Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

The Café Au Lait !!


Recommended Posts

Χμμμμμμμμ..

Κ εγω σαν τη Ντανσεμ...την ξυπναει -ετοιμαζει κ την πηγαινει ο Ν...εγω χουζουρευω με την μικρη αλλά μη με μισησετε από Δευτερα ξεκιναω δουλεια οπότε ξυπνημα γυρω στις 6 για να θηλαζω αν δεν εχει ηδη ξυπνησει για το πρωινο της βζ...

Με 3 φορες τη μερα μηπως οδευουμε κ εμεις προς αποθηλασμο???Τι λετε??

Πώς κ γιατι αποθηλασετε γκαλατ?Ντανσεμ κ εσεις???

ΥΓ η μικρη μου εβγαλε τρελη αλλεργια στο μοσχάρι.............:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 25,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Elenikat

    2451

  • Λέγκω

    2032

  • galat

    1914

  • myrto

    1419

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιούπι και τώρα το καταλάβατε? δεν έτρωγε μοσχάρι μέχρι τώρα?

Και εγώ το πρωί και το βράδυ είμαι ακόμη σε στυλ ντανσεμ, αργα πολυ κοιμαμαι γιατι συνηθως διαβαζω, και το πρωι αναλάμβανε τον Στέφανο η γιαγιά, αλλά τώρα που πάει σχολείο αναγκαστικά ξυπνάω εγώ και έχω δυσκολευτεί...δεν πειράζει όμως γιατί σε 3 μήνες που θα πάω δουλειά θα ξυπνάω ακόμη πιο νωρίς...

εμείς έχουμε αποθηλάσει εδώ και 2-3 μήνες! :D

Link to comment
Share on other sites

Γιούπι και τώρα το καταλάβατε? δεν έτρωγε μοσχάρι μέχρι τώρα?

Και εγώ το πρωί και το βράδυ είμαι ακόμη σε στυλ ντανσεμ, αργα πολυ κοιμαμαι γιατι συνηθως διαβαζω, και το πρωι αναλάμβανε τον Στέφανο η γιαγιά, αλλά τώρα που πάει σχολείο αναγκαστικά ξυπνάω εγώ και έχω δυσκολευτεί...δεν πειράζει όμως γιατί σε 3 μήνες που θα πάω δουλειά θα ξυπνάω ακόμη πιο νωρίς...

εμείς έχουμε αποθηλάσει εδώ και 2-3 μήνες! :D

Ετρωγε χωρις καποιο προβλημα ...μεχρι κ παγωτο ετρωγε οταν ζηλευε ή κ λιγο τυρι...κ παλι τιποτα ...πριν ενα μηνα της εκανα το πρωτο της εμβολιο...να την επηρρεασε κ αυτο????...τι να πω...παντως λιγες μερες μετα εβγαλε ενα κνηδωτικο εξανθημα....κ μετα αρχισε η μεγαλη αντιδραση...συγκαμα...πολλα εξανθηματα κνηδωτικα κτλ....

Πως είναι που αποθηλασες??τι γαλα δινεις??Παντως εγω δεν θελω να αποθηλασω αλλά δεν τη βλεπω φανατικη...κ με 3 το πολύ φορές.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σας αφηνω για να κανω μπεϊμπισιτινγκ......μια φιλη φερνει τον ταλιμπάν της γιατι εχει δουλεια οπότε θα εχω 3!!χμ σκεφτομαι τα μεγαλα να τα χωσω να καθαρισουν ροδια για να εκτονωθούν:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Ντανσεμ, τι να σου πω, δεν ειναι συγκρισιμες οι ηλικίες... εσένα δηλαδη εχει κόψει θηλασμούς απο μόνη της?

Εμενα το θεμα που ειχα ήταν να μπορει να κοιμηθει χωρίς θηλασμο το βραδυ. Κατι που θεωρουσα αδιανοητο να γινει χωρις δραματα, αλλα τελικά γυρω στους 17 μηνες και σε μια πολυ δυσκολη νυχτα, ειχα φτασει στα ορια μου(καλα οτι ξυπνουσε 1234 φορες το βραδυ δεν το συζητω) και του ειπα απλα θα κανεις νανι τωρα εδω! Ε ηταν και κουρασμενος το δεχτηκε! μια δυο τρεις φορες, με λιγα κλαματακια κλπ και αυτο ηταν. Τον θηλαζα εννοείται καλα, και απλα τον διεκοπτα πριν προλαβει να αποκοιμηθει.... Μαλιστα θηλαζα στο σαλονι παντα και ειχε γινει ρουτινα, ηξερε οτι θα σηκωθω, θα τον παρω στον ώμο αγκαλίτσα και θα παμε για νανι.

ξυπνουσε πλεον πολυ λιγοτερες φορες, το μειωσε σε μια που ηθελε νερο και πλεον καμία.

Τωρα, εμενα και τα δυο μου παιδια δεν ζητουσαν στο ασχετο θηλασμους ποτε....μονο δηλ οταν ηταν να κοιμηθουν στα ξυπνηματα κλπ.... ποτε δηλ απο βαρεμαρα ή επειδη χτυπησαν κλπ....

οποτε θηλαζαμε πλεον 2 φορες μια το πρωι που ξυπνουσε(το χουζουρι) και μια το μεσημερα για να κοιμηθεί. μετά εκοψε μονος του το μεσημεριανο και ηθελε μονο μια φορα το πρωι.

το καλοκαίρι επειδη χορταινε υπνο ακι ξυπνουσε αργα δεν θηλαζε ουτε αυτη την πρωινη φορα, παρα μονο οταν το θυμόταν. Τοτε ητνα και η τελεια ευκαιρια να το κοψω....μετά ομως προέκυψαν διαφορα θεματα δικά μου και 2 ιωσουλες οπου εκανε γερο πισωγυρισμα, ηθελε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θηλασει το πρωι και θηλαζε και το μεσημερι 1 μπορει ακι 2 φορες...

τεσπα, τωρα παλι μειωθηκε στη μια φορα και επειδη με τα ορμονικα θεματα που προεκυψαν μου εχουν μπει ιδεες (μην τυχον του κανω κακο ακου! ή μην χρειαστει να κανω αξονικη με σκιαγραφικό κλπκλπ να το κοψω τωρα να μην το κοψω αποτομα κλπ) του αρχισα το μπιρι μπιρι και οκ στεναχωριεται αλλα καλα παμε....αν τον δω να ζοριστει πααααρ πολυ θα το ξανασκεφτω....

προς το παρον κατι κλαματακια λιγο τα εχουμε, αλλα κοντρολαρετε.... χθες ο μπαμπας του του εφερε ενα ποτηρι γαλα και το ηπιε μονορουφι, γυρισε πλευρο και κοιμηθηκε! ντοινγκ....

επισης να σου πω οτι εμενα δεν ηθελε ουτε να μυρισει το φρεσκο γαλα, ξαφνικα αρχισε να του αρεσει στους 18 μηνες....

ενταξει 2 χρονια 2 μηνες μια χαρα ειναι δεν μπορω κι εγω αλλο νομιζω..... μέχρι τωρα απο δικη μου περισσοτερο θεληση θηλαζα, αλλα τωρα ηρθε αυτο το τσικ που κλείνει τον κυκλο δεν ξερω πως να το εξηγησω....

btw τα βζ μου ειναι αγκαζε απο το 2008 αρχες αρχες. Εεεε νομιζω οτι ηρθε η ωρα!

Σορρυ για το σεντονι.....ηθελα και τη γνωμη σας...μηπως το κανω λιγακι αποτομα, αλλα δεν τον βλεπω να ζοριζεται ιδιαιτερα.... δεν εχω την υπομονη παντως για πολλα πολλα αυτο ειναι αληθεια....


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που κάνω συγκεκριμενα είναι, κλεμενο απο το κοψιμο πιπιλας της αννουλας της Τατης, οτι δεν εχω άλλο γαλατάκι πια το ήπιαν τα πουλακια! και μετα ενα αντε πουλακια ηπιατε το γαλατακι του Αλεξανδρου....αντε! και εκει κατι μουρμουραει για τα πουλακια(ωρε αχτι θα τα εχει στο μελλον)

αλλα περα απο αυτο ειχε προηγηθει, σε συνδυαμο με παραμυθια για τα σκυλακια. τα γατακια , τα αλεπουδακια, τα γουρουνακια χαχαχα που οταν μεγαλωσουν δεν πινουν γαλα απο τη μαμα τους κλπκλπκλπ και τα παιδακια που ειναι μεγαλα πινουν με το ποτηρακι γαλα κλπ

οκ δεν ειναι και εντελως σωστα το ξερω αλλα .... αυτα σκεφτηκα αυτα ειπα.


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε Αθηνούλα, γιατί δεν είναι σωστό; Μια χαρά τα κάνεις! Κι εφόσον δεν τον βλέπεις να ζορίζεται ιδιαίτερα είσαστε σούπερ!

Κι η Ευτυχία αποθήλασε πλέον, εδώ και κανένα μήνα! Με έχει η μικρή πριβέ τώρα!:lol:


HXuSp2.pngkmKkp2.pngU579p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε το Ευτυχακι! χαχαχαχα μπραβο! Σου ειπε και τιποτα σχετικό? πολυ γελιο σε αυτη την ηλικια.....Αντε η μικρή μια χαρα τωρα!

ο μικρός παντως ξεκαρδιζεται οταν του λεει η Ειρηνη να πιει απο το δικο του γαλατακι!


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε το Ευτυχακι! χαχαχαχα μπραβο! Σου ειπε και τιποτα σχετικό? πολυ γελιο σε αυτη την ηλικια.....Αντε η μικρή μια χαρα τωρα!

ο μικρός παντως ξεκαρδιζεται οταν του λεει η Ειρηνη να πιει απο το δικο του γαλατακι!

To καλοκαίρι που ήταν σπίτι και βαριότανε, θήλαζε φανατικά, τόσο που πίστευα ότι θέλει κανα δυό χρόνια ακόμα! Είχε όμως κόψει τον θηλασμό πριν τον ύπνο, μερικές μέρες δεν ζητούσε καθόλου να θηλάσει το πρωί και σταδιακά μπορεί να ξεχνούσε να θηλάσει για μία ή 2 ολόκληρες μέρες. Τελικά, με το που ξεκίνησε το προνήπιο δεν ξαναζήτησε. Μια εβδομάδα μετά, ζήτησε το ΣΚ, της είπα ότι πού το θυμήθηκε τώρα και απάντησε ότι ήθελε απλά να δει αν είναι ζεστό:shock: και έφυγε, δεν επέμεινε καθόλου.


HXuSp2.pngkmKkp2.pngU579p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αθηνάκο καλό αποθηλασμό!

Δανάη σε σκεφτόμουνα σήμερα το πρωι να σε πάρω να έρθεις για γκαϊφέ...

Εχω μεγάλο θέμα με την μικρή με το που την ακουμπάω κάτω ιγα να κόψω π.χ ένα φρουτο γίνεται χαμός, δεν συζητάμε το ενδεχόμενο να καθήσω σε καρέκλα ή έστω στο πάτωμα (κρατόντας την εννοείται αγκαλια) και να μην παίζουμε οι δυο μας... Στο μάρσιπο δεν την παλεύει σε την καμία θέλει να την έχω μπροστά και να κοιτάει και να κρατάει ότι κρατάω εννοείται. ακόμα και κατουρημα αγκαλιά κάνουμε... τέτοια βεντούζα δεν περίμενα με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχ, Λεγκόπουλο, υπομονή! Μπορεί να είναι και δόντια! Και η δικιά μου έτσι έκανε για κανα δυό μήνες τώρα. Ηρέμησε την προηγούμενη εβδομάδα που σκάσανε τα 2 κάτω δόντια. Δεν είχα καταφέρει να την αφήσω κάτω να μπουσουλήσει για ένα μήνα στην κυριολεξία, πλάνταζε στο κλάμμα! Με το που βγήκανε τα δόντια, άλλο παιδί! Μετά από ένα μήνα την είδα πάλι να παίζει στο πάτωμα και να μπουσουλάει! Ευτυχώς, εμένα κάθεται στο μει τάι στην πλάτη και κάνω έτσι όλες τις δουλειές!


HXuSp2.pngkmKkp2.pngU579p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα δόντια αλλο ζήτημα είναι σαν ιπποποταμος το παιδάκι μου, τα βγάζει όπως να ναι πρώτα έβγαλε το πλάγιο κάτω μετα έβγαλε το αριστερο μπροστά μετά έβγαλε το δεξί κάτω, μετά το αριστερό στο πλάι... αφού τα δόντια της κουμπώνουν σαν τέτρις χαχαχα

Και το άλλο θέμα είναι ότι έχει πολύ άσκημο σύγκαμα (;) μόλυνση (;) στο πιπί της και στον πωπω της δεύτερη βδομάδα τωρα... είναι κόκκινο με μικρά μικρά μπιμπικάκια... την προηγούμενη βδομάδα της έβαλα κάποια στιγμή αλοιφη με αντιβίωση αλλά μόλις σταμάτησα φούντωσε πάλι και σήμερα είπα να βάλω μελάνι... αν δείτε πως έγινε το παιδάκι μου, έχει πρηστει κιόλας εκτός απο κόκκινο (και μπλε απ'το μελάνι) αναγλυφο. Η σουντοκριμ δεν κάνει τίποτα απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά τί έγινε με τις εξετάσεις σου; Όλα καλά; Τις πήρες; Σήμερα δεν ήταν;

Ρε μην σκέφτεσαι τον αποθηλασμό, μια χαρά τα πήγατε!

Ήρθε σημειωματάκι από σχολείο Αλέκου, την Πέμπτη άδεια η κυρία του και την Παρασκευή 8:15 με 9:15 γιορτή. Μετά σπίτι... Α ρε ελληνίδα γιαγιά πάνω της είναι στημένο όλο το σύστημα


[gDkrp3.pngNJDAp3.png x2VTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... με τις εξετασεις.... αυτε των ουρων που περιμενα, ευτυχωωωωως ειναι νορμαλ. αυτες θα εδειχναν αν υπηρχε καποιο αδενωμα στα επινεφριδια.

Τωρα για τα ορμονικα, η παθολογα στην αρχη με καταγχωσε, μετα που ειδε οτι πηγα να λαλησω, μου ειπε οτι αντιμετωπιζονται γενικα αυτα αλλα θελουν παρα πολυ ψαξιμο και το κυριοτερο ειναι να βρεις εναν πολυ πολυ καλο ενδοκρινολογο εξειδικευμενο και πολυ καλο εργαστηριο να κανεις τις οποιε εξετασεις ακολουθησουν.

Μου ειπε οτι ειναι παθολογικα τα ευρηματα, ειναι πολυ ψηλες τιμες, αλλα δεν εβγαζαν νοημα σε συνδυασμο με κατι αλλα (πχ νορμαλ νατριο καλιο) και σνα να αμφισβητησε και τα αποτελεσματα.... τα εβλεπε και τα ξαναεβλεπε, και ελεγε πρεπει να ξαναγινουν αυτες.....

το ρεζουμε ειναι οτι πρεπει να με δει ενδοκρινολογος, θα ταλαιπωρηθω σιγουρα με εξετασεις παραεξετασεις, γιατι λεει μπορει να μην ειναι επινεφριδια, αλλα η υποφυση στον εγκεφαλο ή οτιδηποτε αλλο, και ελπιζουμε να βρουμε τι ειναι και να το ρυθμισουμε.

Αυτη μαλιστα μου ελεγε πρεπει να γινει αυτο και γρηγορααα (αυτο το γρηγορα με αγχωσε λιγο αλλα το ξεπερασα)

τωρα οσο για τα αλλα, για τις ταχυπαλμιες και την αδυναμια που νιωθω κλπκλπκλπ ειπε οτι ολα αυτα ειναι αγχος. Σε αυτο φαινόταν σιγουρη....

Οποτε τωρα θα πρεπει να βρω εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο, μαλλον σε νοσοκομειο λεω να κινηθω, κι εναν πολυ καλο ψυχολογο! χαχαχαχα

Α επισης μου ειπε οτι τα ενδοκρινολογικα που ειναι κακοηθη, εχουν πολυ εντονα συμπτωματα, παραμορφωση στην οψη, κλπ κλπ οποτε μου λεει μην το βαζεις στο μυαλο σου, ψυχραιμια (φανταστειτε πως με ειδε)

παντως αν δεν μου ανεβαινε λιγο (γιατι μιλαμε τωρα για 14 -15 και 1-2 φορες το μηνα) η πιεση, και αν δεν τυχαινε να με δει το εταιρο ημισυ της Βασως να μου πει να κανω αυτες τις εξειδικευμενες εξετασεις, τιποτα απο αυτα δεν θα ανακαλυπτα.... θεμα τυχης ειναι η υγεια μας εντελως, καμια προληψη ολα απο μονος σου πρεπει αν τα σκεφτεσαι!

Με εχουν δει του κοσμου οι γιατροι και λογω εγκυμοσυνης κλπ κανεις δεν σκεφτηκε αυτες τις ορμονες να τις ελεγξει.... τεσπα....

ελπιζω να μην ανακαλυψω κι αλλα στη πορεια ρε γμτ.... (αισιοδοξη οπως παντα!)

φιλια


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ετρωγε χωρις καποιο προβλημα ...μεχρι κ παγωτο ετρωγε οταν ζηλευε ή κ λιγο τυρι...κ παλι τιποτα ...πριν ενα μηνα της εκανα το πρωτο της εμβολιο...να την επηρρεασε κ αυτο????...τι να πω...παντως λιγες μερες μετα εβγαλε ενα κνηδωτικο εξανθημα....κ μετα αρχισε η μεγαλη αντιδραση...συγκαμα...πολλα εξανθηματα κνηδωτικα κτλ....

Πως είναι που αποθηλασες??τι γαλα δινεις??Παντως εγω δεν θελω να αποθηλασω αλλά δεν τη βλεπω φανατικη...κ με 3 το πολύ φορές.....:rolleyes:

Ναι και εγώ νομίζω ότι το εμβόλιο είναι γιατί από όσα έχω δει και διαβάσει, μπορούν να πυροδοτήσουν έντονες αλλεργικές αντιδράσεις.

Της δίνω το holle κατσικίσιο. Μια χαρά είναι που αποθήλασα, το περίμενα από νεογέννητο! Έχει πάρει και τα πάνω της σωματικά, 77 εκ την βρήκε χτες η γιατρός μας.

Λέγκω, το τόσο έντονο σύγκαμα αν δεν είναι από έντονη διάρροια, είναι συνήθως από εσπεριδοειδή. Μήπως να της έκοβες για λίγο το πορτοκάλι?

Εμάς όταν είχε πάρα πολύ έντονο, σε σημείο να μην μπορεί να κάτσει γιατί πονούσε (είχε πάθει τρελή διάρροια) η μόνη κρέμα που βοηθούσε ήταν η welleda, πολύ παχύ στρώμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...