banner?webspace=19581&auto=1&rnd=[timest

advertorial_notice_172.gif 
 @@@@@@@   Νέo Advertorial   @@@@@@@
Inglesina:  Zippy Light
To πανάλαφρο καρότσι, από 0+, που στέκεται όρθιο όταν είναι κλειστό και ανοιγοκλείνει με ένα χέρι!
Διαστάσεις Zippy Light: Ανοιχτό 49 x 101,5 x 80 cm, Κλειστό 31 x 96 x 32 cm, Βάρος 6,9 kg.  Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες ! 

newbie G

Η παιδική χαρά της newbie G

78.633 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Για το σακχαρο το ξερω για την χοληστερινη, ξερω το ακριβως αντιθετο οτι τα σταφυλια, βγαζουν τις τοξινες και τα περιττα.

Για τα φυτοφαρμακα, εδω που μενω, εχουμε τον τσανταλη (ξερεις κρασια ουζα τσιπουρα) και γενικα βγαζουν πολλα σταφυλια και τσιπουρα στο χωριο εδω. Εγω τα προμηθευομαι απο γειτονα μας.

Σευχαριστω για τις συμβουλες και ευχαριστω για τις ευχες για τον μικρο μου

O μπαμπας μου που εχει χοληστερινη δεν μπορει να φαει συκα,σταφυλια και μπανανες.Μας εχει δωσει ο καρδιολογος μια λιστα τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται.Δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποικιλια του σταφυλιου.

Ναι,ξερω τον Τσανταλη.

Και εμεις εχουμε διαφορες ποικιλιες σταφυλιων.Καποια τα αποξεραινουμε (την γνωστη μας μαυρη σταφιδα) και τα υπολοιπα τα φτιαχνουμε κρασι,ξυδι.ΟΛΑ εχουν ραντιστει με ισχυρα φυτοφαρμακα.Μην ξεγελιεσαι οτι επειδη υπαρχει η φιρμα,δεν τα ραντιζουν!Αν δεν ραντιστουν με τις πρωτες βροχες και τον καυτο ηλιο το προιον θα ειχε χαλασει!

Τα μονα σταφυλια που δεν εχουν ραντισει ειναι αυτα που ειναι για προσωπικη καταναλωση και αυτα δυστηχως δεν θα στα πουλησει κανεις.

Κορη αγροτη ξερω τα παντα για τα φυτοφαρμακα και την καλλιεργεια των τοπικων προιοντων.Δυστηχως και τα βαφτισμενα βιολογικα ειναι μια αλλη μεγαλη απατη!!

jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

O μπαμπας μου που εχει χοληστερινη δεν μπορει να φαει συκα,σταφυλια και μπανανες.Μας εχει δωσει ο καρδιολογος μια λιστα τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται.Δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποικιλια του σταφυλιου.

Ναι,ξερω τον Τσανταλη.

Και εμεις εχουμε διαφορες ποικιλιες σταφυλιων.Καποια τα αποξεραινουμε (την γνωστη μας μαυρη σταφιδα) και τα υπολοιπα τα φτιαχνουμε κρασι,ξυδι.ΟΛΑ εχουν ραντιστει με ισχυρα φυτοφαρμακα.Μην ξεγελιεσαι οτι επειδη υπαρχει η φιρμα,δεν τα ραντιζουν!Αν δεν ραντιστουν με τις πρωτες βροχες και τον καυτο ηλιο το προιον θα ειχε χαλασει!

Τα μονα σταφυλια που δεν εχουν ραντισει ειναι αυτα που ειναι για προσωπικη καταναλωση και αυτα δυστηχως δεν θα στα πουλησει κανεις.

Κορη αγροτη ξερω τα παντα για τα φυτοφαρμακα και την καλλιεργεια των τοπικων προιοντων.Δυστηχως και τα βαφτισμενα βιολογικα ειναι μια αλλη μεγαλη απατη!!

ελα!!!

οχι εμεινα καταπληκτη! το αντιθετο μαλιστα απο αυτο που ειπες, εμεινα εμβροντητη!

Ετσι ειναι.Αν δεν ραντισεις πλεον,δεν εχεις καλη αποδοση!Σε τιποτα....:(

Εμεις καλλιεργουσαμε συκα,σταφυλια,λαδι και ελιες (τονους,οχι αστεια!)

ΠΟΤΕ δεν ραντισαμε λαδι και ελιες..αλλα συκα και σταφυλια με το στουβαλι τα μπερελεξ και τα ραουνταπ!Και τοσα αλλα φυτοφαρμακα.Απο τον Απριλη μεχρι και λιγες μερες πριν την συγκομιδη τους,το ραντισμα εδινε και επερνε.Αλλιως κατι ο καιρος,κατι οι αρρωστιες (περονοσπορος,θειαφασθενεια..) δεν θα ειχαμε καρπο και τσαμπα ο κοπος μιας ολοκληρης χρονιας!!!

Οτι ηταν για προσωπικη μας καταναλωση,δεν ραντιζοταν!Φυσικα,με οτι ραντιζαμε ηταν νομιμο και μεσα στα πλαισια της νομοθεσιας!Αλλα και παλι,δεν τα καταναλωναμε!

Φυσικα το ιδιο ισχυει και για ολα τα λαχανικα!Η μαμα μου που πηγαινε στους Γαργαλιανους μεροκαματο στα αγγουρακια,τα εκοβαν μικρα και τα εβαζαν σε πλαστικες σακουλες.Την αλλη μερα τα αγγουρακια απο τις πολλες ορμονες,ηταν το 2πλασιο μεγεθος και οι σακουλες κοβοντουσαν!

Τα μαρουλακια παλι,αν δεν τα ραντισεις,θα στα φανε τα πουλακια και τα σαλιγκαρακια.Τα ραντιζουν το βραδυ και την αλλη μερα τα κοβουν και κατευθειαν λαικη!

Δυστηχως αν δεν εχεις κατι δικο σου,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τι τρως.ΕΔΩ ΚΑΙ στα δικα σου,που δεν τα ρεντας,αν ραντιζει ο διπλανος σου(και δεν ειναι πολυ μακρια) με τον αερα,την βροχη μεταφερονται ουσιες και στα δικα σου λαχανικα.(οχι μεγαλες ποσοτητες)...αλλα ειναι σκαλες καλυτερα απο της λαικης!

Ενα τρικ για τα λαχανικα και τα φρουτα για να φυγει ενα μικρο μερος φυτοφαρμακων ειναι μουλιασμα σε νερο και ξυδι!

jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

πωπω ησυχιααααααα!

εγω εχω κατι σπαριλες.....μα κατι σπαριλες!!! μια δουλεια κανω....μιση ωρα καθομαι...ειμαι και μονη σαν το λεμονι και εχω σκυλοβαρεθει!

Πενυ το κουστουμακι του γιατρου ειναι extra...τωρα για τιμες δωματιου εχει μεγαλη ποικιλια...:tongue: εξαρταται παντα αν θα κανεις καισαρικη ή φυσιολογικο.και μετα εχει σουιτα-μονοκλινο-δικλινο-τρικλινο.

και απο το ποσες μερες θα καθησεις....3 ή 4.

ενδεικτικα θα σου πω αν καθησω 4 μερες σε δικλινο δωματιο ειναι γυρω στα 1000ευρω +330 (αναισθησιολογος+παιδιατρος) για καισαρικη.

εγω σε ειχα ρωτησει αν κανεις μπανακια....γιατι δεν πας βρε?

τις καλυτερες παραλιες εχετε!!! μπορεις να πας πχ κυριακη πρωι-πρωι που θα ειναι πεντακαθαρα!

Βιβη ηρθε η παλιομουχριτσα? :evil: απο σεπτεμβρη σου ειπα? ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ!!!

καλε καμια δεν ειναι εδω??? εβαλα τωρα κολοκυθοπιτα στο φουρνο....

ας σηκωθω να κανω καμια δουλεια....και σε λιγο θα ειμαι παλι εδω!

9309444398.png

Καλημερα και καλο μας ΣΚ. Τι κανετε? Εβρεξε καθολου πανω? Ειπε κι εδω βροχη σημερα αλλα προς ωρας ουτε καταδιανυα, αφορητη ζεστη και υγρασια μονο!

Eδώ έβρεξε χθες και ετοιμάζεται να ξαναβρέξει τώρα και να μας χαλάσει τη βόλτα. Πάλι κλεισμένο στο σπίτι θα μείνει το μωρό. :evil:

Αλλο θεμα. Τα προιοντα LR (προιοντα αλοης) τα ξερει καμια σας? Χθες ειχε ενα ιατρικο σεμιναριο απο την εταιρεια και ειπα να παω να δω τι παιζει! Λοιπον νομιζω οτι με επεισαν. Παραγγειλα χυμο αλοης, που απο οτι λεει ο γιατρος τους κανει καλο σε ολα, απο ζακχαρο, χοληστερινη, ανοσοποιητικο, γαστρεντερικο σωληνα, γυναικολογικα θεματα ακομα και ενδομητριωση και χιλια δυο αλλα! Θα το δοκιμασω και θα σας πω! 30.5 το μπουκαλι του λιτρου!

:shock::shock::shock::shock::shock:Πόσο;

Επισης ενα αλλο προιον που με συγκινησε ειναι το πρωτογαλα colostrum, ειναι απο γελαδα και κανει καλο ακομα κ σε σοβαρες ασθενειες! Τι να πω, τουλαχιστον η αλοη, φανταζομαι μονο καλο θα κανει!

Επισης ειχε βιντεο απο ενα παιδακι απο Θεσσαλονικη, που επαθε εγκαυμα τριτου βαθμου και με σπρει αλοης μεσα σε 2 μηνες εγινε εντελως καλα! Μωρε λες......??????

Για την αλόη το ήξερα. Αν μπορείς, βάλε το φυτό στην αυλή σου. Μετά κόβεις το φύλο του κι αυτό που θα τρέξει το βάζεις σαν αλοιφή στο έκζεμα και γίνεσαι καινούρια. Αλλά κι η μπεπανθόλ που λέει η Γιώτα πολύ καλή δουλειά κάνει. Και στα τατουάζ, που στην ουσία είναι πληγές, τέτοια βάζουν.

που λες πηρα την κρεμα της frezy για τις ραγαδες.η καλυτερη ειναι απο ολες οσες δοκιμασα.λιγο ακριβη βεβαια...

και χθες πηρα παλι της frezy τον αφρο που ειναι για το παπι...:)

πολυ ωραια τα προιντα...θα δοκιμασω και το βρεφικο σαμπουαν! :)

Εννοείς frezyderm? Για ραγάδες την είχα πάρει κι εγώ αλλά δε μου άρεσε γιατί ήταν πολύ παχιά. Το αποτέλεσμα πάντως δεν εξαρτάται τόσο από την κρέμα όσο από την ποιότητα του δέρματος. Άλλες βάζουν τις ακριβότερες και γεμίζουν ραγάδες κι άλλες δεν βάζουν τίποτα και δεν κάνουν.

Σήμερα ψόφησα στην κούραση μέχρι να ετοιμάσω τα πράγματα. Ο μπέμπης όλο το πρωί γκρίνιαζε αν απομακρυνόμουν έστω κι ένα μέτρο. Στην αρχή τον φόρεσα στο σλινγκ και μάζευα, μετά δεν μπορούσα να σκύβω και τον έβγαλα, μ' έσκασε σας λέω, πονοκέφαλος μ' έπιασε από το κλάμα του, έλειπε κι ο Ζ και δεν την πάλευα καθολου.

Εννοείς frezyderm? Για ραγάδες την είχα πάρει κι εγώ αλλά δε μου άρεσε γιατί ήταν πολύ παχιά. Το αποτέλεσμα πάντως δεν εξαρτάται τόσο από την κρέμα όσο από την ποιότητα του δέρματος. Άλλες βάζουν τις ακριβότερες και γεμίζουν ραγάδες κι άλλες δεν βάζουν τίποτα και δεν κάνουν.

ναι της frezyderm πηρα τωρα.καμποσες δοκιμασα...μην νομιζεις...:)

αρχικα πηρα αυτην που μου ειχες πει....percutalfa,2 σωληναρια εβαλα απαυτην.μ'αρεσε....

μετα πηρα την salba mama..

μετα την simulcium

στο μεταξυ εχω παντα στο σπιτι αμυγδαλελαιο και πολλα βραδια μετα το μπανιο βαζω.πολυ λαδιλα αλλα μαλακωνει πολυ την επιδερμιδα και μ'αρεσει.

και τις προαλλες απτην Δραμα πηρα αυτην της frezy και μ'αρεσε περισσοτερο απ'ολες.

ραγαδα ακομα δεν εχω δει.....στην κοιλια τουλαχιστον ετσι οπως το κοβω δεν νομιζω να κανω.. λες να ξυπνησω καμια μερα και να δω καμια εκπληξη?

με παρηγορει τουλαχιστον αυτο....το οτι δεν εχω κανει ραγαδες.....

γιατι απο κιλα και απο κυτταριτιδα.....ειμαστε φουλ!!! :)

Σήμερα ψόφησα στην κούραση μέχρι να ετοιμάσω τα πράγματα. Ο μπέμπης όλο το πρωί γκρίνιαζε αν απομακρυνόμουν έστω κι ένα μέτρο. Στην αρχή τον φόρεσα στο σλινγκ και μάζευα, μετά δεν μπορούσα να σκύβω και τον έβγαλα, μ' έσκασε σας λέω, πονοκέφαλος μ' έπιασε από το κλάμα του, έλειπε κι ο Ζ και δεν την πάλευα καθολου.

πφφφ και εγω σημερα ολη μερα ετοιμαζω....και τελειωμο δεν εχω...

θα ψησουμε κιολας και οχι παρε το ενα...παρε το αλλο....

που να εχεις και μωρο να κλαιει......:?

9309444398.png

Ετσι ειναι.Αν δεν ραντισεις πλεον,δεν εχεις καλη αποδοση!Σε τιποτα....:(

Εμεις καλλιεργουσαμε συκα,σταφυλια,λαδι και ελιες (τονους,οχι αστεια!)

ΠΟΤΕ δεν ραντισαμε λαδι και ελιες..αλλα συκα και σταφυλια με το στουβαλι τα μπερελεξ και τα ραουνταπ!Και τοσα αλλα φυτοφαρμακα.Απο τον Απριλη μεχρι και λιγες μερες πριν την συγκομιδη τους,το ραντισμα εδινε και επερνε.Αλλιως κατι ο καιρος,κατι οι αρρωστιες (περονοσπορος,θειαφασθενεια..) δεν θα ειχαμε καρπο και τσαμπα ο κοπος μιας ολοκληρης χρονιας!!!

Οτι ηταν για προσωπικη μας καταναλωση,δεν ραντιζοταν!Φυσικα,με οτι ραντιζαμε ηταν νομιμο και μεσα στα πλαισια της νομοθεσιας!Αλλα και παλι,δεν τα καταναλωναμε!

Φυσικα το ιδιο ισχυει και για ολα τα λαχανικα!Η μαμα μου που πηγαινε στους Γαργαλιανους μεροκαματο στα αγγουρακια,τα εκοβαν μικρα και τα εβαζαν σε πλαστικες σακουλες.Την αλλη μερα τα αγγουρακια απο τις πολλες ορμονες,ηταν το 2πλασιο μεγεθος και οι σακουλες κοβοντουσαν!

Τα μαρουλακια παλι,αν δεν τα ραντισεις,θα στα φανε τα πουλακια και τα σαλιγκαρακια.Τα ραντιζουν το βραδυ και την αλλη μερα τα κοβουν και κατευθειαν λαικη!

Δυστηχως αν δεν εχεις κατι δικο σου,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τι τρως.ΕΔΩ ΚΑΙ στα δικα σου,που δεν τα ρεντας,αν ραντιζει ο διπλανος σου(και δεν ειναι πολυ μακρια) με τον αερα,την βροχη μεταφερονται ουσιες και στα δικα σου λαχανικα.(οχι μεγαλες ποσοτητες)...αλλα ειναι σκαλες καλυτερα απο της λαικης!

Ενα τρικ για τα λαχανικα και τα φρουτα για να φυγει ενα μικρο μερος φυτοφαρμακων ειναι μουλιασμα σε νερο και ξυδι!

α πεστα βρε κοπελα μου και γω εχω κανει ενα μποστανι 1,5 επι 1,5 και ο,τι πιανει (αμα πιανει) βγαινει μισοριξια απο αυτα που βλεπω στα μαναβικα, πχ μαρουλια, ντοματες κλπ! και τον εφαγα τον αντρα μου οτι φταιει το χωμα και του επρυξα τα τζιερια!!!

α πεστα βρε κοπελα μου και γω εχω κανει ενα μποστανι 1,5 επι 1,5 και ο,τι πιανει (αμα πιανει) βγαινει μισοριξια απο αυτα που βλεπω στα μαναβικα, πχ μαρουλια, ντοματες κλπ! και τον εφαγα τον αντρα μου οτι φταιει το χωμα και του επρυξα τα τζιερια!!!

Και εγω φυτευω οτι να'ναι ακομα και εκτος εποχης!Οχι,δεν φταιει το χωμα.Αλλα στα λαχανικα εποχης,αν δεν εχεις δικο σου παλιο σπορο,φταιει αυτο.Δεν ειναι καλοι οι σποροι!

Να βαζετε και λιγο φυσικο λιπασμα να περνουν τα πανω τους...και αντι για φυτοφαρμακα σε περιπτωση καποιας αρρωστειας, να τα ψεκαζετε με το εξης διαλλυμα.Σε ενα λιτρο νερο βαζεις 1 κουταλια της σουπας ξυδι.

jN12p3.png

Και εγω φυτευω οτι να'ναι ακομα και εκτος εποχης!Οχι,δεν φταιει το χωμα.Αλλα στα λαχανικα εποχης,αν δεν εχεις δικο σου παλιο σπορο,φταιει αυτο.Δεν ειναι καλοι οι σποροι!

Να βαζετε και λιγο φυσικο λιπασμα να περνουν τα πανω τους...και αντι για φυτοφαρμακα σε περιπτωση καποιας αρρωστειας, να τα ψεκαζετε με το εξης διαλλυμα.Σε ενα λιτρο νερο βαζεις 1 κουταλια της σουπας ξυδι.

ελα!!! 2η φορα που με αφηνεις αφωνη σημερα!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα