Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Angot είπε:

      να πω ότι δεν τα ειπα! από Δευτέρα και με επιφύλαξη!  είναι πολύ νωρίς! ουτε γω έτσι χαχχαχα 🥰

      Κανονικά έπρεπε να σε ακούσω,είσαι ο γκουρού των τεστ. Απλά ρε γμτ έχω τραβήγματα στη μήτρα από χθες και επειδή έχω ξαναμεινει έγκυος,ξέρω ότι δεν είναι έντερο και λέω ΒΡΕ ΛΕΣ? Αν είχε πιάσει η εμβρυομεταφορά,δεν θα έπρεπε να είναι λίγο αχνή η γραμμουλα?

Ευαγγελία'ή...


Recommended Posts

Brain stòrming κορίτσια!!! ;)

Η μικρή μας θα ονομαστεί Ευαγγελία και δεν το θέλω καθόλου.

Σαν όνομα δεν το βρίσκω άσχημο, αλλά το χαϊδευτικό του είναι Βαγγελίτσα (κανείς δεν λέει 'έλα εδώ Ευαγγελίτσα μου!' :). ), και πάντα εγκυμονείο κίνδυνος της προσφώνησης 'να κι η Βαγγελιώ'.

Από την άλλη δεν πολυαγαπώ τα υποκοριστικά, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θα το προτιμήσω...

Υποκοριστικά που μου αρέσουν:

Εύα, Εύη, Εβελίνα, Εβίτα, Έβελιν, Βάλια, Ελιάνα, Έλια, Λίλιαν

Αρχικά ήθελα το Ελιάνα (ήμουν σίγουρη γι' αυτό) & ξαφνικά μου φάνηκε σαν όνομα που 'δεν πατάει', αν και όμορφο... Τα υποκοριστικά που έχουν το Β μέσα, μου ακούγονται σαννα έχουν άλλη βαρύτητα...

Σκέφτεστε τίποτε άλλο;

Δεν με νοιάζει να παραπέμπει στο βαφτιστικό. Αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα ακούγεται, ας είναι τουλάχιστον κάτι εύηχο.

(ΊΣΩΣ θαμπορούσε να είναι και συνδυασμός δύο ονομάτων με δεύτερο το Αναστασία 'η το Σταυρούλα ,'η κάποιο της Παναγίας - Μαρία, Δέσποινα, Ζωή)

Η βάφτιση είναι σε ένα μήνα και ακόμη ψάχνομαι...

Περιμένω τις σκέψεις σας!

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα με βαφτισαν Ευαγγελια και ολοι απο μικρη μωρο με λενε Λινα.Και να σου πω την αληθεια μουναρεσει παρα πολυ.Τα τελευταια χρονια ολο Ελιανα ακου εδω στη πολυ μου και εβελινα

Link to comment
Share on other sites

Το Λίνα είναι πολύ γλυκό όνομα!

Το έχει & μια αγαπημένη μου φίλη, από το Αγγελική όμως. Ίσως γι' αυτό δεν πήγε το μυαλό μου. Θα το σκεφτώ κι αυτό!

Εγώ Ελιάνα δεν ξέρω καμία, εκτός από μια κοπέλα που εμφανίζεται στην τηλεόραση.

Από ποιά πόλη είσαι; Από ποιό βαπτιστικό όνομα το δίνουν το Ελιάνα εκεί; (από Ευαγγελία 'η και από κανένα άλλο; )

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που εμένα το Ευαγγελία μου αρέσει ολόκληρο-και σχεδόν καμία δεν το έχει κρατήσει έτσι, άρα θα είναι ξεχωριστό- προτείνω το Εύα ως το πιο κοντινό και όμορφο ακουστικά.. Τα υπόλοιπα με το 'β' μοιάζουν ξενόφερτα και δεν μου αρέσουν. Όσο για το Ελιάνα θα δημιουργεί σύγχυση στο πρώτο άκουσμα, γιατί συγχέεται με το Ηλιάννα και το Ελεάνα-μιλάω από προσωπική πείρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά zakoula, δεν ψάχνω κάτι 'ιδιαίτερο'... Μάλλον κάτι που να ταιριάζει και να είναι εύηχο (στ' αυτιά μου).

Μου αρέσει το Ευαγγελία (σε γενικές γραμμές). Ο δισταγμούς μου αφορά τα υποκοριστικά του...

Το Εύα αρέσει απ' όσο μου λένε (όπως κι εσύ Αγγελίνα_2 / αλήθεια, εσύ είσαι βαφτισμένη Ευαγγελία; )

Μάλλον κάποιο από αυτά πρέπει να μου κάνει ένα αναπάντεχο 'κλικ', για να αποφασίσω. ..

Θα σας διαβάζω με ανυπομονησία...!!!

:-P

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις θεμα με την ευαγγελια που θα δωσει το ονομα στη μικρη.μια χαρα ονομα ειναι κ θα ακουγεται σε επισημες περιπτωσεις

Αλλα για να μην ακουσεις κανενα βαγγελιτσα-λιτσα ας εχετε κ ενα χαιδευτικο.προτιμω το εβελινα.αν θελεις διπλο μαριλια απο μαρια κ λια απο ευαγγελια

Link to comment
Share on other sites

Krinaki, να χαίρεστε τη μπουμπού σας! Από όλα αυτά εμένα μ' αρέσει πολύ το Εβίτα και έπειτα το Εβελίνα. Το Αγγελίνα επίσης αλλά με παραπέμπει σε Αγγελική.


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Να το χαίρεστε το κοριτσακι σας! Την μεγάλη μου κορη την λένε Ευαγγελία κ επειδή κ εμενα δεν μου αρέσουν το βαγγελιτσα κ βαγγελιω υπήρξα πολυ αυστηρή με όλους κ εχω καταφέρει όλοι να την φωνάζουν απλα Ευαγγελία. Τώρα για τα υπόλοιπα υποκοριστικό, οταν μεγαλώσει μπορει απο μονη της να διαλέξει κάποιο αν θέλει. Ολα να πανε καλα!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω το Εύα.Όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου ξέραμε πως αν είναι κορίτσι θα το πούμε Ευαγγελία και θα την φωνάζουμε Εύα και αν είναι αγόρι Ευάγγελος και θα τον φωνάζουμε?πως άραγε?μάλλον Άγγελο.Τελικά αγόρι και βαπτιζόμαστε το καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Είχα μείνει χωρίς σύνδεση & γι' αυτό δεν έχω εμφανιστεί...

Οι μέρες περνάνε και απόφαση δεν έχω πάρει. Ποτέ δε φανταζόμουν ότι θα το βασάνιζα τόσο πολύ.

Πάνω που κατέληξα στο Έλια, που άρεσε σε όσους το είπα, η αδελφή μου έβαλε τα γέλια όταν το άκουσε... Ξανά πίσω. Γιατί επηρεάστηκα τόσο;... Προφανώς επειδή δεν ένιωθα και πολύ σίγουρη.

Kidenio, πως τη φωνάζεις χαϊδευτικά;

Αν το έβρισκα αυτό, ίσως το κρατούσα ολόκληρο...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...