Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

οσο ειναι σταθερο στη καμπυλη του δεν αγχωνομαστε

αμα μετα τα δυο αρχισει και τεμνει καμπυλες προς τα κατω, τοτε ψιλιαζομαστε

Σταθερή είναι από 11 μηνών περίπου, και στο ύψος και στο βάρος είμαστε στο 10%. Μέχρι τότε είμασταν στο 25% και μέχρι 6-7 μηνών αν θυμάμαι καλά είμασταν στο 50%, όσο θηλάζαμε δηλαδή (αν και το κόψαμε στους 8 μήνες το γαλατάκι της μαμάς). Γενικά δεν έχει σκαμπανευάσματα, είναι σταθερή εκτός από αυτά που σου αναφέρω κι αυτό η παιδίατρος δεν το θεώρησε πτώση (στις καμπύλες εννοώ) αλλά "σταθεροποίηση" και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Εν τω μεταξύ, επειδή τρώει κανονικά όλα τα φαγητά εκτός από το φρούτο που το παλεύουμε συνήθως (αλλά είναι και η οδοντοφυϊα στη μέση) δεν ανησυχούσα. Ούτε και περίμενα το παιδί μου να είναι ντερέκι καθότι κι εγώ κι μπαμπάς της είμαστε - ας το πω κομψά - petit. Όταν λες μετά τα 2 ότι αρχίζουν οι καμπύλες να παίρνουν την κατηφόρα, είναι κάτι που γίνεται αντιληπτό άμεσα; Μάλλον ρωτάω βλακείες αλλά ψιλοαγχώθηκα τώρα.... Υπάρχει περίπτωση εφόσον τρώει κανονικά να μην αναπτύσσεται κανονικά; Δεν είναι φυσιολογικό να μην παίρνουν βάρος και ύψος όπως στον 1 χρόνο;


DAarp3.png YiDCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επειδη ποναω απο ψυξη στο περιπου

1ο ετος παιρνουν καμια 20ρια ποντους

2ο ετος καμια 10αρια

και μετα 5-7 ετησιως

εμενα σα προωρη πηγε χαμηλα, εφτασε το 75% και μετα την πηρε η κατηφορα

τωρα παιζει στο 3-10% στο υψος

η παιδοενδοκρινολογος μου εχεις πει οτι μετα απο τα 2 ετη, αυτα πλαον ακολουθουν τη καμπυλη στην οποια θα ανηκουν σε ολη τη ζωουλα τους

αν μετα τα 2-3 βλεπεις να πεφτει σε καμπυλη ε το ψαχνεις

την Α την εχω δει για κοιλιοκακη , σωματομεδινη, και ορμονολογικα

ολα εντος ειναι οποτε πλεον απλα τη παρακολουθουμε

σε 6 μηνες θα τη ξαναδει η γιατρος

αλλα ανα δε πεταξει κανα διποντο στο επομενο διμηνο, μαλλον ειμαστε για το 3% παλι και δε μου αρεσει

επισης εχω κανει αιματολογικες στα 2 χρονια

κοιτας και σιδηρο θυρεοειδη, μηπως κατι απο αυτα την ε[πηρεαζει

ατααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Στους 12 μήνες ήταν 71.5 οπότε μέχρι τα δύο περιμένουμε να πάει περίπου 81 εκατοστά, σωστά; Αιματολογικές δεν έχουμε κάνει ακόμα, στα 2 χρόνια λέει η παιδίατρος. Βέβαια, επειδή στη διετία ακριβώς, αν όλα πάνε καλά, θα γεννηθεί το 2ο, ίσως να είναι καλλίτερο να της κάνουμε κανένα 2μηνο-3μηνο νωρίτερα... Είδωμεν...


DAarp3.png YiDCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ Γατούλα μου!! Κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένεια σου!!!!!! Η χοληστερίνη μοιάζει να είναι τόσο "συνηθισμένη" πια στα μικρά που μου φαίνεται κουλό... Υπάρχει ιστορικό χοληστερίνης στην οικογένεια; Λένε πως συνήθως έχει σχέση... Γιατί από τη διατροφή μου φαίνεται αδύνατο σε τόσο μικρά παιδάκια, πότε πρόλαβαν; Από την άλλη πάλι, τα "κρούσματα" είναι τόσο συχνά πια που έχω την αίσθηση ότι έχουν κατεβάσει τα όρια και γι'αυτό βγαίνουν τόσο συχνά παθολογικές τιμές... Στους ενηλίκους πάντως το έχουν κάνει και πολλοί γιατροί το θεωρούν παράλογο το πόσο πολύ το έχουν κατεβάσει... Επίσημα είναι 160 το όριο των ενηλίκων ενώ πριν μερικά χρόνια το 160 ήταν το όριο στους ασθενείς με στεφανιαία νόσο! Κάποιοι μάλιστα υπαινίσονται ότι έχει γίνει επίτηδες κάτι τέτοιο (ότι τα έχουν μαγειρέψει) έτσι ώστε να πουλιούνται περισσότερα φάρμακα... Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις πια... Βέβαια για τις τιμές των παιδιών δεν έχω ιδέα. Αυτά που σου λέω είναι για τις τιμές ενηλίκων.


DAarp3.png YiDCp3.png
Link to comment
Share on other sites

περιμενω τον Ιουνιο επαναληπτικες αιματολογικες

γιατι τωρα μου εκανε ενα κουλο ο Β, απο 220 πηγε 165

η α απο 210 στο 218

αμα δε το ξαναδω δε το πιστευω

μονο πρασινο γαλα αλλαξαμε σα προληψη τιποτα αλλο

οσο για ιστορικο εγω δεν εχω

απο την αλλη πλευρα θεωρητικα ειναι οκ αλλα και αγνωστο!

Link to comment
Share on other sites

μετρησα μικρα εχτες

ξαπλα εννοειται!!!!!!! (κερδιζω 2 π ετσι χιχιιχιχι)

ο Β πλησιαζει το μετρο!

η Α σταθερη στους 92!!! ελεος πια!

Βρε γατούλα μου καλά είσαστε. Ειδικά ο μικρός, δεν το συζητάω. Εγώ τον δικό μου τελευταία φορά πριν καμιά εβδομάδα που τον μέτρησα (ξάπλα εννοείται) 92 εκ. σταθερός επίσης όπως η Αναστασούλα σου. Το ίδιο ύψος έχουν με τον Δημητράκη. Η παιδίατρός μου ατάραχη πάντως...τι να πω...επιμένει ότι ύψος θα πάρει στην εφηβεία όπως γίνεται με τα αγόρια και εφόσον είναι μέσα στις καμπύλες και σταθερός λέει δεν ανησυχούμε. Εμένα γιατι με ψιλοαπασχολεί όμως; όχι βέβαια όπως πρωτα αλλά το ψιλοσκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...