Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

αναγνωριση κυοφορουμενου τεκνου?προβλημα στο ληξιαρχειο?


dudu

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Κάναμε πριν 3 χρόνια αναγνώριση όταν ήμουν 5 μηνών έγκυος για να πάρει

κ το ονομα του πατέρα.δεν είχαμε ούτε έχουμε κανένα πρόβλημα. Συζουμε κ δεν έχουμε σκοπό να παντρευτουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Και μεις κάναμε αναγνώριση πριν 2.5χρόνια, συγκεκριμένα ήρθε η συμβολαιογράφος στο μαιευτήριο, μας διάβασε την πράξη, υπογράψαμε, τελείωσε. Μέσα στην πράξη αναφέρεται ρητά το επίθετο του παιδιού και εμείς επιλέξαμε να βάλουμε εκεί μέσα και το μικρό όνομα και ότι συναινούμε και οι δύο σ' αυτό! Όπως και προλαλήσασα :) μένουμε μαζί, δεν μας βλέπω να παντρευόμαστε ποτέ, περιμένουμε τα Χριστούγεννα το 2ο παιδάκι μας και είμαστε μια χαρά! Δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο νομικό ζήτημα πουθενά, ααα ξέχασα να σου πω ότι είχα κάνει εξουσιοδότηση πριν γεννήσω στον "άντρα" μου για να μπορεί να τρέξει στα γραφειοκρατικά μόνος (ασφάλιση παιδιού, έκδοση ΑΜΚΑ, ληξιαρχείο, ονοματοδοσία).

Ότι χρειαστείς στείλε μου πμ!!

Βαλεντίνη :)


km1cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ συγνώμη βρε τώρα είδα ότι ρωτάς για αναγνώριση κυοφορούμενου, άτιμες ορμόνες με χαζέψατε! Είχα ρωτήσει τότε γι' αυτό και μου είχαν πει ότι κάποια ληξιαρχεία το δέχονται και κάποια όχι και ότι θα ήταν πιο ασφαλής η κλασική οδός της αναγνώρισης μετά τον τοκετό! Μήπως να ρώταγες συγκεκριμένα στο ληξιαρχείο που θα το γράψετε;


km1cp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Δεν έχω υπόψη μου το κόστος, πάντως είναι μια απλή συμβολαιογραφική πράξη χωρίς άλλα έξοδα.

Είναι καλύτερο να γίνει πριν τον τοκετό. Διαφορετικά, υπάρχει ενδεχόμενο στο μαιευτήριο να δηλωθεί το βρέφος με το επίθετο της μητέρας κι αν θέλετε να γίνει αλλαγή να χρειάζεται δικαστική απόφαση. Βέβαια η @aploon είπε ότι δεν είχαν θέμα, αν και μου φαίνεται περίεργο...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κάναμε το ίδιο. Πήγαμε συμβολαιογράφο, δηλώσαμε ότι θέλουμε να κάνουμε παιδί και ορίσαμε το επωνυμο , την αναγνώριση του κτλ. Μας πήρε μόνο 100 ευρώ στη Θεσσαλονίκη . Τελικά κάναμε δίδυμα. Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα μονο που ως κύριος κηδεμόνας φαίνεται η μητέρα . Επίσης επίσημα φαίνεται σαν μονογονεϊκή οικογένεια . Αυτό είναι κ πλεονέκτημα σε κάποιες περιπτώσεις . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maria_Chris είπε:

Δεν έχω υπόψη μου το κόστος, πάντως είναι μια απλή συμβολαιογραφική πράξη χωρίς άλλα έξοδα.

Είναι καλύτερο να γίνει πριν τον τοκετό. Διαφορετικά, υπάρχει ενδεχόμενο στο μαιευτήριο να δηλωθεί το βρέφος με το επίθετο της μητέρας κι αν θέλετε να γίνει αλλαγή να χρειάζεται δικαστική απόφαση. Βέβαια η @aploon είπε ότι δεν είχαν θέμα, αν και μου φαίνεται περίεργο...

δεν χρειαζεται δικαστικη αποφαση.καναμε εκουσια αναγνώριση κυοφορουμενου.στο δημόσιο  νοσοκομειο  που ειχα γεννήσει εγραψαν το δικο μου επιθετο αρχικα αλλα οταν πηγε ο αντρας μου στο ληξιαρχειο δεν  ειχε κανενα προβλημα και εγινε η αλλαγη κατ ευθειαν.εκανα και πληρεξούσιο στο κεπ οπου τον καθιστουσα νομιμο εκπροσωπο μου να κανει οτι κινησεις χρειαζονταν.το κοστος ηταν 50 ευρω.για δυο αντιτυπα και απο κει και περα πληρωνεις τα χαρτοσημα για καθε επιπλεον που θελεις.δεν μου χρειαστηκαν παραπανω ποτε.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ERIANTON είπε:

δεν χρειαζεται δικαστικη αποφαση.καναμε εκουσια αναγνώριση κυοφορουμενου.στο δημόσιο  νοσοκομειο  που ειχα γεννήσει εγραψαν το δικο μου επιθετο αρχικα αλλα οταν πηγε ο αντρας μου στο ληξιαρχειο δεν  ειχε κανενα προβλημα και εγινε η αλλαγη κατ ευθειαν.εκανα και πληρεξούσιο στο κεπ οπου τον καθιστουσα νομιμο εκπροσωπο μου να κανει οτι κινησεις χρειαζονταν.το κοστος ηταν 50 ευρω.για δυο αντιτυπα και απο κει και περα πληρωνεις τα χαρτοσημα για καθε επιπλεον που θελεις.δεν μου χρειαστηκαν παραπανω ποτε.

Μου διευκρινίζεις κάτι; κάνατε αναγνώριση "κυοφορούμενου", πριν τον τοκετό; ή αναγνώριση "πατρότητας" μετά τον τοκετό; 


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria_Chris είπε:

Μου διευκρινίζεις κάτι; κάνατε αναγνώριση "κυοφορούμενου", πριν τον τοκετό; ή αναγνώριση "πατρότητας" μετά τον τοκετό; 

αναγνωριση κυοφορουμενου


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Άρα μπορείς να κάνεις αναγνώριση λίγο πριν γεννήσεις χωρίς να αναγκαστείς να κάνεις γάμο και το παιδί όταν με το καλό θα γεννηθεί θα είναι μεν παιδί εκτός γάμου,αλλά θα είναι αναγνωρισμένο από τον πατέρα του. Όσο για τους γονείς θα φαίνεται πως είναι ανύπαντροι και ο καθένας έχει παιδί,δηλαδή μονογονεϊκη οικογένεια.σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

οταν δηλωνεις μονογονεικη οικογενεια σε επισημα εγγραφα πχ για ασεπ υπογραφεις  δηλωση οτι δεν εχεις καμία βοήθεια απο τον πατερα του παιδιου και λογικα αν κανεις και αλλα παιδια με τον ιδιο πατερα και εξακολουθεις να δηλωνεις μονογονεικη δεν ξερω αν ισχυει....

Μονογονέας, ουσιαστικά, θεωρείται ο/η γονιός που μεγαλώνει το παιδί του μόνος/μόνη και σε πολλές περιπτώσεις μονογονείς δεν είναι μόνο οι χήροι/χήρες ή οι ανύπαντρες μητέρες από επιλογή αλλά και οι διαζευγμένοι/διαζευγμένες. Το τονίζουμε αυτό, διότι υπάρχουν άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι στο διαζύγιο υπάρχουν και οι δύο γονείς άρα το παιδί δεν το μεγαλώνει ο ένας μόνος του, αγνοώντας προφανώς τα χιλιάδες περιστατικά όπου ο ένας-συνήθως ο πατέρας-έχει τη γονική μέριμνα στα χαρτιά αλλά στη πραγματικότητα εμφανίζεται 1 φορά το τρίμηνο ή το χρόνο ή και ποτέ. Εκεί είναι προφανές πως ακόμα κι αν μιλάμε για διαζύγιο, το παιδί μεγαλώνει με έναν/μια!

Ο νόμος βέβαια δεν έχει την ίδια άποψη και επειδή αρκετοί από εσάς μας ρωτάτε αν θεωρείστε μονογονείς, η δικηγόρος μας κυρία Ευγενία Φωτοπούλου, μας εξηγεί ποιός είναι ο ορισμός του/της μονογονέα και τί ισχύει νομικά!

“Συχνά μας τίθενται ερωτήματα σχετικά με τον ορισμό των μονογονεϊκών οικογενειών βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, ώστε να γίνει σαφές ποιοι/ποιες δικαιούνται τις διευκολύνσεις που συχνά αποδίδει ο νόμος στους μονογονείς.

Οι διάφορες δημόσιες υπηρεσίες αντιμετωπίζουν διαφορετικά η κάθε μία τις κατηγορίες που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν μονογονεϊκές οικογένειες, με αποτέλεσμα να επικρατεί μία σύγχυση σχετικά με τον ορισμό. Υπάρχουν καθαρές περιπτώσεις, όπως το μη ανανγωρισμένο τέκνο, το υιοθετημένο τέκνο από ένα μόνο γονέα, το ορφανό. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις αμφισβητούμενες όπως οι διαζευγμένοι/διαζευγμένες ή όσοι/όσες έχουν την επιμέλεια τέκνου εκτός γάμου αναγνωρισμένου από τον άλλο γονέα.

Ενιαίος ορισμός στο νόμο για τους μονογονείς, ώστε να γίνεται σε αυτόν αναδρομή κάθε φορά που μία νέα διάταξη αναφέρεται σε αυτούς, δεν υπάρχει. Κάθε νόμος έχει το δικό του ορισμό για τον/την μονογονέα, ανάλογα το περιεχόμενο και το σκοπό του. Για παράδειγμα σε διευκρίνιση του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης (αναφερόμενη στο άρθρο 7 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος) σχετικά με τον ορισμό του/της προστάτη μονογονεϊκής οικογένειας και το τέκνο που τον/την βαρύνει φορολογικά ορίζεται ότι “Προστάτης μονογονεϊκής οικογένειας θεωρείται αυτός που ασκεί εν τοις πράγμασι και κατ’ αποκλειστικότητα τη γονική μέριμνα ενός ή περισσότερων ανήλικων τέκνων, αποκλειστικά στις ακόλουθες περιπτώσεις: χηρεία, ελεύθερη συμβίωση χωρίς σύμφωνο συμβίωσης, τέκνο γεννημένο εκτός γάμου, υιοθεσία τέκνου από έναν/μια μόνο γονέα”.

Από την άλλη, στο νόμο 3838/2010 (που τροποποιεί το άρθρο 3812/2009 και αφορά τις προσλήψεις στον ιδιωτικό τομέα) ορίζεται ότι “Γονέας μονογονεϊκής οικογένειας νοείται ο γονέας εκείνος ο οποίος, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης πρόσληψης, ασκεί εν τοις πράγμασι και κατ’ αποκλειστικότητα ή μετά από σχετική ανάθεση τη γονική μέριμνα ενός ή περισσότερων ανήλικων τέκνων. Το δικαίωμα αυτό ασκείται από τον/την γονέα και μετά την ενηλικίωση των τέκνων και μέχρι τη συμπλήρωση του 25ου έτους της ηλικίας τους.

ii. Τέκνα μονογονεϊκής οικογένειας είναι εκείνα τα οποία μέχρι την ενηλικίωση τους είχαν τον ένα μόνο γονέα τους. Στην περίπτωση αυτή υπάγονται και τα τέκνα τα οποία στερήθηκαν και τους δύο γονείς πριν την ενηλικίωσή τους. Το δικαίωμα αυτό ασκείται από το τέκνο μέχρι και τη συμπλήρωση του 30ού έτους της ηλικίας του”.

Επίσης, σε οδηγίες του ΑΣΕΠ κατά καιρούς για τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς έχει δοθεί στα έντυπά του πάλι ο εξής ορισμός για τους μονογονείς: “Ως μονογονέας νοείται ο γονέας εκείνος ο οποίος, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης πρόσληψης, ασκεί εν τοις πράγμασι και κατ’ αποκλειστικότητα ή μετά από σχετική ανάθεση τη γονική μέριμνα ενός ή περισσότερων ανήλικων τέκνων. Το δικαίωμα αυτό ασκείται από τον γονέα και μετά την ενηλικίωση των τέκνων και μέχρι τη συμπλήρωση του 25ου έτους της ηλικίας τους. Ενδεικτικές περιπτώσεις: χηρεία μονογονέα, άγαμη μητέρα με τέκνο χωρίς αναγνώριση από τον πατέρα, έκπτωση του άλλου γονέα από την άσκηση της γονικής μέριμνας, αφαίρεση γονικής μέριμνας του άλλου γονέα λόγω κακής άσκησης κ.λπ”.

Το 1989 και το 2001, η Ευρωπαϊκή Κοινότητα σε έκθεσή της σχετικά με τις μονογονεϊκές οικογένειες δεχόταν πως δεν υπάρχει διεθνώς κατοχυρωμένος ορισμός της μονογονεϊκότητας, ούτε καμιά χώρα διαθέτει έναν και μοναδικό «επίσημο» ορισμό.Στην ίδια έκθεση όριζε τη μονογονεϊκή οικογένεια ως την οικογένεια στην οποία: «Ένας γονέας – χωρίς σύζυγο ή σύντροφο αλλά, ίσως, μαζί με άλλα άτομα (π.χ. τους γονείς του) – ζει με ένα τουλάχιστον ανύπαντρο παιδί, εξαρτώμενο από αυτόν».

Αναζητώντας κάποιος στη νομοθεσία, μπορεί να βρει πολλές ακόμα αναφορές στον ορισμό του μονογονέα, χωρίς να υπάρχει ωστόσο ενιαίος ορισμός. Γι’ αυτό και όταν γίνεται χρήση του όρου αυτού σε ένα νόμο, υπάρχει συνήθως διευκρινιστική διάταξη, σχετικά με το τι εννοεί με τον όρο αυτό για τις ανάγκες του συγκεκριμένου νόμου.

Αν προσπαθούσαμε, τελικά, να συλλέξουμε τα κοινά στοιχεία από όλους τους ορισμούς, ίσως η ειδοποιός διαφορά ενός/μιας μονογονέα από έναν/μια μη μονογονέα να έγκειται στο αν υπάρχει δεύτερος γονέας που να ασκεί ή όχι τη γονική μέριμνα. Βέβαια, όπως προελέχθη, το κριτήριο αυτό δεν είναι πάντα υποχρεωτικό πως θα ισχύει, καθότι πρέπει να εξετάζεται και τελολογικά η βούληση του νομοθέτη και ο σκοπός του νόμου”.

Ευγενία Φωτοπούλου Δικηγόρος

Συμπέρασμα: Επομένως, όταν μας ρωτάτε αν νομικά θεωρείστε μονογονείς, η απάντηση είναι ότι -επειδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή-εξαρτάται για ποιό λόγο και σε ποιόν φορέα θέλετε να το αποδείξετε. Λυπηρό αλλά αληθινό!


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

@ERIANTON στην αναγνώριση κυοφορούμενου που γίνεται πριν τον τοκετό όντως δεν χρειάζεται δικαστική απόφαση. Αν όμως η αναγνώριση γίνει μετά τον τοκετό (αναγνώριση πατρότητας, πλέον) χρειάζεται δικαστική απόφαση για αλλαγή του επιθέτου, όπως είπα παραπάνω


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαστε κιεμεις ζευγαρι που δεν προκειται να παντρευτουμε κ περιμενουμε το μπεμπη μας σε 4 μηνες. Εχουμε μπερδευτει πολυ ειναι η αληθεια... δεν ξερουμε τι να κανουμε με αυτα τα γραφιοκρατικα για την αναγνωριση... λεγαμε για αναγνωριση κυοφορούμενου αλλα μας ειπαν οτι μπορει να μην το δεχτουν στο ληξιαρχειο κ να θελουν εγγραφο μετα τον τοκετο! Βεβαια εξαρταται το ληξιαρχειο.. ξερει καμια σε ποιο ληξιαρχειο πας αν γεννησεις στο Αλεξανδρα ή το Ελενα; κ αν δεχονται την αναγνωριση κυοφορουμενου;;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

On 2/10/2017 at 1:11 ΠΜ, Ασία είπε:

Με ενδιαφέρει το ζήτημα.Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ πόσο κόστισε όλη αυτή η ιστορία?

Ανάλογα με το συμβολαιογράφο. Οι τιμές κυμαίνονται απο 60-100€

Εμεις ρωτησαμε κ μας ειπαν 60€! (Κέρκυρα)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Ria SM καλημέρα και με το καλό το μωράκι σας! Απ' το Έλενα πάνε Ληξιαρχείο Αθηνών (πλατεία Κοτζιά) υποθέτω και για το Αλεξάνδρα το ίδιο. Φαντάζομαι ότι θα είναι το πιο "έμπειρο" ληξιαρχείο σε τέτοια θέματα. Δεν ξέρω κατά πόσο σηκώνουν τηλέφωνα, αλλά δοκίμασες να τους καλέσεις;

Εναλλακτικά, ρώτα και στα αρμόδια γραφεία των μαιευτηρίων.

  • Ευχαριστώ 1

2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...