Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Cafe Σεπτέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Ναι ειμαστε στη δευτερη φουρνια εδω......:tongue::tongue::tongue:

Ωραια ειναι τα 2 παιδακια δεν το συζηταμε.....Ακομα και τωρα που ειναι λιγο δυσκολα...ΑΡγοτερα υποθετω στρωνουν ελαφρα ε?

Στρώνουν πολύ, δε το συζητώ, τώρα που η μικρή είναι πιο ανεξάρτητη κ περπατάει εμείς είμαστε καλύτερα, και με τα φαγητά της, και τον ύπνο της και όλα. Μέχρι 8-9 μηνών ήταν πιο ζόρικα.

Εγώ στέλνω κ τη μεγάλη σταθμό 6 ώρες το πρωί κ είναι καλά! Το συστήνω απο όλες τις απόψεις!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • makarinaerthei

    3411

  • fairytale

    3304

  • maria_s

    2450

  • zoi_m

    1533

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Στρώνουν πολύ, δε το συζητώ, τώρα που η μικρή είναι πιο ανεξάρτητη κ περπατάει εμείς είμαστε καλύτερα, και με τα φαγητά της, και τον ύπνο της και όλα. Μέχρι 8-9 μηνών ήταν πιο ζόρικα.

Εγώ στέλνω κ τη μεγάλη σταθμό 6 ώρες το πρωί κ είναι καλά! Το συστήνω απο όλες τις απόψεις!

Και εγω αυτο περιμενω...Αν και ηλπιζα στους 6 μηνες που θα μπει και η στερεα τροφη μεσα και δεν θα χρειαζεται να θηλαζω ολη την ωρα θα ειναι καλυτερα.....αλλα τελοσπαντων...Το σκεφτηκα και εγω για παιδικο αλλα φοβαμαι οτι θα μου αρρωσταινει η μικρη ...Και ειναι ακομα πολυ μικρη......


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε σταθμό τον Ιούνιο που η μικρή ήταν 5 μηνών, έχουν αρρωστήσει ναι, 2-3 φορές με ίωση μύξες κλπ, 1 γαστρεντερίτιδα, και 1 αιφνίδιο εξάνθημα, αλλά τα περνάνε 2-3-4 μέρες και μετά οκ.

Θεωρώ ότι αξίζει το κόπο, είναι τόσα τα άλλα υπέρ! Βέβαια, άλλα παιδάκια ταλαιπωρούνται πολύ....είναι πως θα σου τύχει μάλλον....

Ο θηλασμός με 2ο μεγαλύτερο παιδί και χωρίς βοήθεια είναι θέμα δε το συζητώ. Αλλα είναι και στο παιδί μωρέ, κ μεις που κόψαμε το θηλασμό 6 μηνών, κοιμηθήκαμε στους 10 μήνες πρίπου....μέχρι τότε ξύπναγε ανα ώρα κυριολεκτικά....απαπαπαπα.....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι πάλι!!!

Φαγαμε, έβαλα για ύπνο τα μωρά μου και ήρθα!!!:D:D:D

Να ευχηθώ όλα να πανε καλα στο μαρακι μας.. Περιμένουμε νεακια σου, μη μας ξεχάσεις!!

Σαν σήμερα το 2009 έμαθα πως είμαι έγκυος στην χρυσοβαλαντου.. Κρυφά πήγα να πάρω τεστ γιατι την επόμενη ήταν κλειστά όλα.. Το έκρυβα στο μανίκι του μπουφάν μου και σκεφτομουνα τι θα πω αν με συναντούσε ο άντρας μου στο δρόμο.. Μου τα είχε απαγορεύει τα τεστ.. Πολυ κλάμα οταν πήρα κ τα Ποτελεσματα της χοριακης!! Αγκαλιαζομασταν κ κλαίγαμε.. Πρώτη φορα στα 3 μιση χρόνια προσπαθειών είδα θετικό τεστ.. Ουφφφφ ωραίες στιγμές!!

Τι

Τατιανα εγω σκέφτομαι του χρόνου παιδικό.. Λέγαμε για φέτος αλλα λόγω της μπεμπας την κρατήσαμε.. Μη μας αρωσταινει.. Άρα μέχρι Σεπτέμβριο πρέπει να την κόψουμε.. Ασε που δεν προλαβαίνουμε να αγοράζουμε παμπερσς κ Μαντιλακια .. Εσυ δουλεύεις κ ξεσκας λιγάκι.. Μέσα στο Σπιτι συνεχώς είναι χειρότερα.. Ακόμη κ η μεγάλη μου λέει να κάτσω Σπιτι κ να μην παω μαζι τους κούνια.. Με συνήθιζε έτσι χαχαχα!!

Σοφάκι πως είσαι σήμερα;;

Εδω Αθήνα δεν περνάει κανένας παπας δυστυχως..στο χωριο κ εμείς τον περιμέναμε απο το πρώι κ ερχόταν πάντα μεσημέρι..

Ξέρω πως κανει να κάνουμε ένα τσιγαρο αλλα φοβάμαι μην γίνουν την επόμενη δυο.. Αν ξεκινήσω με ένα θα τα κάνω χειρότερα... Κρασακι ήπια την πρωτοχρονιά , μισό ποτηρακιαα μιλάμε τραβούσε τσιγαρο το ατιμο κ το σταμάτησα ..

Σοφάκι ο άντρας μου είναι διδυμος... Η μητέρα του οταν γεννήθηκαν τα χώρισε κ έδωσε τον αδερφό του για υιοθεσία.. Συναντήθηκαν οταν ήταν 15 σε κάτι αγώνες σχολικούς για πρώτη φορα κ μετα το μάθανε.. Τεσπα... Μάλλον γι αυτο είναι το όνειρο του τα δίδυμα.. Ίσως μέσα απο αυτα να θέλει να ζήσει στιγμές που δεν έζησε με τον αδερφουλης του.. Παντως είναι πολυ αγαπημένοι.. Αυτός μας βάφτισε την χρυσοβαλαντου....αν πανε καλύτερα τα οικονομικά μας ναι θελω κ τρίτο.. Μη σου πω κ γρήγορα χαχα!!!

Αδιαθετησα σήμερα!!! Είναι καλο αυτο για τον θηλασμο;; Κάτι άκουσα παλιά πως μειώνεται το γάλα;;

εγω ειχα μάθει οτι είμαι εγκυος την Πρωτοχρονιά ανήμερα!

το ωραίο είναι οτι μόλις έκανα το τεστ πάγωσα...και ο άντρας μου νόμιζε οτι είναι αρνητικό και μου έλεγε δεν πειράζει!!!

χαχαχαχαχαχαχα!!!!

Λιάκι πάμπερς και μωρομάντηλα να παίρνεις απο αμαζον....άλλες τιμές....

132 pampers active fit και 24 πακέτα μωρομάντηλα pampers sensitive, συνολο 45 ευρω περίπου....

Ελλάδα τα ίδια πράγματα κοστίζουν περίπου 100+ ευρώ....:rolleyes:

σήμερα είμαι πολύ καλύτερα!

ο παπάς χθες ήρθε στις 2 και αγιασε τη Βαλ ενω ηταν πασαλειμένη με αρακά!!! μας έπιασε πάνω στο φαί!!!:tongue::tongue::tongue:

σας είπα για το τσιγάρο και το ποτό, οτι τηρωντας κάποιες προυποθέσεις επιτρέπεται, γιατί θεωρω οτι ο θηλασμός δεν πρέπει να είναι περιοριστικός...

και οι μανούλες να είναι ευχαριστημένες!

α για το ποτό έχω να σας προτείνω μπύρα Buckler χωρίς αλκοόλ!

κανονικότατη γευση μπύρας, με ελάχιστα επίπεδα αλκοόλ!!!

εγω αυτη έπινα κάποτε, όταν η Βαλ ήταν μωρό!

γιατί απο ποτά εγω πίνω μόνο μπύρα και αφού υπήρχε η λύση χωρις αλκοολ την προτιμησα....αλλιώς θα έπινα κανονικη απλά λιγότερη!

καλά είναι συγκλονιστικό αυτό που συνεβη με τον άντρα σου και τον αδερφό του....πολύ κρίμα που αναγκάστηκε η πεθερά σου να τα χωρίσει...

αλλά και πάλι ευτυχως που τα εφερε έτσι η τυχη και ξαναβρέθηκαν!

καλησπερα..τι κανετε????εμεις χαλια:(ο μικρος συνεχιζουμε αντιβιωση και εγω με τον αντρα μου φαρυγγυτιδα.ο Τ παιρνει αντιβιωση εμενα ο γυναικολογος δεν με αφησε.μονο κορτιζονη για τον βηχα:(σερνομαιιιιιιιιιιιιιιιι.....πονανε τα πνευμονια μου απο τον βηχα...εχουμε να κοιμηθουμαι μια βδομαδα!!!τεσπα ...θα περασει

εφτιαξα μια πορτοκαλοπιτα και την εχω τσακισει.ειναι της Αργυρως!!!θεικηηη!!!

πόσο σε καταλαβαίνω Σοφάκι....

καλέ γιατί δε σε αφηνει ο γυναικολόγος σου να πάρεις αντιβίωση???????

νομίζω χειρότερη είναι η κορτιζόνη....:rolleyes:

περαστικούλια σύντομα....

βάλε και κανένα λινκ με τη συνταγη βρε κοπελιάααααα!!!!!!!!

Σοφακι τωρα που το θυμηθηκα που ειπες για το θηλασμο με την Βαλερια σκεφτηκες να αντικαταστησεις το μεσημεριανο θηλασμο με κατι αλλο που την ευχαριστει?Οπως π.χ. ενα χυμο ή κατι τετοιο..... Ισως της κακοφανει λιγοτερο....ΛΕω εγω τωρα....Οχι οτι ειναι καμια τεκμηριωμενη αποψη απλα ετσι το σκεφτηκα.....

μπαααα.....δεν πιάνουν αυτά Ζωίτσα μου.....

έχω μπει σε διαδικάσια να θηλάζω απο το ένα στηθος κάθε φορά πλέον ωστε να μειωθεί το γάλα και πιστευω σιγα σιγα να φτασουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα....δεν βιάζομα....θέλω να γινει όσο πιο ομαλά γίνεται...

Ξέρει κ την Χανα μονταναα;;;ε τι πάθαμε χαχαχα..εμένα μόνο τη πατυ ξέρει κ τη μπάρμπι..

Πως είναι το βΑλεριακι σοφία;;

Καλα έκανες κ πήρες παπουτσακιΑ.. Εγω δώρα παιχνίδια δεν παω ποτε. Ιδίως τώρα με την κρίση μόνο ρουχακιΑ..

αμέ!!! και τη Χάνα μοντάνα και την Πάττυ και την Αντονέλλα και Παναγιά μου βοηθα!!!!

καλύτερα είναι η Βαλ...είδες που σας έλεγα οτι μολις θα μπορώ να μιλάω και θα συνεννούμαστε θα ηρεμήσει???

εντάξει τωρα της εχει κάτσει και δε θέλει αν τρωει φρούτα....τι αν την κάνω....την αφηνω για λίγο και βλέπουμε....δε μπορώ και να σπάω τα νευρα μου καθημερινα για να φάει!!!!:rolleyes:

εγω βασικά συνηθως παίρνω παιχνίδια αλλά φροντιζω πάντα να παίρνω κάτι πρωτοτυπο και κατι που ο γονιός δε θα σκεφτόταν να πάρει!

εντάξει αν ξέρω οτι το παιδί χρειαζεται ρουχα, ρουχα θα ψωνίσω....αλλά προς το παρόν κάνω πάντα εντύπωση με τα δωρα μου!!!!

άσε που περιμένω πως και πως να βρεθει καμια εγκυούλα στο περιβάλλον μου για να της πάρω diaper cake απο την Κλεό!!!!

νέες εγκυούλες πολλά πολλά συγχαρητήρια κι από μένα!!!!! εύχομαι γερά και τελειόμηνα μωρά σε όλες που περιμένουν!!!!!

άσχετο κάπου πήρε το μάτι μου για μοντεσσοριανή εκπαίδευση...έχω πολύ κακή γνώμη από εκπαιδευτήριο στη θεσ.νικη. απλά δε το κάνεις! εμείς περάσαμε μια μορφή κατάθλιψης με τη 3χρονη ανηψιά μου που το παιδάκι απ την υπερβολική αυστηρότητα είχε σταματήσει ακόμα και να μιλάει. την ίδια άποψη έχω και σαν εκπαιδευτικός.

Αννούλα σοβαρά??????? είναι τοσο αυστηρα?????

καλά εγω δεν έχω ιδέα τι ειναι η μοντεσοριανη αλλά φρικαρα με αυτο που έγραψες!!!

βάλε καλέ ένα τικεράκι!!!!!!:D:D:D

150 παλμούς είδα που έγραψες το σπορί....

τόσους είχε και η Βαλ!!!;);););)


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ Αννα εγω ενδιαφερομαι για την Μοντεσοριανη....Αλλα δεν εχω ιδεα οτι ηταν αυστηρα....Εγω θελω να τον στειλω γιατι πιστευα οτι ηταν ακριβως το αντιθετο τα παιδια ελευθερα και τετοια πραγματα....Οτι ξερεις να μου πεις αν μπορεις...Για ποια σχολη μιλας?Γιατι 2 ξερω εδω περα....ΠΑντως αν η μοντεσοριανη σχολη εχει πειθαρχια και αυστηροτητα δεν τον στελνω δεν το συζηταμε....

καλύτερα να μη πω δημόσια σε ποιο σχολείο αναφέρομαι, είναι στη πυλαία προς πανόραμα από τη πάνω πλευρά του περιφερειακού. θα σου πω όμως το στυλ της εν λόγω παιδαγωγικής μεθόδου.

στο σύστημα αυτό τα παιχνίδια είναι ανύπαρκτα, τουβλάκια\κούκλες\κουζινικά\αυτοκινητάκια + παιχνίδια εξωτερικού χώρου κούνιες κτλ δε θα δεις ή θα δεις ελάχιστα. τα ομαδικά παιχνίδια απαγορεύονται ενώ το κάθε παιδάκι παίζει αποκλειστικά μόνο του για να μπορέσει να καλλιεργήσει τις δεξιότητές του χωρίς όμως τις παρεμβάσεις των συνομηλίκων του. το πρόγραμμα είναι αυστηρό και μαθαίνουν ξένες γλώσσες, αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά με αποτέλεσμα να μπερδεύεται το παιδί.

δε το συστήνω πραγματικά, η ανηψιά μου πέρυσι 3 ετών δε μιλούσε καθόλου, ενώ πριν ήταν χαρούμενο και ευχάριστο κοριτσάκι, παρά καθόταν σε μια καρέκλα χτυπώντας ένα μολύβι στο τραπέζι και λέγοντας αυστηρά ησυχία όλη την ώρα, παρόλο που τα δικά μου αγρίμια χτυπιόντουσαν τριγύρω. φέτος προνήπια πηγαίνει σε σχολείο της γειτονιάς της δημόσιο μεν αλλά πραγματικά το είδα να μιλάει, να τραγουδάει και να τρέχει με τ άλλα όπως λογικά και φυσιολογικά αρμόζει στην ηλικία της.

δε νομίζω ότι το χρειαζόμαστε αυτό.

ξανασκέψου το

ελπίζω να μη σε μπέρδεψα, νομίζω πως και η συναδέλφισσα μου εξ κρήτης θα σε ενημερώσει επίσης για το σύστημα αυτό.

να χαίρεσαι τα μωρά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!

πριν λιγο γυρισαμε ειχαμε παει παρνηθα για φαγητο...ειπαμε ν ανεβουμε και στο τελεφερικ αλλα ειχε πολυ ομιχλη δεν εβλεπες τιποτε μπροστα σου...οσο για το φαγητο πολυ καλο αλλα 70 ευρω για 2 ατομα παρα πολλα μου φανηκαν...

αννα και κλεο ευχαριστουμε για τις ευχες!αννουλα ευχομαι μια ροζουλα μπεμπυλα ν αολοκληρωσει την ευτυχια σας!με το καλο!ωραια ειναι να χεις και 2 και 3 παιδακια...δυσκολο και κουραστικο αλλα ομορφο!!

για τη μοντεσσοριανη σχολη δεν ηξερα οτι ειναι ετσι...καλα που μας τα ειπε η αννα..ειχα την εντυπωση κ εγω σα τη ζωη οτι ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα...

τεσπα εγω που τη παω σε δημοτικο παιδικο σταθμο ειμαι πολυ ευχαριστημενη την εχει βοηθησει πολυ!

παω να φτιαξω κανα γλυκακι να φαμε:P

φιλια σε ολες!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

να'μαι και εγω! επεστρεψα επιτελους! κουραστηκα πολυ μακρια από το σπιτι μου!

διαβασα τα νεα σας αλλα δεν θυμαμαι και πολλα να σχολιασω η αληθεια ειναι! ξερω οτι ειστε ολες καλα και αυτο μου φτανει!

τα δικα μας νεα για την ωρα ειναι καλα! ειμαι 6 εβδομαδων και ακουσαμε καρδουλα μια χαρα ! 119 χτυποι το λεπτο, ό,τι πρεπει ειπε ο γιατρος! αποκολληση δεν εχω, αιμα δεν εχω, με αριστα το 10 ο γιατρος μου εβαλε 10 :) μιας και ακουσα καρδια αποφασισα να βαλω και τικερακι. ελπιζω να πανε καλα ολα μεχρι τελους. ναυτιες εχω, εμετος μου ερχεται ολη την ημερα σχεδον αλλα εχω κανει μια φορα μονο εχθες. το πρωτο τριμηνο ειναι κομματακι απαισιο αλλα οκ! ραντεβου εχω παλι 20/2 για αυχενικη διαφανεια. μια και πατησα τα 35 ζητησα από τον γιατρο και αμνιοπαρακεντηση. μου ειπε πως αν η αυχενικη ειναι σουπερ δηλαδη από 1:1500 δεν υπαρχει λογος να μπω στην διαδικασια. εγω ομως φοβαμαι πολύ και λεω να την κανω. εσεις πως το βλεπετε; τι αλλο τι αλλο; ο Κων/νος ειναι μια χαρα, ξεσαλωσε στην αθηνα, πηγαμε και στην παρασταση των ζουζουνιων (ΑΚΑΝΤΟΥ) και χαζεψε :))). το θεμα ειναι ότι δεν με καταλαβαινει (και πως αλλωστε; ειναι μολις 2 ετων) τωρα με την εγκυμοσυνη. θελει αγκαλια συνεχεια, οταν του λεω ότι δεν μπορω να παιξουμε (γιατι εγω εκεινη την ωρα θελω μονο να ξερασω) τσαντιζεται. εχθες τον εβαλα τιμωρια γιατι με χτυπησε σε μια τετοια φαση και τσαντιστηκα και στεναχωρηθηκα..... που να μεγαλωσει και η κοιλια να δειτε τι εχει να γινει! τεσπα.... παω σπιτι τωρα, εχει απαισιο καιρο συν του οτι ο μικρος κοντευει να διαλυσει το γραφειο μου. σας φιλω πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μαρακι μου ... Όλα να πανε καλα μέχρι το τελος!!

Εγω Στμφωνω με τον γιατρο σου.. Περίμενε να δεις τα αποτελέσματα αυχενικης κ αν δείξει κάτι τότε ναι.. Χωρις λόγο γιατι να το κανείς.. Δεν σ έχουν πάρει τα χρόνια.. 35 είσαι... Τεσπα μην σκέφτεσαι τέτοια.. Δεν θα χρειαστεί να κανείς τπτ...

Ρε κορίτσια γιατι ζηλεύω;; Φταίνε οι ορμονες;;

Θελω κι άλλο μωρο.. Θελω να ζήσω πάλι ολη αυτη την φάση της εγκυμοσύνης.. Τις κλωτσιες ... Ακόμη κ τους πόνους της γενναία... Είμαι καλα γιατρε;


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπραβο βρε Μαρακι!!!!Πολυ χαιρομαι!!!!!Τελεια νεα!!!

Εγω για την αμνιοπαρακεντηση θα σμφωνησω με τον γιατρο σου....Αν εχεις καλη αυχενικη δεν χρειαζεται να το κανεις....ΕΓω σκεψου που μου βρηκαν στην β επιπεδου υπερηχογεννης καρδια και επεσαν τα ποσοστα της αυχενικης μου δεν εκανα τιποτα και ο γιατρος μου δεν ανησυχησε επισης...Ας ερθει εκεινη η ωρα και βλεπουμε.....

Τελειο τικερακι ζηλεψα....

Οσο για τον Κωνσταντινο εγω πιστευω οτι η εγκυμοσυνη ειναι ενα κκαλο σταδιο για να αρχισει το πρωτο παιδι να καταλαβαινει οτι δεν θα ειναι μονο πια!!!Γι αυτο καλα κανεις και του το λες για να μπορεσει με τον ερχομο του δευτερου παιδιου να το δεχτει καλυτερα....ΕΠισης μια συμβουλη ως δευτερομανουλα ειναι να κανεις οσα περισσοτερα πραγματα μπορεις με τον Κωνσταντινο τωρα γιατι μετα θα σου λειπει παρα πολυ!!!!

Εγω ακομα δεν το εχω ξεπερασει....:confused::confused:

ΕΓω παλι βρε Λια δεν θελω να ξαναζησω τιποτα απο αυτα!!!!Χαιρομαι που εχω 2 παιδδακια δεν θα τα αλλαζα με τιποτα αλλα ειδικα την εγκυμοσυνη δεν θα την αντεχα με τιποτα...Αν τα μωρα τα εφερνε ο πελαργος τοτε θα το ξανασυζητουσα για τριτο.....:tongue::tongue:


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να μη πω δημόσια σε ποιο σχολείο αναφέρομαι, είναι στη πυλαία προς πανόραμα από τη πάνω πλευρά του περιφερειακού. θα σου πω όμως το στυλ της εν λόγω παιδαγωγικής μεθόδου.

στο σύστημα αυτό τα παιχνίδια είναι ανύπαρκτα, τουβλάκια\κούκλες\κουζινικά\αυτοκινητάκια + παιχνίδια εξωτερικού χώρου κούνιες κτλ δε θα δεις ή θα δεις ελάχιστα. τα ομαδικά παιχνίδια απαγορεύονται ενώ το κάθε παιδάκι παίζει αποκλειστικά μόνο του για να μπορέσει να καλλιεργήσει τις δεξιότητές του χωρίς όμως τις παρεμβάσεις των συνομηλίκων του. το πρόγραμμα είναι αυστηρό και μαθαίνουν ξένες γλώσσες, αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά με αποτέλεσμα να μπερδεύεται το παιδί.

δε το συστήνω πραγματικά, η ανηψιά μου πέρυσι 3 ετών δε μιλούσε καθόλου, ενώ πριν ήταν χαρούμενο και ευχάριστο κοριτσάκι, παρά καθόταν σε μια καρέκλα χτυπώντας ένα μολύβι στο τραπέζι και λέγοντας αυστηρά ησυχία όλη την ώρα, παρόλο που τα δικά μου αγρίμια χτυπιόντουσαν τριγύρω. φέτος προνήπια πηγαίνει σε σχολείο της γειτονιάς της δημόσιο μεν αλλά πραγματικά το είδα να μιλάει, να τραγουδάει και να τρέχει με τ άλλα όπως λογικά και φυσιολογικά αρμόζει στην ηλικία της.

δε νομίζω ότι το χρειαζόμαστε αυτό.

ξανασκέψου το

ελπίζω να μη σε μπέρδεψα, νομίζω πως και η συναδέλφισσα μου εξ κρήτης θα σε ενημερώσει επίσης για το σύστημα αυτό.

να χαίρεσαι τα μωρά σου!

Ενταξει Αννουλα εχω σοκαριστει.....Μαλλον εγω κατι δεν καταλαβα καλα για την μεθοδο αυτη...ή κατι δεν λενε αυτη καλα...Τεσπα...Ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση...Ηταν πολυ σημαντικη....

Θα στειλω πμ και στην συμφορουμιτισσα σου να μου πει για αυτη τη μεθοδο γιατι τωρα μου κίνησες το ενδιαφερον....

Και εννοειτε βεβαια οτι δεν φτυνω τα δημοσια σχολεια!Απλα ηθελα να ειναι το παιδι λιγο πιο ελευθερο απο το να ακολουθει ενα προγραμμα που του οριζουν οι αλλοι....


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

πριν λιγο γυρισαμε ειχαμε παει παρνηθα για φαγητο...ειπαμε ν ανεβουμε και στο τελεφερικ αλλα ειχε πολυ ομιχλη δεν εβλεπες τιποτε μπροστα σου...οσο για το φαγητο πολυ καλο αλλα 70 ευρω για 2 ατομα παρα πολλα μου φανηκαν...

!

Και εμενα πολλα μου φαινονται αλλα ΠΑρνηθα ειναι αυτη.....

Σημασια εχει βεβαια οτι περασατε καλα!!!!Βλεπω δεν σας χωραει το σπιτι γενικα ε?:tongue::tongue:


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!τι κανετε?

μακμαρακι τελεια τα νεα σου!οσο για την αμνιο προσωπικα αν η αυχενικη ειναι καλη δε θα την εκανα...αλλωστε καμια εξεταση δε σε καλυπτει 100% γιατι να μπεις σ αυτη τη διαδικασια που εχει και το ρισκο της?εισαι μονο 35 δε σε πηραν και τα χρονια...ακου το γιατρο σου κ καλα αποτελεσματα στην αυχενικη!μεγεια και το τικερακι!οσο φουσκωνει η κοιλιτσα θ αρχισει κ ο κωνσταντινος να καταλαβαινει οτι θα ερθει το αδερφακι του...ειναι πολυ νωρις να το συνηδητοποιησει απο τωρα...μην αγχωνεσαι...ποτε εχεις πητ?

λιακι αφου το θελεις τοσο ευχομαι συντομα να ερθει και το τριτο:P

ζωιτσα η αληθεια ειναι οτι δε πολυκαθομαστε σπιτι μας...με τη παραμικρη ευκαιρια βγαινουμε εξω...απο δευτερα που ξεκιναει ο παιδικος αναγκαστικα θα μαζευτουμε ομως.

εμεις καλα ολοι νωρις νωρις παλι στο ποδι...ευτυχως που κοιμαμαι νωρις το βραδυ και δεν εχω προβλημα!σημερα δε ξερω τι θα κανουμε...ισως παμε στους γονεις μου για φαγητο.

οσοι εχετε εορταζοντες να τους χαιρεστε!εμεις παραδοξως δεν εχουμε κανενα.

πολλα φιλια και καλο σκ να εχουμε!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

Bonjour!!!

τέλεια τα νέα σύμπι μου!!!

μην αγχωνεσαι....άκου τον γιατρό σου...

αν χρειαστεί εκείνος θα σου το πει να κάνεις αμνιοκεντηση.

όσο για τον μικρό....μηπως προς το παρόν να του έλεγες οτι είσαι άρρωστη και γιαυτό δε μπορείς να τον πάρεις αγκαλιά???

για να μην το εκλαμβανει ως απόρριψη απο τη μεριά σου όταν του αρνείσαι την αγκαλιά...

εγώ πάλι πιστευω οτι πας για 2ο γιο σύμπι μου!!!

τεσπα!!! γερό να είναι!!!;)

Λιάκι θα σου δωσω κάποιες σύντομες οδηγίες τωρα και αν θελήσεις τελικά να κάνεις παραγγελία και έχεις απορία με ξαναρωτάς!

μπαίνεις στο www.amazon.co.uk

επιλέγεις απο τα χιλιάδες πράγματα που έχει, αυτά που θες να παραγγείλεις και τα βάζεις στο καλάθι σου...

ΠΡΟΣΟΧΗ: θα κοιτάς κάτω απο το προιόν να γράφει οτι πωλητης ειναι το αμαζον και θα επιλέγεις πάντα το Free super saver delivery στον τρόπο αποστολής. Για αγορες πανω απο 25 λίρες είναι δωρεαν τα μεταφορικά.

υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν τα στέλνει Ελλάδα αλλά αυτό θα το δεις όταν θα προχωρησεις την παραγγελία...

πχ για πάνες και μωρομάντηλα:

http://www.amazon.co.uk/Pampers-Active-Size-Maxi-Nappies/dp/B003P2UU00/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1325922753&sr=8-2

http://www.amazon.co.uk/Pampers-Sensitive-Baby-Wipes-Packs/dp/B004YBCF9K/ref=sr_1_3?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1325922788&sr=1-3

όταν σε ενδιαφέρει κάτι το παρακολουθείς γιατι παίζουν αυξομειωσεις στις τιμες...πχ εγω τα παμπερς τα παρηγγειλα με 14 λίρες....;)

στο τέλος της παραγγελίας θα δεις οτι το ποσό θα προσαυξηθει...αυτό γίνεται γιατί προσαρμόζουν την τιμη με τον ελληνικό ΦΠΑ.

Επίσης, ενημερωτικά να ξερεις οτι οι αποδειξεις του αμαζον μπαίνουν στη φορολογική δηλωση!

Χρόνια πολλά στους Γιάννηδες και στις Ιωάννες!!!

να χαίρομαι τον μπαμπά μου που έχει γιορτη και γενέθλια σημερα!!!

εμεις χθες πηγαμε στη μικρη κατω που γιόρταζε!!! πανζουρλισμός!!!

η Βαλ την έσπρωξε 2-3 φορές και έπεσε κάτω η μικρη....αλλά το έκανε για να την προσπεράσει γιατί της άρπαζε η μικρη τα παιχνιδια απο το χέρι!

τη μάλωσα φυσικά αλλά οχι οτι πολυκατάλαβε!!!

πάντως πολύ τσιγάρο....μόλις φυγαμε μυρίζαμε λες και φυγαμε απο κανενα κλαμπ! απορω πως θα κοιμηθηκε το παιδακι μετα εκει μεσα...:confused:


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...