Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

1 hour ago, thessaloniki_mum said:

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... Γενικά είμαι πολύ cool με αυτά..

Αλλά και ο παιδίατρος και απο τον παιδικό με τρομοκράτησαν!! Θα κάνει συνεχώς βρογχιολίτιδες..θα είναι με μάσκες και εισπνεόμενα συνέχεια και κάτι τέτοια...

Μάλλον θα τον στείλω κανονικά και βλέποντας και κάνοντας.. Δεν μπορώ και να τον κλείσω μέσα εξαιτίας του μωρού...

μα εννοείται ότι και εγώ θα τον στείλω κάποια στιγμή παιδικό για να αρχίζει να εξοικειώνεται και για το προνήπιο...

ένας λόγος παραπάνω και  με το μωρό στο σπίτι,για να τον στείλω....

τέλος πάντων.....θα δείξει η πορεία και ο χειμώνας......!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημέρα σε όλα τα κορίτσια τις παρέας!

Σήμερα μπήκα στην 26η εβδομάδα και είμαι στα +5,5 κιλά. Ο γιατρός μου με έχει αγχώσει γιατί θέλει λέει να πάρω μέχρι μαξιμουμ 9 σε όλη την εγκυμοσύνη.. Συγγνώμη αλλά μου φαίνεται ακατόρθωτο!! δεν έχω προσθέσει στη διατροφή μου κατι παραπάνω ούτε τρώω για 2 ! τρώω ακριβώς όσο και πριν την εγκυμοσύνη αλλά έχω προσθέσει μόνο ημερησίως δύο φρούτα εποχής! δεν νομίζω ότι θα καταφέρω τον στόχο των 9 ! Στο κάτω κάτω είμαι και μεγάλο κορίτσι, 1.77 και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη στα 66 κιλά. Εσείς πόσα κιλά έχετε βάλλει μέχρι στιγμής; ξε-αγχώστε με λιγάκι σας παρακαλώ γιατί την επόμενη πέμπτη θα πάω πάλι να με δει και θα έχω βάλλει και μισό κιλό ακόμα.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , FRAULA είπε:

καλημέρα σε όλα τα κορίτσια τις παρέας!

Σήμερα μπήκα στην 26η εβδομάδα και είμαι στα +5,5 κιλά. Ο γιατρός μου με έχει αγχώσει γιατί θέλει λέει να πάρω μέχρι μαξιμουμ 9 σε όλη την εγκυμοσύνη.. Συγγνώμη αλλά μου φαίνεται ακατόρθωτο!! δεν έχω προσθέσει στη διατροφή μου κατι παραπάνω ούτε τρώω για 2 ! τρώω ακριβώς όσο και πριν την εγκυμοσύνη αλλά έχω προσθέσει μόνο ημερησίως δύο φρούτα εποχής! δεν νομίζω ότι θα καταφέρω τον στόχο των 9 ! Στο κάτω κάτω είμαι και μεγάλο κορίτσι, 1.77 και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη στα 66 κιλά. Εσείς πόσα κιλά έχετε βάλλει μέχρι στιγμής; ξε-αγχώστε με λιγάκι σας παρακαλώ γιατί την επόμενη πέμπτη θα πάω πάλι να με δει και θα έχω βάλλει και μισό κιλό ακόμα.....

Γιατι πρέπει σώνει και καλα να παρεις κιλα.... Εγω που εχω χασει μου ειπε ειναι το καλυτερο απο τη στιγμη που ειναι υγιές το μωρο... Σου ειπε το λογο??? Και να ξερεις στον 9ο και με τον αερα που θα αναπνέουμε θα βάζουμε κιλα!!!! 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Alekagala νομίζω πως είναι λογικό να βάλλει κάποια κιλά παραπάνω αν σκεφτούμε ότι κατα προσέγγιση το μπεμπέ τώρα είναι 800γρ - 1 κιλό και θα φθάσει στα 3kg ή και ίσως στα 3+. Αναλογικά αν το δούμε είναι απλά μαθηματικά! τα 9 μάξ τα έχουμε θέσει ως στόχο γιατί πάσχω από αυτοάνοσο και θέλει να γεννήσω φυσιολογικά , μάλλον για να μην πιεστώ πολύ αν είχα βάλλει ας πούμε 20. Πως όμως το κάνεις αυτό και χάνεις κιλά εσύ; πες μας το μυστικό σου!?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με αυτοανοσο ειμαι και οσο να το θελω για φυσιολογικό επρεπε να το ξεχασω....  Φαντασου ειμαι με τρια σίδηρο την ημερα και ο αιματοκριτης μου ειναι στο 29....καλα δε σου λεω για τα λευκά και λεμφοκύτταρα εχουν κατρακυλήσει στο πατωμα εκει πουβτουλαχιστον έπιανα το όριο.... 

Δεν κανω κατι το διαφορετικό απλως δυο παιδια και δουλειά που χρονος για μενα για το φαι....  Μονο χθες τσακισα 3 μπριζόλες τηγανίτες ετσι για να βγαλω το Άχτι μου

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!τα κιλά που θα βάλουμε εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Ένας από αυτός είναι και τα κιλά της μητέρας πριν την εγκυμοσυνη.Αλλο όριο στα κιλα θα έχει μια παχύσαρκη γυναίκα, άλλο μια φυσιολογική και άλλο μια πολύ αδύνατη. Εγώ λέω να μη τρελαινομαστε.Μέχρι τώρα έχω βάλει περίπου 8 και είμαι σχεδόν 27 εβδομαδων.Ο μπεμπης όμως την τελευταία φορά που έκανα υπέρηχο έβγαινε 1 εβδομαδα μεγαλύτερος στις μετρήσεις.  Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος θα έχω πάρει μάξιμουμ 5 και όλα καλά. Θέλω να σας ρωτήσω υπάρχουν μέρες που νιωθετε τα μπέμπακια φουλ στην ενέργεια και άλλες να είναι πιο ήρεμα? Προχθές τον αισθανόμουν αλλά ήταν πιο ήρεμες οι κινήσεις .χθες με τρέλανε στις κλωτσιές,το ίδιο και σήμερα μέχρι τώρα. Νομίζω πως υπάρχουν μέρες που ξεθεωνονται στα στριφογυρίσματα και στις κινήσεις και μέρες που είναι πιο κουρασμένα άρα και πιο ήρεμα. Τι λέτε και εσείς κορίτσια? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αngela123 υπάρχουν και παραυπάρχουν!! εγώ τη Δευτέρα που μας πέρασε τον ένιωθα να χοροπηδάει ενώ την Τρίτη δεν ένιωθα απολύτως τίποτα!! λες και δεν ήμουν έγκυος! επειδή ανησυχώ, λόγω προηγούμενης αποβολής, έχω αγοράσει ένα doppler εμβρύου το οποίο με έχει σώσει άπειρες φορές! ακούω την καρδούλα του και βεβαιώνομαι (όσο μπορώ) πως τουλάχιστον το μωράκι μου είναι καλά! πάντως υπάρχουν μέρες νομίζω που είμαστε μάλλον αρκετά απασχολημένες ώστε να μπορούμε να αντιληφθούμε τις οποιεσδήποτε κινήσεις τους. Άλλο με απασχολεί εμένα όμως : τον νιώθω να φτερουγίζει στο ύψος του αφαλού μου ειδικά αυτή τη στιγμή που κάθομαι στο γραφείο, ενώ το απόγευμα στο σπίτι τον νιώθω πιο κάτω! αυτό είναι άραγε φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Fraula δε νομίζω ότι πρέπει να ανυσηχεις!αυτά στριφογυριζουν και αλλάζουν θέση οπότε θέλουν. Εγώ άλλοτε τον νιώθω δεξιά,άλλοτε να κλωτσάει αριστερά άλλοτε πάνω από τον αφαλό και υπήρχαν παλιότερα μέρες που ένιωθα πίεση και φτερουγισματα κάτω χαμηλά αλλά όχι πια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε  όλα τα κορίτσια!!!και εγώ την μπεμπούλα μου την νοιώθω,μερικές φορές πιο ζωηρή και μερικές φορές ήσυχη.

όσον αφορά τα κιλά μπαίνω στην 26 η εβδομάδα αύριο και έχω πάρει 9 κιλά!!!!

ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 15 μέχρι τέλους....

αν και στον γιο μου είχα πάρει σχεδόν 20 κιλά και μέσα σε ένα χρόνο τα  έχασα όλα (με διατροφή και ένα παιδί ζωηρούλικο) και έγινα  και  πιο αδύνατη από πριν.

ελπίζω να τα καταφέρω και αυτήν την φορά (με διατροφή και 2 παιδιά!!!!)

να είμαστε καλά και εμείς και τα μωράκια μας και όλα γίνονται με θέληση και υπομονή!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγκυουλες καλημερα! Καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης σε ολες! Ειμαι η μαμα Αντωνια, εχω ενα κοριτσακι που θα κλεισει τον Αυγουστο τα 4 και περιμενω το δευτερο κοριτσακι μου με ΠΗΤ 27.10 προς το παρον η εγκυμοσυνη μου πηγαινει παρα πολυ καλα αν και νοιωθω πολυ κουρασμενη συνεχεια παρολο που δεν δουλευω. Στα κιλα μαλλον σας βαζω ολες κατω γιατι εχω παρει ηδη 10 !(Τονια τρως...).Μπανιο στην θαλασσα κι εγω δεν κανω αν και η γυναικολογος μου μου το επιτρεπει. Την Παρασκευη εκανα την πρωτη της αγορα, της αγορασαμε λιγα φανελακια και λιγα κορμακια ευτυχως τα εχω ολα απο την μεγαλη.απο εβδομαδα θα παω και για καμπυλη ζαχαρου που την αποφευγω τοσο καιρο.συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλασας εχω μιλησει μονο μια φορα και ειπα να τα πω ολα μαζεμενα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Χαθηκατε! Είμαστε όλες καλά???

Μιας που ο καιρός πλησιάζει σιγά σιγά να αντικρυσουμε τα μωράκια μας και όλες λίγο πολύ έχουμε ξεκινήσει τις προετοιμασίες,ήθελα να ρωτήσω τι μέγεθος φορμάκια έχετε πάρει? Εμείς πήραμε 3-6 μηνων και παράλειψάμε τελείως το μέγεθος νεογέννητου και 0-3.Νομίζετε ότι όντως το παιδί θα "πλεει" μέσα σε αυτά τα ρούχα για καιρό και θα φαίνεται χάλια? 

Απλά έχω στο νου μου ότι μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και επίσης και η πανα προσθέτει όγκο. Εσείς τι έχετε αγοράσει και πόσα? Εγώ εγώ γύρω στα 7 φορμάκια και 6 εσώρουχακια. Είναι λίγα λέτε? 

πρίν από 48 λεπτά , ToniaP είπε:

Εγκυουλες καλημερα! Καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης σε ολες! Ειμαι η μαμα Αντωνια, εχω ενα κοριτσακι που θα κλεισει τον Αυγουστο τα 4 και περιμενω το δευτερο κοριτσακι μου με ΠΗΤ 27.10 προς το παρον η εγκυμοσυνη μου πηγαινει παρα πολυ καλα αν και νοιωθω πολυ κουρασμενη συνεχεια παρολο που δεν δουλευω. Στα κιλα μαλλον σας βαζω ολες κατω γιατι εχω παρει ηδη 10 !(Τονια τρως...).Μπανιο στην θαλασσα κι εγω δεν κανω αν και η γυναικολογος μου μου το επιτρεπει. Την Παρασκευη εκανα την πρωτη της αγορα, της αγορασαμε λιγα φανελακια και λιγα κορμακια ευτυχως τα εχω ολα απο την μεγαλη.απο εβδομαδα θα παω και για καμπυλη ζαχαρου που την αποφευγω τοσο καιρο.συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλασας εχω μιλησει μονο μια φορα και ειπα να τα πω ολα μαζεμενα!

Καλώς ήρθες!να χαίρεσαι την κούκλα σου και με το καλό να έρθει και η δεύτερη. Άσε από κουραση άλλο τίποτα. Σέρνομαι ακόμα και μετά από ένα καλό 8 ωρο υπνο!

Μη σκας για τα κιλά!θα τα χασεις όταν με το καλό γεννήσεις. Σκέφτεσαι να θηλάσει η να δώσεις μπουκάλι? 

Αύριο έχω και εγώ ραντεβού για καμπύλη και φοβάμαι μη μου βρουν ζαχαρο και μου κόψουν τα γλυκάκια! Καλα αποτελεσματα σου εύχομαι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω παρα πολλα ρουχα απο την μεγαλη μου οποτε αγορασα μονο 4 φορμακια το μικρο νουμερο δηλαδη 3 μηνων γιατι απο αυτα δεν ειχα και θα παρω περισσοτερα κορμακια- φανελακια που μου λειπουν και λερωνονται και συχνοτερα απο τις διαρροες της πανας.

Στην μεγαλη μου κορη δεν καταφερα να θηλασω γιατι εχω εισεχουσες θηλεςαν και προσπαθησα. Θα ξαναπροσπαθησω και τωρα και μακαρι να τα καταφερω.

1 ώρα πρίν, Angela123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χαθηκατε! Είμαστε όλες καλά???

Μιας που ο καιρός πλησιάζει σιγά σιγά να αντικρυσουμε τα μωράκια μας και όλες λίγο πολύ έχουμε ξεκινήσει τις προετοιμασίες,ήθελα να ρωτήσω τι μέγεθος φορμάκια έχετε πάρει? Εμείς πήραμε 3-6 μηνων και παράλειψάμε τελείως το μέγεθος νεογέννητου και 0-3.Νομίζετε ότι όντως το παιδί θα "πλεει" μέσα σε αυτά τα ρούχα για καιρό και θα φαίνεται χάλια? 

Απλά έχω στο νου μου ότι μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και επίσης και η πανα προσθέτει όγκο. Εσείς τι έχετε αγοράσει και πόσα? Εγώ εγώ γύρω στα 7 φορμάκια και 6 εσώρουχακια. Είναι λίγα λέτε? 

Καλώς ήρθες!να χαίρεσαι την κούκλα σου και με το καλό να έρθει και η δεύτερη. Άσε από κουραση άλλο τίποτα. Σέρνομαι ακόμα και μετά από ένα καλό 8 ωρο υπνο!

Μη σκας για τα κιλά!θα τα χασεις όταν με το καλό γεννήσεις. Σκέφτεσαι να θηλάσει η να δώσεις μπουκάλι? 

Αύριο έχω και εγώ ραντεβού για καμπύλη και φοβάμαι μη μου βρουν ζαχαρο και μου κόψουν τα γλυκάκια! Καλα αποτελεσματα σου εύχομαι! 

Η γνωμη μου εκ πειρας λεει να εχεις απο 10 γιατι θα ειναι και χειμωνας μεχρι να στεγνωσουν και να σιδερωθουν χρειαζεται χρονος αρκετος ακτος αν εχεις στεγνωτηριο...

Στην καμπυλη ζαχαρου φοβαμαι το υγρο ππυ θα πιω γιατι θυμαμαι στην μεγαλη μου μου εφερε νυστα και αναγουλα....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σκοπεύετε να αγοράσετε ειδικό βρεφικό απορρυπαντικο και μετά να τα σιδερωνετε.Εδώ οι μαιες απλά συστήνουν ένα βιολογικό απορρυπαντικο (όχι βρεφικό )και ξέρω και πολλές μανούλες που ούτε καν σιδερωνουν τα ρουχαλάκια του νεογέννητου. 

Γιατί πρέπει να σιδερωνουμε τα ρούχα? Για το αισθητικό αποτέλεσμα καθαρά η είναι και ένας τρόπος "αποστειρωσης" για τα ευαίσθητα δέρματακια τους?

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να έχω το ειδικό βρεφικό απορρυπαντικο και φυσικά να τα πλένω χωριά από τα δικά μας αλλά το σίδερο μου φαίνεται λίγο περιττο εφ όσον ξέρω πως πολλές μαμάδες εδώ δε το χρησιμοποιουν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Ακόμα θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σκοπεύετε να αγοράσετε ειδικό βρεφικό απορρυπαντικο και μετά να τα σιδερωνετε.Εδώ οι μαιες απλά συστήνουν ένα βιολογικό απορρυπαντικο (όχι βρεφικό )και ξέρω και πολλές μανούλες που ούτε καν σιδερωνουν τα ρουχαλάκια του νεογέννητου. 

Γιατί πρέπει να σιδερωνουμε τα ρούχα? Για το αισθητικό αποτέλεσμα καθαρά η είναι και ένας τρόπος "αποστειρωσης" για τα ευαίσθητα δέρματακια τους?

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να έχω το ειδικό βρεφικό απορρυπαντικο και φυσικά να τα πλένω χωριά από τα δικά μας αλλά το σίδερο μου φαίνεται λίγο περιττο εφ όσον ξέρω πως πολλές μαμάδες εδώ δε το χρησιμοποιουν

Εγω προσωπικά χωρις να επιμενω νομιζω πως τους πρωτους μηνες πρεπει να πλενονται με το βρεφικο απορρυπαντικο και να σιδερωνονται για λογους αποστειρωσης εκτος αν τα βαζεις στο στεγνωτηριο τοτε γλυτωνεις το σιδερο.στην κορη μου με επιασε η τρελλα και σιδερωνα ακομη και τις καλτσες! Τωρα ομως δεν νομιζω να το ξανακανω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου όμορφα καλημέρα και καλή μας εβδομάδα!!

καλή επιτυχία σε όσες έχουν καμπύλη αυτές τις μέρες! ToniaP καλώς μας ήρθες και με το καλό το μωράκι σου! Και εγώ κοιμάμαι συνεχώς αν και δουλεύω ακόμα! έχω φτάσει σε επίπεδα ρεκόρ ύπνου 12 και 13 ωρών, ειδικά τα ΠΣΚ που βγαίνει όλη η κούραση της εβδομάδας! Αλλά το χαίρομαι γιατί τώρα έχουμε την ευκαιρία να το απολαύσουμε και να κοιμηθούμε, μετά τον Οκτώβριο θα ορίζουν την ξεκούρασή μας τα μικρούλια μας!

Angela123 και εγώ έχω πάρει ελάχιστα, 3 από 0-3 προς το παρόν, γιατί σκέφτομαι ότι ακόμα και στο μαιευτήριο θα μας φέρνουν φορμάκια για νεογέννητα οι συγγενείς και οι φίλοι. Τη μεγαλύτερη βαρύτητα θα τη δώσουμε σε φορμάκια 3-6 όπως και εσύ! Απλά ακόμη δεν έχουμε κάνει εξόρμιση στα μαγαζιά και γι' αυτό! Όσον αφορά στο απορρυπαντικό, θα καταλήξω αυστηρά σε βρεφικό (εκτός αν ο παιδίατρος προτείνει κάτι διαφορετικό) και επειδή είμαι λίγο μανιακή με την καθαριότητα καθότι παρθένος στο ζώδιο (είμαστε φημισμένοι για την ευταξία μας!) θα σιδερώνω αυστηρά τα ρούχα του τουλάχιστον το πρώτο εξάμηνο για αποστείρωση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...