Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Vbac Supporters-ΦΤ μετά απο καισαρική, ομάδα στήριξης


admin

Recommended Posts

εγραψες τρεις σειρες αλλα η απαντηση δεν κλεινει με τοσες.ας ξεκινησω εγω να πω οτι καταρχην πρεπει να βρεις γιατρο που να υποστιριζει το vbac και ειναι γνωστης αυτου!φυσικα και μπορεις να γεννησεις φσ,αλλα υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να δειτε μεχρι τελους.

γεια σας και απο μενα!!και εγω γεννησα με καισαρικη!!θα ηθελα να δοκιμασω να γεννησω και με φυσιολογικο τοκετο!!ισχυει ομως οτι θα πρεπει να περασουν καποια χρονια??εγω θελω να ξαναπροσπαθησω σε κανα χρονο απο τωρα!!!μηπως ειναι νωρις για φυσιολογικο???


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

leta και joannakip καλώς σας βρίσκουμε στο τόπικ της υποστήριξης φτ μετά από κτ. Καταρχήν να πω και στις δυο σας ότι το σημαντικότερο είναι να βρείτε μαιευτήρα πραγματικό υποστηρικτή της vbac (όχι μούφα για να μην σας χάσει από πελάτισσες) αλλά και εκπαιδευμένο σ'αυτήν. Στην Θεσσαλονίκη σίγουρα υπάρχουν πολλοί τέτοιοι γιατροί και πολλές κοπέλες Θεσσαλονικιές τα έχουν καταφέρει. Στο Κιλκίς δεν ξέρω τι γίνεται από γιατρούς βέβαια...Όσον αφορά το διάστημα που πρέπει να περιμένετε, το διεθνώς αποδεκτό όριο είναι 18 μήνες μεταξύ τοκετών. Βέβαια κάποιοι γιατροί όπως ο δικός μου θέλουν 2 χρόνια μεταξύ τοκετών..Οπότε υπολογίστε να μείνετε ξανά έγκυες (αν βιάζεστε βέβαια) όταν το πρώτο σας κλείσει τουλάχιστον τους 10 μήνες και ακόμα καλύτερα αφού έχει χρονίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από εμένα. Χαίρομαι που σας ξαναβρίσκω, αλλά και για τις καινούριες φίλες που γνωρίζουμε.

Εγώ δυστυχώς έχω σχετικά δυσάρεστα νέα. Ναι μεν πήρα και από αλλού εξαιρετικές συστάσεις για τον Πατσούρα (που όντως αναλαμβάνει) , συνοδεύτηκαν όμως από την επιβεβαίωση της πληροφορίας ότι στο Αττικό δεν γίνονται πια προσπάθειες για vbac από 1ης Σεπτεμβρίου μάλιστα και μετά που άλλαξε η διεύθυνση.

Τι να πω πια αντί να πηγαίνουμε μπροστά πάμε πίσω ολοταχώς..... Προσπαθούν να το κάνουν κιόλας το Αττικό φιλικό προς το βρέφος και τη μητέρα. :(


sbxre6a2f.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς έχω σχετικά δυσάρεστα νέα. Ναι μεν πήρα και από αλλού εξαιρετικές συστάσεις για τον Πατσούρα (που όντως αναλαμβάνει) , συνοδεύτηκαν όμως από την επιβεβαίωση της πληροφορίας ότι στο Αττικό δεν γίνονται πια προσπάθειες για vbac από 1ης Σεπτεμβρίου μάλιστα και μετά που άλλαξε η διεύθυνση.

(

Πω πω τι κρίμα...Μίλησες και με τον ίδο τον Πατσούρα να στο επιβεβαιώσει; Πάντως απ'ότι γνωρίζω αν ενδιαφέρεσαι για τον συγκεκριμένο γιατρό συνεργάζεται και με ιδιωτικά..Εκτός αν θέλεις δημόσιο οπωσδήποτε, οπότε κατευθύνεσαι στο Έλενα και στον Ροσόλυμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κι απο μενα, χαιρομαι που σας βρισκω

περιμενω οπου να ναι το μωρακι μου και χαρηκα που σας ξαναβρηκα για ψυχολογικη υποστηριξη αφου διαφοροι με αγχωνουν γιατο vbac


m22pp3.png BDzFp3.png

GfR5p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα, χαιρομαι που σας βρισκω

περιμενω οπου να ναι το μωρακι μου και χαρηκα που σας ξαναβρηκα για ψυχολογικη υποστηριξη αφου διαφοροι με αγχωνουν γιατο vbac

Ελα..καλώστη! Μην ακούς τίποτα και κανέναν, όοολα θα πάνε σούπερ, είπαμε η καλή ψυχολογία είναι το παν, να μας πεις τα νέα σου μόλις γεννήσεις! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα!!και εγω γεννησα με καισαρικη!!θα ηθελα να δοκιμασω να γεννησω και με φυσιολογικο τοκετο!!ισχυει ομως οτι θα πρεπει να περασουν καποια χρονια??εγω θελω να ξαναπροσπαθησω σε κανα χρονο απο τωρα!!!μηπως ειναι νωρις για φυσιολογικο???

καλιο αργα παρα ποτε!!σορι!!οχι,προσφατα διαβασα οτι επειδη πλεον οι τομες ειναι πολυ καλυτερες δεν υπαρχει ο γνωστος κινδυνος,ομως ολα νομιζω φαινονται στο τελος.η ουσια ειναι εσυ να εισαι ενημερωμενη και αποφασισμενη.παντος η διαφορα του ενα χρονου και βαλε και της εγκυμοσυνης δεν εινια λιγο.εγω θυμαμε τον γιατρο μου που μου λεγε οποιαδηποτε τομη στην περιοχη της μητρας χρειαζετε ενα 6-8μηνο να συνελθει.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσια.

Ελπιζω αυτη το φορα να παρω καποιες απαντησεις γιατι μεχρι να διαβασω το θεμα που ειχατε στο παρεντσ αυτο κλειδωθηκε.

Ειμαι εγγυος 7 ευδομαδων στο δευτερο παιδακι μου και θελω να κανω VBAC.

Εχω μιλισει με δυο γιατρους μεχρι στιγμης- ειμαι απο Θεσσαλονικη- που αναλαμβανουνκατι τετοιο.

Ο Προηγουμενος γιατρος μου μου ειπε ξεκαθαρα οτι αυτος δεν αναλαμβανει VBAC οποτε και τον αλλαξα.

Ριχατε αναφερει καποιες κοπελες απο Θεσσαλονικη που ειχανε επιτυχημενες VBAC, εαν αυτες οι κοπελες γραφουν και εδω θα μπορουσαν να μου πουν δυο λογι αγι ατην εμπειρια τους;;;..με ποιον γιατρο την κανανε και σε ποιο νοσοκομειο΄΄εαν δεν θελετε να απαντησετε δημοσια θα μπορουσατε σας παρακαλω να μου στειλετε καποιο πμ.

Σε συζητηση που ειχα με τον εναν γιατρο και στον οποιον μαλλων θα καταληξω- θα δω αλλη μια γυναικολογο καποια στιγμη- ηταν θετικος μου ειπε καποια πραγματα..αλλα ειπε πως επειδη η προηγουμενη γεννα εγινε με καισαρικι χωρις προκληση δηλαδη η μητρα δεν ειχε καμια εμπειρια "γεννας" δεν ειχα συσπασεις, πονους,μαλακο τραχηλο κλπ κλπ..θα ειναι σαν να ειμαι πρωτοτοκη και ο τοκετος θα διαρκεσει περισσοτερη ωρα κατι που μειωνει λιγακι τις πιθανοτητες επιτυχιας.

Ξερετε κατι παραπανω γι'αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου,καλως ηρθες στην παρεα μας,και με το καλο να ερθει το καινουριο σου μωρακι στον κοσμο!!!!

ελπιζω να τα καταφερεις με το vbac,για να δωσεις κουραγιο και σ'εμας τις υπολοιπες!!!

δεν ειμαι απο θεσσαλονικη,μαλλον θα σου απαντησουν κι αλλες κοπελες που ξερουν-νομιζω η baila ειναι απο θεσ/νικη κα εχει κανει,εγω ηθελα απλα να σου πω οτι υπαρχει στην πολη σου η ομαδα birth choices,που οργανωνουν και συναντησεις-εχουν και ιστοσελιδα,ψαξ'το αν θελεις,και ειμαι σιγουρη οτι μπορουν να σε βοηθησουν.

θα περιμενουμε νεα σου!


HjiAp2.png

cJ0Np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για τα οσα σου ανεφερε ο γυναικολογος,λογικο ειναι αφου το σωμα σου δεν εχει την μνημη του τοκετου να συμπεριφερει σαν να ειναι η πρωτη σου γεννα-που θα ειναι στην ουσια-,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι αυτο θα μειωσει τα ποσοστα επιτυχιας.απλως θα πρεπει να σε αντιμετωπισοει σαν πρωτοτοκη,και να σου αφησει τα χρονικα περθωρια για να ανταποκριθει το σωμα σου στην διαδικασια του τοκετου.

(κι εγω ανηκω στην ιδια κατηγορια με σενα,υποτιθεται οτι μου ειχαν βαλει τεχνητους πονους αλλα μετα απο μια ωρα χωρις να νιωθω τιποτα μου εκαναν καισαρικη)

για ποιον λογο εκανες καισαρικη την πρωτη φορα;

ειχες καποια μετεγχειρητικη μολυνση;(ανεβασες πυρετο;σου πηραν υγρο απο την τομη;σου χορηγηθηκε αντιβιωση;)

ποσων ετων εισαι;

ποσος καιρος εχει περασει απο την καισαρικη;


HjiAp2.png

cJ0Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 30 και ο μικρος μου ειναι 19 μηνων.

Δεν ειχα καμια απολυτως μετεγχειρητικη επιπλοκη ολα ηταν αψογα η τομη η εξωτερικη ειναι σχεδων αορατη.

Ειχα κανει καισαρικη γιατι ο μικρος ειχε πολλαπλη περιτυληξη, ο γιατρος ελεγε πως αυτο δεν ειναι προβλημα και πως πολλα μωρα ξετυλιγονται εκεινη την ωρα..

με περιμενε μεχρι τις 39 ευδομαδες αλλα στις 39 ακριβως οταν ειχα παει ειδε οτι οι παλμοι του μωρου αρχησαν να παφτουν πολυ και ειπε πως δεν θα περιμενει αλλο και πως καλυτερα να προχωρησουμε αμεσα σε καισαρικη και οχι σε προκληση τοκετου. οποτε 39+1 καναμε την επεμβαση

Φανταζομαι οτι ζυγησε τους κινδυνους και φοβηθηκε να προχωρησει.

Γεννικα δεν ειχα κανενα παραπονο απο τον προηγουμενο γιατρο μου ηταν καθ'ολα αψογος, απλα ο ανθρωπος δεν κανει VBAC και εγω θα ηθελα να προσπαθισω.

Ο τωρινος γιατρος μου ειπε πως οταν εχει τετοια περιστατικα..δηλαδη εισαι σαν πρωτοτοκη θα περιμενει εαν χρειαστει μεχρι και τις 42 ευδομαδες και μετα παντα αναλογα με την εκβαση της εγκυμοσυνης και την κατασταση αμνιακου υγκου και πλακουντα ειτε θα προχωρησει σε ελεγχομενη προκληση ειτε σε καισαρικη, απλα σε πρωτοτοκες γυναικες η διαδικασια μπορει να κρατησει ωρα και εαν ο τραχηλος δεν ειναι ηδη μαλακος και δεν υπαρχει διαστολη και ολη η ιστορια παει για πανω απο 12ωρο θα προτιμισει την καισαρικη επειδη μετα η μητρα μπορει να καταπονεθει, να εχω δυνατες συσπασεις κλπ κατι που θα αυξανει την μικρη 0,5% μου ειπε, πιθανοτητα για ρηξη μητρας..και μου ειπε πως δεν ειναι τοσος ο κινδυνος για τη μητερα οσο για το μωρο που απο 0,25% ανεβαινει μετα.

Δεν ξερω κι'ολας εγω ελπιζω το μωρο να συνεργαστει.

Στον γιο μου δεν ειχα ουτε μαλακο τραχηλο ουτε διαστολη ουτε τιποτα..τον εμποδιζε ο λωρος να εμπεδωθει, αλαλ και παλη περιμεναμε..απλα ισως αυτος να ηταν της μοιρας του που λενε να γεννηθει ετσι...

Απλα η ολη ιστορια μου στοιχησε πολυ ψυχολογικα, ειχαμε και ενα περιστατικο με ωτιτιδα κατα την γεννα που με καταρακοσε ακομα περισσοτερα και αυτη τη φορα θελω να το προσπαθισω.

Θα ψαξω για την ομαδα που μου ειπες να βρω πληροφοριες..σ'ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως ακριβως θα το κανει...λογικα αυτος ξερει αλλα μου ειπε πως θα με παρακολουθει στενα κυριως με το που θα μπω στον 9ο. Γι'αυτο και θα ηθελα εμπειριες απο κοπελες που εχουν κανει, εαν γινει κατι τετοιο θα γινει σε μερα γεννικης εφημεριας του Παπαγεωργιου μου ειπε και οχι σε κλινικη..

δεν ξερω τι και πως και γιατι...οποια κοπελα ξερει ας με κατατοπισει.

Παντως απο το να ξανακανω καισαρικη το προτιμω

Μεχρι τοτε θα πρεπει να προσεχω να μην παρω πολλα κιλα, οσο μπορω να περπαταω και να γυμναζομαι κλπ κλπ κλπ...να δω βεβεια που θα βρω χρονο αλλα αυτο ειναι σχετικο.

Μακαρι να ξεκινησει φυσιολογικα ο τοκετος και ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να τα κααφερεις,εχεις παντως ολη την θετικη ενεργεια απο μενα!!!!

μπορω να σε ρωτησω κατι πιο προσωπικο;(αν θελεις βεβαια απαντας)

επειδη κ εγω σκεφτομαι να μεινω εγκυος οσο πιο συντομα γινεται αλλα με προβληματιζει ο μικρουλης μου,αν θα τα καταφερω δηλαδη τωρα που ειναι τοσο μικρος....

εγω θηλαζω ακομα,ο νικολας τωρα που βγαζει δοντια ξυπναει το βραδυ συχνοτερα απο ποτε-κλαιγοντας-,ζηταει αγκαλιες σε λογικα πλαισια,αλλα για να τον πλυνω υποφερω,ειναι 11 κιλα....ολα αυτα με καθυστερουν λιγακι στην αποφαση μου για δευτερο μωρο,αλλα πιστεψε με,κρατιεμαι με νυχια και με δοντια....και πρεπει να βρω κ εγω γιατρο να με αναλαβει,στην αθηνα βεβαια και λογικα στο δημοσιο,γιατι τα οικονομικα μας δεν ειναι για ιδιωτικα....

πως ειναι τωρα η ζωη σου με τον μικρουλη;ηνιωθεις ετοιμη για το νεο μωρο;

δεν θελω να σε αγχωσω φυσικα,μαλλον σου ζηταω να μου δωσεις κουραγιο για να κανω κ εγω το μεγαλο βημα!!!!!!


HjiAp2.png

cJ0Np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...