Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Οι τελευταίες απο τι παλιές (ήρθε η ωρα!!)


georgia.g

Recommended Posts

ΝΑι νωρις το θυμηθηκες το καφεδάκι ..τωρα πάμε για μεσημεριανο...

χιχχιχιχ

τι κάνεις γλωσουλα μου...πως ειναι η κοριτσαρα σου?

Μπραβο μου άρεσε η συμβουλη που εδωσες στο τοπικ με τον γυναικολό γο ..το έχεις παιδι μου...φιλάκια

όόόόόόσι εδώ καφεδάκι... έξω καφεδάκι στα Πατήσια, στην Πλάκα όπου να ναι αρκεί να βγω μια φορά για έναν καφέ χωρίς ουά ουά και πάνες... :rolleyes:


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Venus75

    2255

  • georgia.g

    1766

  • malme

    1577

  • εφακη

    694

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όόόόόόσι εδώ καφεδάκι... έξω καφεδάκι στα Πατήσια, στην Πλάκα όπου να ναι αρκεί να βγω μια φορά για έναν καφέ χωρίς ουά ουά και πάνες... :rolleyes:
Εννοείται ρε μωρό πως θα ενημερωθείς για τον καφέ. Είπαμε για Πατήσια για να μπορέσει η Νένος, όποια τα καταφέρει να έρθει ευπρόσδεκτη. Αλλιώς θα ξανακανονίσουμε σύντομα για να συναντηθούμε στην Πλάκα και να έρθουν όσες δεν τα καταφέρουν. Ούτως ή άλλως ο καφές μεταφέρεται την άλλη εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα δεν μπορεί το κοτοπουλάκι μου, κι εγώ δεν πάω για καφέ χωρίς αυτό...:rolleyes:

 

Banjp3.png

hJSRp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αθηνουλα....απορω πως σου αρεσει να ακουε κατι βαρεμενες να ψαχνουν να βρουν τη λυση στο αιωνιο προβλημα:rolleyes:
Μα, είναι βιτσιόζα.....δεν στο έχουμε πει?:lol::lol::lol:
φτου σας και παλι φτου σας.αυτο ειναι αισχατη προδοσια!!!!!ειστε απαραδεκτες.να γυρισετε ολες πισω!!!!αλλιως θα σας καταραστω να γκαστρωθητε ολες το γρηγοροτερο να ανεβαινουν οι χωριακες και τα κιλα σας να γινετε τεραστειες με κοιλουμπες γεματες μπεμπουλινια να μην σας χωραει το φορουμ!!!!!!!!!!!να μην αντεξει το βαρος σας το σοσιαλ γκρουπ που διαλεξατε να σας διωξει να πατε να γεννησετε!!!!τα πα και τελειωσα.εεε ρε θετικο τεστ που σας χρειαζετε εδω μεσα.αντε μην τα παρω παλι;)
Μακράν η καλύτερη κατάρα που έχω φάει!!!!...Γεια σου ρε Ελινάκι!!!...Μ'έκανες και γέλασα!!!

 

Banjp3.png

hJSRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τζα!!!!!Μαλλον μονη μου μιλαω ε????

Κατ αρχην,Αθηνουλα το ξουτ ηταν για το μπιφτεκακι!!!!!!!!!Εχω να προτεινω κατι.....γιατι δεν κανονιζουμε καφε καπου αλλου?????Γρεβενα ας πουμε που με βολευει????? :tongue::tongue::tongue:

Και επειδη μιλαμε για την σιχαμενη,περιμενω να μου τελειωσει και να παω απο βρομαδα σε καποιον γιατρο....κανω οντισιον,δεν εχω διαλεξει ακομα!!!!:lol::lol::lol:


377052ur1qj2v0dg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τζα!!!!!Μαλλον μονη μου μιλαω ε????

Κατ αρχην,Αθηνουλα το ξουτ ηταν για το μπιφτεκακι!!!!!!!!!Εχω να προτεινω κατι.....γιατι δεν κανονιζουμε καφε καπου αλλου?????Γρεβενα ας πουμε που με βολευει????? :tongue::tongue::tongue:

Και επειδη μιλαμε για την σιχαμενη,περιμενω να μου τελειωσει και να παω απο βρομαδα σε καποιον γιατρο....κανω οντισιον,δεν εχω διαλεξει ακομα!!!!:lol::lol::lol:

Ζουζουνάκι μου τωρα που το λες σαν να έχεις δίκιο...ευκαιρια να δούμε και τα Γρεβανά:tongue::tongue::tongue::tongue:

Λοιπον την αλλη βδομάδα τι λέτε πεταγόμαστε προς τα πάνω για καφεδάκι:lol::lol::lol:

Αντε Ζουζουνι μου να πας να βρεις κανεναν καλο να δεις τι θα κάνεις...

Δεν έχεις καμία να σου συστήσει κανα καλο???

Φιλακια .....αν και μπορω να πω ότι παρολο που αντιπαθω τα ζουζούνια εισαι το μοναδικο που αγαπάω:wink::lol::lol::lol::lol:


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για όλες τις αλλες ομορφιές μου μια πολυ όμορφη Καλημέρα....!!!!!!!

Αντε ξυπνατε να πιουμε κανα καφεδάκι...:D


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοτοπουλάκι μου....:D

Έχω σκατά διάθεση σήμερα αλλά θα το παλέψω...

Γιατι κορισάκι μου φταιει ο καιρός?

καλημερουδια αγαπες:-D:grin::-D θελω καφεεεεεε

Εφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΒΡΗΚΑ

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΑΙΜΙΑ

Η ύπαρξη υψηλών επιπέδων ομοκυστεΐνης στο αίμα έχει βλαπτική επίδραση στα αγγεία του πλακούντα και του φθαρτού, και συσχετίζεται με την εμφάνιση καθ' έξιν εκτρώσεων και αποκόλλησης του πλακούντα. Η υπερομοκυστεϊναιμία έχει ενοχοποιηθεί και για άλλες επιπλοκές όπως προεκλαμψία, εμβρυϊκό θάνατο και επιβράδυνση της ενδομήτριας ανάπτυξης.

Υπερομοκυστεϊναιμία και αποκόλληση του πλακούντα

Η βιοψία του πλακούντα σε περιπτώσεις με αποκόλληση δείχνουν αγγειοπάθεια συμβατή με στένωση, νέκρωση, θρόμβωση και αθήρωση των σπειροειδών αρτηριών. H επίδραση της ομοκυστεΐνης στα αγγεία επιτελείται στερώντας τους τις μεθυλομάδες που είναι απαραίτητες για τη σύνθεση του DΝΑ στα κύτταρα που πολλαπλασιάζονται.(21)

Η υπερομοκυστεϊναιμία έχει συνδυαστεί με την αποκόλληση του πλακούντα σε πολλές μελέτες. Σε μια μετα-ανάλυση, η έλλειψη φυλλικού οξέος βρέθηκε να αυξάνει τη συχνότητα αποκόλλησης κατά 25,9% (95% CI 0.9-736.3) και η υπερομοκυστεϊναιμία κατά 5,3% (95% CI 1.8-15.9).(16) Η παρουσία του πολυμορφισμού C677T της MTHFR αυξάνει το κίνδυνο αγγειοπάθειας του πλακούντα κατά 2,45% (95% CI 1.00-6.02).

Σε περιπτώσεις με αγγειοπάθεια του πλακούντα ελευθερώνονται στο αίμα πρωτεΐνες από το ενδοθήλιο, όπως ο παράγοντας von Willebrand (vWF), ο ενεργοποιητής του πλασμινογόνου των ιστών tPA (tissue plasma activator), ο ανασταλτής αυτού του ενεργοποιητή, ο PAI-1 (plasma activator inhibitor-1), η φιμπρονεκτίνη και η θρομβομοντουλίνη, που αποτελούν δείκτες της δυσλειτουργίας του. Σε γυναίκες με υπερομοκυστεϊναιμία έχει βρεθεί διαταραγμένη η σχέση tPA/ PAI-1 και αυξημένος ο vWF, ενώ σε γυναίκες με ιστορικό αποκόλλησης βρέθηκε αυξημένος ο vWF και η θρομβομοντουλίνη. Η τελευταία είχε σταθερή συσχέτιση με τα επίπεδα της ομοκυστεΐνης. Η χορήγηση αντιοξειδωτικών βιταμινών (φυλλικό, πυριδοξίνη και υδροκοβολαμίνη) ελάττωσε τον λόγο tPA/ PAI-1, αλλά δεν επηρέασε τον vWF, ενώ η χορήγηση μόνο φυλλικού ελάττωσε τα επίπεδα του vWF. Ο συνδυασμός υπερομοκυστεϊναιμίας και θρομβοφιλίας αυξάνει τον κίνδυνο για αποκόλληση του πλακούντα 3,4 φορές.(21)

Τελικά η αγγειοπάθεια από υπερομοκυστεϊναιμία θεωρητικώς τουλάχιστον μπορεί να ενέχεται στην αποκόλληση του πλακούντα και ίσως είναι σκόπιμο οι περιπτώσεις με αποκόλληση να ελέγχονται για θρομβοφιλία και υπερομοκυστεϊναιμία και να λαμβάνουν αντιοξειδωτική αγωγή με βιταμίνες.

Άλλες επιπτώσεις της υπερομοκυστεϊναιμίας

στην κύηση

Η υπερομοκυστεϊναιμία μπορεί να σχετίζεται με την αυξημένη συχνότητα ενδομήτριου θανάτου με διάφορους μηχανισμούς, όπως οι συγγενείς ανωμαλίες και η προεκλαμψία, αλλά η σημασία της ως ανεξάρτητος παράγων αμφισβητείται. Σε μια μικρή σειρά βρέθηκε πως συνυπάρχει σε συχνότητα 11%, ενώ σε μια άλλη δεν εμφανίστηκε συχνότερα από τον υπόλοιπο πληθυσμό.(4) Αντιφατικά είναι και τα ευρήματα για τη σημασία της στην επιβράδυνση της ενδομήτριας ανάπτυξης (ΕΕΑ). Σε μία σειρά βρέθηκε να υπάρχει υπερομοκυστεϊναιμία σε ποσοστό 38% και σε μία άλλη, στην οποία έγινε έλεγχος μετά από φόρτιση με μεθειονίνη, στο 19,2% των γυναικών με ιστορικό ΕΕΑ. Αντιθέτως, σε αναδρομική εξέταση της έκβασης της εγκυμοσύνης σε γυναίκες φορείς της μετάλλαξης CBS δεν βρέθηκαν χαμηλότερα βάρη γέννησης στα νεογνά.(5)


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα κοριτσακι μου....εεεεεε...και κατι να τσιμπησω???:rolleyes::rolleyes:

1402677j2cqseu1r0.gif

Οριστε....ειναι αρκετα? η μηπως θε και τιποτις αλλο:tongue::tongue::tongue:


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα περα για περααααα...

Τι κανετε κουκλες?

Ναντιμορακι ποιος σου χαλασε την διαθεση να τον εφαωωωω????

Μαλμε το αβαταρ σου ειναι απλα...απιστευτο !!!

Τζωρτακο πως εισαι σημερα?

Βρε κοριτσια η προεκλαμψια τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΒΡΗΚΑ

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΑΙΜΙΑ

Η ύπαρξη υψηλών επιπέδων ομοκυστεΐνης στο αίμα έχει βλαπτική επίδραση στα αγγεία του πλακούντα και του φθαρτού, και συσχετίζεται με την εμφάνιση καθ' έξιν εκτρώσεων και αποκόλλησης του πλακούντα. Η υπερομοκυστεϊναιμία έχει ενοχοποιηθεί και για άλλες επιπλοκές όπως προεκλαμψία, εμβρυϊκό θάνατο και επιβράδυνση της ενδομήτριας ανάπτυξης.

Υπερομοκυστεϊναιμία και αποκόλληση του πλακούντα

Η βιοψία του πλακούντα σε περιπτώσεις με αποκόλληση δείχνουν αγγειοπάθεια συμβατή με στένωση, νέκρωση, θρόμβωση και αθήρωση των σπειροειδών αρτηριών. H επίδραση της ομοκυστεΐνης στα αγγεία επιτελείται στερώντας τους τις μεθυλομάδες που είναι απαραίτητες για τη σύνθεση του DΝΑ στα κύτταρα που πολλαπλασιάζονται.(21)

Η υπερομοκυστεϊναιμία έχει συνδυαστεί με την αποκόλληση του πλακούντα σε πολλές μελέτες. Σε μια μετα-ανάλυση, η έλλειψη φυλλικού οξέος βρέθηκε να αυξάνει τη συχνότητα αποκόλλησης κατά 25,9% (95% CI 0.9-736.3) και η υπερομοκυστεϊναιμία κατά 5,3% (95% CI 1.8-15.9).(16) Η παρουσία του πολυμορφισμού C677T της MTHFR αυξάνει το κίνδυνο αγγειοπάθειας του πλακούντα κατά 2,45% (95% CI 1.00-6.02).

Σε περιπτώσεις με αγγειοπάθεια του πλακούντα ελευθερώνονται στο αίμα πρωτεΐνες από το ενδοθήλιο, όπως ο παράγοντας von Willebrand (vWF), ο ενεργοποιητής του πλασμινογόνου των ιστών tPA (tissue plasma activator), ο ανασταλτής αυτού του ενεργοποιητή, ο PAI-1 (plasma activator inhibitor-1), η φιμπρονεκτίνη και η θρομβομοντουλίνη, που αποτελούν δείκτες της δυσλειτουργίας του. Σε γυναίκες με υπερομοκυστεϊναιμία έχει βρεθεί διαταραγμένη η σχέση tPA/ PAI-1 και αυξημένος ο vWF, ενώ σε γυναίκες με ιστορικό αποκόλλησης βρέθηκε αυξημένος ο vWF και η θρομβομοντουλίνη. Η τελευταία είχε σταθερή συσχέτιση με τα επίπεδα της ομοκυστεΐνης. Η χορήγηση αντιοξειδωτικών βιταμινών (φυλλικό, πυριδοξίνη και υδροκοβολαμίνη) ελάττωσε τον λόγο tPA/ PAI-1, αλλά δεν επηρέασε τον vWF, ενώ η χορήγηση μόνο φυλλικού ελάττωσε τα επίπεδα του vWF. Ο συνδυασμός υπερομοκυστεϊναιμίας και θρομβοφιλίας αυξάνει τον κίνδυνο για αποκόλληση του πλακούντα 3,4 φορές.(21)

Τελικά η αγγειοπάθεια από υπερομοκυστεϊναιμία θεωρητικώς τουλάχιστον μπορεί να ενέχεται στην αποκόλληση του πλακούντα και ίσως είναι σκόπιμο οι περιπτώσεις με αποκόλληση να ελέγχονται για θρομβοφιλία και υπερομοκυστεϊναιμία και να λαμβάνουν αντιοξειδωτική αγωγή με βιταμίνες.

Άλλες επιπτώσεις της υπερομοκυστεϊναιμίας

στην κύηση

Η υπερομοκυστεϊναιμία μπορεί να σχετίζεται με την αυξημένη συχνότητα ενδομήτριου θανάτου με διάφορους μηχανισμούς, όπως οι συγγενείς ανωμαλίες και η προεκλαμψία, αλλά η σημασία της ως ανεξάρτητος παράγων αμφισβητείται. Σε μια μικρή σειρά βρέθηκε πως συνυπάρχει σε συχνότητα 11%, ενώ σε μια άλλη δεν εμφανίστηκε συχνότερα από τον υπόλοιπο πληθυσμό.(4) Αντιφατικά είναι και τα ευρήματα για τη σημασία της στην επιβράδυνση της ενδομήτριας ανάπτυξης (ΕΕΑ). Σε μία σειρά βρέθηκε να υπάρχει υπερομοκυστεϊναιμία σε ποσοστό 38% και σε μία άλλη, στην οποία έγινε έλεγχος μετά από φόρτιση με μεθειονίνη, στο 19,2% των γυναικών με ιστορικό ΕΕΑ. Αντιθέτως, σε αναδρομική εξέταση της έκβασης της εγκυμοσύνης σε γυναίκες φορείς της μετάλλαξης CBS δεν βρέθηκαν χαμηλότερα βάρη γέννησης στα νεογνά.(5)

συμπερασμα......παιρνε φυλλικο οξυ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο:lol::lol:


211442lg20recj1j.gif

444914kf3lbt8439.jpg 1133346w4u12kvdti.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...