Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Πολλή σωστή η απόφαση της φίλης σου, είναι κρίμα να χάσει και άλλο χρόνο με τόσες μικρές πιθανότητες στην ηλικία της. Γενικα στην Ελλάδα ο χρόνος αναμονής στους γιατρούς που ασχολούνται λίγο παραπάνω με τη δωρεά ωαρίων συνηθως δεν είναι πάνω από 6 μήνες, δε βρίσκω λόγο να μπλέξει με Ισπανία.

      Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι η δωρεα είναι μονόδρομος. Αρα πρέπει να βρεθεί κοπέλα και μετά να ξεκινήσει ωοληψιες. Είναι στον Σφ. Της είπε περιπου εννέα μηνες

      . Θα μιλησει αυριο με ιακεντρ. 
      ναι με Ισπανία που μίλησα, δεν πολύ θέλει. και εγω συμφωνώ
      Βασικα δεν γνωρίζει τίποτα σχετικά με την δωρεα και έχει πολύ αγχωθει. Της φαίνονται βουνό. Και λογο ηλικίας δεν έχει πολλα περιθώρια. 

       

      2 ώρες πρίν, LeneL είπε:

      Καλή επιτυχία στη φίλη σου! Ας ξεκινήσει με μια έρευνα στα Ivf εδώ στην Ελλάδα, να δει τι θα της πούνε.. εμένα μου είχαν πει για ένα τρίμηνο αναμονή και τελικά έκανα ετ σε δύο μήνες. Αν θέλει κι άλλες πληροφορίες, πολύ ευχαρίστως να της απαντήσω σε ο,τι ξέρω. Εγώ έχω 10 μηνών δίδυμα με δωρεά.

      Σε ευχαριστώ πολύ! Να  σου ζήσουν!! Να ρωτήσω σε πιο κεντρο ήσουν;  
      Γεινικα τα ψάχνουν;, εκτός τον ιολογικο έλεγχο, παιρνουν πλήρες ατομικό και οικογενειακό ιστορικό  από την κοπέλα;
      ειχε μια εγκυμοσύνη φυσικη σύλληψη πρίν δυο χρόνια που δεν προχώρησε καλα. Και τωρα δυο εμβρυομεταφορες με δικά της ωάρια που δεν πέτυχαν. 
      Μακαρι να βοηθησει ο Θεός  γιατί το θέλουν παρα πολύ και ο χρόνος πιέζει. 

      γενικά  το κόστος για δωρεα εδώ πόσο πάει; 
       

Ψάχνουμε νονό για το μπέμπη μας!!!


Recommended Posts

Στις δύσκολες μέρες που ζούμε ψάχνουμε νονό ή νονά στη Θεσσαλονίκη που θα θέλει να βαφτίσει το μωρό μας. Δεν έχουμε απαιτήσεις για ακριβά δώρα αλλά κάποιον που θα το αγαπάει σαν παιδί του!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Στις εποχες που ζουμε ειναι πολυ δυσκολο καποιος να αναλαβει τετοια υποχρεωση . Θα πρεπει ο αλλος να το θελει παρα πολυ κ φυσικα κ οι γονεις να μην ειναι παραλογοι στα εξοδα κ το μονο που να θελουν ειναι να αγαπανε το παιδι τους.

Στην περιπτωση μας τελικα εκει που δεν ειχαμε κανενα μου προτεινανε δυο πολυ καλες μου φιλες κ επειδη δεν μπορω να διαλεξω ποια απ τις δυο θα το βαφτισουν κ οι δυο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα ιδια περναω και εγω τωρα... και μαλιστα ειχα προτασεις οταν ηρθε το αγγελουδι μας και τελικα θα μου το βαπτιζε μια πολυ καλη φιλη απο το πανεσπιστημιο αλλα μακρια απο νησι. Τελικα χθες μου ειπε πως ειναι εγκυος και δεν μπορει να ταξιδεψει. τι κανω τωρα που ειμαστε 20 μερες πριν την βαπτιση?


2VBhp3.png

i6hPp3.png

ό,τι ονειρευόμουν στη ζωή μου

το`χω βρει σʼεσένανε ψυχή μου κι έχω τα πάντα πια

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια περναω και εγω τωρα... και μαλιστα ειχα προτασεις οταν ηρθε το αγγελουδι μας και τελικα θα μου το βαπτιζε μια πολυ καλη φιλη απο το πανεσπιστημιο αλλα μακρια απο νησι. Τελικα χθες μου ειπε πως ειναι εγκυος και δεν μπορει να ταξιδεψει. τι κανω τωρα που ειμαστε 20 μερες πριν την βαπτιση?

Καλημέρα! Μια καλη λύση είναι να γίνει νονός/ νονά κάποιος συγγενής, πχ θείος η θεια του μωρού. Με τα βαφτιστικα και τον σταυρό δεν ξέρω βέβαια πως θα γίνει. Τα είχε αγοράσει η φιλη σου;


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ιδια περναω και εγω τωρα... και μαλιστα ειχα προτασεις οταν ηρθε το αγγελουδι μας και τελικα θα μου το βαπτιζε μια πολυ καλη φιλη απο το πανεσπιστημιο αλλα μακρια απο νησι. Τελικα χθες μου ειπε πως ειναι εγκυος και δεν μπορει να ταξιδεψει. τι κανω τωρα που ειμαστε 20 μερες πριν την βαπτιση?

Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά γιατί δεν μπορεί να ταξιδέψει η φίλη σου; αφου βρισκεται στην αρχή της εγκυμοσύνης της,.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... Τα ειχα αγορασει εγω λογο της καταστασης με τα οικονομικα. Ηθελα απλως να εχουμε κατι περισσοτερο απο φιλια και δεν με ενοιαζε το οικονομικο κομματι. Σημερα θα το προτεινω σε μια ξαδερφη μου και ας ελπισω να δεχτει.


2VBhp3.png

i6hPp3.png

ό,τι ονειρευόμουν στη ζωή μου

το`χω βρει σʼεσένανε ψυχή μου κι έχω τα πάντα πια

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά γιατί δεν μπορεί να ταξιδέψει η φίλη σου; αφου βρισκεται στην αρχή της εγκυμοσύνης της,.
ειναι το πρωτο της παιδακι και φοβαται μηπως ταλαιπωρηθει

2VBhp3.png

i6hPp3.png

ό,τι ονειρευόμουν στη ζωή μου

το`χω βρει σʼεσένανε ψυχή μου κι έχω τα πάντα πια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντρια τελικα τι εκανες με το θεμα νονού?

Αχ κοριτσια θελει πολυ προσοχη τελικα αυτο το θέμα. Εμεις το κοριτσακι μας θα το βαφτιζε η κουμπαρα που μας ειχε παντρεψει κ το αγορακι μας οι δυο κοπελες απ τη δουλειά. Η νονα του κοριτσιου λοιπον εικοσι μερες πριν τη βαπτιση αρχισε να εξαφανιζεται κ να λεει διαφορα πραματα που με ενοχλουσαν οπως οτι θα της κοστισουν πολλα χρηματα τα βαφτισια κτλ. Δεν της ειπα τιποτα την αφησα να βαφτισει το παιδι κ μετα φυσικα εξαφανιστηκε. Αυτο που καταλαβα ήταν οτι ζηλεψε που αυτη πληρωσε τα του κοριτσιου μονη της ενω για το αγορι οι αλλες δυο νονες τα μοιραστηκανε τα εξοδα.

Φυσικα εχω καταστενοχωρεθει θα προτιμουσα να μου πει εστω κ τις 20 μερες νωριτερα οτι δεν θελει να το βαφτισει παρα να μην εχει η μικρη μου νονα. Οι αλλες δυο κοπελες μου ειπανε οτι θα αναλαβουν αυτες κ την μικρη αλλα εγω στενοχωριεμαι.

Τελικα γιατι καποιοι ανθρωποι αναλαμβανουν να γινουν πνευματικοι γονεις οταν δεν ειναι αξιοι για κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσό δύσκολο μπορεί να είναι να αναλάβει κάποιος που αγαπάει εσας κ το παιδί σας να παρει τον τιμητικό ρόλο του νονου.;αναρωτιέμαι..τι αξία έχει ένας χρυσός σταυρός κ τα βαφτιστικά;ποσό κολλημένοι ειμαστε που ακόμα δίνουμε λεφτά για αυτά τα άχρηστα πράγματα; Ποσό πιο απλό κ όμορφο θα ήταν να βρεις έναν άνθρωπο που αγαπάς κ πιστεύεις ότι αγαπά κ το παιδί σου ..κ να του προτείνει να γίνει νονός χωρίς να δώσει μια στην κυριολεξία; Γιατί πρέπει μια βάφτιση να κοστίσει;γιατί ο νονός πρέπει να πάρει τον ρόλο του αι Βασίλη;γιατί εθιζουμε τα παιδιά μας στις σχέσεις που περνάνε μέσα από την ύλη κ την κατανάλωση;..γιατί χάνουμε την ουσία που είναι μόνο ή ειλικρινής αγάπη κ το ενδιαφέρον;


xtZRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποσό δύσκολο μπορεί να είναι να αναλάβει κάποιος που αγαπάει εσας κ το παιδί σας να παρει τον τιμητικό ρόλο του νονου.;αναρωτιέμαι..τι αξία έχει ένας χρυσός σταυρός κ τα βαφτιστικά;ποσό κολλημένοι ειμαστε που ακόμα δίνουμε λεφτά για αυτά τα άχρηστα πράγματα; Ποσό πιο απλό κ όμορφο θα ήταν να βρεις έναν άνθρωπο που αγαπάς κ πιστεύεις ότι αγαπά κ το παιδί σου ..κ να του προτείνει να γίνει νονός χωρίς να δώσει μια στην κυριολεξία; Γιατί πρέπει μια βάφτιση να κοστίσει;γιατί ο νονός πρέπει να πάρει τον ρόλο του αι Βασίλη;γιατί εθιζουμε τα παιδιά μας στις σχέσεις που περνάνε μέσα από την ύλη κ την κατανάλωση;..γιατί χάνουμε την ουσία που είναι μόνο ή ειλικρινής αγάπη κ το ενδιαφέρον;

Ποσο δικαιο εχεις!!!! Δυστυχως ομως κανενας νονος ή νονα δεν ξερει το ρολο του!!! Να ναι διπλα στο παιδι σαν πνευματικος πατερας ή μητερα κ να το οδηγησουν στο δρομο του Θεού!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσό δύσκολο μπορεί να είναι να αναλάβει κάποιος που αγαπάει εσας κ το παιδί σας να παρει τον τιμητικό ρόλο του νονου.;αναρωτιέμαι..τι αξία έχει ένας χρυσός σταυρός κ τα βαφτιστικά;ποσό κολλημένοι ειμαστε που ακόμα δίνουμε λεφτά για αυτά τα άχρηστα πράγματα; Ποσό πιο απλό κ όμορφο θα ήταν να βρεις έναν άνθρωπο που αγαπάς κ πιστεύεις ότι αγαπά κ το παιδί σου ..κ να του προτείνει να γίνει νονός χωρίς να δώσει μια στην κυριολεξία; Γιατί πρέπει μια βάφτιση να κοστίσει;γιατί ο νονός πρέπει να πάρει τον ρόλο του αι Βασίλη;γιατί εθιζουμε τα παιδιά μας στις σχέσεις που περνάνε μέσα από την ύλη κ την κατανάλωση;..γιατί χάνουμε την ουσία που είναι μόνο ή ειλικρινής αγάπη κ το ενδιαφέρον;

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες...

Να ειναι κοντα στο παιδι διπλα του να το αγαπα, να το βλεπει, να το διδασκει.. Να το νοιαζεται... Κι εγω αυτο θελω απο το νονο του μωρου μου..


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποσό δύσκολο μπορεί να είναι να αναλάβει κάποιος που αγαπάει εσας κ το παιδί σας να παρει τον τιμητικό ρόλο του νονου.;αναρωτιέμαι..τι αξία έχει ένας χρυσός σταυρός κ τα βαφτιστικά;ποσό κολλημένοι ειμαστε που ακόμα δίνουμε λεφτά για αυτά τα άχρηστα πράγματα; Ποσό πιο απλό κ όμορφο θα ήταν να βρεις έναν άνθρωπο που αγαπάς κ πιστεύεις ότι αγαπά κ το παιδί σου ..κ να του προτείνει να γίνει νονός χωρίς να δώσει μια στην κυριολεξία; Γιατί πρέπει μια βάφτιση να κοστίσει;γιατί ο νονός πρέπει να πάρει τον ρόλο του αι Βασίλη;γιατί εθιζουμε τα παιδιά μας στις σχέσεις που περνάνε μέσα από την ύλη κ την κατανάλωση;..γιατί χάνουμε την ουσία που είναι μόνο ή ειλικρινής αγάπη κ το ενδιαφέρον;

ΑΚΡΙΒΩΣ! Εμείς πάντως από όλους τους νονούς κάναμε εξ αρχής συμφωνία, ΟΛΑ τα έξοδα δικά μας, μα ΟΛΑ! Θελετε να πάρετε δώρο του παιδιού στο μέλλον, λαμπάδα,οτιδήποτε, καλοδεχούμενα αν μπορείτε αλλιώς θα το κάνουμε εμείς δεν τίθεται θέμα κανένα. Έτσι, δεν το σκέφτονται να είναι κοντά στο παιδί, ούτε σκέφτονται να μην έρθουν επίσκεψη γιατί δεν έχουν δώρο. Εξάλλου τους επιλέξαμε για τον ρόλο κι όχι για το πορτοφόλι κι ούτε κατά διάνοια δεν θα τους βαρύνουμε ποτέ με καμιά απαίτηση. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή πώς μπορώ να έχω τέτοια απάιτηση από οποιονδήποτε άνθρωπο, να τον υποχρεώσω οικονομικά να αγοράσει έχει-δεν έχει σταυρό κτλ για να βαφτίσω εγώ το παιδί μου? Και περιμένω μετά, τέτοιες εποχές τι, να έχω καλή σχέση με έναν άνθρωπο που τον έχω γδάρει οικονομικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...