Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Cafe Ιούλιος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Ευάκι ξερω πολλες μανουλες που θηλασαν χωρις καμμια δυσκολια τα παιδάκια τους!! Επειδη σε καποιες απο εμας ετυχαν πολλες δυσκολιες δεν πρεπει να φοβασαι πως θα τυχουν και σε εσενα.

Δεν θελω να αναφερω τι περασα εγω για να θηλασω για να μην σας φοβησω. Θα σου πω επιγραμματικα μονο πως ημουν μονη μου, μετα απο μια δυσκολη καισαρικη, η μικρη μου δεν επιανε καλα τις θηλές μου επειδη ειναι μεγαλες με αποτελεσμα να με τραυματισει ασχημα, δεν ειχα γαλα και την θηλαζα ή εβαζα θηλαστρο ανα 40 λεπτο επι 24ου βάσεως!! Καταφερα να κανω παραγωγη αλλα συγχρονως επαθα και μαστιτιδα!! Αναγκάστηκα να βαλω οινοπνευμα για να κλεισουν οι πληγες και να μην πινει αιμα. Τελικως ομως τα καταφερα!! Οσες δυσκολιες και αν υπαρξουν, οι πρωτες 6-8 εβδομάδες ειναι οι δυσκολες!! Στις περιπτωσεις που υπαρχουν δυσκολιες εννοω!! Μετα ο θηλασμος γινεται μια απιστευτη εμπειρια που για εμενα ολες οι μανουλες πρεπει να βιωσουν. Αν τα καταφερα εγω που αντιμετωπισα τοσα πραγματα, μπορεις να τα καταφερεις και εσυ. Υπομονή, επιμονή και μεγαλη θεληση θελει ο θηλασμος τιποτα αλλο!! Και φυσικα στην περιπτωση που υπαρξουν δυσκολιες να θυσιασεις την βολη΄σου για το πρωτο διαστημα!!!

Πιστευω πως ολα θα σου πανε καλα, και θα θηλασεις χωρις δυσκολιες. Θα το δεις!!

Οσο για τις θηλες. Υποθετω πως ειναι κανονικες ετσι; Μην βαζεις σαπουνι ή ζεστο νερο στο μπανιο. Προσπαθησε να αποφευγεις να τις βρεχεις και αν το κανεις να τις στεγνωσεις καλα!! Μπορεις να βαλεις καποια απο τις ειδικες κρεμες ή ελαιολαδο για να τις ενυδατωνεις. Και οσο μπορεις τον τελευταιο μηνα αφησε το στηθος σου γυμνο ωστε να τις σκληρυνει ο αερας!!

Εγω μετα την 25η εβδομαδα θα βαζω οινοπνευμα για να σκληρυνουν και μετα ελαιολαδο για ενυδατωση. Αλλα κανενας γυναικολογος δεν το επιτρεπει αυτο. Εγω θα το κανω για να μην περασω τα ιδια. Τονιζω ξανα πως τα περισσοτερα μωρακια δεν δημιουργουν τοσα θεματα!!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 649
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ομορφα κοριτσουδια μου...

καταρχιν να ευχαριστησω το Μαρακι για το καλωσορισμα...Μαράκι μου σου ευχομαι με το καλο το νινάκι σου και να χαιρεσαι και την μεγαλη σου κορούλα...

Λοιπον πήγαμε χτες στο γιατρο και ειδαμε το νινάκι μας...ο γιατρος μας είπε μεγαλώνει μια χαρα...εχει φτασει τα 233γραμμαρια και οταν μετρησε ο γιατρος το μηρο μας ειπε οτι το παιδακι μας θα ειναι ψηλο...και μετα απο πολυ κοπο καταφεραμε να δουμε το τσουτσουνακι του και τα κολοκυθάκια του...ο γιατρος μας ειπες πως κατα 90% ειναι αγοράκι....ειμαι πολυ χαρουμενη που παν ολα καλα..

Evi kai sue μου οπως ακριβως μου είπατε το μετράει το υψος τον ρωτησα χτες...

evi μου μην αγχωνεσαι απο τωρα για το θηλασμό όλα θα ερθουν στην ωρα τους και απο μόνα τους?? αλωστε η ιδια η φυση μας εκανε έτσι...

sue τι ζωακι σκεφτεσαι να ντυσεις το μπομιράκι σου?? οσον αφορά το Ιασω και την πρωτη φορά εκει είχες γεννησει?? μπορεις να μου πεις αν εμεινες ευχαριστημενη και ποσο πηγε το μαλλι??

Μαράκι μου ο γιατρος που σου λέω λεγεται Γιακουμάκος Δημήτριος και το γνωρισα στο Αττικο όταν εψαχνα να κανω μια εξεταση μετα τις αποβολες...ειδικευεται στις καθ' εξιν αποβολες και με βοηθησε πολυ...βεβαια ειναι και στο Ιασω και δεν ξερω που θα μου πει να πάω..αλλα αν κρινω ότι τις υστεροσκοπησεις και την αποξεση μου την εκανε στο ΙΑσω πάλι για εκει τον κόβω...Εγω βεβαια θα ηθελα καλητερα στο Αττικο και θα το συζητησω μαζι του...με βολευει και οικονομικα αλλα εχω ακουσει και πολυ καλα λογια..και μου αρεσει που θα εχω το παιδακι μου συνεχεια διπλα μου...Σειρα μου τωρα να σε ρωτησω..αν καταλαβα την κορη σου την εκανες με καισαρικη..μου λες λιγος την εμεπιρία σου..εκανε ολικη η επισκληρηδιο..επειδη και εγω με κ.τ θα γεννησω ...

αααα. και να μην ξεχασω...το κοριτσάκι σου ειναι κουκλιτσα..σου ερχεται να την ρουφηξεις...

Σας φιλω ...


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!! Σημερα εχει γενέθλια ο ανδρούλης μου!!! Σαν σημερα πριν ένα χρονο χτυπαγα απαλά την κοιλιτσα μου και παρακαλούσα την κορη μου να γεννηθει για να εχει γενέθλια την ιδια μερα με τον μπαμπά της!!! Του φτιάξαμε μια πολύ απλη τουρτίτσα χθες και σημερα θα σβήσουμε το κερακι!!

Γεωργία, ευχαριστώ. Ξέρεις αν είναι καλος στις καισαρικές κτλ; Εγω μπηκα για προκληση τοκετού. Ηταν η μοναδική μερα των τελευταίων μηνων που δεν ειχα ουτε μια συσπαση!! Τετοιο πράγμα δεν το περίμενα!!! Γενικώς ειχα λιγο δυσκολη γεννα γιατι η μικρη ηταν πολύ ψηλα και δυσκολευτικαν να την βγάλουν. Δεν θα σας φοβησω με λεπτομερειες. Επελεξα την επισκληρίδιο για να δω το κοριτσακι μου να γεννιεται και ηταν η καλυτερη αποφαση που πηρα στην ζωη μου!! Η στιγμή που την σηκωσαν, που εκοψαν το λωρο, και την ακουσα για πρωτη φορα να νιαουρίζε είναι η ομορφότερη στιγμή της ζωής μου. Ακομα και τωρα που το γραφω βουρκώνω!! Δεν μπορουσα να ξεκολλησω τα ματια μου από πανω της, όλα ειχαν σταματησει να γινονται και αρχιζαν εκεινη την στιγμή!!! Δεν ξερω πως ζουσα πριν την κορη μου!!! Τελικα μου την εφεραν και εγω παλευα να λυσω το χερι μου για να την αγγιξω, το καταλαβαν και μου το ελυσαν, με το που την αγγιξα μιλωντας της συνεχεια σταματησε να κλαιει!! Καταλαβε πως ημουν εκει και ηταν ασφαλής!!! Το κοριτσάκι μου!! Μετα την πήγαν στον ανδρα μου εξω για να με ραψουν. Εκει να δεις!!! Της εδωσε το δαχτυλο του, αυτή το αρπαξε και σταματησε το κλάμμα!! Εκει αρχισε ο ανδρας μου να κλαιει!! Από εκεινη την στιγμή λεει την ερωτευτηκε παραφορα, η ζωη του της ανηκει από εκεινο το δευτερολεπτο!! Συνεχεια λεει με καμαρι πως το κοριτσακι του τον αναγνώρισε αμέσως!! Και εχει δικιο!! Της μιλαγε και την χαιδευε από τοτε που ηταν στην κοιλιτσα μου!!! Και αυτό το ατιμο, αν ειχα δεξια το χερι μου εγω και αριστερα ο μπαμπας της αυτή στον μπαμπατης πηγαινε!! Μπαμπακοριτσο από την κοιλια!!!!

Ημουν απο τις γυναικες που ουτε να περπατησουν δεν μπορουσαν μετα την καισαρικη. Εκανα ρουμινγκ ιν στο μητερα και ειχα συνεχεια την κορη μου μαζι μου. Φυσικα ημουν στο οικονομικο τρικλινο και ηταν και αλλες μανουλες που ειχαν τα δικα τους μαζι μας. επι το πλειστον κοιμομασταν μονο 3,5 ωρες το πρωι που τα επαιρναν για μπανακι και για να τα δουν οι παιδιατροι. Το βραδυ το ενα σταματαγε το αλλο ουρλιαζε, που να κοιμηθεις!!! Αν κανεις ολικη ναρκωση θα συνελθεις πολυ πιο γρηγορα μετα αλλα δεν θα δεις το μωρο σου να γεννιεται!!! Οι τιμες παντως εχουν πεσει πολυ στα ιδιωτικα μαιευτηρια. Τουλαχιστον στο μητερα εχουν πεσει κατα 400-500 ευρω!!!!!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!! Σημερα εχει γενέθλια ο ανδρούλης μου!!! Σαν σημερα πριν ένα χρονο χτυπαγα απαλά την κοιλιτσα μου και παρακαλούσα την κορη μου να γεννηθει για να εχει γενέθλια την ιδια μερα με τον μπαμπά της!!! Του φτιάξαμε μια πολύ απλη τουρτίτσα χθες και σημερα θα σβήσουμε το κερακι!!

Γεωργία, ευχαριστώ. Ξέρεις αν είναι καλος στις καισαρικές κτλ; Εγω μπηκα για προκληση τοκετού. Ηταν η μοναδική μερα των τελευταίων μηνων που δεν ειχα ουτε μια συσπαση!! Τετοιο πράγμα δεν το περίμενα!!! Γενικώς ειχα λιγο δυσκολη γεννα γιατι η μικρη ηταν πολύ ψηλα και δυσκολευτικαν να την βγάλουν. Δεν θα σας φοβησω με λεπτομερειες. Επελεξα την επισκληρίδιο για να δω το κοριτσακι μου να γεννιεται και ηταν η καλυτερη αποφαση που πηρα στην ζωη μου!! Η στιγμή που την σηκωσαν, που εκοψαν το λωρο, και την ακουσα για πρωτη φορα να νιαουρίζε είναι η ομορφότερη στιγμή της ζωής μου. Ακομα και τωρα που το γραφω βουρκώνω!! Δεν μπορουσα να ξεκολλησω τα ματια μου από πανω της, όλα ειχαν σταματησει να γινονται και αρχιζαν εκεινη την στιγμή!!! Δεν ξερω πως ζουσα πριν την κορη μου!!! Τελικα μου την εφεραν και εγω παλευα να λυσω το χερι μου για να την αγγιξω, το καταλαβαν και μου το ελυσαν, με το που την αγγιξα μιλωντας της συνεχεια σταματησε να κλαιει!! Καταλαβε πως ημουν εκει και ηταν ασφαλής!!! Το κοριτσάκι μου!! Μετα την πήγαν στον ανδρα μου εξω για να με ραψουν. Εκει να δεις!!! Της εδωσε το δαχτυλο του, αυτή το αρπαξε και σταματησε το κλάμμα!! Εκει αρχισε ο ανδρας μου να κλαιει!! Από εκεινη την στιγμή λεει την ερωτευτηκε παραφορα, η ζωη του της ανηκει από εκεινο το δευτερολεπτο!! Συνεχεια λεει με καμαρι πως το κοριτσακι του τον αναγνώρισε αμέσως!! Και εχει δικιο!! Της μιλαγε και την χαιδευε από τοτε που ηταν στην κοιλιτσα μου!!! Και αυτό το ατιμο, αν ειχα δεξια το χερι μου εγω και αριστερα ο μπαμπας της αυτή στον μπαμπατης πηγαινε!! Μπαμπακοριτσο από την κοιλια!!!!

Ημουν απο τις γυναικες που ουτε να περπατησουν δεν μπορουσαν μετα την καισαρικη. Εκανα ρουμινγκ ιν στο μητερα και ειχα συνεχεια την κορη μου μαζι μου. Φυσικα ημουν στο οικονομικο τρικλινο και ηταν και αλλες μανουλες που ειχαν τα δικα τους μαζι μας. επι το πλειστον κοιμομασταν μονο 3,5 ωρες το πρωι που τα επαιρναν για μπανακι και για να τα δουν οι παιδιατροι. Το βραδυ το ενα σταματαγε το αλλο ουρλιαζε, που να κοιμηθεις!!! Αν κανεις ολικη ναρκωση θα συνελθεις πολυ πιο γρηγορα μετα αλλα δεν θα δεις το μωρο σου να γεννιεται!!! Οι τιμες παντως εχουν πεσει πολυ στα ιδιωτικα μαιευτηρια. Τουλαχιστον στο μητερα εχουν πεσει κατα 400-500 ευρω!!!!!!

Καταρχίν να χαιρεσαι τον αντρούλι σου και με το καλο να ερθει το μωράκι σου και να ειστε μια ευτυχισμένη οικογένεια...

Τωρα οσον αφορα τον γιατρο μου η αληθεια ειναι δεν ξερω πως τα πάει με τις κτ..η αληθεια ειναι ομως ότι ηταν χρονια εξω και εχει μεγάλη εξηδεικευση στις λαπαροσκοπισεις, υστεροσκοπισεις και χειρουργια..αρα λογικα θα ειναι καλος και στις καισαρικες... Η αληθεια ειναι πως μετα απο όλα αυτα που εχω περάσει του εχω απολυτη εμπιστοσύνη...

Οσον αφορα την κ.τ. και εγω με επισκληριδιο σκεφτομαι να την κάνω..θα ηθελα πολυ να δω το παιδάκι μου πρωτη μολις γεννηθει..απλα διαβασα και κατι οτι μπορει να μην πετυχει η επισκληριδιος και φοβηθηκα λιγο...

Ασε που οταν ειχα κανει την λαπαροσκοπιση -υστεροσκοπηση δεν μπορουσα να συνελθω μετα απο την νάρκωση μου φαινοταν οτι πνιγόμουν..αφου μου εβαλαν ξανα το σωληνα να δουν μηπως ειχαν μεινει υγρα...βεβαι ηταν και 2 ωρες χειρουργείο...

Η καισαρικη ποσο ειναι κανα μισαωρο..με τα ραμματα μετα μπορουσες να κουνιθεις? Τωρα γιατι ξεννας στο Ελενα? συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη??και συγνωμη αν σε ζαλισα....


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!!

καταρχην georgia συγχαρητηρια!μεγαλωνουν τα μπουμπουκια μας!!!!αντε τωρα παμε για β-επιπεδου.σας ειπε ποτε?

μαρακι θες να μας κανεις να κλαψουμε πρωι πρωι?ειμαι και στη δουλεια και ειμαι ετοιμη να βουρκωσω με την ιστορια σου!!!!!τι στιγμες????ανυπομονω!!!!η αληθεια ειναι οτι και εγω αδυναμια στο μπαμπα μου εχω!

οσο για το θηλασμο δε με φοβιζει καθολου η ιστορια σου,αφου τα καταφερες κουραγιο μου δινεις!μη σου πω θελω να μου πεις και λεπτομερεις,καλυτερα να ξερω τι να περιμενω και πως να το αντιμετωπισω!

θα τα πουμε και αργοτερα!πολλα φιλια!!!!


5LOMp3.png

wkcLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε ξεχασα το καλυτερο!χρονια πολλα στον αντρουλη σου!να το χαιρεστε και αυτος εσας και την ομορφη οικογενεια σας!!!οτι επιθυμειτε πανω απο ολα με υγεια!!!!ελπιζω να περασετε πολυ ομορφα σημερα!!!!!!φατε και ενα γλυκακι για μας!!πολλα φιλια!:P


5LOMp3.png

wkcLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!!

καταρχην georgia συγχαρητηρια!μεγαλωνουν τα μπουμπουκια μας!!!!αντε τωρα παμε για β-επιπεδου.σας ειπε ποτε?

μαρακι θες να μας κανεις να κλαψουμε πρωι πρωι?ειμαι και στη δουλεια και ειμαι ετοιμη να βουρκωσω με την ιστορια σου!!!!!τι στιγμες????ανυπομονω!!!!η αληθεια ειναι οτι και εγω αδυναμια στο μπαμπα μου εχω!

οσο για το θηλασμο δε με φοβιζει καθολου η ιστορια σου,αφου τα καταφερες κουραγιο μου δινεις!μη σου πω θελω να μου πεις και λεπτομερεις,καλυτερα να ξερω τι να περιμενω και πως να το αντιμετωπισω!

θα τα πουμε και αργοτερα!πολλα φιλια!!!!

Evi Μου μολις πήρα τηλ στο κέντρο..κανονισαμε για 3/3 στι 9 το πρωι...

αντε να παμε να τα δουμε και εκει πιο αναλυτικα...εσυ που θα την κανεις? εγω στο embryocare.. εκει εκανα και την αυχενικη ειναι πολυ καλος γιατρος...

Η καθε μια με τον πονο μας..εσυ με το θηλασμο ..εγω με την καισαρικη...θα το κανει πατ η Μαρια:tongue::tongue::tongue::tongue:

ΚΑι εγω να θηλασω σκεφτομαι ..να δουμε πως θα παει...


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

οντως η καθεμια με τις σκεψεις της georgia!εχει πολυ πλακα!

εμεις τον β-επιπεδου θα τον κανουμε σtην κλινικη που θα γεννησουμε,καθε 15 μερες ερχεται εξειδικευμενος γιατρος απο το μητερα αθηνας με τον οποιο συνεργαζεται ο γιατρος μας, και κλεινει ολα τα ραντεβου τοτε!Αναστασόπουλος λεγεται,μπορει καποια μανουλα απο το Μητερα Αθηνας να τον ξερει!


5LOMp3.png

wkcLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εvi2010 : 04/07/2011 - ΜΗΤΕΡΑ ΑΡΤΑΣ -ΑΓΟΡΙ

mariamg : 08/07/2011 ΕΛΕΝΑ (Κ.Τ.) - ΚΟΡΙΤΣΙ

nani :10/7/2011 - ΔΙΔΥΜΑ

Georgia.g :12/7/2011 - ΙΑΣΩ ΑΘΗΝΑΣ? - ΑΓΟΡΙ

Anthi_1987: 29/7/2011 ΓΕΝ. ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΞΑΝΘΗΣ

ΕΛΛΗ 2 : 31/07/2011 ΚΛΙΝΙΚΗ ΒΕΡΟΙΑΣ

Sue : 31/7/11 ΙΑΣΩ ΑΘΗΝΑΣ - ΚΟΡΙΤΣΙ?


GL5Pp3.png

qhk8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεωργία μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις τα στοιχεια του; Υποθέτω πως εχει ιατρειο καπου στο κεντρο ετσι;

Θα γεννήσω Ελενα ή Αττικο για καθαρά οικονομικούς λογους. Πριν 1,5 χρόνο παραιτήθηκα από μια αρκετα καλή δουλεια για να ακολουθήσω τον ανδρα μου που είναι στρατιωτικός. Μου εκαναν εικονική απολυση. Το σχέδιο ηταν να ξεκουραστώ κανένα 2μηνο μιας και δουλευα ασταματητα όλα αυτά τα χρονια ή σε δυο δουλειες ή σε δουλεια και σχολη μετα να βρω δουλεια. Την εγκυμοσύνη μας την ειχαν αποκλεισει χωρίς επέμβαση. Οποτε αν και προσπαθουσαμε εγω το θεωρούσα αδύνατο μετα από αυτά που μου ελεγαν. Το σχεδιο ηταν να βρω δουλεια τον Σεπτέμβριο, να κανω την επεμβαση τον Ιανουάριο που θα εχουμε ξεχρεωσει τα υπολοιπα επιπλά μας και μετα θεραπεια και ότι άλλο χρειαζοταν!! Με βοηθησε ο καλος Θεουλης όμως και συνέλαβα την υπεροχη κοράκλα μου!! Ουσιαστικά ημουν εγκυος πριν παραιτηθω!!! Ειχα μια πολύ επωδυνη εγκυμοσυνη οποτε ουτε λογος για να βρω δουλεια. Αρχισα να ψάχνω απογευματινη δουλεια 3 μήνες μετα την γεννα μου αλλα είχε ήδη ξεσπάσει η κριση και δεν καταφερα να βρω τιποτα με αποκλειστικα απογευματινο ωράριο. Εδώ η ανεργία είναι τεράστια. Πολύ χειροτερα από την Αθήνα.

Είναι σπάνιο να μην πιάσει η επισκληρίδιος. Πριν σου κανουν την τομη τεσταρουν την ναρκωση. Αν δουν πως δεν επιασε σου δινουν μεγαλύτερη δοση. Ή σου κανουν και μέθη!! Ο χρόνος της καισαρικης εξαρτάται από την θεση του μωρου. Η μικρη μου ηταν πολύ ψηλά και δεν κατεβαινε οποτε η δικια μου κρατησε αρκετα!!! Πάλευα να κουνησω τα ποδια μου από την πρωτη στιγμή που με πηγαν στην ανανηψη ώστε να συνελθω γρηγοροτερα για την κορακλα μου!! Εγω πονουσα πολύ αλλα μην ξεχνας δυο πραγματα. Ειχα δυο ενδομητριώσεις που δυσκολευαν πολύ τα πραγματα και η μικρη ηταν πολύ ψηλα οποτε περα του ότι μου εκαναν πολύ μεγάλη τομη με εσπρωχναν από πανω δυο ανδρες για να την κατεβασουν!!! Υπολογισε πως εγω το επαιζα και παλικαρακι, οι άλλες εκαναν 3 και 4 παυσιπονες το 24ωρο, εγω εκανα 5 συνολικα και την μια την εκανα για την μεση μου. Στο διαδρομο ηταν πολλες γυναικες με καισαρικη που δεν ειχαν κανενα απολύτως προβλημα. Ηταν λες και είχαν γεννησει φυσιολογικα!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ευάκι. Τα βασικα μου προβληματα στον θηλασμο δεν ηταν ο πονος από την μαστιτιδα για να ειμαι ειλικρινης. Ηταν ότι η μικρη δεν επιανε το στηθος και με πληγωσε πολύ ασχημα και το ότι δεν ειχα γαλα. Εχω μεγαλες ρογες και αυτο την δυσκολεψε πολυ. Το πρωτο το αντιμετωπισα με πολύ υπομονη και κλαμμα. Την εβαζα, επιανε σωστα αλλα μετα τραβιοταν και επιανε μονο την θηλη. Εβαζα το μικρο μου δαχτυλο αναποδα στο στομα της για να την βγαλω και την ξαναβαζα σωστα, ξαναεβγαινε αντε ξανα εγω. Το οριο μας ηταν 44 φορες μεσα σε 8 λεπτα!! Τρελλη υπομονη και επιμονη και από τις δυο μας.Αυτη να βγαινει εγω να την βαζω!! Χαχα.. τωρα το σκεφτομαι και γελαω, τοτε εκλαιγα και απογοητευομουν. Κάθε φορα ελεγα πως σταματαω δεν αντεχω άλλο και μετα μια φορα επιανε σωστα, για λιγο μονο και επαιρνα κουραγιο και συνεχιζα. Αντε άλλη μια μερα ελεγα θα τα καταφέρουμε.. και τα καταφέραμε.. Μας πηρε ενα τριμηνο για τα βασικα και πέντε μήνες για να βεντουζωσει αλλα τα καταφεραμε!!! Δευτερο προβλημα ηταν το ότι με τραυματησε ασχημά. Οι αλοιφες δεν εκαναν τιποτα και η μικρη αρχισε να πινει αιμα. Εβαλα οιπνευμα στις θηλές μου για 2 μερες, ο πονος αφορητος αλλα πετυχε. Οι ουλες εκλεισαν. Ελαιολαδο μετα από κάθε θηλασμο. Στην αρχη εβαζα μονο μητρικο γαλα στις θηλες και κυκλοφορουσα με το στηθος εξω. Ελα όμως που επειδη δεν κρατιωταν καλα ο μαστος επαθα μαστιτιδα!! Εξτρα πονος, πυρετος κτλ κτλ κτλ.. Ζεστες κομπρέσες, μασαζ και αντλήσεις ανα μισάωρο επι 24ωρου βασεως. Εκοψα και ένα σουτιεν θηλασμου στις θηλέες αλως και κυκλοφορουσα ετσι στο σπιτι. Και τον μαστο συγκρατουσα και τις θηλες μου τις ειχα στον αερα για να επουλωθουν!! Εεε το ξεπερασαμε και αυτό!!! Μετα ηρθε η ελλειψη παραγωγής!! Βεβαια αυτό ηρθε αρκετες φορες τους δεκα μηνες που θηλαζα!! Εε εκει εκανα τα γνωστα. Ζεστες κομπρεσες πριν από κάθε θηλασμο, πολύ συχνους θηλασμους ή αντλησεις για αρκετη ωρα, χαπια μαγιας, τα σχετικα ροφήματα, 4-5 λιτρα νερο την ημερα κτλ κτλ κτλ.. Ολοι μου ελεγαν να σταματησω από την πρωτη στιγμή που θηλασα. Να δωσω μπιμπερο. Εκλαιγα, απογοητευομουν ποναγα αλλα πεισμωνα συγχρονως. Είμασταν εγω και η Μαρίνα μου εναντιων ολων και στο τελος εμεις θα τα καταφερναμε και η πολυτιμη βατραχινα μου θα ειχε το καλυτερο. Θα τις εδινα όλα τα κυτταρα και τα αντισωματα που μπορουσα και θα την εκανα ένα πολύ γερο και υγιές μωρακι!! Είμαι η μαμα της και θα τα καταφερνα!!!! Ουτε που θυμάμαι ποσες φορες την θηλαζα κλαιγοντας από τον πονο, την αυπνια και την κουραση!! Καλα τωρα που το σκεφτομαι υπηρξα ολιγον τι υπερβολικη και το κακο είναι πως θα ξαναυπαρξω γιατι θα θηλασω και το δευτερο μωρο μου και μαλιστα θα προσπαθησω να θηλασω ξανα την κορη μου. Τι χειροτερο θα αντιμετωπισω από αυτά που αντιμετωπισα ηδη; Θα τα καταφερουμε ξανα με τις κορακλες μου. Το μονο κακο είναι πως αυτή την φορα δεν θα εχω την στηριξη του ανδρα μου στο να θηλασω ξανα την Μαρινα. Τοτε με ειχε βοηθησει πολύ.

Παντως η αισθηση και η ευκολια του θηλασμου οταν εδραιωθει ειναι κατι το ανεπανάληπτο. δεν ειναι μονο το ποσο καλο κανεις στο παιδι σου και στον εαυτο σου. Ειναι το δεσιμο που υπαρχει μεταξυ σας. το βλεμμα και τα χαδια οταν χορταινει απο εσενα. Οταν το σωμα σου εξακολουθει να του δινει ζωή.. οταν σε κοιταει με τετοια ευτυχια, με τετοια αγαπη και δεσιμο.. δεν αλλαζω τις στιγμες που θηλασα με τιποτα, οσο κι αν υπεφερα ολα αξιζαν και θα τα εκανα ξανα και ξανα και ξανα...


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

μα που τα ηξερες βρε μαρια και τα εκανες ολα αυτα?για παραδειγμα οταν επαθες μαστιτιδα,ποως καταλαβες οτι ειναι αυτο?και πως σκεφτηκες οτι θελει μασαζ και κομπρεσες?απο τα βιβλια?και το μωρακι σου αφου δεν ετρωγε καλα επαιρνε βαρος?τουλαχιστον ειχες τον παιδιατρο με το πλευρο σου?καλα εχω ατελειωτες ερωτησεις θα πρεπει να τις βαλω σε μια ταξη!

αφου σκεφτομαι σε κανα μηνα που λεμε να παμε στην αθηνα να κλεισω ενα ραντεβου με ενα συμβουλο θηλασμου!τι να πω?

εντωμεταξυ σκεφτομαι αργοτερα να ξεκινησω μαθηματα ανωδυνου τοκετου,στον 7ο δηλαδη,μπορει εκει κατι να μας δειξουν!αν και τα μαθηματα γινονται στο νοσοκομειο στα γιαννενα,ουτε απο αυτα εχουμε εδω!πικρα!

τελοςπαντων εχουμε καιρο να τα συζητουμε ολα πιστευω!φιλια!


5LOMp3.png

wkcLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις τα στοιχεια του; Υποθέτω πως εχει ιατρειο καπου στο κεντρο ετσι;

Θα γεννήσω Ελενα ή Αττικο για καθαρά οικονομικούς λογους. Πριν 1,5 χρόνο παραιτήθηκα από μια αρκετα καλή δουλεια για να ακολουθήσω τον ανδρα μου που είναι στρατιωτικός. Μου εκαναν εικονική απολυση. Το σχέδιο ηταν να ξεκουραστώ κανένα 2μηνο μιας και δουλευα ασταματητα όλα αυτά τα χρονια ή σε δυο δουλειες ή σε δουλεια και σχολη μετα να βρω δουλεια. Την εγκυμοσύνη μας την ειχαν αποκλεισει χωρίς επέμβαση. Οποτε αν και προσπαθουσαμε εγω το θεωρούσα αδύνατο μετα από αυτά που μου ελεγαν. Το σχεδιο ηταν να βρω δουλεια τον Σεπτέμβριο, να κανω την επεμβαση τον Ιανουάριο που θα εχουμε ξεχρεωσει τα υπολοιπα επιπλά μας και μετα θεραπεια και ότι άλλο χρειαζοταν!! Με βοηθησε ο καλος Θεουλης όμως και συνέλαβα την υπεροχη κοράκλα μου!! Ουσιαστικά ημουν εγκυος πριν παραιτηθω!!! Ειχα μια πολύ επωδυνη εγκυμοσυνη οποτε ουτε λογος για να βρω δουλεια. Αρχισα να ψάχνω απογευματινη δουλεια 3 μήνες μετα την γεννα μου αλλα είχε ήδη ξεσπάσει η κριση και δεν καταφερα να βρω τιποτα με αποκλειστικα απογευματινο ωράριο. Εδώ η ανεργία είναι τεράστια. Πολύ χειροτερα από την Αθήνα.

Είναι σπάνιο να μην πιάσει η επισκληρίδιος. Πριν σου κανουν την τομη τεσταρουν την ναρκωση. Αν δουν πως δεν επιασε σου δινουν μεγαλύτερη δοση. Ή σου κανουν και μέθη!! Ο χρόνος της καισαρικης εξαρτάται από την θεση του μωρου. Η μικρη μου ηταν πολύ ψηλά και δεν κατεβαινε οποτε η δικια μου κρατησε αρκετα!!! Πάλευα να κουνησω τα ποδια μου από την πρωτη στιγμή που με πηγαν στην ανανηψη ώστε να συνελθω γρηγοροτερα για την κορακλα μου!! Εγω πονουσα πολύ αλλα μην ξεχνας δυο πραγματα. Ειχα δυο ενδομητριώσεις που δυσκολευαν πολύ τα πραγματα και η μικρη ηταν πολύ ψηλα οποτε περα του ότι μου εκαναν πολύ μεγάλη τομη με εσπρωχναν από πανω δυο ανδρες για να την κατεβασουν!!! Υπολογισε πως εγω το επαιζα και παλικαρακι, οι άλλες εκαναν 3 και 4 παυσιπονες το 24ωρο, εγω εκανα 5 συνολικα και την μια την εκανα για την μεση μου. Στο διαδρομο ηταν πολλες γυναικες με καισαρικη που δεν ειχαν κανενα απολύτως προβλημα. Ηταν λες και είχαν γεννησει φυσιολογικα!!

Που μενετε τωρα Μαρία μου???

Πωπω και εγω ετσι..δουλεια πρωι ..σχολειο το απογευμα...ξεθεωμαρα..

Λοιπον ο γιατρος μου λεγεται Γιακουμάκος Δημητριος

Λ.Βουλιαγμενης 58Α Ελληνικο 2109644012

Αυτος Βεβαια ειναι καθε Τετάρτη στο Αττικο νομιζω και Παρασκευη αλλα δεν ξερω σιγουρα...

Αν σου φαινεται μακρυα το Ελληνικο κανονισε ενα ραντεβου στο Αττικο μεσω ομως της τηλεφωνικης γραμμης δεν γινεται αλλιως...

Αυτος ειναι στο τμημα καθεξιν αποβολων...

Η αληθεια ειναι οτι δεν τον εχω ρωτησει αν ξεγεννάει στο Αττικο??

Θα τον ρωτησω και εγω μετα την Β επιπεδου για να ξερω τι να υπολογίζω...Θα του πω πως με βολευει καλυτερα στο Αττικο και βλεπουμε...

Ελπιζω να σε βοηθησα...

Φιλάκια


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια!!!!

Τι ωραια νεα που μας φερατε απο τα μπεμπεκια σας Maria και Georgia!!Μπραβο!

Maria ωραια θα ναι 2 κοριτσακια!Η ξαδερφη μου εχει δυο κορουλες με 20 μηνες διαφορα και τα πανε πολυ καλα! Ειναι κουκλιτσες (5,5 και 4 χρονων τωρα) και παιζουν ωραια μεταξυ τους!Τη μικρη την εχω βαφτισει!Κι εγω με την αδερφη μου εχουμε 12 μηνες διαφορα και μεγαλωσαμε παρεα αγαπημενες! Μια χαρα θα εισαι με 2 κορες! Με συγκινησες με τις περιπετειες σου και με τη γεννα της κορης σου...ΠΙστευω στο δευτερο παιδακι να μην ταλαιπωρηθεις ουτε στη γεννα ουτε μετα ουτε στον θηλασμο...Εχεις και την εμπειρια απο το πρωτο, μια χαρα θα τα καταφερεις αφου καταφερες να θηλασεις τοσους μηνες με τοσα προβληματα! Κι εγω δυσκοολευτηκα με τον θηλασμο στην αρχη γιατι ειχα πολυ μικρη ρωγα και δεν μπορουσε να πιασει το μωρο...Χρησιμοποιουσα θηλες σιλικονης για να τα καταφερουμε...Και με βοηθησαν πολυ και στον πονο..Δεν εκανα πληγες... Μου φαινεται πολυ μακρια ολο αυτο...Οσο κι αν εσεις ταλαιπωρηθει για το παιδι σου, το ξεχνας...Υπαρχει παντα η δυνατη αγαπη γι αυτο που τα καλυπτει ολα!

Να χαιρεσαι τον αντρα σου Μαρακι!!!

Georgia στο Ιασω γεννησα τον Μαιο. Ημουν σε οικονομικο 6κλινο και πληρωσα 2100 αν θυμαμαι καλα για το δωματιο. Τωρα εχουν γινει 3κλινα τα οικονομικα και ειναι στις αντιστοιχες τιμες αλλα πρεπει να χουν πεσει και μεχρι τον Ιουλιο μπορει να τις ριξουν κι αλλο.Ευχαριστημενη εμεινα απο την εξυπηρετηση και απο τον τοκετο.Βεβαια ο γιατρος μου ειναι προεδρος του ιασω, δεν ξερω αν επαιξε ρολο. Το κουραστικο ηταν το προγραμμα που δεν προλαβαινες να ηρεμησεις λιγακι, καθε τρεις και λιγο εμπαινε καποιος στο δωματιο - γιατροι, νοσοκομες, καθαριστριες, φαγητο, νερο και επισκεπτες...Και δεν μου αρεσε το οτι ενω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο ειχα καταλαβει οτι του εδιναν και ξενο γαλα του μωρου. Κατα τ αλλα καλα.Ειδικα το φαγητο, τελειο!!!


GL5Pp3.png

qhk8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...