περιπτωση...σου απαντησα λιγο αποτομα και με συγχωρεις....αλλα και εγω ειμαι στη προσπαθεια για μωρακι γιάυτο εμεινα οταν διαβασα τα οσα εγραψες......

Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι οτι εχεις την στηριξη των γονιων σου και να σε βοηθησουν με το μωρακι σου...ηρεμησε μην στεναχωριεσαι...το ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο....

Ισως να περναει καμια κριση που μπηκε φανταρος..δεν ξερω.....τωρα τι λενε οι γονεις σου?τωρα δε γινεται εκτρωση....σε παρακαλω δε μπορω να το σκεφτομαι...ειναι κοτσαμ παιδακι μεσα σου καλη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου στενοχωριουντε πολύ. Νιώθουν τύψεις μιπως φταίει ο πατέρας μου. Ήταν πολύ κακός στην αρχή. Έκτρωση το ξέρω ότι δεν μπωρω πλέον. Αλλά δεν θα αντέξω. Από την ημέρα που του το είπα ότι δεν θα κάνω μου είπε ότι τελειώσαμε. Αφού δεν μετράει η γνώμη του...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου έχουν δίκιο όλες οι κοπέλες παραπάνω. Είσαι μικρούλα, είσαι και σε ευαίσθητη κατάσταση, οπότε λογικό να μην μπορείς να σκεφτείς ψύχραιμα. Ο σύντροφος σου είναι ανωριμος και δεν τον δικαιολογεί ουτε η ηλικία ουτε το φανταριλικι. Αν προχωρήσεις σε έκτρωση μόνο εσύ θα το κουβαλας για πάντα, τόσο σωματικά όσο - κυρίως - και ψυχολογικά, εκείνος θα εξακολουθήσει να είναι ανώριμος (και αναίσθητος κατά τη γνώμη μου). Εφόσον μάλιστα λες ότι ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ δεν παίρνατε προφυλάξεις, και εφόσον εχεις τη στήριξη των γονιών σου και γω είμαι της άποψης να σταματήσεις να ασχολεσαι με τον σύντροφό σου και να ασχοληθεις με τον εαυτό σου και το μωρακι σου. Α ρίξεις το μωρακι σου για χάρη του και για να είστε μαζί, αφενός θα το κουβαλας για πάντα και πιθανόν σε βάθος χρόνου θα του το "χρεωσεις" και αφετέρου ο σύντροφός σου μπορεί να εξακολουθήσει να είναι ανώριμος και ανακολουθος για όλη του τη ζωή. Σκέψου καλά, μια δεύτερη καρδουλα χτυπάει στο σώμα σου, και νιώθει τα παντα απο τώρα.


TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι γονείς μου στενοχωριουντε πολύ. Νιώθουν τύψεις μιπως φταίει ο πατέρας μου. Ήταν πολύ κακός στην αρχή. Έκτρωση το ξέρω ότι δεν μπωρω πλέον. Αλλά δεν θα αντέξω. Από την ημέρα που του το είπα ότι δεν θα κάνω μου είπε ότι τελειώσαμε. Αφού δεν μετράει η γνώμη του...

Ειναι λογικο να στεναχωριουνται οι γονεις σου καλη μου....γιατι απλα εισαι πολυ μικρη.....και 2 γιατι εγινε ετσι με το αγορι σου...

Θα ηθελα αλλη μια ερωτηση να σου κανω....οταν εμαθες οτι εισαι εγκυος που τοτε ειχες τι δυνατοτητα να κανεις εκτρωση...γιατι δεν εκανες?(ημουν ειμαι και θα ειμαι καθετη στο να ριξουμε ενα εμβρυο..)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είχα την στήριξη του, ένιωθα ασφάλεια. Ειδικά όταν ήταν και ο πατέρας του τόσο θετικός. Χάρηκαν και το περίμεναν κάποια στιγμή. Εγώ το αγαπάω αυτό το μωρό γιατί δεν ήρθε έτσι απλά. Δεν ήθελα να κάνω έκτρωση απλά νιώθω ότι δεν έχο δυναμη. Όλοι έχουν φρικαρει με την συμπεριφορά του. Σε κανέναν σηκώνει τηλ. Γιατί ξέρει τι θα του πούνε. Πήγα και σήμερα στον Πατηρ που μας είχε δώσει την ευχή πέρσι. Τον ξέρει από μωρό και ούτε εκείνος δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Όλοι μας ξέρουν σαν ζευγάρι, τι θα πω; Τρεπομαι... Κουραστικά, δεν θέλω άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είχα την στήριξη του, ένιωθα ασφάλεια. Ειδικά όταν ήταν και ο πατέρας του τόσο θετικός. Χάρηκαν και το περίμεναν κάποια στιγμή. Εγώ το αγαπάω αυτό το μωρό γιατί δεν ήρθε έτσι απλά. Δεν ήθελα να κάνω έκτρωση απλά νιώθω ότι δεν έχο δυναμη. Όλοι έχουν φρικαρει με την συμπεριφορά του. Σε κανέναν σηκώνει τηλ. Γιατί ξέρει τι θα του πούνε. Πήγα και σήμερα στον Πατηρ που μας είχε δώσει την ευχή πέρσι. Τον ξέρει από μωρό και ούτε εκείνος δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Όλοι μας ξέρουν σαν ζευγάρι, τι θα πω; Τρεπομαι... Κουραστικά, δεν θέλω άλλο...

Δεν ξερω τι μπορει να εχει γινει...περιεργα πραγματα...

Ηρεμησε για το μωρακι σου.....

Σου εγινα ολα μαζι για αυτο νιωθεις οτι δεν εχεις δυναμη...

Link to comment
Share on other sites

Πως να έχο το παιδί του και να μην είμαστε μαζί; Δεν το πιστεύω ότι όλα αυτά συμβαίνουν.... Σκέφτομαι και γιατί εγώ να κάνω έκτρωση μόνο για να είναι καλά αυτός;;γιατί βαριέται της ευθύνες. Έτσι ποτέ δεν θα ωριμάσει και ούτε είναι ένα παιχνίδι που απλά δεν του το δίνουμε. Είναι το παιδί του και το βιδεο έδειχνε όλα!!! Πως και δεν το είδε καν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ξανά γράφω γιατί πέρασαν λίγες μέρες. Δεν άλλαξε κάτι. Όλοι μου είπαν να μην του μιλήσω αλλά τον πήρα τηλ. Μου είπε καθαρά ότι δεν με αγαπάει πλέον γιατί δεν έκανα αυτό που ήθελε. Την έκτρωση. Και πάντα έκανα τα δικά μου. Τώρα τα θυμάται αυτό; Ότι εγώ ήθελα μωρό πιο πολύ και τέτοια. Δεν τον βίασα!! Σαν να ξεφορτωνει όλα από πάνω του. Να φταίω εγώ για όλα. Του είπα ότι δεν μπορούσα να το κάνω αλλά δεν τον νοιαση τίποτα. Δεν θα αναλάβει τίποτα μου είπε. Στο Facebook έβγαλε ανοιχτά ότι χωρίσαμε και φλερτάρει με πολλές. Φυσικά κανένας ξέρει ακομα ότι με παράτησε έγκυος. Τρεπομαι... Πως έκανα τόσο λάθος; Οι γονείς του ακόμα με στηρίζουν αλλά δεν θέλουν να το μάθει κανένας. Έχουν ακόμα την ελπίδα οτι θα αλλάξει. Κανένας πιστεύει ότι είναι αυτός ο άνθρωπος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...