Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Καλημέρα, κορίτσια!!! Μου λείψατε! Μέρες έχουμε να τα πούμε! Τρέχω να συμπληρώσω το πινακάκι και επανέρχομαι δριμύτερη!

Αυγουστιάτικα (και φθινοπωρινά) μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8

**Elena**: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια 

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια

Titin: ΠΗΤ 9/8

Madlena: ΠΗΤ 13/8

Lika14: ΠΗΤ 14/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8

Στελλινα 1987: ΠΗΤ 28/8

Maria050714: ΠΗΤ 28/8

Sirena: ΠΗΤ 30/8

Kat21: ΠΗΤ 30/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Ariadne29: ΠΗΤ ???

Pepe: ΠΗΤ ???

Καλωσήρθατε Μαρία και Hope!

Έλενα, περαστικά στη μαμά σου. Μπήκε και η δική μου μαμά στο νοσοκομείο την εβδομάδα που μας πέρασε (γι' αυτό δεν ήρθα στη δουλειά και χάθηκα λίγο) για να αφαιρέσει τον δακτύλιο που είχε στο στομάχι. Έπρεπε οπότε να μείνω σπίτι με τον μικρούλη μου, τον ευχαριστήθηκα όμως. Όλα καλά πήγαν, ευτυχώς, και σήμερα επανήλθα στο γραφείο. Μου έστειλε ο γιατρός τα τελικά αποτελέσματα της αυχενικής. Το αίμα που έδωσα για την papp-a ήταν τέλειο, όπως μου είπε, και το τελικό ρίσκο μου (τροποποιημένη πιθανότητα) είναι 1:6286 για τρισωμία 21, 1:15565 για τρισωμία 18 και 1:20000 για τρισωμία 13. Δεν φτάνω βέβαια τα αποτελέσματα του Ζαχαρωτού (που την περνάω μια 10ετία), αλλά είμαι ευχαριστημένη γιατί, όπως μου είπε, όλες οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές. Μου έφυγε ένα μικρό άγχος. Τώρα θα έχω άγχος για τη β επιπέδου. Χαχαχα!

Έλενα, νομίζω ότι η λήψη τροφοβλάστης έχει το ίδιο ρίσκο με την αμνιοπαρακέντηση και η αμνιοπαρακέντηση είναι πιο έγκυρη. Τουλάχιστον αυτό μας είχαν πει στην περίπτωση της αδελφής μου που τελικά έκανε αμνιο. Κι εγώ πιστεύω ότι το παιδάκι σου θα είναι υγιέστατο, αν όμως θες να κάνεις και κάτι παραπάνω, έτσι για έναν επιπλέον έλεγχο, μπορείς να κάνεις ένα από αυτά τα μη επεμβατικά τεστ, που λένε και τα κορίτσια, που με μια απλή εξέταση αίματος σου λένε αν το παιδάκι έχει κάποιο σύνδρομο. Ο υπερηχογραφιστής που με εξέτασε μου είπε, όταν τον ρώτησα, ότι τα θεωρεί πολύ αξιόπιστα, ένα κλικ πιο κάτω από την αμνιο, και πιστεύει ότι είναι πολύ χρήσιμα. Αν έχεις να διαθέσεις γύρω στα 400 ευρώ, είχα ρωτήσει πριν καιρό στη Βιοιατρική και μου είχαν πει ότι κάνουν το Harmony test με 445 ευρώ και το Veracity με 395 ευρώ.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλλιόπη, εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ξεκίνησα τις κρέμες στον 5ο μήνα, ύστερα από επιμονή του γιατρού μου (αλλιώς δεν θα έβαζα τίποτα). Τώρα μου φαίνεται λίγο νωρίς. Είχα αγοράσει την pregnacare κρέμα και την έβαζα στη χάση και στη φέξη, όποτε το θυμόμουν δηλαδή. Τελικά δεν έκανα ούτε μία ραγάδα, άσε που η κοιλιά μου επανήλθε/ μάζεψε σχεδόν αμέσως. Και αυτή τη φορά μάλλον προς τον πέμπτο θα ξεκινήσω να βάζω πάλι την ίδια.

Για τα κιλά που λέτε, πριν μια βδομάδα που ζυγίστηκα ήμουν στο +2! Έπαθα ένα σοκ όταν το είδα και προσπαθώ αυτές τις μέρες να χάσω το 1 κιλό. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου πήρα συνολικά 7 κιλά, τα οποία έχασα αμέσως με τη γέννα, και θέλω και τώρα να ακολουθήσω το ίδιο πλάνο, παίρνοντας 1 κιλό στο πρώτο τρίμηνο και από 1 όλους τους υπόλοιπους μήνες. Θα δούμε, βέβαια, γιατί έχω γίνει γλυκατζού και πεινάω πολύ!

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Rosali νομιζω εισαι αρκετα αυστηρη με τον εαυτο σου. Ο γιατρός σου σου εχει δώσει αυτο το πλανο κιλων; 

Ελενα πως ειναι η μαμα σου; 

Δαχτυλιο για να χασει κιλα ειχε βαλει η μαμα σου;

 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Titin said:

Καλημέρα κορίτσια! 

Rosali νομιζω εισαι αρκετα αυστηρη με τον εαυτο σου. Ο γιατρός σου σου εχει δώσει αυτο το πλανο κιλων; 

Ελενα πως ειναι η μαμα σου; 

Δαχτυλιο για να χασει κιλα ειχε βαλει η μαμα σου;

 

 

Ναι, είχε βάλει δακτύλιο για να χάσει κιλά, αλλά τελικά δεν έχασε και μόνο προβλήματα της προκαλούσε. Οπότε είπαμε καλύτερα υγιής και παχιά παρά αδύνατη (που ούτε αδύνατη θα γινόταν) και άρρωστη.

Για το πλάνο κιλών που λες, ο προηγούμενος γιατρός μου ήταν πολύ πολύ αυστηρός. Σε κάθε ραντεβού μου φώναζε "ΜΗΝ ΤΡΩΣ!!!" και πάλι "ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ;;;" κλπ. Οπότε κάθε φορά που πήγαινα είχα το φόβο πόσα έχω πάρει. Πείνασα στην εγκυμοσύνη μου, το παραδέχομαι. Τελικά πήρα 7 κιλά σύνολο και ο μικρός ήταν 3,5 κιλά, τα μισά δηλαδή. Ο γιατρός δεν μου είπε τελικά ότι πήρα λίγα (σημειώνω ότι είμαι αδύνατη), αλλά ότι οκ, καλά είμαι. Τα έχασα αμέσως βέβαια μόλις γέννησα.

Ο τωρινός μου γιατρός με ρώτησε από την αρχή πόσα κιλά πήρα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και όταν του είπα 7, το θεώρησε ιδανικό και συμφωνεί και αυτός να μην πάρω περισσότερα (τι στο καλό, συνεννοημένοι είναι;;;). Με επιβραβεύει κάθε φορά που βλέπει ότι δεν έχω πάρει γραμμάριο. Τώρα βέβαια έχω να πάω αρχές Φλεβάρη πάλι και πρέπει να μαζευτώ πάση θυσία και να μη δει το +2! Ας δει +1. Οπότε, Τιτιν, με τις ευλογίες τους ακολουθώ αυτό το πλάνο. Και το θέμα είναι ότι πεινάω, αλλά με τη δουλειά προσπαθώ να ξεχνιέμαι.

Η αδερφή μου ήταν πιο τυχερή σε αυτόν τον τομέα. Έχει πάρει πολλά κιλά, αλλά ποτέ ο γιατρός της δεν της είπε να μην τρώει. Θα δούμε βέβαια και μέχρι το τέλος γιατί σε 1 μήνα γεννάει.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε να μην παρω πολλα απλα να προσεχω. Το να πεινας ειναι λαθος. Τρωγε καμια σαλατα, μαρουλι λαχανο καροτο. Δεν θα παρεις βαρος αλλα δεν θα πεινας. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά! Η μητέρα μου δυστυχώς είναι ακόμη στο νοσοκομείο γιατί παρουσίασε πάλι εντερική αιμοραγία. Αυτή τη στιγμή που σας γράφω της περνάνε αξονική και περιμένω τηλεφώνημα της όταν τελειώσει. Ο γιατρός δεν μου επιτρέπει να μπω στο νοσοκομείο λόγω των ιώσεων αλλά ούτε και η ίδια γιατί λέει το εγγονάκι της είναι πάνω από όλα. Αφήστε, είμαι να σκάσω που δεν μπορώ να τη δω...

Όσον αφορά τα αποτελέσματα της αυχενικής, πήγαμε την Παρασκευή στο γυναικολόγο. Η αυχενική λέει είναι άψογη, η papp-a επίσης, μόνο η ελεύθερη β χοριακή ήταν αυξημένη αλλά κι αυτή ένα τσικ πάνω από το όριο. Κάτι που δεν ανέφερε καν ο εμβρυολόγος κι όπως καταλαβαίνετε είμαι εξοργισμένη! Με το ζόρι με κρατάει ο καλός μου μην κάνω φασαρία που για να πάρει τα λεφτά μας λαχτάρισε τόσο. Όπως και να έχει η επόμενη αναλυτική εξέταση που θα κάνω είναι η β επιπέδου, την απόφαση μου την έχω ήδη πάρει κι εννοείται θα πάω αλλού. 

Καινούρια κορίτσια καλώς μας ήρθατε και καλή εγκυμοσύνη σε όλες!

 


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, moustokoulouro είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Απ όσες κάνατε αυχενικές σας είπαν φύλο?? Ή είναι πολύ νωρίς? Εμένα δεν μου είπαν πάντως

Μουστοκουλουρο περσυ στην αυχενικη μου ειχαν πει μαλλον αγορακι, το ιδιο μου ειχε πει κ ο γιατρος μου απο τη 10η εβδομαδα κιολας πριν την αυχενικη..και οντως στη βιοψια του αργοτερα  μαθαμε οτι ηταν αγορακι.

Και τωρα παλι πριν μια βδομαδα μας εκανε πλακα οτι σχηματιζονται 2 πουλακια, αφησε να εννοηθει για αγορακια δηλ αλλα φυσικα οχι με σιγουρια..δεν ξερω αν θα πεσει παλι μεσα, εχω τετοιο αγχος για την πεμπτη που το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι αν θα μου πουνε φυλο. Πφφφφφφφφφφ


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! 

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν μου ειχαν πει φυλο στην αυχενικη. Μετα ομως απο 2 εβδομαδες μας ειπε. Φαινοταν ξεκαθαρα! Και να μην ηθελες να μαθεις φυλο το εβλεπες!

Τωρα για να δουμε τι θα δουμε την Δευτερα!

Rosali οντως καλυτερα να εχει την υγεια της και παραπανω κιλα παρα να ταλαιπωρειται! Ειχα μια γνωστη που εβαλε, εχασε οντως πολλα κιλα αλλα παραλιγο να χασει και την ζωη της απο τις επιπλοκες. Ειναι καλα η γυναικα αλλα δεν ξερω αν αξιζε ολο αυτο που περασε. 

Κοριτσια οσες εχετε παιδακια κοντα στην ηλικια του δικου μου 15 μηνων, εχετε βγαλει τα πισω δοντια; 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα!!!

Εμένα στην αυχενική μου είπε ο γιατρός μάλλον αγόρι αλλά με κάθε επιφύλαξη. Βρε κορίτσια, νομίζω ότι τόσο νωρίς δεν φαίνεται. Αν γκουγκλάρετε 12 weeks pregnant boy or girl θα δείτε εικόνες που είναι πολύ πολύ σχετικό και ασαφές το φύλο. Και τα αγόρια και τα κορίτσια είναι πάνω κάτω το ίδιο. Τι να πω, ας είναι ό,τι νά'ναι, μόνο υγεία να έχουν τα παιδάκια μας!

Τιτιν, ο δικός μου έχει βγάλει ήδη έναν τραπεζίτη και έχουν σκάσει και άλλοι. Πλέον μπορεί να μασάει σχεδόν κανονικά. Θα τα βγάλει μαζεμένα κι ο δικός σου, θα δεις.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσια πως ειστε; Εγω καπως καλυτερα θα έλεγα σαν να ξεπρηστηκα κ λιγο να αγχωθώ;

Ροζαλι στον γιο μου 11η εβδομαδα είχαμε δει πεντακάθαρα τα προσόντα αλλα αν ειναι κοριτσι δεν στο λενε με σιγουριά μπερδεύει λενε κ ομφάλιος λώρος καποιες φορες.

πείτε μου κατι εςας οι γιατροί τι μηχανήματα εχουν;

Παροτι μου τον πρότεινε ο παλιός μου γιατρός νοιωθω οτι στον υπερηχο 1ον με ξεπεταει δεν προλαβαινω να δω κ πολλα κ 2ον νομιζω ειναι παλιό το μηχάνημα του...

Ο γυναικολόγος μου στα χανια ειχε 4d κ το ραντεβού παντα κρατουσε κανα μισαωρο...

Δεν θα βρω έναν σοικο γιατρο εδω μου φαίνεται.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτόν που πήγα τώρα είχε πολύ σύγχρονα μηχανήματα. Δεν ρώτησα αν έχουν δυνατότητα για 4d γιατί έκανε τις μετρήσεις με τον κλασικό υπέρηχο, αλλά φαίνονταν πολύ καινούργια. Επίσης, ήταν πολύ αναλυτικός. Μετρούσε τα πάντα και μου εξηγούσε κιόλας για να καταλαβαίνω κι εγώ.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί θα γεννήσω κ ακομα δεν ξερω αν θελω τον γυναικολόγο...θελω τον παλιό μου γυναικολόγο που ήμουν σίγουρη...σνιφ σνιφ δεν προλαβα να βρω μολις ήρθα αθηνα έμεινα εγκυος .


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...