Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Μανουλες Απριλιου 2017


Recommended Posts

Κοριτσια μου τι κανετε;;;τι κανουν τα θαυματακια σας;;;γεννησε αλλη καμια;;;

συμβουλες για θηλασμο;;;ο

μπεμπης μ τρωει και μετα κλαιει πολυ και πιπιλαει δαχτυλα μανικια κ οοοτι αλλο βρει!δυσκολο πραγμα ο θηλασμος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 513
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Winter2017 είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε;;;τι κανουν τα θαυματακια σας;;;γεννησε αλλη καμια;;;

συμβουλες για θηλασμο;;;ο

μπεμπης μ τρωει και μετα κλαιει πολυ και πιπιλαει δαχτυλα μανικια κ οοοτι αλλο βρει!δυσκολο πραγμα ο θηλασμος!

Δεν θα βλέπεις το ρολόι ..... Για παράδειγμα δεν θα τον βάζεις για δεκα λεπτα απο τον καθε μαστό ...... Θα τον αφήνεις να τρώει οσο θέλει αυτος μπορεί και μισή ωρα ..... Μετα αυτα ειναι μικρουλικα και κανουν διάλειμμα  γτ κουράζονται ..... Εαν δεις οτι συνεχίζει να μην χορτενει τότε δίνεις και τον άλλον μαστό ..... 

 

Ελπιζω να σε βοηθεισα ..... Θελουμε τουλάχιστον 8θηλασμους και 8πανες βαριές ..... Και δεν αφήνουμε μεγαλητερο διάστημα των 3ωρων απο γεύμα σε γευμα ..... 

 

Στο Facebook υπαρχουν ομάδες θηλασμου που πραγματικά βοηθάνε πολυ ..... 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που σου λέει η Φιλενια...αν το βλέπεις να πεινάει ακόμα του δίνεις πάλι να φάει κ ας είχε φάει πριν από μισή ώρα...Γενικά τον πρώτο καιρό τα μωράκια μέχρι να βρουν το ρυθμό τους κ μέχρι να συγχρονιστει κ το στήθος θα πρέπει να τα ταιζεις  κάθε φορά που το ζητάνε κ όσο το ζητάνε...Εμένα στην αρχή η δικιά μου μπορεί να καθόταν στον ένα μαστο κ 45 λεπτά...την άφηνα μέχρι να σταμάτησε από μόνη της ποτέ δεν τη διεκοπτα !Επίσης  της δίνω τον ένα μαστο κάθε φορά μέχρι να τον αδειάσει κ στον επόμενο θηλασμό δίνω τον άλλο!Στην αρχή θέλει υπομονή πολύ αλλά αξίζει τον κόπο!!!Εσύ όταν βλέπεις να τρώει τα χέρια του έχεις δοκιμάσει να του δώσεις να φάει κ δεν τρώει ή απλά περιμένεις να φτάσει η ώρα που πρέπει για να το ξαναταισεις?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Goldy87 είπε:

Αυτό ακριβώς που σου λέει η Φιλενια...αν το βλέπεις να πεινάει ακόμα του δίνεις πάλι να φάει κ ας είχε φάει πριν από μισή ώρα...Γενικά τον πρώτο καιρό τα μωράκια μέχρι να βρουν το ρυθμό τους κ μέχρι να συγχρονιστει κ το στήθος θα πρέπει να τα ταιζεις  κάθε φορά που το ζητάνε κ όσο το ζητάνε...Εμένα στην αρχή η δικιά μου μπορεί να καθόταν στον ένα μαστο κ 45 λεπτά...την άφηνα μέχρι να σταμάτησε από μόνη της ποτέ δεν τη διεκοπτα !Επίσης  της δίνω τον ένα μαστο κάθε φορά μέχρι να τον αδειάσει κ στον επόμενο θηλασμό δίνω τον άλλο!Στην αρχή θέλει υπομονή πολύ αλλά αξίζει τον κόπο!!!Εσύ όταν βλέπεις να τρώει τα χέρια του έχεις δοκιμάσει να του δώσεις να φάει κ δεν τρώει ή απλά περιμένεις να φτάσει η ώρα που πρέπει για να το ξαναταισεις?

Ευχαριστω κοριτσια!εχω πελαγωσει!!του δωσα συμπληρωμα χθες και ειπε ο παιδιατρος πειναει αφου ηπιε 50γρ ξενο και πιο πριν το ειχα θηλασει κ απο τα δυο στηθη πολυ ωρα!

οταν κλαιει το βαζω και μασουλαει το βαζω στο στηθος αλλα με το που το βγαζω κλαιει και μασουλαει χερια!μετα το βαζω στο αλλο στηθος και παλι τα ιδια!!νοιωθω οτι δεν εχω γαλα πολυ γτ δεν ειναι προσμενο το στηθος μου καθολου ουτε το νοιωθω βαρυ!!ηθελα πολυ να τα καταφερω με το θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Winter2017 είπε:

Ευχαριστω κοριτσια!εχω πελαγωσει!!του δωσα συμπληρωμα χθες και ειπε ο παιδιατρος πειναει αφου ηπιε 50γρ ξενο και πιο πριν το ειχα θηλασει κ απο τα δυο στηθη πολυ ωρα!

οταν κλαιει το βαζω και μασουλαει το βαζω στο στηθος αλλα με το που το βγαζω κλαιει και μασουλαει χερια!μετα το βαζω στο αλλο στηθος και παλι τα ιδια!!νοιωθω οτι δεν εχω γαλα πολυ γτ δεν ειναι προσμενο το στηθος μου καθολου ουτε το νοιωθω βαρυ!!ηθελα πολυ να τα καταφερω με το θηλασμο

βρες μια παιδιατρο φιλικη με τον θηλασμο ... ολες οι μανουλες εχουν γαλα .... εαν υπαρχει ζητησει το στηθος κατεβαζει γάλα εαν δεν υπαρχει σταματαει η παραγωγή .... μπες σε ομαδα υποστήριξη θηλασμου και απο εκει θα σε βοηθησουν καλυτερα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Winter μου όταν λες πολλή ώρα τι εννοείς?Αχ κοριτσακι μου ελπίζω να τα καταφέρεις με το θηλασμό...Μήπως πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποια άλλη παιδιατρο?Κ εμένα πάντως  μετά το θηλασμό βάζει τα χεράκια της στο στόμα αλλά δεν πεινάει απλά θέλει κάτι να πιπιλισει για να αποκοιμηθει....Μήπως συμβαίνει και σε εσάς κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω μ δινετε κουραγιο!ειναι το πρωτο μ παιδακι και δεν ξερω αν τα κανω καλα!απο χθες παντως θηλαζουμε μια χαρα μακαρι να συνεχιστει αυτο

αλλα χθες με επιασαν τα κλαματα χωρις λογο!σας εχει συμβει αυτο;;;

Να ρωτησω και κατι αλλο;;αμα μασουλαει χερια μετα να του δωσω λιγο πιπιλα;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Winter2017 είπε:

Κοριτσια ευχαριστω μ δινετε κουραγιο!ειναι το πρωτο μ παιδακι και δεν ξερω αν τα κανω καλα!απο χθες παντως θηλαζουμε μια χαρα μακαρι να συνεχιστει αυτο

αλλα χθες με επιασαν τα κλαματα χωρις λογο!σας εχει συμβει αυτο;;;

Να ρωτησω και κατι αλλο;;αμα μασουλαει χερια μετα να του δωσω λιγο πιπιλα;;

Εμένα επειδή πιπιλαει το δάχτυλο της της βγάζω το δάχτυλο κ της δίνω πιπιλα...Προτιμώ να μάθει στην πιπιλα πάρα στο δάχτυλο!Όσο για το κλάμα είναι νομίζω κάτι φυσιολογικό με τις ορμόνες...Εγώ νευριαζω αρκετά εύκολα και νομιζω είναι από την αϋπνία κ τις ορμόνες....Ο καημένος ο άντρας μου την πληρώνει την νύφη!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κανονικα τα μωρα που θηλαζουν δεν κανει να τους δινουμε πιπιλα ..... πρωτον γτ με την πιπιλα χανει γευματα οποτε ισως να μην περνει το επιθυμειτο βαρος ..... και δευτερον υπαρχει κινδυνος να παθει συνχηση θυλων ..... 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πιπιλα το γνωρίζω...Αλλά το παιδί μας από τους υπερηχους να φανταστείτε είχε το χέρι στο στόμα...Επειδή κ εγώ μικρή πιπιλούσα το δάχτυλο μου κ για να το κόψω- με μεγάλη δυσκολία  -έφτασα 9 χρόνων δε θέλω το μικρό μου να μάθει κ αυτό στο δάχτυλο...προτιμότερη είναι η πιπιλα!Πάλι καλά σε εμας δεν υπήρξε σύγχυση Θηλών κ εδραιωθηκε μια χαρά ο θηλασμός!Αλλά όντως με την πιπιλα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός άμα θηλαζεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Goldy87 είπε:

Αυτό με την πιπιλα το γνωρίζω...Αλλά το παιδί μας από τους υπερηχους να φανταστείτε είχε το χέρι στο στόμα...Επειδή κ εγώ μικρή πιπιλούσα το δάχτυλο μου κ για να το κόψω- με μεγάλη δυσκολία  -έφτασα 9 χρόνων δε θέλω το μικρό μου να μάθει κ αυτό στο δάχτυλο...προτιμότερη είναι η πιπιλα!Πάλι καλά σε εμας δεν υπήρξε σύγχυση Θηλών κ εδραιωθηκε μια χαρά ο θηλασμός!Αλλά όντως με την πιπιλα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός άμα θηλαζεις!

Προσπαθω να μην δινω πιπιλα κοριτσια μεχρι να τα βρουμε με το θηλασμο!συνεχιζουμε 2γευματα την μερα ξενο αλλα θα προσπαθησω να το κοψει!αυριο ερχεται ο παιδιατρος!τι σημεινει εδραιωση θηλασμου και ποτε γινεται αυτο;;

γραφτηκα και σε ομαδα υποστηριξης θηλασμου και με βοηθανε και απο κει

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Winter2017 είπε:

Προσπαθω να μην δινω πιπιλα κοριτσια μεχρι να τα βρουμε με το θηλασμο!συνεχιζουμε 2γευματα την μερα ξενο αλλα θα προσπαθησω να το κοψει!αυριο ερχεται ο παιδιατρος!τι σημεινει εδραιωση θηλασμου και ποτε γινεται αυτο;;

γραφτηκα και σε ομαδα υποστηριξης θηλασμου και με βοηθανε και απο κει

μπραβο κορίτσι μου .... 

ΕΔΡΑΙΩΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

- Να έχεις σαραντίσει (να έχουν περάσει τουλάχιστον έξι εβδομάδες από τη γέννηση του μωρού).

- Να μη δίνεις ξένο γάλα σκόνη (ούτε συμπλήρωμα). Κάποιες μητέρες βέβαια τα καταφέρνουν δίνοντας και συμπλήρωμα. Το ιδανικό είναι να μη δίνεις. Αν θηλάζεις σωστά το γάλα σου θα φτάνει.

- Να μην πρήζεται το στήθος σου όταν έχει περάσει πολλή ώρα από τον τελευταίo θηλασμό (πχ 4 ώρες).

- Να μη στάζει γάλα το στήθος σου από μόνο του, αν έχεις πολλή ώρα να θηλάσεις.

- Να προκαλείται από το μωρό το "κατέβασμα" του γάλατος, μόνο την ώρα που θέλει να θηλασει 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μανούλες χαθηκαμε!!!Τι κάνετε?Πώς τα πάτε με τα νινακια σας?

Εμεις είμαστε καλά!Είχε έρθει η παιδίατρος μέσα στην εβδομάδα κ μας είπε ότι η μικρή μας μεγαλώνει μια χαρά κ είναι στις ανωτατες καμπύλες ανάπτυξης!Συνεχίζουμε να θηλαζουμε αποκλειστικά!Αλλά έχουμε θέμα με την παλινδρομηση...Σε κάθε γεύμα ρουκετες,γουλιες κ κάποιες φορές εμετος...αφήστε που πολλές φορές στα καλά καθούμενα ανεβαίνει το γαλα και πνιγεται ενώ μπορεί να έχουν περάσει κ 2 ώρες από το γεύμα της!Έκοψα τελείως τα γαλκτοκομικα από τη διατροφή μου κ ξεκινήσαμε φαρμακακι...Το τελευταίο διάστημα είναι κάπως καλύτερα...αλλά και πάλι θέλει μεγάλη προσοχή!

Εσείς πως τα πάτε?Πείτε τα νέα σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

και εμεις είμαστε μια χαρα .... δεν εχουμε παει παιδίατρο και δεν ξερω ποσο βαρος εχει παρει .... καθε βραδυ την κανω μπανιο και ετσι περνάμε πολυ ωραια κ ηρεμα τ βραδυ .... τρωει στο 3ωρο συνήθως ... κ εμείς αποκλειστικο θηλασμο κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! τι κανετε τα μωρακια σας?? γεννησε καμοια αλλη??? λογικα ολες πλεον αλλα χαθηκαν.... εμεις ειμαστε πολυ καλα  κλεισαμε τους 2 μηνες την τριτη εχουμε το πρωτο μας εμβολιο! φιλακια στα γλυκουλια μας <3

  • Μου αρέσει 1

79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...