Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ...


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Από εχθές είμαι πολύ νευριασμένη και δεν ξέρω καν αν γράφω στο σωστό μέρος και αν έπρεπε καν να γράψω για αυτό που συνέβη. Χθες είχαμε τη δραστηριότητα της μικρής, στην οποία θα κάνουν μια παράσταση για το τέλος της χρονιάς. Πήγα λίγο πιο νωρίς και περίμενα να σχολάσει. Από την αίθουσα που αλλάζουν τα παιδάκια άρχισαν να ακούγονται κλάμματα, φωνές από μια μάνα. Η μάνα αυτή φώναζε το 3χρονο παιδί της επειδή δε θέλει να πάρει μέρος και δεν του αρέσει αυτή η δραστηριότητα. Λέω εντάξει θα ηρεμήσει. Η δασκάλες μέσα στην πρόβα και η γραμματέας στο δίπλα κτίριο να φέρει στολές, γενικά αναβρασμός λόγω προβών και παράστασης. Η γυναίκα αυτή αρχίζει να τσιρίζει στο παιδάκι και να λέει όλα τα χαλάς, δεν πρόκειται να σε αφήσω να μην πάρεις μέρος στην παράσταση. Η δασκάλα τις προηγούμενες μέρες και γενικά όλη τη χρονιά εξηγεί σε δύο γονείς ότι τα παιδιά τους δεν ενδιαφέρονται και ίσως δεν είναι έτοιμα για κάποια δραστηριότητα, αλλά οι γονείς λένε εγώ θα το φέρνω. Το λέω αυτό για να μην πει κανείς ότι η δασκάλα φταίει και ότι το κάνει για τα λεφτά. Μπροστά μου τους είπε να τους επιστρέψει τα λεφτά για τις στολές και καλύτερα να μην πιέσουν τα μωρά. Και κορίτσια το παιδάκι αρχίζει να σπαράζει, αυτή έπαθε αμόκ και το τσιμπούσε τα πόδια και το πατάει μια σφαλιάρα. Το παιδάκι το καημένο πως να ηρεμήσει? Και μπροστά σε όλα αυτά υπήρχαν παιδάκια μεγαλύτερα βέβαια, τα οποία τρομοκρατήθηκαν και κάθησαν σε μια άκρη και περίμεναν να έρθει η δασκάλα. Εγώ τα έχω με τον εαυτό μου βέβαια που δεν την είπα κάτι εκείνη την ώρα και ακόμη σκέφτομαι το καημένο το παιδάκι. Μίλησα με τον άντρα μου γιατί με είδε σκασμένη το βράδυ και μου είπε να μην μιλήσω στη μάνα αλλά στην ιδιοκτήτρια και να προσέξω σήμερα μη γίνει πάλι κάτι. Αλλά ρε κορίτσια, αν σήμερα τη δω πάλι έτσι δεν θα κρατηθώ. Αποφάσισα να πιάσω την ιδιοκτήτρια και να της μιλήσω. Εσείς τι θα κάνατε? Ξέρω θα πείε πολλές ότι εκείνη την ώρα θα την χέζατε αλλά έπαθα σαν σοκ και δεν κουνήθηκα από τη θέση μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουφ αγχώθηκα και μόνο που σε διάβαζα, φαντάσου εσύ και όσες ήσασταν παρούσες. Τ ι να πω, μερικές μαμάδες βγάζουν τα απωθημένα τους στα παιδιά τους, τα υποχρεώνουν να κάνουν πράγματα που δεν κατάφεραν εκείνες μικρές. Το μικρούλι πως θα ένιωσε άραγε;

Δεν ξέρω τι θα έκανα πραγματικά, κατά πάσα πιθανότητα θα σοκαριζόμουν κι εγώ και θα έμενα ακίνητη. Ίσως να μιλήσεις στην ιδιοκτήτρια; Αλλα και πάλι τι θα γίνει; Στο σπίτι εκείνη θα κάνει τα ίδια και χειρότερα,

Link to comment
Share on other sites

ουφ αγχώθηκα και μόνο που σε διάβαζα, φαντάσου εσύ και όσες ήσασταν παρούσες. Τ ι να πω, μερικές μαμάδες βγάζουν τα απωθημένα τους στα παιδιά τους, τα υποχρεώνουν να κάνουν πράγματα που δεν κατάφεραν εκείνες μικρές. Το μικρούλι πως θα ένιωσε άραγε;

Δεν ξέρω τι θα έκανα πραγματικά, κατά πάσα πιθανότητα θα σοκαριζόμουν κι εγώ και θα έμενα ακίνητη. Ίσως να μιλήσεις στην ιδιοκτήτρια; Αλλα και πάλι τι θα γίνει; Στο σπίτι εκείνη θα κάνει τα ίδια και χειρότερα,

Καλημέρα κορίτσι μου. Μίλησα χθες με την ιδιοκτήτρια και μου είπε ότι είχε ήδη ενημερωθεί και ότι μόλις την είδε στη σχολή της μίλησε. Αλλά και εμένα αυτό που με κάνει και απορώ είναι αν τα κάνει αυτά έξω σε δημόσιο χώρο, σπίτι τι το κάνει το καημένο το παιδάκι? Χθες ήρθε στις πρόβες σαν να μην τρέχει τίποτα. Βέβαια τα μάτια μου ήταν πάνω της συνέχεια αλλά ήταν λες και δεν έγινε τίποτα. Καλά η μικρούλα φυσικά και δεν θέλει να πάρει μέρος στις εκδηλώσεις αλλά την ζορίζει τόσο. Η κόρη μου λέει ότι μέχρι και χθες δεν συμμετείχε καν. Τι να πω? Αν δεν αρέσει κάτι στο παιδί μου ή αν δεν νιώθει έτοιμο, δε θα το ζορίσω. Και εμένα στην αρχή φοβόταν μόνη της και έμπαινα, με συννενόηση με τη δασκάλα, μαζί της, αλλά μετά της πέρασε. Αν δεν ήθελε, θα την άφηνα. Τόσο μικρούλια είναι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Ειρήνη. Επειδή κατάλαβα για ποια δραστηριότητα μιλάς, και ο δικός μου αρχικά (τότε ήταν 2,5 περίπου) αντέδρασε και του είπαμε οκ δε χρειάζεται να ζορίζεσαι άπλα δε ξαναπάμε, και μόνος του τελικά θέλησε να ξαναμπεί. Δεν έκανε αυτή μικρή πρέπει να το κάνει οπωσδήποτε η κόρη της μάλλον. Με τις άλλες μαμάδες που ήταν παρούσες το συζήτησεςΝΎ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Ειρήνη. Επειδή κατάλαβα για ποια δραστηριότητα μιλάς, και ο δικός μου αρχικά (τότε ήταν 2,5 περίπου) αντέδρασε και του είπαμε οκ δε χρειάζεται να ζορίζεσαι άπλα δε ξαναπάμε, και μόνος του τελικά θέλησε να ξαναμπεί. Δεν έκανε αυτή μικρή πρέπει να το κάνει οπωσδήποτε η κόρη της μάλλον. Με τις άλλες μαμάδες που ήταν παρούσες το συζήτησεςΝΎ

Το θέμα είναι ότι δεν είχε άλλες μαμάδες μέσα αλλά περίμενε μία ακόμη από έξω που άκουσε τι έγινε από μια μαθήτρια. Δεν ξέρω αν είπε κάτι στην ιδιοκτήτρια. Τι να πω πραγματικά δεν ξέρω. Δηλαδή αν κάνουν έτσι τα παιδιά τους 3 χρονών, τι θα κάνουν αργότερα? Τι πίεση θα τα ασκούν? Εντάξει και εγώ τη μαλώνω, αλλά ποτέ μπροστά σε κόσμο και φυσικά ποτέ δεν την έχω χτυπήσει έτσι. Μια στον κώλο με πάμπερς, εντάξει να πω. Αλλά αυτή τη σφαλιάρα? Σε τόσο μικρό μωρό μπορεί να κάνει και ζημιά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι δεν είχε άλλες μαμάδες μέσα αλλά περίμενε μία ακόμη από έξω που άκουσε τι έγινε από μια μαθήτρια. Δεν ξέρω αν είπε κάτι στην ιδιοκτήτρια. Τι να πω πραγματικά δεν ξέρω. Δηλαδή αν κάνουν έτσι τα παιδιά τους 3 χρονών, τι θα κάνουν αργότερα? Τι πίεση θα τα ασκούν? Εντάξει και εγώ τη μαλώνω, αλλά ποτέ μπροστά σε κόσμο και φυσικά ποτέ δεν την έχω χτυπήσει έτσι. Μια στον κώλο με πάμπερς, εντάξει να πω. Αλλά αυτή τη σφαλιάρα? Σε τόσο μικρό μωρό μπορεί να κάνει και ζημιά πιστεύω.

Ή συγκεκριμένη έχει απωθημενα από τη δική της παιδική ηλικια, πραγματικα φαντασου τινθα κανει αργότερα. Ειρηνη, δεν υπάρχει μαμά που δεν μαλωνειντο παιδί της, μπροστά στον κοσμο ομβς το προσβαλεις, θα φβναζες έτσι μπροστά ε όλους τι ν άντρα σου ή οποιοδήποτε ενήλικα; Όχι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος με την κάθε κομπλεξική που ξεσπάει στα παιδιά της! Αν δεν ήθελε παιδι να μήν έκανε! Αυτή χρειάζεται καταγγελία για κακοποίηση! Τι λέμε τώρα! Κρίμα το παιδάκι. Πολύ στενοχωρήθηκα πρωί πρωί! Πιάνετε η ψυχή μου με κάτι τέτοια! Φανταστείτε τι άχτι το έχει το μικρούλι!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Λυπάμαι φυσικά το μικρό παιδάκι που είναι ανυπεράσπιστο ειδικά στο σπίτι μαζί με αυτή τη 'μαμά' αλλά θα 'θελα να πάω και λίγο παραπέρα, λίγο πιο πίσω...

Προσωπικά λυπάμαι το ίδιο και αυτή τη 'μαμά' γιατί τέτοιο πρότυπο έλαβε κι η ίδια (εικάζω) για τη 'σωστή' ανατροφή ενός παιδιού. Στα δικά της μάτια, φοβάμαι πως πιστεύει πως κάνει το καλύτερο για το παιδί της (θα το πάω παντού, να κάνει ό λ ε ς τις δραστηριότητες του κόσμου..), άσχετα εάν αυτό είναι απλά ένα καθρέφτισμα της ανεπαρκούς δικής της ζωής ή του τρόπου που της έμαθαν να τη βλέπει ....

Νομιζω πως πρέπει πρώτα να αναρωτηθούμε πώς μπορεί η κοινωνία μας και οι θεσμοί της/δομές της να βοηθήσουν αυτή τη μαμά για να μπορέσει να βοηθηθεί και το παιδάκι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε μπορω να σχολιασω. Δε βγαινει κατι να γραψω... Τραγικο, μεσα μου πεταριζω ακομα με αυτο το τερας που ανατρεφει παιδι. Μακαρι να εκανες κατι εκεινη τη στιγμη αλλα και εγω φανταζομαι την ιδια παγωμαρα θαχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Κ μένα μου έχει τύχει να γίνω θεατής σε κάτι αντίστοιχο. Στην αίθουσα αναμονής , όπου περίμενα το δικό μου παιδί, μια μαμά απείλησε το μικρό της ότι θα φάει χαστούκι και 2-3 φορές (σε διαφορετικές μέρες) πραγματοποίησε την απειλή της. Το παιδάκι κάθε φορά έσκαγε στο κλάμα και τα υπόλοιπα παιδάκια που βρίσκονταν στον ίδιο χώρο ζάρωναν στις μαμάδες τους. Η συγκεκριμένη μαμά πάλι, την επόμενη φορά ήταν σαν να μην συνέβαινε τπτ...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι δεν ήταν εν βρασμώ, αλλά ψύχραιμη όταν έδινε τις χαστούκες...όσο ζωηρό και να είναι ένα παιδί (που το συγκεκριμένο ήταν), δεν το σαπίζεις.

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...