Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

3 minutes ago, Ioio είπε:

 

Ιωάννα, τί τράβηξες στη γέννα! Στη θέση σου θα εξέταζα το ενδεχόμενο άλλου γιατρού σε νέα εγκυμοσύνη. Δεν έχω ακούσει χειρότερη αντιμετώπιση από γιατρό. 

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου Ιοιο!  Βασικά εγώ είμαι ευχαριστημένη από τη γιατρό μου γιατί με περίμενε 2 μέρες για να γεννήσω φυσιολογικά ενώ θα μπορούσε να με είχε βάλει με καισαρική λόγω της θέσης του μωρού. Κ για ότι δεν μου έκανε νωρίτερα επισκληριδιο, παρά μόνο όταν έφτασα 7 διαστολή, το θεωρώ καλό τελικά γιατί όσο αργεί ο τοκετός τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να μπεις με καισαρική. Έχω γνωστή που της κάνανε στο ιασω επισκληριδιο στη διαστολή 3 κ αυτό ανέστειλε τον τοκετο κ την έβαλαν για καισαρική.  Ταλαιπωρηθηκα πάρα πολύ αλλά βλέποντας το τώρα, είμαι χαρούμενα που δεν έκανα καισαρική.  

Επομένως στο μόνο που ίσως θα μπορούσα να κατηγορήσω τη γιατρό μου είναι πως δεν ήταν όλη την ώρα πάνω απ το κεφάλι μου αλλά θα ήμουν αχαριστη αν το ζητούσα κ αυτό γιατί με έβλεπε πάντα στα πρωινά ιατρεία (δεν πλήρωνα επίσκεψη)  κ στο τέλος δεν ζήτησε ούτε ένα ευρώ. Επομένως δεν έχω κάτι μαζί της, πιστεύω είναι θέμα οργανισμού το ότι ταλαιπωρηθηκα, το ίδιο έκανε κ η μητέρα μου κ η γιαγιά μου. 

 

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 minutes ago, Ioio είπε:

Εσύ έχεις ολοκληρωμένη εικόνα.  Σπυ εύχομαι στην επόμενη εγκυμοσύνη να σου έρθουν πιο βολικά.

Μακάρι αλλά δυστυχώς δεν είμαι κ πολύ αισιόδοξη, πιστεύω πάλι τα ίδια θα περάσω!  Πάντως ο,τι κ να λέμε, όσο κ να πονεσεις τελικά αξίζει τον κόπο κ δεν το μετανιωνεις λεπτό.  

Για να μπω κ στο θέμα όμως,  εγώ θηλάζω ακόμα πρωί βράδυ, αν κ θέλω σιγά σιγά να το κόψω γιατί έχω κουραστεί κ επίσης δεν θέλω να μείνω ξανά έγκυος κ να θηλάζω ακόμα το πρώτο. Ωστόσο η ερώτηση είναι κατά πόσο μπορώ να ξαναμεινω έγκυος εφόσον θηλάζω έστω κ λίγο;  Κ κατά δεύτερον,  αδιαθετησα τον προηγούμενο μήνα (10 μήνες μετά τη γέννα),  επομένως είχα μόνο μια περίοδο κ από τότε δεν ξαναηρθε.  Μου είναι λοιπόν αδύνατο να μετρήσω τον κύκλο μου. Ημερολογιακα έχω 4 μέρες καθυστέρηση αλλά δεν νομίζω ότι είμαι έγκυος.  Γενικά είναι ο,τι να ναι ο κύκλος μου μετά το παιδί. Μάλλον θα πάμε στα τυφλά, όπως κ στο πρώτο παιδάκι μας!  


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, IoannaMas είπε:

Μακάρι αλλά δυστυχώς δεν είμαι κ πολύ αισιόδοξη, πιστεύω πάλι τα ίδια θα περάσω!  Πάντως ο,τι κ να λέμε, όσο κ να πονεσεις τελικά αξίζει τον κόπο κ δεν το μετανιωνεις λεπτό.  

Για να μπω κ στο θέμα όμως,  εγώ θηλάζω ακόμα πρωί βράδυ, αν κ θέλω σιγά σιγά να το κόψω γιατί έχω κουραστεί κ επίσης δεν θέλω να μείνω ξανά έγκυος κ να θηλάζω ακόμα το πρώτο. Ωστόσο η ερώτηση είναι κατά πόσο μπορώ να ξαναμεινω έγκυος εφόσον θηλάζω έστω κ λίγο;  Κ κατά δεύτερον,  αδιαθετησα τον προηγούμενο μήνα (10 μήνες μετά τη γέννα),  επομένως είχα μόνο μια περίοδο κ από τότε δεν ξαναηρθε.  Μου είναι λοιπόν αδύνατο να μετρήσω τον κύκλο μου. Ημερολογιακα έχω 4 μέρες καθυστέρηση αλλά δεν νομίζω ότι είμαι έγκυος.  Γενικά είναι ο,τι να ναι ο κύκλος μου μετά το παιδί. Μάλλον θα πάμε στα τυφλά, όπως κ στο πρώτο παιδάκι μας!  

Ο θηλασμός δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης,  μια χαρά μπορείς να μείνεις έγκυος.  Εγώ αδιαθέτησα το Σεπτέμβριο πρώτη φορά και ακόμα ο κύκλος μου δεν έχει σταθεροποιηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ioio είπε:

Ο θηλασμός δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης,  μια χαρά μπορείς να μείνεις έγκυος.  Εγώ αδιαθέτησα το Σεπτέμβριο πρώτη φορά και ακόμα ο κύκλος μου δεν έχει σταθεροποιηθεί. 

Ότι μπορείς να μείνεις το ξέρω, αλλά είναι το ίδιο εύκολο; Απ την άλλη όλα σχετικά είναι... 

Άρα μάλλον ούτε κ εσύ μπορείς να υπολογίσεις αν είσαι έγκυος. Μάλλον όπως είπα πάμε στα τυφλά κ αν κάτσει έκατσε χαχαχα

Η αλήθεια δεν βιάζομαι κ τόσο επομένως δεν αγχώνομαι, απλά το έχω σαν ιδέα στο μυαλό μου ότι θέλω κ δεύτερο, γιατί το θέλει κ ο άντρας μου πολύ. 

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙωανναΜας καλως μας ηρθες 

Εγω αδιαθετησα στο πρωτο πριν το εξαμηνο.οι κυκλοι ηταν σχετικα σταθεροι 28-32 μερες κ ενιωθα ωορρηξια

Προσπαθησαμε 3μηνες για το δευτερο

Θηλαζα την κορη μου 8-10φορες κ συνεχισα μεχρι τον 6ο που σταματησε μονη σχεδον 2χρονων

Μια χαρα μπορεις να μεινεις εγκυος,αν θες πιι στοχευμενα να κανεις τεστακια ωορρηξιας

Θα χρονισει σε λιγο κ η μικρη σου κ θα αντικαθιστας θηλασμο με γαλα κ θα αποθηλασει ομαλα

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα καινουρια κ παλια κοριτσακια.ο καιρος χαλασε κ μας χαλαει το τριημερο....κ εγω ξεκινησα βαρεμα  .....τονακι ξεκουραση κ οχι αγχος...φιλια σε ολες.κολλαει το κινητο κ το φορουμ κ μου τη δινει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Τονι@ είπε:

Καταλαβαίνω την αγωνία σου.  Εύχομαι να μας πεις ευχάριστα όταν γυρίσεις! ! Μην μας ξεχάσεις!  Θα περιμένουμε! 

ΤΖΙΦΟΣ.. κοριτσια μου!! Μαλιστα μου εκανε κ 2 εξετασεις για να δει ποτε εκανα ωορυξια κ η μια εδειξε οτι εκανα κ η αλλη οτι δεν εκανα.. μια κατηγορια απο μονη μου ειμαι.. μου ειπε οτι το κανουν αυτο οι πολυκυστικες..!! Ειμαι ξενερωμενη δεν θα σας το κρυψω.. βλεπετε με ειχαν κ οι γυρω μου στην οικογενεια βαλει σε αυτο το τρυπακι.. αλλοι ειχαν δει ονειρο αλλη ειχαν διαισθηση.. να τα βρασω.. τι να κανουμε.. προχωραμε παρακατω.. σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση κ τις συμβουλες που μου δωσατε!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Venkor είπε:

ΤΖΙΦΟΣ.. κοριτσια μου!! Μαλιστα μου εκανε κ 2 εξετασεις για να δει ποτε εκανα ωορυξια κ η μια εδειξε οτι εκανα κ η αλλη οτι δεν εκανα.. μια κατηγορια απο μονη μου ειμαι.. μου ειπε οτι το κανουν αυτο οι πολυκυστικες..!! Ειμαι ξενερωμενη δεν θα σας το κρυψω.. βλεπετε με ειχαν κ οι γυρω μου στην οικογενεια βαλει σε αυτο το τρυπακι.. αλλοι ειχαν δει ονειρο αλλη ειχαν διαισθηση.. να τα βρασω.. τι να κανουμε.. προχωραμε παρακατω.. σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση κ τις συμβουλες που μου δωσατε!! 

Έλα αγάπη μου..καταλαβαίνω το σπάσιμο.  Αλλά μην σε παίρνει από κάτω. Και δεν είναι ανάγκη να το συζητάς με όλους γιατί όσο περισσότερο ακούς τόσο χειρότερο είναι.  Τι σου είπε ο γιατρός να κάνεις από εδώ και πέρα? 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια!!

Κονστα που εισαι?? Χαιρομαι που σ ακουω!! Να μπαινεις εστω και λιγο να μας λες για τον μικρουλη σου και εσενα τα νεα σας! Δυσκολο το προγραμμα σας

Εχθες σε σκεφτομουν ,θυμηθηκα μια κουβεντα μας που λεγαμε για κιλα εγκυμοσυνης και ειπα οτι τα χασα αλλα δεν μπαινω σε προγραμμα να χασω τα επιπλεον που ειχα απο πριν δυσκολευομαι...

Ιοιο μπραβο στο γλυκακι σου 5ο δραστηριο!

Εμεις καλα τωρα που ειχε καλο καιρο καναμε πολλες βολτες αλλα σημερα μας τα χαλασε

Οσο για τα καρναβαλια δεν την πηγα πουθενα και δεν ειδε του χρονου θα μπει στο.κλιμα

Τα καρναβαλια δεν μ αρεσουν κιολας!

Βενκορ λυπαμαι πολυ, οντως ξενερωμα και σε ξεσηκωσαν κιολας αλλα μην σκας και κοντα ειναι το θαυματακι!

Τονια μου περαστικα και σε σενα και στον αντρα σου! Ευχομαι να ηρεμησεις και να χαλαρωσεις το τριημερο καλα εκανες και ζητησες βοηθεια στις δουλειες να μην το χεις κι αυτο στο νου σου!

Οσο για μερικους μερικους κοιτανε την παρτη τους και δεν τους νοιαζει οροσεχε εσυ οσο μπορεις

Το μωρακι ειναι πολυ μικρο για να πιανεις την καθε του κινηση και κοιμουνται αρκετα τωρα μην αγχωνεσαι

γω την καταλαβα στην 18η εβδομαδα

Ιωαννα μας καλως ηρθες στο παρεακι μας!!δυσκολη η γεννα σου αλλα σιγουρα αξιζει!

Σε νοσοκομειο γεννησες; 

Κι εγω με προκληση γεννησα και φυσιολογικα στις 40+5 σε κλινικη, με προσεξαν πολυ και με βοηθησαν ωστε να κατεβει το μωρο και να γλιτωσω την καισαρικη, εκανα επισκληριδιο γιατι οι πονοι ηταν αφορητοι και ειχα μολις 1 διαστολη, ευτυχως ολα πηγαν καλα και γεννησα μεσα σε 8 ωρες και με λιγες εξωθησεις!

Η γεννα για μενα ειναι η πιο ομορφη εμπειρια της ζωης μου!! Αξιζει πολλα για μια γυναικα ακομα και γι αυτες που ταλαιπωρηθηκαν σαν κι εσενα και ακομη περισσοτερο, το ξερεις σιγουρα φυσικα!

Στο επομενο θα σαι καλυτερα σιγουρα!

Οσο για τον θηλασμο και την συλληψη εφοσον ειχες περιοδο εστω κι αυτη την μια φορα ξεκινησες να κανεις ωορρηξιες οποτε θα ερθει τ αδερφακι και αφου δεν βιαζεσαι μια χαρα

Εγω δεν εχω ακομα περιοδο η μελινα εγινε 20 μηνων, ο γιατρος μου ειπε οτι οι πιθανοτητες συλληψης ειναι πολυ λιγες 

Θηλαζω πολυ βεβαια μερα νυχτα , ο αποθηλασμος μεγαλο κομματι και νομιζω και το πιο δυσκολο! Θα γινει ομως κι αυτο 

Νινι κριμα που πρεπει να πεειμενεις τοσο για τα αποτελεσματα αλλα τι να κανουμε ;υπομονη!!

Φιλακια πολλα σε ολες!!

Η προταση για viber ισχυει οποτε θελετε σας πεειμενουμε!

 

  • Μου αρέσει 2

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Τονι@ είπε:

Έλα αγάπη μου..καταλαβαίνω το σπάσιμο.  Αλλά μην σε παίρνει από κάτω. Και δεν είναι ανάγκη να το συζητάς με όλους γιατί όσο περισσότερο ακούς τόσο χειρότερο είναι.  Τι σου είπε ο γιατρός να κάνεις από εδώ και πέρα? 

Τωρα να σου πω οτι καταλαβα,ψεματα θα ειναι. Ανωμαλια λογω πολυκυστικων. Θα περιμενω να μου ερθει. Εμενα με προβληματιζει ομως μηπως εχει γινει συλληψη πιο μετα απο τοτε που υπολογιζα ή πριν καποιες μερες τωρα κοντα κ δεν εχει φανει στη χωριακη.. ξερει καμια να μου πει αν εχει ακουσει κατι;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Venkor είπε:

Τωρα να σου πω οτι καταλαβα,ψεματα θα ειναι. Ανωμαλια λογω πολυκυστικων. Θα περιμενω να μου ερθει. Εμενα με προβληματιζει ομως μηπως εχει γινει συλληψη πιο μετα απο τοτε που υπολογιζα ή πριν καποιες μερες τωρα κοντα κ δεν εχει φανει στη χωριακη.. ξερει καμια να μου πει αν εχει ακουσει κατι;

Πότε ήταν η τελευταία ελεύθερη επαφή ??


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βενκορ αν η συλληψη εγινε πριν 5μερες η λιγοτερο δ θα φαινοταν στην χοριακη

Η αντιμετωπιση του γιατρου μου φαινεται καπως.αν δ βλεπει πιθανοτητα για εγκυμοσυνη μπορει να σου δωσει φαρμακα για να ρθει η περιοδος.κ αν συνεχισουν ετσι οι κυκλοι καλο θα ηταν να κανεις καποιες προσπαθειες με φαρμακα για να το ελεγχεις.αν φυσικα θελεις κ προσπαθειτε καιρο μονοι

Επειδη δ θυμαμαι,σε παρακολουθει κ ενδοκρινολογος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...