Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανούλες Μαΐου 2017


ekrs

Recommended Posts

Πραγματικά άκρη δεν βγαίνει!! Καρότσι 3σε1, άλλη μου λέει δεν πήρα και το μετάνιωσα, άλλη μου λέει πήρα και ήταν τζάμπα λεφτά. Αλλαξιέρα που λέτε κι εσείς, ριλάξ το ίδιο. Τελικά μόνο στην πράξη θα το δούμε τι θα μας βολέψει. Εγώ Aggeliv αλλαξιέρα πήρα μια παμφτηνη από ΙΚΕΑ, τουλάχιστον αν δεν με βολέψει μην κλαίω τα λεφτά μου. 

Υρω ευχαριστώ, όλες μας με το καλό να τα υποδεχτούμε! Όλα αυτά που λες τα έχω πάρει κι εγώ ήδη για τον ίδιο λόγο, να εκμεταλλευτώ τις εκπτώσεις. Πήρα αρκετά πράγματα κι από Jumbo, πάνες, πανάκια, σελτεδάκια τα έχει σε πολύ καλύτερες τιμές από αλλού και 100% βαμβάκι. Kαι από ΙΚΕΑ πήρα διάφορα μικροπραγματάκια, ρίξτε μια ματιά. 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 597
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 hours ago, melitini81 είπε:

Πραγματικά άκρη δεν βγαίνει!! Καρότσι 3σε1, άλλη μου λέει δεν πήρα και το μετάνιωσα, άλλη μου λέει πήρα και ήταν τζάμπα λεφτά. Αλλαξιέρα που λέτε κι εσείς, ριλάξ το ίδιο. Τελικά μόνο στην πράξη θα το δούμε τι θα μας βολέψει. Εγώ Aggeliv αλλαξιέρα πήρα μια παμφτηνη από ΙΚΕΑ, τουλάχιστον αν δεν με βολέψει μην κλαίω τα λεφτά μου. 

Υρω ευχαριστώ, όλες μας με το καλό να τα υποδεχτούμε! Όλα αυτά που λες τα έχω πάρει κι εγώ ήδη για τον ίδιο λόγο, να εκμεταλλευτώ τις εκπτώσεις. Πήρα αρκετά πράγματα κι από Jumbo, πάνες, πανάκια, σελτεδάκια τα έχει σε πολύ καλύτερες τιμές από αλλού και 100% βαμβάκι. Kαι από ΙΚΕΑ πήρα διάφορα μικροπραγματάκια, ρίξτε μια ματιά. 

 

4 hours ago, melitini81 είπε:
4 hours ago, melitini81 είπε:

Δεν ξερω τι μαγικο εκανα κ ενω εχω απαντησει απο το απογευμα,δεν εμφανιζεται! Την εχω δει κ εγω αυτη την αλλαξιερα στα ικεα! Μια χαρα μου ακουγεται! Να σας ρωτησω βρε κοριτσια,εχετε νιωσει ποτε ενα εντονο,ρυθμικο χτυπημα απο το μωρακι σας,σαν χτυπο καρδιας? Ρωτησα το γιατρο νομιζοντας πως ειναι η καρδουλα του κ μου ειπε πως μαλλον ειναι λοξυγγας! Πολυ ρυθμικο μου φαινεται για λοξυγγας αλλα ετσι ειναι λεει στα εμβρυα! Εχει πλακα! Συμβαινει συχνα,ιδιαιτερα βραδακια που ξαπλωνω!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Aggeliv είπε:

 

Μια χαρά φαίνονται, απλά μάλλον γράφεις μέσα σε τετραγωνάκι παράθεσης. Αν όταν πατάς για να γράψεις απάντηση σου βγάζει διάφορα τετραγωνάκια σβήστα όλα πρώτα. Καμιά φορά κρατάει από προηγούμενη απάντηση. 

Λόξυγγα ναι, κι εμένα έχει και το καταλαβαίνω από αυτό ακριβώς, είναι σαν χτύπημα ρυθμικό. Πολύ πλάκα δεν έχει; :wub: Εγώ τρελαίνομαι γενικά να την νιώθω, πλέον οι κινήσεις της είναι πολύ έντονες, κουνιέται ολόκληρη η κοιλιά και δεν χορταίνω να την κοιτάω! 

 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοξυγγάκι είναι κι έχετε δίκιο είναι από τις πιο όμορφες στιγμές μας! εκεί που καθόμαστε ήσυχα ησυχα και π.χ.  βλέπουμε τηλεόραση, ξεκινά ο μικρός λόξυγγες και τούμπες, τραβάω εγώ τις πυτζαμες και καθόμαστε και παρακολουθούμε την κοιλιά μου! Σα χαζα! :)  Εν τω μεταξύ, έχετε παρατηρήσει να έχει πρόγραμμα το μπεμπέ σας; να κοιμάται, να αλωνίζει και να βαράει πολύ συγκεκριμένες ώρες της μέρας;;;; είναι απίστευτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ βρε Υρώ μου όλη την ώρα την νιώθω! Όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ, όταν ξυπνάω, μέσα στην μέρα.. χθες μου είπε ο άντρας μου ότι κάποια στιγμή μέσα στη νύχτα με αγκάλιασε και την ένιωσε να κλωτσάει. Δεν ξέρω πότε κοιμάται αυτό το παιδί;; :confused: Απλά έχω παρατηρήσει κάποιες μέρες να είναι πιο ήσυχη γενικά, όλη μέρα, κι εκεί με λούζει κρύος ιδρώτας η αλήθεια είναι..... 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υρω30 κ melitini 81 κ εμεις καθομαστε κ κοιταμε σσν χαζοι! Ο αντρας μου μεχρι προσφατα δε μπορουσε να "ακουσει" τημικρη κ στεναχωριοταν αλλα τωρα τελευταια,ειδικα με το λοξυγγα κανει αισθητη την παροθσια της! Τι να σας πω...ακομη δυσκολευομαι να πιστεψω πως προκειται για λοξυγγα εξαιτιας της εντασης που εχει,του οτι ειναι πολυ ρυθμικο κ γινεται σχεδον καθημερινα την ιδια ωρα! Τι να πω...! Παντως αλλες μερες τη νιωθω πολυ εντονα να κινειται κ να κλωτσαει κ αλλες μερες ελαχιστα,απο το βαθος...συμβαινει κ σε σας??? Κ κατι αλλο βρε κοριτσια.την ωρα της γεννας τη φοβαστε??? Εγω απο μικρη εχω φοβια με οσα ακουω για τις γεννες  κ φανταζομαι πωσ οταν ια πλησιαζουν οι μερες θα ειμαι για κλαματα...

Link to comment
Share on other sites

:)  η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει πως τα μωρά κοιμούνται πολλές ώρες, αλλά και για το δικό μου δε φαίνεται να ισχύει ! τα πρωινά δεν τον ακούω. κατα τις 2 σαν να ξυπνά για καμια ώρα, μέτα πάλι κατά τις5 και εκεί που δίνει ρεσιτάλ είναι το βράδυ. απ'τις 9 ως τις 5 το πρωί βαράει ασταμάτητα.Δεν είναι πάντα με την ίδια ένταση. Αλλες φορές χτυπά πολύ δυνατά, τόσο που τρομαζω, άλλες όμως είναι πολύ ανεπαίσθητα χτυπηματάκια που μόνο εγώ τα νιώθω. Εχει ακόμα χώρο εκεί μέσα και κολυμπά προς πάσα κατεύθυνση! Σίγουρα όταν δεν τον ακούω, μια ανησυχία τη νιώθω.Εκείνες τις στιγμές βρίσκω κάτι να απασχοληθώ για να ξεχαστώ. Σε ό,τι αφορά τη γέννα... απλά δεν το σκέφτομαι. ούτε ξέρω, ούτε θέλω να μάθω τι ακριβώς θα μου κάνουν. Αρνούμαι και να δω βιντεάκια ή να ακούσω περιγραφές. Επικεντρώνομαι στην κοιλιά μου κι αυτή είναι ο κόσμος όλος αυτήν την περίοδο. Το σωστό θα ήταν να ενημερωθώ, αλλά δεν κάθομαι ούτε γι'αστείο... ίσως όταν πλησιάζει ο καιρός να αναθεωρήσω. Η όλη περίοδος είναι υπέροχη, δεν υπάρχουν λόγια να την περιγράψεις, αλλά την ίδια στιγμή έχεις και μια μόνιμη αγωνία κι ένα φόβο τρελό...

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια νιωθω κ εγω! Οσο κινουμαι καταλαβαινω πως ειναι ησυχη,οταν χαλαρωνω αρχιζει η κινηση! Στον υπνο δεν την καταλαβαινω ακομη!  Καποιες φορες τωρα τελευταια νιωθω στιγμια κατι πονακια απο κατω οπως οι κραμπες τις περιοδου,το νιωθει καμια σας αυτο? Ευτυχως δεν ειναι συχνο,ουτε εντονο για να ανησυχω αλλα αναρωτιεμαι αν το νιωθετε κ εσεις! Επισης ακουω για συσπασεις κ δεν εχω ιδεα πως θα ειναι,τι νιωθεις! Υρω30 οσον αφορα τη γεννα,την καλυτερη δουλεια κανεις! Οτι ειναι να γινει θα γινει τοτε! Δε χρειαζεται αγχος νωριτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Τι κανετε; Καλωσορισατε τα νεα μελη.

Εμεις κλασικα συνεχιζουμε ξαπλα. Νοσηλευτηκα και για 4 μερες γτ ειχα συσπασεις αλλα ευτυχως δεν ηταν σοβαρες. Απλως πλεον μιας και παιρνουν οι εβδομαδες και κοντευω 7 1/2 καπως ηρεμω. Εχω συνηθισει να ποναω καθε μερα και το εχω παρει αποφασιση οτι ο, τι ειναι να γινει θα γινει. Ο θεος ειναι μεγαλος και μονο αυτος γνωριζει.

Εμεις το μονο που φτιαξαμε ειναι η βαλιτσα μπας και μας ερθει νωριτερα ο μπεμπης. Μονο με τα δικα μου πραγματα. Ρουχαλακια εχω μιας και τα αλλα 2 μου παιδακια γεννηθηκαν Μαιο.

Γεννησα σε δημοσιο στην Θεσσαλονικη οποτε θα παραθεσω την εμπειρια μου για το τι χρειαζεται μαμα και μπεμπε.

Μαμα: Παρτε κανα νυχτικο γτ ποτε δεν ξερεις μπορει να προκυψει καισαρικη. Μην παρετε χοντρα ρουχα γτ τα νοσοκομεια και οι κλινικες εχουν πολυ ζεστη. Σουτιεν θηλασμου. Παντοφλες για το μπανιο μεσα και ενα ζευγαρι εξτρα για εξω. Πετσετες. Σαμπουαν και αφρολουτρο (οχι με δυνατο αρωμα). Επισης καλο ειναι να μην βαζουμε body lotion αν θελουμε να θηλασουμε. Αρωματα δεν χρειαζονται. Αααα και αποσμητικο ουδετερο. Επισης επειδη εχω δει σε πολλες λιστες μεικ απ δεν χρειαζονται γτ τα μωρακια μας πρεπει να ακουμπανε σε καθαρο δερμα. Βρακακια ολοκληρα. Σερβιετες λοχειας (τενα)

Μωρο: Εμας στο νοσοκομειο απο ρουχισμο μονο το φορμακι εξοδου πηραμε. Τ αλλα τα παρειχαν. Επισης φεραμε δικα μας παμπερς μας διναν μονο τρια και μωρομαντηλα. Επισης πανακια για να το σκουπιζω μετα το ν θηλασμο Απο τα υπολοιπα κοριτσια του φορουμ που ειναι απο περιφερεια (εκτος Αθηνων και Θεσ/νικης) ακομα και οι κλινικες δεν δινουν τπτ για το μωρο οποτε τα φερνουν ολα αυτες. Γι αυτο το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να ρωτησετε το νοσοκομειο κλινικη που θα γεννησετε τι σας παρεχει.

Επισης οπως θα γνωριζετε τα μωρακια τα βγαζουμε απο το μαιευτηριο με το καθισματακι αμαξιου το αυγο. Οχι με καλαθουνες ή αγκαλια. Για λογους ασφαλειας. Οσο για την αλλαξιερα εγω εχω μια απο ΙΚΕΑ. Αλλα μπορεις να βαλεις και αλλαξιερα πανω στην κουνια ή σε μια συρταριερα. Ειναι βολικο το μερος που θα αλλαζεις το μωρο να ειναι λιγο υπερυψωμενο και να μην σκυβεις. Ειδικα αν κανεις καισαρικη.

Οσον αναφορα τα ρουχαλακια. Συνηθως το μωρο το φοραμε ενα παραπανω ρουχο απο οτι φοραμε εμεις οταν δεν ειναι καλοκαιρι. Σαν συμβουλη σας λεω να μην παρετε παρα πολλα ειδικα μικρα νουμερα. Θα σας φερουν και παρα πολλα.

Αυτα μου ηρθαν τωρα στο μυαλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

 Κορίτσιααααααααααα!!!!!! Μπείτε σε παράταση να βλέπω κοιλιτσες έξω!!!!!!!!!

Τι μου κάνετε;;;; Που είστε;;;; 

Ελπίδα σε σκεφτόμουν συνέχεια κοπέλα μου πες μας λεπτομέρειες πως είσαι τώρα; Το γλυκό βασανακι σου πώς είναι; Με τα άλλα τα παιδάκια σου πως είσαι; Μη κουράζεσαι πρόσεχε!!!! 

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις λεπτομέρειες!!! 

Δε ξέρω αν με τα ρούχαλακια τα υπολογίζω σωστά....ψωνίζω με την ελπίδα ότι θα είναι οκ :-P

Σήμερα θα δω το χορευτή...για να δούμε μας έκανε τη χάρη να κατέβει ή πάλι με το κεφάλι πάνω θα είναι....

 

Κορίτσια τελικά το αποφάσισαμε με τον συζήγο (ναι, τον αποκατέστησα με δόξα και τιμή!) και θα πάμε με δημόσιο για γέννα...έχετε ιδέα τι πρέπει να κάνω;;;; Είμαι στη 31βδ παίρνω τηλέφωνο κατευθείαν στο ίδιο το νοσοκομείο να κλείσω ραντεβού για να ανοίξω καρτέλα; Ποια είναι γενικά η διαδικασία; Μήπως το καθυστέρησα πολύ και τώρα δεν γίνεται; Και άντε βγάλω άκρη με τη καρτέλα για το πως και το που την ανοίγω....αλλά τι ακριβώς είναι;;;; Πρέπει πχ να έχω όλες τις εξετάσεις και τους υπέρηχους μαζί;;; 

Ελπίδα μου που πέρασες από ιπποκρατειο ποια κλινική προτείνεις; Από λίγο που έριξα μια ματιά στο διαδίκτυο βλέπω προτιμήσεις για την Β' αλλά είναι πολύ παλιά σχόλια (από το 2011 και πριν) 


W7vNp2.png

Link to comment
Share on other sites

On ‎8‎/‎3‎/‎2017 at 10:21 ΠΜ, koukoutsakim είπε:

 Κορίτσιααααααααααα!!!!!! Μπείτε σε παράταση να βλέπω κοιλιτσες έξω!!!!!!!!!

Τι μου κάνετε;;;; Που είστε;;;; 

Ελπίδα σε σκεφτόμουν συνέχεια κοπέλα μου πες μας λεπτομέρειες πως είσαι τώρα; Το γλυκό βασανακι σου πώς είναι; Με τα άλλα τα παιδάκια σου πως είσαι; Μη κουράζεσαι πρόσεχε!!!! 

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις λεπτομέρειες!!! 

Δε ξέρω αν με τα ρούχαλακια τα υπολογίζω σωστά....ψωνίζω με την ελπίδα ότι θα είναι οκ :-P

Σήμερα θα δω το χορευτή...για να δούμε μας έκανε τη χάρη να κατέβει ή πάλι με το κεφάλι πάνω θα είναι....

 

Κορίτσια τελικά το αποφάσισαμε με τον συζήγο (ναι, τον αποκατέστησα με δόξα και τιμή!) και θα πάμε με δημόσιο για γέννα...έχετε ιδέα τι πρέπει να κάνω;;;; Είμαι στη 31βδ παίρνω τηλέφωνο κατευθείαν στο ίδιο το νοσοκομείο να κλείσω ραντεβού για να ανοίξω καρτέλα; Ποια είναι γενικά η διαδικασία; Μήπως το καθυστέρησα πολύ και τώρα δεν γίνεται; Και άντε βγάλω άκρη με τη καρτέλα για το πως και το που την ανοίγω....αλλά τι ακριβώς είναι;;;; Πρέπει πχ να έχω όλες τις εξετάσεις και τους υπέρηχους μαζί;;; 

Ελπίδα μου που πέρασες από ιπποκρατειο ποια κλινική προτείνεις; Από λίγο που έριξα μια ματιά στο διαδίκτυο βλέπω προτιμήσεις για την Β' αλλά είναι πολύ παλιά σχόλια (από το 2011 και πριν) 

Κουκουτσακι μου!!! Ενταξει πλεον στην εβδομαδα που ειμαστε ειναι λογικο να νιωθουμε περισσοτερα. Ευτυχως οι τρελοι πονοι περιοδου που κρατουσαν ωρες περασαν. Πλεον εχω τραβηγματακια, σουβλιτσες και πετρωματα. Αλλα νομιζω τα νιωθουν κι αλλες κοπελες. Η ξεκουραση-ξαπλα συνεχιζεται. Ε δεν εμεινε πολυ το πασχα μπαινω στον μηνα μου. Και απο την Μεγαλη Εβδομαδα θα μπορω να ξεθαρρεψω. Αχ τα παιδακια μου ευτυχως η Αννουλα οσο μικρη κι αν ειναι καταλαβαινει. Εχω και τν μανουλα μου.

Εσυ πως εισαι;;;; Να ζησετε με τον αντρα σου. Λοιπον εγω οπως ξερεις εχω εμπειρια και απο τα δυο δημοσια. Κοιτα δεν ειναι υποχρεωτικο να ανοιξεις καρτελα για να γεννησεις στο δημοσιο. Αλλωστε δεν ξερεις και πιο θα εφημερευει. Τωρα αν ομως θες παρε τηλ στο Ιπποκρατειο αλλα παρε Δευτερα και ελπιζω να βρεις. Εγω και στα αλλα δυο ημουν στην γ κλινικη γιατι σου κλεινουν νωριτερα. Θα χεις μαζι σου εννοειται ολες τις εξετασεις και οπωσδηποτε αυχενικη και β επιπεδου καμπυλη. Και στο ραντεβου και οταν θα πας να γεννησεις. Αχ πες μου τι σου ειπαν. Και οτι θες να σου πω για το τι να εχεις μαζι σου εδω ειμαι. Αντε ειμαστε και μαζι πλακα θα χει να βρεθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια! Εχω αρκετες μερες να μπω! Περναει κ καιρος κ αρχιζω να μαζευω οτι μπορω γιατι αγχωνομαι! Θα με βοηθουσε πολυ αν καποια κοπελα εχει εμπειρια απο δημοσιο μαιευτηριο κ ιδιαιτερα απο το αττικο. Ο γιατρος μου ξεγενναει στο γαια αλλα κ στο αττικο.ειχα διαλεξει εξ αρχης το δημοσιο αλλα επηρεαζομαι απο διαφορους υπερμαχους των ιδιωτικων κ απο το γιατρο μου που δεν ειναι κ τοσο υπερ του δημοσιου.ενω ελεγα δεν θα επηρεαστω εχω αρχισει κ αγχωνομαι,τωρα που πρεπει να επιλεξω τελειωτικα! Μου λενε διαφορα για το προσωπικο,τις μαιες;τη χυμα κατασταση σε σχεση με τα ιδιωτικα κλπ μα κυριως με εχει αγχωσει το γεγονος πως σε πολλες περιπτωσεις δεν υπαρχει αναισθησιολογος για την επισκληριδιο...κ αυτο ειναι κατι που μου το εχει τονισει κ ο γιατρος αλλα το εχω ακουσει κ απο παθουσες! Θα ηθελα αν καποια εχει εμπειρια να τη μοιραστει μαζι μας,ειτε θετινη ειτε αρνητικη! Θεωρω θα βοηθησρι στην αποφαση μου! 

Link to comment
Share on other sites

On ‎11‎/‎3‎/‎2017 at 2:41 ΠΜ, Aggeliv είπε:

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια! Εχω αρκετες μερες να μπω! Περναει κ καιρος κ αρχιζω να μαζευω οτι μπορω γιατι αγχωνομαι! Θα με βοηθουσε πολυ αν καποια κοπελα εχει εμπειρια απο δημοσιο μαιευτηριο κ ιδιαιτερα απο το αττικο. Ο γιατρος μου ξεγενναει στο γαια αλλα κ στο αττικο.ειχα διαλεξει εξ αρχης το δημοσιο αλλα επηρεαζομαι απο διαφορους υπερμαχους των ιδιωτικων κ απο το γιατρο μου που δεν ειναι κ τοσο υπερ του δημοσιου.ενω ελεγα δεν θα επηρεαστω εχω αρχισει κ αγχωνομαι,τωρα που πρεπει να επιλεξω τελειωτικα! Μου λενε διαφορα για το προσωπικο,τις μαιες;τη χυμα κατασταση σε σχεση με τα ιδιωτικα κλπ μα κυριως με εχει αγχωσει το γεγονος πως σε πολλες περιπτωσεις δεν υπαρχει αναισθησιολογος για την επισκληριδιο...κ αυτο ειναι κατι που μου το εχει τονισει κ ο γιατρος αλλα το εχω ακουσει κ απο παθουσες! Θα ηθελα αν καποια εχει εμπειρια να τη μοιραστει μαζι μας,ειτε θετινη ειτε αρνητικη! Θεωρω θα βοηθησρι στην αποφαση μου! 

Θα σου πω την δικη μου εμπειρια απο τα δυο δημοσια. Καταρχας εννοειται και ο γιατρος σου θα στηριξει το ιδιωτικο νοσοκομειο. Επισης γιατι ρε κοριτσια σας τρομοκρατουν με την επισκληριδιο; κλασικα η πλειονοτητα των γιατρων τρομοκρατει τις εγκυες οτι απο ενα σημειο και μετα δεν θα αντεξουν. Και ομως απο την φυση μας ειμαστε πλασμενες για να αντεχουμε αυτον τον πονο. Δεν ειναι τοσο τραγικα οσο θα στα χουν περιγραψει. Ασε που θεωρω οτι μια γυναικα βιωνει ολο αυτο το ταξιδι μεχρι την γεννα τελειως διαφορετικα. Προσωπικα ανυπομωνω να το ζησω για 3η φορα. Τωρα σιγουρα θα χεις τον γιατρο σου και στο δημοσιο. Εγω φαντασου ειχα τον εφημερευοντα και δεν ειχα θεμα. Τωρα την "πολυτελεια" τυπου ξενοδοχειου δεν θα την εχεις σιγουρα. Αλλα ειναι και τι ζηταει η καθεμια. Αλλα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο στο περιγραφουν. Και μιλαμε για το Αττικο που απο οσες ξερω ειναι χλιδα. Ασε που θα χεις μαιες πανω απο το κεφαλι σου. Να σου πω εφοσον θα χεις τον γιατρο σου μην ανησυχεις!!! Στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες οι γυναικες γεννανε με τον εφημερευοντα!!! Ασε που τα κραζουν τα δημοσια και κοπελες και γιατροι αλλα αν κατι στραβωσει ή σε περιπτωση πρωοροτητας στο δημοσιο στελνουν. Γιατι λιγα ιδιωτικα εχουν τις υποδομες. Και βεβαια οι στραβες των ιδιωτικων στο φως δεν βγαινουν ποτε.

Τεσπα απο καθαρα ιατρικη πλευρα δεν αντιμετωπισα κατι που να με προβληματισε. Ναι ειχα φερει πραγματα απο το σπιτι μου κυριως ειδη υγιεινης. Οι ανθρωποι που δεν ξερουν να φερθουν υπαρχουν. Δλδ καποιος απο το προσωπικο μιλησε αποτομα, αλλα κακοι επαγγελματιες υπαρχουν παντου. Εχουν ελλειψεις. Αυτο με στεναχωρει παντως πως εχουν καταστρεψει την δημοσια υγεια ρε γμτ. Και δεν νομιζω να υπαρχει διαθεση να ασχοληθει και κανενας πολιτικος με το θεμα αυτο σοβαρα.

Ασχετο παντως ρε κοριτσια και μεις οι γυναικες ειμαστε βρωμιαρες. Δλδ δεν ειναι θεμα μονο καθαριστριας αλλα και προσωπικα ποσο τηρεις καποιους βασικους κανονες.

Παντως νομιζω οτι και να αποφασισεις θα πρεπει να το σεβαστει πρωτιστως και επισης να νιωθεις σιγουρη και συ με την αποφαση σου. Και να κρατησεις και ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

elpidaf σε υπερευχαριστω για την απαντηση σου! Ειλικρινα βοηθαει πολυ να μιλαει καποιος που εχει ο ιδιος εμπειρια! Αυτες τις αποψεις εχω κ εγω κ παντα εμπιστευομουν τα δημοσια νοσοκομεια,ασχετως πως τα καταντησαν! Αμφιταλαντευομαι η αληθεια ειναι,λογω φοβου οχι τοσο απο τα λογια των αλλων! Οσον αφορα την επισκληριδιο εχεις απολυτο δικιο,ειμαστε πλασμενες να αντεχουμε αλλα λες αν κατι μπορει να βοηθησει ωστε να ελλατωθει ο πονος γιατι να μην το κανω! Επισης για τις ξενοδοχειακες παροχες δεν με ενδιαφερει καθολου! Ισως ζοριστω λιγο παραπανω αλλα θεωρω πως θα βοηθησει πολυ μετα που θα επιστρεψω σπιτι κ απ οτι μου λενε οσες γεννησαν σε δημοσιο,δεν ηθελαν καθολου να τους παιρνουν τα μωρακια τους! Αττικο θα παω,δεν το συζητω! Ο μονος φοβος ειναι ο ανσισθησιολογος,τιποτε αλλο! Ευχαριστω πολυ πολυ κ ευχομαι τα καλυτερα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...