Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Ολιγο-ασθενοσπερμία και εξωσωματική


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Μόλις έκανα την εγγραφή μου και θα ήθελα να ρωτήσω καποιον/α που έχει περάσει παρόμοια περίπτωση με την δική μας. Πριν ένα χρόνο ανακαλύψαμε μετα απο επίσης ενός χρόνου προσπάθειας για απόκτηση παιδιού οτι καθυστερεί λόγω ολιγο-ασθενο-τερατοσπερμίας του συζύγου. Μετά απο χειρουργείο κιρσοκήλης και κατάψυχης ορχικού ιστού και περιμένοντας 6 μήνες μήπως δούμε αλλαγές, δεν εγινε κατι το αισθητά διαφορετικό. Ίσως μια μικρή βελτίωση. πριν 2 μήνες ξεκινήσαμε την διαδικασία της εξωσωματικής - μικρογονιμοποίησης. Εδωσα αρκετά ωάρια και τα προγνωστικά από το κέντρο ήταν καλά λογω της νεαρής ηλικίας μου και το οτι δεν αντιμετωπίζω καποιο γυναικολογικό πρόβλημα. Δυστυχώς γονιμοποιήθηκε μονο ένα ωάριο και το εμβρυάκι μπήκε σε καταψυξη. Τα υπολοιπα ωάρια μπήκαν στην καταψυξη και περιμένουν να γονιμοποιηθούν. Ο σύζυγος μου εχει δώσει 5 φορές δείγματα αλλά δεν ειναι ικανοποιητικά για γονιμοποίηση, παρόλο που κάθε φορά υπάρχει μια μικρή βελτίωση εκτός όμως της μορφολογίας που παραμένει σε υψηλό ποσοστό. Βρισκόμαστε στην αναμονή και μας είπαν οτι βρισκόμαστε σε κατηγορία υψηλού κινδύνου λόγω της πολύς άσχημης μορφολογίας του σπέρματος. Υπάρχει καποιος με παρόμοια ιστορία και αίσιο τέλος; Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και σε σένα! Μας είπαν οτι η βιοψία στην δική μας περίπτωση δεν ήταν καλή. Γιαυτό και την πρώτη φορά χρησιμοποιήθηκε φρέσκο δείγμα. Το φρέσκο ήταν και είναι από ότι φαίνεται καλύτερης ποιότητας. Συγχαρητήρια που τα καταφέρατε!! :) Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στιγμές πολύ δύσκολες, με απογοήτευση και άγχος. Όχι μόνο για μας, για όλα τα ζευγάρια που διανύουν αυτό τον δρόμο. Ελπίζω και εύχομαι για όλους να πάνε όπως τα επιθυμούν. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση!! Οτι επιθυμείς εύχομαι με υγεία πάνω από όλα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Είχε κι ο άντρας μου τέτοιο θέμα...Βασικά είχαμε ένα παιδάκι που το πιάσαμε με την πρώτη και μετα που θέλαμε δευτερο περασαν 3 χρονια κ τιποτα.Οσες φορές έκανε σπερμοδιάγραμμα ο αντρας μου ηταν χάλια με νουμερα κάτω από 1.000.000 οπότε δεν έλεγχαν καν τη μορφολογια και την τελευταια φορά ειχαν παει 2500000 αλλά ήταν 100% μη φυσιολογικα.Ο ουρολογος του εδωσε για 3 μηνες χαπακια profertil κι αν δεν βελτιωνοταν θα κοιταζαμε για εξωσωματικη και μαλιστα με βιοψια...ε δε χρειαστηκε.εκεινο τον ιδιο μηνα εμεινα εγκυος κι εχω τον μπουμπουκο μου τωρα αρα μην απελπιζεσαι


U38hp2.png?t=1&pjiKwwCp   Daisypath - (Ugi0)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, lazariska είπε:

Καλημέρα! Είχε κι ο άντρας μου τέτοιο θέμα...Βασικά είχαμε ένα παιδάκι που το πιάσαμε με την πρώτη και μετα που θέλαμε δευτερο περασαν 3 χρονια κ τιποτα.Οσες φορές έκανε σπερμοδιάγραμμα ο αντρας μου ηταν χάλια με νουμερα κάτω από 1.000.000 οπότε δεν έλεγχαν καν τη μορφολογια και την τελευταια φορά ειχαν παει 2500000 αλλά ήταν 100% μη φυσιολογικα.Ο ουρολογος του εδωσε για 3 μηνες χαπακια profertil κι αν δεν βελτιωνοταν θα κοιταζαμε για εξωσωματικη και μαλιστα με βιοψια...ε δε χρειαστηκε.εκεινο τον ιδιο μηνα εμεινα εγκυος κι εχω τον μπουμπουκο μου τωρα αρα μην απελπιζεσαι

Αλήθεια;;;;;!!!! έχω μείνει άφωνη.... δεν ξέρω τι να πω... τα νούμερα ειναι πανω κατω στα ίδια... δίνει σε μονιμη βαση γύρω στο 1 εκατομμύριο. το περισσότερο που εχει δώσει ποτε είναι 4,5 εκατομμύρια με 99,9% κατακερματισμό. Είναι το άγχος πολύ μεγάλο και πολλές φορες δεν βοηθά και στη φυσιολογική σύλληψη ακόμη και όταν ειναι ολα φυσιολογικα. τι να πω.... μου δημιούργησες πολλά ερωτηματικά... ελπίδα ...και πίστη. Μου φαίνεται πάντως θαύμα με αυτά που ακούω απο γιατρούς και εμβρυολόγους. Να φανταστείς πριν ακόμα φτασουμε σε εμβρυομεταφορα λίγες μερες μετα την ωοληψία μου ο γυναικολόγος είχε την απίστευτη ιδέα επειδή ειχαμε μονο ενα εμβρυακι να μου προτείνει δότη σπέρματος... και εκεί ειναι που λες ... τι γίνεται;;;!!!;;; 

Link to comment
Share on other sites

Έλα καλέ μην τρελαίνεσαι...αστους γιατρους να λένε...1 καλό να βρεθει κ ολα γίνονται...να δεις που οσο κ να προσπαθησεις με εξωσωματικη θα μεινεις φυσιολογικα στο τελος.Υπάρχουν ελπίδες...δε σας ειπαν για βιταμινες?Η κουμπάρα μου η κακομοιρα εχουν αζωοσπερμια...ουτε 1 και ναι εκει ειναι δυσκολη η κατασταση,σε ολους τους αλλους παλευεται,ανανεωνεται το σπερμα συνεχεια


U38hp2.png?t=1&pjiKwwCp   Daisypath - (Ugi0)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίρνει απο την στιγμή του χειρουργείου profertil και nolvadex. Κανει ειδική διατροφή και άσκηση καθε μέρα. Δεν πίνει, δεν καπνίζει. Υπάρχει μια μικρή βελτίωση. Δεν ξέρω... το αγχος ειναι μεγάλο και προσπαθώ να το αποβάλλω... Μόνο χωρίς άγχος θα γίνει φυσιολογικά... Εσείς όταν μαθατε τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγράμματος δεν αγχωθήκατε; Και έμεινες τοσο γρήγορα εγκυος φυσιολογικά στο δεύτερο!!! Μπράβο!! Τέτοια παραδείγματα θα λέω καθε μέρα να παίρνω κουράγιο και δύναμη!! Σε ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έμεινα γρήγορα έγκυος στο δεύτερο,περασαν σχεδον 3 χρόνια.Με τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος εννοειται οτι χαλαστηκαμε αρκετα αλλα ισως επειδη υπηρχε ηδη ενα παιδι δεν αγχώθηκα και υπερβολικά.Βασικα δεν προλαβε να παρει σχεδον καθολου βιταμινες...ετυχε το μηνα που πηγαμε στον ουρολογο ημουνα ηδη εγκυος απλα δεν το ξεραμε ακομα.Κι ο δικος μου δε θα λεγα οτι ειναι κ της υγιεινης ζωης και καπνιζει κ ψιλοπινει κι απο γυμναστικη αστο


U38hp2.png?t=1&pjiKwwCp   Daisypath - (Ugi0)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν επιτρέπεται πόσο χρονών ήσουν στις εγκυμοσύνες; Ναι κατάλαβα. και μας μας είχαν πει οτι ποτε δεν ξες μπορεί το πρώτο να γινει με εξωσωματική και μετά επείδη θα χαλαρώσουμε πολύ και θα ηρεμήσουμε μπορεί το δεύτερο να ερθει φυσιολογικά. Ποτε δεν ξες. Πάντως η περίπτωση σας μου φαίνεται πραγματικά θαύμα. οχι απίθανο να συμβεί απλά πολύ δύσκολο. Βέβαια τπτ δεν υπολογίζεται πάντα με αριθμούς και πιθανότητες, απλά όταν προσπαθείς με λογική να βγαλεις ένα συμπερασμα καπως ετσι καταλήγει το μυαλό να σκέφτεται. Σε ευχαριστώ τόσο που μου απάντησες με εβαλες σε δεύτερες σκέψεις, με ηρέμησες μου εδωσες πολλά κουραγια, δύναμη και πίστη οτι θα έρθει σύντομα το μικρό μας!! 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε έναν άλλο ουρολόγο που είχαμε πάει πρώτα μας είχε ηρεμήσει τελείως ότι και καλά να μην κοιτάμε το 100% μη φυσιολογικα γτ ένα δείγμα κοιτάνε αυτοί δε σημαίνει ότι όλο το σπέρμα είναι χάλια κι επίσης την ώρα της πράξης είναι καλύτερο από αυτο που δίνουν για εξέταση.Εμείς πήραμε πολύ αντιβίωση αυτά τα χρόνια γτ μας έβρισκαν ουρεόπλασμα και το απέδιδαν εκεί ότι έφραξε το σύστημα κ δε γαίνουν πολλά σπερματοζωάρια.Δεν είμαι ΄σιγουρη όμως ότι έχουμε καθαρίσει από το μικρόβιο.Ήμουνα 28 στην κόρη μου και λίγο πριν τα 33 στο γιο


U38hp2.png?t=1&pjiKwwCp   Daisypath - (Ugi0)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Στην δική μας περίπτωση δεν βρέθηκε κατι αλλο απο την κιρσοκήλη που μπορεί να δημιούργησε το πρόβλημα. Υπάρχουν βέβαια και αιτίες που ακόμη η επιστήμη δεν ξέρει και αγνωστο αν θα βρεθούν ποτέ. Εμάς οι πρώτοι δυο ουρολόγοι ήταν πολύ αισιοδοξοι οτι μετά την εγχείρηση θα φτάσει στα φυσιολογικά επίπεδα και θα γινει η σύλληψη φυσιολογικά, (κατι που τελικά δεν εγινε). Ομώς επείδή ο πατέρας μου ειναι γιατρός ήξερε από την αρχή την δυσκολία. ο τρίτος ουρολόγος εκανε τελικά την εγχείρηση με μικροχειρουργική και μας πρότεινε εξωσωματική από την στιγμή που θέλουμε άμεσα παιδί. το χειρουργείο θα βελτίωνε τον αριθμό την κινητικότητα και την ποιότητα ετσι ωστε ο εμβρυολόγος να μπορεί να βρει πιο εύκολα και  να γίνει η εξωσωματική πιο εύκολη. Επίσης λόγω των 30χρόνων ηλικίας μου τα προγνωστικά ειναι καλα, αλλα ήδη εχει πάει 4-5 φορές να δώσει δείγμα και δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το περιμέναμε. καθε φορα λεμε η επόμενη... και περιμένουμε. Ελπίζω σύντομα να σας πω καλά νέα...!! Να χαίρεσαι την κόρη και τον γιο!!! Με υγεία τα παιδάκια σου να μεγαλώνουν!! Πάντα να είστε ευτυχισμένοι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Με ολιγοασθενοδπερμια κ εμενα ογυναικολογος μου ειχε πει οτι απλά μειώνονται η πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης , δεν ειναι μηδενικές οπως στην αζωοδπερμια. Το θέμα εινσι ποσο μπορεις να περιμένεις κ να ελπίζεις. Εμείς έχουμε 2 παιδια με εξωσωματική. Δέκα χρονια παντρεμένοι, ελεύθερες επαφές δεν εχει προκύψει ποτε κατι φυςιολογικα. Ευτυχώς βιάστηκα κ έκανα εξωσωματική μετα τον 1ο έτος προσπαθειών. Τωρα ελπίζουμε για 3ο κ μονο φυσιολογικά (αν ερθει). Απλά στα λεω αυτα γιατι όσο περισσότερο περιμένεις κ απογοητεύεσαι ειναι χειρότερα . 

Καλη συνέχεια!

 

  • Μου αρέσει 1

http://lilypie.com]IaRgp2.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2017 at 11:18 ΠΜ, Melpomeni2 είπε:

Καλημέρα! Με ολιγοασθενοδπερμια κ εμενα ογυναικολογος μου ειχε πει οτι απλά μειώνονται η πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης , δεν ειναι μηδενικές οπως στην αζωοδπερμια. Το θέμα εινσι ποσο μπορεις να περιμένεις κ να ελπίζεις. Εμείς έχουμε 2 παιδια με εξωσωματική. Δέκα χρονια παντρεμένοι, ελεύθερες επαφές δεν εχει προκύψει ποτε κατι φυςιολογικα. Ευτυχώς βιάστηκα κ έκανα εξωσωματική μετα τον 1ο έτος προσπαθειών. Τωρα ελπίζουμε για 3ο κ μονο φυσιολογικά (αν ερθει). Απλά στα λεω αυτα γιατι όσο περισσότερο περιμένεις κ απογοητεύεσαι ειναι χειρότερα . 

Καλη συνέχεια!

 

Καλημέρα! Ναι και μένα ακριβώς αυτά που είπαν, οτι ειναι αρκετά δύσκολο για φυσιολογική σύλληψη, όχι όμως απίθανη. Και μεις ευτυχώς μετα τον πρώτο χρόνο προσπαθειών το ανακαλύψαμε και τώρα είμαστε κατα την διάρκεια της διαδικασίας. Πόσες φορές ο άντρας σου έδινε δείγματα μέχρι να βρουν να γονιμοποιήσουν; Γιατί εμας μας ζορίζει λιγο... μαλλον θέλουν να ειναι σίγουροι τι θα χρησιμοποιήσουν για να μην καταστρέψουν ωάρια ... αλλα ακόμη και αυτή η αναμονή τόσο καιρό ειναι κουραστική και ψυχοφθόρα. 

Ευχαριστώ πολύ και καλή μέρα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...