Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μόνη , άνεργη και έγκυος


Recommended Posts

Και αν... Λεω εγω αν δωσει το παιδι για υιοθεσια και μετα θεωρει οτι ειναι υποχρεωση να παιρνει τηλ να ρωταει πως ειναι...και αν το μετανιωσει και το θελει πισω .... Και αν και αν και αν.... Γιατι γραφει και καποια πραγματα που ειναι εντονα οπως οτι ο βιολογικος πατερσς θα επρεπε να " τσακιστει" να παει στο γιατρο μαζι της σε μια ληγμενη σχεση 4 μηνων που κατα λαθος εσπασε το προφυλακτικο.... Και απο την οποια σχεση αυτη εφυγε αλλα εχουμε και τη απαιτηση να ειναι εκει ειτε το κρατησει ειτε οχι.... Και μετα οι θετοι γονεις θα πρεπει ν α τσακιζονται για το οτιδηποτε...δεν ξερω, εμενα πολυ αποφασιζουμε και διαταζουμε μου ακουγετε ολο αυτο και αντικτυπο θα εχει παντα στο παιδι.

Και οχι δεν φταινε παντα οι γυναικεςαλλα ειναι και πολλες που φταινε.Και επειδη ξερω παιδια που ειναι δυστυχισμενα απο μια απροσμενη εγκυμοσυνη, με εναν κατα αναγκη γαμο και στο τελος ενα ωραιοτατο διαζυγιο για αυτο και η αποψη μου ειναι σκληρη

Κυρία Ράνια , θα σας παρακαλούσα τα απωθημένα σας να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας ή εν πάση περιπτώσει για όποιον τα θέλει . Εγώ πάντως δεν τα χρειάζομαι . Ποτέ δεν έγραψα ότι η σχέση μου είχε λήξει εδώ και 4 μήνες , αν διαβάσετε προσεκτικά το αρχικό μου μήνυμα , θα δείτε ότι η σχέση μου έληξε 10 μέρες πριν μάθω ότι είμαι έγκυος . Σας παρακαλώ πολύ να σταματήσετε τις υποθέσεις σχετικά με υιοθεσίες και δική μου συμπεριφορά απέναντι σε μια τέτοια εκδοχή , όπως και τους χαρακτηρισμούς σας για μένα εφ΄οσον δεν με γνωρίζετε .Και επίσης θα σας παρακαλούσα να πάτε σε άλλο θέμα να στήσετε λαικό δικαστήριο ... σας ευχαριστώ που συμμετείχατε παρά ταύτα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την στιγμή , που χρησιμοποιήσαμε προφυλακτικό , αλλά και η σύλληψη έγινε στις 21/7 , από τις 28/6 που ήταν η τελευταία μου περίοδος , καταλαβαίνετε ότι οι πιθανότητες μιας πιθανής εγκυμοσύνης ,5-7 μέρες πριν την επόμενη περίοδο μου δηλαδή , ήταν ελαχιστότατες . Γιαυτό και μου ήρθε κεραμίδα . Παρόλα αυτά θεωρώ ότι σιγά σιγά θα αρχίσω να συνέρχομαι και θα βρω την άκρη μου . Όσο για τον θυμό μου απέναντι στον πατέρα αυτού του παιδιού , θεωρώ ότι είναι δικαιολογημένος , γιατί ανεξάρτητα από την σχέση των δύο συντρόφων , οι γονείς παραμένουν γονείς . Επειδή δεν θέλω να είμαι μαζί του , δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι ανεύθυνος απέναντι σε αυτό το μωρό , εγώ τουλάχιστον έτσι βλέπω την έννοια γονιός . Φυσικά και δεν περιμένω τίποτα μετά από αυτήν του συμπεριφορά , αλλά είναι εντελώς φυσιολογικό να είμαι θυμωμένη με κάποιον που βγάζει την ουρά του απ΄έξω .

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Ράνια , θα σας παρακαλούσα τα απωθημένα σας να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας ή εν πάση περιπτώσει για όποιον τα θέλει . Εγώ πάντως δεν τα χρειάζομαι . Ποτέ δεν έγραψα ότι η σχέση μου είχε λήξει εδώ και 4 μήνες , α. Απο ολα ευτυδιαβάσετε προσεκτικά το αρχικό μου μήνυμα , θα δείτε ότι η σχέση μου έληξε 10 μέρες πριν μάθω ότι είμαι έγκυος . Σας παρακαλώ πολύ να σταματήσετε τις υποθέσεις σχετικά με υιοθεσίες και δική μου συμπεριφορά απέναντι σε μια τέτοια εκδοχή , όπως και τους χαρακτηρισμούς σας για μένα εφ΄οσον δεν με γνωρίζετε .Και επίσης θα σας παρακαλούσα να πάτε σε άλλο θέμα να στήσετε λαικό δικαστήριο ... σας ευχαριστώ που συμμετείχατε παρά ταύτα .

Οχι μια χαρα καταλαβα η σχεση σου εληξε και ειχε διαρκεια 4 μηνων και εμεινες εγκυος στην τελευταια επαφη. Αν το θεωρησες λαικο δικαστηριο, αν θεωρησες οτι σε εκριν α συγνωμη. Εγω το μονο που θα ξαναγραψω ειναι οτι το παιδι πρεπει να ειναι πανω απο ολα ευτυχισμενο. Λαθη γινονται αλλα αυτα ειναι ωραια λαθη αρκει να νιωθουμε ευγνωμοσυνη για αυτα που μας δινονται και να μην απαιτουμε και πραγματα που θα θελαμε αλλα δεν μπορουμε να εχουμε. Η ευτυχια αυτου του παιδιου ειναι στα χερια σου και πραγματικα το θες θα βρεις τον τροπο να ανταπεξελθεις και με το παραπανω.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατευθείαν στο ψητό. Είμαι υιοθετημένη. Είμαι επίσης το προιον σχέσης παντρεμένου με νεαρή κοπέλα στην οποία ποτέ δεν είπε ότι είναι παντρεμένος. Δώθηκα μέσω του Ιδρύματος Μητέρα ένα χρόνο μετά τη γέννηση μου και στο διάστημα αυτό έμενα μέσα στο ίδρυμα μαζί με τη βιολογική μου μητέρα. Στα 27 μου έμεινα έγκυος ενώ έπαιρνα αντισύλληψη. Δεν παντρέυτηκα, κράτησα το παιδί και το μόνο που του ζήτησα ήταν τότε την αναγνώριση και από κει και πέρα βλέπουμε. Στην περίπτωση μας το "βλέπουμε" έγινε μια σχεση από την οποία τελικά προήλθε και ένα δεύτερο παιδί. Μένουμε μαζι, είμαστε μαζί και το παλεύουμε. Αν δεν ήθελε θα το πάλευα και μόνη μου. Κοπέλα μου ό,τι μα ό,τι αποφασίσεις, να είναι η δικια σου απόφαση, σε καμία περίπτωση μην σκεφτείς τι θα πει η οικογένεια,, ο κόσμος, ούτε καν αυτός. Ό,τι χρειαστείς, πληροφορίες, να τα πεις, να ξεσκάσεις, ό,τιδήποτε στείλε μου πμ. Ίσως μπορώ να σου μιλήσω κάπως για όλες τις πλευρές από λίγο (Της άγαμης μητέρας, της μητέρας που δίνει για υιοθεσία, της μητέρας που λαμβάνει μέσω υιοθεσίας, την ιατρική πλευρά λόγω επαγγέλματος..) Ό,τι χρειαστείς..

  • Μου αρέσει 1

km1cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εδω λεμε στη κοπελα λογω ηλικίας να το κρατησει γιατι πραγματικα ειναι θείο δωρο ενα μωρο, η κοπελα ομως για βιοποριστικούς λογους δυσκολεύεται και δεν εχει στήριξη απο κανεναν ουτε καν απο τον συνυπεύθυνο πατέρα του μωρου.

Αμα ηταν να το δωσει για υιοθεσια ειναι σαν να της λεμε κράτησε το μην ψάξεις για δουλεια 9 μηνες γιατι κανεις δεν θα την παρει εγκυο επωμισου ολα τα εξοδα και μετα δωστο!

Κράτησε το κοπελα μου εαν σε ενδιαφερει να γινεις μανουλα υπαρχουν ιδρύματα κλπ που βοηθούν σε τέτοιου είδους κατάστασεις μην σκεφτεσαι το οικονομικο μονο μετα αφου γεννήσεις με το καλο θα βρεις μια δουλιτσα και ολο και κατι θα γινει, δεν θα το μετανιώσεις θα εισαι περήφανη που πάλεψες!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι είσαι 38 όχι 13 αν ρίξεις το παιδί σου δεν θα είσαι ευτυχισμένη στο Έλενα όλες οι εξετάσεις είναι δωρεάν και η γέννα άντε με ελάχιστη συμμετοχή μην βρίσκεις το οικονομικό για δικαιολογία που θα χαιδεύει τα αυτιά σου αν ούτε να το γράψω δεν μπορώ χαλάσεις το παιδί. Μην προσπαθείς να κανακέψεις την συνείδηση σου για μια τέτοια ενδεχόμενη θλιβερή πράξη. Δικαιολογίες για τις πράξεις μας εφευρίσκουμε άπειρες αλλά δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που έμεινε έγκυος και βγάζει 200ευρώ ή και μηδέν ευρώ. Καλώς ή κακώς σου κλήρωσε να γίνεις μάνα και ο χαρακτηρισμός ατύχημα είναι εντελώς άτοπος τα παιδιά δεν είναι ατυχήματα είναι δώρα που στα κάνουν 1 στα 100 χρόνια. Ελπίζω και εύχομαι να σε δω να μεταφέρεσαι στο καφέ του μήνα της ΠΗΤ σου και όταν δεις το πλασματάκι αυτό που το σώμα σου για 9 μήνες θα ζεσταίνει και θα μεγαλώνει ίσως αντιληφθείς το μικρό της ύπαρξης μας και της ματαιοδοξίας μας και ίσως καταλάβεις ότι το παιδί σου όχι μόνο ατύχημα δεν ήταν αλλά ευκαιρία να αναστήσεις έναν άνθρωπο και μαζί του να αναστηθείς κι εσύ. Αυτά είχα να εκφράσω γιατί για μένα αυτά είναι και η ουσία τα υπόλοιπα τα θεωρώ καμώματα.


J8ejp3.png

xoM3p3.png

526437xvildghyb3.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Καλωσήρθες στην παρέα μας εστώ και υπό αυτές τις δύσκολες συνθήκες. Δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω εκτός από αυτο: Το πλάσμα αυτό έχει δικαίωμα στη ζωή, καλή μου.

Η ώρα είναι ώρα ανάληψης ευθυνών και αποφάσεων. Πάρε τηλέφωνο τον σύλλογο αγκαλιά, θα σε στηρίξουν, θα σε βοηθήσουν. Έχε πίστη! Είσαι ευλογημένη, ξέρεις πόσες γυναίκες θα επιθυμούσαν αυτό το " ατύχημα";


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με το αγκαλια μπορεις επισης να απευθυνθείς στο φιλανθρωπικό σωματείο Οι φιλοι του παιδιού http://www.filoitoupediou.gr προσφερει σχεδον τα ιδια πραγματα.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου, πολύ σοβαρό το θέμα σου.

Σου γράφω εν συντομία, από προσωπική εμπειρία κ από το κύκλο γνωστών μου, θα λάβεις Καλή υποστήριξη κ Δωρεάν από Τον μη κερδοσκοπικο φαιναρετη, με έδρα νέα συμρνη. Κ τηλεφωνικά κ δια ζώσης, έχουν διάφορες ειδικότητες με εξειδικευσης σε εγκυμοσύνη κ μητρότητα. Επίσης στη ν εκκληισα ραγκαβα στην πλάκα, ο παππάς είναι ανοιχτομυαλος κ εναλλακτικός, θα σε εκπλήξει, καμία σχέση με κλασικό παππα, υποστηρίζει τέτοιες περιπτώσεις. Τέλος, στην κοινωνική υπηρεσία του Αλεξάνδρα ή Έλενα θα δουν πουν πως να κινηθείς για ασφάλεια.

Πάρε χρόνο ν αποφασίσεις, κ όταν δεις ποια απόφαση θα υποστηρίξει Σ εμείς εδώ είμαστε για περεταίρω ιδέες κλπ

Καλημέρα σας , διαβάζω εδώ και μέρες διάφορα θέματα περί εγκυμοσύνης στο forum , και έτσι αποφάσισα να σας γράψω , μπας και καταφέρω να πάρω κάποια απόφαση . Είμαι 38 ετών , είχα μια σχέση από τον Μάρτιο , όπου τον πρώτο μήνα πήγε αρκετά καλά , ή έτσι ήθελα να πιστεύω , και μετά σιγά σιγά άρχισαν να βγαίνουν σημαντικές διαφορές μεταξύ μας . Όμως μέχρι την οριστική απόφαση , ότι τελικά δεν ταιριάζουμε μαζί , έφθασε Ιούλιος . Πάντα ερχόμασταν σε επαφή με προφυλακτικό . Και σχεδόν ποτέ στις γόνιμες μέρες . Τελευταία περίοδος μου ήταν στις 28/6/2016 . Τελευταία επαφή με τον πρώην και ημέρα σύλληψης 21/7/2016 με προφυλακτικό , όπου και προφανώς έσπασε , αλλά στην ακρογιαλιά , με τόσο αέρα , υγρασία , σκοτάδι ... και τις βάρκες να κουνιούνται , δεν το καταλάβαμε . Ήταν η τελευταία μέρα που ειδωθήκαμε , έκτοτε πήρα την απόφαση , ότι δεν ταιριάζουμε , οριστικά και αμετάκλητα . Περίμενα περίοδο στις 26 - 28 Ιουλίου καθώς ο κύκλος μου παίζει με δύο μέρες καθυστέρησης , αλλά όχι πάντα . Αλλά δυστυχώς , τζίφος ... από τις 30 Ιουλίου άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια , και μετράω γόνιμες και φτού ξανά και από την αρχή , και να μην μου βγαίνει ο λογαριασμός με τίποτα . Αποφάσισα να πάρω τεστ από το φαρμακείο , και το έκανα τελικά στις 2/8 πρωί πρωί ..... θετικό . Πήρα τηλ τον πρώην να τσακιστεί να έρθει στο σπίτι μου , όπου και του είπα τα νέα .... η απάντηση του " Και τώρα τι κάνουμε ;; εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω οικονομικά καθόλου ούτε σε περίπτωση που το κρατήσεις , αλλά ούτε και σε μια άμβλωση " Του είπα θα κλείσω ραντεβού σε γυναικολόγο για αύριο 3/ 8 σε παρακαλώ να έρθεις μαζί μου .. και μου απάντησε " δεν μπορώ να έρθω , θα δουλεύω , πάρε τηλ αν είναι να μου πεις τι έγινε " Οι φόβοι μου γιαυτόν τον άνθρωπο επιβεβαιώνονταν με τον χειρότερο τρόπο , γιαυτό αποφάσισα να μην είμαστε μαζί , διέκρινα ανωριμότητα ανευθυνότητα κλπ . Η γυναικολόγος την άλλη μέρα 3/8 στον υπέρηχο είδε ότι κάτι γίνεται στην μήτρα και ότι βλέπει μια μαύρη κουκίδα , αυτό σημαίνει ότι η σύλληψη έγινε πρίν μιάμιση με δύο εβδομάδες , που σημαίνει ότι είμαστε εκτός κύκλου . Μου έδωσε χοριακές τις οποίες έκανα την επόμενη μέρα και μετά από 48 ώρες από την πρώτη , όπου διαπιστώσαμε στην πρώτη χοριακή 1440 και στην δέυτερη 2300 , 60% αύξηση μου είπε η γυναικολόγος μου , ότι είναι μέσα στα όρια . Από εδώ και πέρα όμως και μέχρι την άλλη εβδομάδα , πρέπει να αποφασίσω , αν θα κρατήσω το παιδί . Ο συνυπεύθυνος δεν υπολογίζεται , μιας και για να μάθει νέα μου , δεν παίρνει ούτε καν ένα τηλ ... μου στέλνει μήνυμα στο fb να τον πάρω εγώ να του πω τι έχω κάνει τελικά ... ( να τον ενημερώσω κιόλας τον χουβαρντά ) ... Ζω μόνη με επίδομα ενοικίου και σίτισης και 250-300 ευρώ που βγάζω δεξιά και αριστερά σε δουλειές του ποδαριού . Δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει σε τίποτα . Ευτυχώς έχω τουλάχιστον μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου ικα , λόγω παλαιοτέρων ενσήμων , μετά δεν ξέρω αν θα ανανεωθεί αυτόματα , για το επόμενο εξάμηνο , σύμφωνα με τον νόμο των ανέργων . Εσείς τι θα κάνατε αν ήσασταν στην θέση μου ;;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας . Κατοικώ στην Θεσ/νικη όμως , οπότε δεν μπορώ να απευθυνθώ στους οργανισμούς που αναφέρατε . Με ανησυχεί και το γεγονός ότι η γυναικολόγος , μου είπε , να πάω για υπέρηχο στις 15 Αυγούστου , ημέρα γιορτής , που κανονικά όλα τα ιατρεία είναι κλειστά . Προφανώς την ανησυχεί , ότι η σύλληψη είναι εκτός κύκλου , και δεν θέλει να χάσουμε ούτε μία μέρα από την στιγμή που θα φανεί σάκος . Αν όλα πάνε καλά , την Τρίτη θα πάω στο ικα στα διοικητικά , να ρωτήσω , μέχρι πότε θα με καλύπτει η ασφάλεια . Πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο , για τις κατάλληλες συνθήκες . Καλημέρα σας !!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα λάθος. Δε βρήκα κάτι στη Θεσσαλονίκη. Ρωτάω όμως στο σύλλογο αγκαλιά αν μπορούμε να σε υποστηρίξουν στη Θεσσαλονίκη που ζεις. Γνωρίζω μια κοινωνική λειτουργό εκεί μέσα.


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας . Κατοικώ στην Θεσ/νικη όμως , οπότε δεν μπορώ να απευθυνθώ στους οργανισμούς που αναφέρατε . Με ανησυχεί και το γεγονός ότι η γυναικολόγος , μου είπε , να πάω για υπέρηχο στις 15 Αυγούστου , ημέρα γιορτής , που κανονικά όλα τα ιατρεία είναι κλειστά . Προφανώς την ανησυχεί , ότι η σύλληψη είναι εκτός κύκλου , και δεν θέλει να χάσουμε ούτε μία μέρα από την στιγμή που θα φανεί σάκος . Αν όλα πάνε καλά , την Τρίτη θα πάω στο ικα στα διοικητικά , να ρωτήσω , μέχρι πότε θα με καλύπτει η ασφάλεια . Πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο , για τις κατάλληλες συνθήκες . Καλημέρα σας !!

Kαλημέρα. Η Αγκαλιά υποστηρίζει γυναίκες από όλη την Ελλάδα.


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και όμως! Υπάρχει ίδρυμα στήριξης άγαμων μητέρων στη Θεσσαλονίκη, καλή μου!

Λέγεται ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΚΟΣ και είναι στη Θέρμη Θεσσαλονίκης.

Δες εδώ, κάτω κάτω στη σελίδα αυτή τα στοιχεία.

http://www.helping.gr/858E3E4A.el.aspx

Και εδω δες λεπτομέρειες

http://www.kivotoshelp.gr/index.php/fylakh-odynh-menu/148-s-o-s-ksenones-prostasias-agamon-miteron-to-spiti-tis-marias


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...