Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Καλησπέρα εγκύουλες τι κάνετε πως τα περνάτε;;

Εγω σήμερα έκανα ξεκαθαρίση ρούχων κ εφόσον έχω κορίτσι ήθελα να δω τι έχω σε unisex..λίγα πράγματα κράτησα δυστυχώς τα περισσότερα εκτός από παντελόνια φόρμας φαινοντουσαν αγοριστικα όποτε πρέπει να αγοράσω!!

καροτσι ακόμα δεν έχω βρει κ μετά το Πάσχα θα αλλάξουμε δωμάτια θα μετακομίσουμε εμείς στο μικρό...

οποτε έχουμε βάψιμο κ αλλαγή κάποιων πραγμάτων που είναι βεραμάν λέω να τα πάρω κίτρινα μιας κ θα το βάψουμε γκρι να ταιριάζει κ στα 2 φύλα..


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κορίτσια! Καλή εβδομάδα! Μου λείψατε. Τι κάνετε; Εγώ όλο τρέχω.

Αχ, αυτά τα κιλά είναι πονεμένη ιστορία. Εγώ τώρα είμαι 24η εβδομάδα, 6ο μήνα δηλαδή, και έχω πάρει ήδη 4 κιλά! Εκτός από τα γλυκά που έτσι και τα βρω μπροστά μου τα τσακίζω χωρίς οίκτο, το κακό είναι ότι τα σαββατοκύριακα κάνω τρομερές κραιπάλες, γιατί είμαι πολλές ώρες σπίτι και τριγυρίζω γύρω από το ψυγείο. Ενώ με τη δουλειά τουλάχιστον ξεχνιέμαι.

Δεν έχετε εναλλακτική από το να πάτε τα παιδιά σας στον παιδικό σταθμό; Εμείς ευτυχώς έχουμε τη γιαγιά, οπότε πριν να πάει 3 ετών δεν θα τον πήγαινα ούτως ή άλλως, όχι μόνο για το μωρό. Μετά τα 3 μάλλον θα τον πάω κι εγώ παιδικό, πρώτα ο Θεός, για να απασχολείται και λίγο και να μη ζαλίζει τη γιαγιά.

Fuego, άσε, κι εγώ έχω ανησυχήσει πολύ με τον πλακούντα. Αίμα δεν έχω καθόλου, παρόλο που κάνω όλο ταρζανιές, και βάρη σηκώνω και όλη μέρα δουλειές κάνω (ο άντρας μου δεν κάνει τίποτα στο σπίτι), αλλά στη β επιπέδου μου είπαν ότι είναι οριακά επιχείλιος. Δηλαδή δεν φράζει μεν τον τράχηλο, αλλά δεν έχει την αναγκαία απόσταση των 2-3 εκατοστών από αυτόν, που χρειάζεται για να κάνεις φτ. Ανησύχησα πάρα πάρα πολύ, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω καισαρική, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι κατά 95% θα ανέβει μέχρι το τέλος και δεν θα έχω πρόβλημα. Κι εσένα είναι τέτοια περίπτωση;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εδω...

Εχω νευρα με τους συναδελφους.. Ειναι δυο συγκεκριμενοι ο ενας με λεει χοντρουλα χαριτολογωντας και η αλλη ολο κανει.. ''πωπω πως θα αντεξεις αν εχεις τοσο μεγαλη κοιλια απο τώρα θα σκασεις'' ''θα πρεπει να παρεις αλλα παντελονια σε λιγο πιο μεγαλα'' ΄''πωπω πως θα την παλεψεις'' ... της λεω αν σου φαινεται τοσο βουνο εσυ να μην κανεις παιδια.. ''ελα ρε συ δεν ειπα και τιποτα΄΄ μου λεει μετα...αι στα διαλα μαλακισμενη.. και ειναι και απ τις συναδελφους που εχουμε κανει στο παρελθον και λιγη παρεα..

  • Μου αρέσει 3

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Κρίμα που δε μιλάτε πολύ πια εδω. Ζουζουμάνα πάνω κάτω μαζί είμαστε!

Ροζάλι 24εβδομάδων και μόλις 4 κιλά πήρες; Δίαιατα κάνεις; Δε ξέρω πάντως εδώ η μαία μου είχε πει πως από τη 12 εβδομάδα και μετά θα παίρνωπερίπου μισό κιλό την εβδομάδα. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πήρα γύρω στα 16 και ένα χρόνο μετά ήμουν πιο αδύνατη από ποτέ.Βέβαια μετά άρχισα δουλειά και έβαλα λίγο περισσότερα από όσα θα ήθελα.Οπότε δεν ανησυχω, τώρα με δύο παιδιά θα ξεχνάω να φάω!

Για το σχολειό, πρώτον δεν έχουμε καμιά βοήθεια εδώ, αλλά και η μικρή μου είναι πια 5 χρονών οπότε θα πρέπει να πάει νηπιο. Πάντως φέτος η μικρή μου δεν αρρώστησε πολύ, εύχομαι του χρόνου να είναι ακόμα καλύτερα, αν και θα είναι σε διαφορετικό σχολειο. 

Κορίτσια, για πεστε, πότε πετάξατε κοιλιά; Δε μιλάμε για κοιλίτσα, αλλά κοιλιά από το διαφραγμα και κάτω; Εγώ 18 εβδ και κάνω μπαμ!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

 

Όχι απλά κοιλιά! Κοιλάρα!!

Και χτες έγινα 20 εβδομάδων... με αυτούς τους ρυθμους μέχρι να γεννήσω υψος / πλάτος θα τα ισοφαρίσω έτσι που είμαι και κοντούλα! :P 

Και εγώ αυτό ήξερα πάντως ότι για το 2ο τρίμηνο και πέρα το "νορμαλ" είναι γύρω στο μισό κιλό ανα εβδομάδα, αλλά παίζει και με πόσα κιλά ξεκίνησες. Αυτό ισχύει για όσες ειναι στη "νορμαλ" κλίμακα κιλών αν εισαι πιο παχιά το "νορμαλ" είναι λιγότερο και αν είσαι πιο αδύνατη παίρνεις πιο πολλά.

Εγώ είμαι σχεδόν στα 8 κιλά (7,5?) τα οποία είναι ... καλύτερα από την προηγούμενη φορά που στην 20η εβδομάδα το είχα περάσει το 10κιλό... Ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 15 συνολικά, στον μικρό τα 15 φύγαν σχετικά άνετα χωρίς να ζοριστώ τα τελευταία 5 όμως με παίδεψαν πολύ (20 πήρα συνολικά)

1 εβδομάδα για β' επιπέδου ουφ δεν περνάνε οι μέρες ξαφνικά!

  • Μου αρέσει 1

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, καλημέραααα!!! Τι κάνετε;;;

Εγώ είμαι μια χαρά, κάθομαι εδώ στο γραφείο, δουλεύω, χαζεύω στο ίντερνετ, τα πάντα. Χτες πήρα και τις αιματολογικές εξετάσεις και με μεγάλη χαρά είδα ότι το ζάχαρό μου έχει πέσει στο 73!!! Είμαι πολύ χαρούμενη και πιστεύω ότι η πτώση αυτή οφείλεται στα αγγούρια! Και μου είχε πει ένας συνάδελφος ότι τα αγγούρια ρίχνουν το ζάχαρο, αλλά σκέφτηκα "Μπα, βλακείες θα λέει". Και να φανταστείτε ότι τρώω και γλυκά! Που να μην έτρωγα κιόλας δηλαδή! Το γιόρτασα δεόντως βέβαια τσακίζοντας τα μπισκότα που είχαμε στο ντουλάπι. Το μόνο κακό είναι ότι ο αιματοκρίτης μου (και ότι σχετίζεται με αυτόν, πχ φεριτίνη κλπ), παρά τον σίδηρο που πίνω, δεν είναι καλός, είναι στο 33. Δεν πιστεύω βέβαια ότι μπορεί να αλλάξει αυτό, καθώς είμαι από τη φύση μου αναιμική και με την εγκυμοσύνη απλώς έχω χειροτερεύσει. Αλλά πάντως νιώθω μια χαρά.

Παραμένω σταθερή στα +4 κιλά (όχι, δεν κάνω δίαιτα, απλώς όταν έχω λιγούρες αδικαιολόγητες (λαιμαργίας), τρώω αγγούρια) και ο γιατρός είναι πολύ χαρούμενος με αυτό. Μου είπε σε καμία περίπτωση να μην ξεπεράσω τα 10 συνολικά μέχρι το τέλος, αν και θεωρεί και ο ίδιος ότι δεν θα τα ξεπεράσω. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει 7 κιλά. Έτσι και έπαιρνα περισσότερα θα ήμουν απλώς μπάλα! Μη φανταστείτε ότι είμαι καμιά δίμετρη που έχει περιθώριο να πάρει. Είμαι αρκετά κοντή και γενικά μικρόσωμη.

Εσείς τι κάνετε; Για πείτε κανένα νέο. Μουστοκούλουρο, μη δίνεις σημασία στα διάφορα σχόλια. Άλλα τα λένε χαριτολογώντας, άλλα επειδή ζηλεύουν... ποτέ δεν ξέρεις. Εγώ δεν ασχολούμαι καν. Ίσα ίσα πρώτη λέω ότι έχω γίνει σαν φαλαινίτσα. Δεν με πειράζει όμως. Χαίρομαι για αυτό!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε?Εγώ χτες πήγα για καρότσι αλλά δεν μπορούσα να αποφασίσω?Εσείς με πια μάρκα είστε ευχαριστημένες?Εγώ στα πρώτα είχα chico αλλά ήταν πολύ ελαφρύ και τουμπαρε εύκολα και φοβαμε μη μου το τουμπαρε τα μεγάλα!!

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου πήρε το Peg Perego Book με δερμάτινες λεπτομέρειες. Ωραίο καρότσι (και ακριβό βέβαια), αλλά ολόκληρο όχημα, βρε παιδί μου. Δεν ξέρω, εγώ επειδή είμαι μικρόσωμη νομίζω ότι θα με βόλευε καλύτερα ένα πιο μαζεμένο καρότσι. Κι εμείς μεγάλο έχουμε (επέμενε ο άντρας μου!) και δυσκολεύομαι.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μη στεναχωριεστε κ μη δινετε σημασια στα σχολια!!!κ εμενα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ολοι κατι μου λεγαν κ ημουν ολο στα νευρα!!τωρα δε με αποσχολει τπτ!!ασε μας κουκλιτσα μου να χαρουμε την εγκυμοσυνη μας!!!εγω ειμαι στα 3κιλα τωρα αλλα φοβαμαι το πασχα θα απογειωθω...αυτο με τα αγγουρια για πες μας πιο αναλυτικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια.Τι κρίμαπου χαθήκατε.Μάλλον θα πρέπει νατο ρίξω και εγώ στα αγγουράκια,αν και αυτές τις μέρες σα ναμην έχω τόση όρεξη για φαγητό.

Κορίτσια, επιδή εδώ που είμαι δε γίνονται πολλές εξετάσεις,αν έχεις διαβήτη κυησής ποια είναι τα πρώτα συμπτώματα; Ανεβασμένες τιμές θυροειδή; Στο νοσοκομείο που πήγα πριν μια βδομάδα το μόνο που κοίταξαν είναι τα ούρα. Θα προσπαθήσω να πάω στο γενικό γιατρό μου την άλλη βδομάδα μπας και μου κάνει τις αναλύσεις. 

Για καρότσι αυτή τη φορά κοιτάωγια 3 wheeler αλλάπολύ ακριβα. Δε ξέρω...Το σίγουρο είναι πως θέλω ένα που να κλείνει ένα κομμάτι και εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Συνηθως ειναι ανεβασμενες οι τιμες σακχαρου το πρωι, στα ουρα παλι κατι φαινεται και τελος κανεις καμπυλη σακχαρου και εκει φαινεται. Απο συμπτωματα στο παιδι ειναι μεγαλοσωμια και το αυξημενο αμνιακο. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!!!! Καλή εβδομάδα και καλό Πάσχα να έχουμε! Κανονίζετε να πάτε πουθενά; Εμείς όχι.

Το σαββατοκύριακο έφαγα σαν γουρούνα. Τώρα επανήλθα στα αγγούρια μου, νηστεύω κιόλας και ελπίζω να μην φάω κανέναν άνθρωπο ζωντανό από την πείνα μου. Λοιπόν, τα αγγούρια είναι θαυματουργά! Δοκιμάστε τα! Δεν υπάρχουν κανόνες! Φάτε αγγούρια μέχρι να σκάσετε! Καλό κάνουν, κακό όχι. Εμένα μου κόβουν πολύ τις λιγούρες.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ούτε εγώ θυμάμαι πόσο καιρό έχω να μπω αλλά δεν είχα καθόλου όρεξη για υπολογιστή για εβδομάδες. τώρα άρχισε να μου ξαναέρχεται κι ελπίζω να παραμείνει έτσι για να τα λέμε. Όλα ξεκίνησαν από τις ημικρανίες που είχα από τον αυχένα, έκανα δέκα φυσιοθεραπείες και ηρέμησα αρκετά αλλά μέχρι την ηρεμία αυτή πέρασα δύσκολα, πολύ πόνος. Τώρα κάνω ένα διάλειμμα να δω πως θα πάει και θα κάνω συντήρηση.

Προσπάθησα να διαβάσω όσα περισσότερα μπορούσα για να μην μπω στα τυφλά στην ομάδα πάλι.

Κατ' αρχήν να σας πω ότι κι εγώ περιμένω κοριτσάκι! Το είχε δει ο γυναικολόγος μου, μου έδωσε ποσοστό 90% και στην Β'επιπέδου επιβεβαιώθηκε.Την περιμένουμε πως και πως την μικρούλα μας κι έχουμε ήδη αρχίσει τις βόλτες στα μαγαζιά για τις πρώτες παραγγελίες. Την νιώθω σχεδόν κάθε μέρα, άλλες φορές πιο έντονα, άλλες πιο ήπια (όπως τώρα) και κάθε φορά της πιάνω κουβέντα (εντελώς χαζομαμά όμως; :P )

Μετά τις γιορτές λέμε να κάνουμε επίσκεψη σε δύο κλινικές που μας ενδιαφέρουν για να μάθουμε λεπτομέρειες και να αποφασίσουμε που θα γεννηθεί η ζουζουνίτσα μας. Θέλω πολύ να την έχω στο δωμάτιο 24ωρο κι επειδή είναι μεγάλη επιθυμία μου ο αποκλειστικός θηλασμός νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

Διάβασα πριν πολλά πολλά μηνύματα ότι κάποιες έχετε σκυλάκια. Έχω κι εγώ δύο, μία σταλίτσα 4 κιλών, την Μπιζού, papillon στη ράτσα και πρώτη κυρία του σπιτιού. Απίστευτα καλόβολο και καθαρό κορίτσι, αν δεν καθαριστεί μετά τη βόλτα δεν κουνιέται από τη θέση της να μετακινηθεί οπουδήποτε μες στο σπίτι. Σκέτο υπόδειγμα λέμε. Επειδή είχα ξανακούσει αυτό για τη μυρωδιά, όποιος έρχεται στο σπίτι ρωτάω αν έχει κάτι ιδιαίτερο κι όλοι μου λένε ότι είναι το σκυλί που μυρίζει μωρομάντηλο. Κάποια φίλη κάποτε με ρώτησε τι άρωμα της φοράω :P Πρόσφατα κοντέψαμε να τη χάσουμε γιατί έκανε πυομήτρα αλλά ήταν πολύ τυχερή και με τη βοήθεια του Θεού αλλά και την απίστευτη δύναμη και θέληση για ζωή που έδειξε τα κατάφερε το κορίτσι μας και τώρα έχει αναρρώσει πλήρως. 

Στον κήπο έχουμε τον Έκτορα, ένα κοπραντόρ 35 κιλών με απίστευτη ενέργεια αλλά πολύ καλό χαρακτήρα και φάτσα για φίλημα. Είναι ο σωματοφύλακας μου, πέρα από τον ¨μπαμπά" του δεν αφήνει κανένα να με πλησιάσει αν δεν του δώσω εγώ το οκ. Είναι και ο πρώτος που κατάλαβε ότι είμαι έγκυος, ακόμη και πριν την καθυστέρηση κολλούσε όλο τη μύτη του πάνω στην κοιλιά μου και την έγλειφε. Έτσι την ψιλιαστήκαμε και κάναμε το τεστ, ακόμη στην πολύ αρχή...

Έχω κι εγώ facebook και θα ήθελα να συμμετέχω στην ομάδα που φτιάξατε.Calliope από ότι κατάλαβα την χειρίζεσαι εσύ, θα σου στείλω pm με τα στοιχεία μου για να με προσθέσεις. Αν μπορεί να το κάνει και κάποια άλλη που ενδεχομένως δει το μήνυμα μου εδώ ας μου το πει.

  • Μου αρέσει 1

ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, **Elena** είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Ούτε εγώ θυμάμαι πόσο καιρό έχω να μπω αλλά δεν είχα καθόλου όρεξη για υπολογιστή για εβδομάδες. τώρα άρχισε να μου ξαναέρχεται κι ελπίζω να παραμείνει έτσι για να τα λέμε. Όλα ξεκίνησαν από τις ημικρανίες που είχα από τον αυχένα, έκανα δέκα φυσιοθεραπείες και ηρέμησα αρκετά αλλά μέχρι την ηρεμία αυτή πέρασα δύσκολα, πολύ πόνος. Τώρα κάνω ένα διάλειμμα να δω πως θα πάει και θα κάνω συντήρηση.

Προσπάθησα να διαβάσω όσα περισσότερα μπορούσα για να μην μπω στα τυφλά στην ομάδα πάλι.

Κατ' αρχήν να σας πω ότι κι εγώ περιμένω κοριτσάκι! Το είχε δει ο γυναικολόγος μου, μου έδωσε ποσοστό 90% και στην Β'επιπέδου επιβεβαιώθηκε.Την περιμένουμε πως και πως την μικρούλα μας κι έχουμε ήδη αρχίσει τις βόλτες στα μαγαζιά για τις πρώτες παραγγελίες. Την νιώθω σχεδόν κάθε μέρα, άλλες φορές πιο έντονα, άλλες πιο ήπια (όπως τώρα) και κάθε φορά της πιάνω κουβέντα (εντελώς χαζομαμά όμως; :P )

Μετά τις γιορτές λέμε να κάνουμε επίσκεψη σε δύο κλινικές που μας ενδιαφέρουν για να μάθουμε λεπτομέρειες και να αποφασίσουμε που θα γεννηθεί η ζουζουνίτσα μας. Θέλω πολύ να την έχω στο δωμάτιο 24ωρο κι επειδή είναι μεγάλη επιθυμία μου ο αποκλειστικός θηλασμός νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

Διάβασα πριν πολλά πολλά μηνύματα ότι κάποιες έχετε σκυλάκια. Έχω κι εγώ δύο, μία σταλίτσα 4 κιλών, την Μπιζού, papillon στη ράτσα και πρώτη κυρία του σπιτιού. Απίστευτα καλόβολο και καθαρό κορίτσι, αν δεν καθαριστεί μετά τη βόλτα δεν κουνιέται από τη θέση της να μετακινηθεί οπουδήποτε μες στο σπίτι. Σκέτο υπόδειγμα λέμε. Επειδή είχα ξανακούσει αυτό για τη μυρωδιά, όποιος έρχεται στο σπίτι ρωτάω αν έχει κάτι ιδιαίτερο κι όλοι μου λένε ότι είναι το σκυλί που μυρίζει μωρομάντηλο. Κάποια φίλη κάποτε με ρώτησε τι άρωμα της φοράω :P Πρόσφατα κοντέψαμε να τη χάσουμε γιατί έκανε πυομήτρα αλλά ήταν πολύ τυχερή και με τη βοήθεια του Θεού αλλά και την απίστευτη δύναμη και θέληση για ζωή που έδειξε τα κατάφερε το κορίτσι μας και τώρα έχει αναρρώσει πλήρως. 

Στον κήπο έχουμε τον Έκτορα, ένα κοπραντόρ 35 κιλών με απίστευτη ενέργεια αλλά πολύ καλό χαρακτήρα και φάτσα για φίλημα. Είναι ο σωματοφύλακας μου, πέρα από τον ¨μπαμπά" του δεν αφήνει κανένα να με πλησιάσει αν δεν του δώσω εγώ το οκ. Είναι και ο πρώτος που κατάλαβε ότι είμαι έγκυος, ακόμη και πριν την καθυστέρηση κολλούσε όλο τη μύτη του πάνω στην κοιλιά μου και την έγλειφε. Έτσι την ψιλιαστήκαμε και κάναμε το τεστ, ακόμη στην πολύ αρχή...

Έχω κι εγώ facebook και θα ήθελα να συμμετέχω στην ομάδα που φτιάξατε.Calliope από ότι κατάλαβα την χειρίζεσαι εσύ, θα σου στείλω pm με τα στοιχεία μου για να με προσθέσεις. Αν μπορεί να το κάνει και κάποια άλλη που ενδεχομένως δει το μήνυμα μου εδώ ας μου το πει.

Κορίτσια και εγώ θα ήθελα να προστεθω στην ομάδα του fb

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...