Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts

@gargalitsa μου, τώρα που μηδενίστηκε η χοριακή σου δεν παίζει ρόλο τίποτα, ούτε πόσο ήταν ούτε πόσο μπορεί να πήγε, εφόσον μηδενίστηκε ήρθε το αίμα λογικά, ε; Τελείωσες, έχεις καθαρίσει και θα ξανάρθει περίοδος. Εξωμήτριο π.χ. με 0 χοριακή δεν υφίσταται απ' όσο ξέρω, ούτε πια εγκυμοσύνη, ούτε υπολείμματα ούτε τίποτα. Εμένα η ανώτατη ήταν 90, κάναμε υπέρηχο και είδαμε το εξωμήτριο στη σάλπιγγα. Αλλά δεν μηδενιζόταν η χοριακή, αυτό ήταν το πρόβλημα σ' εμένα που μας έβαλε σε υποψίες. Εξ ου και μηδενιστεί, ό,τι και να ήταν, το απορρόφησε ο οργανισμός και παλλινδρόμησε. Σε τόσο μικρές χοριακές σαν τη δική σου, που μηδενίστηκε και τόσο γρήγορα, δεν τη λένε καν παλλίνδρομη, αλλά βιοχημική, ούτε έμβρυο είχε σχηματιστεί, μόνο συστάδα κυττάρων. Στο δικό μου το εξωμήτριο το 90 ήταν 2 μήνες μετά την καθυστέρηση! Σκέψου ότι τόσον καιρό δεν είχε μηδενιστεί. Αλλά για υπέρηχο για να καθησυχαστείς μπορείς να πας, αν κι εγώ συμφωνώ ότι για να σ' το λέει η γιατρός έχει δίκιο. Εμένα επειδή δεν μηδενιζόταν μου έκανε, δεν υπήρχε άλλος δρόμος για να δούμε έστω κάτι.

Η τσούπρα σου εκτός από τσαχπίνα είναι πολύ προχωρημένη, σύντομα θα κάνετε διάλογο, σε μερικούς μήνες, με προτασούλες! Λιώνω! Οι γλύκες αυτές μας έχουν τρελάνει κι εμάς, εκτός του ότι μας κοιτάει με λατρεία (ειδικά εμένα, γιατί να το κρύψομεν, άλλωστε; χαχαχ), τώρα μας πιέζει τα κεφάλια να ενωθούν με το δικό του ανάμεσα και δίνει φιλιά μια στον έναν μια στον άλλον απανωτά! Αυτές τις τρυφεράδες από δω και πέρα και για μερικά χρόνια ακόμα θα τις απολαύσουμε στο φουλ!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τζο μου ευχαριστώ για την απάντηση. Τα υπολείμματα αν υπάρχουν σκέφτομαι κ λέω για υπέρηχο. Βέβαια το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει τίποτα αφού αδιαθέτησα κ έβγαλα πολλά κομμάτια. Καθάρισα προφανώς αλλά ας έχουμε κ μια εικόνα. Ναι το ξέρω ότι αφού μηδενίστηκε δεν παίζει εξωμήτριο. Αύριο έκλεισα με άλλον.

Κοιτάζει με λατρεία τη μαμά του; Τι γλυκούλι! Είναι για φάγωμα τώρα αυτά τα ζαχαρωτά ανθρωπάκια!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στον γυναικολόγο για υπέρηχο. Στο ένα θέμα άκουσα αυτό που ήλπιζα, ότι δηλαδή δεν υπάρχει θέμα υπολειμμάτων. Στο άλλο θέμα άκουσα αυτό που φοβόμουν, ότι δηλαδή μπορεί κάλλιστα να ευθύνεται η ερωτική επαφή για την αποβολή...αφού έγινε χρονική στιγμή όπου μπορεί να μην είχε εμφυτευθεί ακόμα γερά, όπως είπε ο γιατρός. Αντί να τρελαθώ, σκέφτομαι ότι τώρα θα ακούγαμε καρδούλα ενώ συγχρόνως θα εισέπραττα βρισιές κ μούτζες από το στεφάνι μου (τις μούτζες τις έχει εντάξει στο καθημερινό του πρόγραμμα) . Κ ότι η νέα εγκυμοσύνη θα με ανάγκαζε να είμαι μαζί του για τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα. Ενώ τώρα θα απαλλαχτώ άμεσα, θα βρω πρωτίστως την ησυχία μου και έπειτα θα τραβήξω μπροστά. Δεν μπορεί να το πιστέψει βέβαια ότι θα υψώσω ανάστημα να μείνω μόνη με ένα μωρό. Λέει ότι δε θα τα καταφέρω οικονομικά, πως έχω πολύ εγωισμό κ δε δέχομαι τις βρισιές ενώ δε θα έπρεπε να έχω, φυσικά δε ζητά συγνώμη, επιμένει ότι αυτό μου αξίζει να με βρίζει... Πολύ αρρωστημένο όλο αυτό. Για να βγω από το γάμο, σε ποια στάση θα κατέβω παρακαλώ;

Τζο μου διαβάζω τις μανούλες 2018 μιας κ θα ήμουν κι εγώ μια από αυτές και διάβασα τα νέα σου.... :-D

Αγοράκι πάλι!!! Με το καλό!!!! Να είναι γερό κ θα γίνουν φοβερή συμμορία οι 2 τους! Θα έχουν ωραίο δέσιμο με 2 χρόνια διαφορά! Δυο όμορφα παληκαράκια! Καλή δύναμη στην εγκυμοσύνη! Λέγε και σε μας κανένα νέο και από το δεύτερο μπεμπέ. Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, γαργαλίτσα μου, για τις ευχές σου, δεύτερος μπόμπιρας θα συμπληρώσει μεγάλη συμμορία στο σπίτι και η μαμά μέσα σε όλη αυτή την αντροκατάσταση, χαχαχα, θα ζήσω μεγαλεία νομίζω! Τουλάχιστον σε πλύσιμο κάλτσας, ζύμωμα πίτσας, αλλά και ως αποδέκτης λατρείας και αγάπης και λουλουδιών επίσης!

Να σου πω, δεν ξέρω πόσο τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό που έκανε τον τελ. υπέρηχο. Ο γιατρός μου μου έχει εξηγήσει γενικώς ότι οι παλινδρομήσεις του πρώτου τριμήνου είναι γενετικά προκαθορισμένες ήδη απ' τη στιγμή της σύλληψης και δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να κάνεις για να τις επηρεάσεις (εκτός από το να καταναλώσεις κάτι καυστικό φυσικά ή να κάνεις κάτι ακραίο). Και αν σκεφτώ δηλαδή τον πρώτο μήνα που δεν ήξερα στον Ορέστη πόσο τρέξιμο στο διάδρομο έχω κάνει με κραδασμούς, πόσο χορό έριξα στο γάμο μου με τακούνια και επίσης επαφές χωρίς καμία ιδέα ότι εκεί μέσα υπάρχει σποράκι, κι εγώ και τόσες άλλες κοπέλες, νομίζω ότι δεν επηρεάζονται τα κύτταρα στις αρχές πραγματικά από κάτι τέτοιο.

Αυτό εννοείται ότι δεν αλλάζει το θυμό και την πίκρα που έχεις αν σκεφτείς ότι ο άνθρωπός σου ή είχε την πρόθεση ή του πέρασε απλώς η ιδέα να επηρεάσει έτσι την εγκυμοσύνη, αλλά εγώ θα σου έλεγα και μόνο εσένα να επηρέαζε ή να πλήγωνε με όλο αυτό και πάλι βαρύ είναι. Οπότε έχεις κάθε δίκιο να σκέφτεσαι έτσι, τουλάχιστον όμως μη σκέφτεσαι ότι αυτό το μωράκι θα ήταν βιώσιμο και θα μπορούσες κάποτε να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου και τώρα το έχασες έτσι άδικα. Και όπως τα σκέφτεσαι, όντως ίσως ήταν το καλύτερο, κάθε εμπόδιο για καλό δε λένε και από κάθε δυσκολία σίγουρα θα βγει κάτι καλό στο τέλος; Σου χρειάζεται και ψυχική ηρεμία για να πάρεις τις αποφάσεις σου και η εγκυμοσύνη πραγματικά τα φέρνει όλα άνω κάτω, ορμονικά, σωματικά, ψυχικά και από άποψη κούρασης. Για τις βρισιές και τις προσβολές, φυσικά και έχεις εγωισμό και θέτεις τα όριά σου και φυσικά δεν τα ανέχεσαι και καλά κάνεις. Τώρα τι του έχει γυρίσει έτσι άσχημα στο κεφάλι και φέρεται έτσι, πραγματικά ίσως και να μη μπορείς να το εξακριβώσεις και σίγουρα να το αλλάξεις θα 'ναι πολύ δύσκολο. Εγώ σου εύχομαι δύναμη, που πιστεύω ότι μέσα σου την έχεις βρει, και πάνω απ' όλα να βρείτε μέσα από όλη αυτή την ιστορία την ψυχική σας ηρεμία, εσύ και το κορίτσι σου. 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζο μου, όπως τα λες είναι, την έχω βρει τη δύναμη. Εξάλλου θεωρώ ότι είναι μονόδρομος. Δε φέρεται καλά, πρέπει να φύγει. Δε θα περάσω τη ζωή μου σε τέτοιες συνθήκες προσπαθώντας να καταλάβω πώς άλλαξε έτσι. Δε σκοπεύω βέβαια να στερήσω τη μικρή από τον μπαμπά της, οπότε ελπίζω να τον βλέπει και καθημερινά αν είναι δυνατόν.

Αχ τι ωραία που θα είστε, η μαμά η αγαπημένη όλων! Θα έχεις φιλάκια και αγκαλίτσες και από τα 3 σου αγόρια! Και λουλούδια και απ' όλα! Τίγκα στην κάλτσα ε; Χιχι θυμήθηκα καλά που στη βαλίτσα μαιευτηρίου είχες πάρει αρκετά ζευγάρια καλτσάκια; Κάτι ήξερες, να τώρα που θα ξαναχρησιμοποιηθούν από τον νέο μικρό ποδοσφαιριστή! Να είστε καλά και να χαίρεστε την ωραία οικογένειά σας!

Τον Ρένο τον βρήκα αλλά ... είναι με λεπτή σελίδα! Τους αγοράζετε εσείς τέτοια βιβλία;;; Η μικρή όταν της δίνω περιοδικά τους σκίζει σελίδες. Οπότε δε ρισκάρω να κλαίω τα βιβλία! Θα της τα πάρω όταν μεγαλώσει κι άλλο! Ως τότε μόνο χοντρές σελίδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τι νέα κορίτσια;

Εμείς οι 2 γονείς πήγαμε σε παιδοψυχολόγο, μας τα είπε πολύ ωραία, έφυγαν οι τύψεις που είχα για τη μικρή σε σχέση με το διαζύγιο. Είπε ότι το καλύτερο είναι με τους 2 γονείς να είναι αλλά μόνο αν τα πάνε καλά. Αν δεν τα πάνε καλά, καλύτερα με τον καθένα ξεχωριστά. Πήρα το πράσινο φως και από εκεί λοιπόν, γιατί με προβλημάτιζε πολύ ο χωρισμός των γονιών για ένα τόσο μικρό πλασματάκι. Αλλά δε θέλει να φύγει αυτός από το σπίτι, γιατί τάχα μου δε θα βρει άλλο σπίτι ενώ δεν έχει ψάξει καθόλου. Προσανατολίζεται να φύγει το επόμενο καλοκαίρι κ μου σηκώνεται η τρίχα! Αναμένω να συναντήσω το δικηγόρο να ξεκινήσουμε διαδικασίες διαζυγίου. Πιστεύω να υπάρχει νομικός τρόπος να τον διώξω άμεσα από το σπίτι. Του το είπε κ η παιδοψυχολόγος ότι δεν μπορεί να μένει μαζί μου με το ζόρι αλλά πού αυτός. Θέλω να μείνω μόνη να ηρεμήσω βρε κορίτσια. Συνεχίζει να με προσβάλει καθημερινά, μου λέει ότι αυτός φταίει που με μάζεψε από τα αζήτητα κ με παντρεύτηκε κ ότι είμαι ακόμα κ πάντα στα αζήτητα! Θέλω να ξαναβρώ την αυτοεκτίμησή μου, τον εαυτό μου, τη θηλυκή πλευρά που μου την έχει καταρρακώσει. Θέλω να φύγειιιιιιιιιιι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα κορίτσια!

Γαργαλίτσα, σχετικά με την ατυχή έκβαση στην κύηση, και εμένα ο γιατρός μου τα ίδια που λέει η Τζο μου είχε πει. Το ειχαμε συζητήσει πολύ διεξοδικά - βλέπεις είχα αίμα πριν καν ακούσουμε καρδούλα, μέχρι και τον 5ο. Γενικά αυτό που μου έλεγε είναι ότι στο πρώτο τρίμηνο το σποράκι είναι τόσο μικρό που επιρεάζεται με πολύ πολύ λίγα και εξαιρετικά έντονα / βίαια πράγματα. Για να σου δώσω να καταλάβεις ακόμα και να πέσεις κάτω μου είχε πει, πιθανότατα να μην συμβεί το παραμικρό. Μετά το δίμηνοκ λίγο πιο μετά αλλάζουν τα πράγματα. Συνήθως είναι γενετικές ανωμαλίες τυχαίες και χωρίς πιθανότητα να ξανασυμβούν στο μέλλον - αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό (πχ για κάποιο λόγο δε σχηματίστηκε σωστά το έμβρυο) και όπως μου έλεγε αν είναι αυτός ο λόγος καλύτερα να γίνει αποβολή φυσικά παρά να προχωρήσουμε την κύηση και να χρειαστει να επέμβουμε μετά. Στα γράφω σα να τα ζω τώρα, γιατί με τρεις αιμοραγίες αυτή τη συζήτηση την κάναμε πολύ συχνά. 

Για τα υπόλοιπα πάλι όπως στα λέει η Τζο. Έχεις κάθε δίκιο να είσαι και πληγωμένη και θυμωμένη και όλα. Οι δε εκφράσεις του που διαβάζω τώρα με κάνουν έξαλλη. Είναι απαράδεκτο να μιλάει έτσι στη μητέρα του παιδιού του. Ελπίζω να τελειώσει αυτή η άσχημη περίοδος το γρηγορότερο για εσένα και μετά τον χειμώνα που περνάς να θυμάσαι πως μετά καταφθάνει πάντα η άνοιξη με το φως, τις μυρωδιές και το δροσερό αεράκι της.  

Τζο τέλεια με το σποράκι σου. Θα κάνουν τρελό παρεάκι τα δυο τους!Ελπίζω να κάνουν και κόμμα με την μαμά και να της κάνουν όλα τα χατήρια. Η καθημερινότητα σου πως είναι με την εγκυμοσύνη και τον μικρό? Ζορίζεσαι με τις αγκαλίτσες και τις αλλαγές πάνας?

Εμείς κόψαμε και το γιαουρτάκι εδώ και 2 εβδομάδες. Εκεί που ήταν το αγαπημένο του (και νηστικός να ήταν όλη μέρα, ,το γιαούρτι πάντα θα το έτρωγε) δεν θέλει ούτε να το βλέπει. Έχετε καμιά ιδέα πως να το προσφέρω?

Το βιβλίο του Ρένου έχει λεπτές σελίδες. Εμείς πλέον καταφέρνουμε και τις αλλάζουμε χωρίς να τις σκίζει, αλλά μας πήρε αρκετά για να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο. Μέχρι τότε ήμουν δίπλα του και του έδινα παλιά περιοδικά για εξάσκηση (τρελή πηγή γέλιου για εμάς, με τις εικόνες που βλέπαμε ! δείχναμε, βγάζαμε επιφωνήματα και εξηγούσα την κάθε εικόνα, με αποτέλεσμα πολλές φορές να γυρνάει 5 και παραπάνω φορές σε αυτές που του έκαναν εντύπωση).

 

Σας καληνυχτώ!

Φιλάκια στα μωράκια σας


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια, μες στην άγρια νύχτα!!! Θυμάμαι παλιές καλές ημέρες της πρώτης μου εγκυμοσύνης, που με έπιανε αυτή ακριβώς η αϋπνία, 5 το πρωί μέχρι 6-7 και μετά πάλι ύπνος! Βέβαια τώρα έχω κι έναν μεγάλο σπόρικλο μες στο κρεβάτι μου που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το βόλεμα με τα πατουσίνια του :) Τότε μου 'φταιγε μόνο ο άντρας μου, χαχαχα

Τον Ρένο εμένα η αλήθεια είναι μια χαρά τον ξεφυλλίζει, αλλά αυτό το παιδί γενικώς από 6 μηνών που σκάλιζε και τα δικά μας βιβλία πιο πολύ να ξεφυλλίζει του άρεσε, να σκίζει ευτυχώς δεν το πέρασε. Το μόνο δύσκολο στο Ρένο είναι που θέλει πολλή πίεση στα κουμπάκια για ν' ακούει τη μουσική, αλλά μόλις το βρήκε πραγματικά κόλλησε. Ειδικά με το πιάνο που παίζει ο αρκούδος έχει τρέλα. Τώρα έχει αρχίσει και κάθεται και ζητάει να διαβάζω μεγάλη ιστορία, οπότε του πήραμε παραμύθια με ιστορίες από όλη την Ελλάδα και κάθομαι και κάνω ανάγνωση, που μ' αρέσει δηλαδή, γιατί είχε στερέψει η φαντασία μου.

Επίσης, λέμε πια τόσες πολλές λεξούλες τον τελευταίο μήνα, σίγουρα καμιά 30ριά και βάλε γιατί τα επαναλαμβάνει όλα, ακόμα και τα πιο κουφά, π.χ. αποθήκη, πορτ παγκάζ, λούνα παρκ, δικό μου, μπαμπά ακούω και γενικώς συνδυασμούς λέξεων και μας κούφανε κυριολεκτικά, μέσα σε δέκα μέρες το πολύ άρχισε να λέει τόσα πολλά. 

@lila80 με μέλι φαντάζομαι το απορρίπτει πάλι, ε; εγώ με μέλι του το δίνω που έχει μεγάλο κόλλημα ή αν θες βάζε το σε κρέμα βρώμης αντί για γάλα, πιο πολλά προσφέρει το γιαούρτι ως ζωντανός οργανισμός, αυτό με την πέτσα. Εμένα το θέμα μου είναι ότι ήδη πίνει πολύ γάλα, γύρω στα 550 μλ (που είναι και το όριο στο περίπου) και μετά τα πιο χρήσιμα γαλακτοκομικά όπως γιαούρτι δεν έχουμε το περιθώριο να του τα δίνουμε και πολύ συχνά. Πίνει γάλα το βράδυ για να κοιμηθεί 350 μλ (ενώ τρώει και αργά νομίζω κανονικό γεύμα π.χ. μακαρόνια με κιμά στις 8.30 και γάλα στις 10) και πίνει και μες στη νύχτα πάλι, γύρω στις 4 (που για πολλούς μήνες παλιότερα είχε κόψει το βραδινό). Τι να πω, τόσες ανάγκες για φαΐ;

Με τις αγκαλίτσες και τις πάνες, η αλήθεια είναι τις αγκαλιές τις κάνω γιατί πραγματικά δεν μπορώ ν' αντισταθώ, αλλά σίγουρα κάνω πολύ λιγότερες απ' όσες θα ήθελα στο όρθιο γιατί πάντα στην παιδική πάω με γιαγιά-παππού ή τον μπαμπά και τις πάνες όλες τις αλλάζει ο μπαμπάς πάλι ή να τον βάλει στο καρεκλάκι κ.λπ. Οι αλλαγές πάνας δεν μου ήταν ποτέ ιδιαίτερο θέμα, πιο πολύ εμένα η τραμπάλα στην παιδική, το βάλε βγάλε από την κούνια κ.λπ. με ζόριζε. Επίσης, τώρα που είμαι στο 2ο τρίμηνο όλα φαίνονται πιο εύκολα γιατί έχω πάλι πολλή ενέργεια, αλλά αυτό είναι και παγίδα γιατί εξοντώνομαι χωρίς να το καταλαβαίνω και κατά το μεσημέρι που τα 'χω φτύσει ξεκινάει η μέση. Επίσης, θέλω να τον πηγαίνω κολύμπι και μάλλον θα το κάνει πια ο μπαμπάς και ήθελα και μουσικοκινητική όπως πέρυσι αλλά κι εκεί δεν θα μπορώ μόνη μου. Γενικώς αυτό μου 'χει λείψει, να τον βάλω στο αμάξι και να πάμε βόλτες οι δυο μας.

Αλλά τώρα ψάχνουμε ήδη κάποια νηπιαγωγό για ένα οκτάωρο 9-5 να με βοηθάει, αν έχετε κάποια καλή σύσταση για νηπιαγωγό που να τον πηγαίνει και παιδική και να τον μαθαίνει πράγματα πείτε μου με ένα πμ, ψάχνουμε κι εμείς παράλληλα. @lila80, εσείς συνεχίζετε με την κοπέλα που είχατε βρει; είσαι ευχαριστημένη; πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο;

@gargalitsa, καλά έκανες και πήρες και την τελική έγκριση απ' τον παιδοψυχολόγο, πιο πολύ για τη δική σου αποφασιστικότητα, η ηρεμία σου προέχει και αν την βρει η μαμά θα τη βρει και η κορούλα. Το σπίτι, αν είναι και των δυο σας και δεις ότι σε πρήζει φοβερά, μπορεί μια αλλαγή σε νέο σπίτι να σας κάνει καλό για ένα νέο και αισιόδοξο ξεκίνημα. Αλλιώς νομίζω ο δικηγόρος θα σου δώσει τη λύση. Η συμπεριφορά του όντως είναι απαράδεκτη, εσύ όσο μπορείς διατήρησε την αξιοπρέπειά σου για τη δική σου ηρεμία και όσο γρηγορότερα κάνετε το ξεκίνημα τόσο καλύτερα για σένα και τη μικρή, όλο και κάποια λύση θα σου δώσει ο δικηγόρος ελπίζω. Η σκέψη μου και όλη η ψυχική δύναμη είναι μαζί σου. 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! Ευτυχώς αποφάσισε να ψάξει για σπίτι και το έκλεισε κιόλας! Σε μερικές βδομάδες μετακομίζει. Θα δούμε και τους δικηγόρους μας για το διαζύγιο. Είναι 10 μήνες που έχει αλλάξει προς το άσχημο η συμπεριφορά του, υπήρξε και τρίτο πρόσωπο τελικά, δεν ξέρω από πότε ούτε αν υφίσταται ακόμα, πάντως ο ίδιος είχε κουτσοομολογήσει. Τι άλλο να υπομείνω στο όνομα της οικογένειας; Φτάνουν όλα αυτά, το εξάντλησα. Χαίρομαι που οι άντρες σας δεν είναι έτσι, μου προκαλεί αισιοδοξία αυτό!

Λίλα μου το γιαούρτι ούτε και η μικρή μου το θέλει ενώ τρελαινότανε. Πάντως ξαναπέρασε ένα διάστημα 2 εβδομάδων που το δεχόταν, τώρα πάλι τίποτα. Θα σου έλεγα σε καμιά βδομάδα να του το προτείνεις πάλι, μπορεί να αλλάξει γνώμη. Και της μικρής μου της αρέσουν τα περιοδικά κ γενικά όλα τα έντυπα, αλλά κάποια στιγμή μπορεί να κόψει κ ένα κομμάτι...

Τζο μου, τι εξέλιξη στην ομιλία είναι αυτή! Είδες, κάποια στιγμή που είναι έτοιμα λύνεται η γλώσσα τους. Κι εγώ τους συνδυασμούς παρατηρώ τώρα στο κοριτσάκι αλλά είναι αυτά που ακούει, δε φτιάχνει δικούς της. Καλά κάνεις κι έχεις αναθέσει στους άλλους τα πολλά σηκώματα του μικρού! 2ο τρίμηνο κιόλας, πώς περνάει ο καιρός! Μπόλικο φαγητάκι ε; Δεν πειράζει, θα είναι ανεπτυγμένος. Δεν έχω να σου συστήσω κάποια κοπέλα. Έχουμε βρει κι εμείς, επίσης νηπιαγωγό. Θα έλεγα ότι η εικόνα της συνέντευξης είναι η εικόνα που θα παρουσιάζεται κάθε μέρα. Δηλαδή στη συνέντευξη την έκοψα ήρεμη αλλά με καμία διάθεση κίνησης στα παιχνίδια. Ε, έτσι τη βλέπω καθημερινά και στις κάμερες που βάλαμε. Πάντα καθιστή. Ούτε να χορέψουν ούτε να την κυνηγήσει, τίποτα. Ο καναπές να είναι καλά. Κάτω από 40 χρονών. Στις κούνιες που λες, ή γενικά εκτός σπιτιού δεν έχω επιτρέψει να πηγαίνουν γιατί 1ον πού ξέρω πού θα το πάει το παιδί μου,μπορεί να πηγαίνει σπίτι της να μαγειρέψει στην καλύτερη των περιπτώσεων. Και 2ον πώς να της εμπιστευτώ τα κλειδιά του σπιτιού μου. Από αγγελία τη βρήκαμε. Από γνωστούς ήταν όλες με κάποια άλλη απασχόληση. Έτσι της έχω πει να τη βγάζει στη βεράντα να τη βλέπει ο ήλιος κι εγώ τη βγάζω κάθε απόγευμα στις κούνιες. Κάποια απογεύματα βέβαια δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου κ καθόμαστε μέσα. Αλλά να σήμερα έχουμε διπλές κούνιες, πρωί κ απόγευμα για να γεμίσει μπαταρίες!Όλα για τη ζουζούνα, τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Γαργαλίτσα αναφορικά με το θέμα για τις κουνιες. για τα κλειδια του σπιτιού, αν δεν ενοικιαζεις βαλε μια κλειδαρια (ακριβή) που δεν μπορεί να βγάλουν αντικλείδι παρα μόνο με κωδικο. τα κλειδια μένουν στο σπίτι και τέλος.Αν νοικιάζεις ρώτα αν μπορείς να το κάνεις αυτό και μετά αν μπορείς χωρίς ζημια φυσικά στην πόρτα ο κλειδαράς να σου βγάλει την κλειδαριά που αγόρασες και να σου βάλει την παλιά για να την πάρεις στο νέο σπίτι.  Εδώ της εμπιστεύεσαι το παιδί σου - όσες κάμερες και να έχει το σπίτι κακά τα ψέματα... αστα να πάνε και ο Θεός να φυλάει.Εκτός αν φοβάσαι στην παιδική χαρά τον κίνδυνο με αυτοκίνητα, μη χτυπήσει κλπ., γιατι όπως λες δεν είναι και πολύ δραστήρια. Πάντως, εάν μένεις σε γειτονιά - αρκετό καιρό - να ξέρεις ότι θα μαθαίνει και από τη γειτονιά για το πως τη βλέπουν με το παιδί. Εγώ για να καταλάβεις δύο χρόνια έμενα στη γειτονιά και η γιαγιά δίπλα μόνη της μ έλεγε πόοσο πολύ τον προσέχει τον μιικρό μας όταν βγαίνουν έξω και διάφορες λεπτομέριες. Εγώ στο θέμα ειδικά της παιδικής χαράς είχα μεγάλο άγχος με το δρόμο γιατί περνάγανε από κεντρικούς. Τώρα π μετακομίσαμε είμαι πιο ήρεμη. Αλλά το βλέπεις και εσύ, άλλη η χαρά και το παιχνίδι στην παιδική χαρα. Εμενα είναι 52 και είναι πιο ζωντανή κ από εμένα, παίζουν συνέχεια. στην παιδική χαρά πάνε για 2μιση και ώρες.

Γαργαλίτσα τουλάχιστον κάνουν δραστηριότητες πχ διαβασμα παραμυθιών, ζωγραφική, κλπ? Πως περνάνε τόσες ώρες?

Τζο εμείς συνεχίζουμε μέχρι Μάη και ίσως από Μάη ή το αργότερο Σεπτέμβρη παιδικό. Με την κυρία νομίζω πως όπως είπε κ η Γαργαλίτσα η εικόνα που δίνει συνήθως είναι καθοριστική στη συνέντευξη. Εγώ έχω ένα κόλημα. δεν ήθελα να καπνίζει γιατί με ενοχλεί πολύ ο καπνός - δε θα ήθελα πχ ακόμα και στο μπαλκόνι να κάπνιζε όταν κοιμόταν ο μικρός. Τη ρώτησα αν ξέρει πρώτες βοήθειες και της είπα / έδειξα τι κάνουμε αν  - μακριά από εμάς - του καθήσει φαγητό στο λαιμό. Μιλήσαμε φυσικά για ωράριο και κανόνες - βασικά και αυτονόητα πράγματα όπως πχ ότι δεν απλώνουμε χέρι στο παιδι, δεν το φοβίζουμε για να φάει να κοιμηθεί κλπ. ούτε μεσημεράς υπάρχει ούτε δράκος, που θα τον μαζέψει και άλλα πολλά.  

Γενικά είμαι της άπψης όσο πιο σαφής και αναλυτική είσαι τόσο το καλύτερο περι καθηκόντων, άδειας, πληρωμών, και διαπαιδαγώγησης βάσει των δικών σας κανόνων. Για ότι άλλο προκύψει π δεν έχετε συζητήσει καλή τη πίστη τα βρίσκετε όταν προκύπτουν. Δεν έχω κάποια να σου συστήσω - οι κυρίες που ξέρω / είχα συστάσει είναι κλεισμενες το έμαθα πρόσφατα καθώς έψαχνε κ μια φίλη. Καλό είναι να έχεις χρόνο να περάσετε όλοι μαζί ώστε να είναι πιο εύκολη η μετάβαση.  Όταν είχαμε εμείς τη μετάβαση εκ των υστέρων από παιδοψυχολόγο μάθαμε ότι για ενός έτους θέλει 3-4 εβδομάδες προσαρμογή. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με μεγαλύτερα μωράκια. 1η εβδομάδα η κυρία βλέπει απλά τη ζωή του παιδιού, 2η συμμετέχει σε απλές δραστηριότητες όπως πχ παιχνίδια κ αλλα και 3η 4η αναλαμβάνει τα πιο ζόρικα με τελευταίο τον ύπνο. Στη διάρκεια αυτής της περιόδου η εικόνα προς τα έξω / προς το παιδί πρέπει να είναι ότι έχει καλές σχέσει με τη μαμά και είναι φίλη. 

 

Λοιπόν εμεις γενικά είμασττε καλά και έχουμε τα εξής να σας ρωτήσουμε:

Πως τα μαζεύετε τα ζουζούνια σας απο παιδική χαρά. Εμείς και μετά από 3 ώρες να φύγουμε συνήθως καταλήγει με κλάματα και ουρλιαχτά!

Έχετε κάνει εξετάσεις αίματος στα μικρά σας? Εμείς τώρα κάπου μου είχε πει. Είτε στα 2 έτη ή λιγο πιο πριν και μάλλον θα πάω τώρα να μου τις γραψει!

Φιλάκια στις μανούλες, στα μπεμπάκια και στο εμβρυάκι της παρέας


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα, κορίτσια, κι από εμένα!

@gargalitsa, τι καλά έστω που πήραν τα πράγματα το δρόμο τους χωρίς άλλες αντιδικίες, ένα εμπόδιο λιγότερο! Για τις κάμερες πολύ το ακούω, ρε κορίτσια, τι να πω, με ξενίζει λίγο η αλήθεια είναι, αλλά όλα τα ενδεχόμενα τα θεωρώ ανοιχτά. Παιδική πάντως, όπως σου λέει κι η Λίλα, αν έχεις εσύ το κουράγιο μετά τη δουλειά κάτι είναι κι αυτό, αλλιώς πάρε τα μέτρα σου να την πηγαίνει η κοπέλα να δραστηριοποιείται και η μπέμπα και να παίρνει ερεθίσματα.

Κι εγώ όσες κυρίες, μεγάλες δηλαδή, βλέπω που τα φέρνουν στην παιδική και δεν είναι γιαγιάδες (γιατί στην πρωινή παιδική που τον πάμε όλο γιαγιάδες και 2 μεγάλες κυρίες που τα κρατάνε βλέπουμε, καμία μαμά, και έχουμε γνωριστεί με όλες) είναι πραγματικά ορεξάτες και ζωντανές και τα φέρνουν για 2ωρο τουλάχιστον. Και πάλι έχω παρατηρήσει ότι οι γιαγιάδες είναι πιο αμίλητες και βλοσυρές, ρε παιδί μου, ούτε που τους μιλάνε. Θέλω να πω ότι αν σου αρέσει αυτό που κάνεις το κάνεις καλά σε όλες τις ηλικίες. Αλλά να μη γενικεύω.

Λοιπόν, εγώ θα είμαι μαζί με τη νταντά ούτως ή άλλως σε 2 μήνες που θα καθίσω με άδεια και για 1 χρόνο και βάλε θα είμαστε μαζί, οπότε θα την τσεκάρω σε όλα. Αλλά η αρχή με την προσαρμογή θα γίνει λίγο με μένα, λίγο με τη γιαγιά, γενικώς θα λάβω υπόψη τις συμβουλές σου @lila80, να είμαστε μαζί όσο περισσότερο γίνεται και λίγες ώρες μόνο, το πολύ 2ωρα να τους αφήνω μόνους. Η παιδική ευτυχώς είναι στο 1 λεπτό με τα πόδια χωρίς μεγάλους δρόμους. Και μας ξέρουν όλες οι γιαγιάδες, μαμάδες εκεί, οπότε μάτια υπάρχουν παντού. Α, και μια νταντά νεαρή τώρα που θυμάμαι που έφερνε ένα αγοράκι 1,5 έτους και έγινε φίλη μας τελικά ήταν πολύ ζωντανή και χαρούμενη, του κουβαλούσε παιχνίδια, του τραγουδούσε, βοηθούσε να μάθει να ανταλλάζει, γενικώς έμαθα πολλά απ' αυτήν κι εγώ για τον Ορέστη.

Εμάς το θέμα μας είναι να βρούμε κοπέλα που να οδηγεί και δεν μας έχει τύχει ούτε μία ως τώρα! Και το βασικό μας πρόβλημα και ανησυχία θα είναι όταν μετακομίσουμε, όπου θα είμαστε σε μια γειτονιά μακριά από όλα και όλους, που η κοπέλα θα πρέπει να τα πηγαινοφέρνει τα παιδιά και σε κάποιες δραστηριότητες με αμάξι. Αυτό νομίζω θα 'ναι μεγάλο πρόβλημα, παρ' όλο που βρήκα αρκετές αγγελίες γονιών να ψάχνουν αυτό ακριβώς, κάποιον να μετακινεί τα παιδιά στις δραστηριότητες σε αυτές τις περιοχές με αμάξι. Τελοσπάντων, γι' αυτό ψάχνουμε κάποια κοπέλα γύρω στα 30 συν/πλην που να οδηγεί κιόλας, για να την έχουμε και του χρόνου και στα χρόνια που θα έρθουν.

@lila80, δεν ξεκολλάει ο μικρός από την παιδική, ε; Εμείς έχουμε το αντίθετο, στη 1 ώρα περίπου πάει στην έξοδο και κοπανάει για να φύγουμε. Ειδικά αν δεν είμαι εγώ μαζί στην παιδική, μπορεί και στη μισή ώρα. Και σίγουρα θα ήθελα και περισσότερο να καθόμαστε, αλλά αυτός αποφασίζει. Εξετάσεις αίματος κι εμείς στα 2 έτη μας είπε. Τώρα θα πάμε για το εμβόλιο της ιλαράς τη Δευτέρα, το priorix. Εσείς το κάνατε; Και πρέπει να δω και τι έχω κάνει εγώ μικρή και ο άντρας μου γιατί λέει οι γεννημένοι το 70 και το 80 είναι που παίζει ρόλο αν έκαναν την επαναληπτική δόση ή γενικώς αν έχουν αντισώματα. Και μάλλον πρέπει να κάνουμε το τεστ αντισωμάτων.


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ζω όμορφες στιγμές. Τα μαζεύει για να φύγει. Μου ξάφρισε δικά μου πράγματα. Άνοιξα την ντουλάπα με τα σεντόνια πετσέτες κ δεν έμεινε τίποτα. Δικά μου από πριν το γάμο εννοώ. Τα cd τα "τακτοποίησε" από χθες. Τα μαζεύει όταν πάω βόλτα το παιδί και τα μεταφέρει σπίτι του, έτσι δε βλέπω τίποτα. Όταν θύμωσα κ του είπα ότι δε θα προικίσω εγώ αυτόν κ την γκόμενα κ να τα φέρει όλα πίσω να δω τι πήρε, μου είπε να μη μιλάω γιατί θα γίνει της που... κ ότι είμαι τρελή. Θα κάνω καταγγελία για κλοπή αν δεν τα φέρει πίσω. Τι άλλο πήρε από το σπίτι; Σφουγγαράκια για καθάρισμα, βιτέξ, απορρυπαντικά, το φαράσι. Αύριο, του λέω, πώς θα σκουπίσω χωρίς φαράσι που το πήρες κι αυτό; Λαδόκολα, αλουμινόχαρτο. Αύριο θα πάει κ στο ντουλάπι με μακαρόνια ρύζι. Τις κατσαρόλες που του μαγειρεύω τόσα χρόνια. Ε ήταν δώρο της ξαδέρφης του στο γάμο! Το φίλτρο του νερού, τον θερμοπομπό που βάζουμε στο μωρό, το καθισματάκι αυτοκινήτου. Συν τα μισά βαριά έπιπλα, όποια ήθελε αυτός: αφήνει την τραπεζαρία σε εμάς κ παίρνει τις καρέκλες!! Για όλα όσα αποκτήσαμε μετά, δε με νοιάζει. Αλλά κ τα δικά μου πράγματα από πριν το γάμο;;; Ο ορισμός της ξεφτίλας. 

Τι να σχολιάσω για αυτά που λέτε! Εδώ εμείς είμαστε από άλλο ανέκδοτο. Κ η μέρα της αναχώρησης δε φτάνει, μάλλον το επόμενο σ.κ. λέει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσάκια!

Έχω ησυχάσει εδώ και μια βδομάδα που έφυγε. Διάβασα την τελευταία μου ανάρτηση και ταράχτηκα. Ευτυχώς αυτά ανήκουν στο παρελθόν. 

Τι κάνετε εσείς και τα μικρούλια, εντός και εκτός κοιλίτσας; Λίλα, Τζο και τα υπόλοιπα βεβαίως κορίτσια που ίσως εμφανιστούν ξανα. 

Εμείς φτάσαμε τα 11 κιλά και 84 πόντους. Σε 1 μήνα θα κάνουμε το επαναληπτικό της ιλαράς, έχουμε μπει σε σειρά προτεραιότητας στο φαρμακείο, είναι σε έλλειψη το εμβόλιο. Το σ.κ. θα ψάξω στο πατρικό μου το δικό μου βιβλιάριο να δω αν τα είχα κάνει. Εσείς και τα μικρά το κάνατε το εμβόλιο;

Της τρέχει η μύτη 2 βδομάδες τώρα αλλά ευτυχώς χωρίς πυρετό. Βήχει και στον ύπνο της, έτσι από χθες καθιέρωσα ολονύχτιο θερμοπομπό στο δωμάτιό της στο πολύ σιγανό να πιάνει 19 βαθμούς ο χώρος.

Από παιχνίδια της αρέσουν πολύ τα τουβλάκια, playmobil, παζλ, ζωγραφική, αυτοκόλλητα. Από βιβλία, δε θέλει πια όσα έχουν μόνο εικόνες, έτσι εισάγουμε δειλά δειλά και όσα έχουν λεπτή σελίδα. Ο πληθυντικός αφορά μαμά, νταντά, γιαγιά.

Την αλλάζουμε & ντύνουμε ακόμα πάνω στην αλλαξιέρα αλλά κάνει τα πάντα για να πέσει. Γίνεται μάχη για να τη βάζω κ ξαναβάζω στη σωστή θέση. Το κρεβάτι δε με βολεύει λόγω μέσης αλλά εκεί θα καταφύγω αναγκαστικά. Ευτυχώς δεν έμεινε πολύς καιρός για να αλλάζουμε ακόμα!! Σε 6-7 μήνες θα αρχίσουμε προσπάθειες να κόψουμε την πάνα. Ήδη λέει κακά πριν τα κάνει. Θα της πάρω γιογιό για εξοικείωση από τώρα. Έχετε σταμπάρει κανένα καλό;

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά κοριτσάκια!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, κορίτσια μου, σόρρυ που χάθηκα αλλά όλο διάφορα προκύπτουν και δεν μπορούσα να γράψω αναλυτικά. Γαργαλίτσα μου, χαίρομαι που βρήκατε την ηρεμία σας μετά από όλο αυτό.

Στην αλλαξιέρα τον αλλάζουμε κι εμείς, του έχω βάλει ένα μαξιλαράκι να μην είναι τελείως ξάπλα και κάθεται μια χαρά, σε αυτό δεν μπορώ να πω, αυτή η ψηλή αλλαξιέρα έχει σώσει τη μέση μου. Και απορώ πώς κάθεται ακόμα σε καρότσια, καρεκλάκια, αλλαξιέρες ο τύπος μου!

Ιλαρά κάναμε την πρώτη δόση 20 μηνών και ακολουθεί σε 3 μήνες η δεύτερη δόση. Γαργαλίτσα, εμείς κάναμε τεστ αντισωμάτων με τον σύζυγο στο μικροβιολογικό και έχουμε κι οι δυο αντισώματα. Εμένα το βιβλιάριό μου δεν έγραφε αν την έκανα τη 2η δόση, αν και μάλλον δεν το είχαν σημειώσει, γιατί το 1995-2000 που πρέπει να την είχα κάνει τις έκαναν γενικά τις δόσεις κανονικά.

Γιογιό ένα πολύ απλό έχουμε για να κάθεται και να βάζει και τους ταράνδους-κουκλάκια να κάθονται, παίζει ακόμα αν κι εμάς μας τα λέει τα κακά και τα τσίσα και κρύβεται πίσω από τον καναπέ. Τον θεωρώ μικρό ακόμα και τον αφήνω, αν και του είπα ότι όποτε θέλει μπορεί να καθίσει στο γιογιό να τα κάνει. Πιο πολύ το πήραμε γιατί το είδε σε ένα βιβλίο του και του έκανε εντύπωση πώς κάνει τσίσα το κορίτσι και πώς το αγόρι

Εμείς πια συνεννοούμαστε με προτάσεις και μας έχει λύσει τα χέρια σε πολλά, π.χ. στο μπάνιο μας λέει είναι κρύο είναι ζεστό, μας λέει τι θέλει και γενικώς είναι ήρεμος σε όλα τα επίπεδα πια, κοιμόμαστε και μαζί στο σπίτι μας και μας έχει βοηθήσει όλους να κοιμόμαστε ήρεμοι. Εκείνο το καλοκαίρι στο εξοχικό μας είχε φέρει τα πάνω κάτω με τα διαφορετικά δωμάτια

Και το δεύτερο το μπουμπουκάκι μας στην κοιλίτσα μεγαλώνει και στον υπέρηχο φαίνεται σωστό αγοράκι, κλωτσάει και κουνιέται όλη μέρα, πιο πολύ από τον μεγάλο μου διαπιστώνω


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Τζο μου, εγκυούλα, πολύ χαίρομαι που το μικρούλι μεγαλώνει και ζωηρεύει στην κοιλίτσα ενώ ο μεγάλος ηρέμησε! Έτσι θα έχεις ηρεμήσει κι εσύ και θα πορευτείς πιο ήσυχα στο μαιευτήριο και στη μετέπειτα ζωή με 2 πλέον μπομπιράκια! Αν και παίζει μεγάλο ρόλο η συμπαράσταση που έχεις από τον αντρούλη σου ο οποίος από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ υποστηρικτικός και πάντα δίπλα σου! 

Το αντίθετο από τον μπαμπά μας δηλαδή. Εγώ προσπαθώ να βρω τα πατήματά μου. Μου κάνει εντύπωση που αν και πολύ μακριά από το πατρικό μου, μόνη με 1 μωρό, με μόνη βοήθεια την νταντά, είμαι πολύ καλά! Αν διαβάζουν στο άσχετο κοπέλες που έχουν τα προβλήματα που είχα, τους δίνω ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα! Εντάξει, τα οικονομικά μου είναι πιο δύσκολα τώρα, αλλά παλεύεται κι αυτό. Βγαίνει από μέσα μου ανακούφιση και χαρά και αυτά δεν ανταλλάσσονται με χρήματα. 

Τζο μου έχω δει σε φωτο και τα γιογιό βαλιτσάκι που τα παίρνεις όπου πας. Χρήσιμο γιατί εγώ σιχαίνομαι πολύ και δε θα έβαζα ποτέ το παιδί σε τουαλέτα έξω ούτε με προστατευτικά λεκάνης!

Τα εμβόλιά μου ξέχασα να τα ψάξω. Έχει κρούσματα ακόμα; Δε βλέπω και ειδήσεις...

Τι καλή ιδέα το μαξιλαράκι στην αλλαξιέρα! Θα βάλω κι εγώ. Σωτήρια για τη μέση, ναι! Ευτυχώς για μένα αλλά δυστυχώς για τη μικρη, δεν παλεύουμε πια για να μείνει πάνω στην αλλαξιέρα: σε μια μάχη μας χτύπησε το κεφάλι της στα πλακάκια και έκτοτε δεν κουνάει ούτε το δαχτυλάκι της εκεί πάνω! Όμως η καημένη κλαίει συνέχεια, λέει "μπουμ" και "φοβάσαι" και με έχει πάρει με κακό μάτι γιατί με θεωρεί υπαίτια. Ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα και ανώδυνα.

Βρήκες νταντά; Εγώ τις τελευταίες μέρες προβληματίζομαι. Είχε έρθει η μαμά μου κάποιες μέρες και την έφερνα πάλι την κοπέλα, αλλά πιο λίγες ώρες. Όμως τώρα είναι αναγκαστικά πολλές οι ώρες που έρχεται όσο είμαι δουλειά + κάποιες ώρες έξτρα έτσι ο μήνας της έρχεται όσο συμφωνήσαμε από την αρχή. Αφού λοιπόν ξανάρχισε φουλ ωράριο, μου ζήτησε να της πληρώσω ολόκληρες και τις μέρες που ερχόταν λιγότερο χρόνο! Δηλαδή τότε ερχόταν καλά καλά 4ωρο αλλά τώρα το θέλει πληρωμένο 8ωρο! Φυσικά αρνήθηκα, αφού δε ζημιώνεται, το ποσό της δε μειώθηκε! Επίσης ανακοίνωσε πως 1 φορά το μήνα θα πηγαίνει να ρωτάει στο δημοτικό για το παιδί της κ δε θα έρχεται...Όλα αυτά τα εξέφρασε τώρα που έφυγε ο μπαμπάς και βλέπει ότι είμαι μόνη και την έχω απόλυτη ανάγκη. Σκέφτομαι μήπως ψάξω για άλλη...

Ωχ πολλά έγραψα......

Φιλιάαααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...