Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

ψαξτο παντως κοριτσακι μου για το 6μηνο ! Δεν ηξερα οτι πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτης για να το παρεις !

Θα το ψάξω βιργινάκι γιατί θα πάθω κατάθλιψη αν αφήσω το μωράκι μου τόσο νωρίς. Νομίζω ότι θα πρέπει να του το πω και να συμφωνήσει, αλλιώς πώς θα λείπω τόσους μήνες;;


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοιτα και το 29633. Μηπως παρω αυτη που ειναι ιδια και με το καροτσι; Αλλα δεν εχει ισοθερμικη θηκη για μπιμπερο.. Οντως ειναι οι πιο ωραιες παντως.

α ναι την ειδα ! Πολυ ομορφη!!!!;)

λιγο μικροτερη απο αυτες που ψαχνες εγω !!!!!

ναι ειναι οι πιο πρακτικες κυριως τσαντες ! Τις εχω δει απο κοντα κ εχω δει την οργανωση γι αυτο επιμενω ! ΕΙναι κ πανακριβες ομως !καποιες απο αυτες ! Αυτη που θελω εγω εχει 60κατι ευρω αν θυμαμαι καλα !

Link to comment
Share on other sites

Βιργινακι, δε θυμαμαι σελιδα, πατα πανω δεξια τον κωδικο και θα στο βγαλει.

Εγω θα το παρω το εξαμηνο. Βρε, κοριτσια, συζητηστε το με τους εργοδοτες σας, αφου δε χρειαζεται να σας πληρωνουν.


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω βιργινάκι γιατί θα πάθω κατάθλιψη αν αφήσω το μωράκι μου τόσο νωρίς. Νομίζω ότι θα πρέπει να του το πω και να συμφωνήσει, αλλιώς πώς θα λείπω τόσους μήνες;;

αχ αυτο με την καταθλιψη το σκεφτομαι κ γω, ιδιως οταν μου λενε οτι κοπηκε το 6μηνο! Αλλα για την ωρα δεν φαινεται να κοπηκε !

Τωρα..γιατι ρε κοριτσακι να μην στη δωσει την 6μηνη? στην τελικη δεν του κοστιζεις τιποτα μιας κ ουτε ενσημο παιρνεις αλλα ουτε κ λεφτα απο αυτον αφου σε πληρωνει ο οαεδ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιργινακι, δε θυμαμαι σελιδα, πατα πανω δεξια τον κωδικο και θα στο βγαλει.

Εγω θα το παρω το εξαμηνο. Βρε, κοριτσια, συζητηστε το με τους εργοδοτες σας, αφου δε χρειαζεται να σας πληρωνουν.

καλε εγω δεν ειχα ιδεα οτι πρεπει να συμφωνησει ο εργοδοτης !

Εγω δεν ρωταω καν ! Τα χαρτια θα του παω κ τελος ! χαχαχαχα!!!

θελει δε θελει θα δεχτει !

Οσο γι ατην τσαντα ναι την ειδα να την παρεις πολυ ομορφη ειναι !

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια νομίζω οτι οι εργοδότες δεν αρνιούνται.φτάνει να ενημερώθουν εγκαίρως.όλες οι φίλες και η νύφη μου που εχουν ΙΚΑ το πήραν........μακάρι να τα καταφέρετε γιατι πραγματικά είναι τρομερά δύσκολο να αφήσεις το μωρό νωρίς.


.

Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω σίγουρα, μπορεί να γλυτώνει τα λεφτά όμως θα μείνει πολύ πίσω η δουλειά μου. Μόνο εγώ κάνω το συγκεκριμένο στην εταιρία και ήδη θα πάει πίσω αυτούς τους μήνες που θα λείπω.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να βρείς κάποιον να σε αντικαταστήσει?????μια φίλη συμφωνησε με την εταιρία και την θέση της για το 9μηνο την κάλυψε μια άλλη κοπέλα που εφυγε μετα απο αυτό το διάστημα.Όμως είχε μιλήσει αρκετά νωρίς μετον διευθυντή της.Αυτό νομίζω είναι πολύ σημαντικότερο από οτιδηποτε αλλο.


.

Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω σίγουρα, μπορεί να γλυτώνει τα λεφτά όμως θα μείνει πολύ πίσω η δουλειά μου. Μόνο εγώ κάνω το συγκεκριμένο στην εταιρία και ήδη θα πάει πίσω αυτούς τους μήνες που θα λείπω.

γιατι δεν εκπαιδευουν καποιον βρε παιδι μου να σε αντικαταστησει στο κομματι αυτο οσο θα λειπεις ? τι να πω υποθετω θα στε λιγα ατομα στην εταιρια κ γι αυτο !

Εγω ειμαι σε πολυκαταστημα οποτε δεν παιζει να εχουν προβλημα ολες οι κοπελες μεχρι τωρα το εχουν παρει το 6μηνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερουδιαααααα!!!!!!!! Τα διαβασα ολα και θυμαμαι λιγα να σχολιασω....!!!!Καταρχην, κοριτσια τελειες οι φουσκωμενες κοιλιτσες σας!!!!!! Να ευχαριστησω για τις συμβουλες περι θηλασμου και για τα απορρυπαντικα που μας προτεινατε!!!!! Ειστε πολυ καλες!!!!!!!!! Κατερινακι, ευχαριστα τα νεα σου, για το μωρακι σου!!!!!! Βιργινακι,τρελη επιτυχια το δωματιο!!!!!!

Να ρωτησω κατι κοριτσακια μου, τον υπερηχο που γραφει την Π.Η.Τ. για να τον δωσουμε στο ΙΚΑ πρεπει να ειναι μονο απο γιατρο του ΙΚΑ? Η' μετραει και απο τον ιδιωτη γιατρο μου? Εμενα, παντως μου ειχαν πει οτι παει βαση μισθου. Εγω που ειμαι τωρα στο ταμειο ανεργιας, που ειπαν οτι θα μετρησει ο τελευταιος μισθος και επισης μου ζητησαν και μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ και τα ενσημα μου τα τελευταια 2 χρονια.

Φιλακιααααααα!!!!!!!!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω και ορισμένες πληροφορίες για το εξάμηνο ΟΑΕΔ

ΕΙΔΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΑΣΦΑΛΙΣΗ - ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΗΤΕΡΩΝ

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατωτάτου μισθού της εκάστοτε ΕΓΣΣΕ, από το οποίο ο Ο.Α.Ε.Δ. παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά της ασφαλισμένης μητέρας και την αποδίδει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Ο.Α.Ε.Δ. Ο Ο.Α.Ε.Δ. είναι υποχρεωμένος να καταβάλει κάθε μήνα ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό της εκάστοτε ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία επιδόματος εορτών (Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα) και επιδόματος αδείας με βάσει το προαναφερόμενο ποσό.

Τα ποσά που καταβάλλει ο Ο.Α.Ε.Δ. σε πλήρη απασχόληση υπολογίζονται:

- από 1.1.08 στο μηνιαίο μισθό 680,59 e, μείον τις κρατήσεις της ασφαλισμένης 6,67%, δηλ. 45,40 e και λαμβάνει η ασφαλισμένη μητέρα το ποσό των 635,19 e ανά μήνα.

- από 1.9.08 στο μηνιαίο μισθό 701,01 e, μείον τις κρατήσεις της ασφαλισμένης 6,67%, δηλ. 46,76 e και λαμβάνει η ασφαλισμένη μητέρα το ποσό των 654,25 e ανά μήνα.

- από 1.5.09 στο μηνιαίο μισθό 739,56 e, μείον τις κρατήσεις της ασφαλισμένης 6,67%, δηλ. 49,33 e και λαμβάνει η ασφαλισμένη μητέρα το ποσό των 690,23 e ανά μήνα.

Σε περίπτωση απασχόλησης μητέρας με σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες κάθε μέρα ή εκ περιτροπής απασχόλησης μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά τη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο από τον Ο.Α.Ε.Δ. ποσό ισούται με το μισό του καθοριζόμενου με πλήρη απασχόληση. Δηλαδή θα λαμβάνει η ασφαλισμένη μητέρα καθαρά ανά μήνα τα παρακάτω ποσά:

- από 1.1.08 το ποσό των 317,60 e.

- από 1.9.08 το ποσό των 327,13 e.

- από 1.5.09 το ποσό των 345,12 e.

Σημειώνουμε ότι σε περίπτωση απασχόλησης της εργαζόμενης μητέρας για περισσότερες από 4 ώρες την ημέρα ή πάνω από 13 ημέρες ασφάλισης το μήνα, το καταβαλλόμενο από τον Ο.Α.Ε.Δ. ποσό, θα υπολογίζεται ως πλήρη απασχόληση ήτοι:

- από 1.1.08 το ποσό των 635,19 e.

- από 1.9.08 το ποσό των 654,25 e.

- από 1.5.09 το ποσό των 690,23 e.

Είναι συντάξιμος ο χρόνος της ειδικής παροχής μητρότητας, διότι ο Ο.Α.Ε.Δ. υποχρεούται να αποδίδει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις προβλεπόμενες εισφορές για τον κλάδο σύνταξης. Έτσι ο Ο.Α.Ε.Δ. αποδίδει ανά μήνα τόσο της εργοδοτικές όσο και τις εργατικές εισφορές στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσω των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (ΑΠΔ).

ΑΙΤΗΣΗ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Δικαιούχοι της ειδικής παροχής μητρότητας είναι οι μητέρες που:

1. έχουν ενεργή εργασιακή σχέση δηλ. να είναι εργαζόμενες,

2. έχουν λάβει επιδόματα μητρότητας (κύησης και λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ,

3. να έχουν υποβάλλει, εντός 60 ημερών από τη λήξη της άδειας λοχείας ή ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας φροντίδας του παιδιού, αίτηση στον Ο.Α.Ε.Δ. της περιοχής κατοικίας των (Υπ. Αποφ. 33891/606/9.5.08 και ερμηνευτικές οδηγίες του Ο.Α.Ε.Δ.).

Σύμφωνα με τις εγκύκλιες οδηγίες του Ο.Α.Ε.Δ. τα δικαιολογητικά που απαιτούνται να υποβάλλουν οι εργαζόμενες δικαιούχες μητέρες ή δι' αντιπροσώπου στην αρμόδια Υπηρεσία του Ο.Α.Ε.Δ. είναι τα παρακάτω:

1. Βεβαίωση εργοδότη από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εργασιακή σχέση κατά την έναρξη της μητρότητας, το είδος, η μορφή, η διάρκεια της εργασιακής σχέσης, οι μηνιαίες αποδοχές, ο μέσος όρος των ωρών μερικής απασχόλησης, η ημερομηνία πρόσληψης και για συμβάσεις ορισμένου χρόνου η ημερομηνία λήξης τους καθώς και η λήψη της ετήσιας κανονικής άδειας, που ενδεχομένως χορηγήθηκε μετά την άδεια λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας,

2. Αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας (κυοφορίας-λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ,

3. Υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου από την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην Υπηρεσία του Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής της σχέσης καθώς και τον αριθμό μητρώου του ΙΚΑ και το ΑΦΜ,

4. Αριθμό λογαριασμού (IBAN) Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας της δικαιούχου,

5. Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο (περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών),

6. Προκειμένου περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών, οι ασφαλισμένες θα προσκομίζουν αντίγραφο άδειας διαμονής σε ισχύ ή αντίγραφο βεβαίωσης κατάθεσης αιτήματος για ανανέωση άδειας διαμονής,

7. Αναλυτικό Λογαριασμό Ασφαλισμένου ΙΚΑ (ένσημα) για το εξάμηνο που προηγείται της έναρξης αδείας κυοφορίας - λοχείας.

Εφόσον ζητηθεί εγγράφως από την εργαζόμενη μητέρα ένα μήνα πριν την έναρξη της ειδικής άδειας, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να χορηγήσει τη βεβαίωση.

Επίσης σύμφωνα με την με αριθμό 433/9.5.08/15.5.08 εγκύκλιο του Ο.Α.Ε.Δ. και τις επόμενες διευκρινιστικές οδηγίες δικαιούχοι είναι και:

1. οι εργαζόμενες σε εποχιακές επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, αλλά σε κάθε περίπτωση η παροχή θα καταβληθεί όχι πέραν της λήξης της εργασιακής σχέσης, εφόσον αυτή προηγείται της λήξης της παροχής.

2. οι εργαζόμενες που είναι ασφαλισμένες και στο ΤΣΜΕΔΕ ή σε οποιοδήποτε άλλο ταμείο, εφόσον όμως έχουν λάβει επίδομα μητρότητας (κυοφορίας - λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

3. οι εργαζόμενες οι οποίες έκαναν χρήση τμήματος της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας. Στην περίπτωση αυτή η παροχή θα καταβληθεί μετά τη λήξη της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.

4. οι εργαζόμενες που λαμβάνουν εξ ελευθεριότητας του εργοδότη άδεια κυοφορίας - λοχείας μεγαλύτερη από τη χορηγηθείσα από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Η ειδική άδεια παροχής μητρότητας θα καταβληθεί μετά τη λήξη της επί πλέον αυτής άδειας.

5. οι εργαζόμενες που κατά τη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της κυοφορίας-λοχείας βρίσκονται σε ασθένεια (π.χ. επαπειλούμενη κύηση ή άλλη ασθένεια). Για τον υπολογισμό των ημερών απασχόλησης θα ληφθεί υπόψη το εξάμηνο που προηγείται της ασθένειας.

Ο χρόνος απουσίας της μητέρας από την εργασία της λογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας για τον υπολογισμό της κανονικής άδειας, της προϋπηρεσίας, τον καθορισμό των αποδοχών, της αποζημίωσης σε περίπτωση καταγγελίας σύμβασης, καθώς και κάθε άλλου δικαιώματος που απορρέει από την εργατική νομοθεσία.

ΔΙΑΚΟΠΗ - ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΑΙΤΗΣΗΣ - ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ

Σύμφωνα με τις με αριθμούς 433/9.5.08/15.5.08 και Β120880/29.5.08 εγκυκλίους του Ο.Α.Ε.Δ. και τις επόμενες διευκρινιστικές οδηγίες η ειδική άδεια παροχής μητρότητας διακόπτεται όταν η δικαιούχος μητέρα:

1. Παραιτηθεί, προσληφθεί και απασχοληθεί σε νέο εργοδότη.

2. Με αίτησή της ζητήσει τη διακοπή από την παροχή.

3. Σε κάθε περίπτωση λύσης της εργασιακής σχέσης εντός του εξαμήνου (π.χ. λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου κ.λπ.). Παρόλο που ισχύει η απαγόρευση καταγγελίας σύμβασης εργασίας για ένα έτος μετά τον τοκετό, μπορεί να λυθεί για σπουδαίο λόγο, ο οποίος όμως δεν θα σχετίζεται με τη μειωμένη απόδοση της γυναίκας - μητέρας λόγω της βιολογικής της κατάστασης.

4. Προκειμένου για υπηκόους τρίτων χωρών η παροχή διακόπτεται εφόσον η άδεια διαμονής λήξει μέσα στην εξάμηνη περίοδο και δεν προσκομίσει βεβαίωση κατάθεσης αιτήματος ανανέωσης.

Η παροχή δεν διακόπτεται σε περίπτωση ασθένειας της δικαιούχου μητέρας.

Σε περίπτωση που απορρίπτεται με απόφαση του Διευθυντή η αίτηση μητέρας ή οποιαδήποτε διαφορά προκύψει μεταξύ του Ο.Α.Ε.Δ. και της αιτούσης μητέρας επιλύεται σε πρώτο βαθμό από την Επιτροπή Επίλυσης Ασφαλιστικών Διαφορών (Ε.Ε.Α.Δ.) της αρμόδιας Περιφερειακής Διεύθυνσης του Οργανισμού και σε δεύτερο βαθμό από το Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού.

Οι ενστάσεις κατά των σχετικών απορριπτικών αποφάσεων των αρμοδίων οργάνων ασκούνται εντός ανατρεπτικής προθεσμίας 30 ημερών από την κοινοποίησή τους στην ενδιαφερόμενη μητέρα.

Εξαιρούνται από το άρθρο 142 και δεν είναι δικαιούχοι οι:

1. εργαζόμενες μητέρες με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, πλήρους ή μερικής απασχόλησης, στο Δημόσιο, στους Ο.Τ.Α., σε Ν.Π.Δ.Δ. (π.χ. ειδικευόμενες ιατροί σε δημόσια νοσοκομεία, αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι καθηγητές σε δημόσια σχολεία, δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.), επειδή οι αναφερόμενοι φορείς δεν είναι επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις ή εργασίες του ιδιωτικού τομέα.

2. εργαζόμενες μητέρες των οποίων οι Σ.Σ.Ε., ή Δ.Α. προβλέπουν μειωμένο ωράριο ή ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια για μεγαλύτερο χρόνο από τις ρυθμίσεις του άρθρου 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. των ετών 2004-2005 (π.χ. τράπεζες, ναυτιλιακές εταιρείες κ.λπ.).

3. εργαζόμενες σε ατομικές επιχειρήσεις (οικογενειακές) που συνδέονται με τον εργοδότη με πρώτο ή δεύτερο βαθμό συγγενείας, αφού δεν παρέχουν εξαρτημένη εργασία (άρθρο 1 του Ν. 1759/88).

4. όσες εργαζόμενες δεν λαμβάνουν επίδομα μητρότητας (κυοφορίας-λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδιαααααα!!!!!!!! Τα διαβασα ολα και θυμαμαι λιγα να σχολιασω....!!!!Καταρχην, κοριτσια τελειες οι φουσκωμενες κοιλιτσες σας!!!!!! Να ευχαριστησω για τις συμβουλες περι θηλασμου και για τα απορρυπαντικα που μας προτεινατε!!!!! Ειστε πολυ καλες!!!!!!!!! Κατερινακι, ευχαριστα τα νεα σου, για το μωρακι σου!!!!!! Βιργινακι,τρελη επιτυχια το δωματιο!!!!!!

Να ρωτησω κατι κοριτσακια μου, τον υπερηχο που γραφει την Π.Η.Τ. για να τον δωσουμε στο ΙΚΑ πρεπει να ειναι μονο απο γιατρο του ΙΚΑ? Η' μετραει και απο τον ιδιωτη γιατρο μου? Εμενα, παντως μου ειχαν πει οτι παει βαση μισθου. Εγω που ειμαι τωρα στο ταμειο ανεργιας, που ειπαν οτι θα μετρησει ο τελευταιος μισθος και επισης μου ζητησαν και μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ και τα ενσημα μου τα τελευταια 2 χρονια.

Φιλακιααααααα!!!!!!!!!!

Μια χαρά δέχονται και από ιδιώτη. Ξέρω γιατί είχα πάει για να πάρω άδεια.

Βιργινάκι, ναι είμαστε λίγα άτομα και δεν τους συμφέρει. Θα το συζητήσω πάντως μαζί τους, μήπως βγει μια άκρη.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α! Εχω και αλλες αποριες... εγω που εχω Π.Η.Τ. 20/6 πρεπει να παω τα χαρτια στο ΙΚΑ για να παρω τα λεφτα 56 μερες πριν. Σωστα? Εργασιμες ή ολες? Και ειπατε οτι μας τα δινουν μετα απο 1 μηνα ή καταλαβα λαθος?

Επισης, εγω τις τελευταιες 10 μερες περιπου 1 ή 2 φορες την ημερα αισθανομαι εναν πονο χαμηλα στην κοιλια, σαν να κατουριεμαι και να κρατιεμαι, αλλα δεν κρατιεμαι... αυτο ειναι συσπαση?

Τελος, στον 7ο μηνα, μπαινουμε στην 28η εβδομαδα ή στην 27η? Συγνωμη, αν σας επρηξα, αλλα εχω μπερδευτει λιγακι...:D:D:D


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...