Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Έχει δίκιο Η island ...

εγώ συγκεκριμένα έκανα την Δf508 Εάν θυμάμαι καλά και πλήρωσα 7.50 ευρώ.αυτή τον ενδιέφερε τον γιατρό μου να κάνω γιατι είναι η πιο συχνή.

Η Τινα από της μανούλες ιανουριο πλήρωσε παραπάνω κάπου στα 80 ευρώ για όλες τις μεταλλάξεις.Η αυχενικη Επίσης γράφεται γιατι μου το είπε ο γιατρός μου και μου είπε αΝ θέλω να την γράψουμε αλλά μετά θα πρέπει να περιμένω τηλ από το νοσοκομείο που θα μου κλείσουν ραντεβου και μπορεί να μου κλείσουν μετά από κανα δίμηνο.το χα ακούσει και Από την ξαδέρφη Μου αυτό που είναι 6 μηνών τωρα. Όποτε λέω δεν το διακυνδυνευω δεν πειράζει θα δώσω 110 Για να δω ότι το μωράκι μου είναι καλά.


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 minutes ago, Ζαχαρωτο said:

Μουστοκουλουρο νομίζω δεν είσαι θύμα. Γιατί πριν 3 βδομάδες περίπου μπήκε στο εοππυ αυτή η εξεταση

Εγώ την εκανα πριν 2! (θυμα σου λεω)


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί οι περισσότεροι γιατροί και τα κέντρα. Μη στενοχωριέσαι, μουστοκούλουρο. Αν ήταν καλά τα αποτελέσματα της εξέτασης, πες δόξα τω Θεώ και ξέχνα το. Ούτως ή άλλως δε μπορείς να κάνεις κάτι τώρα.

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 minutes ago, Rosali said:

Μάλλον ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί οι περισσότεροι γιατροί και τα κέντρα. Μη στενοχωριέσαι, μουστοκούλουρο. Αν ήταν καλά τα αποτελέσματα της εξέτασης, πες δόξα τω Θεώ και ξέχνα το. Ούτως ή άλλως δε μπορείς να κάνεις κάτι τώρα.

Δεν εχουν βγει ακομα.. 20 μερες θελαν για το 99% για τις στελνους σε αλλο κεντρο. Λογικα οταν θα παω για την αυχενικη ή μολις θα εχουν βγει η θα πρεπει να ξαναπαμε.

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια τι μου κανετε σημερα ολα καλα;;; calliope πηγες εχθες στον οφθαλμιατρο τελικα;;; εγω περιμενω σημερα πρωτα ο θεος να παμε στον γιατρο να δουμε το μωρο να οριστικοποιησουμε και την εβδομαδα που ειμαι και την πιθανη ημερομηνια γιατι νιωθω πως μενω πολυ στασημη.... του εβγενε μια βδομαδα μικροτερο στον υπερυχο και θελει να συγουρεψει οτι η συληψη εγινε σε κυκλο 35 ημερων........εγω και τις δυο φορες με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος και επειδη γεννησα με καισαρικη το πρωτο ο γιατρος μου ειχε πει οτι απο το εξαμηνο και μετα μπορω να ξαναμηνω εγκυος....


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο γιατρός μου με είχε ενημερώσει όταν πήγα ότι είχε μπει στον εοππυ αλλά προσπαθούσε να την γρεψει κ δεν του εβγαινε.του άφησα το βιβλιάριο και την επόμενη μέρα που πηγε στο Λητώ κάποιου ρώτησε και τα καταφερε μου την έγραψε. Μήπως και στους δικούς σας κάνει κόλπα το σύστημα και νομίζουν ότι δεν γράφεται ακομα

  • Μου αρέσει 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι ειναι η κυστική ίνωση; Ξερω θα με περνατε για ουφο αλλα βλεπω που ολο το γραφετε και δεν την εχω ξανακουσει. Δεν ξερω και αν την λενετην εξετεταση εδω καπως διαφορετικα γι αυτό!Εχουμε κατι ψιλοδιαφορουλες σε καποια θεματα.Ειναι εξεταση προγεννητικού;

Σημερα που εδωσα αιμα, γεμισαν 3 μπουκαλακια. Ρωτησα τι ειναι το καθενα και μου ειπε η κοπελα

1ο για γενικη αναλυση (εδωσα και ουρα)

2ο για προγεννητικο ελεγχο(?)  και 

3ο ηταν το papp-a.  

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Karmaki said:

Κορίτσια τι ειναι η κυστική ίνωση; Ξερω θα με περνατε για ουφο αλλα βλεπω που ολο το γραφετε και δεν την εχω ξανακουσει. Δεν ξερω και αν την λενετην εξετεταση εδω καπως διαφορετικα γι αυτό!Εχουμε κατι ψιλοδιαφορουλες σε καποια θεματα.Ειναι εξεταση προγεννητικού;

Σημερα που εδωσα αιμα, γεμισαν 3 μπουκαλακια. Ρωτησα τι ειναι το καθενα και μου ειπε η κοπελα

1ο για γενικη αναλυση (εδωσα και ουρα)

2ο για προγεννητικο ελεγχο(?)  και 

3ο ηταν το papp-a.  

 

Α! Άρα κάνεις αυχενική σήμερα;;;

Η κυστική ίνωση έχει σχέση με κάποιες μεταλλάξεις γονιδίων που προκαλούν προβλήματα υγείας στο άτομο που πάσχει, κυρίως αναπνευστικής φύσεως. Είναι πολύ διαδεδομένη νόσος, αλλά για να γεννηθεί άτομο που νοσεί νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάποια κληρονομικότητα, δεν είναι δηλαδή σαν τα άλλα σύνδρομα που εξετάζουμε και μπορεί να συμβούν, χτύπα ξύλο, και σε οικογένειες χωρίς σχετικό ιστορικό. Παρόλα αυτά, επειδή είναι πολύ συχνή, πολλοί γιατροί συστήνουν να γίνεται εξέταση.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

γεια σας κοριτσια τι μου κανετε σημερα ολα καλα;;; calliope πηγες εχθες στον οφθαλμιατρο τελικα;;; εγω περιμενω σημερα πρωτα ο θεος να παμε στον γιατρο να δουμε το μωρο να οριστικοποιησουμε και την εβδομαδα που ειμαι και την πιθανη ημερομηνια γιατι νιωθω πως μενω πολυ στασημη.... του εβγενε μια βδομαδα μικροτερο στον υπερυχο και θελει να συγουρεψει οτι η συληψη εγινε σε κυκλο 35 ημερων........εγω και τις δυο φορες με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος και επειδη γεννησα με καισαρικη το πρωτο ο γιατρος μου ειχε πει οτι απο το εξαμηνο και μετα μπορω να ξαναμηνω εγκυος....

Ναι πήγα 1 βαθμό πάνω στο αριστερό μάτι..κατάλαβα ότι άλλαξε η μυωπία από όταν έμαθα την εγκυμοσύνη αλλά 1 βαθμό; σοκαρίστηκα!!!:confused:

Εγω είμαι ήδη στον γιατρο περιμένω να μπω κ έχω τρελό αγχος.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Rosali χαχαχαχαχα 

Εχω κρατησει βεβαια ολες τις εξετασεις του πρωτου σε ντοσιε. ΝΑ μπορω να συγκρινω φυσικα! Οπως ξεκινησα και με την χοριακη. 

Θα ρωτησω και εγω σημερα αν γραφεται η εξεταση. Δεν ξερω ομως ποια ιδιωτικα ειναι συμβεβλημενα πλεον. Οτι ειναι φρεσκο...

Σε εξωτερικο μικροβιολογικο που συστηνει το Ελενα την εχει 100 ευρω. 

Η κυστικη ίνωση ειναι μεταλλαξη οπως ειπε η Καλιοπη και δυστυχως τα ατομα δεν ζουν πολλα χρονια ειδικα στην Ελλαδα με τις υποδομες που εχουμε. 

Εγω εχω ραντεβου στις 10! να εχει κοιμηθει ο μπομπιρας! 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Rosali είπε:

Α! Άρα κάνεις αυχενική σήμερα;;;

Η κυστική ίνωση έχει σχέση με κάποιες μεταλλάξεις γονιδίων που προκαλούν προβλήματα υγείας στο άτομο που πάσχει, κυρίως αναπνευστικής φύσεως. Είναι πολύ διαδεδομένη νόσος, αλλά για να γεννηθεί άτομο που νοσεί νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάποια κληρονομικότητα, δεν είναι δηλαδή σαν τα άλλα σύνδρομα που εξετάζουμε και μπορεί να συμβούν, χτύπα ξύλο, και σε οικογένειες χωρίς σχετικό ιστορικό. Παρόλα αυτά, επειδή είναι πολύ συχνή, πολλοί γιατροί συστήνουν να γίνεται εξέταση.

Καταλαβα ! Θα τπ ψαξω ! Αυχενικη εχω στις 26 του μήνα δεν εχω σημερα.

Ναι το εψαξα και αυτο..καμια σχεση με ελλαδα. Εδω εχουμε μονο ενα εξειδικευμενο μικροβιολογικο που κανει την pappa και ειναι εκτος πολης  μου κιολας. Οι εγκυμονουσες κανουν την pappa συνηθως την 10η-11ηεβδομαδα ,κανουν καμια 15αρια μερες να βγουν τα αποτελεσματα και τσουπ εχει φτασει ο καιρος της αυχενικής. 

Ειχα φρικαρει λιγο οταν μου ειπατε πως οπωσδηποτε πρεπει να γινονται την ιδια ημερα..και εκανα ερευνα και πανω σε αυτο.Λεω τι στο καλο υπαρχει τετοιο ιατρικο "πρεπει" και εδω σε τοσα Εκατομμυρια εγκυες κανουν άλλα ντάλα;Μεχρι την κουμπαρα μου στο υπουργειο υγειας οπου εργαζεται την εβαλα να με φερει σε επικοινωνια με γιατρούς να ρωτησω γιατι το κανουν αυτο.Απλα μου ειπαν πως το dna του εμβρυου απο την 9ηεβδομαδα  κιολας ανιχνευεται στο αιμα της μητερας οποτε και στην pregnancy associated plasma protein a. Το dna δεν αλλαζει,ουτε εχει αλλοιώσεις σε βαθος χρονου ειτε το παρεις στην 10η,ειτε στην 13η το dna παραμενει το ιδιο. Οπότε δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να δειξει λανθασμενο αποτελεσμα η αιματολογική ή να μην ανιχνευτει  καποιο συνδρομο χτυπα ξυλο.Ενω αντιθετα, ο υπερηχος της αυχενικης μπορει να δωσει λανθασμενες μετρησεις για ενα εμβρυο 11εβδ.που δεν ειναι πληρως ανεπτηγμενο οπως θα ηταν στην 12η ή 13η εβδομαδα. Απλα εδω καποιοι λειτουργουν διαφορετικα.

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Karmaki είπε:

Καταλαβα ! Θα τπ ψαξω ! Αυχενικη εχω στις 26 του μήνα δεν εχω σημερα.

Ναι το εψαξα και αυτο..καμια σχεση με ελλαδα. Εδω εχουμε μονο ενα εξειδικευμενο μικροβιολογικο που κανει την pappa και ειναι εκτος πολης  μου κιολας. Οι εγκυμονουσες κανουν την pappa συνηθως την 10η-11ηεβδομαδα ,κανουν καμια 15αρια μερες να βγουν τα αποτελεσματα και τσουπ εχει φτασει ο καιρος της αυχενικής. 

Ειχα φρικαρει λιγο οταν μου ειπατε πως οπωσδηποτε πρεπει να γινονται την ιδια ημερα..και εκανα ερευνα και πανω σε αυτο.Λεω τι στο καλο υπαρχει τετοιο ιατρικο "πρεπει" και εδω σε τοσα Εκατομμυρια εγκυες κανουν άλλα ντάλα;Μεχρι την κουμπαρα μου στο υπουργειο υγειας οπου εργαζεται την εβαλα να με φερει σε επικοινωνια με γιατρούς να ρωτησω γιατι το κανουν αυτο.Απλα μου ειπαν πως το dna του εμβρυου απο την 9ηεβδομαδα  κιολας ανιχνευεται στο αιμα της μητερας οποτε και στην pregnancy associated plasma protein a. Το dna δεν αλλαζει,ουτε εχει αλλοιώσεις σε βαθος χρονου ειτε το παρεις στην 10η,ειτε στην 13η το dna παραμενει το ιδιο. Οπότε δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να δειξει λανθασμενο αποτελεσμα η αιματολογική ή να μην ανιχνευτει  καποιο συνδρομο χτυπα ξυλο.Ενω αντιθετα, ο υπερηχος της αυχενικης μπορει να δωσει λανθασμενες μετρησεις για ενα εμβρυο 11εβδ.που δεν ειναι πληρως ανεπτηγμενο οπως θα ηταν στην 12η ή 13η εβδομαδα. Απλα εδω καποιοι λειτουργουν διαφορετικα.

 

Karmaki ψαχνοντας διαβασα οτι δεν μετραει το dna. Συγκεκριμενα:

Είναι ο προσδιορισμός στο αίμα της πρωτεϊνης PAPP-a και της ελεύθερης β χοριακής γοναδοτροπίνης. Γυναίκες που κυοφορούν έμβρυα με σύνδρομο Down έχουν χαμηλή πρωτεϊνη PAPP-a και υψηλή β-χοριακή γοναδοτροπίνη. Αν η συγκεκριμένη μέτρηση συνδυαστεί με το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, τότε η ευαισθησία ανίχνευσης του συνδρόμου Down αυξάνεται κατά πολύ (πάνω από 90%).Το αποτέλεσμα εκφράζεται με πιθανότητα εκδήλωσης, πχ 1/300 (ένα προς τριακόσια). Αυτό θεωρείται και το όριο ασφάλειας. Αν η πιθανότητα εμφάνισης συνδρόμου Down είναι μεγαλύτερη (πχ 1/150), τότε προτείνεται στη γυναίκα να υποβληθεί σε μια από τις εξετάσεις που παρέχουν με ακρίβεια τη διάγνωση της ύπαρξης ή όχι χρωμοσωμικών ανωμαλιών (συμπεριλαμβανομένου και του Down). Οι εξετάσεις αυτές είναι η βιοψία χοριακής λάχνης και η αμνιοπαρακέντηση.

Τωρα τι να σου πω, εχετε αλλο συστημα εκει και σίγουρα τοσα χρόνια για να γινεται ετσι... Αλλα μονο ενα μικροβιολογικο;;;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, moustokoulouro είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Πως είσαστε? Εγώ καλά.. αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες τις αυχενικης (6) κοντευω να τρελαθω

Βλέπω και άσχημα όνειρα.. Να σας πω κάτι.. Με έχει επηρεάσει πολύ η σειρά στον Αλφα με το κουκλάκι το αυτιστικό! :(:( 

Τέλος πάντων... Όντως φανταστική λαμπερή μέρα!!!! Κρίμα που δουλευω θα ήθελα να είμαι εξω για καφεδάκι!

Μουστοκουλουρο ολα θα πανε υπεροχα. Μονο θετικα σκεφτομαστε!Εγω κανω μεταπτυχιακο στην ειδικη εκπεύδευση και κανω ερευνα και εργασια για συνδρομα..ολοκληρωσα τον αυτισμο και εχω πιασει το συνδρομο down. Εχω ενα παιδακι διπλα απο το σπιτι μου και καποιες φορες τη βδομαδα καθομαι μαζι του για λιγο για να το καταγραψω στη μελετη μου,.Αστα να πανε..εμενα να δεις πως ειμαι καποιες φορες που τα ψαχνω  και εις βαθος.. Κουρέλι!!Καλα να ναι ολα τα παιδακια του κοσμου Παναγια μου αλλα δυσκολο πολυ αν σου τυχει.

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...