Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Πρώτη φορά μανούλες...σας περιμένω!!


Recommended Posts

XΡΙΣΤΙΝΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ!ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΟΠΕΙ !

ΣΑΝΤΥ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ!ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΙΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ;

Καλησπέρα κοριτσάκια! Θήλαστρο έχω πάρει ένα ηλεκτροκίνητο της Medela πολύ καλο μου φαίνεται, δε με δυσκολεύει καθόλου και τραβάει γρήγορα το γεύμα του μικρού, απλά θα ήθελα να είχαμε με το γιό μου αυτή την επαφή με το στήθος:(:(:( Διαμορφωτές δε βρήκα, θα μείνω εδώ στους δικούς μου μέχρι τις είκοσι μέρες, οπότε πρέπει να περιμένω να πάω Θεσσαλονίκη:( Το καλό είναι ότι απο χτές τ΄αγοράκι μου πίνει αποκλειστικά γαλατάκι της μανούλας:tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κορίτσια! σας γράφω στα γρήγορα μην ξυπνήσει, εδώ και 2-3 μέρες φαινεται πως μαλλον το γαλα μου δεν του φτανει, με αποτελεσμα τη μιση μερα να τον εχω γαντζωμενο πάνω στο στηθος μου! χθες το βραδυ τελικα του εδωσα μπιμπερο, δεν μπορω να τον εχω και πεινασμενο! το απογευμα θα παρω τη γιατρο τηλ, αφου τον ζυγίσω για να μου δωσει οδηγιες. Τι άλλο να κάνω? πίνω παρα πολύ νερό, τρώω σούπες κάθε μέρα, πίνω μπύρα, τρώω κρέμες...Φαίνεται πως δεν μπορει να κατέβει περισσότερο, τουλάχιστον προς το παρόν:confused:

Εσεις? ολα καλά?

πάλι ξύπνησε και φωνάζει...πάω :|

χριστινακι μου..αυτο που περιγραφεις ειναι ο μαραθωνιος θηλασμος... το μωρο προσπαθει να προσαρμοσει την παραγωγη σου στις αναγκες του ... επισης δειχνει οτι σε εχει αναγκη περισσοτερο... εγω εχω κανει με το μωρο στο στηθος μεχρι και 8 ωρες... θα προτεινα να μην δωσεις μπουκαλι..το γαλα δεν μειωνεται ετσι απλα... ασε το μωρο οσο θελει και σε 2 με 3 μερες δεν θα ξερεις τι να το κανεις το περισσευμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια! Θήλαστρο έχω πάρει ένα ηλεκτροκίνητο της Medela πολύ καλο μου φαίνεται, δε με δυσκολεύει καθόλου και τραβάει γρήγορα το γεύμα του μικρού, απλά θα ήθελα να είχαμε με το γιό μου αυτή την επαφή με το στήθος:(:(:( Διαμορφωτές δε βρήκα, θα μείνω εδώ στους δικούς μου μέχρι τις είκοσι μέρες, οπότε πρέπει να περιμένω να πάω Θεσσαλονίκη:( Το καλό είναι ότι απο χτές τ΄αγοράκι μου πίνει αποκλειστικά γαλατάκι της μανούλας:tongue::tongue::tongue:

σαντυ μου μπορει το μωρο να επαθε συγχιση θηλων και γι'αυτο να μην πιανει το στηθος....μιλα με καποια μαια ή με καποια συμβουλο θηλασμου για να σου δωσει καποια λυση...

Link to comment
Share on other sites

σαντυ μου μπορει το μωρο να επαθε συγχιση θηλων και γι'αυτο να μην πιανει το στηθος....μιλα με καποια μαια ή με καποια συμβουλο θηλασμου για να σου δωσει καποια λυση...

Αχ τζο μου ο μικρουλης μου προσπαθει να πιασει το στηθος αλλα η θηλη μου ειναι επιπεδη και ο καημενος τη πιανει ρουφαει λιγο και του γλυστραει και μετα τα παιρνει και πλανταζει στο κλαμα και μαζι και γω......

Link to comment
Share on other sites

Ροξανα τον βάζω στο στήθος πάντα , αφού του αρέσει . Χθες το βράδυ τον έβαλα και μετα το μπουκάλι , θηλασε αρκετή ώρα και έτσι κοιμήθηκε .

Τζο-τζο τον είχα 3 μέρες κολλημένο πάνω μου να θηλαζει , αλλα δεν μπορώ να τον αφήνω και νηστικο το βράδυ . Έχει πάρει πολυ λίγο βάρος , γιαυτο ανησυχώ . Μόνο στο βραδυνο του δίνω συμπλήρωμα . Ελπίζω να συνεχίσω να έχω γάλα τουλάχιστον 1-2 μήνες ακόμη :(

Σαντυ και το δικό μου φαρμακείο εδώ δεν τους είχε, αλλα τους παρήγγειλε και μου τους έφερε . Ίσως αν απευθυνθείτε σε κανένα μεγάλο φαρμακείο , κεντρικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τζο μου ο μικρουλης μου προσπαθει να πιασει το στηθος αλλα η θηλη μου ειναι επιπεδη και ο καημενος τη πιανει ρουφαει λιγο και του γλυστραει και μετα τα παιρνει και πλανταζει στο κλαμα και μαζι και γω......

αυτο που περιγραφεις ειναι η συγχηση των θηλων... ο τροπος που τρωει απο το μπιμπερο ειναι τελειως διαφορετικος απο εκεινον του στηθους.. το μπιμπερο τρεχει γαλα εχω το στηθος οχι..κλαιει γιατι εχει "καλομαθει".Προσπαθησε να τον βαζεις στο στηθος αρκετη ωρα πριν πεινασει... γιατι αν σου πεινασει θα τσατιστει... και μην κλαις...

Τζο-τζο τον είχα 3 μέρες κολλημένο πάνω μου να θηλαζει , αλλα δεν μπορώ να τον αφήνω και νηστικο το βράδυ . Έχει πάρει πολυ λίγο βάρος , γιαυτο ανησυχώ .

μπορει να χρειαζεται και 5 και 6 μερες... το γαλα χρειαζεται 40 με 50 μερες για να εγκατασταθει και σε αυτο το χρονικο διαστημα καλο ειναι να μην παρει μπουκαλι ... ποσο βαρος πειρε? ποιος σου ειπε οτι ειναι λιγο??

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι στις πρωτομανουλες...

βλεπω οτι τις τελευταιες μερες το προβλημα σας ειναι ο θηλασμος..και το καταλαβαινω γιατι ειναι επιθυμια των περισσοτερων να θηλασουν το μωρο τους!

δεν ειμαι ειδικη.. αλλα θα ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου με τον θηλασμο..γιατι 6μισι μηνες τωρα παλευω να διατηρησω την γαλουχια..και εχω θυμωσει παρα πολύ με ολους εκεινους που θα επρεπε να ξερουν αλλα δεν ξερουν…ή δεν θελουν να μας πουν..

ξεκιναμε απο τις μαιες οι οποιες ειναι ανικανες να βοηθησουν μια μαμα να κανει το αυτονοητο..να ταισει το παιδι της!

Συνεχιζουμε με τους παιδιατρος και την ευκολια με την οποια δινουν βιομηχανοποιημενα παρασκευασματα στα παιδια…(γιατι μια σκονη δεν γινεται να είναι γαλα..)

σιγουρα υπαρχει πιθανοτητα να μην επαρκει το γαλα της μαμας..πολυ σπανιο μεν…αλλα πιθανο.. οσο για τα ανατομικα προβληματα του στηθους ..τι να πω…ξερω μαμαδες με εισερχουσες θηλες που θηλασαν με επιτυχια..

Αυτό που θελω να πω είναι : ζητηστε βοηθεια για τον θηλασμο... βρειτε πιστοποιημενους συμβουλους να σας βοηθησουν… μην αφηνετε στην τυχη του το θεμα του θηλασμου…είναι δικαίωμα της καθε μαμας να θηλασει το παιδι της…..

Εγω αντιμετωπισα απειρα προβληματα…από πληγωμενες (ανυπαρκτες) θηλες… δυσκολια στην εγκατασταση του γαλατος…ένα τεραστιο μωρο (γεννηθηκε 4 κιλα) ένα μωρο που ζητουσε να φαει κάθε 2 ωρες ..ενα μωρο κολλημενο πανω μου για 24 ωρες το 24ωρο... περασα 3 μαστίτιδες (χωρις αντιβιωση) και ένα σωρο άλλες δυσκολιες….για να μην αναφερω το συγγενολοι και παιδιατρους να μου λενε να δωσω ξενο γαλα… και να μην αναφερθω και στην επιλοχειο καταθληψη την οποια περασα μονη μου (το μονο για το οποιο μετανιωνω..)

Παρολα αυτά και μεχρι σημερα που η μπεμπαρα εχει φτασει τα 9 κιλα… και 70εκ υψος καταφερνω να συντηρω αποκλειστικο θηλασμο (δουλευοντας ταυτοχρονα)

Τιποτα από τα παραπανω δεν θα ειχε γινει αν δεν ειχα την συμβουλο μου να με υποστηρηξει…

ψαξτε και ενημερωθειτε για τον θηλασμο…

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μια αλλη πρωτομανουλα!!!η κορουλα μου ειναι 2 μηνων τωρα και οσο μεγαλωνει μου περνει τα μυαλα!!!

γεια σου!!!!!!!

να σου ζησει!!!!!!!!!!!!

για πες! πως ηταν η εμπειρια σου απο τη γεννα? πως ειστε τωρα?? για δωσε μια μινι αναφορα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!!!!!!!

να σου ζησει!!!!!!!!!!!!

για πες! πως ηταν η εμπειρια σου απο τη γεννα? πως ειστε τωρα?? για δωσε μια μινι αναφορα!!!!!!

σ'ευχαριστω πολυ jo-jo.γεννησα με καισαρικη και ολα πηγαν super!!!!ανναρωσα πολυ γρηγορα αλλα δεν τα καταφερα και πολυ με τον θηλασμο.αντλουσα αποκλειστηκα με αποτελεσμα να μειωθει το γαλα μου τελειως.ομως μεγαλωνουμε πολυ καλα(ευτυχως).εδω και 20 μερες κιολας κοιμομαστε και τα βραδια χωρις να ξυπναμε.γενικως ειναι ενα καλο κοριτσακι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σ'ευχαριστω πολυ jo-jo.γεννησα με καισαρικη και ολα πηγαν super!!!!ανναρωσα πολυ γρηγορα αλλα δεν τα καταφερα και πολυ με τον θηλασμο.αντλουσα αποκλειστηκα με αποτελεσμα να μειωθει το γαλα μου τελειως.ομως μεγαλωνουμε πολυ καλα(ευτυχως).εδω και 20 μερες κιολας κοιμομαστε και τα βραδια χωρις να ξυπναμε.γενικως ειναι ενα καλο κοριτσακι!!!!

και εγω με καισαρικη γεννησα!!

οσο για το θηλασμο..τι να πω... υπαρχει και ο επαναγαλακτισμος παντα! χαχαχα

θα φαινομαι σαν καμια πορωμενη με το θεμα του θηλασμου...αλλα αυτο που συμαβαινει ειναι οτι εχω εξαγριωθει με τις μαιες και τους λοιπους εμπλεκομενους με το θεμα...

τεσπα!

αχ και η δικια μου ετσι ηταν νεογεννητο! κοιμοταν κανονικοτατα το βραδυ!εσυ γιατι καισαρικη??

Link to comment
Share on other sites

Jo-Jo η Μαια μου είναι πολυ υπέρ του θηλασμου κ με έχει βοηθήσει πολυ σ΄αυτο το θέμα . Και οι μαιες στο Ιασω με βοήθησαν επίσης . Η Παιδιατρος δεν μου πρότεινε κανένα γάλα, οπότε ξέρω ότι δεν προωθεί κάποιο προϊόν . Και δεν μπορώ να περιμένω 40-50 μέρες και το παιδάκι να μείνει μισό ! 3300 γεννήθηκε , 3050 βγήκε απο το μαιευτήριο κ τώρα είναι 3190. Μπράβο σου που καταφερες κ το θηλαζες για 6+ μήνες . Απλώς πιστεύω κάθε περίπτωση είναι δυαφορετικη . Τουλάχιστον τώρα , το πρωί είναι γεμάτο το στήθος μου 1 πριν δεν προλαβαινε να γεμίσει

Link to comment
Share on other sites

Jo-Jo η Μαια μου είναι πολυ υπέρ του θηλασμου κ με έχει βοηθήσει πολυ σ΄αυτο το θέμα . Και οι μαιες στο Ιασω με βοήθησαν επίσης . Η Παιδιατρος δεν μου πρότεινε κανένα γάλα, οπότε ξέρω ότι δεν προωθεί κάποιο προϊόν . Και δεν μπορώ να περιμένω 40-50 μέρες και το παιδάκι να μείνει μισό ! 3300 γεννήθηκε , 3050 βγήκε απο το μαιευτήριο κ τώρα είναι 3190. Μπράβο σου που καταφερες κ το θηλαζες για 6+ μήνες . Απλώς πιστεύω κάθε περίπτωση είναι δυαφορετικη . Τουλάχιστον τώρα , το πρωί είναι γεμάτο το στήθος μου 1 πριν δεν προλαβαινε να γεμίσει

kxristina μου δν εγραψα οσα εγραψα για να ακουσω καποιο μπραβο! εχω πολυ κακη εμπειρια απο παιδιατρους και μαιες και ισως κακως..αλλα ενιωσα την αναγκη να το μοιραστω...

ελπιζω να πανε οολαααα καλα και να θηλασεις το μικρακι σου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω με καισαρικη γεννησα!!

οσο για το θηλασμο..τι να πω... υπαρχει και ο επαναγαλακτισμος παντα! χαχαχα

θα φαινομαι σαν καμια πορωμενη με το θεμα του θηλασμου...αλλα αυτο που συμαβαινει ειναι οτι εχω εξαγριωθει με τις μαιες και τους λοιπους εμπλεκομενους με το θεμα...

τεσπα!

αχ και η δικια μου ετσι ηταν νεογεννητο! κοιμοταν κανονικοτατα το βραδυ!εσυ γιατι καισαρικη??

εκανα καισαρικη γιατι το κεφαλι της μπεμπουλας ηταν μεγαλο για το σωμα μου και θα ταλαιποριοταν και η μπεμπα μου και εγω.!!!Χριστινα μου σ'ευχαριστω πολυ.οσο για τον θηλασμο πιστευω οτι τωρα που σταματησα δεν εχω το κουραγιο να κανω επαναγαλακτισμος.και εγω αν ειχα απο την αρχη καλη ενημερωση και υποστηριξη απο τις μαιες πιστευω οτι τωρα θα θηλαζα αποκλειστηκα.καμια θεληση δεν ειδα.αντιθετα μου ειπαν δυο λογια και ουτε καν προσφερθηκαν να μου δειξουν στην πραξη.οτι εκανα απο μονη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...