Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

CAFE ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Ψέματα, ψέματα! Είχα πάει πριν από 12 χρόνια στη Δανία για 2 μέρες, μας άφησαν (εμένα και μια άλλη κοπέλα) στα ανοιχτά με λάτζα γιατί πήραν ταξίδι για Αμερική και δεν είχαμε χρόνο για τέτοιο ταξίδι και μας μετέφεραν μετά στην πιο κοντινή στο λιμάνι μικρή πόλη. Καταπληκτικά τα τοπία της Δανίας!!! Αχαχαχ! Τα ταξίδια είναι η μεγάλη τρέλα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά ε, στον ουρανό σε γύρευα και στη γη σε βρήκα... Ρώτα σε παρακαλώ τον άντρα σου αν ξέρει ή αν μπορεί να μάθει αν αυτή η εταιρεία του Καλλιμανόπουλου είναι του γιου του Καλλιμανόπουλου που είχε παλιά μια εκπληκτική εταιρεία την 'Ελληνική', (με την οποια ταξίδευε για πολλά χρόνια ο πατέρας μου ως ηλεκτρολόγος). Έμαθα ότι μάλλον είναι ο γιος του και ότι πληρώνει πάρα πολύ καλά αυτή η εταιρεία αλλά ο άντρας μου είναι λίγο κολλημένος με αυτά τα θέματα και θέλει σπρώξιμο... Είναι αλήθεια ότι είναι καινούρια εταιρεία και ότι ψάχνει για καλούς Έλληνες αξιωματικούς;;;

Ο δικός μου είναι εδώ και δυο χρόνια Α΄μηχανικός παρότι είναι μικρός σχετικά (έγινε Α΄ 34 χρονών). Νιώθει ανασφάλεια να αλλάξει εταιρεία παρότι είναι άριστος στη δουλειά του, είναι θέμα χαρακτήρα!:mrgreen::twisted:

Ρε γμτ δεν νομίζω ότι πληρώνεται καλά εκεί που είναι, έγινε ολόκληρη φασαρία και δώσανε μια μικρή αύξηση τώρα, την οποία την τρώει η αύξηση της εφορίας...

Και εμένα μια απο τα ίδια, εμένα είναι 31 και δεν άλλαζε εταιρία για κανένα λόγο, όμως ο Καλλιμανόπουλος δίνει στους υποπλοιαρχους, τα λεφτα που δίνει η Euronav στους Καπετάνιους (για τέτοια διαφορά μιλάμε) οπότε την έκανε με ελαφρά!!!!!! Απο ότι ξέρω ο Μηχανικός παίρνει 14.000(μικτά)!!!!!!!!!

Ναι είναι του γιού, ναι είναι καινούργια εταιρία στα δεξαμενόπλοια, απο οτι μου έχει πει ο άντρας μου είχε φορτηγά άρα την "Ελληνική" εννοούσε και τώρα χτίζει πολλά καινούργια δεξαμενόπλοια!!!

Το τέλειο είναι οτι έχουν και δορυφορικό κινητο!!!! Στελνουμε όπου και αν είναι sms!!!!! Γενικά είναι πολύ ευχαριστημένος!

Και εγώ τρελαίνομαι για ταξίδια!!!!! Τέλεια είναι τον Νοέμβριο στο Λονδίνο, και θα είναι και στολισμένα άρα θα είναι μαγικά!!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου παίρνει τώρα, με την περιβόητη αύξηση, 11.600 μεικτά!!! Είναι αλήθεια ότι ταξιδεύουν 6 μέσα 3 έξω αυστηρά; Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάτσει 2 μήνες έξω, δεν γίνεται;;; Να σου πω την αλήθεια σε αυτό κολλάω, γιατί αν αναγκαστεί να κάτσει έξω 3 μήνες, τον κερδίζουμε ένα μήνα κοντά μας βέβαια αλλά οικονομικά είμαστε μία η άλλη περίπου...

Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας

Και γω γυναικα ναυτικου ειμαι, υποπλοιαρχος σε δεξαμενοπλοια και κανει 6 μηνα συνηθως αλλα οπως και σεις ξερετε σε αυτη την δουλεια τιποτα δεν ειναι σταθερο ολα αλλαζουν απο την μια στιγμη στην αλλη .Χαιρομαι πολυ που ανοιξατε το θεμα αυτο ετσι θα μπορουμε να ανταλλασσουμε αποψεις μιας και νομιζω οτι μπορει η μια να καταλαβει απολυτα την αλλη!!


C17Yp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν έχεις σταματήσει το θηλασμό και αν το μωρό δεν γίνει τουλάχιστον 1 έτους, γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις για να πας στο καράβι... Άστο, έχεις καιρό... Ειδικά με τη φάση που λες ότι παίζει εκεί, μπορεί να ψιλοαποκλειστείς και να αργήσεις να γυρίσεις...

Ναι αυτό σκέφτομαι κ γω...έχω καιρό για τέτοια..τώρα η μικρή με χρειάζεται και δεν έχω καμία διάθεση να την αφήσω σε καμία γιαγιά..κλπ....

Κορίτσια μην παραπονιέστε...τα πράγματα είναι ζόρικα. Φίλος μου υποπλοίαρχος μου έλεγε χτες ότι υπάρχουν πολλοί ανθυποπλοίαρχοι που παρακαλάνε να τους πάρουν σε μπάρκα έστω κ ως δοκιμους!!! Για τέτοια ανεργία μιλάμε...

Κ μένα ο δικος μου στην εταιρία του Οικονόμου είναι...

mema καλώς μας ήρθες!!!:D


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματι τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα και σε αυτον τον χωρο !!Εμεις παιδακι δεν εχουμε ακομη αν και θελουμε πολυ αλλα δεν εχει ερθει ακομη.πολλες φορες αναρωτιεμαι πως θα ναι οταν θα χουμε το μωρακι μας, πως θα νιωθει εκεινοσ οταν φευγει , εγω τι θα κανω και κυριως πως θα το αντιμετωπιζει το μωρο !Σκεφτομαι απο τωρα πως θα πρεπει να χειριζομαστε την κατασταση ωστε το μωρο μας να μην εχει προβληματ ακαι να στεναχωριεται οσο το δυνατον λιγοτερο!Ας ερθει βεβαια πρωτα και μετα τα βλεπουμε ολα αυτα αλλα η αληθεια ειναι οτι με απασχολουν!!!


C17Yp3.png
Link to comment
Share on other sites

πραγματι τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα και σε αυτον τον χωρο !!Εμεις παιδακι δεν εχουμε ακομη αν και θελουμε πολυ αλλα δεν εχει ερθει ακομη.πολλες φορες αναρωτιεμαι πως θα ναι οταν θα χουμε το μωρακι μας, πως θα νιωθει εκεινοσ οταν φευγει , εγω τι θα κανω και κυριως πως θα το αντιμετωπιζει το μωρο !Σκεφτομαι απο τωρα πως θα πρεπει να χειριζομαστε την κατασταση ωστε το μωρο μας να μην εχει προβληματ ακαι να στεναχωριεται οσο το δυνατον λιγοτερο!Ας ερθει βεβαια πρωτα και μετα τα βλεπουμε ολα αυτα αλλα η αληθεια ειναι οτι με απασχολουν!!!

Εύχομαι να έρθει με το καλό το μωράκι σας!! Θα αλλάξει η ζωή σας.:D

Από τη μια θα έχεις παρέα εσύ και θα περνάει ο καιρός πιο γρήγορα..θα είσαι αναγκαστικά πιο δυνατή γιατί το μωρό θα σε χρειάζεται, από την άλλη θα στενοχωριέσαι που θα το βλέπεις να μεγαλώνει κ να χάνει ο πατέρας του σημαντικές στιγμές. Ωστόσο σημασία έχει ο ποιοτικός κ όχι ο ποσοτικός χρονος που περνάει ο γονιός με το παιδί του.

Οι πρακτικές δυσκολίες με τον καιρό ξεπερνιούνται καθώς μαθαίνεις να χειρίζεσαι τις καταστάσεις δυναμικά! Θα αλλάξεις κ συ μεσα από όλο αυτό θα το δεις. Κ γώ δεν έχω μεγάλη πείρα σε αυτά και τα βλέπω σιγά σιγά αλλά άμα υπάρχει αγάπη και συνεννόηση και κοινοί στόχοι όλα είναι πιο εύκολα! Υπάρχουν στιγμές με τα πάνω και τα κάτω τους όπως σε όλες τις οικογένειες. Εγώ αυτό που έχω δει ως τώρα είναι πως ο ένας στηρίζει τον άλλο στις δύσκολες στιγμές....όταν εγώ λυγίζω εκείνος με στηρίζει και το αντίστροφο...


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο χαίρομαι που η παρέα μεγαλώνει δε λέγεται... :-D:-D:-D Οι οικογένειες των ναυτικών είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση και νομίζω ότι μόνο μεταξύ μας μπορούμε να συνεννοηθούμε για κάποια θέματα...

Κι εγώ το έχω ακούσει ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Αλλά σε αυτό το επάγγελμα έρχεται μια ώρα που την περιμένεις για να δρέψεις καρπούς για όλα τα παλούκια που έχεις περάσει επί πολλά χρόνια και αυτή είναι όταν πιάσεις α΄ή β΄στην κουβέρτα ή στη μηχανή...

Άφησα τη δική μου εξέλιξη πίσω για να τον στηρίξω με κάθε τρόπο να ανέλθει το δυνατόν γρηγορότερο στη δουλειά του...

Είμαι με τον άντρα μου από τότε που ήταν στη σχολή και έχω περάσει όλες τις φουρτούνες μαζί του... Κάποτε επικοινωνούσαμε μόνο με γράμματα και περίμενα σαν τρελή να έρθουν... Ένα δορυφορικό τηλ. μια φορά στις 10-15 μέρες γιατί η τσέπη του δόκιμου δεν σήκωνε παραπάνω και η καρδιά μου χοροπηδούσε κάθε φορά που τον άκουγα...

Link to comment
Share on other sites

Mema πρέπει να σου πω ότι η ζωή σου θα αλλάξει ριζικά όταν θα έρθει το μωρό και ελπίζω ότι θα είσαι έτοιμη γι΄αυτό γιατί εγώ δεν ήμουν και μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι... Έφτασα στα 31 χωρίς μωρό γιατί δεν ήθελα να αλλάξω τη ζωή μου και τελικά όσο το καθυστερείς, τόσο χειρότερα προσαρμόζεσαι μετά... Δυστυχώς ζορίστηκα πάρα πολύ την πρώτη φορά που έφυγε ο άντρας μου κι εγώ είχα το μωρό 4.5 μηνών έκλαψα τόσο πολύ όσο έκλαιγα όταν ήμουν πιτσιρίκα και έφευγε...Αλλά τώρα το συνηθίζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...για μένα μια πολύ δύσκολη στιγμή ήταν, το βράδυ που έφευγε, όταν αφού χαιρέτησε εμένα ξαναπήγε στο δωμάτιο της μπέμπας που κοιμόταν για να την ξαναφιλήσει....έσκυψε και την κοίταζε που κοιμόταν τόσο αγγελικά...και δεν άντεξε εκεί ...την φίλησε γρηγορα δακρυσμένος και έφυγε από το δωμάτιο. Εγώ παρακολουθούσα αμίλητη.

Μετά όταν πια ήταν στην πόρτα...η μικρή άρχισε να κλαίει και ήταν η πρώτη φορά που ξύπνησε βράδυ...(ενώ πάντα κοιμόταν σερί τα βράδια και δε ξυπνούσε).Είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν τυχαίο..το παιδί το ένιωσε ότι έφευγε ο μπαμπάς του...ένιωσε το βαρύ κλίμα...είμαι 100% σίγουρη.

Αυτή τη στιγμή δεν θα την ξεχάσω ποτέ...


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το βράδυ που θα έφευγε (τότε που ήταν βρέφος) δεν κοιμόταν με τίποτα και έκλαιγε συνέχεια... Σίγουρα το μωρό καταλαβαίνει εξάλλου εισπράττει και τη δική μας ανησυχία, την αναστάτωση της μάνας και ειδικά όταν θηλάζεις, η κάθε είδους ορμόνη περνάει και στο γάλα... Κι εμένα το ίδιο σκηνικό πάνω από την κούνια του παιδιού και να φεύγει δακρυσμένος με το πρόσωπο σφιγμένο από τον πόνο...

Είναι δύσκολα τα πράγματα και στην ανατροφή είναι δύσκολα, όλο το βάρος πέφτει πάνω μου... Πρέπει να είμαι μάνα και πατέρας ταυτόχρονα... Η δικιά μου είναι και πολύ τσαούσα και ποιος τη μαζεύει... Σήμερα της έκανε ο πατέρας της παρατήρηση γιατί έχυσε το μανό μου πάνω στο κρεβάτι και εκείνη αμέσως μου έδωσε το τηλέφωνο και έφυγε... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Α ayla ξέχασα να σου πω ότι από 26/6 ως 3/7 ήμουν στα Χανιά, με φιλοξένησαν κάτι γνωστοί στον Παζινό στο Ακρωτήρι... Πέρασα πολύ ωραία, δεύτερη φορά που ήρθα στην Κρήτη και την λατρεύω... Θα ξανάρθω σίγουρα... Το Ρέθυμνο δεν το έχω εξερευνήσει (πως μου ξέφυγε) έχω γυρίσει όλο το νομό Λασιθίου και αρκετά το Νομό Χανίων και Ηρακλείου. Αν κατάλαβα καλά ο άντρας σου είναι Κρητικός, εσύ είσαι από Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Κα λά τώρα το είδα ayla ο άντρας σου είναι στου Οικονόμου;;; Το ξέρεις ότι η εταιρεία άλλαξε όνομα πρόσφατα ε; Σε ποιο είναι ο άντρας σου; Ο δικός μου είναι στο Stealth Chios! Εγώ έχω πάει στο Lovina και στο Agrari ως τώρα σε αυτήν την εταιρεία! Παλαιότερα ο άντρας μου ταξίδευε (εκτός από την Celebrity) Springfield του Ωνάση και στην Thenamaris του Μαρτίνου νομίζω είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Πάρος99 μη νομίζεις ότι η Πάρος μου έχει ξεφύγει, 14 μέρες ήμουν εκεί πρόπερσυ στη Χρυσή Ακτή και παρόλο που η κόρη μου ήταν μόλις ενός έτους, τη γυρίσαμε όλη... Πολύ ωραίο νησί... Πέρσυ πήγαμε Νάξο (δεν ενθουσιάστηκα) και Αμοργό (ορκίστηκα ότι θα ξαναπάω με τον άντρα μου χωρίς μωρό). :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...