Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε??ελπιζω ολες να εισται καλα αδυνατω να διαβασω ολα τα νεα σας..εμεις ειμαστε καλα αυτη την εβδομαδα θα κανω το μικρο προληπτικες εξετασεις κ 6 μαρτη που γινετε 2,5 θα κανουμε εμβολιο..

τι θα κανετε το 3μερο??εμεις δεν θα παμε πουθενα μονο την καθαρα δευτερα θα μαζευτουμε παρεα η θα ψησουμε η σε ταβερνουλα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, moutzoura2016 είπε:

Τονακι μου ομορφο κουκουλωσου και να ξεκουραστεις!περαστικο να ναι το κρυωμα..να μην ταλαιπωρηθει ουτε το μωρακι ουτε κ εσυ!

ειμαστε σε ετοιμασιες για το τριημερο κ τρεχουμε λιγο ολες!

καλα εκανες με την γυναικα!δεν γινεται αλλιως!

Νινακι αναγκαστικα την Τριτη τωρα!

Μαρτακο μουυυυ...τι να πω κ εγω?μια πανεμορφη δυναμικη μαμα!οι Μεσι για δαγκωμα!!!η κορη θησαυρος!να τα χαιρεσαι καρδουλα μου!

ευχομαι σε ολες να περασετε ομορφα το 3ημερο!θα μπαινω οσο μπορω!

Κονστα να σου ζησει το παιδακι σου!

θα περιμενουμε κοριτσακι μου!ευχομαι να ειναι ενα γλυκο σπορακι!και εσυ προσοχη !!!!

 

1 hour ago, moutzoura2016 είπε:

Τονακι μου ομορφο κουκουλωσου και να ξεκουραστεις!περαστικο να ναι το κρυωμα..να μην ταλαιπωρηθει ουτε το μωρακι ουτε κ εσυ!

ειμαστε σε ετοιμασιες για το τριημερο κ τρεχουμε λιγο ολες!

καλα εκανες με την γυναικα!δεν γινεται αλλιως!

Νινακι αναγκαστικα την Τριτη τωρα!

Μαρτακο μουυυυ...τι να πω κ εγω?μια πανεμορφη δυναμικη μαμα!οι Μεσι για δαγκωμα!!!η κορη θησαυρος!να τα χαιρεσαι καρδουλα μου!

ευχομαι σε ολες να περασετε ομορφα το 3ημερο!θα μπαινω οσο μπορω!

Κονστα να σου ζησει το παιδακι σου!

θα περιμενουμε κοριτσακι μου!ευχομαι να ειναι ενα γλυκο σπορακι!και εσυ προσοχη !!!!

Ευχαριστω πολυ μουτζουριτζα μου! Ποναω λιγο κ εχει πεσει η διαθεση μου αρκετα. Ατελειωτη θα ειναι η νυχτα παλι.. αντε να ξημερωσει να παω να δω τι γινεται!

Κ εσενα τονια μου!! Συγνωμη καταλαβα μαλλον λαθος. Ειμαι απο κινητο κ γενικα μου κανει κατι κουλα..

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Venkor είπε:

 

Ευχαριστω πολυ μουτζουριτζα μου! Ποναω λιγο κ εχει πεσει η διαθεση μου αρκετα. Ατελειωτη θα ειναι η νυχτα παλι.. αντε να ξημερωσει να παω να δω τι γινεται!

Κ εσενα τονια μου!! Συγνωμη καταλαβα μαλλον λαθος. Ειμαι απο κινητο κ γενικα μου κανει κατι κουλα..

Καταλαβαίνω την αγωνία σου.  Εύχομαι να μας πεις ευχάριστα όταν γυρίσεις! ! Μην μας ξεχάσεις!  Θα περιμένουμε! 

  • Μου αρέσει 2

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τονακι μου ελπίζω να κοιμάσαι ήρεμο... να ξυπνήσεις κ να έχουν φύγει όλα...και μπουκωμα κ ένταση!! Καλά έκανες και φέρνεις γυναίκα ματάκια μου!!

Σαγκρε μου το πήρα το τηλ σου.. οργανωθείτε για συνάντηση όλοι μαζί με τα 5μ...

Βενκορ μου υπομονή κ πρόσεχε πολύ μέχρι να μάθουμε..

Νινακι μου κ εσύ υπομονή αγάπη μου!

Ιωάννα μας αν θες πες μας την ιστορία σου για την επιπονη εγκυμοσύνη σου... ευχομαι σύντομα το αδερφακι.. 

Κονστα να σου ζήσει το αγγελουδι!

Μαρτακο μου που εισαι σημερα;

2 hours ago, chrysa1982 είπε:

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε??ελπιζω ολες να εισται καλα αδυνατω να διαβασω ολα τα νεα σας..εμεις ειμαστε καλα αυτη την εβδομαδα θα κανω το μικρο προληπτικες εξετασεις κ 6 μαρτη που γινετε 2,5 θα κανουμε εμβολιο..

τι θα κανετε το 3μερο??εμεις δεν θα παμε πουθενα μονο την καθαρα δευτερα θα μαζευτουμε παρεα η θα ψησουμε η σε ταβερνουλα

Γειά σου χρυσάκι μου!! Χαίρομαι που είστε καλά...  κ εμείς σε ταβερνουλα μαλλπν θα πάμε... Καλά αποτέλεσματα στις εξετάσεις.. Να μπαίνεις να μας λες τα νέα σου..

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, 17μαρτη2015 said:

συγνωμη

Καλημερα κοριτσια...εκανα σημερα το επαναληπτικο τεστ...δυστθχως αρνητικο και αυτο....εχω πεισθει οτι δεν ειμαι εγκυος...σημερα νοωθω μαλιστα οτι θα ερθει η ακατανομαστη....απογοητευση.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια της παρεας εύχομαι να έχουμε ένα τέλειο τριήμερο εδώ κιόλας ο καιρός είναι πολύ καλός και σου φτιάχνει τη διάθεση... Τόνια μου περαστικά σου να ξεκουράζεστε και να προσέχεις καλά έκανες που θα φέρεις κοπέλα να κάνει της δουλειές χρειάζετε... Σας φιλώ όλες...

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.  Πως είστε?  Εγώ τα ίδια.  Αλλά δυστυχώς κόλλησα τον άντρα μου κι έχω σκάσει. Κι εκείνος το περνάει βαριά με κοιλιά κλπ. Κι έχω θυμώσει γιατί ξέρω ποιος με κόλλησε κι ενώ ήταν άρρωστος έκανε τον Κινέζο. Μερικοί άνθρωποι είναι πολύ γαϊδούρια.  

Εσείς τι κάνετε? ?

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τόνια μου περαστικά σας!!! Να ξεκουραστείτε για να αναρρώσετε γρηγορότερα. Ναι, ειναι κρίμα που κάποιοι δεν μπορούν να σεβαστούν καποια πραγματα. Μπορεουν απλα να πουν οτι ειναι αρρωστοι και να αποφευγουν τις επαφες με αλλους. 

Χαρουμενη μανουλα εμεις δω εχουμε πολλη συννεφια, σχεδον μαυριλα. Σιγουρα θα βρεξει και μαλλον πολυ. 

  • Μου αρέσει 2

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πραγματικά νιώθω την ένταση να με καταβάλει τις τελευταίες μέρες.  Δεν ξέρω τι φταίει πραγματικά. Έρχονται στιγμές που με πιάνει ακόμα και ταχυκαρδία.  Προσπαθώ να ηρεμώ παίρνοντας ανάσες.  Αν έχω το χρόνο να το κάνω βοηθάει.  Αλλά σε μέρες όπως εχθές που κυριολεκτικά έτρεχα δεν γίνεται.  Φοβάμαι για το μωρό.  Τι να κάνω?  Επίσης από εχθές είναι πιο ήσυχο.  Έχω νιώσει ότι κινείται κάποιες στιγμές αλλά όχι κλωτσιές όπως τις προηγούμενες μέρες. Υπερβάλω?  


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Τονι@ είπε:

Κορίτσια μου πραγματικά νιώθω την ένταση να με καταβάλει τις τελευταίες μέρες.  Δεν ξέρω τι φταίει πραγματικά. Έρχονται στιγμές που με πιάνει ακόμα και ταχυκαρδία.  Προσπαθώ να ηρεμώ παίρνοντας ανάσες.  Αν έχω το χρόνο να το κάνω βοηθάει.  Αλλά σε μέρες όπως εχθές που κυριολεκτικά έτρεχα δεν γίνεται.  Φοβάμαι για το μωρό.  Τι να κάνω?  Επίσης από εχθές είναι πιο ήσυχο.  Έχω νιώσει ότι κινείται κάποιες στιγμές αλλά όχι κλωτσιές όπως τις προηγούμενες μέρες. Υπερβάλω?  

Ηρεμησε Τόνια μου χαλάρωσε και μην ανησυχείς για το μωράκι μία χαρά είναι δε θα το νιώθεις όλες τις μέρες το ίδιο τη μία περισσότερο την άλλη λιγότερο έτσι και αλλιώς αυτό τις ποιο πολλές ώρες κοιματε...!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και να ρωτησω και κατι αλλο ρε κοριτσια.....η εγκυμοσυνη μπορει να εχει τοσο δυναυους πονους οπως η περιοδος? Συγνωμη για αυυα που ρωταω....αλλα εχω τοσες αποριες....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!  Τόνια να ρωτήσω, είσαι μόνο 17 εβδομάδων κ νιώθεις το μωρό;  Μπραβοοο, εγώ άργησα πολύ να το νιώσω.  Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να έχεις άγχος, κ εγώ περνούσαν πολλές ώρες κ δεν το ένιωθα, δεν έχουν όλα την ίδια κινητικότητα κ αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. 

Κ στα υπόλοιπα κορίτσια που ακόμα δεν έχουν καταφέρει να είναι εγκυουλες μην το βάζετε κάτω κ κυρίως μην το σκέφτεστε γιατί κατά παραγγελία δεν έρχεται πάντα. Μια φίλη 35 χρονών προσπαθούσε καιρό κ τελικά τα κατάφερε σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό!  Εκεί που δεν το περιμένεις δηλαδή!  

Η Ρένα με ρώτησε για την επίπονη εμπειρία που είχα,  μιλούσα για τη γέννα όχι την εγκυμοσύνη.  Η εγκυμοσύνη μου ήταν εύκολη, χωρίς επιπλοκές εκτός από τα βασικά συμπτώματα (καούρες, δυσκοιλιοτητα, χαμηλό σίδηρο, ούλα να ματωνουν).  Εμετό φανταστείτε δεν έκανα ούτε μισή φορά. 

Η γέννα παρ όλα αυτά με στιγματισε η εμπειρία, ίσως είμαι υπερβολικά ευαίσθητη δεν ξέρω.  Πάντως τρέμω στην ιδέα να το ξαναπεράσω.  Για όσες δε βαριέστε να διαβάζετε να σας πω: μπήκα Δευτέρα πρωί στις 8:00 για πρόκληση τοκετού στις 42 ολόκληρες εβδομάδες.  Περιττό να σας πω πόσο είχα κουραστεί από ένα μωρό που δεν ερχόταν. Δευτέρα λοιπόν μου βάζουν υπόθετο, αρχίζουν οι πόνοι (δυνατοί κατ'εμε, "πονάκια"  σύμφωνα με τη γιατρό μου).  Ωστόσο δε γεννησα με το υπόθετο, μόνο πόναγα..κ επιπλέον δεν με άφηναν να φάω τίποτα ούτε καν να πιω νερό κ διψαγα φρικτά (έπινα στα κρυφά 2-3 γουλιες).  Αισίως λοιπόν φτάνει Τρίτη πρωί κ ακόμα να γεννήσω.  Με βάζουν με ορό αυτή τη φορά μπας κ γεννήσω. Ο ορός μπήκε περίπου στις 9 το πρωί ημέρα Τρίτη. Για περίπου 2 ώρες ήμουν στην αίθουσα τοκετού ολομόναχη να πονάω φρικτά κ να φωνάζω για βοήθεια αλλά σιγά μην ασχοληθούν μαζί μου όταν αυτό για αυτούς είναι καθημερινοτητα. Θυμάμαι γυναίκα σε δίπλα δωμάτιο ούρλιαζε από πόνο κ οι γιατροί στους διαδρόμους παραγγελναν καφέ.. Λοιπόν ενώ ήμουν στους πόνους ξαφνικά πέφτουν οι παλμοί του μωρού κ άρχισε ο καρδιοτοκογραφος να κάνει μπιπ μπιπ κ ήρθε μια μαία κ μου έβαλε μάσκα οξυγόνου κ ευτυχώς ανέβηκαν οι παλμοί. Μου έλεγε να αναπνέω, εγώ ούτε αυτό δεν μπορούσα να κάνω μέσα στους πόνους. Περίπου μισή ώρα πριν γεννήσω ήρθαν οι αναισθησιολόγοι κ έκανα επισκληριδιο επιτέλους, η γιατρός μου δεν μου έκανε νωρίτερα γιατί έλεγε ότι θα επιβραδύνει τον τοκετο.  Εγώ κορίτσια κ με την επισκληρίδιο πονούσα πολύ απλά λίγο λιγότερο από πριν. Ίσως παίζει ρόλο πόσο φάρμακο σου βάζουν.  12.30 το μεσημέρι γεννησα μετά από πάνω από 10 εξωθησεις γιατί το μωρό ερχόταν μπρούμυτα, στο πλάι κ είχε κ περιδεση με ομφάλιο λώρο. Μου πατούσαν την κοιλιά κ δεν μπορούσα να πάρω ανάσα κ έπειδη είχα τη μάσκα οξυγόνου ούτε να με ακούσουν μπορούσαν, ήθελα να τους πω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω έτσι που μου πατάνε την κοιλιά. Ουφφ αυτά νομίζω,  μετά το ράψιμο επίσης επίπονο αλλά νταξει, τουλάχιστον ανεπνεα τότε. Αυτά τα ολίγα, ο,τι άλλο θέλετε ρωτήστε.

Ρένα εσύ έχεις παιδιά; 

5 minutes ago, Εfi Z είπε:

Και να ρωτησω και κατι αλλο ρε κοριτσια.....η εγκυμοσυνη μπορει να εχει τοσο δυναυους πονους οπως η περιοδος? Συγνωμη για αυυα που ρωταω....αλλα εχω τοσες αποριες....

Έφη αν είσαι στο πρώτο τρίμηνο τότε είναι καλό που έχεις πόνους περιόδου, σημαίνει ότι μεγαλώνει η μήτρα!  Είχα πάρει το γιατρό μου γιατί κ εγώ πόναγα πολύ χαμηλά στην κοιλιά τους πρώτους 2 μήνες περίπου κ είχα ανησυχήσει.

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, IoannaMas είπε:

Καλημέρα!  Τόνια να ρωτήσω, είσαι μόνο 17 εβδομάδων κ νιώθεις το μωρό;  Μπραβοοο, εγώ άργησα πολύ να το νιώσω.  Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να έχεις άγχος, κ εγώ περνούσαν πολλές ώρες κ δεν το ένιωθα, δεν έχουν όλα την ίδια κινητικότητα κ αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. 

Κ στα υπόλοιπα κορίτσια που ακόμα δεν έχουν καταφέρει να είναι εγκυουλες μην το βάζετε κάτω κ κυρίως μην το σκέφτεστε γιατί κατά παραγγελία δεν έρχεται πάντα. Μια φίλη 35 χρονών προσπαθούσε καιρό κ τελικά τα κατάφερε σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό!  Εκεί που δεν το περιμένεις δηλαδή!  

Η Ρένα με ρώτησε για την επίπονη εμπειρία που είχα,  μιλούσα για τη γέννα όχι την εγκυμοσύνη.  Η εγκυμοσύνη μου ήταν εύκολη, χωρίς επιπλοκές εκτός από τα βασικά συμπτώματα (καούρες, δυσκοιλιοτητα, χαμηλό σίδηρο, ούλα να ματωνουν).  Εμετό φανταστείτε δεν έκανα ούτε μισή φορά. 

Η γέννα παρ όλα αυτά με στιγματισε η εμπειρία, ίσως είμαι υπερβολικά ευαίσθητη δεν ξέρω.  Πάντως τρέμω στην ιδέα να το ξαναπεράσω.  Για όσες δε βαριέστε να διαβάζετε να σας πω: μπήκα Δευτέρα πρωί στις 8:00 για πρόκληση τοκετού στις 42 ολόκληρες εβδομάδες.  Περιττό να σας πω πόσο είχα κουραστεί από ένα μωρό που δεν ερχόταν. Δευτέρα λοιπόν μου βάζουν υπόθετο, αρχίζουν οι πόνοι (δυνατοί κατ'εμε, "πονάκια"  σύμφωνα με τη γιατρό μου).  Ωστόσο δε γεννησα με το υπόθετο, μόνο πόναγα..κ επιπλέον δεν με άφηναν να φάω τίποτα ούτε καν να πιω νερό κ διψαγα φρικτά (έπινα στα κρυφά 2-3 γουλιες).  Αισίως λοιπόν φτάνει Τρίτη πρωί κ ακόμα να γεννήσω.  Με βάζουν με ορό αυτή τη φορά μπας κ γεννήσω. Ο ορός μπήκε περίπου στις 9 το πρωί ημέρα Τρίτη. Για περίπου 2 ώρες ήμουν στην αίθουσα τοκετού ολομόναχη να πονάω φρικτά κ να φωνάζω για βοήθεια αλλά σιγά μην ασχοληθούν μαζί μου όταν αυτό για αυτούς είναι καθημερινοτητα. Θυμάμαι γυναίκα σε δίπλα δωμάτιο ούρλιαζε από πόνο κ οι γιατροί στους διαδρόμους παραγγελναν καφέ.. Λοιπόν ενώ ήμουν στους πόνους ξαφνικά πέφτουν οι παλμοί του μωρού κ άρχισε ο καρδιοτοκογραφος να κάνει μπιπ μπιπ κ ήρθε μια μαία κ μου έβαλε μάσκα οξυγόνου κ ευτυχώς ανέβηκαν οι παλμοί. Μου έλεγε να αναπνέω, εγώ ούτε αυτό δεν μπορούσα να κάνω μέσα στους πόνους. Περίπου μισή ώρα πριν γεννήσω ήρθαν οι αναισθησιολόγοι κ έκανα επισκληριδιο επιτέλους, η γιατρός μου δεν μου έκανε νωρίτερα γιατί έλεγε ότι θα επιβραδύνει τον τοκετο.  Εγώ κορίτσια κ με την επισκληρίδιο πονούσα πολύ απλά λίγο λιγότερο από πριν. Ίσως παίζει ρόλο πόσο φάρμακο σου βάζουν.  12.30 το μεσημέρι γεννησα μετά από πάνω από 10 εξωθησεις γιατί το μωρό ερχόταν μπρούμυτα, στο πλάι κ είχε κ περιδεση με ομφάλιο λώρο. Μου πατούσαν την κοιλιά κ δεν μπορούσα να πάρω ανάσα κ έπειδη είχα τη μάσκα οξυγόνου ούτε να με ακούσουν μπορούσαν, ήθελα να τους πω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω έτσι που μου πατάνε την κοιλιά. Ουφφ αυτά νομίζω,  μετά το ράψιμο επίσης επίπονο αλλά νταξει, τουλάχιστον ανεπνεα τότε. Αυτά τα ολίγα, ο,τι άλλο θέλετε ρωτήστε.

Ρένα εσύ έχεις παιδιά; 

Έφη αν είσαι στο πρώτο τρίμηνο τότε είναι καλό που έχεις πόνους περιόδου, σημαίνει ότι μεγαλώνει η μήτρα!  Είχα πάρει το γιατρό μου γιατί κ εγώ πόναγα πολύ χαμηλά στην κοιλιά τους πρώτους 2 μήνες περίπου κ είχα ανησυχήσει.

Ναι το έχω νιώσει πολύ καθαρά εδώ και μερικές μέρες.  Και η γιατρός μου είχε πει ότι θα το νιώσω από τη 18η αλλά δεν είναι όλα τα μωρά ίδια.  Και ούτε ήταν φυσαλίδες ώστε να πω ότι το μπέρδεψα με το έντερο.  

17 minutes ago, xaroumenh mama είπε:

Ηρεμησε Τόνια μου χαλάρωσε και μην ανησυχείς για το μωράκι μία χαρά είναι δε θα το νιώθεις όλες τις μέρες το ίδιο τη μία περισσότερο την άλλη λιγότερο έτσι και αλλιώς αυτό τις ποιο πολλές ώρες κοιματε...!!

Χαρούμενη μαμά το φαντάζομαι ότι μάλλον είναι έτσι όπως το λες.  Αλλά φοβάμαι μην μου πάθει τίποτα από το δικό μου στρες. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, IoannaMas said:

Καλημέρα!  Τόνια να ρωτήσω, είσαι μόνο 17 εβδομάδων κ νιώθεις το μωρό;  Μπραβοοο, εγώ άργησα πολύ να το νιώσω.  Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να έχεις άγχος, κ εγώ περνούσαν πολλές ώρες κ δεν το ένιωθα, δεν έχουν όλα την ίδια κινητικότητα κ αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. 

Κ στα υπόλοιπα κορίτσια που ακόμα δεν έχουν καταφέρει να είναι εγκυουλες μην το βάζετε κάτω κ κυρίως μην το σκέφτεστε γιατί κατά παραγγελία δεν έρχεται πάντα. Μια φίλη 35 χρονών προσπαθούσε καιρό κ τελικά τα κατάφερε σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό!  Εκεί που δεν το περιμένεις δηλαδή!  

Η Ρένα με ρώτησε για την επίπονη εμπειρία που είχα,  μιλούσα για τη γέννα όχι την εγκυμοσύνη.  Η εγκυμοσύνη μου ήταν εύκολη, χωρίς επιπλοκές εκτός από τα βασικά συμπτώματα (καούρες, δυσκοιλιοτητα, χαμηλό σίδηρο, ούλα να ματωνουν).  Εμετό φανταστείτε δεν έκανα ούτε μισή φορά. 

Η γέννα παρ όλα αυτά με στιγματισε η εμπειρία, ίσως είμαι υπερβολικά ευαίσθητη δεν ξέρω.  Πάντως τρέμω στην ιδέα να το ξαναπεράσω.  Για όσες δε βαριέστε να διαβάζετε να σας πω: μπήκα Δευτέρα πρωί στις 8:00 για πρόκληση τοκετού στις 42 ολόκληρες εβδομάδες.  Περιττό να σας πω πόσο είχα κουραστεί από ένα μωρό που δεν ερχόταν. Δευτέρα λοιπόν μου βάζουν υπόθετο, αρχίζουν οι πόνοι (δυνατοί κατ'εμε, "πονάκια"  σύμφωνα με τη γιατρό μου).  Ωστόσο δε γεννησα με το υπόθετο, μόνο πόναγα..κ επιπλέον δεν με άφηναν να φάω τίποτα ούτε καν να πιω νερό κ διψαγα φρικτά (έπινα στα κρυφά 2-3 γουλιες).  Αισίως λοιπόν φτάνει Τρίτη πρωί κ ακόμα να γεννήσω.  Με βάζουν με ορό αυτή τη φορά μπας κ γεννήσω. Ο ορός μπήκε περίπου στις 9 το πρωί ημέρα Τρίτη. Για περίπου 2 ώρες ήμουν στην αίθουσα τοκετού ολομόναχη να πονάω φρικτά κ να φωνάζω για βοήθεια αλλά σιγά μην ασχοληθούν μαζί μου όταν αυτό για αυτούς είναι καθημερινοτητα. Θυμάμαι γυναίκα σε δίπλα δωμάτιο ούρλιαζε από πόνο κ οι γιατροί στους διαδρόμους παραγγελναν καφέ.. Λοιπόν ενώ ήμουν στους πόνους ξαφνικά πέφτουν οι παλμοί του μωρού κ άρχισε ο καρδιοτοκογραφος να κάνει μπιπ μπιπ κ ήρθε μια μαία κ μου έβαλε μάσκα οξυγόνου κ ευτυχώς ανέβηκαν οι παλμοί. Μου έλεγε να αναπνέω, εγώ ούτε αυτό δεν μπορούσα να κάνω μέσα στους πόνους. Περίπου μισή ώρα πριν γεννήσω ήρθαν οι αναισθησιολόγοι κ έκανα επισκληριδιο επιτέλους, η γιατρός μου δεν μου έκανε νωρίτερα γιατί έλεγε ότι θα επιβραδύνει τον τοκετο.  Εγώ κορίτσια κ με την επισκληρίδιο πονούσα πολύ απλά λίγο λιγότερο από πριν. Ίσως παίζει ρόλο πόσο φάρμακο σου βάζουν.  12.30 το μεσημέρι γεννησα μετά από πάνω από 10 εξωθησεις γιατί το μωρό ερχόταν μπρούμυτα, στο πλάι κ είχε κ περιδεση με ομφάλιο λώρο. Μου πατούσαν την κοιλιά κ δεν μπορούσα να πάρω ανάσα κ έπειδη είχα τη μάσκα οξυγόνου ούτε να με ακούσουν μπορούσαν, ήθελα να τους πω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω έτσι που μου πατάνε την κοιλιά. Ουφφ αυτά νομίζω,  μετά το ράψιμο επίσης επίπονο αλλά νταξει, τουλάχιστον ανεπνεα τότε. Αυτά τα ολίγα, ο,τι άλλο θέλετε ρωτήστε.

Ρένα εσύ έχεις παιδιά; 

Έφη αν είσαι στο πρώτο τρίμηνο τότε είναι καλό που έχεις πόνους περιόδου, σημαίνει ότι μεγαλώνει η μήτρα!  Είχα πάρει το γιατρό μου γιατί κ εγώ πόναγα πολύ χαμηλά στην κοιλιά τους πρώτους 2 μήνες περίπου κ είχα ανησυχήσει.

Ιωαννα μου σε ευχαριστω για την απαντηση...βεβαια εχω κανει δυο τεστ αρνητικα μεχρι στιγμης....απλα ποναω τοσο που πιστευω οτι θα αδιαθετησω σλλα δεν ερχεται η ευλογημενη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια! 

Κόνστα, χαίρομαι που διαβάζω πάλι νέα σου!  

Ιωάννα, τί τράβηξες στη γέννα! Στη θέση σου θα εξέταζα το ενδεχόμενο άλλου γιατρού σε νέα εγκυμοσύνη. Δεν έχω ακούσει χειρότερη αντιμετώπιση από γιατρό. 

Τόνια μου, περαστικά σας! Φιλάκια στο σποράκι!  

Άμποτ, μια μεγάλη αγκαλιά,  θα έρθει το σπόρι. 

Μάρτη μου, κουράγιο με όλα! Θα έρθει το καλοκαίρι και θα ηρεμήσει η κόρη!

Μαμά, πώς τα περνάτε;  Ξετρελλαθηκε η Μελίνα με τα καρναβάλια;

Η μικρή μου γίνεται κάθε μέρα και πιο δραστήρια.  Σας διαβάζω, αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω. Εμείς αποφασίσαμε να δούμε πως θα εξελιχθεί η μικρή το επόμενο εξάμηνο και να δούμε τότε το ενδεχόμενο δεύτερου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...