Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Α να σας πω κ εμένα ο προηγούμενος γυναικολόγος ζήτησε να κάνω εξέταση για κυστικη ίνωση κ θρομβοφιλια κ αρνήθηκα.

Εγω Νοιώθω ότι είναι υγιέστατο το παιδακι μου..


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 minutes ago, Titin είπε:

Karmaki ψαχνοντας διαβασα οτι δεν μετραει το dna. Συγκεκριμενα:

Είναι ο προσδιορισμός στο αίμα της πρωτεϊνης PAPP-a και της ελεύθερης β χοριακής γοναδοτροπίνης. Γυναίκες που κυοφορούν έμβρυα με σύνδρομο Down έχουν χαμηλή πρωτεϊνη PAPP-a και υψηλή β-χοριακή γοναδοτροπίνη. Αν η συγκεκριμένη μέτρηση συνδυαστεί με το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, τότε η ευαισθησία ανίχνευσης του συνδρόμου Down αυξάνεται κατά πολύ (πάνω από 90%).Το αποτέλεσμα εκφράζεται με πιθανότητα εκδήλωσης, πχ 1/300 (ένα προς τριακόσια). Αυτό θεωρείται και το όριο ασφάλειας. Αν η πιθανότητα εμφάνισης συνδρόμου Down είναι μεγαλύτερη (πχ 1/150), τότε προτείνεται στη γυναίκα να υποβληθεί σε μια από τις εξετάσεις που παρέχουν με ακρίβεια τη διάγνωση της ύπαρξης ή όχι χρωμοσωμικών ανωμαλιών (συμπεριλαμβανομένου και του Down). Οι εξετάσεις αυτές είναι η βιοψία χοριακής λάχνης και η αμνιοπαρακέντηση.

Τωρα τι να σου πω, εχετε αλλο συστημα εκει και σίγουρα τοσα χρόνια για να γινεται ετσι... Αλλα μονο ενα μικροβιολογικο;;;

Πάρα Πολλα μικροβιολογικά εχουμε! Μόνο Ενα ομως το οποιο βρισκεται στη Λεμεσο ανιχνευει την pappA!! Οσο περιεργο σου φαινεται εσενα αλλο τοσο και σε εμενα! Δεν μπορω να κανω κατι ομως!!! Αγαπω αυτον τον τοπο αλλα σε καποια πραγματα ειμαστε πολυ πισω. Ενω εχουμε αξιολογους γιατρους ,επιστημονες και νοσοκομεια!


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καρμακι αυτο εννοουσα μονο ενα για την συγκεκριμενη εξεταση. 

Εμενα δν μου ζητησε θρομβοφιλια ουτε κυστικη ουτε στην πρωτη ουτε τωρα. Θα την ρωτησω ομως αν γραφεται


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια calliope εγω εχω ραντευου στις 9 το βραδυ.... στο πρωτο ειχα κανει εξετασει για κυστικη ινωση γιατι ειχε βρεθει κατι στην εξεταση β επιπεδου. αλιως δε θα την ειχα κανει........


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά κορίτσια μου ήταν ήδη σχηματισμένο, ποτέ μεγάλωσε; 7+2 με βγάζει όποτε συνεχίζει να είναι 4 μέρες μικρότερο.

υπερηχο μου έκανε από την κοιλιά κ όχι κολπίκο, η κύστη ευτυχώς δεν μεγάλωσε.

ραντεβου τώρα 26/1 σε 2 εβδομάδες...μου είπε όμως όποτε θέλω να πάω κ νωρίτερα.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο Καλλιοπη! Και εμενα λιγοτερο μεβγαζει. Εν τω μεταξυ λενε οι γιατροι οποτε θες να ερθεις αν ανησυχεις κτλ και δινουν το ελευθερο, ανδε ν ντρεπομουν καθε μερα θα εκανα!


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

χερομαι που ολα πηγαν μια χαραα ειδες που ανυσηχουσες και για την κυστη σου;; ολα καλα τελικα..... τωρα εχουμε σειρα  εγω και η τιτιν.... αν και νομιζω πως ηταν και αλες κοπελες για σημερα αλλα δε θυμαμαι ακριβως ποιες ας με συνχγωρεσουν και να μας ενημερωσουν για τα νεα τους...!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσια!!! Θα ηθελα να σας κανω κ εγω  μια ερωτηση με την σειρα μου..μιλησα με την γιατρο μου κ μου ειπε πως αμα θελω να πινω καφε να πινω εναν την ημερα λογω καφεινης...αλλα μου ειπε επισης πως κ το τσάι κ η σοκολατα εχουνε καφεινη...τι θα μπορουσα να πινω διαφορετικο κατα την διαρκεια της μερας;


ES6aEIw.jpgES6ap2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Στελλινα 1987 είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια!!! Θα ηθελα να σας κανω κ εγω  μια ερωτηση με την σειρα μου..μιλησα με την γιατρο μου κ μου ειπε πως αμα θελω να πινω καφε να πινω εναν την ημερα λογω καφεινης...αλλα μου ειπε επισης πως κ το τσάι κ η σοκολατα εχουνε καφεινη...τι θα μπορουσα να πινω διαφορετικο κατα την διαρκεια της μερας;

Στελλινα τα αφεψηματα με απασχολησαν πολύ γιατι λατρευω μεσα στην ημερα να πινω διαφορα. Και εμενα ο γιατρος μου επιτρεπει εναν καφε ή ενα τσάι την ημέρα αλλα πρωτιμώ να τα αποφεύγω οχι οτι αν πιουμε θα παθουμε τιποτε αλλα οπως νιωθει η καθε μια.. Η διατροφολογος μου που λες εφοσον θελω να αποφευγω εστω και αυτον τον ενα καφε ή τσαι με συμβουλεψε να πίνω εναλλακτικά φυσικούς χυμούς,αναμεικτους κλπ. Αν θελω κατι ζεστο μπορω να πιω κανενα τσαι αλλα με κύριο συστατικο τα φρούτα. Το πρωι πινω γαλατάκι  αντι καφε και αν θελησω γλυκακι ενα κοματακι bitter σοκολάτα. Αν και σε αυτη την εγκυμοσυνη προς το παρον δεν θελω καθολου γλυκα.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

και τα αναψυκτικα εχουν καφεινη η κοκα κολα .... τωρα εγω επινα καφε και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μετα τους τρεις μηνες που εφτιαξε η γευση μου και ο καφες ειχε παλι τη γευση καφε.....και μονο φραπε μπορουσα κιολας να πιω τον χειροτερο δλδ  τον εσπρεσο δε μπορουσα να τον μυρησω μεχρι να γεννησω.. αλλα να ξερεις οτι καλυτερος ειναι ο σουροτος καφες οπως υπαρχουν καφεδες και χωρις καφεινη..τωρα εαν θες να αποφυγεις οτι εχει μεσα καφεινη ειναι και το χαμομηλι(νομιζω πως το χαμομηλι δεν εχει καφεινη μεσα ) οπως και οι φυσικοι χυμοι οπως σου αναφερε ποιο πανω και το karmaki...τωρα σε αυτη την εγκυμοσυνη ενω λαχταρω να πιω εναν καφε πινω δυο γουλιτσες και μετα μου περναει δεν θελω αλλο....


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια τι κενετε;;; εγω μωλις γυρισα απο τον γιατρο και δυστηχως τα νεα μου δεν ειναι καλα το μωρακι μας δε μεγαλωνει εχει μηνει στασιμο περασαν δυο βδομαδες και μεγαλωσε μονο δυο μερες  και μειωθηκαν και οι καρδιακοι του παλμοι εχει παλινδρομηση.. εμεσον πλην σαφοφος μας το ειχε πει απο την προηγουμενη φορα που ειχαμε παει γιατι ειχαμε αποκλησει δεκα μερες αλλα εφοσων ειχαμε ακουσει καρδουλα επρεπε να περιμενουμε.... το σαββατο θα παω να μου το βγαλει..δεν σας αποχερετω γιατι θα μπενω να μαθενω τα νεα σας.......!!!!!! να εχετε τελειωμηνες εγκυμοσυνες με λιγοτερο ανχγος απολαυστε την ποιο ωραια στιγμη της ζωη σας...!!!!!!!!!..


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Titin said:

Rosali χαχαχαχαχα 

Εχω κρατησει βεβαια ολες τις εξετασεις του πρωτου σε ντοσιε. ΝΑ μπορω να συγκρινω φυσικα! Οπως ξεκινησα και με την χοριακη. 

Θα ρωτησω και εγω σημερα αν γραφεται η εξεταση. Δεν ξερω ομως ποια ιδιωτικα ειναι συμβεβλημενα πλεον. Οτι ειναι φρεσκο...

Σε εξωτερικο μικροβιολογικο που συστηνει το Ελενα την εχει 100 ευρω. 

Η κυστικη ίνωση ειναι μεταλλαξη οπως ειπε η Καλιοπη και δυστυχως τα ατομα δεν ζουν πολλα χρονια ειδικα στην Ελλαδα με τις υποδομες που εχουμε. 

Εγω εχω ραντεβου στις 10! να εχει κοιμηθει ο μπομπιρας! 

Χαχαχα! Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει κι εγώ! Έχω τις εξετάσεις της προηγούμενης εγκυμοσύνης σε ντοσιέ για να κάνω συγκρίσεις. Τελικά μοιάζουμε σε πολλά!

9 hours ago, xaroumenh mama said:

γεια σας κοριτσια τι κενετε;;; εγω μωλις γυρισα απο τον γιατρο και δυστηχως τα νεα μου δεν ειναι καλα το μωρακι μας δε μεγαλωνει εχει μηνει στασιμο περασαν δυο βδομαδες και μεγαλωσε μονο δυο μερες  και μειωθηκαν και οι καρδιακοι του παλμοι εχει παλινδρομηση.. εμεσον πλην σαφοφος μας το ειχε πει απο την προηγουμενη φορα που ειχαμε παει γιατι ειχαμε αποκλησει δεκα μερες αλλα εφοσων ειχαμε ακουσει καρδουλα επρεπε να περιμενουμε.... το σαββατο θα παω να μου το βγαλει..δεν σας αποχερετω γιατι θα μπενω να μαθενω τα νεα σας.......!!!!!! να εχετε τελειωμηνες εγκυμοσυνες με λιγοτερο ανχγος απολαυστε την ποιο ωραια στιγμη της ζωη σας...!!!!!!!!!..

Σοβαρά μιλάς τώρα;;; Λυπάμαι πάρα πολύ, χαρούμενη μαμά! Προσπάθησε να μη στενοχωριέσαι γιατί νομίζω ότι όταν το έμβρυο παλινδρομεί στις πρώτες εβδομάδες, συνήθως έχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Θα ξαναμείνεις σίγουρα έγκυος, γλυκειά μου, και θα πάνε όλα τέλεια. Θα σου κανει και τίποτα ιστολογική εξέταση ή όχι;

12 hours ago, Στελλινα 1987 said:

Καλησπερα σας κοριτσια!!! Θα ηθελα να σας κανω κ εγω  μια ερωτηση με την σειρα μου..μιλησα με την γιατρο μου κ μου ειπε πως αμα θελω να πινω καφε να πινω εναν την ημερα λογω καφεινης...αλλα μου ειπε επισης πως κ το τσάι κ η σοκολατα εχουνε καφεινη...τι θα μπορουσα να πινω διαφορετικο κατα την διαρκεια της μερας;

Κι εμένα μου τα είχαν πει όλα αυτά και δεν πίνω καθόλου καφέ, αναψυκτικά και τσάι, ούτε γουλιά. Ο ντεκαφεινέ δεν έχει καφείνη, αλλά έχει ένα σωρό φάρμακα, που θεωρώ ότι κάνουν χειρότερο κακό. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν έτρωγα ούτε σοκολάτα γιατί με χαλούσαν τα γλυκά, αλλά τώρα μου είναι πολύ πολύ δύσκολο γιατί τα θέλω και μπορεί πχ να φάω 1 σοκολατάκι στις 15 μέρες, όταν πια δεν μπορώ να κρατηθώ άλλο. Κατά τη γνώμη μου απόφυγε τον καφέ και όλα αυτά όσο μπορείς, όλοι οι γιατροί το συστήνουν. Ο γιος μου βγήκε πολύ ήρεμο παιδί, ζωηρό μεν αλλά είναι πολύ καλό, ένα αγγελούδι. Αντιθέτως, η κουνιάδα μου που έπινε καφέ καθημερινά 1-2 φλιτζάνια (της το επέτρεπε ο γιατρός της), τα παιδιά της είναι και τα 2 πολύ νευρικά. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια αυτό και να μην έχει σχέση.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα κοριτσια! 

Χθες ειχαμε γιατρο, ειχα κανει λαθος στην ωρα του ραντεβου... ευτυχως δεν ειχε προβλημα με δεχτηκε κανονικα. 

Λοιπον, το μικρουλι μεγαλωσε πολυ! Επανηλθε στις εβδομαδες βασει περιοδου, μου ειχε κοψει 5 μερες στο προηγουμενο υπερηχο. Πητ δειχνει 9/8 πλεον! 3.2 cm το μικρουλι χερακια ποδαρακια και κουνιοταν πολυ!!! 

Μου εγραψε την κυστικη ινωση ! Γραφεται οπως και η αυχενικη,papp-a, β επιπεδου και το ντοπλερ κανονικοτατα! Ωστοσο αυχενικη δεν την εγραψα γιατι το Ρεα δεν ειναι συμβεβλημενο και θελω τον συγκεκριμενο γιατρο που ειχα στο πρωτο. Ηταν αψογος. Το συζητησαμε και με το συζυγο και ειπαμε να μην ρισκαρουμε να παμε σε καποιο κεντρο που θα ειναι καποιος μη πιστοποιημενος κτλ Για 3 τοσο βασικες εξετασεις 300 ευρω δεν ειναι και τραγικο κοστος. Οπως μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο, να ξεκινησουμε παρακολουθηση απο τωρα του διαβητη. 

ΚΑφεδες μου ειπε εως 2 την ημερα. Συνηθως δεν πινω ουτε εναν. Ισως μισο την ημερα στη δουλεια. 

 

Χαρουμενη μαμα λυπαμαι πολυ! Θα συμφωνησω με την Ροσαλι οτι η φυση ξερει πολλες φορες καλυτερα απο μας. Να μπαινεις να τα λεμε! ΘΑ μεινεις ξανα εγκυος συντομα! 

 

 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Titin said:

ΚΑλημερα κοριτσια! 

Χθες ειχαμε γιατρο, ειχα κανει λαθος στην ωρα του ραντεβου... ευτυχως δεν ειχε προβλημα με δεχτηκε κανονικα. 

Λοιπον, το μικρουλι μεγαλωσε πολυ! Επανηλθε στις εβδομαδες βασει περιοδου, μου ειχε κοψει 5 μερες στο προηγουμενο υπερηχο. Πητ δειχνει 9/8 πλεον! 3.2 cm το μικρουλι χερακια ποδαρακια και κουνιοταν πολυ!!! 

Μου εγραψε την κυστικη ινωση ! Γραφεται οπως και η αυχενικη,papp-a, β επιπεδου και το ντοπλερ κανονικοτατα! Ωστοσο αυχενικη δεν την εγραψα γιατι το Ρεα δεν ειναι συμβεβλημενο και θελω τον συγκεκριμενο γιατρο που ειχα στο πρωτο. Ηταν αψογος. Το συζητησαμε και με το συζυγο και ειπαμε να μην ρισκαρουμε να παμε σε καποιο κεντρο που θα ειναι καποιος μη πιστοποιημενος κτλ Για 3 τοσο βασικες εξετασεις 300 ευρω δεν ειναι και τραγικο κοστος. Οπως μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο, να ξεκινησουμε παρακολουθηση απο τωρα του διαβητη. 

ΚΑφεδες μου ειπε εως 2 την ημερα. Συνηθως δεν πινω ουτε εναν. Ισως μισο την ημερα στη δουλεια. 

 

Χαρουμενη μαμα λυπαμαι πολυ! Θα συμφωνησω με την Ροσαλι οτι η φυση ξερει πολλες φορες καλυτερα απο μας. Να μπαινεις να τα λεμε! ΘΑ μεινεις ξανα εγκυος συντομα! 

 

 

 

Έχεις διαβήτη ή προληπτικά; Εγώ έχω παρατηρήσει ότι μου ανεβαίνει πολύ εύκολα το ζάχαρο αυτή τη φορά και έχω κόψει μαχαίρι τα γλυκά και τις βλακείες και ευτυχώς μέχρι στιγμής το ελέγχω.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...