Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

3 minutes ago, Σαμμερ είπε:

Εγω παλι ειμαι απο αυτες που τρωω ολα οσα δεν πρεπει  με καφε κ πολυυυυ τσιγαρο.κ τωρα τα εκοψα ολα.....κ λιγο υποφερω....

Εγω ευτυχώς δεν καπνίζω! Καφε κ αλκοόλ νορμαλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 minutes ago, Σαμμερ είπε:

Εγω παλι ειμαι απο αυτες που τρωω ολα οσα δεν πρεπει  με καφε κ πολυυυυ τσιγαρο.κ τωρα τα εκοψα ολα.....κ λιγο υποφερω....

ολα μαζι ρε πουλακι μου και εσυ?οντως βαρυ το εγχειρημα!αλλα δεν σε φοβαμαι!το εχεις βαλει στοχο!!!

39 minutes ago, marakif1990 είπε:

Μπράβο που εισαι πειθαρχημένη!! Κ γω πιστεύω πως αν μείνω εγκυος θα προσέχω κ οσο ειμαι εγκυος, κ αφου γεννηθεί, γιατι δεν μπορείς να του λες μην τρως γλυκά (εκει εχω το θεμα κυρίως) κ εσυ να τα τρως καθε μερα!!

Μαρακι ας ερθει το μωρακι μας και μετα θα τα βρουμε ολα!και τα κιλα και το σωμα και τις διατροφες ολα!ακομα και αν αφησει "κατι" μια εγκυμοσυνη ειτε αυτο ειναι κιλα ειτε μια τομη καισαρικης η ραγαδες και αυτα ...η ομορφια μας θα ναι!γιατι θα εχουν γινει απο τον ερχομο του παιδιου μας!!!δεν λεω να μην προσεχουμε και σαν μαμαδες και σαν γυναικες..προς θεου...αλλα ας ερθει και μετα με θεληση ολα γινονται!:)


RyZa.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια στην εγκυμοσυνη μου πηρα 12 κιλα γυρισα πισω με τεσσερα κιλα τα δυο τα εχασα μεσα στην εβδομα τα αλλα δυο μεσα στις σαραντα μερες...!!!! ειχα ομως καουρες απο την αρχη μεχρι το τελος... τωρα περι διατροφης ειμαι της ανθηγιηνης διατροφης γενικα ενω δε τρωω γλυκα δε μου αρεσουν μου αρεσουν πολυ οι ξυροι καρποι και τα πατατακια γενικος τα πικαντικα.....


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, moutzoura2016 είπε:

χαχαχαχαχα!θελει κ πυξιδα η αποστολη!!!καλα ναι κατι πρεπει να βρω να του πω γιατι αμα πω ειναι καλο φενγκ σουι γονιμοτητας θα με παει και ψυχιατρο!ο καημενουλης μου εχει αγχωθει αν θα βγει καλο το σπερμο!κοριτσια τι τους πιανει με το πουλι τους χαχαχαχα?εχουν μια φοβια ομολογω!

και εγω ειμαι πολυ αισιοδοξη για σενα Αμποτακι!και μετα ολα θα κυλησουν καλα!θα δεις!

όσα χρονια κι αν περασουν το πουλι,πουλι....! !χαχαχα

1 hour ago, marakif1990 είπε:

Οντως, μια χαρα ξεκίνησε η χρονια σας!! Εγω ειμαι τωρα στις γόνιμες, οποτε εχω ακομα 2 εβδομάδες γεμάτες μπροστά μου...

μαρακι τωρα δωστου να καταλαβει...να σερνετε ο ανθρωπος....

1 hour ago, moutzoura2016 είπε:

ετσι ακριβως Μαρακι!αν ξεκινας ηδη με κιλακια θελει προσοχη και σωστη διατροφη καθ ολη τη διαρκεια!οχι οτι δεν θελει ετσι κ αλλιως!εγω ειμαι ενα ατομο που ακολουθω πολυ καθαρη διατροφη ,δεν τρωω καθολου ζαχαρη ...ασπρα αλευρια..και πολλα αλλα...και την ακολουθω τωρα που ειμαι μια...με το μωρο μου δεν θα την ακολουθω?

(τωρα μια φορα στις 3 εβδομαδες μου επιτρεπω να τρωω οτι να ναι γιατι ειναι απαραιτητο και σωματικα να λειτουργουν οι ορμονες μας και ψυχολογικα!εχω διαβασει πολυ περι διατροφης και εχω βρει αυτο που μου ταιριαζει και ειμαι καλα με μενα!)

φανταζεστε να μου την δωσει και τρωω πιτσες πιτες και γλυκα?αχαχαχα!αχ ας ερθει να δουμεεεεε!!!

μουτζουρα μου κι εγω πολυ προσεχω την διατροφη μου,ολα ολικης,λαχανικα μαζι με το κρεας κι οχι πατατες , πιο συχνα κοτοπουλο και μοσχαρι και σπανια χοιρινο...αυτα...! Τωρα γενικα θελω να διατηρησω νορμαλ βαρος γιατι μετα και σε μια δευτερη εγκυμοσυνη επιβαρυνεσαι ακομα περισσοτερο..θα παω σιγουρα σε διατροφολογο για να εχω μια ισορροπημενη διατροφη με βαση αυτα που θα μου πει ο ντοκ μου!

εχω φιλη που ειχε παρει 30κιλα στην πρωτη της εγκυμοσυνη επειδη ετρωγε πολλη σαβουρα(κρεπες,μπεργκερ,πιτσες κλπ)και ακομα δεν τα εχει χασει μετα απο 2 χρονια...θελει προσοχη αυτο το κομματι γιατι θελουμε να διατηρουμαστε και γυναικες ομορφες και θελκτικες για τους αντρες μας και φυσικα πανω απ'ολα η υγιεινη διατροφη ειναι και για το μωρακι,να ειναι υγιες..!

26 minutes ago, xaroumenh mama είπε:

εγω κοριτσια στην εγκυμοσυνη μου πηρα 12 κιλα γυρισα πισω με τεσσερα κιλα τα δυο τα εχασα μεσα στην εβδομα τα αλλα δυο μεσα στις σαραντα μερες...!!!! ειχα ομως καουρες απο την αρχη μεχρι το τελος... τωρα περι διατροφης ειμαι της ανθηγιηνης διατροφης γενικα ενω δε τρωω γλυκα δε μου αρεσουν μου αρεσουν πολυ οι ξυροι καρποι και τα πατατακια γενικος τα πικαντικα.....

12 κιλα!!!ιδανικα!!! και τα εχασες και πολυ γρηγορα...!

  • Μου αρέσει 1

c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοριτσια ωραια ολα αυτα που γραφεται ....αλλα δεν λαχταρατε καμια πιτσα ή κανενα πιτογυρο????δλδ τη βρισκεται με τα ολικης???..χαχαχα πλακα κανω...καλα κανετε γι αυτο εχετε κορμια....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε σαμμερ,βραδιατικα τι μας κανεις;;χαχαχα!& πειναωωω!!

Μουτζουρα μου;εδωσε σπερμα το αγορι σου;με το καλο ευχαριστα αποτελεσματα!

Πως ειναι οι εγκυουλες;;

Μαρτακο μου,μην αρχισουμε με το παρελθον γιατι ειναι δυσαρεστο!ο.τι εγινε,εγινε!το αφηνουμε πισωώωω!

Εγω πηρα 13κιλα αλλα μου εμειναν 4-5!


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια ξέχασα να σας πω.  Ζυγιστηκα σήμερα.  Έχω πάρει 3 κιλά και μόλις έκλεισα την 12η βδομάδα.  Είμαι 168 και τώρα είμαι 60 κιλά.  Μου έχει ανοίξει πολύ η όρεξη και επίσης έχω ξεθαρεψει λίγο στο φαγητό και κυρίως στα γλυκά. :?


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τόνια μου, μια χαρά είναι τα τρία κιλά. Από εδώ και πέρα όσο μπορείς πρόσεξε τα γλυκά.  Δεν τα χρειάζεσαι.  Εμένα με βοήθησε πολύ να τρώω σνακ ενδιάμεσα και λιγότερο φαγητό. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι  έγινε είχε πρόβλημα ή σελίδα;;; προσπαθούσα να μπω από χτες βράδυ και τώρα τα κατάφερα... 

Τι κάνετε;;; 

Έχω μεγάλη αγωνία για την αυριανή χοριακη... 

  • Μου αρέσει 1

c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα καλά κορίτσια της παρέασ!!!

Jane μου λογικό είναι να έχεις άγχος αλλά θα δεις ότι ολα θα ειναι καλα!!!Θα έχεις μία τέλεια χοριακή!!!

Κι εγώ έμπαινα εχθές απο το κινητό κι έλεγα τί γίνεται...Ευτυχώς τώρα όλα οκ.

 

  • Μου αρέσει 2

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κοριτσάκια μου!! Είχε πρόβλημα πάλι.  Ακόμα μάλλον δεν το έχουν συντονίσει πλήρως το καινούργιο σύστημα.  

Τζειν λογικό είναι να έχεις άγχος αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά τώρα οπότε προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά.  

Αντε να μαζευτούμε σιγά σιγά. 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

ζουζουνες μουυυυ!!!επιτελους!!καλα ειστε?αχαχα!εγω λεω παει μας το εκλεισαν ετσι πολυλογουδες που ειμαστε!!!

Τζεινακι μου ολα καλα θα πανε αυριο!!

Τονια που ξεκουραζεσαι?οχι ζαχαρηηηη βρε!!φαε φρουτακια!

Νινακι μου καλα!!!

η Ρενα μου ειναι ακομα στα βουνα????

οι υπολοιπες καλα??μανουλες και παιδακια?

εγω σημερα φιλες μου εγινα 34!!!:)

ναιιιιι εχω γενεθλια (Μαρτακο μια μερα μεταααα!!!!...τα τρελα υδροχακια!!!)

για δωρο δεν χρειαζεται να σας πω τι θελω ετσι?

σας φιλω ολες και μου λειψατε!!!

17 hours ago, eirinaki1981 είπε:

Αχ βρε σαμμερ,βραδιατικα τι μας κανεις;;χαχαχα!& πειναωωω!!

Μουτζουρα μου;εδωσε σπερμα το αγορι σου;με το καλο ευχαριστα αποτελεσματα!

Πως ειναι οι εγκυουλες;;

Μαρτακο μου,μην αρχισουμε με το παρελθον γιατι ειναι δυσαρεστο!ο.τι εγινε,εγινε!το αφηνουμε πισωώωω!

Εγω πηρα 13κιλα αλλα μου εμειναν 4-5!

καλησπερα Ειρηνακι!καλα ειστε?η πριγκιπισουλα?

χθες τελειωσε η περιοδος ομορφια μου αποψε θα κανουμε μια επαφη γιατι μου ελειπε σ/κ...για απολαυση πρωτον κοριτσιαααα!να κανουμε και λιγο ξεγνοιαστες επαφες οι ανθρωποι γιατι αν ολα πανε καλα απο τελος αλλης εβδομαδας θα εχουμε προγραμμα :?

εχω βαρεσει και ενεσεις τοσες μερες...οποτε αποψε για να ανανεωθει το σπερμα μας...γιατι θελει αποχη 3 μερες πριν την εξεταση αλλα οχι πανω απο 5...υπολογιζουμε Πεμπτη πρωι να δωσει δειγμα!

  • Μου αρέσει 1

RyZa.png

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εγινε!!!χρονια πολλα μουτζουρακι μου γλυκο..το καλυτερο δωρο στο φερνει σε λιγο ο πελαργος.....ερχεται.jane μου λογικο κοριτσι μου ολο αγχος θα εισαι η μανα.υπομονη κ αυριο θα ξερεις..εμεις μαζι σου ειμαστε..τονια μου στον 6ο μπαινουν τα πολλα κιλα.εκει λιγο προσοχη.φιλια σε ολες.εμενα το βλασταρακι μου παλι νηστικο σημερα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, moutzoura2016 είπε:

ζουζουνες μουυυυ!!!επιτελους!!καλα ειστε?αχαχα!εγω λεω παει μας το εκλεισαν ετσι πολυλογουδες που ειμαστε!!!

Τζεινακι μου ολα καλα θα πανε αυριο!!

Τονια που ξεκουραζεσαι?οχι ζαχαρηηηη βρε!!φαε φρουτακια!

Νινακι μου καλα!!!

η Ρενα μου ειναι ακομα στα βουνα????

οι υπολοιπες καλα??μανουλες και παιδακια?

εγω σημερα φιλες μου κλεινω τα 34 μου!!!ναι εχω γενεθλια (Μαρτακο μια μερα μεταααα!!!!...τα τρελα υδροχακια!!!)

για δωρο δεν χρειαζεται να σας πω τι θελω ετσι?

σας φιλω ολες και μου λειψατε!!!

καλησπερα Ειρηνακι!καλα ειστε?η πριγκιπισουλα?

χθες τελειωσε η περιοδος ομορφια μου αποψε θα κανουμε μια επαφη γιατι μου ελειπε σ/κ...για απολαυση πρωτον κοριτσιαααα!να κανουμε και λιγο ξεγνοιαστες επαφες οι ανθρωποι γιατι αν ολα πανε καλα απο τελος αλλης εβδομαδας θα εχουμε προγραμμα :?

εχω βαρεσει και ενεσεις τοσες μερες...οποτε αποψε για να ανανεωθει το σπερμα μας...γιατι θελει αποχη 3 μερες πριν την εξεταση αλλα οχι πανω απο 5...υπολογιζουμε Πεμπτη πρωι να δωσει δειγμα!

Κοριτσάκι μου όμορφο χρόνια σου πολλά! !!να τα εκατοστήσεις και να είσαι γερή! !! Πες του αντρουλι σου το βράδυ το δώρο να στο αφήσει εκεί που θα το βρεις μετά από 3 βδομάδες! !!! Εγώ σου στέλνω έξτρα μπεμπεδοσκονη! !!!! 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...