Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρωτάκια 2016-2017!!!


Recommended Posts

Έχουμε άλλες μανούλες με παιδάκια που να βουτάμε στα βαθιά από Σεπτέμβρη??Το 1ο μου παιδάκι ξεκινάει το δημοτικό!Έχετε άγχος και αγωνία πώς θα είναι τα καμάρια μας που μεγάλωσαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!

Εμένα ξεκινάει η μικρή μου την Α΄δημοτικού το Σεπτέμβρη.

Έχω πάρει το "βάπτισμα" με τον μεγάλο μου, που φέτος θα πάει Δ΄Δημοτικού, αλλά συνεχίζω να έχω τις ανησυχίες μου για την μικρούλα μου!!!

Εδώ θα ήμαστε να τα λέμε!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2αγοράκια!Ο μεγάλος θα ξεκινήσει Α' δημοτικού και ο μικρός προνήπια!Έχω ένα άγχος πως θα είναι στο δημοτικό,αν θα του αρέσει,αν θα βρεί γρήγορα φίλους,πως θα τα πάμε με τα διαβάσματα!!!!Πολλά.... Από το νηπιαγωγείο του δε θα έχει άλλα παιδάκια και αυτό με αγχώνει λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Να μη σε αγχώνει καθόλου που δεν θα έχει τους φίλους του. Θα εκπλαγείς με το πόσο σύντομα θα κάνει νέους. Η κόρη μου πήγε πέρυσι Α' Δημοτικού (είχα ανοίξει και εγώ αντίστοιχο θέμα) και είχαμε μια εξαιρετική χρονιά. Και προερχόταν και από ιδιωτικο παιδικό/προνήπιο/νήπιο. Αν εξαιρέσεις την αρχή που όλα τα παιδιά ζορίζονται, μετά η χρονιά κύλησε νεράκι! Καλή αρχή!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου δεν είχε, γιατί ήταν από ιδιωτικό νηπιαγωγείο και πήγε στον δημόσιο παιδικό. Είχε μόνο έναν γνωστό, ο οποίος ήταν και στο άλλο τμήμα.

Εγκλιματίστηκε μέσα σε μία περίπου εβδομάδα και, φυσικά, δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Μη σου πω πιο μεγάλο πρόβλημα είχε να εγκλιματιστεί η μαμά (:mrgreen:) που υπολόγιζα παλιά ιδιωτικό σχολείο κλπ.

Η μικρή μου δεν θα έχει φίλες, αλλά θα έχει κάποιους γνωστούς. Και, φυσικά, έχει το πλεονέκτημα ότι γνωρίζει τον χώρο του σχολείου κλπ γιατί πηγαίναμε για τον αδελφό της!!!

Θα μείνει ολοήμερο, θα τον παίρνεις;;

Ο μικρός είναι κανονικό προνήπιο ή παιδικό σταθμό;;


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτάκι και η κόρη μου φέτος, εχθές μάλιστα πήραμε τσάντα με την ηρωίδα kimmidoll, την είχε δει σε ενα βιβλιοπωλείο και είχε κολλήσει. :)

Η πρώτη δημοτικού από τη δική μου εμπειρία ειναι δύσκολη τάξη μετά τα Χριστουγεννα ειδικά που η ύλη δυσκολεύει αρκετά. Καλή αρχή σε όλα τα πρωτάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα κι εγώ με υποψήφιο πρωτάκι φέτος! Βέβαια εγώ δεν είμαι πρωτάρα μιας και πριν 10 χρόνια είχα την αντίστοιχη εμπειρία με την κόρη μου. Αλλά ο μικρούλης μου είναι εντελώς διαφορετικό παιδί από το κοριτσάκι μου και τα πράγματα μάλλον θα είναι λίγο ζόρικα! Εδώ είμαστε και θα τα λέμε...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω απορίες παίρνουμε τσάντα τρόλεϋ ή στην πλάτη??Ή δικιά μας τάξη θα είναι στο 2ο όροφο!! Παίρνουμε και κασετίνα τώρα?Τι άλλο χρειαζόμαστε για αρχή που πρέπει να πάρουμε??

Link to comment
Share on other sites

Aλεξάνδρα τα βιβλία της 1ης, από όσο θυμάμαι τουλάχιστον, είναι πολλά. Η τσάντα θα είναι αρκετά βαριά για να την σηκώνει το παιδί μόνο του. Εγώ στην κόρη μου είχα πάρει τσάντα με ροδάκια γιατί κι εκείνη σε όροφο ήταν. Τώρα πάρε μία κασετίνα και μολύβια και ξυλομπογιές. Για τα υπόλοιπα θα σας δώσει λίστα η δασκάλα στο σχολείο με το τι θα χρειαστείτε.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Πρωτάκι κι η δική μου η κορούλα φέτος. Μου φαίνεται κάπως αλλά εκείνη το περιμένει ενθουσιασμένη. Για να δουμε τι θα δουμε.

(Αγγελική θα συναντιόμαστε κι εδω)


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Φωτεινή και από εδώ!

Ο δικός μου ενώ όταν έκλεισαν τα σχολεία ρώταγε συνεχώς για το "μεγάλο σχολείο" τώρα ούτε που το αναφέρει καν!

Αλήθεια διαβάσατε πότε ξεκινάει η σχολική χρονιά? Κάθε χρόνο αρχίζει στις 11 Σεπτέμβρη αλλά επειδή φέτος 11 είναι Κυριακή αρχίζουν στις 12?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική έχω ακουσει οτι φετος θα ξεκινήσουν στις 12. Πιστευω οτι θα ενημερωθουμε εγκαιρως. Θέλω να είμαι στον αγιασμό αλλά δεν ξέρω ακόμα αν θα μου δώσουν άδεια.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή είδα ανακοινώσεις σχολείων ότι η σχολική χρονιά ξεκινάει στις 12/9.

Εγώ έχω δηλώσει άδεια όλη την εβδομάδα από 12 έως 16 Σεπτέμβρη από τις αρχές του καλοκαιριού οπότε δεν μπορούν να μου πουν όχι καθώς έχει περάσει στον προγραμματισμό των αδειών μας.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με πρωτάκι φέτος και μάλιστα πρώτο πρωτάκι της οικογένειας :-).

Κι εγώ αγχώνομαι λίγο, όχι τόσο σε ό,τι έχει να κάνει με τα διαβάσματα (ίσως να είμαι υπεραισιόδοξη αλλά σ' αυτό το κομμάτι πιστεύω θα την βρούμε την άκρη), όσο για το πώς θα της φάνει και πώς θα νιώθει εκείνη στο "μεγάλο σχολείο".

Στο μεταξύ, ζητάει επίμονα δεύτερη δραστηριότητα (ενόργανη), ενώ ήδη πάει μπαλέτο δύο φορές τη βδομάδα και δε θέλει να σταματήσει. 4 απογεύματα τη βδομάδα και μάλιστα χωρίς να ξέρουμε πώς θα βρούμε ρυθμό με το διάβασμα, πολύ μου φαίνεται :roll:. Ελεύθερο χρόνο πότε θα έχει;

Προς το παρόν, πάντως, χαίρεται ακόμη καλοκαιρινό πρόγραμμα. Για να δούμε πόσο εύκολο θα είναι να "μαζευτούμε" :rolleyes:.


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...