Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts

Λίλα μου, περαστικά σου, το πέρασα στον 3ο μήνα, ευτυχώς έπεσε ο πυρετός χωρίς να χρειαστώ αντιβίωση. Άδειασμα με το χέρι ελάχιστο να ανακουφίζεσαι ξέρω εγώ, αν χρειαστείς σύμβουλο βέβαια θα σου πει καλύτερα. Εμάς ήταν η παιδίατρος και μου είχε δώσει οδηγίες: brufen των 600 που είναι συμβατό και αντιφλεγμονώδες και θήλαστρο κάθε 3 ώρες γιατί φυσικά τότε θηλάζαμε φουλ. Εσένα λογικά θα είναι άλλες οι οδηγίες. το θήλαστρο σίγουρα πολύ πιο αραιά. 

Γράφει και η πατσούρου οδηγίες, θες να κοιτάξω; νομίζω πολλά υγρά, αλλά και άλλα που δεν θυμάμαι

Αν ο πυρετός πέσει μετά από 2 24ωρα μου είχε πει δεν χρειάζεται αντιβίωση, όπως και έγινε. 

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσάκι και μπεμπάκια τι κάνετε?

Λίλα, δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημά σου, ούτε να σου δώσω καμιά συμβουλή γτ δεν έχω ιδέα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα! Το μόνο που θα κάνω είναι να σου ευχηθώ περαστικά και γρήγορα! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστείς φάρμακα, όπως είπε και η τζο παραπάνω!

Εμείς είμαστε καλά και χαιρόμαστε τον ήλιο που έχει γτ ακούμε πως θα χειροτερέψει πάλι ο καιρός...οπότε τον ευχαριστιόμαστε όσο τον έχουμε!

Τα υπόλοιπα κοριτσάκι και μπεμπάκια τι κάνετε?

Εύχομαι ένα καλό και ήρεμο σ/κ για όλες μας! Φιλάκια πολλά!


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

 

ευχαριστω πολυ για τα περαστικα και τις συμβουλες. Προσπαθω να τον βαλω να θηλασει απο το στηθος το πονεμενο, αλλα ρε παιδια ειναι σχεδον 12 κιλα ο μικρουλης. Δε θελει και τραβιεται και ορμαει απευθειας στο αλλο στηθος. Παλι καλα που τον καταφερα το βραδυ μιαοκοιμισμενο.  Εως εχθες με 38.7 ανα διαστηματα, και εχω ξεκινησει αντιβιωση. Οποτε εκτιμω οτι ειναι θεμα χρονου να περασει, αλλα σερνομαι γενικως. 

Εν τω μεταξυ τι ειναι αυτο το πραγμα μετον καιρο; Μας εχει ταραξει και οπως φαινεται θα συνεχισει ετσι. Ουτε να βγουμε λιγακι. Δοκιμασαμε εχθες και σημερα με το ποδηλατακι, καναμε καποιους γυρους αλλα στα 30 40 λεπτακια η μυτπυλα του μικρου ειχε γινει κατακοκκινη και τα χερακια του παγος οποτε επιστρεψαμε.

 

Εσεις καταφερατς να χαρειτε / χαιρεστε το σαβκο; Ελπιζω και ευχομαι ναι!!! 

 

Σας φιλω, καλη κυριακη και καλη εβδομαδα

 


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου καλη εβδομαδα να εχουμε σημερα εχει γενεθλια η πριγκιπισα μου το αστερακι μου βιβιαν να χαιρεσαι τα αντρακια σου να τα εκατοστησουν γερα και τυχερα να ειναι.λιλα μου περαστικα γρηγορα ευχαριστω για την πληροφορια σιγουρα θα της παρω με καθισματακι να ειναι σταθερη η πλατη της.εμεις εχτες πηγαμε κουνιες δεν κατσαμε πολυ ειχε κρυο.τα υπολοιπα κοριτσια τι κανετε?

  • Μου αρέσει 1

m8fpp2.png9EFep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια και μπεμπακια που ειστε?γραψτε νεακια gnmth ευχαριστω πολυ να μου φιλησεις τα ζουζουνια σου λιλα συνηλθες πως εισαι?εμεις σβησαμε μια τουρτα εχτες στη μικρη η το καταχαρηκε βαραγε παλαμακια και η μεγαλη της ελεγε το τραγουδακι happy birthday κατα τα αλλα το σαββατο εχουμε το παρτυ μας και εχω ενα σωρο ετοιμασιες.


m8fpp2.png9EFep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

Αστεράκι και Βιιβ μου, να χαίρεστε τα παιδιά σας, να τα καμαρώσετε καθώς μεγαλώνουν, να σας κάνουν πολύ πολύ ευτυχισμένες και περήφανες! Να απολαύσετε στο έπακρο αυτά τα χρόνια και τα παιδιά να είναι γερά και τυχερά!

Κόψαμε κι εμείς μια τούρτα του μπέμπη εδώ μεταξύ μας, τραβήξαμε και βιντεάκια και τα βλέπω και συγκινούμαι! Ο μπεμπάκος τριγυρνούσε και καμάρωνε, άρπαξε 2 κεφτεδάκια και 1 κομμάτι ζαμπονοτυρόπιτα απ' τα πιάτα των υπολοίπων! Φυσικά και δεν κατάφερα να του πάρω πίσω τουλάχιστον τη ζαμπονοτυρόπιτα, και την τρώει με τέτοια απόλαυση! Το έχουμε και σε βίντεο! Και προχθές που τρώγαμε οι δυο μας με τον άντρα μου ομελέτα με παρμεζάνα, μανιτάρια και πολύ πιπέρι πραγματικά μας μάλωνε να του γεμίζουμε το πηρουνάκι του συνέχεια, δεν μπορώ πια να τον συγκρατήσω, του δίνουμε σχεδόν όλα όσα τρώμε κι εμείς πια. 

Αστεράκι, καλά να περάσετε και να σας μείνουν αξέχαστα όμορφα τα πρώτα σας γενέθλια!

Βιιβ μου, εμείς θα μιλήσουμε! Ήρθε και το βιβλίο μόλις!

Λίλα, εύχομαι να είσαι καλύτερα τώρα, ευτυχώς περνάει γρήγορα η άτιμη η μαστίτιδα. Εμείς κουκουλωνόμαστε και βγαίνουμε καροτσάδα, μας έχει σώσει το αδιάβροχο/αντιανεμικό του καροτσιού και αν δεν φυσάει κάνουμε μια στάση και στην παιδική χαρά, επίσης πέφτει πολύ mall/avenue κ.λπ. και μεγάλο σούπερ μάρκετ όταν έχει ψοφόκρυο, όπου χαζεύει τα καρότσια με τα παιδάκια, τα ψάρια και γενικώς τους ανθρώπους. Μπαίνει και στα αυτοκινητάκια-καθισματάκια και οδηγεί και του αρέσει. Και φυσικά γιαγιά-παππούς για ν' αλλάξουμε παραστάσεις και στις πολύ δύσκολες μέρες χαζεύει στο γκαράζ του παππού τις ρόδες και τα εργαλεία. Ειδικά με τις ρόδες έχει τρέλα, σε όλες τις μορφές! Μόνο μέσα δεν μπορώ να τον κρατήσω όλη μέρα, είναι αδύνατον. 

My babies, χαρείτε τις λιακάδες! Εμάς ακόμη είναι ήλιος με δόντια. Πού είναι αυτές οι Αλκυονίδες, ρε κορίτσια; Ελπίζω να έρθουν το επόμενο ΣΚ! 

Α, κλείσαμε τελικά στο Θα βγω απ' τ' αυγό μαζί με άλλα 2 μπεμπάκια κοντινά μας, θα σας πω εντυπώσεις!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι και μπεμπάκια τι κάνετε?

Λίλα, πώς είσαι? Ελπίζω να πέρασε πια!

Αστεράκι και βιιβ, να χαίρεστε και να καμαρώνετε τα μπεμπάκια σας!Χρόνια πολλά και καλά εύχομαι! Αστεράκι, καλές ετοιμασίες εύχομαι και να περάσετε πολύ όμορφα!

Τζο, ο γιος σου μου φαίνεται πως θα είναι τρελό μουτράκι!!!Σκέφτομαι την εικόνα με το φαγητό και γελάω..!!! Είναι απόλαυση τα μικράκια!!!

Εμείς εδώ έχουμε ωραίες μέρες!Με ήλιο και δε μπορώ να πω πως κρυώνουμε ιδιαίτερα! Ανοιξιάτικος καιρός...και κάνουμε τις βόλτες μας όποτε το επιτρέπουν οι δουλειές και οι υποχρεώσεις!

Γμντ, γαργαλίτσα, Μαράκι τι κάνετε εσείς και τα παιδάκια σας?

Φιλάκια σε όλες!

 

Κορίτσια, θέλω τη γνώμη σας... 

Για πείτε μου πως σας φαίνεται το ελεφαντάκι μου? Θέλω να το κάνω μαρτυρίκι για τα μικρά στη βάφτιση που θα είμαι νονά! Όπως καταλάβατε το θέμα μας είναι ο ελέφαντας...!!!! Περιμένω τα σχόλια σας!!!!

16426146_10155077433689758_2152275742243

  • Μου αρέσει 1

mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα στα ζουζουνακια σας αστερακι και βιβ!!! Με υγεια, χαμογελο και τρελιτσες να ειναι παντα και να τα καμαρωνετε!!!

 

οτι και να πω για το ελεφαντακι ειναι λιγο!!! ειναι τελειο!!!

Τζο το καμαρι σου θα νομιζει οποιος το βλεπει οτι δεν το ταιζεις !!! χαχαχαχ!!! τα μικρα ειναι αφασια με αυτους τους κανονες συμπεριφορας που αγνοουν. Τα χαιρομαι αρκει να μη μου τρωνε απο το πιατο!!!! Μου θυμιζει οπως το λες την ζουζου μιας φιλης που 1μιση ετων περιπου τρωγαμε πιτες και ερχονταν και δαγκωνε απο το χερι μας!!! 

 

Εγω απο εχθες ειμαι καλυτερα. Καθολου πυρετο και η ενοχληση μειωνεται οσο παει. επσεστρεψα εννοειται και στα καθηκοντα μου και θελω να πιστευω οτι το μηνα που ερχεται θα ειμαστε ολοι μια χαρα και χωρις αρρωστιες, ιωσεις  κλπ - ακους gmnth;;;;; 

Καλο μηνα να εχουμε και καλο βραδυ

 

υγ. το ελεφαντακι μου εχει κολησει. πραγματικα ειναι τελειο. το βλεπω και το ξαναβλεπω. My babies εσυ το εφτιαξες;;; 


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Τι γίνεστε;

Να χαίρεστε τα μωράκια που είχαν γενέθλια, πάντα υγιή κι ευτυχισμένα στη ζωή τους! Αστεράκι καλά να περάσετε στο πάρτυ σας! Κάποια γιορτούλα θα κάνουμε κι εμείς, έχουμε γενέθλια την Κυριακή.

Λίλα περαστικά με τη μαστίτιδα, είχα κι εγώ φραγμένους πόρους τους πρώτους μήνες, είναι πολλή πίκρα αυτοί οι πόνοι, σε καταλαβαίνω. Με βοηθούσε στο ζεστό ντουζ να πιέζω προς τη θηλή για να ανοίξουν, ζεστές κομπρέσες. Τι τραβάμε!

Τζο καλή διασκέδαση στο θέατρο. Να μας πεις εντυπώσεις. Πιστεύω θα είναι οι καλύτερες. Και η μικρή μου ζηλεύει πολύ όταν με βλέπει να τρώω αλλά ως τώρα κρατάω στο να μην της δίνω.

My babies τι ωραίο το ελεφαντάκι και τα άλλα ζώα. Εσύ τα έφτιαξες; Φοβερή νονά θα είσαι μου φαίνεται, να θέλεις να πλέξεις τα μαρτυρικά! 

Τα υπόλοιπα κορίτσια πώς τα πάτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν σας έγραφα πως έκανα απολογισμό τού πρώτου έτους αλλά δεν το δημοσίευσε. Έλεγα ότι δε βλέπω διαφορά από την πρώτη μέρα της μικρής ως τώρα ως προς την αίσθησή μου ότι είμαι φυλακισμένη να κάνω συνέχεια πράγματα για ή με το μωρό. Για μένα δε μένει χρόνος ούτε ελευθερία. Με φίλη μόνη μου βγήκα μόνο μια φορά. Ρούχα για μένα μετά τη γέννα αγόρασα προχθές. Η μαμά μου τάισε και κοίμισε για μεσημέρι το μωρό μόνο μια φορά με πολλές αντιρρήσεις της. Ο άντρας μου επίσης ελάχιστες φορές και με μούτρα του. Θα αλλάξουν ποτέ τα πράγματα, αναρωτιέμαι. Να κάνω πράγματα για μένα. Και χωρίς τύψεις ότι αυτή τη στιγμή η ξεδιάντροπη τόλμησα να μην είμαι με το μωρό που θα πάθει ψυχολογικά αν δε με νιώθει δίπλα του 24 ώρες. 

Τι λέτε κι εσείς βρε κορίτσια;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

 

Γαργαλιτσα ο απολογισμος σου με αγγιζει, με βρισκει παραπανω απο συμφωνη. Για καφε πηγα με μια φιλη μου 1 εβδομαδα πριν ξεκινησω γραφειο. Εννοειται κοντα στο σπιτι ωστε αν χρειαστει κατι ο μικρος να παω γρηγορα. Ειχα δοκιμασει 2 3 φορες να κανω αγορες - ρουχα κλπ - αλλα μου ειχε τηλ ο αντρας μου οτι ο μικρος κλαιει απαρηγορητος και να επιστρεψω. Η ακαρδη απαντηση μου ηταν οτι αν καθε φορα που ο μικρος εκλαιγε απαρηγορητος τον επαιρνα τηλ , θα ειχε απολυθει απο την εργασια του γιατι πολυ απλα παντα κατι θα τυχει κ θα κλαψει. Και να σκεφτεις οτι εγω ευτυχως δεν εχω μουτρα απο τον συζυγο και δε μου φερνει αντιρρηση να τον κρατησει. Απλα καθημερινες με κοπο καταφερνει να ειναι 6μιση σπιτι και απο 8 παρα θελει να θηλασει το μικρακι και να κοιμηθει. οποτε εκτων πραγματων μονο σαβκο μπορω να την κοπανησω - αναμεσα σε πλυντηρια σιδερα κλπ. Οι γονεις μας μενουν μακρυα οποτε δεν εχω το σου αφηνω τον μικρο για κανα δυωρο. Αν κ οποτε το εχουμε κανει εχει επιτυχια. 

Σκεψου ειχα φτασει σε σημειο να λεω οτι θελω προσωπικο χρονο για να φαω με ησυχια, και να κανω μπανιο με ησυχια. Οχι κατι αλλο. Ακομα κ σε γιατρο που εχω να παω 3 4 επισκεψεις ολο το αναβαλλω...

Τωρα να δεις που επεστρεψα γραφειο. Το απογευμα δε με αφηνει απο το χερι κ ακομα κ οταν ειναι ο μπαμπας με ψαχνει. Εκει να δεις γλεντι. 

Το θεμα των τυψεων πριν επιστρεψω στην εργασια δεν το ειχα. Τωρα ομως ειναι εντονο. Οχι για τις ωρες που ειμαι στο γραφειο, αλλα για το αν χριεαστει να παω καπου εξτρα γ το σαβκο. Σκεφτομαι οτι λειπω τοσες ωρες καθημερινες και ειναι κριμα να λειπω εστω κ λιγο κ το σαβκο. Ομως επειδη τελικα ενα παιδι χρειαζεται σωματικα ψυχικα και πνευματικα γερους γονεις αρχιζω να το πολεμαω.

Πιστευω οτι πιο σημαντικο ειναι να ξεπερασουμε τη δικημας θεωρηση των πραγμστων και τις τυψεις μας. Αυτο που λενε ολοι για ποιοτικο χρονο. Αλλιως παιζω με το παιδι οταν εχω μπει για λιγο και στον κοσμο των μεγαλων ( που καμια σχεση δεν εχει με τον κοσμο των μικρων και εννοειται δεν ειναι ονειρικος αλλα μεσα στα προβληματα  )  - στη δουλεια στο καφε κλπ - και αλλιως παιζω το απογευμα με το παιδι οταν ειμαι ηδη ολη την ημερα μαζι του. Υπαρχει αυτο που λεμε πηξιμο μπουχτισμα.  Δεν εχει να κανει με βαρεμαρα, με λιγοτερη αγαπη κλπ. αλλα με διαφορετικα ερεθισματα. 

 

Αυτα τα ολιγα προς το παρον - αυτο το θεμα το συζητω συνεχεια κ θα προσθεσω εν καιρω και αλλα.....


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πως είστε??? Χρόνια Πολλά σε όλα τα μωράκια μας που είχαν γενέθλια!!! Εμείς εδώ περπατάμε και δ θέλουμε καν να μας κρατάνε απο το χέρι! Μέσα στο σπίτι τον αφήνω να κάνει ότι θέλει&να πάει ότι θέλει...εκτός του μπάνιου και της κρεβατοκάμαρας! Οι υπόλοιποι χώροι εννοείται ότι είναι σαν βομβαρδισμένοι! Θέλει όλη την ώρα να σκαρφαλώνει στις καρέκλες&εν συνεχεία στο τραπέζι της κουζίνας και εκεί τα χαλάμε λίγο που τον κατεβάζω ή τον μαλώνω γτ έχουμε δράματα! 

- Λίλα μ περαστικά! Ελπίζω να είσαι καλύτερα και να πάει όλο και καλύτερα το θέμα της κυρίας!

- Γαργαλίτσα μ δ θα σου αναπτύξω πολύ το θέμα σου...θα σου πω 2 πράγματα ουσιώδη! Πιστεύω πως ο χρόνος που περνάμε με τα παιδιά μας πρέπει να είναι ποιοτικός και ευχάριστος και όχι σαν αγγαρεία ή ρουτίνα! Καλώς ή κακώς πρέπει να έχουμε προσωπικό χρόνο σαν οντότητες που ήμαστε&δ πρέπει να κατακλύζεσαι από τύψεις! Έχω2 παιδάκια και πίστεψε με είναι πολύ πιο φορτωμένο το πρόγραμμα μας! Εγώ τον Μάρτιο γυρίζω στη δουλειά μου και ανυπομονώ γτ χρειαζόμαστε τον κόσμο των ενηλίκων, όπως το είπε και η Λίλα! Δ ήμαστε μόνο γονείς, ήμαστε και άνθρωποι, γυναίκες, σύζυγοι και πάει λέγοντας. Πρέπει να συζητήσεις με τον σύζυγο σου για το πως νιώθεις...δ είναι καλό να σε αντιμετωπίζει έτσι! Απο γνωστούς και φίλους, ξέρω πως η όλη κατάσταση θ'άλλαξει, δυστυχώς, μετά από αρκετά χρόνια! &άν έχει σκοπό να κάνεις&άλλα παιδάκια θα σε πάει πολύ πίσω! Μάθε σε σένα και την μικρή σου να κάνετε μαζί κπ πράγματα...ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός...δ είναι απίθανο...στο λέω εγώ που με2 παιδιά έχω πιει καφέ με φίλη, λιγότερη ώρα βέβαια, πήγα σε συγκεκριμένα μαγαζιά για ψώνια! Μην αφήνεις πίσω την ζωή σου επειδή έγινε μητέρα...όλα μπορούν να γίνουν!

Φιλιά στις υπόλοιπες! Θα επάνέλθω με κουβε ντούλα!


cPQop2.png2orjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίλα και Μαράκι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι ο σύζυγος έχει συνέχεια μούτρα είτε είμαι σπίτι είτε όχι. Και όχι μόνο μούτρα αλλά και συνεχείς φωνές. Θα κάνουμε μια προσπάθεια ακόμα, πιο οργανωμένη. Αν δεν αποδώσει, τέρμα. Διάβασα ότι μεγάλες αλλαγές όπως γάμος, παιδί μπορεί να δημιουργήσουν κρίσεις στο ζευγάρι. Οι συζητήσεις μας καταλήγουν σε φωνές του όμως, δεν επιλύουμε τίποτα. Δεν είμασταν έτσι μέχρι πριν λίγους μήνες, καβγάδες μια στο τόσο. Τώρα έχουμε τις φωνές του κάθε μέρα. Δε νομίζω να υπάρχει τρίτο πρόσωπο πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Γαργαλιτσα,οντως το παιδι φερνει κπ αλλαγες στο ζευγαρι οχι ομως τοσες ωστε να προκαλει καθημερινη φαγωμαρα!!! Συγνωμη που ρωταω&αν γινομαι αδιακριτη,αλλα οι λογοι που τσακωνεστε ποιοι ειναι??? Ποσο καιρο ειστε μαζι-παντρεμενοι??? Ηλικιακα εχετε διαφορες??? Ρωταω τοσα για να μπορεσω να καταλαβω που μπορει να ειναι το προβλημα!


cPQop2.png2orjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...