Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

8 minutes ago, moustokoulouro said:

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Πως είσαστε? Εγώ καλά.. αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες τις αυχενικης (6) κοντευω να τρελαθω

Βλέπω και άσχημα όνειρα.. Να σας πω κάτι.. Με έχει επηρεάσει πολύ η σειρά στον Αλφα με το κουκλάκι το αυτιστικό! :(:( 

Τέλος πάντων... Όντως φανταστική λαμπερή μέρα!!!! Κρίμα που δουλευω θα ήθελα να είμαι εξω για καφεδάκι!

Τι τις θες κι εσύ αυτές τις σειρές;;; Δες τίποτα πιο χαζοχαρούμενο!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοπελες. 26 ιανουαριου πουρνο πουρνο αυχενικη εμεις. 

3 εκατοστα πηγαν οι ψυχουλες μου. Τοσο ατακτα που απο το κουνημα δυσκολευτηκαμε να πιασουμε τους παλμους. Στην αυχενικη θα τα δω παλι πρωτα ο Θεος, να δω πως θα περασουν οι μερες.

Σε εμας δεν δινουν dvd μονο παααρα πολλες φωτογραφιες απο καθε αναλυτικη μετρηση


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Karmaki said:

Καλημερα κοπελες. 26 ιανουαριου πουρνο πουρνο αυχενικη εμεις. 

3 εκατοστα πηγαν οι ψυχουλες μου. Τοσο ατακτα που απο το κουνημα δυσκολευτηκαμε να πιασουμε τους παλμους. Στην αυχενικη θα τα δω παλι πρωτα ο Θεος, να δω πως θα περασουν οι μερες.

Σε εμας δεν δινουν dvd μονο παααρα πολλες φωτογραφιες απο καθε αναλυτικη μετρηση

Καλημέρα!!!

Εχω πολλή αδυναμία στα διδυμάκια και έχουμε και στο σοι απο φυσιολογικες συλληψεις .. .Ηλπιζα κι εγω αλλά... Με το καλό να τα υποδεκτείς το καλοκαίρι τα ζουζουνάκια σου!

Ετσι κι εμείς.. Το είδαμε στην 10η και τώρα είμαι σε αναμονή της αυχενικής και όλο χουφτωνω τα βυζια μου να δω μηπως ξεπρηστηκαν..χαχαχα.. μετραω θερμοκρασία κάααααααααθε πρωι απ τη πρώτη μέρα καθυστέρησης και ψάχνω για συμπτωματα.. Είμαι τρελή πιστεύω!

35 minutes ago, Rosali said:

Τι τις θες κι εσύ αυτές τις σειρές;;; Δες τίποτα πιο χαζοχαρούμενο!

Σωστά... Εγώ εχω 18/1 στις 11 το πρωι αυχενικη.. Ελπιζω να σας εχω καλα νεα  πριν πας για τη δικια σου, να παρεις κουράγιο. Είμαστε και συνομήλικες? 34 αν θυμαμαι καλα είπες


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, moustokoulouro said:

Καλημέρα!!!

Εχω πολλή αδυναμία στα διδυμάκια και έχουμε και στο σοι απο φυσιολογικες συλληψεις .. .Ηλπιζα κι εγω αλλά... Με το καλό να τα υποδεκτείς το καλοκαίρι τα ζουζουνάκια σου!

Ετσι κι εμείς.. Το είδαμε στην 10η και τώρα είμαι σε αναμονή της αυχενικής και όλο χουφτωνω τα βυζια μου να δω μηπως ξεπρηστηκαν..χαχαχα.. μετραω θερμοκρασία κάααααααααθε πρωι απ τη πρώτη μέρα καθυστέρησης και ψάχνω για συμπτωματα.. Είμαι τρελή πιστεύω!

Σωστά... Εγώ εχω 18/1 στις 11 το πρωι αυχενικη.. Ελπιζω να σας εχω καλα νεα  πριν πας για τη δικια σου, να παρεις κουράγιο. Είμαστε και συνομήλικες? 34 αν θυμαμαι καλα είπες

Ναι! Κι εγώ 34. Καλά, είμαι πιο παλαβή από σένα. Έχω ήδη φτιάξει ένα αρχείο στον υπολογιστή για να καταχωρήσω τα αποτελέσματα των αυχενικών και να συγκρίνω για να δω πού βρίσκομαι περίπου. Ήδη καταχώρησα τα αποτελέσματα του Ζαχαρωτού, τα οποία είναι άπιαστα βέβαια!

Και τώρα που το λέω, θα το φτιάξω σε excel για να είναι πιο εύκολη η σύγκριση.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Titin είπε:

Calliope και εμενα που ειπα ο Παπαστεφανου ειναι και σε αυτην την λιστα. ΜΑλλον γι αυτο η γιατρος μου τον προτεινε και τοτε. 

Θεωρω βεβαια οτι ολοκληρο ιδιωτικο μαιευτηριο θεωρητικα θα επρεπε να εχει μονο πιστοποιημενους. 

Καλημερα δεν σας ειπα! ΚΑλημερα κοριτσια! Εχει πολυ ωραια μερα σημερα! 

Island ειχα ρωτησει για την αυχενικη και την β επιπεδου και δεν γραφοταν ακομα. Μου ειπε οτι δυσκολα θα το υλοποιησουν δεν βγαινουν τα λεφτα. Για την κυστικη ινωση δεν ρωτησα, θα ρωτησω σημερα. Για τι ποσοστο κανατε; ΞΕρω οτι αναλογα με το ποσοστο ανεβαινε και το κοστος. 

Να ρωτησεις σε δημοσια..η αλφα ακομα δεν μπηκε η β σε μια μαμαδομαδα γραφαν οτι μπηκε αλλα δεν την δεχονται ολοι με εοπυ γιατι δεν τους συμφερει..εγω εχω ψαξει μονο την κυστικη για την αδερφη μου.ο εοπυ δθκαολογει μονο 75% αλλα θα πληρωσει τη διαφορα για να κανει το 95%.. εγω εχει 2 χρονια που την εκαβα το 95%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 minutes ago, island1 said:

Να ρωτησεις σε δημοσια..η αλφα ακομα δεν μπηκε η β σε μια μαμαδομαδα γραφαν οτι μπηκε αλλα δεν την δεχονται ολοι με εοπυ γιατι δεν τους συμφερει..εγω εχω ψαξει μονο την κυστικη για την αδερφη μου.ο εοπυ δθκαολογει μονο 75% αλλα θα πληρωσει τη διαφορα για να κανει το 95%.. εγω εχει 2 χρονια που την εκαβα το 95%.

Πάντως κι εγώ ρώτησα πριν μια εβδομάδα και μου είπαν ότι η κυστική ακόμα δεν γράφεται. Εσύ μπόρεσες και συνταγογράφησες την κυστική και δεν πλήρωσες τίποτα για το 75%;;;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη μου προχτες ..ρωτησες σε δημοσιο??? πχ το ρεα δεν την δεχοταν

9 minutes ago, Rosali είπε:

Πάντως κι εγώ ρώτησα πριν μια εβδομάδα και μου είπαν ότι η κυστική ακόμα δεν γράφεται. Εσύ μπόρεσες και συνταγογράφησες την κυστική και δεν πλήρωσες τίποτα για το 75%;;;

Και το ζαχαρωτο απο τις μανουλες του Ιουλιου 2017 την εκανε με 7,5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, island1 said:

Η αδερφη μου προχτες ..ρωτησες σε δημοσιο??? πχ το ρεα δεν την δεχοταν

Ο γιατρός μου είναι στο Έλενα. Γενικά είναι πάρα πολύ ενημερωμένος. Μου είπε ότι ακόμα δεν συνταγογραφείται. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις, η αδερφή σου τη συνταγογράφησε με μηδενική συμμετοχή για το 75%, αλλά κάποια ιδιωτικά κέντρα (πχ διαγνωστικά ιατρεία, μαιευτήρια κλπ) αρνούνται να εκτελέσουν τη συνταγή;;; Ή κατάλαβα λάθος;;;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Rosali said:

Ναι! Κι εγώ 34. Καλά, είμαι πιο παλαβή από σένα. Έχω ήδη φτιάξει ένα αρχείο στον υπολογιστή για να καταχωρήσω τα αποτελέσματα των αυχενικών και να συγκρίνω για να δω πού βρίσκομαι περίπου. Ήδη καταχώρησα τα αποτελέσματα του Ζαχαρωτού, τα οποία είναι άπιαστα βέβαια!

Και τώρα που το λέω, θα το φτιάξω σε excel για να είναι πιο εύκολη η σύγκριση.

Η ερώτηση είναι αδιάκριτη.. Πόσο καιρό σου πήρε στα 34 να μείνεις? Εμένα 5 μηνες ελευθερων επαφων αν θυμάμαι καλά..


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, moustokoulouro said:

Η ερώτηση είναι αδιάκριτη.. Πόσο καιρό σου πήρε στα 34 να μείνεις? Εμένα 5 μηνες ελευθερων επαφων αν θυμάμαι καλά..

Θα σου πω. Από τότε που έστρωσαν οι κύκλοι μου 5-6 μήνες. Προσπαθούσα και πιο πριν για 2-3 μήνες, αλλά τσάμπα γιατί είχα ανωορρηκτικούς κύκλους λόγω του θηλασμού. Και στα 32 μου πάντως 5-6 μήνες μου πήρε να μείνω έγκυος.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rosali said:

Θα σου πω. Από τότε που έστρωσαν οι κύκλοι μου 5-6 μήνες. Προσπαθούσα και πιο πριν για 2-3 μήνες, αλλά τσάμπα γιατί είχα ανωορρηκτικούς κύκλους λόγω του θηλασμού. Και στα 32 μου πάντως 5-6 μήνες μου πήρε να μείνω έγκυος.

Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση.. Άρα είναι νορμάλ το διάστημα. 

Κορίτσια μετά απο φυσιολογικό τοκετό ποσος καιρός πρεπει να μεσολαβήσει για μια νεα εγκυμοσύνη. Τι σας είπαν οι γιατροί σας.

Μετά απο καισαρική?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, moustokoulouro said:

Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση.. Άρα είναι νορμάλ το διάστημα. 

Κορίτσια μετά απο φυσιολογικό τοκετό ποσος καιρός πρεπει να μεσολαβήσει για μια νεα εγκυμοσύνη. Τι σας είπαν οι γιατροί σας.

Μετά απο καισαρική?

Μετά από καισαρική δεν ρώτησα τότε γιατί έκανα φυσιολογικό. Η κουνιάδα μου που γέννησε με καισαρική της είχε πει ο δικός της γιατρός να μην μείνει έγκυος πριν να περάσουν οπωσδήποτε 12 μήνες. Ο δικός μου μου είχε πει ότι μετά από φυσιολογικό σε 6 μήνες μπορείς να ξαναμείνεις έγκυος. Εγώ ήθελα όμως να μείνω πριν τους 6 μήνες και είχα ελεύθερες επαφές, αλλά δεν προέκυψε. Είναι εξαιρετικά δύσκολο θεωρώ για τους εξής λόγους: α) Όταν γεννήσεις (φυσιολογικά τουλάχιστον) για κάνα 2μηνο νιώθεις χάλια εκεί κάτω, ότι δεν έχεις επανέλθει. Εγώ να φανταστείς είχα 45-50 μέρες λόχεια!!! Είχα φρικάρει. β) Αν θηλάζεις δεν έχεις περίοδο (άρα ούτε ωορρηξία, το πιθανότερο). Εγώ θήλασα για 3 μήνες συμπληρωματικά (ούτε καν αποκλειστικά) και παρά τα όσα λένε ότι αν δεν θηλάζεις αποκλειστικά σου έρχεται περίοδος κλπ κλπ, αίμα περιόδου δεν είδα παρά μόνο 15 μέρες αφού σταμάτησε και η τελευταία σταγόνα γάλα (με φάρμακο). γ) Μετά τον θηλασμό έχεις ανωορρηκτικούς κύκλους για κάποιο χρονικό διάστημα. Εμένα δεν με εξέτασε κάποιος γιατρός πχ με υπέρηχο, αλλά το καταλάβαινα ότι έκανα ανωορρηκτικούς κύκλους (μετά την ωορρηξία που έβρισκα με τεστ μου ερχόταν αμέσως περίοδος) και όντως όσους γιατρούς ρώτησα μου επιβεβαίωσαν ότι πρόκειται για ανωορρηκτικούς κύκλους. δ) Ο οργανισμός θέλει κάποιο χρόνο να επανέλθει. Το καταλαβαίνεις από το ίδιο σου το σώμα.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο με πηρε περιπου ενα 6μηνο να μείνω ειχα κ μια απόξεση πιο πριν.

Τωρα περιπου 1 χρόνος γτ ειχα κακής ποιότητας ωάρια...

Εγω που εκανα καισαρικη ο γιατρός μου ειπε οτι μετα απο 1 εξάμηνο θα μπορουσα να ξεκινήσω προσπάθειες.

Εγω διάβασα σημερα οτι σε δημοςιο συνταγογραφείται πλεον ψάξτε το οσες ενδιαφέρεστε, μεχρι προχτές δεν ίσχυε.

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Calliope* said:

Στο πρωτο με πηρε περιπου ενα 6μηνο να μείνω ειχα κ μια απόξεση πιο πριν.

Τωρα περιπου 1 χρόνος γτ ειχα κακής ποιότητας ωάρια...

Εγω που εκανα καισαρικη ο γιατρός μου ειπε οτι μετα απο 1 εξάμηνο θα μπορουσα να ξεκινήσω προσπάθειες.

Εγω διάβασα σημερα οτι σε δημοςιο συνταγογραφείται πλεον ψάξτε το οσες ενδιαφέρεστε, μεχρι προχτές δεν ίσχυε.

Καλά, αφού ο δικός μου θα μου την κάνει ούτως ή άλλως χωρίς χρέωση, δεν θα το ψάξω παραπάνω μάλλον. Την άλλη φορά, αν, πρώτα ο Θεός, ξαναμείνω έγκυος, θα το ψάξω.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Rosali είπε:

Ο γιατρός μου είναι στο Έλενα. Γενικά είναι πάρα πολύ ενημερωμένος. Μου είπε ότι ακόμα δεν συνταγογραφείται. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις, η αδερφή σου τη συνταγογράφησε με μηδενική συμμετοχή για το 75%, αλλά κάποια ιδιωτικά κέντρα (πχ διαγνωστικά ιατρεία, μαιευτήρια κλπ) αρνούνται να εκτελέσουν τη συνταγή;;; Ή κατάλαβα λάθος;;;

Σωστα καταλαβες κ μιλαω για Θεσ.κη κι εδω παντως το συζητηδαμε στην ομαδα μας κ το ζαχαρωτο το εχει κανει...παρε ενα τηλ στον εοπυ η σε καποια βιοιατρικη που συνεργςζεται ειμαι σιγουρη για την κυστικη..η αδερφη μου πληρωσε κατω απο 10 ευρω συμμετοχη για το 75% κ συμηρωσε ποσο για το 95%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...