Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια !!! Καλό Πάσχα εύχομαι κ καλή ανάσταση !! Να ναι γερά τα μωράκια μας πανω απο ολα κ εμεις να τα καμαρώνουμε!! Πως τα πάτε με το βραδυνο ξυπνημα ;; Ποσες φορες ξυπνάνε για φαγητό ;; Έμενα γενικα δεν το εχει με τον υπνο !! Ειναι του ξύπνιου παιδι !!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά, κοριτσάκια! :D

Ελπίζω να είστε όλες καλά και να έχετε βρει -σε πρώτη φάση τουλάχιστον- τους ρυθμούς σας!

Εμείς είμαστε καλά. Η μπεμπούκα μας μεγαλώνει κι έχει κάνει κι αυτή σαν την αδερφή της στην αντίστοιχη ηλικία, μπουτάκια και προγούλι τόσο, που λαιμός δε φαίνεται :tongue:! Έχει κι αυτά τα μαλλάκια τα μονίμως όρθια μαύρα κι είναι τόσο αστεία!

Η παλινδρόμηση φυσικά επιμένει και κάνουμε ό,τι μπορούμε, ώστε να την ταλαιπωρεί όσο το δυνατόν λιγότερο.

Πως τα πάτε με το βραδυνο ξυπνημα ;; Ποσες φορες ξυπνάνε για φαγητό ;; Έμενα γενικα δεν το εχει με τον υπνο !! Ειναι του ξύπνιου παιδι !!

Γιούλη, εμένα προχθές και χθες πρώτη φορά έκανε ένα βραδινό ξύπνημα, γύρω στις 4-4:30, ενώ είχε φάει 22:30 το προηγούμενο βράδυ και μετά ξάνα 7-8 το πρωί. Το προηγούμενο διάστημα το γεύμα των 7-8 περίπου ήταν το τρίτο που έκανε μετά τις 12 το βράδυ. Αν κατάλαβες, έτσι όπως τα έγραψα :mrgreen:!

Με το αγελαδινό τι έγινε τελικά; Τα πήρατε τα αποτελέσματα;

Φιλιά σε όλες! :D


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες, τι κάνετε; Τι κάνουν τα μωράκια σας; Εμεις μια χαρά, μεγαλώνουμε, τώρα με τον καλό καιρό έχουμε αρχίσει και ξεπορτίζουμε κιόλας! 2 μηνών κάναμε το πρώτο εμβόλιο, ουφ δεν τα μπορώ καθόλου, έκλαιγε το καλό μου το νινί! Εχει φτάσει 6 κιλάκια και ειναι μια αφρατούλα ομορφιά!! Χα χα ! Εχει αρχίσει και γελάει όταν της μιλάς και βγάζει και κουβεντούλες, είναι μια μικρή κουτσομπόλα! Με τα αδερφάκια της κάνει πολλές χαρούλες και χαίρομαι κι εγώ πολύ! Το βράδυ κοιμόμαστε σερι... συνήθως από τις 9 το βράδυ ως τις 7 το πρωί. Είναι μια γλύκα η καλή μου, πολύ εύκολο παιδάκι! Πείτε κι εσείς τα νέα σας, τι κάνουν τα μωράκια σας;


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες, τι κάνετε; Τι κάνουν τα μωράκια σας; Εμεις μια χαρά, μεγαλώνουμε, τώρα με τον καλό καιρό έχουμε αρχίσει και ξεπορτίζουμε κιόλας! 2 μηνών κάναμε το πρώτο εμβόλιο, ουφ δεν τα μπορώ καθόλου, έκλαιγε το καλό μου το νινί! Εχει φτάσει 6 κιλάκια και ειναι μια αφρατούλα ομορφιά!! Χα χα ! Εχει αρχίσει και γελάει όταν της μιλάς και βγάζει και κουβεντούλες, είναι μια μικρή κουτσομπόλα! Με τα αδερφάκια της κάνει πολλές χαρούλες και χαίρομαι κι εγώ πολύ! Το βράδυ κοιμόμαστε σερι... συνήθως από τις 9 το βράδυ ως τις 7 το πρωί. Είναι μια γλύκα η καλή μου, πολύ εύκολο παιδάκι! Πείτε κι εσείς τα νέα σας, τι κάνουν τα μωράκια σας;

Γεία σας κορίτσια !!! Εμεις Δευτέρα θα κάνουμε τη δευτερο μας εμβόλιο !! Χαμογελάμε βγάζουμε πολλές κραυγούλες κ ευτυχώς σιγα σιγα περνάνε κ οι κολικοί. Τελικά με το γαλα Κικη πίνουμε το αντιαλλεργικο Novalac allernova κ αρχες ιουνιου θα κάνουμε πρόκληση αλλεργίας με το δικο μου γαλα , αν το δεχτεί κ δεν αρχίσει τους εμετούς θα του δωςω όσο εχω μαζεμένο στην κατάψυξη .filiopi 9-7????? αααα θελω κ εγω ! Πως το καταφέρνεις ;; Τι μαγικά κανεις !ποτε δίνεις τελευταίο γαλα ; Ξενο δίνεις ; Φιλιά σε όλες σας !!!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κανετε εσείς και τα μωρακια σας; Ερήμωσε το καφέ μας...

Εγω δεν ειχα καθόλου χρόνο, μιας και το πρωτο τρίμηνο ηταν αρκετά δύσκολο. Ακομη και τώρα, πιέζομαι πας πολυ.

Το μωράκι μας εχει αλλεργια στο αγελαδινο, και στην αρχή είχαμε ενα μόνιμο συγκαμα και άπειρες βλεννες στα κακα. Ετςι, εγω εχω κόψει ολα τα γαλακτοκομικά (οοοολα ομως ακομη και τα κρυφά) και δίνω και υποαλλεργικο γαλα ( το παλεύω με το θηλασμο αλλα δίνω μια δυο φόρες μέσα στην ημερα και ξενο). Μεχρι και σημερα, το μωρο ηταν οοοοολη μερα στο στηθος (χωρις υπερβολή) και εγω καθισμένη σε ενα καναπέ, οπου η θέση εκανε γουβα! Λεω σιγα σιγα να αρχισω να δίνω περισσότερο ξενο γιατι δεν αντέχω καθόλου. Το βράδυ κανει έναν ύπνο απο τις εννιά μεχρι τη μια, και μετα μπορει να ξυπνάει και ανα μια ωρα....πολυ ταλαιπωρια σας λεω. Εχω χάσει τελείως και το μεγαλο μου το παιδάκι, δυο μήνες πήγαινε απο το πρωι στις γιαγιάδες του, μετα το πασχα ξεκίκησε παλι παιδικο. Ειμαι ενα ζομπι...εχω να κοιμηθώ ενα βράδυ ολόκληρο πολλούς μήνες. Εχουμε ομως φτάσει τα έξι κιλα, απο τα 2.800 που φτάσαμε, και τους 61 πόντους! Πάμε πολυ καλα απο αυτής της άποψης! Αλλα ρε κορίτσια, ειναι αχόρταγος! Θέλει όλη την ωρα στηθος! Τι ειναι και αυτο το πράγμα...αφήστε που δεν κοιμάται με τίποτε άλλο εκτος απο στηθος. Εχω πηξει θελω να βγω ενα βράδυ με τον άνδρα μου έξω, να χαρώ και το άλλο μου παιδάκι που τόσο εχω παραμελησει.

Αυτα! Ελπίζω να μην σας μαύρισα!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σας κορίτσια !!! Εμεις Δευτέρα θα κάνουμε τη δευτερο μας εμβόλιο !! Χαμογελάμε βγάζουμε πολλές κραυγούλες κ ευτυχώς σιγα σιγα περνάνε κ οι κολικοί. Τελικά με το γαλα Κικη πίνουμε το αντιαλλεργικο Novalac allernova κ αρχες ιουνιου θα κάνουμε πρόκληση αλλεργίας με το δικο μου γαλα , αν το δεχτεί κ δεν αρχίσει τους εμετούς θα του δωςω όσο εχω μαζεμένο στην κατάψυξη .filiopi 9-7????? αααα θελω κ εγω ! Πως το καταφέρνεις ;; Τι μαγικά κανεις !ποτε δίνεις τελευταίο γαλα ; Ξενο δίνεις ; Φιλιά σε όλες σας !!!

Γιουλη εχετε και εσείς αλλεργια ε; Εμεις δίνουμε το almiron pepti . Και επιςης θα κανουμε και εμεις πρόκληση σε κανένα μηνα...παντως λιγο παγωτό που έφαγα (δυο κουταλιές φαντάσου ) την επόμενη μερα είδα βλεννες στα κακα....


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, βρε Ζαχαρούλα, ήρωας! Κι είναι και το μεγάλο σου το παιδάκι πολύ μικρούλι κι αυτό, μωρέ! Σε καταλαβαίνω, η κλεισούρα και το να μη μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο μέσα στην ημέρα, δεν παλεύεται! Και η ολική αποχή, επίσης, είναι μανίκι. Το ξέρω γιατί κάνω κι εγώ λόγω της παλινδρόμισης :?.

Έχεις δοκιμάσει να το ταΐζεις όρθια σε μάρσιπο, ώστε να έχεις ελεύθερα τα χέρια σου και να μπορέις να κάνεις κάτι στο σπίτι ή με το μεγάλο; Δε λέω ότι είναι εύκολο, αλλά αν το μάθουν βοηθάει.Εμένα πίνει έτσι, όταν ξυπνάει την ώρα που θέλω να ετοιμάσω τη μεγάλη για το σχολείο, ώστε να μπορώ να "εξυπηρετήσω" και τις δυο τους.

Φυσικά και το περισσότερο ξένο, που λες, την ίδια δουλειά κάνει. Κάνε ό,τι είναι καλύτερο για όλη την οικογένειά σας :-)!

Εγώ την παίρνω και βγαίνουμε. Ταίζω όπου να 'ναι. Δεν μπορώ, ρε κορίτσια, να μένω μέσα. Στη μεγάλη μου είχε στοιχίσει πολύ. Είπα τώρα δε θα το φοβηθώ και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Είμαι πολύ πιο ήρεμη και χαρούμενη απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου στην αντίστοιχη ηλικία της μεγάλης μου.

Εμείς πρώτο εμβόλιο έχουμε την άλλη βδομάδα αλλά την πήγα και την προγούμενη βδομάδα να της πάρει αίμα γιατί μας έστειλαν επιστολή απ' το Ινστιτούτο υγείας του παιδιού να στείλουμε αίμα γιατί αυτό που τους έστειλαν από το μαιευτήριο δεν έφτασε για να κάνουν τις εξετάσεις για όλα τα ενδογενή νοσήματα για τα οποία εξετάζονται όλα τα νεογνά! Έλεος δηλαδή!

Φιλιά σε όλες!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Εγώ μόλις έστειλα και τον μικρό σχολέιο και μιας και κοιμάται η μπουμπού είπα να δω τα νέα σας!

Πολυ δύσκολο πρέπει να είναι βρε κορίτσια η αλλεργία στα μικράκια, ταλαιπωρούνται κι αυτά τα καημένα και οι μαμάδες! Εγώ θυμάμαι που δεν έτρωγα στα προηγούμενα πολλα όσπρια και λαχανικά για τους κολικούς και μου φαινόταν δύσκολο! Φαντάζομαι να πρέπει να αποφεύγεις τα γαλακτοκομικά!

Εμείς καλα τα πάμε με το γαλατάκι σκόνη αποκλειστικά μεγαλώνουμε, της δίνω το frezylac, καλό μου φαίνεται, το εχει συνηθίσει κιόλας και τις αδειάζει τις μπουκάλες! Χά Χά Χά !!!! Επίσης κρατήσαμε τον βραδινό ύπνο, ελπίζω έτσι να συνεχίσει και να μην το αλλάξει μεγαλώνοντας. Νομίζω ότι είναι πιο βαρύ το ξένο γάλα, γι αυτό και κοιμάται τόσο πολυ. Είναι και ήσυχο παιδάκι πάντως... Δεν ξέρω αλλά με βολεύει μια χαρά, έχω και χρόνο να ξεκουράζομαι τουλάχιστον το βράδυ!

Εχει αρχίσει να γελάει με φωνή και αναγνωρίζει τα αδερφάκια της και τους γελάει, επίσης άρχισε να ανακαλύπτει τα χεράκια της και πιάνει κουβερτούρες και πανάκια, σαλίαρες κλπ Να σας ρωτήσω κιόλας... Πως τα ντύνεται τα μικρά; Εμείς ακόμα φοράμε φορμάκια, τα βαμβακερά, όχι τα βελουτε, και από μεσα ανάλογα την ζέστη φανελάκι κοντομάνικο ή αμάνικο. Εχει ακόμα κρύο μεσα στο σπίτι νομίζω. Ρωτάω γιατί με είδαν μερικές μαμάδες στο σχολείο που είχα πάει να πάρω την μεγάλη και μου είπαν ότι το έχω πολυ ντυμένο. Μωρε είναι πολυ μικρό ακόμα για να το ξεγύμνωσω..... Εσείς τι λέτε;


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Χαθήκαμε κορίτσια μου τα μωρα μου μου τρωνε όλο τον χρόνο και την ενέργεια επίσης! Εμείς κάναμε προχθές το δεύτερο εμβόλιο μας ο μπεμπης είναι φοβερός καταλαβαινει γελάει παίζει με τα χεράκια του και φυσικά βάζει χέρια και ότι πανακι βρει στο στομα! Θηλαζουμε ακόμη χωρις να δίνω ξένο βάζουμε σταθερά βαρος 600 με 700 γραμμάρια το μήνα. Για παιδί θηλασμου πιστευω ότι είναι καλά. Είναι ευκολα τώρα τα ππράγματα με την έννοια ότι το θηλάζω με ευκολια όπου παω και πλέον ο μπεμπης αδειάζει το στηθος σε πέντε λεπτά. Το μόνο κακό είναι ότι έχει κανει πιπίλα το στηθος και δεν δέχεται με τίποτα την άλλη. Την μεγάλη μου την ξεκινησα παιδικό και της αρέσει πολυ ! Εσείς τι νέα από τα μωράκια? Εμείς πλέον φοράμε καλοκαιρινα ολόσωμα φορμακια κανει ζέστη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μανούλες!

Κάναμε κι εμείς πριν 2 βδομάδες το πρώτο μας εμβόλιο και τη ζύγισε η παιδίατρος 5200, οπότε το βάλαμε πάλι το κιλάκι μας κι αυτό το μήνα :-).

Βασούλα, πιπίλα δεν παίρνει ούτε η δικιά μου αλλά να σου πω την αλήθεια δεν επιμένω κιόλας γιατί ούτε η μεγάλη είχε πάρει και δεν το μετάνιωσα κι ας μπορούσαμε ίσως να είχαμε γλιτωσει κάποιες γκρίνιες. Το θεωρώ μείον ένα πράγμα από τα "μεγάλα" που πρέπει να κόψεις καθώς μεγαλώνουν (π.χ. πάνα, μπιμπερό κλπ.)

Κάθε πόση ώρα τρώει και λες ότι έχει κάνει το στήθος πιπίλα; Γιατί αν τελειώνει σε 5' και τα γεύματά του έχουν μια απόσταση μεταξύ τους, γιατί το λες;

Η μπέμπα μας αξησε λίγο τους χρόνους μεταξύ των γευμάτων κι έτσι μέσα στην ημέρα δεν πέφτουμε ποτέ κάτω από δίωρο, 2,5 είναι το σύνηθες και 3ωρο εξαιρετική περίπτωση :rolleyes:. Όμως, έχει 2 βράδια τώρα που από τις 22:30 μου ξύπνησε στις 6!

Ειλικρινά, δε με νοιάζει τόσο πολύ. Πιο πολύ περιμένω να έχει ένα στοιχειώδες πρόγραμμα μες στην ημέρα ώστε να μπορώ κι εγώ να προγραμματίζω το χρόνο μας καλύτερα.

Κατά τα άλλα, η παλινδρόμησή μας επιμένει, έχουμε καλύτερες και όχι και τόσο καλές μέρες από αυτή την άποψη αλλά γενικά, θα έλεγα, ότι υπάρχει κάποια βελτίωση.

Η πιο όμορφη εικόνα είναι όταν ασχολείται η μεγάλη μαζί της κι εκείνη την παρακολουθεί προσεκτικά ή γελάει με φωνή όταν της κάνει παιχνίδια!

Τα άλλα μωράκια του καφέ μας, τι κάνουν; Πείτε τα νέα σας!

Αχ, μανούλες, για πότε θα αρχίσουμε τις στερεές, ούτε που θα το καταλάβουμε!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν λέω έχει κανει το στηθος πιπίλα εννοω ότι τον ταιζω μετά παίζει λιγάκι κλωτσάει κανει τα δικά του και μετά για να νανουριστει και να κοιμηθεί θέλει το στηθος. Καθεται στο στηθος δεκα λεπτά χωρις να τρώει απλά πιπιλαει και τον παιρνει ο υπνοσ! Περίπου καθε δύο ώρες τρώμε και το βράδυ πλέον κοιμόμαστε 12 με 6 στάνταρ. Θελει την αγκαλια της μαμάς λογικό είναι. Απλά κάποιες φορές είναι κουραστικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...