Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κοριτσια! Σημερα πηρα την απαντηση επιτελους για την μεσογειακη αναιμια.. ολα καλα! Μου εφυγε ενα μεγαλο αγχος! Και απο οτι μου ειπαν υπαρχει περιπτωση να μην εχω καν το στιγμα.. αλλα να εχω σιδηροπενικη αναιμια και για αυτο να μπερδευτηκε η εξεταση.. μου εδωσαν σιδηρο και το βλεπουμε! Απο αυριο ξεκιναω και ασβεστιο! Επιτελους θα αρχισω να χαιρομαι :)

  • Μου αρέσει 1

nqrDp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alekagala είπε:

Μπραβο κοπελάρα μου τελεια ολα!!!!  Δεν σου ειπε το φύλο???  

Οχι αρχικα καναμε μονο την εξεταση για την μεσογειακη.. τωρα τους ειπαμε να προχωρησουμε και σε μοριακο καρυοτυπο αφου πηγαν ολα καλα! Σε 2 μερες θα μαθουμε τα πρωτα και σε μια βδομαδα ολα! 

  • Μου αρέσει 1

nqrDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειπα και εγώ!!!!!  Γιατι αυτες οι εξετάσεις ειναι έγκυρες οσο αφορα το φύλο....!!!!  Αφου πηγαν ολα καλα μην ανυσηχείς για τιποτα και κοιτα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου τωρα


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, dimaki είπε:

Οχι αρχικα καναμε μονο την εξεταση για την μεσογειακη.. τωρα τους ειπαμε να προχωρησουμε και σε μοριακο καρυοτυπο αφου πηγαν ολα καλα! Σε 2 μερες θα μαθουμε τα πρωτα και σε μια βδομαδα ολα! 

Υπάρχει κάποιος λόγος που κανεις αυτές τις εξετάσεις? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τροφοβλαστηση η αμνιοπαρακεντηση γινονται για να αποκλείσεις κάθε πιθανότητα απο σύνδρομο ντάουν και μεσογειακής αναιμίας...  Δηλαδη οτι εχει να κανει με ανώμαλα χρωμοσώματα η τριχρωσομια.... Δεν συστήνεται απο τους γιατρός μονο αν υπαρχει ιστορικό η το παππ-α τεστ αυχενικη διαφανεία βγει με πολυ χαμηλό αποτέλεσμα...  Επισης γινεται υποχρεωτικά σε εγκυμονουσες ανω των 40ετων.... Τωρα ας πουμε το dimaki μας το εκανε λογω στίγματος μεσογειακής , εγω τοτε που το ειχα κανει στη κορη μου (εκανα αμνιοπαρακέντηση ομως)  ηταν γιατί το παππ-α είχει βγει πολυ χαμηλό για σύνδρομο ντάουν ηταν 1:300 να βγει το μωρο με συνδρομο νταουν δηλαδη.... 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Alekagala δεν πηγε το μυαλό μου στις σάλπιγγες!!! Χαχα

Δεν το αποφάσισα ακομα ετσι δεν ειπα κατι στο γιατρο. 

Ρε κορίτσια πως τα πατε απο συμπτώματα; εμενα οι εμετοί συνεχίζουν. Με κουράζει πολύ αυτό. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν το επιτρέπουν ειδικα σε δημοσιο νοσοκομειο αν εισαι κατω απο 38χρονων.....  Αλλα τρεις καισαρικες και ενα αυτοανοσο που εμφανίζεται οποτε γουστάρει δε το ριψοκινδυνευω και ευτυχως δεν μου εφερε αντίρρηση γιατι είμαι 34χρονων πιπινακι ακομα!!! 

Ευτυχως οι εμετοι μετατράπηκαν σε ναυτιες και έτσι ειμαι μια χαρα!!! 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Alekagala σε ιδιωτικό θα γεννήσω κ ειμαι χμμμ 37. Μικρη με ειπε π γιατρος Χαχα. Μεχρι να γεννήσω θα ειμαι 38.  Δεν νομίζω να μου πει οχι αλλα εγω δεν ειναι σίγουρη αν το θέλω. Τη μια μερα λέω ναι την αλλη οχι. Δεν θελω να κανω παιδάκι στα 40 μου ομως. Αλλα θα ηθελα να εχω κ κοριτσάκι. Ως τον Οκτώβριο πιστεύω να αποφασίσω. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ ναι τα κοριτσακια ειναι τρελα....  Το πολυ πολυ μιληστε για σπιράλ....  Μη κανεις κατι και το μετανιώσεις μετα....  Εγω δεν μπορω να βαλω σπιράλ αλλα ουτε να παρω αντισυλλιπτικα οπως καταλαβαίνεις 5χρονια με το συζυξ φόραγαμε σκουφάκι αλλα πλεον δε μπορω αλλο να διακινδυνεψω την υγεια και τη δικια μου και του βρεφους γιαυτο ράψιμο και τερμα!!!! 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου εχεις δίκαιο. Κ εμεις με σκουφάκι προσεχαμε. Για χαπάκι δεν θελω με τιποτα. 

Αν το παρω απόφαση οτι αυτα τα παιδιά κ τελος τοτε κ εγω ράψιμο. 

Ο γιατρος μου ειπε ότι μπορω να κανω κ vbac αλλα αποφάσισα να κανω καισαρική. Κ εγω παω για τριτη καισαρική. Φοβάμαι να δοκιμάσω το φυσιολογικό. Θελω αυτο που ξερω. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρετε αντισυλληπτικα αν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας? Τα ποσοστά επιτυχίας είναι τεράστια και οι παρενέργειες μηδενικές αν πάρετε το κατάλληλο σκεύασμα. Εγώ έπαιρνα συνεχόμενα χωρίς καμία διακοπη για 8 χρόνια μέχρι που είπαμε να προσπαθήσούμε για μωράκι και με το που τα έκοψα έμεινα κατ ευθειαν εγκυος. Ούτε μία περίοδος μου ήρθε για να δω πως είναι να έχεις "αληθινη" περίοδο μετά από τόσα χρόνια! 

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι να ειχα την ευκαιρια για vbac αλλα οπως ειπαμε δημοσιο δεν εχουμε τετοια πολυτελειες .... Θα ηθελα παρα πολυ να το ζησω αυτο....  Παρακαλαγα το γιατρό μου στο δεύτερο αλλα δεν με αναλάμβανε.... 

Αντζελα μου επερνα για αρκετα χρονια αντισυλληπτικά και μαλιστα οχι τα 4ης γενιάς που λεμε!!!!  Πλεον απαγορεύονται λογω οτι με επιρρεαζουν στο αυτοανοσο.... 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Alekagala είπε:

Αχ μακαρι να ειχα την ευκαιρια για vbac αλλα οπως ειπαμε δημοσιο δεν εχουμε τετοια πολυτελειες .... Θα ηθελα παρα πολυ να το ζησω αυτο....  Παρακαλαγα το γιατρό μου στο δεύτερο αλλα δεν με αναλάμβανε.... 

Μιας και συζητάμε για τοκετούς ποια η γνώμη σας για τοκετό στο νερό? Θα ήθελα να το δοκιμάσω και να μην χρησιμοποιησωστά επισκληρηδιο δηλ η διαδικασία να είναι όσο το δυνατόν λιγότερη παρεμβατικη και πιο κοντά στη φυση.Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα και τοκετό στο σπίτι και η μαια μου το πρότεινε αλλά σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά το νοσοκομείο είναι μακριά αλλιώς θα το τολμουσα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...