Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts


Διαφημίσεις

3 hours ago, Rosali said:

Είναι ένα από τα μη επεμβατικά τεστ που γίνονται αν πχ η αυχενική σου δεν είναι καλή και δεν θες να κάνεις αμνιοπαρακέντηση. Γίνεται με απλή εξέταση αίματος, το δείγμα το στέλνουν στο εξωτερικό και σου λένε με βεβαιότητα νομίζω 99% αν το παιδί πάσχει από κάποιο σύνδρομο. Είναι ακριβή εξέταση και δεν συνταγογραφείται.

Ευχαριστώ για την απαντηση. Δηλαδή είναι πιο ακριβή απ την αμνιοπαρακέντηση?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αυτη η εγκυμοςυνη νοιωθω οτι με εχει γονατίσει...ευτυχως που ξεκινησε ο μικρος παιδικο γτ δεν ξερω αν θα μπορουσα να ανταπεξέλθω...φουλ ζαλάδες ναυτίες..πήγα στο σούπερ κ μονο που δεν σωριάστηκα...δεν θυμαμαι στον μικρο κου να ήμουν ετσι είχαν βέβαια πολλους εμετούς πφφφφ

ροζαλι τελεια άκουσες κ εσυ την καρδούλα εσενα οι παλμοί ειναι καπου στην μέση για να καταλάβεις φυλλο βέβαια οπως εχουμε ξανα πει δεν ισχυει.

 

Ελενα μιλά μ στον γιατρο να σου δωσει κατι για την μύτη δεν παλευεται αλλιως σε καταλαβαινω απόλυτα.

Κοριτσια υπαρχει καποια να περναει την εγκυμοςυνη καλα;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Titin είπε:

Ελενα ρωτα τον γιατρο μηπως παρεις τπτ για την μυτη. Εμενα δεν παλευοταν ο ορος και εκανα και εμετους. 

Δεν "γιατρευει" ο ορος απλα θα σε ξεμπουκωσει λιγο.

Ναι Titin μου, το ξέρω αλλά φοβάμαι να πάρω οτιδήποτε άλλο γιατί παλιά το ρονάλ μου δημιούργησε έντονο πρόβλημα στις κόγχες και χρειάστηκε να κάνω έξι μήνες θεραπεία για να συνέλθει το αναπνευστικό μου. Οπότε προσπαθώ μες στην ημέρα ίσα να μπορώ λίγο να αναπνεύσω με τον ορό και το βράδυ για να κοιμηθώ βάζω από μια το πολύ δυο σταγόνες παιδικό οτριβίν.

Όσες κρυώσατε τώρα τελευταία πόσες μέρες σας πήρε το μπούκωμα; Μάτωνε καθόλου η μύτη σας;


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rosali said:

Το δικό μου είχε 175, νομίζω... κάτι τέτοιο. Μερικοί λένε ότι από τους παλμούς καταλαβαίνεις το φύλο, αλλά εμένα στο γιο μου έπρεπε σύμφωνα με αυτό να είναι κορίτσι, αλλά ήταν αγόρι. Μάλλον δεν ισχύει.

Νομίζω πέφτουν στη πορεία.. Κι εμένα και της κολλητης μου που είμαστε μαζί έγκυες ξεκίνησαν με 175 .. στην 10η εμενα ήταν 160 οπως και της φίλης μου και στη φίλη μου που είναι κάτι βδομάδες μπροστά στην αυχενική είχαν πέσει στους 150. Ετσι ενώ στην αρχή νόμιζε οτι είναι κορίτσι, μετά νόμιζε αγόρι.. Γενικά έχω διαβάσει ότι καμιά σχέση δεν έχουν οι παλμοι. Δειτε και το πινακακι απο ερευνα

http://www.mothersblog.gr/tha-gino-mama/item/34036-boreite-na-mathete-to-fylo-tou-moroy-sas-apo-tous-xtypous-tis-kardias-tou

Πραγματι φαίνεται ότι καμια σχέση δεν έχει


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη βαζω το παιδικο στο παιδι, στις οδηγιες λεει οτι απαγορευεται στην εγκυμοσυνη και αυτο. Και το Ροναλ δν εχει κορτιζονη νομιζω. Εμενα μου εδωσε με κορτιζονη με εσωσε. Εχω ακομα αλλα το σταματησα την παλευω τωρα που μειωθηκε. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ρονάλ όντως δεν έχει κορτιζόνη αλλά είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί, έχει καταστρέψει πολύ κόσμο. Ξέρω άτομα που καταλήξανε σε καυτηριασμό, πως τη γλύτωσα μόνο ο ωρλ μου το ξέρει. Όσον αφορά το παιδικό ο γιατρός και ο εμβρυολόγος μου είπαν με πολύ προσοχή επιτρέπεται, όχι υπερβολική χρήση, μόνο όταν είναι ανάγκη. Οπότε αναλόγως πράττω. 

Θα δω αν συνεχιστεί και αύριο θα τηλεφωνήσω και στον ωρλ και στον γυναικολόγο να μαζέψω γνώμες πάλι...

Calliope όντως δεν παλεύεται με τίποτα. Νευράκια τσαταλάκια!!! Κι εσύ όμως βρε κορίτσι, μόνη στο σούπερ μάρκετ; Θα σε μαλώσωωωωω!


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, **Elena** είπε:

Ναι Titin μου, το ξέρω αλλά φοβάμαι να πάρω οτιδήποτε άλλο γιατί παλιά το ρονάλ μου δημιούργησε έντονο πρόβλημα στις κόγχες και χρειάστηκε να κάνω έξι μήνες θεραπεία για να συνέλθει το αναπνευστικό μου. Οπότε προσπαθώ μες στην ημέρα ίσα να μπορώ λίγο να αναπνεύσω με τον ορό και το βράδυ για να κοιμηθώ βάζω από μια το πολύ δυο σταγόνες παιδικό οτριβίν.

Όσες κρυώσατε τώρα τελευταία πόσες μέρες σας πήρε το μπούκωμα; Μάτωνε καθόλου η μύτη σας;

γεια σου ελενη ευχομαι να αναρωσσεις και να ειναι περαστικο... να ξερεις οτι το απλο μπουκωμα στη μυτη αλλα και να ανοιγει η μυτη ειναι ορμονικο απο την εγκυμοσυνη.. η μυτη μου στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ανοιγε συνεχεια ειχα παειι σε ωρυλα και μου ειχε πει πως ειναι απο την εγκυμοσυνη και οτι μπορει να το ειχα κ σε ολη την εγκυμοσυνη... ειχα τετοιους πονοκεφαλους στα υχμορια που παρακαλουσα να ανοιξει η μυτη μου για να μου περασουν οπως και ετσι γινοταν με το που ανοιγε η μυτη μου ,μου περνουσαν ολα...

εμενα κοριτσια αν και αυτη η εγκυμοσυνη ειναι νορμαλ χωρις ειδιαιτερα συμπτωματα περα απο υπνυλια κοπωση συχνοουρια μου εχει ανοιξει και η ορεξη μου φενετα ατελειωτη δε περνανε οι εβδομαδες....


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

γεια σου ελενη ευχομαι να αναρωσσεις και να ειναι περαστικο... να ξερεις οτι το απλο μπουκωμα στη μυτη αλλα και να ανοιγει η μυτη ειναι ορμονικο απο την εγκυμοσυνη.. η μυτη μου στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ανοιγε συνεχεια ειχα παειι σε ωρυλα και μου ειχε πει πως ειναι απο την εγκυμοσυνη και οτι μπορει να το ειχα κ σε ολη την εγκυμοσυνη... ειχα τετοιους πονοκεφαλους στα υχμορια που παρακαλουσα να ανοιξει η μυτη μου για να μου περασουν οπως και ετσι γινοταν με το που ανοιγε η μυτη μου ,μου περνουσαν ολα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Η αλήθεια είναι ότι όταν ανοίγει η μύτη και φεύγει μαζεμένο αίμα αποσυμπιέζεται ο εγκέφαλος και βοηθάει στον πόνο. Εμένα δεν έχει ανοίξει όμως με αυτή την έννοια, είτε βγαίνει με τις μυξούλες (όταν έχω) είτε νιώθω περίεργα στη μύτη και βάζοντας το χαρτομάντηλο να δω τι συμβαίνει βγαίνει εκει πάνω. Ε ρε τι  περνάμε για αυτά τα ζουζουνάκια γερά να είναι...


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, **Elena** είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Η αλήθεια είναι ότι όταν ανοίγει η μύτη και φεύγει μαζεμένο αίμα αποσυμπιέζεται ο εγκέφαλος και βοηθάει στον πόνο. Εμένα δεν έχει ανοίξει όμως με αυτή την έννοια, είτε βγαίνει με τις μυξούλες (όταν έχω) είτε νιώθω περίεργα στη μύτη και βάζοντας το χαρτομάντηλο να δω τι συμβαίνει βγαίνει εκει πάνω. Ε ρε τι  περνάμε για αυτά τα ζουζουνάκια γερά να είναι...

καπως ετσι ηταν και σεμενα αν θυμαμαι καλα δεν ειχα συνεχει πολυ αιμα το εβλεπα και στο χαρομαντηλο η καμμια φορα οταν ενιωθα ξερή μεσα τη μυτη μου ελεγα με τον εαυτο μου μαλλον πως ειχε ματωσει ποιο πριν και δε το ειχα καταλαβει... γερα να ειναι τα παιδακια μας και ολα καλααα............

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια, είναι η πρώτη φορά που γράφω αλλά παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και πολύ καιρό. Αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω αρχές Σεπτέμβρη. Και λέω το αν μετά από μια διακοπή κύησης το καλοκαίρι στην 17 εβδομάδα λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Φοβάμαι πολύ και ακόμα περισσότερο παραλύω στην ιδέα να το ξαναπεράσω. Ναι, ξέρω θετική σκέψη και τα σχετικά. Θα μου πείτε τι δουλειά έχεις εδώ στις μαμάδες του Αυγούστου; Κοντά είναι βρε παιδιά και έχω άγχος και θέλω λίγη στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα εμενα κράτησε 10 μερες και 4-5 μερες παραπανω το μπούκωμα...Καταλαβαινω τον φόβο σου αλλα αν βαζεις ίσα ίσα λιγο πρωι κ λιγο βραδυ δνε θα ειναι καλυτερα απο το να ζορίζεσαι;Αιμα ειχα κ εγω προς το τελος που απο το πολυ φύσημα αρχισε να ματώνει ... Αλλα κ στην πρώτη εγκυμοςυνη αραιά κ που μάτωνε η μύτη μου...

Τι να κανω έπρεπε να παω στο σούπερ να παρω 2 πραγματάκια...

Χαρουμενη μαμα αυτο έλεγα στον άντρα μου οτι σε αυτη η εγκυμοςυνη περνάνε οι μερες πολυ αργά....

Pepe καλώς ήρθες ολοι οι καλοί χωράνε...Εγω θα σου έλεγα να σκέφτεσαι θετικά κ ολα καλα θα πανε δεν κανει καλο στο μπεμπέ η αρνητικότητα κ ο φόβος...έκανες εξεταςεις; ηταν κατι τυχαίο;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Pepe καλώς όρισες στην παρέα μας! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά σε αυτή την εγκυμοσύνη!

Calliope μου θα δω πως θα πάει και θα πράξω ανάλογα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες όλες σας!

Θα κλείσω να ξαπλώσω λίγο γιατί νύσταξα. Αν δεν μπω σύντομα μην μου θυμώσετε, εξαρτάται από το πως θα νιώθω κι αν θα έχω ενέργεια για οτιδήποτε άλλο εκτός από ξάπλα και τηλεόραση. Μάλλον με πήρε από κάτω αλλά που θα πάει, θα συνέλθω και θα επανέλθω δριμύτερη! Φιλιά σε όλες!


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, pepe είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είναι η πρώτη φορά που γράφω αλλά παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και πολύ καιρό. Αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω αρχές Σεπτέμβρη. Και λέω το αν μετά από μια διακοπή κύησης το καλοκαίρι στην 17 εβδομάδα λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Φοβάμαι πολύ και ακόμα περισσότερο παραλύω στην ιδέα να το ξαναπεράσω. Ναι, ξέρω θετική σκέψη και τα σχετικά. Θα μου πείτε τι δουλειά έχεις εδώ στις μαμάδες του Αυγούστου; Κοντά είναι βρε παιδιά και έχω άγχος και θέλω λίγη στήριξη.

Καλως ήρθες pepe.  Σε νιώθω πραγματικα γιατι και εμενα η πρωτη κυηση πριν 6 μηνες τερματιστηκε στις αρχες του 4ου μηνα. Ξερω πως δεν μπορεις να χαρείς, φοβάσαι και ολα αυτα ειναι αναμενομενα και φυσιολογικα.Το καταλαβαινουμε μονο οσες εχουμε περασει αυτη την ατυχία...

Αυτό που εχω να σου πω ως ομοιοπαθουσα ειναι να μην επιτρέψεις να σε καταβάλλει ο φόβος και η αμφιβολία για χαρη του μωρου σου! Σιγουρα δεν μπορεις να ελενξεις τις σκεψεις αλλα Το μωρο σου δεν αξιζει να εισπραττει την αρνητικοτητα του παρελθόντος!!Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετική! Εισαι ευλογημένη που το ξαναζεις και πρεπει να εισαι αισιοδοξη για το μωρό σου. Μην συζητας για οτι περασε!!! Επικεντρωσου στο θαύμα σου και όλα θα πάνε όπως πρέπει αυτη τη φορα με τη βοηθεια του Θεού!

Καλως ηρθες στην παρεα μας και θα συζηταμε εδω μονο για τα ομορφα που ερχονται.! Εχεις την αμέριστη συμπαράστασή μου στον αγώνα σου! (Αγώνα μας!) 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την στήριξη και το καλωσόρισμα.

Ναι Karmaki έχεις δίκιο, έχεις απόλυτο δίκιο. Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα εδώ και εύχομαι να μας πάνε όλα όπως τα ονειρευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...