Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια καλημερα! Έκανα πριν λίγο τεστ και είναι θετικό! Το ανέβασα στο προφίλ!Νομίζω πως είναι λίγο πιο έντονο από χθες.Την Παρασκευή έχω την χοριακη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!Φοβάμαι να χαρώ,ακόμα είναι πολύ νωρίς,όμως βλέπω ότι εφόσον έγινε εμφύτευση,είναι κατι θετικό!Φιλιά σε όλες❤️

      Ω ναι το βλεπω κΙ εγω! Συγχαρητηρι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!!♥️♥️

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

3 minutes ago, Titin said:

Mothercare ειχαμε παρει λικνο. Πολυ οικονομικο βγηκε και πολυ καλο. Ενα φορμακι πηγα να παρω στο μικρο ολοσωμο  20 ευρω. Το πιο απλο... επαθα σοκ. Ντραπηκα και το πηρα.

Ελα ρε σοβαρα?? Τότε μάλλον είχα πάει σε εκπτώσεις.. Γιατί είχα πάρει σε αυτη τη τιμή σετ με παντελονάκι μπλουζακι για αγόρι, και φορεματακι με μπολερο για κορίτσι .. Μπορεί να λέω και πολλά λεφτα.. Και άλλη μια φορά είχα πάει σε βάφτιση  3 σετάκια γιατί είχα στο νου μου να δώσω 50 ευρω και έβγαιναν πολλά ρούχα. Σιγουρα είχα παει σε εκπτωσεις τότε το θυμάμαι.

5 minutes ago, Titin said:

Mothercare ειχαμε παρει λικνο. Πολυ οικονομικο βγηκε και πολυ καλο. Ενα φορμακι πηγα να παρω στο μικρο ολοσωμο  20 ευρω. Το πιο απλο... επαθα σοκ. Ντραπηκα και το πηρα.

Πόσο καιρο κοιμόταν στο λίκνο? Ηταν αρκετά μακρύ? ΓΙατί χθες νομίζω μου λεγαν οι κοπέλες ότι δεν αξίζει γιατί μέχρι 4 μηνών κοιμούνται εκεί .. Αλλά τι να πάρεις για το δωμάτιό σου? εμένα δε χωράει κούνια κανονική με τίποτα στο δωμάτιό μας.

Τι θα φατε σήμερα??


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι μαζι τα λεγαμε. ΜΕχρι 4 κοιμοταν εκει. Ενταξει αφου το πηραμε που το πηραμε. Τωρα το εχει οα δερφος μου για το μικρο και μετα θα μας το επιστρεψει. Τωρα που ξερω δεν ξερω αν θα επαιρνα. Αλλα ηταν οικονομικο η αληθεια ειναι. 

Μμμ δεν ξερω περι φαγητου θα παμε βολτα με το μικρο μολις σχολασω 

 

Χθες πως περασατε;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω απο το mothercare πηρα το λικνο κ την κουνια σε περιοδος εκπτώσεων μονο κ μονο γτ κανουν ευκολία να πληρώνεις σιγά σιγά...

Το ιδιο με Τιτιν αν ηξερα οτι θα μπει μονο 4 μηνες δεν ξερω αν το επαιρνα ...

Νομιζω 100€ μαζι με το στρωμα το ειχα παρει.

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια ! Τέλεια με την αυχενική calliope άντε να τη κάνω κ εγώ!!

Εμείς είχαμε πορτ μπεμπέ για την αρχη αλλά μας το έδωσαν! Πάντως κ εμάς που ήταν πρόωρος από 0-3 ξεκινήσαμε σε νούμερο!Κ εγώ τα ορκεστρα τα έχω καταβολευτει!

  • Μου αρέσει 1

url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες μου, σας παρακολουθώ και χαίρομαι που όλες έχετε μόνο καλά νέα να πείτε για τα μωράκια σας.

Δεν είναι λίγο νωρίς για ρουχαλάκια? Νομίζω θα αρχίσω να το σκέφτομαι μετά τον 7-8 μήνα. Μέχρι τότε θα κάνω έρευνα αγοράς. 

Σαν υπέρμαχος του θηλασμού δεν θα αγοράσω μπουκάλια και πιπίλες ελπίζοντας βέβαια να μην έχει το μωρό μου χαλινό που θα αναγκαστώ να αγοράσω θηλές μέχρι να του το κόψουμε. 

Και ευελπιστώ να πάμε σε Φυσιολογικό Τοκετό, γιατί βλέπω τις μαμάδες πως είναι μετά από Καισαρική και μετά από Φυσιολογικό. Χίλιες φορές πιο άνετες μετά απο φυσιολογικό.

Από κιλά, είμαι ήδη συν 5 και θα προσπαθήσω να φτάσω μέχρι τα 10. Αν όχι, δεν πειράζει. Θα τα χάσουμε.

Ρούχα εγκυμοσύνης, συγκεκριμένα παντελόνια έχω ήδη αγοράσει 2 από Η&Μ και μία σαλοπέτα για αργότερα. Νομίζω είναι αρκετά για τώρα. 

Άντε να έχουμε καλά αποτελέσματα και στη Β' επιπέδου να χαλαρώσουμε ακόμα πιο πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/10/2017 at 1:53 PM, moustokoulouro said:

Στο πρώτο σας παιδάκι πότε το αισθανθηκατε το μπεμπε????

Καλημέρα σε όλες!
μιας και έχω καιρό να μπω θα υποστείτε πολλαπλους σχολιασμους|! χαχαχαχαχ

17-18 εβδομαδων αρχισα να το αισθανομαι σαν γαργαλητό... 19 κλωτσαγε τοσο που το καταλάβαινε και ο αντρας μου

 

On 2/10/2017 at 6:07 PM, Quinsey said:

Κ γω πρόσθιο εχω παντως!

στο γιο ειχα οπίσθιο που κοίταξα την αυχενική ομως !! :)

και γω στον γιο οπίσθιο ψηλό και τωρα προσθιο χαμηλό...
 

On 2/13/2017 at 10:50 AM, Rosali said:

Ο επιχείλιος πλακούντας, που λέτε, εμποδίζει τον φυσιολογικό τοκετό ή λέω μπούρδες; Κάποιος μου είχε πει ότι χρειάζεται περισσότερη προσοχή, πιο πολλή ξεκούραση, όχι βάρη κλπ. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι προσέχω ιδιαίτερα. Ακριβώς ό,τι έκανα και πριν κάνω.

Ναι στον επιχειλιο δεν κάνεις φυσιολογικό γιατι βρισκεται πανω στον τραχηλο δε μπορει να περασει το παιδι και γενικά στον χαμηλό πλακουντα προσέχεις πολύ...
 

On 2/13/2017 at 11:48 AM, moustokoulouro said:

Νομιζα οτι πάει ανάποδα αν θες να το δεις ''χοντρικα'' ..Δηλαδή αν έχεις ΠΗΤ 1/8

1/2 μπαίνεις 4ο

1/3 μπαίνεις 5ο

1/4 μπαίνεις 6ο

1/5 μπαίνεις 7ο

1/6 μπαινεις 8ο

1/7 μπαίνεις 9ο

Νομίζω με βολευουν πιο πολύ οι εβδομάδες γιατί οι γιατροί σε άλλους μήνες υπολογίζουν 4 και σε άλλους 5 εβδομάδες.. όντως το έψαξα και πέμπτο μπαίνουμε ότι κλείσουμε  την 17η πάντως..

Επίσης, εχω κατεβάσει και την εφαρμογή '΄το ημερολογιο μου'' με εικονίδιο ενα φουξια ημερολογιακι με ένα άσπρο λουλουδάκι και με βοηθάει πολύ και πριν για να εντοπίσω γόνιμες αλλά και τώρα στην εγκυμοσύνη μου, μετράει εβδομάδες..

Τέλος πάντων.. Οπως βολεύει τη καθεμία.. Οπως και να έχει σε λίγο μπαίνουμε 5ο και περνάει ευτυχώς γρήγορα ο καιρός..

Α και ο επιχείλιος αν παραμείνει επιχείλιος όντως εμποδίζει τον φυσιολογικο τοκετό. Ομως ο δικος μου γιατρός μου ειπε ότι η μήτρα μεγαλώνει και πιστευει ότι θα ανέβει ο πλακούντας.. Μακάρι να ανέβει γιατί δε θα θελα να κρεβατωθώ.. Αν δεν ανέβει μπορεί να γεννησουμε και προώρα.. Ισως γι αυτό έγραφε η αυχενική μου πιθ για αυτόματο τοκετό πριν τις 34 εβδ 1/200 περίπου.

και γω ετσι υπολογιζω... ΠΗΤ 19/8 αρα αλλαζω μηνα καθε 19
Μουστοκουλουρο εμενα εγραφε 1:94 στον γιο μου για πριν τις 34 βδομάδες και γέννησα 40+6!! οπότε μη στεναχωριεσαι! βεβαια τώρα με ολα αυτα τα θεματα γράφει 1:23 αλλά προσπάθώ να ειμαι θετική!!!!
 

On 2/13/2017 at 3:00 PM, moustokoulouro said:

Ούτε εγώ το σκέφτομαι γιατί πιστεύω ότι θα γεννησω με καισαρική όπως οι περισσότερες γυναίκες πλέον..

Ο δικός μου ο συζυγος είναι χέστης και δε θέλει να μπει μέσα αν κάνω φτ.... Αλλά δε με χαλάει καθόλου.. χαχαχα .. νομίζω οτι αν με δει σε τέτοια κατάσταση θα δυσκολευτει να με ξαναδεί ερωτικά.. Τέλος πάντων.. Θα δούμε τότε

 

On 2/13/2017 at 5:13 PM, moustokoulouro said:

Δε με απασχολει ο τρόπος που θα ερθει το μωρό στο κόσμο, αρκεί να είναι ο ασφαλέστερος γι αυτό και για μένα. Ο γιατρός μου είναι και φίλος της θείας μου και δε νομίζω οτι θα επιδιώξει να με κοροιδεψει, αντιθέτως πιστεύω οτι θα επιλέξει το καλύτερο τρόπο γέννας για τη περίπτωση μου. Ο μόνος λόγος που ίσως να προτιμούσα το φτ είναι ότι δε χρειάζεται να περιμένεις 1 χρόνο για να ξαναμείνεις έγκυος αλλά νομίζω 6μηνο(διόρθώσε με αν κάνω λάθος) .. Ομως, σαν διαδικασία σαφώς και με ανατριχιάζει πιο πολύ η τομή στο πιπι μου απ τη τομή στη κοιλιά συν του ότι έχω ακούσει απο γνωστές που γέννησαν φυσιολογικα ότι δεν απολαμβάνουν το ίδιο το σεξ καθώς έχουν γίνει πιο χαλαρά τα πράγματα εκεί κάτω..χαχα.. Επίσης 2 γνωστές μου δεν πρόλαβε να τις πιάσει η επισκληρίδιος και λένε πως αν συνέβαινε στα  πρώτα τους παιδια αυτό κι όχι στα δευτερα δε θα έκαναν άλλο παιδί γιατί υπέφεραν..  Αυτά έχω ακούσει και δε ξέρω τι θα επέλεγα.. Θα αφήσω το γιατρό μου να επιλέξει και θα τον εμπιστευτώ γιατί ξέρω και περίπτωση γνωστής που είχε λυσσάξει να γεννήσει με φτ ένα μωρό κοντά στα  4 κιλά..και πίεσε τόσο το γιατρό που ζορίστηκε  το μωρό, έκανε κακά μέσα στη μήτρα και έπαθαν μόλυνση και η μάνα και ο μπέμπης , έκανε και καισαρική μετα, και εμεινε στη μαιευτηριο 2 βδομάδες με αντιβίωση το μωρό.. Καλό είναι αρχικά να έχουμε κάποιον γιατρό που εμπιστευόμαστε και να ακούμε τι μας λέει γιατί γιατροί δεν είμαστε. Εγω πάνω του θα το αφήσω!

 

Αν δεν εχεις επιχείλιο και ειναι και οκ ο γιατρος σου τότε φυσιολογικό με τα χίλια!
εμένα οι περισσότερες επιπλοκές που έχω αυτη τη στιγμή είναι λόγω καισαρικής (αν και στη δική μου πείπτωση η καισαρική ήταν απόλυτα δικαιολογημένη) απλά αν δε συντρέχει σοβαρός λόγος μη την προτιμήσετε... σας το λέω... οι περισσότρες κοπέλες που έκαναν καισαρική στο πρώτο είχαν πολλά θεματα με τη δευτερη εγκυμοσύνη τους...
 

On 2/14/2017 at 7:31 PM, kat21 said:

Γεια!! Πωπω πόσα είπατε! Από όσα θυμάμαι εγώ γέννησα με καισαρική πρόωρα κ ο πόνος που είχα τις επόμενες μέρες δ ν περιγράφεται. Βέβαια συνήθως στη δεύτερη  λένε είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Θα ήθελα όμως να είχα γεννήσει φυσιολογικά. Είχα όμως τόσο επιπλοκές που δεν με ένοιαζε. Είχα καταφέρει όμως να θηλάσω αποκλειστικά 11 μήνες αν κ δεν είχα κάνει καμία προετοιμασία αλλά όλα βγήκαν εύκολα. Θέλει καλή ενημέρωση κ όχι άγχος βέβαια. Κ κάποιον να σε υποστηρίζει.

Μπράβο κοριτσάκι!
όταν γεννάς πρόωρο ναι δε γινεται να μην κάνεις καισαρική δυστυχώς...
και γω θήλασα 19 μήνες και εννοειται στο δευτερο θα θηλάσω τόσο... είναι τέλειο!!
 

23 hours ago, sogno223 said:

Καλημέρα σε όλες κι εύχομαι όλα καλά με τα μωράκια μας! 14 εβδομάδων σήμερα και σίγουρα αγχωμένη και χαρούμενη...! Είχα μια παλινδρομη το καλοκαίρι. Έχω ηδη πάρει 5 κιλα!! Από 59 είμαι 64 με ύψος 1.70. Ο γιατρος λέει δεν υπάρχει πρόβλημα εγώ ανησυχω βέβαια.. Καλώς σας βρήκα!

καλώς μας ήρθες!!!
 

21 hours ago, moustokoulouro said:

Πήγα χθες στο γιατρό... Παιδιά θα τρελλαθω πάλι δεν μας είπε φύλο.. Ειπε μόνο οτι αν ηταν να βάλει στοιχημα θα έλεγε κορίτσι αλλα να μην το δένουμε γιατί είχε το λώρο ανάμεσα στα ποδαράκια του.. Πφφφφφ ...

Κατά τα άλλα ο πλακούντας παραμένει χαμηλος και ο τράχηλος 3,2 ..Μου είπε ακόμα προσοχή σε ταξίδια, οχι σεξ όχι βάρη και προσοχή γενικά στη δουλεια κτλ.. σκατα..

Μου είπε ίσως κορίτσι αλλά μην το βάλεις ακόμα γιατι δεν είναι σιγουρο.. Ισως δούμε στη 18η.. Τι να πω. ....

22 hours ago, Rosali said:

μη βιαζεσαι... στη Β θα μάθεις μια καλή!
και οσο γι τον τραχηλο ειναι μια χαρά, το φυσιολογικό είναι 3-4... εγώ δυστυχώς εχω 2,5...
 

20 hours ago, Titin said:

Calliope εχεις δικιο συχνα αλλαζουν οι προτιμησεις τους. Εμας ακομα θελει αγκαλια για να κοιμηθει ειτε μεσημερι ειτε βραδυ. Η πεθερα μου ολο μπριζωνει τον αντρα μου οτι μεγαλωσε και να το κοψουμε. Ε τι να κανω, οταν θελει 10 λεπτα αγκαλια και ξερενεται, δεν τον βλεπω που δν τον βλεπω ολη μερα. Απο το να τον αφησω μια ωρα να κλαιει.

και μας αγκαλίτσα... το μεσημερι ειδικα αλλιως δεν κοιμαται με τιποτα ειναι ικανος να μεινει ορθιος μεχρι τις 10 το βραδυ!!!
 

5 hours ago, ritsalondon said:

Σαν υπέρμαχος του θηλασμού δεν θα αγοράσω μπουκάλια και πιπίλες ελπίζοντας βέβαια να μην έχει το μωρό μου χαλινό που θα αναγκαστώ να αγοράσω θηλές μέχρι να του το κόψουμε. 

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Ελπίζω να μη σας κούρασα με την ανασκόπηση
Τα φιλιά μου

  • Μου αρέσει 2

nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εγώ δεν κατάφερα να θηλάσω πολύ το γιο μου (περίπου 4,5 μήνες και αποκλειστικά μόνο ένα τρίμηνο) ΚΥΡΙΩΣ λόγω κακών συμβουλών και δικού μου υπερβολικού άγχους "να τα κάνω όλα σωστά". Τελικά στους 4,5 μήνες μετά από πολλά κλάμματα (και δικά μου και δικά του) και στασιμότητα βάρους για 1 μήνα περίπου έδωσα ξένο.

Οπότε αποστειρωτές κτλ έχουμε όλο το σετ. 

Τώρα θα ήθελα να καταφέρω να θηλάσω για περισσότερο χρονικό διάστημα (δεν νομίζω ότι θα άντεχα αυτά που ακούω για νηπιακό θηλασμό αλλά τουλάχιστον ΕΣΤΩ το πρώτο εξάμηνο μέχρι να μπουν οι στέρεες). Από την άλλη δεν σκοπεύω να περάσω αυτό που πέρασα την προηγούμενη φορά (που αν και όλες σχεδόν οι μαμάδες του φεβρουαρίου του '15 θήλασαν αποκλειστικά τα παιδιά τους μέχρι τον 1,5 χρόνο περίπου και είναι και μία η οποία εξακολουθεί και θηλάζει, αν δεν της είχα να με ... απενοχοποιήσουν νομίζω είχα την κατάθλιψη στο τσεπάκι!). Θέλω να θηλάσω, θα το προσπαθήσω, αν δεν μου βγει λύσεις υπάρχουν και ο γιος μου δόξα τω θεω μια χαρά μεγαλώνει...

 

Για τον ύπνο που λέτε εγώ μάλλον είμαι στον αντίποδα όλων σας :) 

Υπέρμαχος της συγκοίμισης  είναι ελάχιστες οι φορές που έχει κοιμηθεί ο μικρός στην κούνια (μάλλον για ντεκόρ την έχουμε στον παιδικό), με το να κοιμάται μαζί μας κοιμάται σερί μέχρι το πρωί ενώ όσες φορές δοκίμασα να τον πάω μέσα ξύπναγε 500 φορές και ήμασταν όλοι πτώματα το πρωί. Δεν πιστεύω να ... πάει φαντάρος για να κοιμηθεί μόνος του (ήδη δείχνει διάφορα σημάδια ανεξαρτητοποίησης) και επειδή αν δεν κοιμηθούμε, δεδομένου ότι δεν έχουμε βοήθεια από πουθενά απλως θα πάθουμε υπερκοπωση και οι 2, δεν μπορώ να πω ότι με απασχολεί ιδιαίτερα. Το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι επειδή έχω ακόμα το babybay κολλημένο στο κρεββάτι η πόρτα της μιας ντουλάπας δεν ανοίγει καλά και με παιδεύει :P

 

Aυτά τα λίγα απο μένα :)

Θα κάνετε τπτ σήμερα? Εμείς θα τσικνισουμε εδώ στη δουλειά αλλά σπίτι μάλλον τπτ... ΆΝτε να πάρουμε κανα σουβλάκι να φάμε με τον άντρα μου μόλις κοιμηθεί ο μικρός για το καλό της ημέρας :P 

  • Μου αρέσει 1

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! ΤΙ κανετε; 

Πολλα σχολια και χαιρομαι! 

Για την συγκοιμηση ειμασταν καθετοι και οι δυο. Δεν θελαμε με τπτ για να μην κακομαθει το παιδι συν οτι για μωρο το θεωρω επικινδυνο. Κοιμηθηκε πρωτη φορα μαζι μας, πριν ενα μηνα στα μεσα της νυχτας, ειχε κανει εμβολιο και ηταν ανησυχος και εκλαιγε ολο το βραδυ. Μονο σε καμια τετοια περιπτωση θα τον βαζω. Εχουμε στο περιβαλλον μας ζευγαρι με παιδι που απο κατι μηνων, λογω δικης τους ανασφαλειας το παραδεχονται δλδ, κοιμαται μαζι τους. Τωρα το παιδι εχει παει δημοτικο και εχει προβλημα, δεν θελει με τπτ να κοιμαται μονο του. Εχουν δοκιμασει τα παντα. ΚΑναν δευτερο παιδι και ολη την εγκυμοσυνη την περασαν στο κρεβατι οι 3 τους. Τωρα με το μωρο γινεται το ελα να δεις. Προτιμω να σηκωθω 10 φορες, παρα μετα να εχω αυτα. Βεβαια αυτα ειναι αποψεις, δεν κατακρινω μην παρεξηγηθω.

Μου εδωσε η γυναικολογος σιδηρο, μαγνησιο,ασβεστιο. Ενα σωρο χαπια, και ολο τα ξεχναω ρε γμτ.

Πηρα και κρεμα για την κοιλια, της frez... γιατι το λαδακι δεν με βολευει και δεν νομιζω να εκανε και δουλεια. 

Σημερα δεν ξερω τι θα κανουμε, μονο αν παρουμε κανενα σουβλακι αλλα σκεφτομαι ποσες ωρες θα κανουν να τα φερουν. Ο αντρας μου θα σχολασει αργα κιολας οποτε το να ψησουμε ή τπτ αλλο το εχω διαγραψει. 

  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Quinsey said:

Για τον ύπνο που λέτε εγώ μάλλον είμαι στον αντίποδα όλων σας :) 

Υπέρμαχος της συγκοίμισης  είναι ελάχιστες οι φορές που έχει κοιμηθεί ο μικρός στην κούνια (μάλλον για ντεκόρ την έχουμε στον παιδικό), με το να κοιμάται μαζί μας κοιμάται σερί μέχρι το πρωί ενώ όσες φορές δοκίμασα να τον πάω μέσα ξύπναγε 500 φορές και ήμασταν όλοι πτώματα το πρωί. Δεν πιστεύω να ... πάει φαντάρος για να κοιμηθεί μόνος του (ήδη δείχνει διάφορα σημάδια ανεξαρτητοποίησης) και επειδή αν δεν κοιμηθούμε, δεδομένου ότι δεν έχουμε βοήθεια από πουθενά απλως θα πάθουμε υπερκοπωση και οι 2, δεν μπορώ να πω ότι με απασχολεί ιδιαίτερα. Το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι επειδή έχω ακόμα το babybay κολλημένο στο κρεββάτι η πόρτα της μιας ντουλάπας δεν ανοίγει καλά και με παιδεύει :P

και γω ειμαι υπερμαχος της συνκοιμησης απλα εμας δεν κοιμαται στο δικο μας, ειναι η κουνια του κολλημενη στο δικο μας χωρις καγκελο απο τοτε που γεννηθηκε... αυτο με βολεψε παρα πολυ στον θηλασμο, δηλ δε σηκωνομουν καθολου, τον επαιρνα θηλαζε και τον ρολαρα πισω στο κρεβατι... και μενα ειναι εξαιρετικα ανεξαρτητος και θελει και το κρεβατάκι του!! τωρα με το δευτερο δεν ξερω τι θα κανουμε ακριβως γιατι δε θελω να τον ¨διωξω" κοινόβιο θα το κάνουμε το δωμάτιο!!!

  • Μου αρέσει 1

nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, fuego7 said:

και γω ειμαι υπερμαχος της συνκοιμησης απλα εμας δεν κοιμαται στο δικο μας, ειναι η κουνια του κολλημενη στο δικο μας χωρις καγκελο απο τοτε που γεννηθηκε... αυτο με βολεψε παρα πολυ στον θηλασμο, δηλ δε σηκωνομουν καθολου, τον επαιρνα θηλαζε και τον ρολαρα πισω στο κρεβατι... και μενα ειναι εξαιρετικα ανεξαρτητος και θελει και το κρεβατάκι του!! τωρα με το δευτερο δεν ξερω τι θα κανουμε ακριβως γιατι δε θελω να τον ¨διωξω" κοινόβιο θα το κάνουμε το δωμάτιο!!!

κι εμείς το babybay (http://www.skroutz.gr/s/3484703/Babybay-Λίκνο.html) εχουμε κολλήσει δίπλα (Δεν χωράει η κούνια δυστυχώς), πλέον που δεν χωράει στο οριζόντιο κοιμάται εκεί κάθετα μισός εκεί, μισός στο κρεβάτι..

Όταν με το καλό έρθει το μωρό θα ... δούμε! :)

 

=======================

Και εννοείται ότι δεν έχει νόημα να κρίνει κανείς τις αποφάσεις του ενός ή του άλλου ζευγαριού! Νομίζω ο καθένας κάνει ότι κρίνει καλύτερο με βάση τις δυναμικές της δικής του οικογένειας και τις αντιδράσεις του παιδιού του :)

  • Μου αρέσει 3

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυγουστιάτικα (και φθινοπωρινά) μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8 Αγοράκι

**Elena**: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8 Αγοράκι

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Spoina90: ΠΗΤ 3/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια 

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια - Κοριτσάκια

Titin: ΠΗΤ 9/8 Αγοράκι

Αλεξάνδρα 828: ΠΗΤ 11/8

Madlena: ΠΗΤ 13/8

Lika14: ΠΗΤ 14/8

Ariadne29: ΠΗΤ 15/8

Fuego7: ΠΗΤ 19/8

Quinsey: ΠΗΤ 22/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8 Κοριτσάκι

Στελλινα 1987: ΠΗΤ 28/8

Maria050714: ΠΗΤ 28/8

Sirena: ΠΗΤ 30/8

Kat21: ΠΗΤ 30/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Pepe: ΠΗΤ ???

Leda Leda: ΠΗΤ ???

Sogno223: ΠΗΤ ???

Καλλιόπη, συγχαρητήρια για την αυχενική! Καταχώρησα ήδη και το κοριτσάκι σου και αν τυχόν αλλάξει, το διορθώνουμε. Πολύ χρήσιμο αυτό που είπες για το online orchestra. Δεν το ήξερα.

Απόψε ο μικρός κοιμήθηκε μια χαρά. Εφάρμοσα αυτό που πίστευα και έκανα ότι κοιμάμαι μαζί του στο κρεβάτι μας. Κοιμήθηκε αμέσως, τον άφησα μετά ένα 10λεπτάκι ακόμα μόνο του και τον μετέφερα στην κούνια του. Τέλεια. Πείστηκε και ο μπαμπάς ότι αυτήν την περίοδο προτιμάει να κοιμάται με τη μαμά. Να δω τι θα κάνει βέβαια αν το κρατήσει αυτό μέχρι τον Αύγουστο που γεννάμε...

Για σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο πανέ. Μετράει για τσίκνισμα και το τηγάνι, ε; Δεν θα μπορούσα με τίποτα να ανάψω κάρβουνα και να κάνω τόση φασαρία.

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Πολύ όμορφη μέρα σήμερα!!!! Λαμπερή, ηλιόλουστη και με ωραία μεζεδάκια!!

Εμείς φέτος δεν παραγγείλαμε στη δουλειά και τρώω το γιαουρτάκι μου... Αηδία...

Το βράδυ θα ψήσουμε μπριζολίδια στο τζακάκι για το καλό (λες και όλες τις άλλες μέρες ΄δεν τρώμε κρέας τελος παντων)..  Απ ότι κατάλαβα δηλαδή δε προτεινεται λίκνο σε νέα μαμα.. Τοτε τι να πάρω που η κούνια δε ΄χωράει στο δωμάτιο μας για το πρώτο εξάμηνο?????  Το babybay ωραίο αλλα κι αυτό μετά το 4μηνο ίσως να ειναι μικρό ε? Επίσης νομίζω δε θα εφαρμόζει στο κρεβάτι μας...

Τελικά φορμάκια όλες απο orchestra παίρνετε?

Έχει καμιά σας το inglesina trilogy? ΤΟ βολευτήκατε??? 

Συγχωρήστε τις απανωτές ερωτήσεις αλλά πρωτη φορά μαμά καταλαβαίνετε..... :) 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!είμαι άρρωστη αυτές τις μέρες και έχω χάσει πολλά!!ευτυχώς σήμερα νιώθω καλύτερα.καλλιοπη συγχαρητήρια για την αυχενική.μουστοκουλουρο εγώ το έχω και το ΛΑΤΡΕΎΩ!!!δεν το αλλάζω με κανένα άλλο.ελαφρυ ευκίνητο έχω κάνει άπειρα χλμ μαζί του.οτι θέλεις ρώτα.

Εγώ κορίτσια τον έμαθα από 3 μηνών να κοιμάται μόνο του.δλδ χωρίς κουνηματα όσο ήταν τόσο μωρό απλά ήμουν στο δωμάτιο μαζί του μέχρι να αποκοιμηθεί χωρίς να με βλέπει.μετα το 9μηνο τον μετακομισα στο δωμάτιο του και τον παρακολουθούσα με την κάμερα ενδοεπικοινωνιας.

Σε όποια αρέσουν τα κολαν πήρα από το Λητω 12€.πολυ άνετα.τα ορχεστρα έχουν όντως πολύ ωραία ρούχα έχω και εγώ πολλά και είναι ακόμα σαν καινούργια.αλλα όπως είπε και κάποια άλλη προσοχή στο νούμερο.εμενα μου αρέσουν πολύ και από τα h&m και zara.

Στην κοιλιτσα βάζω αμυγαδαλελαιο όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη.καθε βράδυ μετά το μπάνιο.οσο για φαγητό σήμερα μπριζόλες με πατάτες στον φούρνο απλά πράγματα.

  • Μου αρέσει 2

r687p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είμαστε υπέρ του να κοιμάται μαζί μας τους πρώτους μήνες. Όχι μόνο γιατί έτσι δεν θα πάρουμε κούνια αλλά και γιατί έχουμε έναν περισσευούμενο διθέσιο καναπέ και θα τον κολλήσουμε δίπλα στο κρεβάτι μας και το μόνο που θα πάρουμε είναι ένα στρωματάκι για να έρθει στο ίδιο ύψος με το κρεβάτι μας. Το μωρό τους πρώτους μήνες έχει ανάγκη να νιώθει ασφάλεια και το να είναι δίπλα μας θα το βοηθήσει πολύ. 

Σας ζηλεύω που θα καταφέρετε να τσικνίσετε. Εδώ στα ξένα απαγορεύεται.... Κλαψ... Ένα παϊδάκι θα το έτρωγα μετά χαράς τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ariadni29 said:

Γεια σας κορίτσια!!είμαι άρρωστη αυτές τις μέρες και έχω χάσει πολλά!!ευτυχώς σήμερα νιώθω καλύτερα.καλλιοπη συγχαρητήρια για την αυχενική.μουστοκουλουρο εγώ το έχω και το ΛΑΤΡΕΎΩ!!!δεν το αλλάζω με κανένα άλλο.ελαφρυ ευκίνητο έχω κάνει άπειρα χλμ μαζί του.οτι θέλεις ρώτα.

Εγώ κορίτσια τον έμαθα από 3 μηνών να κοιμάται μόνο του.δλδ χωρίς κουνηματα όσο ήταν τόσο μωρό απλά ήμουν στο δωμάτιο μαζί του μέχρι να αποκοιμηθεί χωρίς να με βλέπει.μετα το 9μηνο τον μετακομισα στο δωμάτιο του και τον παρακολουθούσα με την κάμερα ενδοεπικοινωνιας.

Σε όποια αρέσουν τα κολαν πήρα από το Λητω 12€.πολυ άνετα.τα ορχεστρα έχουν όντως πολύ ωραία ρούχα έχω και εγώ πολλά και είναι ακόμα σαν καινούργια.αλλα όπως είπε και κάποια άλλη προσοχή στο νούμερο.εμενα μου αρέσουν πολύ και από τα h&m και zara.

Στην κοιλιτσα βάζω αμυγαδαλελαιο όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη.καθε βράδυ μετά το μπάνιο.οσο για φαγητό σήμερα μπριζόλες με πατάτες στον φούρνο απλά πράγματα.

Ωραια!! Μπράβο που είσαι καλύτερα.. Αντε να τελειώσουν τα κρύα να φύγουν οι σκατοιώσεις..

.. ¨Ηθελα να ρωτήσω αν θέλει τεραστιο πορτ μπαγκαζ!!!  Εχω ford fiesta κι ο αντρας μου peugeot 208 .. λες να χωράει?

θα το μετρήσω βέβαια πριν το πάρω αλλά έτσι μια εκτίμιση κάνε!!

44 minutes ago, ritsalondon said:

Και εμείς είμαστε υπέρ του να κοιμάται μαζί μας τους πρώτους μήνες. Όχι μόνο γιατί έτσι δεν θα πάρουμε κούνια αλλά και γιατί έχουμε έναν περισσευούμενο διθέσιο καναπέ και θα τον κολλήσουμε δίπλα στο κρεβάτι μας και το μόνο που θα πάρουμε είναι ένα στρωματάκι για να έρθει στο ίδιο ύψος με το κρεβάτι μας. Το μωρό τους πρώτους μήνες έχει ανάγκη να νιώθει ασφάλεια και το να είναι δίπλα μας θα το βοηθήσει πολύ. 

Σας ζηλεύω που θα καταφέρετε να τσικνίσετε. Εδώ στα ξένα απαγορεύεται.... Κλαψ... Ένα παϊδάκι θα το έτρωγα μετά χαράς τώρα!!!

Γιατί απαγορεύεται να φας ψητό? Ψησε στο φούρνο σου αν εννοείς οτι απαγορευεται να ψησεις έξω.. :) 

Του χρόνου να είσαι εδώ με τον μικρό να κατάβει τι θα πει τσίκνααα!χαχαχα


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...