Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Recommended Posts

Καλησπέρα! Διαφωτιστε με παρακαλώ σχετικά με αγορες από το e-bay.Αξίζει να ψωνίσεις από εκεί?Πόσο ασφαλές είναι?Πριν λίγο καιρό μου είπανε πως δεν μπορούμε πια να ψωνίσουμε από εξωτερικό λόγω capital controls.Γίνεται χωρίς πιστωτική? Το amazon είναι το ίδιο με το e-bay?Όπως καταλάβατε είμαι παντελως άσχετη! Τα φωτα σας παρακαλώ!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Το ebay δέχεται μόνο PayPal (σπάνια ίσως κάποιος πωλητής να δέχεται κάρτα δεν το έχω δει εγώ πάντως σε δικές μου αγορες).Το PayPal δεν δέχεται ελληνικές κάρτες από όσο ξερω (τελευταία δεν δοκίμασα να σου πω την αληθεια).Νομίζω μπορείς να συνδέσεις όμως το λογαριασμό σου με το PayPal και να παίρνει από εκεί χρήματα. Δε ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές και πως γίνεται γιατί δεν έχω ασχοληθεί.Γενικα αν το ψάξεις λίγο στο ίντερνετ θα βρεις οδηγίες για παράκαμψη των capital controls.

Με το Amazon δεν έχει πολλά κοινά.Το ebay είναι σελίδα που φιλοξενεί πωλήσεις δηλαδή δεν πουλάει το ίδιο το ebay ούτε και αποστέλλει το ίδιο αντικείμενα που πουλάνε τρίτοι ενώ το Amazon λειτουργεί ως ηλεκτρονικό κατάστημα Έχει και άλλους πωλητές μέσα που είτε κάνουν αποστολες οι ίδιοι είτε τα στέλνει το Amazon αντί για αυτούς.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!:)

Αρχικά από e-bay πριν προχωρήσεις στην οποιαδήποτε αγορά ελέγχεις το ποσοστό ικανοποίησης του κάθε πωλητή. Αν δεις πολλά αρνητικά σχόλια, τότε κάτι δεν πάει καλά και καλό είναι να μην προχωρήσεις. Βέβαια το κάθε τι μπορείς να το βρεις από πολλούς διαφορετικούς πωλητές οπότε ένας μικρός έλεγχος στα ποσοστά και στα σχόλια τους δεν βλάπτει.

Τώρα σε ότι αφορά την πληρωμή του κάθε προϊόντος, καλό είναι να δημιουργήσεις λογαριασμό στο Paypal. Το Paypal έχει 2 τρόπους να το χρησιμοποιήσεις για πληρωμές. Ο ένας είναι αυτός που γνωρίζουμε οι περισσότεροι, δηλαδή να τον συνδέσεις με μια κάρτα (πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη) και «τραβάς» από εκεί χρήματα για κάθε αγορά. Ο δεύτερος τρόπος, και ο μόνος που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλέον στο eBay, είναι το «ψηφιακό πορτοφόλι». Μεταφέρεις δηλαδή, πάλι από κάποια κάρτα αλλά όχι αναγκαστικά συνδεδεμένη με λογαριασμό, χρήματα στον λογαριασμό σου. Εκεί χρειάζονται 3 πραγματάκια: 1. 2 διαφορετικές διευθύνσεις email, 2. Μια κάρτα (με πιστωτική το έχω κάνει και φαίνονται αμέσως αλλά λογικά γίνεται και με χρεωστική με την οποία να μπορείς να κάνεις αγορές στο internet), 3. Ένας λογαριασμός στο paypal.

Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Κάνοντας login στον λογαριασμό του paypal που φτιάχτηκε με την χρήση του ενός από τα 2 emails ακολουθεί:

MyPaypal -> Send & Request Payments -> Request Payments -> εισάγεις την 2η διεύθυνση email σου και έπειτα το ποσό που θέλεις να «φορτώσεις» σε μετρητά στον λογαριασμό σου

Στο 2ο mail σου θα έρθει ειδοποίηση ότι υπάρχει αίτημα για πληρωμή και το ποσό. Πατώντας “Pay Now” μεταφέρεσαι στην σελίδα του Paypal όπου χωρίς να χρειαστεί 2ος λογαριασμός επιλέγεις πληρωμή με κάρτα. Δίνεις τα στοιχεία της κάρτας στην ασφαλή σελίδα του Paypal (όπως σε κάθε άλλη αγορά) και τα χρήματα μεταφέρονται στο αρχικό λογαριασμό σου. Κρατάει κάποια χρήματα ως fee, νομίζω 3% αλλά δεν είμαι σίγουρη!

Είναι λίγο μπέρδεμα όπως το γράφω, αλλά στην πράξη τόσο μα τόσο απλό! Ουσιαστικά σκεφτείτε πως ουσιαστικά είναι σαν να ζητάτε από κάποιον χρήματα και αυτός σας πληρώνει με κάρτα. Στον δικό σας λογαριασμό φαίνονται ως χρήματα στο «ψηφιακό» σας «πορτοφόλι». Από εκεί και πέρα, εάν σε μία αγορά θέλετε να πληρώσετε με Paypal και τα χρήματα του «πορτοφολιού» είναι αρκετά για να την καλύψουν η πρώτη επιλογή του Paypal είναι να τα πάρει από εκεί.

Ελπίζω να βοήθησα! Προσωπικά με έσωσε η λύση αυτή! Ειδικά με πιστωτική κάρτα τα χρήματα είναι κυριολεκτικά διαθέσιμα αμέσως!Πείτε μου αν χρειάζεστε κάτι!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!:)

Αρχικά από e-bay πριν προχωρήσεις στην οποιαδήποτε αγορά ελέγχεις το ποσοστό ικανοποίησης του κάθε πωλητή. Αν δεις πολλά αρνητικά σχόλια, τότε κάτι δεν πάει καλά και καλό είναι να μην προχωρήσεις. Βέβαια το κάθε τι μπορείς να το βρεις από πολλούς διαφορετικούς πωλητές οπότε ένας μικρός έλεγχος στα ποσοστά και στα σχόλια τους δεν βλάπτει.

Τώρα σε ότι αφορά την πληρωμή του κάθε προϊόντος, καλό είναι να δημιουργήσεις λογαριασμό στο Paypal. Το Paypal έχει 2 τρόπους να το χρησιμοποιήσεις για πληρωμές. Ο ένας είναι αυτός που γνωρίζουμε οι περισσότεροι, δηλαδή να τον συνδέσεις με μια κάρτα (πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη) και «τραβάς» από εκεί χρήματα για κάθε αγορά. Ο δεύτερος τρόπος, και ο μόνος που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλέον στο eBay, είναι το «ψηφιακό πορτοφόλι». Μεταφέρεις δηλαδή, πάλι από κάποια κάρτα αλλά όχι αναγκαστικά συνδεδεμένη με λογαριασμό, χρήματα στον λογαριασμό σου. Εκεί χρειάζονται 3 πραγματάκια: 1. 2 διαφορετικές διευθύνσεις email, 2. Μια κάρτα (με πιστωτική το έχω κάνει και φαίνονται αμέσως αλλά λογικά γίνεται και με χρεωστική με την οποία να μπορείς να κάνεις αγορές στο internet), 3. Ένας λογαριασμός στο paypal.

Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Κάνοντας login στον λογαριασμό του paypal που φτιάχτηκε με την χρήση του ενός από τα 2 emails ακολουθεί:

MyPaypal -> Send & Request Payments -> Request Payments -> εισάγεις την 2η διεύθυνση email σου και έπειτα το ποσό που θέλεις να «φορτώσεις» σε μετρητά στον λογαριασμό σου

Στο 2ο mail σου θα έρθει ειδοποίηση ότι υπάρχει αίτημα για πληρωμή και το ποσό. Πατώντας “Pay Now” μεταφέρεσαι στην σελίδα του Paypal όπου χωρίς να χρειαστεί 2ος λογαριασμός επιλέγεις πληρωμή με κάρτα. Δίνεις τα στοιχεία της κάρτας στην ασφαλή σελίδα του Paypal (όπως σε κάθε άλλη αγορά) και τα χρήματα μεταφέρονται στο αρχικό λογαριασμό σου. Κρατάει κάποια χρήματα ως fee, νομίζω 3% αλλά δεν είμαι σίγουρη!

Είναι λίγο μπέρδεμα όπως το γράφω, αλλά στην πράξη τόσο μα τόσο απλό! Ουσιαστικά σκεφτείτε πως ουσιαστικά είναι σαν να ζητάτε από κάποιον χρήματα και αυτός σας πληρώνει με κάρτα. Στον δικό σας λογαριασμό φαίνονται ως χρήματα στο «ψηφιακό» σας «πορτοφόλι». Από εκεί και πέρα, εάν σε μία αγορά θέλετε να πληρώσετε με Paypal και τα χρήματα του «πορτοφολιού» είναι αρκετά για να την καλύψουν η πρώτη επιλογή του Paypal είναι να τα πάρει από εκεί.

Ελπίζω να βοήθησα! Προσωπικά με έσωσε η λύση αυτή! Ειδικά με πιστωτική κάρτα τα χρήματα είναι κυριολεκτικά διαθέσιμα αμέσως!Πείτε μου αν χρειάζεστε κάτι!:D

Καλησπέρα! !Μιας και έγραψες για το πευπαλ.Δοκιμασες τελευταία να τραβήξεις χρήματα μέσω κάρτας για αγορά από εξωτερικό;

Κάπου διάβασα ότι έγιναν αλλαγές στο καπιταλ κοντρόλ αλλά δεν δοκίμασα ακόμα. Αν μάθεις ενημέρωσε μας;):P


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει Paypal χωρίς χρήματα στο balance μου το τελευταίο διάστημα δυστυχώς :(... με κάρτα πάντως εκτός από amazon και τα λοιπά γνωστά έκανα αγορά και από SportsShoes.com. Όπου μπορώ όμως χρησιμοποιώ Paypal με Paypal Balance οπότε μάλλον δεν βοηθάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει Paypal χωρίς χρήματα στο balance μου το τελευταίο διάστημα δυστυχώς :(... με κάρτα πάντως εκτός από amazon και τα λοιπά γνωστά έκανα αγορά και από SportsShoes.com. Όπου μπορώ όμως χρησιμοποιώ Paypal με Paypal Balance οπότε μάλλον δεν βοηθάω πολύ...

Επειδή αν δεν μπορέσω να πληρώσω στο ebay θα έχω θεμα λέω να δοκιμάσω κάπου αλλού πρώτα.Απλα έλεγα αν είχε ήδη δοκιμάσει κάποιος άλλος γτ άμεσα δε θα κάνω καμιά αγορά τώρα. Ευχαριστώ όμως.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Apapa καλησπέρα! Πραγματικά μου φαίνονται πολύ μπερδεμενα αυτά που γράφεις! :D Είναι και αυτά τα καπιταλ κοντρολς...

Μιας και ασχολείσαι αρκετα με αγορές από το εξωτερικό πες μας αν πράγματι συμφέρουν.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και αν χρειαστώ κάτι θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει απάντηση συγκεκριμένη σε αυτό… όλοι συνεχώς ψάχνουμε το οικονομικότερο. Θα σε εκπλήξει το γεγονός πως στις περισσότερες περιπτώσεις το να παραγγείλεις από site του εξωτερικού ή από Ελλάδα είναι περίπου το ίδιο. Μεγάλες διαφορές οικονομικά και σε καλή ποιότητα/μάρκες ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεις σε ρούχα, παπούτσια και βιβλία. Π.χ. όπως έγραψα και σε άλλο topic παρήγγειλα φορέματα εγκυμοσύνης από το asos και κάποιο από αυτά έκανε 16?... ωραιότατο, το φοράω στην δουλειά να φανταστείς.

Διαφορές δεν έχω βρει σε ηλεκτρονικά παράδειγμα, αν αναλογιστείς βέβαια και την ταλαιπωρία που θα περάσεις σε περίπτωση που χρειαστείς service.

Για να μην σε ζαλίζω (το συνηθίζω να μιλάω πολύ :P;)), μια απλή «μέθοδος» είναι να κάνεις πρώτα μια έρευνα στην ελληνική αγορά είτε με από τις σελίδες μεγάλων καταστημάτων που εμπιστεύεσαι είτε να χρησιμοποιήσεις sites όπως το skroutz ή το bestprice (συγκεντρώνουν τα ίδια τις τιμές για το ίδιο προϊόν από διάφορα καταστήματα). Έπειτα ελέγχεις πόσο μπορείς να βρεις το ίδιο προϊόν σε κάποιο site του εξωτερικού και αποφασίζεις από πού θα το πάρεις!

Προσοχή μόνο να υπολογίσεις και τα έξοδα αποστολής και στις 2 περιπτώσεις. Στο amazon δυστυχώς τα έξοδα αποστολής στα εμφανίζει λίγο πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας, οπότε πρέπει να έχεις τον νου σου να σταματήσεις σε εκείνο το σημείο αν δεν σε συμφέρει. Βρήκα χθες ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης στο amazon 20 λίρες και πάνω που χάρηκα είδα λίγο πριν την παραγγελία ότι τα έξοδα αποστολής είναι άλλες 40 λίρες!!!! Ε, θα ένα από εδώ τελικά… :roll:

Άλλη περίπτωση που χρησιμοποιώ πολύ τις αγορές από το εξωτερικό είναι για πραγματάκια που απλά δεν υπάρχουν εδω ή τελοσπάντων δεν μπορώ να βρω εγώ…. Έχω πάθει έρωτα με τις δημιουργίες που βρίσκω στο etsy.com….<3 <3

Σταματάω εδώ γιατί σε λίγο θα γράφω έκθεση. Ελπίζω και πάλι να βοήθησα και όχι να σε ζάλισα Αγγελική28 :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...