Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Έχει βιώσει κάποια αποβολή μετά από εξωσωματική;


Recommended Posts

Καλημέρα!

Δυστυχώς ανοίγω ένα καθόλου ευχάριστο θέμα. Εκανα την πρώτη εξωσωματική με αποτέλεσμα να έχω δίδυμα, Πρίν 5 ημέρες ήμουν 15εβδ.και 6 ημερών όμως ενω με την εγκυμοσυνη μου ολα ηταν ομαλα κ ησυχα, για άγνωστο ακόμα λόγο μου εσπασαν τα νερά και τα μωρα δεν σώθηκαν. Καναμε προκληση τοκετου.

Πριν προβούμε στην διαδικασια της εξωσωματικης ειχαμε υποβληθει σε καθε πθανη κ απιθανη εξεταση οπως καρυοτυπο ζευγους, θρομβοφιλια(εχω και εκανα αγωγη),νκ, ασυμβατοτυτα και ανοσοποιηση ρεζους, καλλιεργειες κ χιλια δυο άλλα. Ολα τελεια περαν θρομβοφιλιας που αντιμετωπιζα.

Η απωλεια κ η αποτομη διακοπη κυησης δεν υπαρχουν λεξεις να περιγραψω ποσο επωδυνο ειναι για μια γυναικα, ειτε εμεινε εγκυος φυσιολογικα ειτε εκανε εξωσωματικη ο πόνος είναι αβασταχτος. Ηθελα να ρωτησω ομως αν υπαρχει καποια κοπελα που εζησε κατι αντιστοιχο μετα απο εξωσωματικη, και αν ναι, οταν σταθηκε στα ποδια της προχωρησε σε επομενη προσπάθεια; Και αν ναι πέτυχε;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία, δυστυχώς για να σε βοηθήσω. Από τα λίγα που ξέρω πλέον, ότι πρέπει κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης να ελέγχεις και το μήκος του τραχήλου διότι ευθύνεται για καταστάσεις σαν αυτές που έζησες εσυ. Αλήθεια, είχες μετρήσει καθόλου τράχηλο?

Αν όλα καλά με τον τράχηλό σου, μήπως κάποιο μικρόβιο κόλλησες κ στην έκανε την ζημιά?

Τέλος, να ξέρεις πως θέλει κ τύχη το πράγμα κ ίσως απλά να ήσουν άτυχη....

Λυπάμαι που στο λέω έτσι απλά, στο λέω όμως με εμπειρία και με γνώση των λεγόμενών μου στο θέμα τύχη.....

Εγώ όταν ξεκίνησα να προσπαθώ για παιδάκι, έπαθα εξωμήτριο κ μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα. Τυχαίο γεγονός είπαν, συμβαίνει είπαν.... Τους πίστεψα.

Μετά από λίγο καιρό, εξωμήτριο στην άλλη σάλπιγγα..... Πάλι τα ίδια είπαν.... Καταλαβαίνεις τον πόνο μου? Να χάσω 2 παιδιά και 2 σάλπιγγες από το πουθενά?????

Με την βοήθεια του γιατρού μου κ ευτυχώς της τύχης για μια φορά σώσαμε την μια μου σάλπιγγα, η οποία μου έχει χαρίσει σήμερα των 9 ημερών γιο μου.....

Αρα, είχαν δίκιο οι γιατροί.... Απλή ατυχία.... Αστοχία.... Πες το όπως θες.....

Αλλά θέλω να με πιστέψεις, θα τα καταφέρεις, όλα θα πάνε καλά.... Δύναμη κορίτσι μου, κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία, δυστυχώς για να σε βοηθήσω. Από τα λίγα που ξέρω πλέον, ότι πρέπει κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης να ελέγχεις και το μήκος του τραχήλου διότι ευθύνεται για καταστάσεις σαν αυτές που έζησες εσυ. Αλήθεια, είχες μετρήσει καθόλου τράχηλο?

Αν όλα καλά με τον τράχηλό σου, μήπως κάποιο μικρόβιο κόλλησες κ στην έκανε την ζημιά?

Τέλος, να ξέρεις πως θέλει κ τύχη το πράγμα κ ίσως απλά να ήσουν άτυχη....

Λυπάμαι που στο λέω έτσι απλά, στο λέω όμως με εμπειρία και με γνώση των λεγόμενών μου στο θέμα τύχη.....

Εγώ όταν ξεκίνησα να προσπαθώ για παιδάκι, έπαθα εξωμήτριο κ μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα. Τυχαίο γεγονός είπαν, συμβαίνει είπαν.... Τους πίστεψα.

Μετά από λίγο καιρό, εξωμήτριο στην άλλη σάλπιγγα..... Πάλι τα ίδια είπαν.... Καταλαβαίνεις τον πόνο μου? Να χάσω 2 παιδιά και 2 σάλπιγγες από το πουθενά?????

Με την βοήθεια του γιατρού μου κ ευτυχώς της τύχης για μια φορά σώσαμε την μια μου σάλπιγγα, η οποία μου έχει χαρίσει σήμερα των 9 ημερών γιο μου.....

Αρα, είχαν δίκιο οι γιατροί.... Απλή ατυχία.... Αστοχία.... Πες το όπως θες.....

Αλλά θέλω να με πιστέψεις, θα τα καταφέρεις, όλα θα πάνε καλά.... Δύναμη κορίτσι μου, κουράγιο!!

Πρώτα απ'όλα να σου ευχηθω να ειναι καλοτυχο και γεματο υγεια το παιδακι σου! Τελικα , ανακαλυπτω μερα με τη μερα δυστυχως πως πολλες γυναικες βιωνουν ατυχίες οπως πολυ σωστα ειπες κοριτσι μου. Ευτυχως ομως αν εχουμε την τυχη να μας παρακαλουθει καλός γιατρος (διοτι τη σημερον ημερα και αυτο θεμα τυχης το θεωρω) όλα θα γινουν στην ωρα τους.

Δυσκολο πολυ αυτο που περασες κ εσυ και δεν εχω λόγια..Οσον αφορα σε αυτα που με ρωτησες με ενημερωσαν πως οι καλλιεργιες που εκανα στο αμνιακο υγρο και στη μητρα βγηκαν καθαρες οποτε δεν τιθεται θεμα μικροβιου για το συμβαν απλα περιμενουμε καρυοτυπο για χρωμοσωματικες των εμβρυων που τα αποτελεσματα θα τα εχουμε σε περισσοτερο απο μηνα. Τον τραχηλο που μου ειπες δεν τον κοιταξα καθολου, ουτε καν το σκεφτηκα!!!!!!!

Να μη λυπασαι που μου το λες ετσι απλα καθως συμφωνω απολυτα μαζι σου και εισαι απολυτα σωστη οσον αφορα το θεμα τυχη, το βλεπω κ το βιωνω κ εγω καθημερινα γυρω μου! Συνειδητοποιουμε , ζουμε με αυτο και προχωραμε. Δεν γινεται να ξεχασουμε, ομως θα ερθει η μερα που όσες περασαμε δυσκολιες θα γεμισουμε την αγκαλια μας με ζωή! Οπως ειναι γεματη και η δική σου τωρα και μου δινει πραγματικα κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα dream21,

Λυπάμαι που δεν τα καταφέρατε αλλά μην απογοητεύεσαι, το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο αυτό που βίωσες αλλά μην το βάλεις κάτω. Την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλα!

Εχω ζήσει παρόμοια κατάσταση αν και όχι σε τέτοιες βδομάδες, εμάς σταμάτησε η καρδούλα του στην 8 βδομάδα μόνο του. Είχα κάνει όλες τις εξετάσεις και ήταν καλές και αυτή ήταν η τέταρτη προσπάθεια μας.

Αυτό με τον τράχηλο είναι πολύ σημαντικό εγώ μετά απο την αποβολή άφησα να περάσει ο καιρός να συνέλθω και ξαναπροσπαθήσαμε αυτήν την φορά με σπερματέγχυση γιατί δεν ήθελα να μπω πάλι σε διαδικασία ορμονών είχα κάνει και τέσσερις και ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο αφού δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα να μας οδηγησει πάλι εκεί.

Και πέτυχε! :) Αλλά αν δεν έπαιρνα ασπιρινούλα λόγο της αποβολής για φόβο θρομβοφιλίας αν και οι εξετάσεις μου ηταν καλές. Και μετά περίδεση λόγω μικρού τραχήλου δεν θα τα καταφέρναμε ο γιατρός μου είπε ότι χωρίς την περίδεση δεν θα φτάναμε στα μισά του δεύτερου τριμήνου! Και το είδαμε ότι χρειαζότανε και στην πρώτη μεγάλη εξέταση που κάνουμε και μετράμε το μωρό. Πως και δεν στο πρότεινε ο γιατρός σου αφού είχες δίδυμα; Και με την περίδεση σκέψου ότι μου σπάσανε τα νερά στην 34η βδομάδα και ο μικρός έκατσε 14 μέρες στην θερμοκητίδα!

Αλλά σήμερα έχουμε ένα ζωηρό αγοράκι που είναι πλεον 9 1/2 μηνών :)

Σου εύχομαι στην επόμενη προσπάθεια να πάνε όλα καλα και σύντομα να κρατάς το μωράκι/ια σου αγκαλιά! :)

Peply να σου ζήσει το αγοράκι σου! Γερό και καλότυχο να είναι! :)


U85pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mariren μου!

Έτσι, να δώσουμε θετική ενέγεια στο κορίτσι μας, να μην το βάλει κάτω!

Εγώ την γλίτωσα την περίδεση, με έφαγε όμωσ η ξάπλα!!

Γέννησα 37 εβδομάδων!

ΚΙ εσένα να σου ζήσει, όλα τα παιδιά του κόσμου να είναι καλά να τα χαιρόμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην απελπίζεσαι, να έχεις δύναμη και κουράγιο. Να μην το βάλεις κάτω αλλά και να μην ξαναπροσπαθήσεις πριν να έχεις συνέλθει εντελώς ψυχικά και σωματικά. Ο γιατρός σου θα σε βοηθήσει σε αυτό... Επίσης προσπάθησε να μην έχεις άγχος και να είσαι "κοντά" με το σύντροφό σου

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...